'STADSVENSTER vm Amersfoort brengt warme hulde aan zestigduizendste Volkswagenbedrijf in Amersfoort van nationale betekenis Dodelijk ongeval bij Nederberg Noteert U even Assem blagefa bri ek kom tin 1952 volledig in werking -bed is ook voor U ideaal! Gezin Hartogsveld verblijd met vele geschenken Vanmorgen ABVA viert zijn le lustrum Kleinvee-expositie van A.K.V. Donderdag 15 November 1951 Herinnert u zich nog dit stukje Arnhemsestraat. Niet zo heel lang geleden was daar 'n steen houwerij en het garagebedrijf van Van Hamersveld. Nu is er een zeer modern gebouw van de Volkswagenservice verrezen. Politie vraagt getuigen Bij Nedcrbcrg is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd ten gevol ge van de verkeersdrukte. De 32- .iarige niej. G. uit de Rcgentesse- Iaan is hiervan het slachtoffer ge worden. Ze werd vermoedelijk aan gereden door een grote truck met aanhangwagen, die beladen was met stenen, en kwam met haar fiets on der een achterwiel van deze auto. De juiste toedracht van het onge luk is de politie niet bekend, om dat niemand van de omstanders mej. G. heeft zien fietsen. De Commissa ris roept daarom getuigen op. die misschien nog niet gehoord zijn. De chauffeur van de vrachtauto heeft van de aanrijding aanvanke lijk niets gemerkt. Hij reed door, en werd later door een motorrijder ge waarschuwd. Het slachtoffer werd ogenblikke lijk door een ziekenauto van- de G.G. en GD naar het St. Elisabethszie- kenhuis overgebracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overle den. AUTOMARKT Op de wekelijkse automarkt wer den gisteren 104 motorrijtuigen aan gevoerd. In een maquette is aangegeven hoe de assemblagefabriek voor volkswagens zal worden. Deze fabriek komt in de indtistne- wijk van Amersfoort te staan en wordt in 1952 in bedrijf gesteld. (D.v.A.-Archifoto). Van 9 tot cn met 15 Nov. GRAND THEATRE t.m. 14 Nov. ..Stran gers on the train" (,.Dc Maniak") 14 jaar. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen; 2 30 6.45 en 9 uur. ..Dondcrdagcylcus", 15 Nov. 2.30. 6.30 en 9 uur: ..Opmars zonder ge nade" (..A Walk in the Sun") 14 j- CITY THEATER „Tarzan en de slavin" 14 jaar. Zondag. 2 4.15 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2 30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: „Spookruiters" 14 J. Van Dinsdag t m. Donderdag: ..Pa rasieten van Londen" 14 jaar. Zon dag; 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein" 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donder dag: „Louisa" 14 jaar. Zaterdag - 2.30 6.45 en 9 uur Zondag; 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.3o en 8 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNST. Utrechtsestraat 53: t/m 17 November expositie van schilderijen, tekenin gen en glaswerk van Johan van den Broek. Geopend van 10 tot 5 uur. Zondags gesloten A.G.-HUIS: 10 t.m. 26 November ten toonstelling van de Utrechtse Expo- sitiegroep. 13 November, Donderdag Kleine Kunstkring- concert. Gebouw Vrijz. Herv.. 20 uur. 15 November, Donderdag Buurtver. „De Kattekampen"; toneelavond. Amlcitia, 20 uur. 15 November. Donderdag Ver. Ned.- Frankrljk: voordracht van prof. Jean Marchal over „Les temps modernes. sont-ils termtnés?" Kamer van Koop handel 20 uur. 15 November, Donderdag Alg. Vrou. wenverenigingen „Tesselschade" cn „Arbeid Adelt"; bazar. Hotel Mono- pole, 10.3013.00 en 14.0017.00 uur. Y6 November. Vrijdag Bijeenkomst van versch. jongerengroepen. Thema: „Europa, ons vaderland?" Geb. Vrijz. Herv., 20 uur. 18 November. Vrijdag Chr. Besturen Bond. propaganda-avond. Amlcitia, 19.30 uur. 18 November. Vrijdag Ontmoetlngs- bljcenkomgt Sectie Beeldende Kunst van de Amersf. Gemeenschap. A.G.- huls, 20 uur. Officiële opening van Volkswagenbedrijf Het volkswagenbedrijf van Pon'? Automobielhandel N.V. te Amers foort is hedenmiddag officieel in bedrijf gesteld. Burgemeester H. Molendijk heeft de officiële opening verricht. Te vens werd het woord gevoerd door de algemeen directeur van de Volkswagenfabrieken in Duitsland, dr ir H. Nordhoff. (Van een onzer verslaggevers) Dc Amersfoorters vroegen zich een tijdlang af wat er allemaal ging ge beuren achter die schuttingen aan de Arnhemseweg. Die schuttingen zUn nu al enJgc tijd verdwenen cn geleidelijk aan Is de Amersfoortcr nu wel aan de weet gekomen, dat de firma Pon, die de volkswagen importeert, haar bedrijf aan de grote vraag naar deze wagens heeft aangepast. Er is met een waarlijk Nederlandse voortvarendheid aan de uitbreiding van dit bedrijf gewerkt. Uit service-station, toonkamers, magazijnen en kantoren spreekt de geest van deze tijd. Dc nieuwste snufjes op het gebied van de service zijn toegepast. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk dat oen cliënt vanuit de wachtkamer kan toezien op de werkzaamheden, die men aan zijn wagen verricht. Het parool is dan ook; klaar terwjjl U wacht. Industrie trekt 350 arbeidskrachten aan De directie van Pon's Automobiel handel NV ontving gistermorgen de pers. De heer B. Pon. heeft bij deze gelegenheid mede namens zijn me de-directeur, de heer W. M Pon, het een en ander over het bedrijf verteld Hij zeide o.m. dat er vaak zeer hoge barrières te ovenvinnen waren om een contact met de vroe gere vijand Duitsland weder op te nemen. Het is de firma Pon gelukt vroegtijdig genoeg de grens naar Duitsland te overschrijden en zo doende de oude cn nieuwe zaken relaties weder aan te knopen. De Volkswagen heeft in zeer kor te lijd in die landen waar import mogelijk was. de markt van de klei ne automobiel veroverd. In landen waar geen importbe lemmeringen bestaan, staat de Volkswagen aan de spits b.v. in Zwitserland, België, Luxemburg en Zweden.. GUNSTIGE LIGGING De heer Pon zei trots te zijn, dat niettegenstaande de maatregelen, die onze regering noodgedwongen met de import van automobielen moet nemen, de Volkswagen de meest ge vraagde automobiel in Nederland is. Hij uitte zijn dankbaarheid aan de regering dc desbetreffende over heidsinstanties voor de welwillende medewerking Spr. meende te mo gen vaststellen, dat nu één van de Vijftien gulden voor lelijk woord „Zelfs al zou het waar zijn. dan mag U toch nooit iemand in het openbaar uitschelden voor wat U gedaan hebt" zo vermaande de Utrechtse Politierechter Woensdag middag tot een 68-jarige horloge maker uit Amersfoort, die op 20 Juli op Bloemendaal een dame ont moette, waarmede hij nu niet be paald vriendschappelijke relaties onderhield. Volgens zijn zeggen was de dame begonnen met hem uit te schelden, waarop hij prompt zijn wederwoord klaar had, een scheldwoord. Het kostte de Politierechter wel enige moeite verdachte het onge oorloofde van zijn handelwijze on der het oog te brengen, maar het slot was, dat de man wegens be lediging een geldboete zal moeten betalen van 15.subs, tien da gen hechtenis. Burgerlijke stand 14 November 1951 Geboren; Cornells Chrlstinus, r.v. A. Klappe en W. J. v. d Berg; Johan, z.v. J. H. ter Borg en J. H. Koers. Getrouwd: G. J. v d. Brug en A. H. v. d. Bedem J. P. M. v. d. Wakker en M. L. J. SpronckJ. Bartel? en J. H. J. Bossink: Vivlé en H. v. Thufjl. Overleden: Johan Wilhelm Antonlus Gantevoort. 80 Jr. wed. v. W. J. Elsen- doorn; Albertje Mtynten, 2 mnd. AVONDDIENST APOTHEKEN: dr Van As. Varkensmarkt 19a, tel. 3767: dr Cramer, Utrechtscwog 93, tel. 3498. meest modern geoutilleerde-import- bedrijven in Nederland in bedrijf wordt gesteld. De oppervlakte van het gebou wencomplex beslaat 5.500 m2 en is voorzien van de modernste techni sche installaties. De stad Amersfoort ligt zeer gun stig voor een bedrijf, hetwelk zijn handel met Duitsland voert. Amersfoort heeft een zeer groot goederenstation, eigen douane en is een knooppunt van spoorwegen die het Oosten met het Westen verbindt, zo vertelde de heer Pon. EFFICIENT De inrichting van het bedrijf is uiterst modem en efficiënt Tn de magazijnen zijn de verschillende onderdelen op zeer overzichtelijke wijze ondergebracht De waarde van de daar aanwezige voorraad be draagt ongeveer twee millioen. In Amersfoort en vele andere plaatsen van ons land staat ge schoold personeel gereed om service te bieden aan de veertienduizend Nederlandse bezitters van volkswa gens. Van plaatselijke, nationale en in ternationale betekenis is ongetwij feld de vestiging in 1952 in de in dustriewijk te Amersfoort van een assemblagefabriek. De bebouwde op pervlakte zal 10.000 m2 bedragen. Aan elke in deze fabriek te mon teren volkswagen zit 35 pet. aan Nederlandse onderdelen Deze zul len hoofdzakelijk bestaan uit be kleding, lak, banden, overige rub berwaren, accu's en electrische in stallaties. Geleidelijk wil men dit Nederlandse aandeel in de volks wagen opvoeren tot 50 pet. De fa briek levert veertig wagens per dag af. Deze nieuwe industrie trekt 350 arbeidskrachten aan. De firma Pon streeft uiteraard naar verbreding van de export in Europa, in Indonesië en de over zeese gebiedsdelen. Sint komt om half drie aan de Koppel Abusievelijk hebben we gisteren aangekondigd, dat St. Nicolaas Zaterdag om half twee aan de Grote Koppel verwacht wordt. Dit moet half drie zijn. Alsof er een steen door Utv ruit komt Wat doet U. wanneer een straat jongen een steen door Uvj ruiten Sooit? Gaat U hem achterna en geeft r hem een pak voor zijn broek? „Natuurlijk', zult U zeggen, „stel je voorMaar wat doet U wan neer U ziet, dat diezelfde, straatjon gen met een steen naar een straat lantaarn gooit? Zegt U misschien: „Daar moet de politie op letten'? Het is droevig, maar waar: de lantaarns die door de jeugd met stenen en sneeuwballen vernield worden, kosten de gemeente jaar lijks handen vol geld en is dat ook niet Uw geld? De politie doet wat ze kan, maar de agenten kunnen niet overal te gelijk zijn. Daarom doet de direc teur van de Gemeentelijke Lichtbe- drijven een dringend beroen op iedereen om mee te helpen dit kwaad te bestrijden. Het zal tenslotte Uw eigen portemonnaie ten goede ko- Advertentie (I M Lekker warm en volkomen geruisloze vering. r V,tWVS° Kinderen mogen niet collecteren De commissaris van politie roept de hulp van het Amers- foortse publiek in ter bestrijding van een groot sociaal kwaad, dat in de laatste tijd steeds meer ge constateerd wordt. Telkens komen de politie gevallen ter ore van kinderen, die langs de huizen gaan om geld op te halen; het- voor een vereniging, hetzij voor een school, (hetzij voor zichzelf?) Enkele controle op de opbrengst ontbreekt hierbij. Er wordt daarom nogmaals met klem op gewezen, dat het collec teren verboden is voor kinderen beneden 16 jaar. Collectanten moeten in het bezit zijn van een bewijs van de politie, terwijl voor elke collecte een schriftelijke goedkeuring van B. en W. nodig )S. De politie verzoekt het publiek wanneer kinderen aan de deur komen om geld. zonder dat aan deze voorwaarden is voldaan, ogenblikkelijk het bureau op te bellen, zodat opgetreden kan wor den tegen degenen, die de kin deren erop uitsturen. Ouders, on derwijzers en verenigingsbesturen wordt eveneens medewerking ge vraagd in het belang van de jeugd. (Van een onzer verslaggevers) Op belangstelling van de Soesterkwartlcrbewoners hadden we gerekend, j maar dat het zó druk zou zfjn in de Seringstraat, nee dat hadden we niet kunnen dromen. Voor het huis van Amersfoorts zestigduizendste inwoner dromden enkele duizenden mensen samen, die er allemaal bü wilden zijn wanneer de Amersfoortse winkeliers hun goede gaven zouden aanbieden. Dat gebeurde gisteravond om acht uur, nadat de auto's met geschenken eerst ccn tocht door de stad hadden gemaakt. Aan het hoofd van dc stoet ging de Koninklijke Amersfoortse Muziekvereniging. Ook langs de route was zeer veel belangstelling; het leek wel of liet 'n Koninklijk bezoek gold. mina Hartogsveld naderde. Amers foorts zestigduizendste werd op dat ogenblik door haar tante voor het raam gehouden. De lampen van de fotografen flitsten op, cn een lang gerekt „Ooooh" weerklonk. Spoedig hierop speelde de mu ziek een „Lang zal ze leven" en de drie hoera's die hieraan onafschei delijk zijn verbonden, klonken als in een stadion bij een interland voetbalwedstrijd. KRENTENWEGGE Het grote ogenblik van het aan bieden der geschenken brak aan. Het waren er heel wat. De kleine Ongekende drukte in Seringstraat Nadat de optocht was geformeerd op de Beestenmarkt ging het via Langestraat cn Utrechtsestraat naar de overweg bij de Soesterwcg. Even dreigden daar moeilijkheden, toen de muziek de spoorlijn al gepas seerd was. en de overigen nog ston den te wachten voor de bomen, maar na enige tijd kon de stoet verder gaan. In de Seringstraat was het inmiddels zo druk geworden, dat de ene agent, die daar aanvan kelijk had postgevat, het lang niet verwerken kon. De nieuwsgierigen drongen tot vlak voor het huis van de familie Hartogsveld, cn menig heggetje of hekje moest er aan ge loven. Om nog maar te zwijgen van de platgetrapte tuintjesHet was acht uur. toen de optocht dc wo ning van dc kleine Sophia Willc- Door zes bakkers, met witte mutsen op, wordt een enorme krentenwegge binnengedragen bij de familie Hartogsveld in de Seringstraat. Het was een on derdeel van de huldiging van Amersfoorts zestigduizendste in woner, waarvoor gisteravond zeer veel belangstelling was. Sophia Willemina en haar ouders zijn door de F A.M. goed bedacht. Er was o.a. een kinderledikantje, een mand met flessen melk en pak jes boter, cn enkele zakken kolen. Namens de Federatie van Bakkers- patroons werd door zes in het wit geklede bakkers een kolossale kren tenwegge van veertig pond aan gedragen, die vergezeld ging van een oorkonde. De W.A.S. schonk een enveloppe met inhoud, bestaande uit waardebonnen. Vader Hartogs veld moest bij het in ontvangst ne men van al deze geschenken heel wat toespraakjes aanhoren. Nadat de winkeliers in de Sering straat hun „boodschappen hadden bezorgd" gingen ze nog naar drie andere adressen in de stad, waar op 8 November een baby werd gebo ren. Ook de ouders van deze kin deren, die bijna de zestigduizendste waren geweest, werden met een aantal geschenken verblijd. Het publiek trok huiswaarts. Het had zijn zestigduizendste een war me hulde gebracht, ook al zal het kleine meisje dit misschien pas ja ren later beseffen. T ol verwachting /A, zo ver zijn we al weer. Ieder jaar probe ren we 't te vergeten. Ieder jaar zeggen vaders en moe ders tegen elkaar: we doen er maar niets aan! Maar ieder jaar zeggen zij ook; nou ja, een kleinigheidje voor de kinderen. Nee, we komen er niet onderuit. We moeten aan dc Sint en zijn zwarte maat geloven. Etalages, adver tenties, ongevraagd druk werk, alles herinnert aan de vijfde December. En de jeugd? Die wil al zo vroeg mogelijk beginnen. Ten slotte kan de Sint niet al les op 5 December afwer ken, denken zij. En daar om zetten ze bij de haard schoenen klaar zoals op dit plaatje. Een oer-Nederlands hui selijk tafereel. Wij kunnen er weer ogenblikken van vreugde aan beleven. En het resultaat? Dat ziet u op dat andere plaat je. De Sint had een gulle bui. Waarom ook niet? Er stond een heerlijk stuk brood en wat drinken voor zijn schimmel klaar Lectuur Er zit 'n beetje stilstand in de lectuur-actie. Zo af en toe druppelt er nog wel wat binnen, maar de boe ken willen niet erg komen. Natuurlijk, we zijn zeer te vreden met tijdschriften, maar het is toch wel leuk om zo af en toe bij een zending ook wat boeken te krijgen. Boeken vormen een blijvend bezit. Tijd schriften raken ten slotte stuk gelezen. Helpt u mee de bibliotheken van het militair hospitaal en van het militair sanatorium wat uit te breiden? Wie mogen we het eerst noteren? Zilvervloed Zilvervloed, nou ja vloed. Zo erg is het natuurlijk niet, maar er komt zo van tijd tot tijd nog wel wat binnen. Weet u waar we vooral erg op zitten te wachten? Op oud papier. Dat spul brengt nu nogal wat op. Ten slotte moeten we zo snel mogelijk aan het be drag voor een geleidehond zien te komen. Het zou zo leuk zijn als wij voor het einde van het jaar het vol ledige bedrag (schrik niet; vier honderd en vijftig gulden) nog aan de stich ting te Amsterdam konden overmaken. U weet, dat wij al over de honderd gulden zijn. Draagt uw steentje bij. Heus, u be hoeft niet met oud papier te gaan sjouwen. Even een seintje en onze speciale dienst komt de pakken op halen. En meent u de actie met een geldbedrag te moeten steunen, dan kunt u dat bij de redactie of administratie even afgeven. Frambozen Zo langzamerhand gaan we er aan twijfelen of we naar de winter gaan. Het blijft buiten boterzacht. Maar tja, de blaadjes val len van de bomen. In vele gevallen staan die er zelfs al kaal bij. Maar als er geen blaadjes meer aanzit ten, dan kent men aan de vruchten de boom wel. Zo is het in de tuin van de fa milie Hazeleger aan de Woestijgerweg 35. Daar staan in de tuin wel geen geweldige bomen, maar aan de frambozenstruiken zitten dan toch nog wel de vruchten. En lekker sappig, dat kunnen wij u verzekeren. Nu moet u na tuurlijk niet allemaal gaan proeven. 17 November U moet de zeventiende No vember even in de gaten houden. De activiteit van Dierenbescherming te Amersfoort kennende, we ten wij wel, dat u op die dag zult merken dat het niet altijd 4 October be hoeft te zijn om aan de dieren te denken. Zaterdag gaat Dierenbe scherming voor 't dier col lecteren. Dat asyl, waaraan wij in Amersfoort zo zeer behoefte hebben, moet er komen. Er is nog ongeveer vijf mille nodig, dat is nog een knap bedrag. Maar Amersfoort is gul en 17 November weet Dierenbe scherming, dat de burgerij goed uit de bus is gekomen. Gebrom „Wat een gebrom over die bromfiets." zei 't manneke vanmorgen. De afdeling Amersfoort van de Algemene Bond van Ambtenaren vierde Woensdagavond haar eerste lustrum in Amicitla. Het Neder landse Cabaret gaf een vlotte op voering van het cabaretprogram ma „Wij aderen feest". De hoofdbestuurder, de heer S. Bonn zei: „Er is reden om feest te vieren, want in deze vijf jaar is het ledental van de ABVA ge stegen van 40.000 tot 57.000. Onder de organisaties, die in 1946 besloten te fuseren, bevon den zich bonden, die op het ogen blik hun gouden lustrum zouden vieren. De fusie leverde belang rijke resultaten op. Spreker noem de o.m. de herziening van de be zoldigingsregeling 1948, de af schaffing van de aftrek voor on gehuwde ambtenaren en de ver plichte gratificatie, die na veel strijd bereikt kon worden. Voorts zullen de ambtenaren voortaan onder de ziektekostenregeling val len. Van het Nederlandse Cabaret is leider André Carrell ook de spil op het toneel. Hij praat, zingt en speelt mee in één-acter- tjes. Met zijn rustige conference weet hij de lachers snel op zijn hand te krijgen. Marianne van den Berg vond een gretig gehoor. Ad Veen begeleidde het gezel schap op goede wijze en gaf aan het begin van de avond een de monstratie met de clavioline, een instrument, waarmee men ieder muziekinstrument kan imiteren. De manipulator Han Hagoort had veel succes. De op 23, 24 en 25 November door de Amersfoortse kleinfokkers- vereniging in de Markthal te hou* den nationale tentoonstelling voor sierduiven, konijnen en cavia's zal groter zijn dan ooit te voren. Voor deze expositie zijn 1851 dieren in geschreven. Twaalf landelijke ver enigingen, vijf plaatselijke vereni gingen, de Bond van Konijnenfok kers en de Bond van Sierduiven- fokkers nemen aan deze tentoon stelling deel. De officiële opening is op Vrij dagavond gesteld. Carillonbespeling bij intocht van de Sint Op initiatief van de Amersfoortse Klokkenspelvercniffing vindt a.s. Zater dag tijdens de aankomst en rondrit van St. Nicolaas een carillonbespeling plaats door de heer H C. J. Teygelcr. stads- beiaardier van Nijkerk en Bameveld. Dierenfilms in .Grand' Zaterdag is het in Amersfoort Dierendag. We komen wel wat ach teraan. maar dat doet aan de acti viteit, die de plaatselijke afdeling van Dierenbescherming ontplooit, niets af. U weet. dat Amersfoort bijna aan het bouwen van een dierenasyl toe is. Er ontbreekt nog wat geld. Za terdag is de dag om dat tekort te dekken. U kunt dat o.m. doen door het bijwonen van een bijzondere voor stelling in 't Grand Theatre. In de namiddag worden daar Walt Disney's films „Seal Island" en Beaver Val ley" vertoond. Pracht films, waaraan U veel vreugde zult beleven. Er draait voorts nog een flimpje over de blindeeeleidehond. Als U gaat, dan steunt U Dieren bescherming. want de baten van deze voorstelling komen ten goede aan 't dierenasyl. 1743. Wederom ervaart DE A VONTIJREN VA V KAPITEIN ROB Rob dat de redding nabij is, wanneer de nood het hoogst is. want terwijl hij daar naast Kid hul peloos aan het want van de zinkende schoener hangt, ziet hij een grote vliegboot uit de wolken duiken en neerstrijken op het water. Aan boord zit, naast, de piloot, Ci- garet-Larry. „Ik gelooi, dat wij net op tijd ko men," zegt hij; „Rob zit in een benarde situatie, maar wie is toch die man, die daar naast hem hangt?" De vliegboot strijkt neer; even later wordt een rubberboot uitgezet en enkele minuten daarna is het leed niet meer le redden en Rob huivert, wanneer diepte ziet verdwijnen: Larry had geen vijf voor Rob en Kid geleden. De „Zeebruid" is i hij de schoener langzaam en statig in del minuten later moeten komen!

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2