DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Gelijkberechtigd Duitsland Europese gemeenschap in Obligatieleningen voor woningbouw Duitse trawler „Steinbutt' loopt op mijn en zinkt Band met Atlantische Unie echter indirect ACCOORD MET ADENAUER Ook andere omroepen in NTS Bonn sceptisch ondanks resultaten van Parijs Twee leningen elk van een half millioen Engelse kustvaarder voor de Hoek in gevaar Kabouter Accoord over bestandslijn in Korea nu volledig Britse troepen voor Europees leger Dr Beel stelt zich niet beschikbaar voor Binnenl. Zaken Pieck richt nieuwe brief aan Bonn Moskou waarschuwt i scherpste crmek komt van de landen van Midden-Oosten Engeland krijgt weel een Home Guard Militaire zusters worden officier OOK IN AMERSFOORT: SCHEPEN IN NOOD OP K O KEN DE ZEE Tankschip stuurloos op Noordzee Accoord over Duitse kolenexport Student speelt Filmzaal stort in: 2 kinderen gedood lie Jaargang, no. 276 Vrijdag 23 November 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rottcrdamschc Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort TelefooD rcdacuc 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ- DE BOORDER Kijkgeld zal f2.50 per (Van onze reisredacteur) PARIJS. Gisteravond over zessen, een uur voor Adenauer een persconferentie hield, gaf het Quai d'Orsay een commu niqué uit over de overeenkomst tussen de Grote Drie en Duits land, tot stand gebracht na een conferentie, waaraan Duitsland voor het eerst op voet van gelijkheid had deelgenomen. Het kon nauwelijks beter uitdrukken, hoeveel waarde zowel Frank rijk als Duitsland aan deze overeenkomst hechten. Het com muniqué begint met te verwijzen naar die gelijkwaardigheid tussen de partners en wijst erop. dat in vrije onderhandelingen een nieuwe basis voor de betrekkingen met Duitsland is ge zocht. Niet alle punten van de overeenkomst worden bekend gemaakt, zij zullen later gepubliceerd worden, tegelijkertijd met enige annexen, die essentiële detailkwesties regelen. Het verdrag zal eerst in werking treden, wanneer de overeenkom sten, die de Europese gemeenschap moeten scheppen vóórop die voor de verdediging, het plan-Pleven ook perfect zullen zijn. Deze regelingen voor Europa zullen zo snel mogelijk vol tooid worden. Het plan-Schuman, niet direct genoemd, is blijk baar wel onder deze regelingen begrepen. Duitsland wordt dus op basis van gelijkheid in de Europese ge meenschap opgenomen, de Europe se gemeenschap wordt daarna in de Atlantische opgenomen. Duits land maakt dus wel deel uit van de Atlantische gemeenschap, maar slechts indirect en als het ware in tweede instantie. Het Bezettingsstatuut wordt af geschaft, en de Hoge Commissaris sen vervangen door normale diplo matieke vertegenwoordigers. De drie Westelijke mogendheden ROME Premier Churchill zou zich bereid hebben verklaard Britse troepen te leveren voor het Euro pese leger, mits zij teruggenomen kunnen worden indien Engeland ze zelf nodig heeft. De eenheden zullen waarschijn lijk geput moeten worden uit de vier tot vijf divisies, die thans on der het Europese commando van generaal Eisenhower ressorteren. Zij zullen op dezelfde wijze ge organiseerd worden als de andere nationale legergroepen, die voor het Europese leger op de been gebracht worden. zullen speciale rechten behouden, zoals die welke betrekking hebben op het legeren en de veiligheid van troepen in Duitsland, op Berlijn en op kwesties die Duitsland als ge heel betreffen. Over het vaststellen van de definitieve grenzen van Duitsland is nog geen overeen stemming bereikt. Een historisch gebeuren," noem de dr Adenauer na afloop van de conferentie de bereikte resultaten. Hij meende, dat hele reeksen con tractuele overeenkomsten, die in de plaats van het bezettingsstatuut zullen komen, tegen het eind van het jaar getekend zouden worden De militaire besprekingen over het plan-Pleven. zei Adenauer, zijn bijna gereed, zodat Duitslands mi litaire bijdrage voor de verdedi ging van het Westen ook tegen het eind van het jaar kan worden vast gesteld. De rechtstreekse gevolgen voor Duitsland zijn, volgens de Bondskanselier: 1. zelfbeschikkingsrecht voor de Duitse regering, 2. opheffing van alle economi sche restricties; 3 toezicht op Duitslands handel met het buitenland; 4 de clausule in het verdrag waarin wordt gezegd dat een vre- descontract op vrijwillige basis zal worden gesloten. Dr Adenauer zei. dat deze alge mene overeenkomst in géén enkel opzicht eerlijke pogingen om Duits land in vrijheid te herenigen, in de weg zal staan. DEN HAAG. De benoeming is te verwachten van jhr mr W. E. van Panhuys, gezant ln Midden - Amerika tot gezant bij Cuba en Haiti en de Dominicaanse repu bliek met standplaats Havanna. DEN BLAAG. Na aanvanke lijke berichten, over een eventuele benoeming van prof di L. J. M. Beel tot minister van Binnenland se Zaken, als opvolger van de overleden minister mr J. H. van Maarseveen. is gebleken, dat -nof Beel wel gepolst is doch <-<•} en ie beraad heeft gemeend zich niet beschikbaar te moeten stellen. De mogelijkheid, dat het interimaat van mr F. Teulings aan Binnen Ilarde strijd nacht Adenauer nog in Westduits parlement (Bijzondere correspondentie) BONN. Het standpunt, dal in politieke kringen te Bonn wordt inge nomen ten aanzien van het resultaat der conterentie van de Grote Drie met dr. Adenauer, is zeer uiteenlopend. Ofschoon bondskanselier Adenauer op zijn Parijse persconferentie weer eens van een „goed resultaat" ge sproken heeft, blijft men hier in het algemeen sceptisch. maand bedragen DEN HAAG. ln de zojuist verschenen nota over het telcvisic- beleid der Regering deelt staats secretaris Cals mede. dat ook an dere omroeporganisaties dan VARA. AVRO. KRO en NCRV op haar verzoek tot de Nederlandse Televisie Stichting kunnen wor den toegelaten, mits zü de daar aan verbonden financiële conse quenties aanvaarden. Bovendien laat de televisiebc- schikking de Regering de vrijheid om ook andere organisaties een machtiging te verlenen voor tele visie-uitzending. De staatssecreta ris meent, zeker in de experimen tele periode, deze mogelijkheid te moeten openhouden, ook al heeft hij tot op heden geen bepaalde in stanties voor ogen, die voor een machtiging in aanmerking komen. De staatssecretaris meent, dat van de houders van televisie-ont vangers een bedrag van 2.50 per kalendermaand per ontvang-inrich- ting kan worden gevorderd. Daar de televisie-bijdrage als een be stemmingsbelasting moet worden beschouwd, is het noodzakelijk, dat de heffing bij de wet wordt geregeld. Een ontwerp van een zodanige wet zal spoedig aan de Staten-Generaal worden aangebo den. BERLIJN. De Oostduitse president Pieck heeft een nieuwe eenheidsboodschap gestuurd aan professor Heuss, de president van de Westduitse Bondsrepubliek. Volgens de kanselarij van de Oostduitse president betreft hel hier een „commentaar" op de wei gering van president Heuss in te stemmen met een bijeenkomst van de beide presidenten om over de eenheid van Duitsland te spreken. Heuss zei bij die gelegenheid dat een dergelijke samenkomst geen nut had en maar nieuwe teleur stellingen zou geven. Zelfs kringen, die de kanselier zeci na staan, wijzen er op, dat men weliswaar in principe tot overeen stemming gekomen is. doch dat dit ten slotte reeds lang bekend was en dat omtrent de onopgeloste proble men niets gezegd wordt. Anderzijds ziet men in de clausule dat de vier mogendheden zich verplichten geen politiek te volgen, die in militair of politiek opzicht voor een partner landse Zaken in een definitieve I nadelig zou kunnen blijken te zijn. bezetting van deze portefeuille zal een stap voorwaarts. Het wordt overgaan, heeft hierdoor een grote hierdoor namelijk de geallieerden waarschijnlijkheid gekregen. onmogelijk gemaakt, achter de rug van Bonn om met de Sovjets te 1 onderhandelen. j zijde der sociaal-democratische op positie. die het resultaat van Panjs beschouwt als een stap achteruit. In deze opvatting schuilt natuurlijk veel partij-propaganda. Dr Schu macher kan er echter met recht op wijzen, dat door het verbinden van de geallieerde concessies inzake een algemeen verdrag aan de veelom streden kwestie der herbewapening en militaire gelijkberechtigdheid der bondsrepubliek alles meer dan ooit op losse schroeven gebleven is. Dat de geallieerden enige concessies zou den doen, was van meet af duide lijk. Hoe en wanneer, zo vraagt de oppositie, zal de reeks van onopge helderde. merendeels militaire kwes ties, nu worden opgelost? Men is het er over eens. dat er nog lange tijd zal verlopen voor de te Parijs ge voerde besprekingen een practische uitwerking hebben. Men is hel er ook ovci eens, dat Adenauer nog een harde strijd zal moeten voeren om van het parlement de goedkeu ring voor zijn buitenlandse politiek los te krijgen, want dit parlement heeft gisteren, na een stormachig debat, slechts met een geringe meer- MOSKOU Rusland heeft Israel en de Arabische landen gewaar schuwd, dat het het instellen van een verenigd opperbevel voor het Midden-Oosten zal beschouwen als een vijandige daad jegens de Sow- jet-Unie. In de nota's die aan de vertegenwoordigers van die landen zijn overhandigd wordt gezegd; „Het voorstel van de V S„ Gr - Brittannië. Frankrijk en Turkije, een commando voor het Midden- Oosten in te stellen, heeft ten doel, de Arabische landen en Israel in het agressieve Atlantische blok op te nemen en militaire bases te vor men met als voorwendsel de ver dediging van het Midden-Oosten". LONDEN. Het Engelse Lager huis heeft gisteravond het plan van Churchill tot het recruteren van een Home Guard van 125.000 man jn vredestijd zonder stemming goed gekeurd. De voornaamste taak van deze burgerwacht zal blijkens de door minister Head gegeven toelichting bestaan in het bewaken van belang rijke fabrieken en vliegvelden en het assisteren van de mannen van de burgerlijke verdediging ingeval van zware luchtaanvallen Alle leden van de Home Guard zullen vrijwilligers zijn, die een uur per week oefenen en geen soldij ontvangen. Zij krijgen wel vergoe ding voor onkosten en wapens. Zij zullen de regering ongeveer twee en een half millioen pond kosten. DEN HAAG Gediplomeerde verpleegsters zullen na een jaar dienst de rang van officier kunnen verkrijgen en het salaris van het vrouwelijk personeel in het alge meen zal men aanpassen aan dat van het ongehuwd beroepsperso- neel. Dit heeft staatssecretaris Moor man meegedeeld in de Tweede Kamer tijdens de debatten over de begroting van Oorlog en Marine. HET NIEUWE FRIESE COS- TUUM komt steeds meer in ge bruik. Mej. L. van der Goot. uit Franekerwas de eerste Friese vrouw die het droeg op haar hu welijksdag Zij trouwde Donder dag met de heer Sybran van Dijk uit Hitzum. derheid de Duitse delegatie voor de Europese Raad gemachtigd met de overige in Straatsburg vertegen woordigde delegaties, de grondwet voor een Europese federatie op te stellen. DRIE TON BOETE VOOR FOKKER DEN HAAG Drie ton boete zal de regering eisen van de Fok ker-fabrieken. Deze hebben de Gloster Meteors, bestemd voor de I luchtmacht, niet binnen de con- j tractueel overeengekomen tijd af geleverd. Deze mededeling deed staatsse cretaris Moorman in de Tweede Kamer naar aanleiding van vra gen van de heer Mol (KVP). Teneinde de plannen voor woningbouw te Amersfoort zoveel mogelijk tot uitvoering te kunnen brengen stellen B. en XV. de Raad voor een beroep op de plaatselijke burgerij te doen door opwekking tot intekening op een tweetal uit te geven obligatieleningen elk groot 500.000.met een loop tijd van respectievelijk 6 jaren en 15 jaren en tegen een rente van respectievelijk \f/c. Coupures van f 1000.— f 500.- en f 100.- Senator Alexander Wiley van Amerika streelt de kale schedel van Paul-Henri Spaak, voorzitter van de Europese Assemblee, in Straatsburg, ln deze hoofdstad van Europa houden Amerikaanse en Europese parlementsleden op het ogenblik een conferentie over de samenwerking in Atlantisch verband. (Van een onzer verslaggevers) TERSCHELLING. Een harde wind. die dc zee een gevaarlijk karakter gaf en striemende regen hebben Donderdagavond en vannacht drie schepen voor de Nederlandse kust in ernstige moeilijkheden gebracht. In de eerste plaats werden Donderdagmiddag noodseinen opgevangen van een Duitse trawler, de „Steinbutt", die nabij het Lichtschip „Terschellingerbank" op een mijn was gelopen. derlandse lichtschip te komen en was het tot op 800 meter genaderd Daar verdween het Er zullen waai-schijnlijk geen po gingen worden gedaan het schip te lichten, omdat A op de plaats van de ramp te diep is. naar Rotterdam Onmiddellijk voeren de „Dorus Rijkers" van Den Helder cn de „Brandans" en de „Holland" van Terschelling uit. De „Dorus Rijkers" werd al gauw teruggeroepen, toen bleek, dat de andere schepen er veel eerder zouden zijn. De „Bran- daris". de ..Holland" en een aantal buitenlandse schepen, die toevallig in de nabijheid van het zinkende schip waren, zetten koers naar de „Steinbutt". Eerst tegen twee uur vannacht kon de „Brandaris". na een zeer zware tocht over de koken de golven, met de gehele beman ning 21 koppen de haven van Terschelling binnen koersen. De Duitse vissersboot, die veer tien dagen achtereen had gevist in de omgéving van het Kanaal en ge heel met vis was volgeladen, zonk. ondanks de hardnekkige pogingen van Doeksen's bergingsvaartuig is de ..Krautsand te bréngen. Donderdagavond is de bemanning <zes koppen» va i de Groninger kustvaarder „Pinguin" die Zon dag j.l. on de Noordzee verging uit Duitsland in Rotterdam aange komen In zeer stormachtig weer had de bemanning 24 uur gezwoegd om het schip, dat zware slagzij maakte, tc behouden. Toen de loe- j stand ernstig werd had de marco nist .S O S."-seinen uitgezonden, i waarop het Zweedse schip ..Stel lar" te hulp snelde en de mannen van de „Pinguïn" overnam Van de „Stellar" af had de kapitein van de „Pinguin" de Rotterdammer J Onstwedder zijn schip naar de diepte zien zinken. Sleepboot nodig Op zeventien mijl buiten Hoek van Holland raakte Donderdag ver der de Engelse kustvaarder ..Stream- fisher" in moeilijkheden Het Engel- se schip seinde, geen reddingboot nodig te hebben, maar wel een sleepboot. Direct voeren de ..Ebro" en de „Nestor" uit. doch toen zij de „Streamfisher" hadden bereikt, deel de deze mee oo eigen kracht koers te kunnen zetten naar de Hoek Voor alle zekerheid bleven de beide sleepboten in de omgeving van het Engelse schip. Tenslotte is uit Borkum de Duitse sleepboot „Seefalke" vertrokken om hulp te verlenen aan het Duitse motortankschip „Krautsand". dat de golven weg Het schip had nog I met een gebroken roer stuurloos op l moeite gedaan dichter bij het Ne- de Noordzee ronddrijft. De bedoeling l (Advertentie l.M DRINK LOUTER Zachter Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aan- vankelijk weinig wind. later matige tot krachtige wind tus- sen Zuid en Zuid-west. Zach- ter. 24 Nov. Zon op 3 u 13 m onder - 16 u 39 m. Maan op 2 u 13 m on der 14 u 19 m. Het ligt in het voornemen van B en W. een aantal personen uit brede kringen van de bevolking uit te nodigen een commissie te vor men. die, in nauwe samenwerking met het college en de commissie van bijstand voor de gemcente-fi- nanciën, maatregelen zal kunnen be ramen. welke zullen leiden tot het bereiken van het gestelde doel. Mocht deze emissie, betreffende 6 en 15 jarige fixe-leningen sla gen. dan opent zich de mogelijkheid tot het bouwen van rond 80 wonin gen Door uitgifte van deze leningen in verschillende coupures, niet al leen van 1000 en 500. doch ook van 100. liet het binnen veler be reik daadwerkelijk naar vermogen mede te werken om dc woningbouw te dezer stede voortgang te doen vinden en zodoende het woning vraagstuk voor menig gezin op te lossen. De plaatselijke banken hebben toegezegd haar kail to en voor de inschrijving op deze geldlening open te stellen. Volksauto in kanaal, chauffeur verdronken (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Donderdagmid dag is tussen Den Bosch en Den Twee communistische krijgsgevan genen hebben in het door de ge allieerden ingerichte kamp op het eiland Koje. voor de Zuidkust van Korea, een model van hun dorp op het Chinese vasteland gemaakt. Zij gebruikten daarvoor stenen, lege conservenblikken e-n ander waardeloos materiaal liet kamp op Koje herbergt 120.000 krijgsge vangenen, onder wie 18.000 Chine- nezen. Bijzondere correspondentie) BONN Na stormachtige debat ten, welke zeven dagen hebben ge duurd. heeft de Ruhr-autoriteit Don derdagavond de Duitse steenkolen- export voor het eerste kwartaal '52 vastgesteld op 5.9 millioen ton. De uitvoerverplichtingen voor hel vier de kwartaal 1951 werden nader be paald op zes millioen ton, hetgeen een vermindering betekent van 200.000 ton Dit besluit is het eerste, dat se dert een jaar eenstemmig werd ge nomen Van Duitse zijde had men oorspronkelijk vastgehouden aan een exportquotum van vijf millioen ton. maar zich later met ceo Anglo-Ame- rikaans compromisv oorstel verenigd. De Ruhr-autoritcit ging ook ac coord met de door dc bondsregering vastgestelde prijsverhogingen, welke gemiddeld 3.5 dollar per ton export- kolen bedraagt. Deze regeling zal echter eerst op 1 Juni ingaan. ...en 1500 meisjes zingen hem geestdriftig toe BRUSSEL. „Het behaagt Zijne Majesteit op doorreis een bezoek ie brengen aan uw onderwijsinstel ling' aldus een telefoontje aan de kloosterschool voor meisjes te Heverlee. ^dat afkomstigi zou zijo van het Kabinet des Rollings te Brussel. Men begrijpt dc conster natie onder nonnetjes en leerlingen. In allerijl werden de voorbereidin gen voor een passende ontvangst getroffen en inderdaad, klokslag half drie arriveerden de hoge gast en zijn gevolg, gezeten in drie glanzende limousines. Ruim 1500 meiskens juichten de bezoeker toe. het volkslied werd gezongen Helaas, de pret duurde slechts kort. Een van de zusters vond, dal de gast bijznoder weinig op koning Boudewijn geleek, ze waarschuwde Dunecn een Volksaulo geshot en de moeder-ovei-.ste cn deze op haar in elo /nifl.vv illomet.'nd»'! nororlAn t i beurt de politie. Die kwam snel op- de Zuid-Willemsvaart gereden. heer B„ die niet kon zwemmen, "'fissen mochten daarop een be- u ist nog uit zijn tvagen te komen I i;oek aan hel politiebureau «Heggen en op het dak van dc auto te klim- nusscnien zaten z,j daar nog. in- men, De woonwagenbewoner wierp dien niet koning Boudewijn en dil- hem een koord toe Dit was echt' maal de echte, voor hen een goed tekort Toen de heer B. het wilde woordje had gedaan Want op ko- grijpen schoof hij van de wagen mng-spelcn staan in België hoge en verdween in het water. straffen. PAXIVIOENDJON. De onder- Thans zullen de voltallige delega- handclaai* van de V.N. en van de ties de vandaag door de subcom- communistcn te Panmoendjon zijn missie bereikte overeenkomst en de het Vrijdag na een half uur eens nog vast te stellen contactlijn fo-- geworden over een algehele oplos- meel moeten bekrachtigen. Daarna sing van de kwestie der afbake- zullen zij overgaan tot de behande- ningslijn voor een slaken van het i,ng van de volgende agendapunten: vuren. verzekering van de naleving van de 1 wapenstilstandsbepalingen, de uit- Vandaag werden in Panmoendjon wisseling van krijgsgevangenen en i twee besprekingen tegelijk gevoerd aanbevelingen aan dc politieke In de ene tent besprak de subcom- autoriteiten van beide partijen. missie de laatste bijzonderheden I I van een overeenkomst voor de wa- NAPELS. Doordat het pla fond van de zaal waarin zij naar een tekenfilm zaten te kijken in stortte, zijn twee kinderen gedood i penstilstandslinie, in een anden j tent bogen tien stafofficieren van I beide partijen zich over kaarten om de huidige frontlinie vast te leggen. I De V.N.-afgevaardigden aanvaard- I 1 den het communistische voorstel om. als een v. apenstilstandsovcreen- i komst niet binnen dertig dagen zal zijn bereikt, de bestandslijn pas ic I herzien op het ogenblik, dat de de- en zes zwaar gewond. Van de ovc- 1 legaties klaar zijn om de bestands "ge toeschouwertjes werden 27 overeenkomst te tekenen. Tot op licht gewond. Leden had de V.N.-delegatie gewei- De gewonden werden in aller- I gerd een permanente bestandslijn 1 ijl naar het ziekenhuis gebracht, \ast tc stellen, uit vrees, dat dit een terwijl wanhopige vaders en moe- militaire druk zou opheffen die zij ders zich voor het gebouw verza- noodzakelijk achtte om rekken van melden, de besprekingen op andere punten j De oorzaak van de ramp is nog te voorkomen. I niet bekend.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1