STABSVENSTER 3 Realisme gaat grotere plaats innemen B. en W. stellen vlottende middelen voor 1952 op f 12.700.000 Interessante filmavond van „Pro Juventute" „Zonneheuvel" zegeviert over d'Oranjeboom Nieuw Oud-katholiek Seminarie aan Koninginnelaan 2 Dinsdag 20 November 1931 yer trouwen in een geleidelijke oplossing van het liquiditeitsprobleem In een uitvoerig schrijven aan de Raad vragen B. cn W. van Amersfoort goedkeuring van een algemeen machtigingsbesluit 1952 tot het opnemen van vlottende middelen. Het maximum bedrag is door het college bepaald op 12.700.000.B. en W. tekenen hierbij aan, dat tot nu toe in het z.g. jaarlijks kasgeld-leningsbesluit het op te nemen bedrag door middel van kasgeldleningen aan een maximum was gebonden. Voor het jaar 1951 be draagt het maximum, krachtens dit besluit 7.000.000.—, exclusief de op grond van afzonderlijke raadsbesluiten in rekening-courant opgenomen bedragen, welke indertijd in totaal op 1.200.000.waren te stellen. Per saldo kon dus 8.200.000.aan tijdelijke middelen worden opgenomen. Het in het besluit opgenomen maximum bedrag van f 12.700 000. achten B. en W. voldoende ter voor ziening in de maximale behoefte aan vlottende middelen Deze behoefte is bepaald door be rekening van het bedrag, dat beno digd is voor de afwerking van alle onderhanden zijnde objecten (dat zijn alle voor 16 April 1951 aange vangen werken), vermeerderd met een klein bedrag voor financiering van de gewone dienst. Uit de toelichting van B. en W. blijkt verder, dat zij de opvattingen van Gedeputeerde Staten over de financiële positie van Amersfoort niet delen. Zij vestigen er de aan dacht van de Raad op dat Gede puteerde Staten n i e t de budgetaire positie in engere zin (stand van de gewone dienstdoch uitsluitend de liquiditeitspositie (kapitaaldienst) op het oog hebben. Uitstel bouw van twee industriehallen Tengevolge van de gewijzigde omstandigheden is het noodzakelijk dat in het kasgeldleningsbesluit een gecombineerd maximum wordt op genomen, dat zal gelden voor alle in welke vorm ook, opgenomen tij delijke middelen. Het besluit, dat de Raad nu gaat bekrachtigen, geldt voor het jaar 1952; is afgestemd op de crediet-behoefte en voldoet aan de eisen, welke daaraan in verband met de vereiste goedkeuring kun nen worden gesteld. Handel en Nijverheid vergadert De vereniging Handel en Nij verheid hield Maandagavond in café d'Oranjeboom haar jaarver gadering. In zijn openingswoord zei de heer J. Kroes, dat de mens heid in een moeilijke tijd leeft Uit het kwade wordt echter het goede geboren. Hij deed een be roep op de middenstanders het zakenleven niet te ontwrienten door het geven van cadeaux. Ver der drong hij er op aan niet bh de pakken neer te zitten maar de zaken te reorganiseren en aan te passen aan de nieuwe tijd. Na enkele opmerkingen werden de notulen voorlopig goedgekeurd. Verder werd besloten een brief te sturen naar het hoofdbestuur over de rijkswinkels, waar militairen tegen lage prijzen textiel- en an dere artikelen kunnen kopen. De heer H. Hanhart deed enkele me dedelingen over de actie van de bakkers tegen de wanbetalers. Het bestuur is thans als volgt samengesteld; de heer J. Kroes, voorzitter, F. de Feber, vice-voor- zitter, H. E. Wensink, penning meester. H. G. Smeenk, secreta ris, L. Singor, 2e secretaris en J. W. van Achterbergh en H. Han hart, leden. Na de pauze gaf de heer F. de Feber een verslag van het con gres van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, waarin o.a. werd gesproken over de win kelsluitingswet. De heer De Feber zei o.m.. dat het van groot belang is, dat ook Handel en Nijverheid contacten zoekt met de vakorganisatiebe- 6tuurders ter plaatse, welke evenals H. en N. op algemene grondslag werkzaam zijn. om te komen tot een plaatselijke be- Btuurdersraad, waarin de belangen van de beide partijen kunnen wor den verdedigd. Ook bij de uitvoe ring van de Winkelsluitingswet (waarover de heer De Feber be langrijke mededelingen deed) en de verzoeken aan de plaatselijke overheid dienaangaande is een zo danig contact en samenwerken van het allergrootste belang. In het bijzonder wees hij op de ook in een congres te Utrecht naar vo ren gebrachte richtlijn zorg te dragen, dat de Middenstand in de gemeenteraden een dusdanige ver tegenwoordiging heeft, dat zijn belangen ook daar naar behoren worden ingezien en behandeld. B en W. wijzen er op, dat de toe nemende crediet-behoefte hoofdza kelijk een gevolg is van kapitaals uitgaven voor de woningbouw. De andere kapitaalsuitgaven houden nauw verband met de woningbouw of betreffen andere urgente voor zieningen. B. en W. betogen, dat van een stopzetting van kapitaals- werken geen sprake kan zijn. OPSCHORTEN Ten aanzien van een belangrijk object is het mogelijk de verdere uitvoering op te schorten. B. en W. achten het n.l. gewenst"het bouwen van nog twee industriehallen voor lopig achterwege te laten. B. en W. stellen de Raad dienaan gaande voor het eenmaal verstrekte crediet van f 1.493.000.met f 700.000.te verlagen. B. en W. zeggen ten slotte van mening te zijn, dat nu in de in- vesteringscirculaires niet is uitge gaan van het standpunt dat de nieuwe leningen, welke de gemeen ten zelf kunnen sluiten, moeten worden aangewend voor consolida tie en ook overigens niet wordt gerept van een stopzetten van on- derhande zijnde werken de re gering de consolidatie van vlottende schuld niet tot een probleem rekent, dat tot elke prijs en met aanwen ding van alle middelen moet wor den opgelost. Zich richtend naar de opvatting van de minister van financien, dat de grote vlottende schuld van de overheid een internationaal struc tuurverschijnsel is. hebben B. en W. ondanks de gevaarlijke kant van een hoge vlottende schuld, vertrou wen in een geleidelijke oplossing van het liquiditeitsprobleem. 1747. Wanneer ,.De Vrijheid" met de Neder landse driekleur in top naast de Braziliaanse vlag dat eist de be leefdheid de haven binnenvaart, ziet hij dat er zowaar nóg een Ne derlands schip in de ha ven ligt. Het is een tankschip. Kijk, daar staan er op de brug al twee te zwaaien. Ja. ze hebben het kleine zeil scheepje, dat de Neder landse vlag voert, al ge zien! Rob wuift terug. „Hallo, schipper!" roe pen ze nu van de brug af, „kom je vanavond een koud glaasje bier drinken bij ons?" „Ik zal er zijn!" schreeuwt Rob terug, „ik heb in geen maanden een glas bier gedronken." De loods moet er om grin- DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB niken. Hij heeft wel niet verstaan, wat er over I en weer wordt geschreeuwd, maar hij mag die Flamengo's zo noemen ze de Nederlanders in Brazilië wel. En Rob voelt zich in deze kleine, gezellige havenstad al direct thuis. „Big Brother Movement", een Amerikaanse vorm van vrijwillig kindertoezicht (Van een onzer verslaggevers) In het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Zuidsingel werd gisteravond een filmavond gehouden door dé afdeling Amersfoort van de vereniging „Pro Juventute". Zeer veel leden, toezichthouders en andere belangstellenden waren aanwezig om nader kennis te maken met het Ame rikaanse equivalent van ons „VrU Patronaat": de „Big Brother Move- ment". De secretaresse van de afdeling Amsterdam van Pro Juventute, mej. mr. C. E. E. Bal. die onlangs een bezoek aan de Verenigde Staten heeft gebracht, vertelde een en ander van haar ervaringen op dit gebied van kinderbescherming, waarna twee Amerikaanse films werden ver toond. „De ..Big Brother Movement", die beweging van de grote broer, zoals wij het zouden kunnen noemen, houdt zich bezig met het toezic.it op ontspoorde kinderen, wanneer de ouders met dit toezicht accoord gaan. Een jongen, die steun nodig heeft, krijgt een voogd, die in de eerste plaats een oudere broer, een vriend, voor hem wil zijn. In Ne derland kennen we deze vorm van vrijwillig toezicht, evenals in de V S. bij voorkeur preventief, als „Vrij Patronaat". De Amerikaanse regeling wijkt echter op enkele punten af: In de VS, wordt het ac cent ook gelegd op vrijwilligheid van de kant van de jongen zelf, daar komen alleen 10- tot 16-jarigen in aanmerking en bovendien gees telijk volwaardige jongens. Het is duidelijk, dat de kans op succes bij deze strenge selectie groter is", al dus mej. Bal in haar inleiding. Hierna werden twee geluidsfilmp jes vertoond, die een goed over zicht gaven van de praktijk van deze vorm van kinderbescherming in de V.S. De eerste. „An adven ture in friendship" (Waag het met vriendschap), was een propaganda film van de „Big Brother Move- ment". De tweede, die werd ge draaid nadat mej. Bal een aantal vragen had beantwoord, droeg tot titel „Feeling of Hostility", en ver telde de geschiedenis van een jong meisje, dat haar vader verliest, zich De Maandagavond in café „Zonne- heuvel" te Soest gespeelde wedstrijd tussen Zonneheuvel en d'Oranje boom was van groot belang voor de ranglijst, want in deze wedstrijd zou moeten orden heslist welke van de twee de koplopers in de hoofd klasse libre het meest zou bedrei gen. Welnu, het werd een Soester zege. dank zfj overwinningen van Boudcwijn en Hopstaken. Eerst speelden Boudewijn (Zonn j en Robbersen (O.). Na een zenuwachtig be gin. waarbij zowel Boudewijn als Rob bersen enige nullen liet noteren, kwa men belden er beter In Robbersen maakte achtereenvolgens 9. 18 cn 12 ca ramboles en Boudewijn 13 en 38. Daarna scoorde Robbersen 39 en 13. terwijl Boudewijn een kleine Inzinking kreeg. Na 11 beurten was de stand Boudewijn 74 tegen Robbersen 108. Boudewijn kreeg zijn vertrouwen terug en scoorde er danig op los. Robbersen stond achter en bleef achter. Toen Cees Boudewijn Noteert U even GRAND THEATRE t.m. 21 Nov.: „Kim" Elke leeftijd. Zondag: 1.30, 4. 6.30 en 9 uur. Ov. dagen. 2.30, 6.30 en 9 uur. CITY THEATER „Voordeliger per do zijn" Elke leeftijd. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Vrijdag tra. Maandag: „De onoverwlnnelljken" 14 Jaar. Van Dinsdag t.m. Donder dag; „Verboden Zone" 18 jaar. Zon dag: 2. 4.15. 6 45 cn 9 uur. Ov da gen: 2.30. 6 45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK t.m. 21 Nov. ..Captain Horatio Hornblower" 14 jaar. Vrijdag- 8 30 uur. Zat. 2-30. 6 -15 cn 9 uur. Zondag- 2- 4 15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen 2 30 en 8 uur. Donderdag. 22 Nov.: 2 30 6 45 en 9 uur „Die Nachtwache". 18 Jaar. A.G.-HUIS- 10 t.m 26 November ten toonstelling van de Utrechtse Expo- sltiegroep. 20 NOVEMBER. Dinsdag- Vrouwen Elec. Ver. A G -huis. 14 uur. 20 NOVEMBER. Dinsdag- Rott. Toneel: abonn. voorstelling Amicitia. 20 u. 21 NOVEMBER. Woensdag: Kath. Cul tureel Centrum: prof. mr D. v. Eek over Moderne opsporingsmetho den" Paviljoen Berghotcl. 20 uur. SI NOVEMBER. Woensdag: Rode Kruis' voorlichtingsavond bloedtransfusie dienst. Amicitia. 20 uur Avonddienst apothekrn: Keljser. Lange- straat 9. tel 6807. Kraan, Noórde- wierweg 89, tel. 4893. een serie van 43 caramboles maakte, was z'n overwinning verzekerd. Boudewijn 170 170 19 43 8 94 Robbersen 250 167 19 39 8 78 Daarnc speelden Hopstaken en Ham- mink. Laatstgenoemde begon met twee series van 21 cn 22 caramboles en had direct de leiding. Hierna had hi) met een inzinking te kampen, waardoor Hop staken kon inhalen Bij dc tiende beurt stonden belden gelijk en dit was met de zeventiende beurt nog precies zo. Hop staken kreeg toen pas de smaak te pak ken en liep aanzienlijk uit. In de 24e beurt kon hij niet een serie van 34 ca ramboles de partij in zijn voordeel be ëindigen. zodat de overwinning van Zonneheuvel verzekerd was. Hopstaken 170 170 24 34 7.03 Hemmlnk 170 130 24 22 5 41 Hoewel van de laatste partij tussen H. Ran en Schouten niets meer afhing, bracht deze toch nog de meeste span ning. Ran begon hoopvol met een serie van 10 cn 25. waartegenover Schouten slechts 2 caramboles kon maken. Schou ten poedelde driemaal achter elkaar, zo dat Ran nog meer uitliep. De Oranje boomspeler probeerd het met groot spel, waartegen Ran niet opgewassen bleek. Deze ging slechter spelen, waarvan Schouten profiteerde. De 20 caramboles die Ran meer moest spelen, waren spoe dig door Schouten ingehaald en dit ver schil bleef. Ran kreeg moeilijke aan- vangsstoten. zodat hij er niet in kon komen cn Schouten kon met een serie van 17 caramboles z'n partij beëindigen, waarmede hjj de eer voor d'Oranje boom redde. Ran 170 160 36 25 4 44 Schouten 150 150 36 17 4.16 geheel op haar moeder instelt, tot een tweede huwelijk van deze haar volkomen ontreddert. Het commen taar van een psychiater was in dit filmpje opgenomen. Na afloop be antwoordde de zenuwarts, de heer A. A. Nieuwveld, een aantal gere zen vragen. OVERSCHRIJVINGEN Blijkens De Sportkroniek hebben de navolgende personen overschrij vingen naar of van Amersfoortse verenigingen aangevraagd: J. M Pot van Cobu Boys naar A.P.W.C. A. van der Horst van Stichtse Boys naar Amsvorde. Precariorechten op lichtreclames In de jongste raadsvergadering is met inachtneming van een amendement van de heer P. Her mans (KVP) de verordening op de heffing van precariorechten vastgesteld. Dit amendement be oogde, dat voor lichtbakken e.d. slechts de helft van de breedte voor de berekening van de hori zontale doorsnede in aanmerking zou worden genomen. Om redenen van practische en administratief-technische aard achten B. en W. het gewenst het tarief thans niet meer te koppe len aan de afmetingen van de borden en lichtbakken, doch te bepalen op een vast bedrag per bord of lichtbak, en wel: voor een reclamebord (geen lichtbak zijnde) 1.per maand of 10.per jaar; voor een licht bak of andere lichtreclame 1.50 p. m. of 15.p. j. Naar het inzicht van B. en W. wordt met deze regeling aan de bedoelingen van het amendement tegemoet gekomen. EXPOSITIE JO BEZAAN Opener compositie en levendiger coloriet Jo Bezaan, die in sommige krin gen meer bekendheid geniet als graficus dan als schilder, heeft zichzelf toch altijd in de eerste plaats schilder gevoeld. Het werk. dat hij thans in de zalen van de Utrechtse Kring laat zien. recht vaardigt deze opvatting. Zijn schil derijen hadden vaak iets stroefs in dc conceptie en iets gedwongens in de kleur. Langzamerhand zijn deze trekken aan het verdwijnen om plaats te maken voor een opc- Bazar om het bouwen te bevorderen Het Is reeds enige jaren gele den, dat de Bisschoppen van de Oud Katholieke Kerk besloten hebben een nieuw Seminarie te laten bouwen In plaats van het oude gebouw aan de Muurhulzen, hetwelk nu geenszins meer aan de minste eisen van comfort kan vol doen. Als de enige inrichting voor ho ger onderwijs hier ter stede, is het Seminarie in de loop der eeuwen hecht met Amersfoort verbonden geraakt en dit was ook één van de doorslaggevende re denen, dat het Seminarie in Amersfoort gevestigd zal blijven. De voor de bouw ingestelde com missie is er dan ook in geslaagd de hand te leggen op een stuk grond aan de Koninginnelaan, waar nu een particulier een soort hertenkamp gevestigd heeft. Om de benodigde gelden voor het gestelde doel bijeen te bren gen. wordt 22. 23, 24 November een bazar georganiseerd in het voormalige lokaal van de A.M.V.J. St. Pieters- en Blocklandts Gast huis. Vele Amersfoortse zaken en bedrijven hebben voor deze Bazar, waarvan de entrée gratis is, kosteloos hun artikelen af ge staan. Mechanische en electrische ap paraten en vermakelnkheden met zeer mooie prijzen zullen U on getwijfeld een lange tijd genoeg lijk bezig houden, terwijl u in de theeschenkerij van uw vermoeie nis uit kunt rusten. Bovendien is er nog een verloting van een tuin- ameublement. Een der grafischewerken van Jo Bezaar, die te zien zijn in de zalen van de Utrechtse Kring te Utrecht. Benoeming commissielid studiebeurzen B. en W. stellen de Raad voor de heer M. Korthals Altes. per 31 De cember a s. aftredend als lid van de commissie van advies inzake de toe kenning van gemeentelijke studie beurzen, her te benoemen. Burgerlijke stand 19 November 1951. Geboren Adrians Franclna, d v. W. Rijks en H M. Hagc; George Frederik z. v. C. P A. v Wijk cn E. L. A. Seg- boer; Alljda Joslna Maria. d. v, G. C van Wegen en H. A. MajoorAartje Annelicsje, d. v. A. v. Weerhorst en J. A. Bloemendal: Johanna Allda Ma ria. d. v. N. T. v. d Brink en A. P. M. v. d. Brink OverledenMaria Josepha Ernestlna Eugenia Meeuws, 30 jaar wed. van J. H. T. Kotelaar. ner compositie en een levendiger coloriet. De invloed,"die de Bergense School op zijn werk heeft gehad, is ook nu nog te bespeuren, maar zonder de eigenmachtige deformaties, die vir- tuozer collega's in deze richting ple gen toe te passen. Het objectief ge- gevene is hem altijd dierbaar ge bleven en in zijn later werk neemt het realisme weer een grotere plaats in. Toch dringt hij zijn com posities terug naar net platte vlak, aihoewel de derde dimensie steeds blijft meespelen. Van zijn gebruikelijke onderwer pen zijn practisch een of meer voorbeelden op deze tentoonstel ling aanwezig: portret (Oude Boe rin), landschap (Korenveld), fi guur (de monumentale Spaken- burgse) en stilleven. Het laatste genre neemt de grootste plaats in, en merkwaardig, dat de aanpak van elk van deze doeken weer anders is. Markant Zowel onder de stillevens, die donker van toon blijven als onder die. waar het coloriet gepronon ceerder meespreekt, zijn markante stalen van zijn kunst. Ik noem met voorkeur Gloxinia (1), Vruch ten (6), Papavers (7), maar mag niet verzuimen te wijzen op Cal ceolaria (9) waar het geel een felle noot orengt waar de verf in tegenstelling tot de meeste an dere doeken, waar hij een dikke pate pleegt toe te passen, zeer dun is opgebracht In de aquarellen in de kleine zaal. vrucht van een recente reis naar Zuid-Frankrijk, treft een blonde, lichte toon. die men van Bezaan tot dusver niet kende Het geaqua relleerde stilleven (16) behoort m.i. tot zijn gaafste werk. Ook onder de gouaches bevinden zich goede specimina van een boeiende kleur. Koeien (18) is niet los te denken van Bezaan'? belangstelling in de prachistorie. Dezelfde interesse blijkt uit zijn drogenaaldgravures, een pro. cédé waarin Bezaan toch wel zijn beste resultaten bereikt (Composi tie no. 24). Hij heeft altijd in „zwart en wit" kunnen schilderen cn de fluwele toon in dit werk is zeer gevoelig. Ik wijs vooral op het mooie Paarden (26). op het lijd zame Paard (28) en op de psycho logisch interessante boerin (36>. C. A. S. Verordening weegloon en marktgeld De verordening op de heffing van marktgeld on weegloon is tot 1 Jan 1952 koninklijk goedgekeurd. Een nieuwe verordening wordt de Raad ter vaststelling aangeboden. De kosten der markten, zo schrij ven B. en W. aan de Raad. zijn na de oorlog en in 't bijzonder in de laatste jaren sterk gestegen. B. en W. hebben de verordening daarom aan een herziening onderworpen. Voorgesteld wordt bv. het opper vlakte tarief met f 0,05 per m; standplaats te verhogen. Marktkooplieden aan wie een vas te standplaats is toegewezen, zyn slechts 75% van het marktgeld ver schuldigd. In overweging is deze erkenning van vaste standplaatsen uit te breiden tot de Zaterdagmarkt. Deze maatregel zal voor een belang rijk aantal kooplieden de voorge stelde tariefsverhoging, althans ofï de Zaterdagmarkt. te niet doen Met inachtneming daarvan ramen B. en W. de verhoging van de op brengst op ongeveer f 2000 (bij een geraamde jaaropbrengst van thans van f 11 000). Aanrijding op de BW-laan Een grote kolonne militaire vracht- autos reed gistermorgen op de rij weg van de B.W.-laan, waardoor een groepje wielrijders niet in de gelegenheid was over te steken naar het links van de weg gelegen rijwielpad. Toen de weg eindelijk vrij was werd hetj naar links zwen ken de fietser Van de B. uit Nij- kerk noodlottig. Hij werd door een vrachtauto uit Hoogland, die hem inhaalde, gegrepen, en op straat ge smakt. Met een hersenschudding cn een kaakfractuur moest de man per G.G. en G D. naar het ziekenhuis De Lichtenberg worden overge bracht. Mej. M. M. Meijer gaat naar Curasao B. en W stellen de Raad voor eervol ontslag te verlenen aan mej. M. M. Meyer, onderwijzeres aan de Joost van de Vondelschool, in ver band met het aanvaarden van een functie in het onderwijs m Curasao. SOEST Twee Mislukte kabeldiefstal Aan hun nog blanco strafregister hadden twee gebroeders uit Soest het te danken, dat de berechting van het door hen op 10 Mei onder de gemeente De Bilt gepleegde mis drijf een clement vonnis opleverde in de vorm van een geldboete ad f 20. subs, tien dagen hechtenis. Dat j was precies de helft van de door de Officier van Justitie bij de be- grewonden door I handeling van de zaak voor de I Utrechtse Politierechter geëiste (Advertentie 1.11.) RAT noch MUIS autobotsing De bestuurder en een inzittende van een personenauto uit De Bilt zijn gistermiddag op de Hogeweg bij Hoevelaken het slachtoffer ge worden van de roekeloosheid van een andere automobilist. De laatste kwam uit de richting Hoevelaken, en wilde, juist in een bocht, een voor hem rijdende auto inhalen. Hij week te ver naar links uit. en raak te de uit tegenovergestelde richting naderende wagen van de 38-jarige heer G. uit De Bilt. Deze raakte de macht over het stuur kwijt, waar door de auto tegen een boom be landde. De chauffeur kneusde beide knieën cn liep vermoedelijk een ge broken rib op. en zijn medepassa gier. de 42-jarige Rotterdammer G kreeg een hersenschudding en een gebroken arm. Beide slachtoffers zijn per G.G. cn G.D. naar het St. Elisabethsziekenhuis gebracht. Benoeming onderwijzer Vincent van Goghschool Wegens uitbreiding van hét aan tal leerlingen ontstaat met ïr.gang van 1 Januari 1952 een vacature van onderwijzer aan de Vincent van Goghschool (g.l.v.) aan dé Hobbemastraat. B. en W. bieden dc Raad de volgende voordracht aan: 1 J. C. Flik. te Geldermaisen 2. M. Polak te Hilversum: 3. J. J Klaasse te Zevenhuizen (Z.H.). Aanstelling van een vakonder wij zeres B. en W. stéllen dé Raad voor mej W. H. Sijbrandt, vakonder wijzeres in de nuttige en vrouwe lijke handwerken aan de Jacob van Lamperschool (u.lo.) met in gang van 1 December 1951 in vaste dienst te benoemen. Geldlening JJ OEWEL rubriek wij in deze meestal over luchthartiger zaken schrij ven, willen wij ditmaal toch een uitzondering ma ken. Elders in deze krant vindt u een zwaarwichtig stuk over dc financiële po sitie van Amersfoort. Heus, het is niet alleen Amers foort, dat naar centjes moet uitzien. Het is niet alleen Amersfoort, dat op de dub beltjes moet passen. B. en W. zijn trouwens dagelijks bezig om lenin gen te sluiten, om de ver dere voortzetting van wo ningbouw en andere be langrijke zaken in de ge meente mogelijk te maken en voort te zetten. Er wordt daarbij uiter aard ook gedacht aan het uitschrijven van een lening onder de burgerij. Een der gelijk beroep wordt beslist op de burgerij gedaan. Welke vorm deze lening zal hebben is nog niet uit gemaakt. U zult er binnen kort meer over horen. Een ding kunt u alvast doen. Leg wat opzij, zodat u straks uw aandeel kunt hebben in die lening en dus uw steentje bijdraagt in de voortzetting van de woningbouw. Is cr een mooier doel om aan mee te iverken? Zilvervloed Ook in Nijkerk begint geleidelijk aan de zilver- stroom toe te nemen. An neke en Bert Jansen, Schrassertstraat 41. Nijkerk hadden een enorme bol theelood. Wij zijn er heel blij mee. Hendrik Walet, 13 jaar, Schrassertstraat 66. Nijkerk had mooie harde ballen zilverpapier gespaard. Goed zo Hendrik. In het Veen gaat het nog steeds in het groot. Willie 4 jaar en Beppie 2 jaar v d. Veen. Nwe Kerkstraat 53. zorgden dat Veen een tas vol met zilver jaar. Koolhaaspark 6 ver rasten onze acties met een flinke doos vol zilver. Zien we jullie gauw weer in de krant kinderen0 Van de kinderen Kas, Nwe. Kerkstraat 70 werd wederom een flink zakje zilverpapier ontvangen. Ook jullie bedankt. Zus Van Beek uit de School straat 53 leverde ook haar zilveraandeel in. En dan lest best nog een keer Nijkerk aan de beurt. De leden van de biljart vereniging „De Poedel" en de bezoekers van café Mo dern spaarden wederom 'n mooie buit bn elkaar. Al met al een flinke verant woording. Kijkt u nog even of er op zolder nog oud papier ligt dat gemist kan worden Het helpt ons gau wer bij ons doel, terwijl Veen het graag haalt. In Nijkerkerveen kunt u de boodschap voor het halen meegeven aan bezor ger Ham en in Nijkerk aan bezorger Van de Bunt. er eens per ongeluk een ballon de lucht in gaat. is het allemaal heel anders. Kinderen dansen van ple zier, de ouderen houden de pas in, stappen van de fiets en scheppen nog veel meer behagen in 't dartele ding dat plagerig met het touw tje kwispelt en steeds ho ger klimt. Zaterdag was er in onze stad ook zo'n vluch teling. Een felrode, die heel langzaam langs de ramen van de huizen naar boven kroop. Teleurgesteld zagen de mensen de ballon na, die kopje buitelend de grij ze wolken tegemoet zweef de. Een kind huilde. Maar geen mens die het hoorde, want dat droevige geluid ging verloren in het lawaai der nabeschouwingen. Ballet Ballons worden soms bij duizenden losgelaten Op en oude kranten en papier zettelijk door kinderen. kreeg Dat zet zoden aan de dijk, meisjes. Zo ook van jullie neefje Hermanus v. d. Veen, die 10 jaar is en naast jullie op no. 51 woont. Ook hij leverde een partijtje oud papier en zil ver in. Hermanus spaar evenals je nichtjes maar hard door. Albert van 10 en Ma'rietje Veenhof van 8 Die met gemengde gevoe lens de kortstondigheid van het bezit der kleurige din gen ondergaan. Een beetje spijtig kijken ze de ballon nen na, terwijl de volwas senen, organisatoren van 't feest, al weer druk in de weer zijn met de voorbe reidingen van het volgende programmapunt. Maar als De afdelingen Amers foort, Nijkerk en Zeist van de Algemene Nederlandse Grafische Bond beleggen op Maandag 26 November in de schouwburg „Amici- Dag ballon tia" een ballêtavond. Aan het optreden van 't Ballet der Lage Landen, gaat een kort woord vooraf van de bondsbestuurder, de heer J. v. d. Vegt. Beuving. De regie berust bij J. v. d. Weem. Over Azië „Storm over Azië" is de titel van de inleiding die Zondag 25 November door ir P. Schut gehouden zal worden voor de Gemeen schap Amersfoort van het Humanistisch Vebond. Het is voor ons in West- Europa een levensbelang hoe we tegenover deze ge weldige gebeurtenissen staan. Een levensbelang in alle opzichten en we dra gen allen, zonder uitzonde ring in deze een enorme verantwoordelijkheid die we ons bewust moeten zijn. Doel van deze inleiding is in de eerste plaats te doen zien wat er gaande en daar naast wat onze taak is in déze grote worsteling. Trouw zanger Amersfoort kent heel wat trouwe zangers. De heer A. Dielissen, Lupine straat 3 is daar één van. Hij is al een kwart eeuw lid van de Bond van Ar beiderszangverenigingen. Men weet deze trouw te waarderen. Vanavond wordt de heer Dielissen, die lid is van de Stem des Volks, in een jaarvergade ring gehuldigd. Een getuig schrift zal worden uitge reikt. straf. Op bovengenoemde datum had den beide broers getracht aan de Gerard Doulaan te De Bilt een ka bel op te graven. Juist hadden zij het begeerde voorwerp uitgegraven, toen zij door de politie werden be trapt, zodat zij niet in staat waren het voorgenomen misdrijf ten uit voer te leggen. Een der gebroeders voerde nog aan. dat het hier een destijds door de Duitsers gelegde kabel betrof er. dat hij niet wist. dat het voorwerp eigendom van de Nederlandse Staat was. Waarop de Politierechter ant woordde, dat de kabel in alle geval niet aan hen toebehoorde en zij dus niet gerechtigd waren deze in bezit te nemen. Gestolen motorfiets en dief opgespoord Een bewoner van de Rademaker- straat te Soesterberg had van iemand een motorrijwiel in bewaring. Enige dagen, nadat het bij hem was ge bracht. bleek het spoorloos verdwe nen. De politie kreeg er de lucht van. dat een motorrijwiel van hetzelfde signalement als het ontvreemde.-zich vermoedelijk in Soest zou bevinden- Na veel speurderswerk werd inder daad het motorrijwiel aangetroffen, doch er werd pas ingegrepen, toen de zich noemende eigenaar, een 25- jarige Soester, het bewuste motorrij wiel wilde ophalen. Hij werd in de kraag gepakt en met de motor naar het bureau gebracht. Daar bekende hij de diefstal te hebben gepleegd. GEVONDEN VOORWERPEN Glacé heren handschoen; zwart gehaakte dames handschoen; paar glacé handschoenen; jong poesje, bruine portemonnaic; witte broche, zwarte dobermann-pinchcr; zwarte handschoen; bruine alpinomuts; bruin lederen riem; jongensrijwiel, beige want; zilverbon van 250: houten autoped: sleutel (HG.); ac- tentas met inhoud: linker gym nastiekschoen; zilverbon van 2.50: ballpointpen; donker blauwe over jas; actentas, inh. tondeuse en witte kappersjas: dameshoédje; lederen handschoen. Toneelavond De amateurtoneelvereni ging „De Schouwspelers" brengt Zaterdag 24 Novem ber in „Amicitia" 'n volks stuk in drie bedrijven „Verloren jeugd". Het stuk is geschreven door Anton Klop even aan 1 Stadsven ter. Tel 429li Iedere morgen van tien tot twaalf oor. HOEVELAKEN OPBRENGST COLLECTES Een extra collecte voor de kerkvoog dij der Ned. Herv Kerk bracht t 10026 op De collecte gehouden bij de dank stond bracht f 320-25 op Voor de dia conie werd 212 05 bijeen gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden voorwerpen zijn af gegeven; Een ring waaraan twee sleu tels, twee sleutels - een groene kinder- want en een veservéwiel met bana. een bosje sleutels. BURGERLIJKE STAND» Van 11 t m. 17 November 1951. Overleden- Albertje Mijnten. oud mnd.: Renger van Deuveren. oud jr (wedn. van A. van de Beek). Donderdag 22 November a s h*R acht hoopt te Hoevelaken voor te ?aar- in de Ned Herv. Kerk ds G. van Koo.r- lan Brandwijk.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2