Amersfoort kan trots zijn op dit nieuwe bedrijf STABSVENSTER Waardering voor de drie generaties Pon Boeiende concertavond van Kleine Kunstkring VOLKS WA GEN BEDRIJF GEOPEND Noteert U even De heer Pastoor jubileerde Brochure Eemzee in studie Culturele avonden van A. G. Secties Drocm der Gevangenen Met eervol ontslag In toekomst ook op school radio 2 Vrijdag 16 November 1951 (Van een onzer verslaggevers) Op het ruime voorplein van Pon's automobielbedrijf blies gistermiddag de Politie-Harmonie vrolijke v* Usjes. Er was alle reden voor om het vaandel fier de hoogte in te steken. Uit de gevels van het gebouwencomplex wap perden dundoeken en het was een af en aan rijden van auto's, die overal in de omgeving, op aanwijsing van Amersfoorts politie, een plaats vonden. Deze belangstelling gold 't nieuwe bedr(jf van Pon's Automobielhandel N.V., dat op die dag officieel in gebruik is genomen, Zelden zagen wij zoveel mensen naar een receptie stromen. Dat was dan toch wel een uiting van Tprrnns G<->k deze snreker bood een waardering voor hel creatieve werk, dal door de heren Pon op het gebied 1'v.rU.M,'" wal* f?gln~ van Industrie en handel is geleverd. Lang was de r« mensen, die voetje j „,e!„n Bnndrtrret is de voor voetje naar binnen schoven om de recipierende familie Pon de hand te drukken. Er ging ongeveer een uur mee heen. de mensheid zou streven naar een wereld waarin vrede heerst. staat Hij hoopte, dat het dit nieuwe bedrijf goed zal gaan, maar dat de leiding ervan de menselijke factor in het bedrijf niet zal vergeten Daarna verklaarde hij het bedrijf voor geopend. GESCHENKEN 1744. Rob en Kid wor den aan boord van de vliegboot gebracht en Larry verwelkomt zijn oude vriend hartelijk. Kid wordt minder hoffe lijk behandeld: hij wordt gearresteerd en voorlo pig zal hij zijn vrijheid wel kwijt zijn. Tot zyn grote vreugde ziet Rob, dat de smokkelaars ae ..Vrijheid" onbeheerd hebben laten drijven. En Skip is zowaar ook aan boord Een half uur la- DE A VONTUREN VA V KAPITEIN ROB Nog enkele anderen voerden daar- ter zit hij weer achter na het woord. Zo was er de heer P. het roer van zijn elge: \ion mill-turft din ntimonc des elfliloee eUt^ etvt T n.«,. I !"l van Tilburg, die namens de dealers vriendelijke woorden tot de familie Pon richtte en geschenken aanbood aan de altijd gastvrije mevrouw Pon en aan het bedrijf Dit laatste ge schenk is een relief van een zege wagen. dat in de hall zal worden aangebracht. Namens het personeel sprak de heer G Rutgers. Ook deze spreker kwam niet met lege handen cn bood de tekening aan van een tegeltableau, dat inmiddels in de verkoophall is aangebracht Voor de Caltex sprak de beer A A. M schip en Larry wuift hem toe, wanneer hij weer met zijn vliegboot opstijgt. Ziezo, ook dat avontuur is voor Rob i weer afgelopen. Wat zal de toekomst hem I brengen? begint deel XXIII van „De avon- kapitein Rob"!) Belangstelling was overweldigend Toen was het grote ogenblik daar, dat de stem van de ceremoniemees. ter. de heer Dekker versterkt door luidsprekers, door de grote monta gehall klonk Het was de heer W M. Pon, mede-directeur in genoemd bedrijf, die de grote schare belang stellenden welkom heette en zich in het bijzonder richtte tot de aanwe zige autoriteiten en vertegenwoor digers van tal van instellingen. Na hem luisterden de aanwezigen aandachtig naar de rede. die de al gemeen directeur van de Volkswa genfabrieken in Wolfsburg, de heer dr ing. H Nordhoff uitsprak Deze zei o.m., dat het betekenisvol is na te gaan hoe het resultaat is van de inspanning en arbeid die de 15000 arbeiders zich in de fabrieken te Wolfsburg getroosten. Dit resultaat mag niet onverdienstelijk worden genoemd. Naar 23 landen wordt de volkswagen momenteel geëxpor teerd. De heer Nordhoff wijdde vooral veel vriendelijke woorden aan de drie generaties Pon Het is een grote dag voor de oude heer Pon. die op een lang en arheidszaam leven mag terugzien Hij roemde het doorzettingsvermogen en de on dernemingsgeest en hoopte, dat dit ondernemersinitiatief bestendigd zal worden Er is een symbolische over eenkomst tussen het werk van de generatie Pon en het werk in Wolfs burg Beide bedrijven zijn klein be gonnen en uitgegroeid tot een we reldmacht. Voor de Continental AG sprak directeur Grupe. die vooral de na druk legde op de betekenis van de samenwerking tussen Duitsland en de overige landen. Hij hoopte, dat GRAND THEATRE t.m. 21 Nov.: ..Kim" Elke leeftlid Zondag. 1.30. 4. 6 30 en 9 uur. Ov. dagen. 2.30. 6.30 en 9 uur. CITY THEATER ..Voordeliger per do- rtjn" Elke leeftijd. Zondag: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Vrijdag t.m. Maandag: ..De onoverwinnelijken" 14 Jaar. Van Dinsdag t m. Donder dag: ..Verboden Zone" 18 jaar. Zon dag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. da gen- 2.30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOFSTDIJK t.m. 21 Nov „Captain Horatio Hornblower" 14 jaar. Vrijdag: 8.30 uur. Zat. 2 30, 6.45 en 9 uur. Zondag- 2 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen 2 30 cn 8 uur. Donderdag. 22 Nov.: 250 6.45 en 9 uur „Die Nachtwache". 13 jaar. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNST. Utrechtsestraat 53: t/m 17 November expositie van schilderijen, tekenin gen en glaswerk van Johan van den Broek. Geopend van 10 tot 5 uur. Zondags gesloten A.G -HUIS- 10 t.m. 26 November ten toonstelling van de Utrechtse Expo- Bitiegroep. 16 November. Vrijdag Bijeenkomst van versch. jongerengroepen.Thema. „Europa. on6 vaderland?" Geb. Vrijz. Herv., 20 uur. 16 November. Vrijdag Chr. Besturen Bond: propaganda-avond. Amicitla. 19.30 uur. 36 November. Vrijdag Ontmoetings bijeenkomst Sectie Beeldende Kunst van de Amersf. Gemeenschap. A.G.- huls. 20 uur. 17 NOVEMBER. Zaterdag. Rode Kruis Instuif. Dhr De Feber vertelt over Rode Kruis. Film. N H -Jeugdhuis Zuidsingel. 2e brugje. 7 uur. 17 November. Zaterdag Collecte Die renbescherming. 17 November. Zaterdag Toneelver. T en O toneelavond. Amicitla. 20 uur 17 November. Zaterdag Filmvoorstel ling Dierenbescherming. Grand Théêtre. 16.45 tot 10.30 uur. 17 November. Zaterdag Bond van Ned. Architecten: districtsdag A.G.- huls, 14.00 uur. 17 November. Zaterdag Scheidsrech- tersver. district A'foort: feestavond d'Oranjeboom. 20 uur. 17 November. Zaterdag O. O A'foorts Gemeente Personeel: Ons eigen Toneel met- ..Geef mij Uw hand". K A.B.-gebouw. 19.30 uur. 17 en 18 November P.V. De Reisduif: se Kleur Kanarie Vereniging: ten. toonstelling. Gebouw van de heer Kolfschoten. Smalle Pad. 17 en 1 Novemher P.V. De Reisduif- tentoonstelling van Jonge duiven. Clubgebouw Monnikenpad. 17 November. Zaterdag Amersfoorts Drankweer Comité- cabaretavond- Clubgebouw Speeltulnver. Soester- kwarticr. 20 uur. 17 November. Zaterdag Aankomst van St. Nicolaas. Grote Koppel, 14.30 uur. 17 en 18 November Eerste Amers- foortse Kleur Kanarie Vereniging tentoonstelling Gebouw van de heer Kolfschoten. Smalle Pad. 17 en 18 November P.V. De Reisduif- tentoonstelling van Jonge duiven. Clubgebouw Monnikenpad. 18 November, Zondag. Inst v. Volks- ontw Film ..AU the Kings Men". City Theater. 10 uur. 18 November. Zondag Inst, v Volks- ontw.- Film „Les enfants du Para dis". City Theater. 10 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2 30—4.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartter (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12 30 en 2 30—5 45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 45 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: dr Van As. Varkensmarkt 19a, tel. 3767: dr Cramer, Utrechtseweg 93, tel. 3498. Van kracht en inzicht getuigde ongetwijfeld ook de rede van bur gemeester H. Molendijk, die de of ficial e opening van dit nieuwe (Amersfoortse) bedrijf verrichtte. WERKKRACHT Hij wees ook op de werkkracht van de heren Pon en herinnerde zijn gehoor aan de tijd. waarin de oude heer Pon in een nietig bedrijf aan de Appelmarkt de fundamenten had gelegd 'voor hetgeen nu is be reikt De heer Molendijk vestigde de aandacht van de aanwezigen op de muurschildering in de recreatie zaal van' het bedrijf, geschilderd door de Amersfoortse kunstenaar Willem J. van Dam, Uit deze muur schildering leert men hoe het ver keersmiddel zich heeft ontwikkeld van de ossenwagen tot de gestroom lijnde volkswagen, welke nu over de Nederlandse wegen raast. De burgemeester wees op de ver snelde ontwikkeling van de tech niek. die ons dikwijls overmoedig maakt. Met deze ontwikkeling houdt ook de groei van ons stadje gelijke tred In 190o nog 19000 in woners en thans 60 000 Het is alles snel en stijgend en in de drie gene ralies Pon vindt men deze ontwik kelingsgang terug. Alles is op eigen kracht verkregen Eurgemeestcr Molendijk wees na volkswagen in Ponsfreet". De heer B M Pon dankte ten slotte de sprekers voor de vele vriendelijke woorden en uitte in het bijzonder zijn vreugde over de aan wezigheid van de vertegenwoordi gers van de RAI en de Bovag. De honderden aanwezigen door kruisten nadien het "grote gebou wencomplex en uitten hun bewon dering over hetgeen in Amersfoort tot stand is gekomen. Uiteraard was 't voltallige dace- liiks hesttiur van de gemeente Amersfoort aanwezig en toonden ook de autoriteiten op 't gebied van industrie en handel hun belang stelling Des avonds verzamelden de dea lers zich in de riik versierde hall van 't bedriif. waarin hun een diner werd aangeboden De belangstelling voor het con cert, dat gisteravond de Kleine Kunstkring gaf, was matiger dan we daar gewoon zijn. „De afwezigen hebben weer eens ongeluk gehad", constateerde de heer L. S. Snoek, de voorzitter, dan ook. Terecht, me nen wj], Immers Gretlia Krom, so praan en Joop Grubben, klavier, hebben hun gehoor een goede avond bereid. Als jeugdige Amsterdamse kunstenaars waren zij de gaston van de Kleine Kunstkring, welke met deze uitnodiging een der belangrijke laken demonstreerde, die zy zich i renden een kleine wandeling zij iieke eerlijkheid, die gesteund wordt door een respectabeje techniek. Een £rote mate van bescheidenheid siert zijn optreden dat wars is van effectbejag. anderzijds het gevaar in zich draagt van te weinig gevoelig te schijnen, terwijl hel dit laatste tuch in wezen niet is. Grubben moeten we spoedig eens veer horen: hier ligt een belangrijke beiofte voor het concertpodium. Vermelden we ten slotte nog. dat het programma voor beide uitvoe Fietser reed tegen motor Vanmorgen omstreeks kwart voor acht is op de Soesterweg een on geluk gebeurd, doordat een fietser de straat overstak, zonder een hem tegemoetkomende motorrijder voor rang te verlenen. Deze fietser, de 22-jarige E. van de Soesterweg, was op weg naar zijn dagelijks werk in de NOAC-fabriek. Hij heeft waarschijnlijk de motorrijder niet opgemerkt, want hij reed pardoes tegen de motor. Met een hersen schudding moest de man worden i opgenomen in het St. Elisabeths- drukkelijk op een leemte in deze I ziekenhuis. De motorrijder, de 24- ontwikkeling Wij blijven in de mo- I jarige V, uit Soest, werd niet ge- rele en geestelijke groei ten achter, wond. Er is gevaar, dat er kortsluiting ont- ten doel stelt: .jonge talenten gele genheld te geven tot optreden in het publiek. Gretha Krom hebben wij in Amersfoort reeds vaker gehoord Stemvorming. voordracht, optreden, tonen duidelijk aan. dat. deze zan geres het stadium van „debutante" teeds behoorlijk achter zich heeft Zij heeft, sinds wij haar een jaar ge leden hoorden, sterk aan rijpheid ge wonnen en ook aan volume Zij treedt zelfverzekerd op en durft te geven, wat haar aan vocale en muzi kale middelen ten dienste staat Daardoor treden haar kwaliteiten sterker in het licht, maar ook haar gebreken. Haar sopraangeluid is zeer krach tig haar stem spreekt gemakkelijk aan. Niet overal is het geluid even mooi: in de hoge tonen krijgt het een metalige hardheid, die met meer be heersing stellig te overwinnen ware De vraag rijst, of het oratorium, dat de grote ruimte behoeft, voor haar stem op de duur niet meer toekomst zal bieden dan de liederenvoordracht. Hoe het ook zij. Gretha Krom be gint tot een zekere volgroeiing als zangeres te naderen. Wij menen, dat zij als zodanig een behoorlijke toe komst tegemoet gaat. De kennismaking met de jonge Grubben. thans Amsterdammer, van afkomst Limburger, is ons een grote verrassing geweest. Waar Amersfoort op het gebied der klaviermuziek de gelegenheid krijgt, bij voortduring, pianisten van naam. zowel buitenlanders als landgenoten le horen, trekt ook hier een jong. aankomend kunstenaar op dit terrein, niet zo gemakkelijk de aandacht. Daarom deed ons het eerlijke, on beroerde kunstenaarschap van Joop Grubben zo buitengewoon prettig aan. Zijn spel is van een grote artis- Burgerlijke Stand 15 November 1951 Geboren. Johannes Karei. z.v. A F. J. v. d. Wijngaard en E Heijden Hendnka Jenneke. d.v. J. Bonsel en C. Versteeg; Debora. d.v. W. J. Cornelissen en D Eek. Getrouwd' H. J Muderlj en M. J. ScheepbouwerA. P. Haas en A. Berk hof. Overleden: H.lntje Bitter. 83 Jr, wed. v. P A H. Meffert. Ondertrouwd A. K. Postuma en. S. Fennema; J. F. Sleurlnk en M. A. Gun- terman F. W. Meijer en W ter Horst: A. H. Sterhuis en A. GeurtsenJ. Pot en W. J. de Bree: H. G. Ruiseh cn M. Veenvllet. iet met grote stappen door de muziekgeschiedenis betekende Wil oegonncn de avond met Vivaldi Handel. Purcell. Scarlatti en Mozart cn eindigden met Fauré. Albeniz, Debussy. Schouwman en Diepen- brock. Ja, het was een £oede avond en. nogmaals, de afwezigen hadden on gelijk. S. Ook dieren wachten op de Sint Morgen is het dan weer d e dag Dan komt de goede Sint traditiegetrouw met de boot uit Spanje, om met kwis tige hand cadeaux cn pepernoten uit te delen aan (zoetei kinderen en «altijd zoet©) ouders. Mèt zijn komst wordt een periode van twee-en-ecn-halve week louter spanning ingeluid. De roe of lekkers? Laten we onze gedachten in deze ge zellige tijd vóór het heerlijk avondje ook eens even laten gaan naar de die ren. speciaal die dieren, die geen enkele vreugde kennen Dieren zonder baas. zonder vriend, die dolen In een moeras van ellende. Dieren, die op verschillend gebied dringend hulp nodig hebben van ons. van u. Naast het zeer uitgebreide werk van Dierenbescherming. waaraan talloze stadgenoten zich \oortdurend en spon taan geven, staat nog steeds als wens droom nummer één. een dierenasyl. De inwoner-: van onze stad e.o. brachten reeds f 9.000.bijeen Kan deze wens nu vervuld worden? Ja als ook het ontbrekende (en dat is nog veel» er dit Jaar nog komt Want dan gaat Dieren bescherming nan Laan 1914 bouwen. De grond is er al. een hoeveelheid mate rialen ook, het gaat nu om de laatste lootje^, U zult het stellig toejuichen, als Die renbescherming spoedig kan bouwen. Het nntwoord kunt U morgen op ver schillende manieren geven Eerstens kunt U in de collectebus iets storten. Doe dat met gulle hand Twcedens kunt U eveneens morgen profiteren van een bijzondere voorstelling in het Grand ThéStre van de voortreffelijke Walt Disney-films Seal Island en Bever Val. ley. voorts de interessante film De Blinden-geleidehond De opbrengst van deze voorstelling, die om kwart voor 5 begint, komt geheel ten goede aan het Bouwfonds Dierenasyl. Laat het morgen voor de noodlijdende dieren in Amersfoort e.o óók feest zijn. Bezoek deze voorstelling en stprt in de collectebus Iets meer dan u kunt missen! Klop me zien. De mat had twee Nicolaas; c. St. Niklaasje kanten: een rode en een kom maar binnen; d. Sin ce te. „Wat vindt U de mooi ste kant?" vroeg de hoofd- terklaas, die goede heer. 5. a. St. Niklaasje bon ne bonne; b. Och Moeke bewoonster aan de ander, hoor eens even; c. Hoor, de „De gele". wind waait door de bomen. „Neen. Ik zelf de rode. Pijper, W. A. Mozart. Clau de Debussy en L. van Beet hoven. Zilvervloed Welnu de rode kant door de bomen; b. St. Ni- Vandaag geven we alleen a Zie de niaan schijnt het erelijstje. Zilverpapier •ven aaD t SUdsren- sier. TeL 4291: Iedere morgen ran tien tot twaalf aur. Dc Sint, de Sint. U kunt er van op aan, kwam boven. Maar wat gebeurdeTelkens wan neer de inwonende dame aan de voordeur was ge weest. lag de mat omge draaid: geel boven! klaas is jarig. 7. Feestmars. Jos. Reekers Concert bracht de elfjarige Evert dat er menig St. Nicolaas- d. _Haar, Asterstraat 25 feestje door of in de ver- aan. Oude kranten kregen wij van de vijf-jarige Hen- kie Jagtenberg. Acacia- enigingen zal worden geor ganiseerd. Zo doet ook Neptunus. Het is in deze De hoofdbewoonster werd l^rt vTn maatschappU compleet zenuwziek straat 16. Zilverpapier vereniging zo langzamer- Het departement Amers- spaarden ook Woutje en hand een traditie gewor- tot Nut van 't Algemeen organiseert op Zaterdag 24 Eefje de Wekker, Noorde- den om rond Sint Nicolaas wierweg 172. Pietje Wijnni in 't Sport 't feest van de A MERSFOORT wil bij de bevolking geld le nen voor de woningbouw. aan hand, om de mat. Niet alleen onze stad wil °°k uan dj gele kant rood dit trouwens, ook Utrecht te JpJ6* schilderen! en nog heel wat andere ge- meenten die alle een be en Hennie en Jan Bannink resp. 10, 11 goed-heiligman te vieren. - v.w,,v.^4-- w.. 12 jaar, En hoe...! Er vallen nog- zij ten einde raad om ad- jn cje Remonstrantse kerk Palmstraat 255 spaarden al wat spetters en er wordt vies kwam. deed haar de aan de Herenstraat. 790 gram zilverpapier. Zij braaf gelachen. Ditmaal Salomontische suggestie Jlet duo Nap de Kleijnhadden alles in keurige zil- organiseert Neptunus dit Alice Heksch brengt op die veren ballen gekneed. Heel feest op Woensdag 28 No- avond werken van Willem veel, dank! vember. Dit geschiedde en sinds dien is althans één steen roep op hun bevolking Bes aanstoots in dit huis doen. Een beroep, dat drin gend nodig is. verdwenen. Maar hoeveel stenen des Wij kunnen ons in dit aanstoots zijn niet over- rnbriekje niet bezig hou- gebleven, hier en in dui den met alle problemen, die daarmee gemoeid zijn, zenden andere huizen.' Willen wij die stenen. maar wel is "t volgens ons die het pad van duizenden een daad van eenvoudige tot een kruisweg maken, burgerzin, van meegevoel wegnemen, dan moet er met het leed van anderen, gebouwd worden. En wil- om op deze lening in te len wij kunnen bouwen, tekenen en daarmee de mogelijkheid te openen dat de bouwvakarbeider in onze gemeente weer wat te doen krijgt, dat de troffel weer klinkt cn dat zo straks weer nieuwe naam bordjes op nieuwe deur posten worden gespijkerd. Iemand heeft gezegd dat het euvel der inwoning 'n dan moet er geleend wor den. Dusde conclusie trekke men zelf!!! Carillon-concert Als de Sint a.s. Zaterdag middag door Amersfoort trekt dan speelt het caril lon van L. Vrouwetoren toepasselijke wijsjes. Het is even erge gesel is voor de beiaardier Teygeler, die maatschappij als de werk- ^an op verzoek van de loosheid voor de oorlog; Amersfoortse klokkenspel- ja, misschien nog erger. vereniging van half drie af „Hoe mensen mensen bet volgende programma plagen'Dat zou de titel uitvoert 1. Rubens Marche, kunnen zijn van een ro man over inwoning. Hebt U wel eens 't verhaal ge hoord van die twee dames, die bij elkaar inwoonden? De hoofdbewoonster bene den, de onderbcwoonster boven. De hoofdbewoonster Niklaas kocht een loper of mat in 3. Allegretto, de gang bij de voordeur. Zij liet het nieuwe requi 1\/T ORGEN is het Dieren- 't dierenasyl. Zij genieten Nu staan ze cr sierlijk en -L*-L dag in Amersfoort, de goede zorgen van de fa- ferm bij. Dat is dierenlief- P. Benoit Dan trekt een legertje en- milie Van Es van de Vlas- de in de practijk. 2. a. Zie ginds komt de thousiaste dierenbescher- akkers. Die acht jongen, Levert u Zaterdag uw stoomboot; b. Fiif Decim- mers er op uit om de kas zijn wat men noemt met aandeel? U kunt die prach- ber (Boalserter merke); c. van de plaatselijke afde- de fles groot gebracht. Me- tige kennel dan in dienst Hij komt. die lieve goede ltngvan Dierenbescherming vrouw Van Es offerde er van dierenbescherming bij Sint; d. De zak van Sint te verstevigen. En dat is veertien dagen nachtrust de overweg aan de Vlas- nodig ook. Het asyl voor voor op, toen de moeder akkers bewonderen. Ver- dieren moet er komen. van deze hondjes ziek geet de collectebus niet. A. Peichler Ziet u dit plaatje er es werd. Mevrouw Van Es Deze dieren vragen een 4. a. O, kom eens kij- op aan. Die prachtige ken- moest om de twee uur de gift voor hun noodlijdende siet de inwonende da- ken!; b. Het paard van St. nel barzois wacht niet op hondjes met de fles voeren, mede-honden. Talrijke bloemstukken en gelukwensen Voor de heer A. Pastoor, hoofd inspecteur bij Bouw- en Woning toezicht. die zijn zilveren Jubileum bij de gemeente Amersfoort vierde, is het gisteren een ware feestdag geworden. Hij was op deze dag thuis cn de bel stond niet stil Van de vroege morgen af werden bloemstukken bezorgd en tallozen kwamen de jubilaris persoonlijk gelukwensen. Onder hen was o.a. wethouder J Koopman, die het gemeentebestuur vertegenwoordig de. Met een kort toespraakje, waarin hij de grote verdiensten van de heer Pastoor naar voren haalde overhandigde hij de zil veren medaille. Bij deze plechtig heid waren eveneens aanwezig drs P J. M. Bindels en de heer A. Jansen, namens de Amersfoortse Gemeenschap De directe chef van de jubilaris, de directeur van Gemeentewerken, it J. S. van Nouhuijs. kwam dc traditionele enveloppe met inhoud overhandigen. Directie en perso neel van Gemeentewerken worden eveneens vertegenwoordigd door de heer A. J. v. d. Tol, die een vulpen en vulpotlood aanbood Onder de vele bloemstukken wa ren er o.m. vari de Fotokring „Eemland" en van de Vereniging van Oud-Groningers „Gruno" van welke, organisaties de heer Pastoor lid is. Is het een wonder, dat de jubi laris bijna geen woorden kon vin den voor de grootse huldiging, die hem ten deel viel? Het werd voor hem en zijn familie een onvergete lijke dag. Burgemeester opent kleuterschool Aanstaande Donderdagmiddag om half drie zal de nieuwe kleuter school In het Soesterkwartler offi cieel worden geopend door burge meester H. Molendijk. De andere leden van het dagelijks bestuur on zer gemeente en talrijke genodig den uit kringen van onderwijs en opvoeding zullen hierbij aanwezig zijn. Vier dagen later, op Maandag 26 November, zal een begin worden gemaakt met het onderwijs aan de kleuterschool. Naar alle waarschijnlijkheid zul len belangstellenden Maandagavond in de gelegenheid worden gesteld de school te bezichtiigen. Dit bericht zou echter nog worden bevestigd. De nieuwe school aan de Plataan- weg zal beginnen met 160 leerlin gen en vier leerkrachten. Hoofd wordt mej. C. Nijdam, die al was verbonden aan de kleuterschool in de Zonnebloemstraat. De nieuwe school zal worden in geschakeld bij de opleiding van kleuteronderwijzeressen. Wekelijks zullen tien aanstaande leerkrachten onder leiding van het hoofd der school praktijklessen geven. Wij vernemen nog. dat de bazar, die enige tijd geleden door de oudercommissie is georganiseerd f 900.heeft opgeleverd. Van deze opbrengst is een piano aangeschaft, die haar nut bij het kleuteronder wijs zeker zal bewijzen. In de memorie van antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op het voorlopig Twee de Kamerverslag over de begro ting voor het Zuiderzeefonds zegt de minister in antwoord op een der vragen o.m. het volgende: „Hoewel de brochure over de Eemzee van de heer J. Spaander wordt aangekondigd als een oplos sing van het totale Nederlandse zoetwaterprobleem blijkt uit de inhoud en de daarin genoemde cij fers. dat de schrijver in hoofdzaak gedacht heeft aan de voorziening met drinkwater. Het is mij be kend. dat een sub-commissie uit de Centrale Commissie voor Drinkwa tervoorziening het vraagstuk van de drinkwatervoorziening doormid del van het Eemmeer in studie heeft. Daarbij zal zonder twijfel ook aandacht worden besteed aan de beschouwingen in deze bro chure." In de komende wintermaanden wor den door secties van de Amersfoortse Gemeenschap een aantal culturele avonden en tentoonstellingen georgani seerd. Onderstaand lijstje getuigt wel van de wil van de Amersfoortcrs iets goeds te brengen Noteert U maar even: Woensdag 28 November, volksconcert ln de Markthal door de Orkestvereni ging Amersfoort o.l.v. Kees Hartvelt. solist Hans Henkemans. plano. 1 t/m 16 December. .Expositie van werken van de Amersfoortse schilder Willem J. van Dam. 22 Dec. t/m 13 Jan., Kerstexpositie bestaande uit de Iconen verzameling uit het kerkelijk Museum te Utrecht. Vrijdag 28 December. Lezing door dr R. Miedema over de Iconen verzame ling. met aanvullende lichtbeelden. Woensdag 30 Januari. Toneelvoorstel ling door het Gezelschap „Puck" rp*t „Het gevecht met de Zoon" van C. Baas. Dinsdag 26 Februari. Toneelvoorstel ling door het Nederlands Volkstoneel met „De Wereld heeft geen wachtka mer" van Maurlts Dekker. Woensdag 4 April. Volksconcert met het ensemble „Alma Muslca". Advertentie (1 M.) THEATRE TEL. 4632 VERWACHT: DONDERDAG 22 NOV. 8 UUR AMSTERDAMS TONEEL GEZELSCHAP ALBERT VAN DALSUM in: ZIE OOK DE ADVERTENTIE VAN MORGEN Door het raadslid de heer W. van Apeldoorn zijn betreffende het inschakelen van dc radio bij het geven van onderwijs de vol gende vragen gesteld aan B. en W.: 1. Wat is de mening van uw college ten opzichte van het in schakelen van de radio bij het geven van onderwijs? 2. Vindt u het vraagstuk mis schien belangrijk genoeg om hier over dc nodige gegevens te ver zamelen en te verstrekken aan de raadsleden, zodat misschien t.z.t. een voorstel gedaan kan worden om de practische voorwaarden te verwerkelijken die nodig zijn om de gewenste uitzendingen te vol gen? Burgemeester en wethouders hebben hierop 't volgende geant woord: 1. Het inschakelen van de radio bij het geven van onderwijs heeft onze instemming. Deze aangele genheid had reeds onze aandacht in verband met een desbetreffen de circulaire van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en een verzoek van het be stuur van de Nederlandse onder wijzersvereniging. ,afd. Amersfoort e.o.om te bewerkstelligen, dat de openbare scholen een aansluiting krijgen op het plaatselijk radio net, benevens dc mogelijkheid te scheppen, dat de radioprogram ma's. die in samenwerking van de drie omroeporganisaties AVRO VARA en VPRO worden uitgezon den. kunnen worden ontvangen en dat de kosten, daaraan verbon den door de gemeente worden ge dragen. 2. Nadat de voor dit doel no dige gegevens zullen zijn verkre gen en met de besturen van de bijzondere lagere scholen omtrent hun wensen in dit opzicht overleg zal zijn gepleegd (de kosten voor dit doel ten aanzien van deze scholen zouden eventueel even eens voor rekening van de ge meente komen) zullen wij aan de gemeenteraad een voorstel doen. Niet per fiets naar St. Nicolaas De politie vestigt er de nadruk op dat, evenals vorig jaar, bü de aau- korast van St Nicolaas dc Groto Koppel voor fietsers zal zijn afge sloten. Ook mogen geen rijwielen aan de hand worden meegevoerd. Na de aankomst van de Sint om half drie maakt deze een rijtoer door de stad met als einddoel de Langestraat. Deze straat zal even eens gedeeltelijk voor rijwielen ver boden zijn. Moeders, die het plan hebben naar de aankomst van Sint Nicolaas te gaan. wordt aangeraden geen kinderwagens mee te nemen, om dat een zeer grote drukte venvacht wordt. Leerlingen vereniging van G.A.L. opgericht Onder grote belangstelling van lera ren en leerlingen werd dezer dagen te Hilversum de vereniging van leerlin gen van het Goois-Avond-Lyceum op gericht. Dit feit vindt zijn oorsprong in da ervaringen van de laatste drie jaren, die geleerd hebben, dat er moeilijkhe den zijn. die ondanks grote opofferin gen van de heren leraren, niet konden worden opgelost De vereniging stelt zich nu o a tot doel' le De financieel zwakkeren in de ge legenheid te stellen hun studie aan het GA.L. te volbrengen 2e. De noodzakelijke kosten (boeken enz.) van de leerlingen zoveel mogelijk te beperken. 3e. Meer bekendheid te geven aan het bestaan van het G AL. Voor de uitvoering hiervan zijn de plannen reeds in een vergevorderd sta dium. Dit initiatief werd door directeur en leraren zeer toegejuicht. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd- Rembrandtlaan 29 Hilver sum. Beëdiging officieren Op het sportveld van het kazerne complex aan de Leusderweg worden op 23 November om half elf ongeveer veertig nieuwbenoemde reserve-offi cieren cn twee beroepsofficieren van de Geneeskundige Dienst beëdigd. De beëdiging geschiedt door de In specteur der Geneeskundige Dienst Koninklijke Landmacht Aannemers vrijgesproken HAARLEM. Twee aannemers, die voor de rechtbank terecht ston den. beschuldigd van valsheid in geschrifte bij de uitvoering van werken op Schiphol, zijn vrijge sproken Het ten laste gelegde werd niet bewezen geacht.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2