Zwemmers blijven trainen in clubverband Ovaties voor Paul Hupperts en zijn musici Samengestelde wedstrijd Hippische Sportbond Ambonezen uiten hun dank aan Amersfooi ters „Haarlem" in beroep tegen straffen Vrijdag 9 November 1951 VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN Slechts af en toe centraal geleide bijeenkomsten AMSTERDAM. ..De iyn. die wy volgden by de voorbereiding van de Nederlandse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen van 1950 te Wenen, hebben wij doorge trokken en aangehouden voor de Olympische zwemkampioenschappen die volgend jaar in Helsinki wor den gehouden", aldus de heer J. Armbrust, voorzitter van de sport- commissie van de KNZB. in een in- terview. „Alle voor uitzending in aanmer king komende zwemsters en zwem mers bleven in clubverband, dus onder leiding van eigen trainers en trainsters. oefenen en alleen zo nu en dan worden zg. centrale trai- nings-bijeenkomsten belegd. Hier over bestaat altijd veel misverstand De bijeenkomsten hebben slechts één doel: het verstevigen van de vriendschapsbanden zonder dat de gezonde onderlinge rivaliteit ver dwijnt. „Het beoordelen van de prestaties in het komende seizoen Lal", aldus de voorzitter van de sportcommissie van de KNZB .,met het oog op het samenstellen van een ploeg een moeilijke taak zijn Het is nu een maal zo. dat bij vele zwemsters en zwemmers de resultaten behaald op de 25-meter-banen van de overdekte baden sterk verschillen van de op open 50-meter-banen geleverde pres taties. Pas in de tweede helft van Mei, zullen we het open water en daarmee de 50-meter-banen weer kunnen opzoeken, zodat de tijd van voorbereiding in buitenwater vrij kort is. Het is dan ook niet te ver wachten. dat de namen van hen. die naar Helsinki zullen worden afge vaardigd. vóór het midden van Juli genoemd kunnen worden. Het is nog niet bekend hoe groot de ploeg zal i zijn. Het Nederlandsch Olym pisch Comité zal hierover moeten beslissen. Hoe el de totale omvang van de Nederlandse athletenploeg. welke aan de spelen in 1952 deel neemt. kleiner zal zijn dan die van 1948. geloof ik. dat de Nederlandse zwem-afvaardigmg niet in dezelfde verhouding zal worden ingekrom pen". gaf de heer Armbrust als zijn mening. „Het is mogelijk, dat op voorstel van de sportcommissie een voorlo pige ploeg door het bondsbestuur aan het NOC zal worden voorge dragen. waarna dit college een be slissing neemt. Het is echter even min uitgesloten, dat in omgekeerde richting wordt gewerkt, dus dat het NOC het aantal vaststelt, waar na de KNZB selecteert. In elk geval staat vast. dat het geheel en al van de vorm en van de op het moment beschikbare zwemsters en zwemmers zal afhan gen. door wie en op welke num mers zal worden deelgenomen. Er Ronde van Frankrijk weer heel zwaar PARIJS. De eerste bijzonderhe- de zijn gepubliceerd over de Tour de France in 1952. de 39ste van de reeks. Hier volgen de voornaamste kenmerken: le. De ronde wordt gereden om de Oost. met als startplaats een nader te bepalen stad in Bretagne. 2e. De korte étappes, in totaal 24. met twee rustdagen, worden gehand haafd. 3e. Er komen twee tijdritten over een kortere afstand dan het vorig jaar. De tweede daags voor aan komst te Parijs. 4e. Het parcours omvat vijf berg groepen. t.w. de Vogezen, de Alpen, de Mont Ventoux, de Pyreneeën en het bergland van Auvergne. 5e. Een zeer zware etappe door Auvergne wordt twee dagen voor de aankomst le Parijs gereden. Er wordt dus evenmin als dit jaar in de Franse hoofdstad gestart. Het vertreksein zal in een grote stad in Bretagne worden gegeven en van daar voert het parcours in Noord-Ooste lijke richting. Parijs wordt geen etappe-stad, zoals dit jaar wel het geval is geweest en de Paryzenaars zullen derhalve alleen de aankomst van de ronde-karavaan kunnen bij wonen. Uit dit schema blijkt dat de strijd tegen de bergen 7 of 8 dagen na de start begint en pas twee dagen voor de finish eindigt. De Tour zal zwaar worden in 1952 en de uitslag mis schien lang onzeker blijven. Om biljarttitel 2e kl. groot 47/2 ROTTERDAM. Te Rotterdam zijn de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland tweede klasse groot bil- De uitslagen van de eerste dag lulden: Van Bodegom (R'dam) 60 Van Amen (R'dam) 200 9 9 19 76 6.66 22 22 4! a k- Hoogmans (Den H Zweerus (Den Haag) 200 65 17 17 48 22 11.76 3 82 Wijdeveld (A'dam) Barzilay (R'dam) 200 36 11 11 59 11 18 18 3 27 ii- 3- Kerkmans (R'dam) Scholte (Eindh.)) 200 169 21 21 93 28 9.52 804 V. Kerkmans (R'dam) v. Bodegom (R dam) 200 147 24 24 32 32 8 83 6.12 t! g« tr Scholte (Eindh.) Hooymans (Den H 98 200 10 10 26 65 8.90 20 Barzilay Van Amen 64 200 10 10 22 56 6.40 20 1*.; Zweerus V/ydeveld 39 200 22 9 59 1.77 9 09 zal dus niet met limiettijden worden gewerkt De training van de waterpolo- ploeg zal na 1 Januari weer weke lijks in het Amsterdamse sport- fondsenbad Oost onder de beproef de leiding van Frans Kuyper wor den gehouden. Ned. elftal oefent, Brentford ook! AMSTERDAM Het team van Brentford, dat Woensdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het voorlopig Nederlands elf tal voetbalt, welke ontmoeting be doeld is als training voor onze spe lers met het oog op de wedstrijd NederlandBelgie. arriveert reeds Maandag te Amsterdam. Het gezel schap vertrekt pas de Vrijdag daar na. Dit langdurig verblijf te Am sterdam heeft een bijzondere reden Het ligt namelijk in de bedoeling van de ook in ons land zeer beken de trainer van Brentford. Jimmv Hogan hij trad reeds in 1012 als trainer van DFC op om geduren de de dagen, waarop men in de hoofdstad verblijft, ernstig te trai nen voor de zeer belangrijke lea gue-wedstrijd. op 17 November te gen Sheffield United, dat met twee punten voorsprong op Brentford de leiding heeft in de tweede divisie. Het merkwaardige feit doet zich dus voor. dat deze oefenwedstrijd voor de Oranjehemden tegelijk een training is voor de sparring-partner. De stand na de eerste dag is' 1 Van Amen 4 matchpnt. alg gem 21.05: 2 Hooymans 4—14.86; 3 Wijde- veld 412.12; 4 Kerkmans 4—8.88: 5 Scholte 0—8.30; 6. Van Bodegom 0—6.27; 7. Barzilay 0—4 76; 8. Zweerus 0—2.66. Jan Nicolaas denkt aan afscheid Jan Nicolaas. die juist weer met succes zijn lichtgewichttitel heeft verdedigd, denkt er nu toch over. na 22 jaar in de ring te hebben ge staan. zijn actieve bokscarrière af te sluiten. Hij zal noe enige gevech ten leveren in België en in Duits land en daarna afscheidsavonden géven in Amsterdam n in Don Haag. Hij heeft in to* ruim 400 wedstrijden gebokst. Naar aanleiding van de schorsing van de voorzitter van de zwemclub ..Haarlem de heer Hölsker en een buitenlands startverbod voor zijn club omdat hy enige spelers van Zian op een trip van „Haarlem" naar Spanje en Noord-Afrika heeft mee genomen. deelde de heer Hölsker ons mede. dat „Haarlem" by het bondsbestuur in heroep is gegaan te gen deze straffen. Kort voor de tournee waren enke le leden niet beschikbaar. zodat „Haarlem" zich mondeling heeft ge wend tot twee leden van de sport commissie. teneinde toestemming te verkrijgen enkele waterpolospelers van een andere vereniging mee te nemen Dit werd geweigerd met de mededeling, dat aan geen enkele vereniging een dergelijke vergunning meer werd gegeven. Achteraf is ge bleken. dat de Amsterdamse veteni- ging „Meeuwen", aangevuld met en kele leden van HVGB uit Haarlem een tournee door Zuid-Slavie heeft gemaakt. Hoe het ook zij, het was te kort dag om de trip nog af te zeg gen en twee spelers van Zian waren bereid „Haarlem" aan te vullen. Zonder medeweten van Zian zijn deze spelers meegegaan. Natuurlijk was „Haarlem" zich bewust hiermede een overtreding te begaan doch de weigering van de zijde van de KN ZB was naar onze mening, aldus de heer Hölsker hoogst onbillijk. Wy hebben onder mijn verantwoording, doorgezet Dat er straf zou volgen was te voorzien, doch gezien de voor geschiedenis achten wij deze straf onrechtvaardig hoog. U.S.O. IN GRAND Het optreden van een groot bcroepsorkest is in Amersfoort altyd een muzikale gebeurtenis van belang. Maar het concert, dat gisteravond door het U.S.O. in „Grand" werd gegeven, had een bijzondere betekenis. Het was n.l. het eerste van een reeks uitvoeringen door groot orkest, die van invloed zullen biykcn op de ontwikkeling van hrt plaatselijk muziekleven. De In stanties, welke het mogeiyk maakten deze reeks concerten In Amersfoort te geven, hebben dus ook recht op de erkenteiykhcld van alle muziek minnaars ter plaatse Het heeft ons daarom byzonder verheugd, dat deze uitvoering van zulk een uitstekend gehalte was en het publick rrcr heeft kunnen bevredigen. (Van onze medewerkster) Het was bijzonder gunstig weer voor de 9 paarden en ruiters, die gisterenmorgen in het prachtige Park Soestdijk, dat door Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor deze wedstryd beschikbaar werd gesteld, de dressuurproeven aflegden: droog, wind stil, geen zon en, aangezien er alleen toegang is voor enkele, genodigden, heerlijk rustig. Drie paarden waren wegens kreupelheid niet opgekomen. De Ned. Hipp Sportbond heeft in de laatste jaren reeds enige military's uitgeschre ven; de hierbij gestelde eisen wor den geleidelik aan verzwaard. Het programma, dat gisteren gevraagd werd, en geheel uit het hoofd ge reden moest worden, komt overeen met dat van de Olymp. Spelen. De cross- en steeple parcoursen. on derdelen van de uithoudingsproef die heden gereden werd, zijn veel zwaarder: langer en met moeilijker hindernissen, dan die welke in April in de omgeving van Den Haag werden afgelegd. De mede werking. die Prins Bernhard aan de N H S. heeft willen geven, wordt hoog gewaardeerd, want dc terrei nen met permanente, zeer stevig gebouwde, faire hindernissen en alle mogelijke afwisseling: weide en bospercelen, glad en heuvelach tig terrein, sloten, een doorwaad bare plaats en ..heggen" van mas sieve bomen zijn enig in hun soort; de cross, van vandaag is de zwaar ste van het eigen trainingscentrum •an Prins Bernhard. De wedstrijd begon gisteren met een keuring door dr Kok, daar dr Middelkoop wegens ziekte verhin derd was. Om half 10 vingen de dressuurproeven aan. Het moet on getwijfeld de heer Hendrickx vol doening gegeven hebben, dat hij, die thans evenals in April, met Patrick het hoogst geplaatst werd, ditmaal een veel hoger aantal punten wist te verwerven, nl. 262.62^ punt, te gen 203^ pt. in het voorjaar met een minder zwaar programma. Tweede werd: Rathmore van de heer Siem 253.50 punt; 3de Peter Pan van de heer Gruppelaar met Lotsy geen candidaat FIF A-presidentschap DORDRECHT. Herhaaldelijk duiken, evenals enkele jaren ge leden, geruchten op als zou de heer K. J. J. Lotsy zich candidaat laten stellen voor het president schap van de internationale voet bal federatie, de FIFA. Desge vraagd verklaarde de heer Lotsy, dat op de eerste plaats het geens zins zeker is, dat de heer Jules Rimet op het FIFA-congres te Helsinki in Juli van het volgend jaar te houden, als voorzitter zal aftreden. „Ik kan echter," zo zei de heer Lotsy, „verklaren, dat ik onder geen voorwaarde mij candidaat voor die functie zou laten stellen, omdat mij daarvoor de tijd ont breekt. Buitenlandse paarden op Mereveld (Van onze paardensport-medewerker) De Zondag op Mereveld te houden meeting trekt in bijzondere mate de aandacht door de inschrijving van zes buitenlandse deelnemers, n.l. Magistral. Olenka. Coeurdame en Slingel uit Duits land cn Dumas O en Blizard uit Frank rijk Dumas O is Zondag j.l. reeds op Mereveld uitgekomen en heeft toen er varen dat de concurrentie van onze eigen cracks zwaar was. Hoewel Dumas O de snelste km-tijd van de dag maakte (1 245) moest hij zich met de 5e plaats tevreden stellen Of de buitenlanders Zondag succes zullen hebben? Wij zullen bij de kansberekening onder de „out siders" dienen te rangschikken, al zal men mogen aannemen dat ze in de be treffende landen tot de zeer goede klasse zullen behoren. Het programma tolt voorts één ren. waarmede de meeting om 12 uur aan vangt. en 7 draverijen, waarvan mogelijk nog 1 of 2 nummers voor splitsing in aanmerking komen. WH bepalen onze keuze op; Prijs van Doorn (ren). Aquavit. Dic ky. Kamila. Brandal. Slachtmaand-prijs Peterhof. Prof. Heny, Oosting's Lieveling. Odylle Spen cer. Herfst-prijs (amateurrijderséMarv Reynolds. Meerkol s. Nelson, Lepelaar S Gelsenkirchen-prijs: Notekraker. Olga Pluto. Dumas O. outsiders de overige buitenlanders. Goede Hoop-prijs: Narcis. Nelly Scott. Our Volann. Orloff. Kortrijk-prijs Stal Geersen (Juno Vi ta. Morning Stari. Lady Zora. Norbert M. outsiders de buitenlanders Tot Weerziens-prijs Lion. Mac Kln- ley. N'anco M. Nellie Gregor. Sluitings-prijs- New Spencer. Heny's Gold, Main Axworthy. Louis Axklt. 247,25 p. en 4de Mighty Fine van de heer Otjens: 247.12V2 punt. Deze vier vertoonden volgens de jury zeer behoorlijke dressuur. In de middaguren bezichtigden de ruiters onder leiding van de heer Breunese, die alles in de afgelopen week met de heer Rijken had uit gevlagd en in orde gemaakt, waar bij deze heren de grootst mogelijke medewerking van'de intendant jhr mr Dedel en de boswachter Wen- sink ontvingen, de parcoursen van de uithoudingsproef in dezelfde volg orde. als deze heden werden afge legd. Men volgde de wegparcoursen per auto en ging te voet langs die van steeple en cross. Daarna nog een bezoek aan de paarden, die spe ciale boxen kregen van stroobalen gemaakt in de grote binnenmanége der Kon. Stallen en tenslotte tijdig naar bed. want slechts een goed uit geruste ruiter met een best ver zorgd en getraind paard zal aan de zo enorm zware eisen van de uit houdingsproef kunnen voldoen. Selectiewedstrijd voor Ned. jeugd-elftal AMSTERDAM. Op Woensdag 14 November zal op het AFC-ter- rein een oefenwedstrijd worden gespeeld tussen twee voetbalteams met het doel te komen tot de samenstelling van het Nederlands jeugdelftal, dat Zaterdag, 24 No vember te Breda tegen de jeugd- ploeg (spelers tot 20 jaar) van België zal spelen. De wedstrijd op het AFC-terrein vangt om half twee aan, de toegang is vrij Na de ontmoeting zullen de jeugd spelers naar het Olympisch Sta dion gaan om de wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal cn Brentford by te wonen. ^S'cgkampiociischappen 1952 in Luxemburg LUXEMBURG De Luxemburg- se Wielerbond heeft de organisatie van de wereldkampioenschappen op de weg in 1952, die in het groot hertogdom zullen worden gehouden, toevertrouwd aan een particuliere onderneming. Waarschynlijk zal deze haar keus vestigen op het driehoekscircuit Luxemburg - Bettemburg - Abweil- ler - Leudelange - Luxemburg. Dit parcours voert door vlak terrein met weinig of geen niveau-verschillen. Hans Henkemans solist in volksconcert Onder auspiciën van de Amersfoortse Gemeenschap zal de Orkestvereniging Amersfoort" op Woensdagavond 28 November in de Markthal een volkscon cert geven onder leiding van Kees Hartveld. Als solist werkt aan dit con cert mee Hans Henkemans. Hij speelt het planoconcert in D van Mozart. Ver der zullen worden uitgevoerd de ou\er- ture ..Iphlgenia in Aulis" van Gluck en de zevende symfonie van Beethoven. Ontroerend spel van Jan Damen Er is een climax merkbaar in het gehalte der programma's, die het U S O. in Amersfoort heeft ge bracht. Ditmaal waren het twee Russen en een Tsjech, wier compo sities weerklonken. Slavische mu ziek werd ten gehore gebracht, ais wy onder deze naam de werken van Glinka, Tsjaikofski en Dvorak mogen samenvatten. Het was voor de pauze Tsjaikofs- ki's zesde symphonie. de „Patheti sche" welke werd gespeeld, het be roemde werk in a-moll, dat zijn bijnaam niet zonder reden heett gekregen. „Gepassionneerd-melan- cholisch" zou men ook kunnen zeg gen. als men deze compositie wil karakteriseren. Paul Hupperts interpreteert haar in deze richting, waarbij het hem gelukt het orkest alle sentimenten te doen uitbeelden, alle stemmin gen weer te geven welke deze com positie bevat. De moeilijke inzet van het Adagio doet heel even be vreemdend aan. in de middenge deelten zijn enkele vlakke passages, maar overigens is het werk van een grote bewogenheid en zo werd het ook door het orkest weergege ven. Deze symphonie vulde het eerste gedeelte van het programma. Wij willen niet beweren, dat er na de pauze een climax ontstond Glinka's ouverture tot de opera „Russian en Ludmilla" werd ge speeld Het is een vlot en fris werk met een aantrekkelijke instrumen tatie. Een compositie van zo totaal andere geaardheid dan de vooraf gaande van Tsjaikofski en de vol gende van Dvorak, dat het heel even moeilijk was de volgorde van het programma te aanvaarden. Ge lukkig maakte het U S O er een kleurig nummer van, dat toch wel een aardig beeld gaf van de bete kenis. die de componist M. I Glin ka heeft. Als derde nummer prijkte An- tonin Dvoraks Vioolconcert in a klein, opus 53 op het programma. De solist was Jan Damen en zijn keus heeft algemeen bevrediging NVV-V rouwenbond houdt bazar Doel: bouw tan een rusthuis (Van een onzer verslaggevers) Wanneer U vanavond deze krant gelezen zult hebben, kunt U direct Uw jas aantrekken om naar het gebouw van de Vrijzinnig Her vormden aan de Zuidsingel te gaan. Daar houdt n.l. de Vrouwen bond van het N.V.V een bazar en we kunnen U nu al vertellen, dat het er gezellig zal zyn. Vanmorgen zijn we even een kijkje caan nemen bij de opbouw van deze bazar en we hebben met een eens gevraagd wat de bedoe ling ervan precies is. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan het N.V.V.-t b.c.-fonds en de rest is bestemd voor het solidari teitsfonds van de Vrouwenbond, die hieruit in de toekomst de bouw van een rusthuis voor haar leden wil financieren In verscheidene steden van ons land Is al een ba zar voor dit doel gehouden; nu is eindelijk Amersfoort aan de beurt Wat U zo al doen kunt in dit tijdelijke centrum van vermaak' Daar is natuurlijk in de allereer ste plaats een aantal attracties, die bij geen enkele bazar ontbreken: rad van avontuur, touwtrekken, grabbelton, balwerptent. enfin, vult U zelf m#iar in. Er zijn er nog wel meer Tn ruil voor een paar kwar tjes kan men hier gemakkelijk pen paar genoegelijke uren door brengen en nog mooie geschenken mee naar huis nemen op de koop toe. In het bovenzaaltje van het ge bouw zijn enkele verkoopstands in- cericht. waar kruideniers- en tex- tielwaren worden aangeboden, en waar ook matten en borstelwerk worden verkocht. De Vrouwen bond doet dit laatste in samen werking met de Stichting Arbeid voor Onvolwaardigen De heer G J. Wecnink zal de bazar vanavond om zeven uur openen. Zij blijft daarna toegankelyk tot tien uur. Morgen is ze geopend van twee tot tien uur. gewekt. Damen is een violist met een „vanzelfsprekende" techniek. Hij speelt uiterst gemakkelijk en beheerst volkomen de situatie. Toen was er soms even een klein hiaat in de aaneensluiting tussen orkest en solist. Het had niet zoveel te betekenen; de grote routine van alle betrokken partijen zorgde daar w el voor. maar het had er niet behoeven te zijn. Aan de grote verdiensten van Da men willen wij echter niet graa,? tekort doen. Talrijk waren de ont roerende elementen in zijn spel en het publiek bracht hem en het or kest niet voor niets een geweldige ovatie. Daarmee was dit concert ten ein de. Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid Paul Hupperts en zijn musici nog enkele malen gedu rende dit seizoen te kunnen horen Wij spreken de wens uit. dat deze concertenreeks de eerste moge zijn van een traditie, die zich in de toe komst moge vormen. S. Zendingskerk in Nicolaïkerk Vrouwen zendingsgroep kon 1238.50 overhandigen Tijdens een zendingsdienst in de Nicrlaikerk heeft de presidente van de Vrouwenzcndingsgroep Utrecht, mevr. K. Beversluis-Van der Brug, gisteravond een bedrag van 758 50 kunnen aanbieden. Dit bedrag, dat ten goede komt aan het zendings werk. bracht de Vrouwenzendings- groep bijeen met een ryksdaalder- actip (f 245 90), uit zendingsbusjes 7795) en met de verkoop van zelf vervaardigde handwerken. De penningmeester van de Zen dingscommissie ontving tevens nog een bedrag van 480 dat de Vrou- wenzendingsgroep op andere wijze bijeenbracht. Aan de zendingsdienst in de Ni colaïkerk werd medegewerkt door de Chr. Gem. Wijkzangvereniging Soli Deo Gloria", de Chr. muziek vereniging ..Jubal' en het meisjes koor ..Lenteklanken". Solisten waren Stoffel van Vie- gen. organist en de sopraan Ans Rieke. Mevrouw L Gramberg-V. d Hoe ven" sprak tijdens de dienst over het zendingswerk op Bali. „De kerk is op Bali nog ere zwak", zo ver telde zij. „op de anderhalf millioen inwoners zijn er tweeduizend Christenen. Het vorig jaar hebben de zendelingen Bali om klemmende redenen moeten verlaten Men hoopt er echter terug te komen". Gevonden voorwerpen Hoofddoek; paar dameshandschoenen: want; capuchon; colbertjasje; poesje; tang; alpinomuts. manchetknoop; da- mesrijvvicl; jongensjasje; kinderwantje; ballpointpen. windjack; ceintuur, bril; sjaal: portemonnaie met inh glacé hc- renhandschoen; kinderhandschoentje; portemonnaie met inh dasspeld; za deldek; portemonnaie met inh.; padvin- dersriem. ceintuur; poes; rozenkrans; want; vulpen, bockomslaa: motorhand schoen: pijp: étui met vulpen; 2 munt biljetten; sigarettenkoker: paar glacé dameshandschoenen; paar wollen da meshandschoenen autoped: crljz«* want glacé dameshandschoen hond; padvln- dersriem: dameshoed; portemonnaie m. inhoud: kindercape met capuchon; da meshandschoen; paar glacé dameshand- schoencn: polshorloge. llpssleutel; muntbiljet; boek. armband, parapluie- hoes; tandsleutel poesje, herenrijwiel: verschillende kinderwanten en hand schoenen. GEVONDEN IN DE STADSBUS 3 paar dameshandschoenen; paar he renhandschoenen; vulpen; kinderwant je; 3 zakmessen; paar kinderwantjes. ;akdoek; want LEUSOEN Promotie ir. A an Dijk De tijdelijke inwoner van Leus den. ir. D. C. van Dijk. promoveerde Vrijdag j.l. op proefschrift met stel lingen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen tot doctor in de Landbouwkunde. De jonge doctor is 33 jaar en be haalde in 1942, eveneens te Wagc- ningen. het ingenieurs-diploma. Als promotor trad op dr ir. C. H. Edelman. Hoogleraar in de minera logie, de petrologie, de geologie en de agrogeologie De belangstelling voor de promotie was zeer groot. TONEELUITVOERING Door het Hamersveldse Toneelge zelschap zal op Zondagavond 11 No vember na afloop van het Lof om geven uur in het Ros Bayart tc Ha- mcrsveld een uitvoering worden ge geven onder de titel: „Het yierde gebod". KOSTELOZE INENTING De burgemeesttder gemeente Leusden brengt ter kennis van be langhebbenden. dat op Woensdag 14 November de gelegenheid openstaat tot kosteloze inenting tegen de pok ken voor kinderen beneden de leef tijd van twee jaren. De inenting zal geschieden door de gemeente arts. dr. M. R. Braun. in het con sultatiebureau te Hamersveld. des namiddags om drie uur. WIJZIGING OMSLAGSTELSEL Belanghebbende ingezetenen der gemeente Leusden worden er op attent gemaakt, dat tot en met Don derdag 15 November op het kantoor van het Waterschap de „Lunterse Beek'. Klomperweg 18 te Leusden, voor ingelanden ter inzage ligt 'n ontwerp Statenbesluit tot wijziging van het omslagstelsel. Bezwaren kunnen worden gericht tot de Staten van Utrecht en Gel derland te Utrecht en dienen uiter lijk Dinsdag 20 November in twee voud bij het bestuur van voormeld Waterschap te zijn ingediend. WONINGVRAAGSTUKKEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Lensden brengen ter al gemene kennis, dat zij in een zitting van hun college op Maandag 12 November des namiddags van twee tot drie uur aan ingezetenen de gelegenheid geven hun wensen ten aanzien van woonruimte-aangelegen heden kenbaar te maken. Bóeiend schouwspel in Markthal Toen In de maanden Maart t.m. Juli van dit Jaar grote groepen Ambonezen, als gevolg van maat regelen onzer regering, een tljde- lyk onderdak vonden In onze stad. In het z.g. Doorgangskamp, werd een comité uit dc burgery ge vormd, om deze mensen te voor zien van warme kleding. Deze hulp, heeft dc Ambonezen diep getrof fen. Er werd een contact gelegd tussen hen en de burgerO. En plannen werden beraamd om van de dankbaarheid van liet volk van Ambon te doen biyken. De Stichting „Helpt Ambon in Nood", waarvan onze stadgenoot de heer J. H v. Nimwcgen hoofd bestuurslid is. gaf vorm aan deze plannen en zo was gisteravond een groep Ambonese studenten in de Markthal tot het geven van een folklore-avond. Wat deze zonen en dochteren van het aan Nederland zozeer verknochte Ambon te ho ren en te zien gaven, wekte zeer terecht de bewondering van het talryke publiek, dat door een her haald hartelijk applaus van zijn waardering blyk gaf. Het programma was rijk aan af wisseling. Er was zang van een van Ambon's meest bekende Ha waiian ensembles Soeara Maloe- koe. een uitbeelding van enige be- SOEST Dame werd handtasje ontrukt Een dame uit Soest reed gister avond per rijwiel op de Van Len- neplaan. toen zij van achteren werd ingehaald door een manspersoon, eveneens per rijwiel. Toen deze naast de dame was. ontrukte hij haar het handtasje, waarin een be drag van ongeveer 30 gulden zat De wielrijder reed haastig door. Het signalement is bekend. Autobus van Tensen rijdt tegen boom Op de Steenhoffstraat reed de autobus van Tensen in de richting Amersfoort. Van tegenovergestelde richting naderde een handwagen. Toen deze handwagen juist naast de bus was. kwam een personenauto, eveneens komende uit de richting Amersfoort aanrijden en de chauf feur daarvan wilde nog tussen de autobus en de handwagen doorrij den De buschauffeur had de tegen woordigheid van geest naar rechts uit te wyken om de handwagenbe stuurder te sparen. De volle auto bus reed met flinke vaart tegen een boom De auto werd ernstig beschadigd en moest worden wegge sleept. De ongeveer 30 passagiers kwamen met enkele builen en schrammen er wonderwel af. De personenauto reed door. doch een vaag signalement is bekend. Tegen K. is procesverbaal op gemaakt. wegens mishandeling van een kleine buurjongen. De laatste tijd komt het veel vuldig voor. dat de koperen lasver- bindingen. die de electrische trein BaarnUtrecht van „aarde" voor zien. worden afgeknipt. Nu weer werden zestien van deze verbindin gen in het baanvak Den Dolder— Soest ontvreemd, waardoor de trein geen stroom meer kreeg. Het is de economische contro ledienst gebleken, dat veel winke liers te Soest hun waren in de éta lage niet hebben geprijsd hetwelk voor alle artikelen, behalve weelde artikelen. noodzakelpk is. De plaat selijke politie zal in samenwerking met genoemde contróledienst bin nenkort gaan controleren, zodat men gewaarschuwd is. Politiepost Birkstraat Met ingang van heden is de po litiepost Birkstraat 7 wederom be zet door de agent van politie L. J. Meijer. Tel. 2812, dag en nacht. SEC ontmoet APWC SEC speelt Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen APWC 1 uit Amersfoort. De wedstrijd vindt 's middags plaats aan de Bos straat. naast hotel „Bos en Duin". Burgerlijke Stand GEBOREN: Elisabeth, d. v. A de Kruijff en E Renoolj. Jacqueline A. J.. d v. A M. Spoorenberg en E M. Kos ters; Johannes G., z. v W. v. d Hoed en J M. Egbcrs.' Albert. z. v. J. v. d. Brock en D Barnat; Marinus G. J z. v. P. I.ambrechts en J. van Essen. Leo. z v. L. de Hartog en J A E- Jaspers; Marina H. C. J d v G. A. M. Schol- teris en M. J de Vries; Rudolph P.. z. v. M. C. Onderlinden en A Kruitbos ONDERTROUWD. P. A Buijs en A. M. van Boe ij en. GETROUWD B Kaats en H A van Schaik; L. J. Heinsman en G M J. Meiman; H. P. \an Overbeek en E. Strumpel; A van Dam en J. v. d Brink. OVERLEDEN Joannes Grift. 27 J., geh. met P. de Llzer. Matthias Focken, 38 j.. geh. met A E. Bijl Sics Veltman. 68 J., geh met E. Yntcma; Wilhelmus Blommenstein. 72 J., geh. met M. C. Blom. Tienjarig meisje loopt onder auto Het tienjarig dochtertje van de fam Vrwonende de Kerkstraat, had Donderdagmiddag om half vijf aan de overzijde van de straat een boodschap gedaan. Toen zij de Kerkstraat weer over wilde steken, reed Juist een file militaire vrachtauto's voorbij in de richting Soestdijk. Vermoedelijk heeft het meisje tussen enige van deze vrachtauto's wat ruimte gezien, want plotseling stak zij tussen twee van deze auto's de straat over. Toen zij op het linkerwegeedrelte kwam. was daar juist e«n volkswagen die uit de rich ting Soestdijk kwam. Deze schepte het Jangrüke typen uit het Ambonse volksleven, volks- cn krijgsdansen, die subliem werden uitgevoerd, met een gratie en soepelheid van beweging als men dat alleen van Oosterse volken verwachten kan. Een nummer, dat een storm van applaus verwekte, was dat van het Ambonse sportleven, bestaande in behendigheidsspringen door acht heren cn vier dames, waarin het rhythmische element sterk naar voren springt en dat een grote mate van behendigheid en snel reageren vereist. In zijn openingswoord deed de heer Van Nimwegen een krachtige oproep op de aanwezigen om de Ambf lezen in hun strijd voor een vrij en onafhankelijk Ambon te steunen. Amersfoort heeft nog geen afdeling van de Stichting Helpt Ambon in Nood", maar spreker hoopte, dat deze avond er toe zou bijdragen, dat er een afdeling tot stand komt. HOEVELAKEN Stemming voor kerkeraarl of kiescollege Heden Vrijdagmiddag cn -avond worden de lidmaten van de Ned. Hcrv. Kerk uitgenodigd te komen stemmen voor Kerkeraad of Kiescollege. In vele Ned. Hcrv. Kerken was het tot nu toe de gewoonte dat de Kerke raad zichzelf benoemde. De nieuwe Kerkorde ls het met deze gewoonte niet eens. temeer daar deze gewoonte is strijd is met Gods ordi nantiën. Deze nieuwe Kerkorde biedt nu drie mogelijkheden, le de oude ge woonte laten voortbestaan, daartoe moeten dan de lidmaten hun goedkeu ring geven. 2e Een kiescollege, welk Inhoudt dat de lidmaten zelf de ouder lingen en diakenen kiezen. 3e Een ker keraad welke candldaten stelt die door de lidmaten gekozen dienen te worden. PRELMKBEURTEN Zondag N.H.K. 9.30 uur ds Laurense 2.30 uur ds C. J. van der Graaf van Nlj- kerk. SOESTERBERG MECtfSCHE DIENST Dokter van den Helm, Pr Alexander- weg 62. Huls te Heide, zal Zondag 11 November voor de buurtschappen Rocsterberg. Huis ter Heide en Den Dol. der de arisendienst waarnemen. PREDIKBEURTEN DEN DOLDER 10 uur ds A J. Brinkman. 6.30 uur nm. ds W. H. Poot. KUIS TER HEIDE. 10.30 uur ds O. E v. d Brug. SOESTERBERG. 10 uur ds W H. Poot. 6 30 uur n.m. ds H. A D. Ros- cam Abblng. V/OUDENBERG MEDISCHE DIENST Voor Hoevelaken. Hoogland en Hoog landerveen wordt de dienst waargeno men door dr W. Verbeek, tel. K 3193 260. De wijkverpleging wordt waargeno men voor Hoevelaken. Nijkerkerveen en Terschuur door zuster Crueq, Hoeve laken. kind. waardoor zij over de voorkap heenvloog en tegen de voorruit terecht kwam. die geheel verbrijzelde. Het slachtoffertje werd met een schedelba- sisfractuur en een gebroken bovenbeen per EHBO-ziekenauto naar „De Lich tenberg" overgebracht. geslaagd Onze plaatsgenoten, dc heren J Re- nes cn P. d. Bunt, siaagden dezer da gen. respectievelijk le Amsterdam en te Utrecht voor het kruldentcrs-examen. Dn examen gaat uit van dc Centrale van Kruideniersvakdlploma's te Haar lem Raad komt bijeen De Raad van Soest is voor Vrijdag 16 November as des avonds 19 uur, in openbare vergadering bijeen geroepen. SCHEEPSTIJDINGEN Nederlandse schepen op weg naar Rotterdam ALBLASSERDIJK van Galveston vla Londen pass 8 Bermuda's ca 21 verw.; ALMDIJK \an Havana 10 te Havre ver wacht; ALMKERK van Japan pass 8 Kaap de Gata vm te Cadiz en 13 hier verwacht; AMSTELD1JK van Baltimore vla Antwerpen pass. 7 Noordelijk van Arorcn vertraagd door slechts, ca 14 hier verw.ARENDSKERK van Japan 7 van Hongkong 9 te Manilla verwacht; ARKELDIJK van Houston 9-10 's nachts te Antwerpen en li hier verwacht. AL CYONE van Australië vin Emden pass 8 Oporto; ALNATI van Buenos Ayrcs 9 nam. te Sl Vincent C.V. en 20 hier \erw.; AMSTELSTAD van Philadelphia ca 11 in Nederland verw BIRMINGHAM 7 van Grangemouth. DOURO 8 van A dam tc R'dam DUI- VELAND van Kopenhagen 11 verwacht. EMERGO van Newport binnenkort verm. (Invotra); ESCAUT van ParUl pass 8 Kaap d'Antlfer. 8-9 verwacht. GAROET van Djakarta 7 s avonds Mlnikoy gepasseerd naar Djeddah, 28 hier verwacht. HEST1A van Tampa 12 verw.; HEEMSKERK van Australië ca 7 Dcc. verwacht; HENK van Huil 9 verw. (Vermaas). HECTOR van Levant 7 te Patras 26 verwacht. INDRAPOERA v. Djakarta pass. 8 Point dc Galle, 28 verw. JUPITER v. Levant. 8 te Mersln. 30 verwacht. KOTA INTEN v Philadelphia. 8 bij de Azorcn verwacht en ca. 15 hier. LOOIERSGRACHT v. Finland, pass. 8 Bornholm; LAAGKERK v. Bahrein, 8 nam. 4 uur verw. MUIDERKERK v. Calcutta. 7 v. Vlza- gapatam n. Aden. 1 Dcc. verw.: MEREL v. Antwerpen, binnenkort verw. (Rijn- Iloyd), MARKEN van Baltimore pa6s. 7 noordelijk van Fayal (Azoren). ca. 13 hier verw.; MARABU 8 v. Lelxoes, 12 verwacht. NESTOR 7 v. Levant te R'dam. ORION v. Levant, 8 nam. 4 uur verw. QUO VADIS van Antwerpen 9 verw. (Vermaas); SHAMROCK R nam v. Gothenburg te R dam; SCHIF. 8 van Levant te Rot terdam; SAPAROEA van Calcutta 7 v. Karachi naar Suez. 5 Dec. verw STAD ALKMAAR van Baltimore pass. 7 Noordelijk van Flores (Azoren). ca 13 In Nederland verwacht: SEAHAM van Dover 8 verwacht; STAD BREDA van Norfolk pass. 7 Noordelijk van Azoren ca. 13 In Nederland verwacht. TERNATE van Djakarta vla Antwer pen pass 8 v.m. Cabo Vlllano; TROM- PENBURGH van Hamburg 8 nam ver wacht: VAN BRAKEL van Vlstavarf. 18-19 verw. (Vermaas); VOLENDAM v. Halifax pass. 8 Noordelijk van Azoren 13 verwacht; VIRGO van Engeland. 9 v.m 6 uur te Vlaardlngen verwacht. WATERMAN van A'dam 8 nam ver wacht; WILLEM RUYS van Djakarta pass 7 Ftnisterre. 9 's middags 12 te Southampton en 10 v.m. 6 uur te R'dam verwacht, Grotfi Vaart ARENDSDIJK van New York 8 to Rlo de Janeiro. AMSTELVAART pas" 8 Casquets naar Golf van Mexico; AAR- DIJK 7 te Norfolk. BAARN 8 te Palta. 30 te Amsterdam verwacht; BACCHUS 19 van West Indió te Amsterdam verwacht; BENGKALIS naar Djakarta 8 te Pennng; BOSKOOP 6 te Curacao; BINTANG 5 van Portland Ore naar Puget Sound; BRITSUM 7 van Amsterdam naar Hampton Roads. DELFLAND 8 nam. 8 uur van Buenos Ayrcs tc Amsterdam, had vertraging door machineschade ln Engels Kanaal. GORDIAS 8 te Samos. HERMES 8 te Port au Prince; HECU BA 8 te Curagao 20 tc A dam verw HAARLEM pass. 8 Noordelijk van Azo ren 14 le A'dam verw.; HECTOR zlo onder Ned. schepen naar Rotterdam; HERCULES nnar Patras 8 te Malta. JUPITER zie onder Nedcrl. schepen naar Rotterdam. KLIPFONTEIN 7 nam. te Bremen l KOTA AGOENG 8 te Djakarta. KOTA BAROE 7 van Soerabaja naar Dja karta. LOPPERSUM pass. 2 Dunperiess naar Piombtno; LEERSUM pass. 8 Ouessant naar Jacksonville; LINGE 7 van Helsin ki naar Topplla; LAERTES 7 van Ma cassar 9 tc Soerabaja verw.LIEVE VROUWF-KERK naar Calcutta 8 te Port Said; LUNA 8 van Bremen naar Am sterdam: LOOSDRECHT 8 van Ham burg naar Antwerpen. MAASLAND naar Buenos Ayres 8 to Santos; MENTOR 12 van Hamburg to A'dam verw.; MAASKERK 8 te Monro via Madoera 13 tc Honoloeloe verw. NIOBE 8 tc Raumo 15 te A'dam: NE RO 8 te Tarrangona 2 2te A'dam verw.; NESTOR 8 van Levant te A'dam. ORANJEFONTEIN 8 te Kaapstad, 29 tc A'dam verw.; OVERIJSEL 8 nam. te Bremen verw. PLATO 7 te Kopenhagen; POSEIDON 4 te Houston. RIJNKERK 8 te Antwerpen; REM- PANG naar Djakarta 8 te Djeddah t RADJA naar Djakarta 8 te Port Said; RAKI pass. 8 de Maladlven naar Am sterdam STRAAT MACASSAR 8 te Manilla: SOESTDIJK 8 te Tegal. SALLAND 8 nam. v. Buenos Aires tc A dam; STAD MAASTRICHT 8 tc Spezta. SAF.PE- DON 7 tc Maracaibo; SIBAJAK 7 van Singapore. 9 vm te Djakarta verw. TJIWANGI 8 te Singapore; THF.SEUS 8 te Palermo; TABIAN' naar A'dam 8 te Port Swettenham: TJIBADAK 8 ter rede van Belawan TROMPENBERG 8 tc Brownsville; TERO 8 van Recife n. Buenos Aires. VENUS 8 te A'dam; VAN RIEMS DIJK 7 van Singapore 9 te Djakarta verw. WE5TLAND pass. 8 Boa Vista naar A'dam. 11 te Lag Palmas verw.; WEL TEVREDEN 7 van Singapore naar Ran goon. ZUIDERKRUIS 9 vm 9 uur ontsche ping te A'dam; ZEELAND 8 nam. 5 u, van R'dam naar Hamburg. Tankvaart CALTEX LEIDEN, pass. ft v.m. Kaap de Gata n Sidon. CALTEX PERNIS. pars R Blzerta n. Pemls. CALTEX UTRECHT, n. Pernis. 8 nam. bij Kreta. CALTEX NEDERLAND, pass. 8 Dunge- ne:s n Sidon. CALTEX THE HAGUE, 8 v. Sidon te Pcrnls. CALTEX DELFT, pars. 8 Ftnisterre n. Sidon ESSO ROTTERDAM. 14 nam. 2 uur van Aruba te Pernis verw. ENA, 12 to Aruba verw ERINNA. 8 nam ter redo van Mirt. FRISIA 8 van Heysham naar Barton. LEENDERT B. pass. 7 s avonds Cabo Vlllano n Londen MERCURIUS. 8 v.m. te Saltend MAL- VINA. 15 van Aruba te Pernis verwacht. MUHENA, 11 te Curacao verw MACO- MA, pars 8 Ras al Hadd n Singapore. METULA. pass. 8 Straat Ormuz n Bom bay MITRA, verwacht 10 Muscat te passeren. 12 te Ras Tanura verw. MARCELLA 3 van Vllsslngen naar Havre; MATTHEW 8 van Kotka naar Holtenau voor orders: MONICA 8 to Grangemouth NOORD. 8 te Port Jerome. NOORD 8 van Port Jerome n Lorlent ONDINA 6 van Hongkong n. Mirt. SUNETTA. 11 te Curagao verwacht. SCHERPENDRECHT. pass fi v.m. Elba Cane iRode Zee) n. Bahrein TANKHAVEN III ft te Tandjong Oeban TARIA. 7 van Singapore naar Sa&sebo (Japan).

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5