DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Kamer dringt aan op de bouw van 50.000 huizen Verrassende keer in Arabische houding Woningen: urgentste sociale vraagstuk Thans twee mobilisabele divisies gereed Ontstellend aantal bromfietsongevallen Ballonvaart grensde aan roekeloosheid Amerikaanse bemiddeling in oliegeschil faalt Noorse premier afgetreden Televisie brengt kijkwedstrijd In September 1952 bovendien een parate divisie Tot nu toe 1514 slachtoffers van wie 65 doden Egypte stemt toe in uitstel van debcit over Marokko lie Jaargang, no. 268 Woensdag 14 November 1951 Opgericht door de Stichting ..Het Parooï" - Giro 510330 Bank: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. lew. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze parlementaire ïedactcur) DEN HAAG. Vrijwel alle politieke partijen in Nederland koesteren de wens, dat het aantal te bouwen woningen in het komend jaar toch tot 50.000 zal worden opgevoerd. Diverse frac tieleiders noemden het woningvraagstuk een van de hrandend- ste problemen waarmee wij op het ogenblik te maken hebben. En van diverse zijden werd er op aangedrongen, dat de regering voor de oplossing daarvan alle krachten in zou spannen. Dat geschiedde bij de algemeen-politieke beschouwingen over de Rijksbegroting, waarbij de woningbouw in het middelpunt der belangstelling stond. De eerste spreker, tnr Donker (PvdA), herinnerde er aan. dat de regering onder indruk van de moei lijkheden met de betalingsbalansen op de binnenlandse kapitaalmarkt niet verder durfde te gaan dan 40.000 woningen in uitzicht te stel len. tenzij de financieringsmogelijk- hedert alsnog mochten verbeteren. Het is dus geen kwestie van ma teriaal of arbeidskrachten. Het zit voornamelijk in de financiering van de woningwetbouw. De gemeenten kunnen moeilijk consolideren of nieuw kapitaal aan trekken. Zij kunnen thans wél re kenen op steun van de institutio nele beleggers lot een bedrag van 100 millioen. doch wil men tot 50000 woningen komen dan zullen er nog voor 10 000 woningwet-hui zen financieringsmiddelen gevon den moeten worden. Nu meende de heer Donker en anderen met hem, een tegenstrij digheid te kunnen ontwaren tussen de" opmerkingen van de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I der Rijksbegroting, waarin zelfs nog getwijfeld werd aan de mogelijk heid om 40.000 woningen te bou wen en de meer optimistische radiorede van minister In 't Veld. waarin deze met behulp van pre- mieleningeq toch nog op 50 000 hoopte te komen Daaromtrent ver zocht hij opheldering. In ieder geval vroeg hij de re- (Van onze. Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Als een blik seminslag uit heldere hemel, zo sloeg gisteravond in Oslo het be richt in. dat de sociaal-democrati sche minister-president Einar Ger- lrardseii vrijwillig was afgetreden en dat Noorwegen in de persoon van de fractievoorzitter der Arbeiders partij. Oscar Torp. een nieuwe re- gcringsaanvoerder had gekregen. Zelfs zij. die Gerhardsen persoon lijk goed kennen, waren buitenge woon verrast en er doken onmiddel lijk geruchten op uiteraard bij de oppositie over een splitsing in de arbeiderspaitij. Gerhardsen zelf verklaarde tij dens een persconferentie, dat hij zich na zes en een half jaar optre den als regeringsleider in een zo moeilijke tijd vermoeid voelde en dat het geen politieke of persoon lijke redenen waren, die hem tot aftreden hadden gebracht. gering met klem 50.000 als streef getal aan te houden Als de kapi taalmarkt daardoor de middelen niet kan opbrengen, dan verdiende het naar zijn mening overweging, evenals Duitsland, uit het tegen waarde tegoed van de Marshall hulp te financieren en. zo dit niet mogelijk mocht blijken, met rijks voorschotten te gaan werken. De keus tussen woningbouw en inper king van luxe investering was voor hem niet moeilijk, ook omdat De lievelinrj var. alle Britten, prins Charles, inert vandaag zijn derde verjaardag. Deze foto, waarop de kleine prins zo parmantig de we reld in kijkt, werd speciaal voor die gelegenheid genomen inperking van de woningbouw tot werkeloosheid zou leiden. Dit laatste punt had ook de aan dacht van de voorzitter der KVP Andriesscn Deze achtte het woningvraagstuk vooral van ge wicht wegens de zedelijke nood van duizenden jonge mannen en vrouwen Naar zijn mening diende dit probleem op één lijn te worden gesteld met die van de defensie, de investeringen en de betalingsbalans. En in een motie wilde hij de Kamer de regering laten uitnodigen zich op zo kort mogelijke termijn te beraden over de maatregelen welke niet alleen tot de bouw van 50 000 woningen voor het jaar 1952 kunnen leiden, maar ook voor een verdere toe komst een redelijke voorziening zoveel mogelijk waarborgen Bij dit beraad diende z.i. ook de vraag beantwoord te worden of een ge leidelijk aanpassen van de huren aan een economisch verantwoord huurniveau niet een der middelen daartoe zou kunnen vormen. De helen Oud (VVD) en Tila- nus (CHU) behandelden het vraagstuk meer terloops. De eerste bezag het als een uitkomst van het fiasco, dat de ..goedkope geldpoli tiek" van minister Lieftinck gele den zou hebben, terwijl de laatste de woningbouw het allerbelangrijk ste sociale vraagstuk van dit ogen blik noemde. ..VOOR HET KIND" AMSTERDAM Na de opening van het kinderpostkantoor, een uni cum in de 100-jarige wereld van de postzegel, valt de kinderpostactie een volgende première ten deel, nu op het gebied van de televisie. De televisie stelt zich a s. Vrijdagavond 1 in dienst van het kind en brengt de eerste kijkwedstrijd „voor het kind j Bijzonderheden van deze wedstrijd worden tijdens de uitzending bekend gemaakt Iedere kijker wordt aan- geraden een mapje stadsgezichten een vijftal prentbriefkaarten, die door het Nederlands comité voor kinderpostzegels worden verkocht in huis te hebben. Onder de goede oplossers worden fraaie prijzen ver loot. Vliegtuig der V.S. met 33 man aan boord vermist FRANKFURT. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 33 militaire »»-- - J»-»n boord, wordt tussen Frankfurt en Bordeaux vermist. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht heeft mede gedeeld dat het ging om een C-82 „evacuatie-vliegtuig". Dinsdagmorgen steeg het vlieg tuig van het vliegveld Frank furt op met bestemming Bor deaux. Het laatst had bet vlieg tuig contact met de grond, toen het boven Dijon vloog. Sinds die tijd is niets meer van het toestel vernomen. Franse en Amerikaan se vliegtuigen zijn begonnen met nasporingen. Nieuw standpunt van verbondenen óver demarcatielijn TOKIO De V.N.-afgevaardig den nemen een nieuw standpunt in ten aanzien van de wapcnstil- slandslijn in Korea. Voorheen wil den zij deze lijn getrokken zien langs het huidige front, maar thans v illen zij de lijn pas trekken na dat de andere punten, die tot on dertekening van een wapenstil stand moeten leiden, afgedaan zijn cn de wapenstilstand tot stand kan komen. Men is van gevoelen, dat de communisten als thans een wapen- I stilstandslijn werd getrokken, daar van wellicht gebruik zouden ma ken om de onderhandelingen over de andere punten te rekken. Besproken moeten nog worden een bevel tot staking van het vu ren en aanbevelingen betreffende de uitwisseling van krijgsgevange nen aan de regeringen van beide partijen. Gondelvaren in Venetië is de ge woonste zaak van de wereld, maar gondelvaren in Venetië op het Plein van St. Marco, zoals men hier ziet gebeuren, is een verre van alledaags iets Het is moaehik gemaakt door de enorme strain cn regen, die in de laatste dagen op Noord-ltalic necrplensden. cr gro te schade aanrichtten en ook de Dogcnstad, voor zover zij al niet uit de beroemde kanalen bestaat, onder water zetten Schweitzer candidaat voor Academie Frangaise PARIJS. Prol dr Albert Schweitzer behoort tot de acht candidatcn voor een zetel in de Academie Frangaise De zetel is het laatst bezet geweest door Maarschalk Petain. DEN HAAG De Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey zal het komende weekeinde een particulier bezoek aan ons land brengen. BRUSSEL. Op de vergade ring van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers is Van Cauwelaert herkozen tot voorzit LEGEROPBOUW VORDERT DEN HAAG. Ondanks tal van moeilijkheden is de legerleiding er in geslaagd, zo vernemen wjj, om het herscholingsschema voor de geoefende lichtingen 1915 tot 1949. zoals dat voor dit Jaar was opgesteld, volledig af te werken. Het resultaat: ruim 60.000 goed geoefende soldaten, namelijk ruim dertig duizend man voor de territoriale verdediging en dertigduizend man voor het veldleger (strijdkrachten te velde). DEN HAAG. Het aantal bromfietsongevallen in de eerste helft van dit jaar bedroeg 1598. Daarbij werden 23 bromfietsers gedood, 373 zwaar en 281 licht gewond. In 1950 werden 1727 bromfictsongevallcn geteld, waarbij 36 bromfietsers werden gedood, 425 ernstig en 303 licht gewond. Aldus deelt het Cen traal Bureau voor de Statistiek mee. De lichtingen 1945 tot 1949 bestaan voornamelijk uit Indonesië-vetera ter. Paul Struye werd opnieuw ge- nen Degenen onder hen. die voorde kozen als voorzitter van de Senaat, territoriale verdediging werden be- Beiden behoren tot do C.V.P. I stemd. zijn in de legerplaats Wit- Slordig voorbereid; janboel bij vertrek Hartig woordje tot mevrouw Boesman voor Raad voor de luchtvaart DEN HAAG. ..De Nederlandse ballonvaarders zyn zich niet steeds bewust van de gevolgen, die het ballonvaren voor henzelf en voor hun eventuele passagiers met zich kan brengen." Zn zei Dinsdagmiddag de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W F. Backer, tijdens een zitting van de Raad voor de Luchtvaart. In deze zitting hield men zich bezig met het ongeval van de ballon, die 30 April j.l. bij Zandvoort in zee terecht kwam. Bij deze ballonvaart was mevrouw Boesman uil Den Haag commandante. Als passagier bevond zich in de mand de heer God fried Bomans. Beiden werden gered. De heer Backer noemde deze ballonvaart onvoldoende voorbe reid. De tocht grensde in de ge geven omstandigheden aan roeke- tenberg bij Stroe verenigd en ge oefend in bataljonsverband. De drie laatste bataljons, die volgens het schema dit jaar nog gevormd moes ten worden, oefenen thans nog in Brabant en Belgic. Uit dc voor het veldleger bestem de militairen zijn dit jaar in de le gerplaats bij Oirschot vijf regi- ments-gevechtsgroepen gevormd. Telt men daarbij op de reeds met verlof gezonden regimentsgevechts groep die uit de lichting '4911 is sa mengesteld dan blijkt, dat de com mandant strijdkrachten te velde op het ogenblik de beschikking heeft over zes mobilisabele regimentsge- vechtsgroepen. dat wil zeggen, vol doende manschappen voor de vor ming van twee mobilisabele divisies. Onze parate troepenmacht bestaat thans nog uit de 31ste regiments gevechtsgroep van de lichting 1950 II Wanneer de daarbij ingedeelde mili tairen in Februari aanstaande met verlof gaan, is de regimentsge vechtsgroep. die uit de lichting 1951 I wordt gevormd, gereed. In dc daarop volgende maanden worden uit de lichting 1951 II en uit de Lichting 1952 I nog enige regi mentsgevechtsgroepen gevormd, zo dat het legjr in September 1952 .één parate divisie zal tellen. In het eerste halfjaar van 1951 kwamen op de duizend bromfiet sers dertien ongevallen voor. op de duizend fietsers twee. Per 100 bromfietsgevallen bedroeg het aan tal doden en zwaargewonden 43. per 100 rijwielongevallen 42. Ten aanzien van de gevolgen van onge vallen is het verschil tussen brom fiets- en njwielverkeer dus niet zo opmerkelijk als ten aanzien van de ongevallen zelf. Uit de onderzoekingen van het CBS naar de leeftijden van brom fietsberijders en bromfietsslacht offers blijkt, dat het aandeel van de oudere bromfietsers in het per centage gedoden groter is dan hun aandeel in het getal bromfietsbe rijders. Het CBS concludeert uit het feit. dat het aantal slachtoffers hoven de zestig jaar procentsgcwijs dalende is. dat de ouderen zich in toenemende mate van de bromfiets afwenden. Het CBS heeft voorts een uitge breid onderzoek ingesteld naar alle bromfietsongevallcn. die in een zomermaand van dit jaar in ons land werden geteld. Dit waren er niet minder dan 452. Verreweg het merendeel van deze ongevallen ge schiedde in gemeenten boven de 20.000 inwoners. Daaruit, alsmede uit andere factoren concludeert het CBS dat men er met oen verwij zing van de bromfiets naar de rijwielpaden zonder meer niet is. aangezien de rijwielpaden zich voor het merendeel in en om de platte landsgemeenten bevinden. Het leeuwendeel van de fouten, door bromfietsers gemaakt bij aan loosheid. Hij vroeg de Raad voor de Luchtvaart mevrouw Nini Boes manVisscher te berispen. Ter zitting van de raad verklaar de mevrouw Boesman, dat zij op het moment van de opstijging nog niet gereed was met de controle De ballonmeester zou te vroeg het desbetreffende bevel hebben ge geven. De ballon steeg toen vrij snel tot ongeveer 1500 meter hoog te. Zij liet direct gas uit. waarop de ballon met een bons in een ouinpan terecht kwam en diiect weer steeg. Op 1500 meter hoogte woei de wind naar zee toe had de commandante bemerkt Dichter bij de grond was de wind minder sterk en goed. Daarom trachtte mevrouw Boesman op een hoogte van 40 tot 80 meter te varen met de bedoeling direct achter de kom van Zandvoort te landen. Nog net deze te omzeilen moest ballast worden uitgeworpen. Toen ging men weer omhoog, kon niet meer landen en werd naar zee gedreven. De heer H Ch. E van Ede van de Pais, plaatsvervangend lid var de raad. merkte op. dat het bij he» vertrek van de ballon een janbne! was geweest. Nieuwsgierige kinde ren. die er om heen krioelden, maakten het uitwegen nagenoeg or mogelijk Dat had de ballonmeestc;- de heer Dijkstra ook in het voor onderzoek verklaard. De heer G. A. Lenstra, meteoro loog van het vliegveld Schiphol, verklaarde, dat de winden van di< aard waren, dat een ballonvaart i de buurt van de zee eigenlijk nic had mogen worden ondernomen. De directeur-gen zraal van d Rijksluchtvaartdienst verweet mevr Boesman tenslotte, dat zij zich nic voldoende op de hoogte had gesteld I van de wijze waarop zij onder nood- omstandigheden moest handelen. Oo': twijfelde hij eraan of zij wel lerin" uit het geval had getrokken. Bij een vaart in Denemarken was zij ook ROSA SPIER Neêrlands „Ko ningin van de harp" is Dinsdag avond in het Amsterdamse Con certgebouw gehuldigd ter gelegen heid van haar zestigde verjaardag. Tijdens het concert te barer rre werd een suite voor twaalf har pen uitgevoerd door haar leerlin gen en oud-leerlingen. Dit was een der zeldzame ogenblikken, dal de jubilaresse luisterde. Verder heeft zij vrijwel de geheel avond op haar geliefde instrument gespeeld. Voor een verslag van de huldiging zie elders in dit blad. hun schuld te wijten ongevallen, bestond uit het niet verlenen van voorrang. Staking in Noord: Franse mijnen DOUAI. Bijna 25 000 mijnv/cr- kers legden vandaag in het Noord- Franse mijngebied het werk neer uit protest tegen een recente zie kenfondsmaatregel van de rege ring. De staking brak uit in het gebied van Douai en in de Pas-de- Calais. De communistische C.GT. en de socialistische Force Ouvrie- re steunen de stakers. In directie kringen uitte men de vrees, dat de staking lang kan duren. boven de kom werd de ballon I naar zee gedreven. De Raad voor de door een windstoot gegrepen. Men Luchtvaart zal 11 December uit dreef op de watertoren af en om J spraak doen. Inwilliging van Perzische eisen zou debacle op wereldmarkt betekenen (Van onze correspondent) NEW YORK. Het ziet er naar uit. dat de terugkeer van dr. Mossadeq naar Teheran moet worden beschouwd als een falen van de Amerikaanse pogingen om een oplossing tc vinden voor het olie-geschil. Tot de afge wezen suggesties behoort blijkbaar ook de vervanging van de Angln- Iraansc door de Koninklijke Shell. Pcrzië weigert iedere exploitatie van de installaties te Abadan door enige buitenlandse of nieuw te vormen onderneming, hoewel het toegeeft, dat men het tc Abadan niet zonder dc hulp van buitenlandse technici kan stellen. Volgens de New York Times van heden zijn alle pogingen om met J Mossadeq tot een regeling te komen vastgelopen op de onoverbrugbare verschillen tussen de politieke en economische oogmerken van Perzië en het huidige wereldsysteem voor de productie en distributie van olie De door Perzië nagestreefde distri- butieprijs zou een débacle betekenen voor de wereldmarkt. Om Perzië over de moeilijke eco nomische periode heen te helpen, zal het Internationale Monetaire Fonds het land toestaan ruim 8,5 millioen dollar te kopen tegen betaling in re lais. Dit is geen lening, maar een transactie, waar de fondsstaluten ;n voorzien. Perzië betaalde dit bedrag indertijd in goud als lid van het fonds en zal de dollars weer tegen rialen inruilen, zodra de financiële toestand van het land dit tqestaat. Inmiddels komen uit Perzie berich ten. dat de ontevredenheid tegen de regering daar steeds groter wordt In de zitting van de Perzi sche Tweede Kamer, die Dins dag werd gehouden, verklaarde de oppositieleider Ima. dat de ver boden communistische Toedch-partij met de dag erker wordt. Imami zei. dat Mossadeq een volle maand in de Verenigde Staten ver knoeid heeft en met lege handen huiswaarts zal keren. Hij vond dat de regering het communistische ge vaar onoordeelkundig behandelt en voorspelde bij de komende verkie- 0„„ zingen een communistische overwin. j arrondfssements-rechtbank mnS* I lopige hechtenis. (Van onze correspondent) PARIJS. De middagzitting der V.N.-Assemblee van gisteren heeft een verrassing opgeleverd en wel in de kwestie-Marokko. De algemene debat ten waren namelijk uitgesteld om dc aanbevelingen van de agenda-com missie in behandeling te nemen. Daarop kwam ook de aanbeveling voor om de kwestie-Marokko voor onbepaalde tUd uit tc stellen. Egypte kwam als eerste vertellen, hoezeer het tegen zulk een uitstel gekant was. Kort daarop beklom minister Schuman van Frankrijk het podium voor een rede, die veel indruk maakte, maar die al bij al vrij rethorisch was en waarin sprake was van Frankrijk, liet vaderland van de vrUheid cn van een debat, dat de zaken in Marokko eerder zou verergeren dan verbeteren. Tot ver bazing van iedereen vroeg toen weer dc vertegenwoordiger van Egypte het woord om te vertellen, dat hij. die eerst zo gekant was tegen uitstal, thans zelf uitstel van verder debat over deze zaak verz.ocht. omdat minister Schuman's rede zo belangrijk was." Algemeen wordt aangenomen, dat öf de onderhandelingen tussen het Westen en het Nabije Oosten deze verrassende ommekeer in de hou ding van de Arabische groep heb ben veroorzaakt, óf, volgons een an dere theorie, dat minister Schuman's speech zulk een indruk bleek te maken, dat Egypte deze liever in het vergeetboek wil doen geraken, alvorens opnieuw tot dc aanval over tc gaan. Dit is het enige onbesliste punt gebleven betreffende het vaststellen der agenda, die geschiedde op grond van de aanbevelingen van het z.g. .steering committeeMen zag gis termiddag vrijwel alle ..sterren' op het podium bij dc behandeling van het vijftal spectaculaire kwesties: Wisjinsky. Malik, Sobolew. Acheson, Warren Austin en sir Gladwyn Jebb. De Russen hebben zich hevig verzet tegen de opneming op de agenda van de Joegoslavische klacht, van de klacht dat China's territoire en po litieke integriteit door Rusland wordt bedreigd, evenals de vrede in het Verre Oosten in het algemeen, tegen de verwerping van besprekingen in de Algemene Vergadering over de toelating van communistisch China in de Verenigde Naties en natuur lijk ook tegen het voorstel tot in stelling ener commissie tot onder zoek van de condities voor verkie zingen in geheel Duitsland. Hierbij was de vergadering nog een kleine verrassing beschoren, want Israel kwam onverwacht meedelen, dat het tegen elke unificatie van Duitsland was en tegen opneming van dit land in de gemeenschap der volkeren. De Russen lieten bij al deze pun ten weer menig hartig woordje val len. dapper bijgestaan floor satellie ten als Polen cn Tsjecho-Slowakijc. Het grove geschut werd in gebruik genomen en de toon was weer zo danig, dat voorzitter dr Nervo tot tweemaal toe dc fanatieke „volksde mocraten" moost vermanen. Acheson. die het weekeinde zijn kamer moest houden wegens een zware verkoudheid, hield een wel iswaar zeer korte, maar uiterst in drukwekkende speech over de toela* ting van communistisch China tot de V.N. In zeer emotionele bewoor dingen herinnerde hij er aan. dat dit China de V.N. bevecht in Korea en schuld is aan duizenden doden, die voor het ideaal van de V.N. ten strijde trokken Zijn woorden maak ten diepe indruk De 71 punten van de agenda zijn, op dat van Marokko na nu alle aangenomen. Al deze kwesties ko men ter bespreking in de vaste com missies waarna zij in de Algemene Vergadering terugkeren. Op cm bijeenkomst te Londen van Britse modc-tekcnaars ver toonde zich deze lieftallige dame met ren groen-fluwelen hoedje, gegarneerd met rose rozen Lan ge handschoenen, of liever pols mofjes, completeerden' het en semble. Ambtenaar wachtte, bruid wachtte, bruidegom sliep DEN BOSCH De ambtenaar van de burgerlijke stand te Kaats heuvel zat Dinsdag geduldig op een bruidspaar te wachten voor het vol trekken van een huwelijk. Na lang wachten kwam er uiteindelijk een bericht, dat de zaak niet door kon gaan. De toekomstige echtgenoot was niet uit zijn bed te krijgen. mui-i uja in goua ais na van nei jyy -j i fonds en zal de dollars weer tegen iNCClCrlclIlClCr WC26I1S hulp aan Tsjechische spion verv DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag enige kleine wetsontwerpen zonder beraadsla ging of stemming goedgekeurd. Iels kourler nacht volgd DEN HAAG. Tegen de Neder lander. die ervan wordt verdacht onder de schuilnaam König inlich tingen, welke belangen van de staat betreffen, in handen te hebben ge speeld van een Tsjecho-Slowaakse inlichtingendienst. wordt terzake van dit feit een strafvervolging in gesteld door de officier van justitie te 's-Gravenhage De verdachte be vindt zich op grond van deze ver denkingen krachtens bevel van de In voor- t Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond: Aanvankelijk opklaringen en in het binnenland hier en daar I mist. Morgen in de loop van de dag weer toenemende bewol- j king met later, hoofdzakelijk I in het Westen van het land - kans op enige regen. Zwakke c tot matige, aar. de kust later j vrij krachtige wind. krimpend l naar Zuid tot Zuid-Oost. Van- nacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem- 1 peraturen als vandaag. 15 Nov. Zon op 7 u 53 m onder IS u 50 m. Maan op 17 u 12 m on- der 10 u 28 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1