STADSVENSTER „Dreiging van onze cultuur ligt in ontwaking gekleurde rassen" .Schouwspelers' doen goede greep met volksstuk Boeiende sonatenavond in de Remonstrantse kerk 2 Ir P. Schut geeft zijn visie op 't wereldgebeuren DE A VONT UREN VA V KAPITEIN ROB Noteert U even Gestolen om motor te rijden EILEEX JOYCE Geldlening voor de woningbouw Opgravingen onder St. Pieter H. Bennink directeur reinigingsdienst Op zestien bedrijven pseudo-vogelpest Succesvol optreden van DOB Soest haalt juichend Sinterklaas in Maandag 26 November 1951 Onder alle belangrijke en schrikwekkende verschijnselen waarvoor we tegenwoordig geplaatst worden, is er één dat veel meer de aandacht en aanhoudende zorg verdient dan alle andere: Het is de ontzaglijke bewe ging, die met elementair geweld door alle gekleurde volkeren vaart, niet alleen door die van het Verre en Nabije Oosten, ook reeds door de Afri kaanse. Wanneer we beducht zijn voor de gevaren die onze cultuur be dreigen en met recht dan is dit het probleem dat in de eerste plaats de volle aandacht verdient. De geschiedenis stelt ons altijd voor problemen die opgelost moeten worden, problemen die veel overeenkomst vertonen met vraagstukken die vroeger aan de orde waren, maar altijd weer anders zijn. Het is onze geestelijke traagheid niet zelden zwaar vermomd als ons „gezond" verstand die belemmert dat we die overeenkomst zien en er naar handelen. Aldus de heer ir P. Schut in zijn rede „Storm over Azië", Zondagmorgen uitgesproken in een bijeenkomst van de gemeenschap Amersfoort van het Humanistisch Verbond. Drie vragen dienen gesteld te worden: 1) Wat is het belangrijke van onze cultuur dat verdedigd moet worden: 2) Waar ligt de drei ging en 3i Wat is er te doen om die dreiging af te wenden en zo mogelijk in zijn tegendeel te ver anderen. Het belangrijkste van een cultuurperiode is niet dat in zo'n periode een aantal kunstenaars, ge leerden, eminente vrouwen en mannen wordt voortgebracht, maar dat de geestelijke cn zedelijke waarden die zo'n periode voort brengt, eigendom worden van een zo groot mogelijk deel der bevol king. Een bepaalde cultuur dient tot uiting te komen in de levens stijl van het gehele volk en daarin moeten naar onze opvattingen per soonlijke vrijheid en menselijke waardigheid onaantastbaar bezit zijn voor ieder lid van de volks gemeenschap. Voor onze tijd kan dit alleen betekenen een cultuur die de wereld omvat, een levens stijl die niet alleen door bepaalde bevoorrechte groepen wordt gedra gen. maar door d e mensheid. Wan neer van die mensheid meer dan de helft niet weet hoe hij vandaag en morgen in het leven zal blijven, nijpend voedseltekort heeft, is er van bloeiende cultuur geen sprake, hoogstens van stervende cultuur resten. DREIGING De dreiging van onze cultuur ligt. volgens spr., nu niet in het Russische gevaar, maar in de ont waking van de gekleurde rassen, die een drie dubbele uitbuiting: door eigen landheren, door hun heel of half koloniale positie en door de ongebreidelde grillen van de wereld conjunctuur hartgrondig moe zijn. De Russische cn de Chinese revo luties hebben de millioenen massa van arme. verpauperiseerde boeren in het Verre en Nabije Oosten, in Afrika wakker geschud en zij aan vaarden hun onderworpen positie nooit meer. De blanke overheersing heeft afgedaan en het geweldige probleem waar we voor staan is: Zal de felle klassenstrijd, die we de laatste eeuw in Europa en Amerika tussen arbeiders en bezit ters hebben zien woeden, zich nu op de gigantische schaal herhalen tussen deze verarmde boerenmassa enerzijds en het bezittende Westen anderzijds, tussen de grondstofleve- rende volken en de geindustriali- seerden, of zal door wijs beleid van het Westen en door samenwerking met de minder ontwikkelde gebie den een even reusachtige opbouw plaats vinden, als nu door de toe nemende bewapening, vernietiging dreigt? Hier ligt de grote dreiging, maar ook de weg naar de oplos sing. EEN SPIEGEL In een brochure, voor het eerst hier te lande gepubliceerd in „de Groene" van 7 Juli 1947, heeft de Amerikaanse hoogleraar Stringfel- low Barr zijn landgenoten een spiegel voor gehouden, een spiegel waarin spr. graag zou willen dat ook iedere West-Europeaan vele blikken sloeg om zich dan eens zeer ernstig te bezinnen of het beeld dat Barr toont niet schrik barend juist is en de weg die hij in beginsel wijst niet tot een bete re oplossing voert dan de volko men onchristelijke en onhumanisti sche bewapeningsrage waarin de wereld nu verzeild geraakt. We moeten durven om de wereld te kunnen redden en als ooit het gevarieerde Bijbelwoord: „wie het leven wil behouden, die zal het verliezen, maar die het wil verlie zen, terwille van de mensheid, die zal het behouden" waar iis, dan is het wel nu. Wij hebben als Chris tenen en Humanisten aan die op lossing in deze zin mee te werken en wij zeggen als Humanisten dat ons geloof, ons geloof in de moge lijkheden van de mens, ons voor een prachtige, wel zeer moeilijke, maar geenszins hopeloze taak stelt, zo besloot de heer Schut zijn boeiend betoog. Bouw van twee woningen en een loods B. en W. delen aan de Raad mede, dat met de heer H. Stikvoort (in ver band met onteigening van grond en opstal voor woningbouw) is overeen gekomen, dat deze zijn grond met opstallen gelegen aan de Everard Meysterweg ruilt tegen gemeente grond aan de Woestijgerweg. Deze ruiling geschiedt onder meer met de verplichting van de gemeente om aan de Woestijgerweg voor haar rekening een woning met loods voor belang hebbende te bouwen tegen betaling van een toegift door de heer Stik voort. Het blijkt mogelijk te zijn op deze grond twee woningen te bouwen, waarvan er één door de gemeente zal worden geëxploiteerd. 1752. De 12de Februari gaat de vloot weer on der zeil en tien dagen later bereikten de sche pen het eiland San Se- bastiaan. Van Noort vindt een beschutte an kerplaats; er ls water en de schepelingen kunnen zo veelvi s vangen ais ze maar willen. Doch her eiland wordt bewoond door woeste Indianen, die voortdurend met hun kano's aanvallen doen op de schepen en Van Noort verbiedt dan ook zijn mannen het binnenland in te gaan om vruchten en groente te zoeken. En toch heb- xf11 j °Pvarenden d^ar zo'n behoefte aan I Naar St. Helena, besluit Van Noort, ondanks i feit hij aan zijn eigen kennis om de juiste Verscheidene rnannen lijden al aan de gevreesde I de bezwaren, die de vice-admiraal oppert. Twij-1 koers te bepalen' scheurbuik. Waarheen nu de steven gewend? De Zaterdagavond leent zich niet by uitstek voor het geven van concer ten. Hij behoort, en stellig in dit jaargetijde, aan de Intimiteit van de huiselijke kring. Daarom was het zo jammer, dat het Amcrsfoorts Nuts Departement door bijzondere omstandigheden zich genoodzaakt zag het recital van Nap. de KiynAlice Heksch van 28 November te verleggen naar Zaterdag 24 November. Temeer te betreuren daar een uitnemend artistenpaar een bijzonder pro gramma ten uitvoer bracht. De echte muziekliefhebbers onze stad telt er gelukkig nog al wat waren voor een gedeelte toch aanwezig in de kleine en intieme Remonstrantse kerk aan de Herenstraat. Toen wij daar zaten en luisterden kwam over ons de stemming, die de uitvoerenden, gevoelige cn bekwame artistcn als ze zijn, met deze sonatenavond wilden brengen. GRAND THEATRE t/m 28 Nov. cn 29 Nov., 2 30 u.: „Huwelijkstragedie", 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER, „Lilli Mariene", 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „De Hertcndoder", 14 Jaar. Vooraf: „De strijd om de zil vermijn". 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „De Zwarte Panter". 18 jaar. Zondag: 2. 4 15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6 45 cn 9 uur. 7ITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrij dag t/m Maandag: „De Jungle Prin ses". 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Don derdag: „The Big Clock". 14 Jaar. Vrijdag: 8 u.: Zat.: 2 30, 6.45 en 9 uur. Zond.: 2, 4.15. 6.45 en 9 u, Ov. dagen 2.30 en 8 uur. A.G.-HUIS: 10 tm. 26 November ten toonstelling van de Utrechtse Expo- sitiegroep. TERRAS AMICITIA: Tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana". 30 No vember tot 5 December A.G -HUIS: 1 t.m. 16 December expo sitie Willem J. van Dam. 26 NOVEMBER. Maandag Volksuni versiteit: dr W. H. C. Tenhaeif over „Telepathie cn helderziendheid". Openbare Leeszaal. 20 uur. 26 NOVEMBER, Maandag Inst. v. Volksontw.: de heer F. Smits over ..De sociale dienst der gemeenten". Gcb. Vrijz. Herv., 20 uur. 28 NOVEMBER, Maandag Alg. Ned. Grafische Bond: Ballet der Lage Landen. Amicitla, 20 uur. 27 NOVEMBER. Dinsdag: R K Volks universiteit: cursus letterkunde. A.G - huls. 20 uur. 27 NOVEMBER. Dinsdag: Pianorecital door Marie Thérèse Fourneau. Ami- citia. 20 uur. 27 NOVEMBER. Dinsdag: Ver. v. Vrijz. Herv.: gemeenteavond. Gebouw Zuidsingel. 20 uur. 27 NOVEMBER. Dinsdag: Firma Van Vollcnhovcn (De Soar): St. Nicolaas- feest. Markthal. 16 uur. 23 NOVEMBER, Woensdag: Orkestvcr. Amersfoort: schoolconcert m m.v. de pianist Hans Hcnkemans. Markthal, 15.15 uur. 23 NOVEMBER. Woensdag: Orkestver. Amersfoort: Volksconcert m m.v. de pianist Hans Hcnkemans. Markthal, 20 uur. 28. NOVEMBER. Woensdag: A Z C. Nep- tunus: St. Nlcolaasfccst. Sportfond- senbad, 19.15 uur. 28 NOVEMBER. Woensdag: Interkerke lijke bijeenkomst, kerk Lieve Vrou westraat Spr.: ds, D. Biesma. 23 NOVEMBER. Woensdag: O.O. Ver. „Ons Belang": projectieavond. A.G.- huis. 20 uur. 29 NOVEMBER. Donderdag: „Gcm. Be lang": jaarvergadering. Gcb. Vrijz. Herv.. 19.30 uur. 29 NOVEMBER. Donderdag: A.VRO.: bridge-drivc. Amicitla. 20 uur. 29 NOVEMBER. Donderdag: Pianorecital door Eileen Joyce. Grand Théétrc, 20 uur. 29 NOVEMBER. Donderdag: Rgt. Gen. Troepen: RA O.-ontspanningsavond. Markthal 30 NOVEMBER. Vrijdag: Ocrietfabric- ken: cabaretavond. Amicitia. 20 uur. 1 DECEMBER. Zaterdag: A.B.v.L.O propaganda-avond. Markthal, 19.30 u. 1 DECEMBER. Zaterdag: Amcrsfoortse Voortrekkers: St. Nlcolaasfeest voor de jeugd. Rcmbrandt-theatcr. 14.30 u. 1 DECEMBER. Zaterdag: Opening expo sitie Willem J. van Dam. A.G -huis. 15 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 1—4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.303 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 2—5 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 79 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Socs- tcrkwarUer (Zonneblocmstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. ILK. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—1230 en 2.30-5.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. Avonddienst apotheken: Jansen. Lan- gestraat 74. tel. 3677; Java Apotheek, Leusderweg 212, tel. 4887. Het programma toch bevatte slechts een viertal sonaten, die teza men echter een merkwaardig beeld gaven van de mogelijkheden dezer muzikale kunstvorm en van de ont wikkelingsgang. die de toonkunst ook op het terrein van de sonate heeft doorgemaakt. Vier sonates, vier componisten! Maar allen groten in het rijk der tonen. Beethoven. Mo zart, Debussy, Willem Pijper. En al len vertegenwoordigd op sublieme wijze met een karakteristieke com positie. Deze werken werden uitgevoerd op een wijze, die hun innerlijke waarde volledig recht liet wederva ren. Zonder een poging van het Ne derlandse artistenpaar, dat hier speelde, door het „aandikken" van sentimenten, brave zielen op hun zijde te krijgen. Daar was, om te beginnen, Wil lem Pijpers Sonate 1919 No. I, gran dioze inzet van het programma. De betekenis van de componist Pijper voor het Nederlandse muziekleven staat nu wel vast. Natuurlijk staan wij nog te dicht bij zijn werk om Pijpers plaats in de wereld der gro ten van de muziek te bepalen. In deze sonate echter voelt men het originele van de componist. Stellig moeten wij aannemen, dat de figuur Pijper door het spel van Nap. de KlijnAlice Heksch, velen nader moet zijn gekomen. Het programma greep vervolgens terug naar een sonate van Mozart, zo geheel anders van geaardheid. Het komt ons als een grote verdien ste van de executanten voor, dat ze Mozart niet uitbeeldden, als alleen maar de fijne rococo-componist. in welke kwaliteit hij maar al te dik wijls wordt gezien. Een mening ove rigens, die bezig is grondige herzie ning te ondergaan. Claude Debussy's Sonate pour vio- lon et piano vormde het sluitstuk voor de pauze. Ook hij was hier met dit werk zeer representatief verte genwoordigd, volkomen in overeen stemming met de sterk impressionis tische inslag, die voor Debussy zo kenmerkend is. Na de pauze hoorden wij de prach tige sonate in A groot van Ludwig v. Beethoven, de „Kreutzer-sonate", zo geheten, omdat de componist haar opgedragen heeft aan Rodolphe Kreutzer, deze meester van het klas sieke vioolspel en wiens invloed bij de opleiding van viool-virtuozen nog steeds geldend is. Deze sonate is een prachtwerk, een cerebraal stuk arbeid van het ge weldige genie Beethoven. Boven alle lof verheven was de wijze, waarop zij werd uitgebeeld. Machtig in de opzet, geniaal in de doorvoering der thema's, vond deze sonate een vertolking, die de toe hoorders zeer imponeerde. Wij weten, dat Beethovens plaats niet bepaald wordt door een meer of minder gelukkige uitvoering zijner composities. Maar wel behoeft ook de grootste toondichter uitvoerende kunstenaars, die het verstaan zijn werken telkens weer opnieuw tot leven te brengen en daardoor nader tot de muziekminnaar. Deze taak hebben Nap de Klijn en Alice Heksch op bewonderenswaar dige wijze vervuld. Zaterdagavond in de kleine, maar intieme Remon strantse Kerk. S. BURGERLIJKE STAND 24 November GEBOREN: Ronald Wilhelmus Maria, d. van W. J. v. d. Heuvel en M. J. A. v Beek. OVERLEDEN: Teunis van Garderen. 48 jr. geh. met E. v Asselt. (Van een onzer verslaggevers) De leiding van de, nog geen jaar bestaande, Amateur Toneel Ver eniging „De Schouwspelers", heeft met het volksstuk „Verloren Jeugd" van Anton Beuving, waar van Zaterdagavond in „Amicitia" de opvoering voor oen uitverkocht huis plaats vond, een goede greep Scdaan. Het is een goed verhaal, at een schril beeld geeft van een uit de band geslagen jongeman, die op jonge leeftyd de onder grondse strijd tegen de bezetting in de oorlogsjaren heeft meege maakt, doch na de bevrydlng als zwarte handelaar tracht het klei ne gezin met zyn moeder en zuster te onderhouden. Hy komt hierby echter in moeliykheden en als hij door de politie wordt gezocht neemt hy dienst in het vreemden legioen in Afrika. Het tweede bedryf tracht een beeld te geven van het leven van de legionnarissen, de moeizame strijd die zy hebben te voeren te gen het verlangen naar huis, de verveling en ook tegen de Arabie ren, die niets onbeproefd laten om het Vreemdenlegioen te bestrijden. Fel realistisch schildert de auteur het leven van een gedegenereerde Franse baron, die ook in dienst van het vreemdenlegioen is getre den. Het derde bedrijf geeft een alleszins aanvaardbaar gelukkig slot te zien. „De Schouwspelers" komt in de eerste plaats een woord van lof toe voor de opvatting van haar taak. De tonelisten zijn er in ge slaagd met dit stuk de aandacht varr de honderden aanwezigen en kele uren geboeid te houden. De regisseur, de heer J. Eén jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. eiste de Of ficier van Justitie tegen een 32-ja- rige winkelbediende te Amersfoort, die voor de Utrechtse Rechtbank was gedagvaard wegens diefstal van textiel en verduistering van celden ten nadele van de firma H. alhier. De jongeman, die als verkoper in genoemde zaak werkzaam was, nam uit het magazijn enige heren panta lons cn een zeiljopper weg; boven dien hield hij een bedrag van ca. ƒ225 achter, in plaats van dit aan zijn patroon af te dragen. Verdachte, die het hem ten laste gelegde volledig toegaf, verklaarde door een „gril" tot deze diefstallen te zijn gekomen. Hij had namelijk een hobby voor motorrijden en schafte zich steeds duurdere vehi kels aan. met gevolg dat hij de verschuldige termijnbetalingen niet kon voldoen. Achteraf had hij er veel spijt van en de President van de Rechtbank noemde het dan ook zeer onverstandig dat hij zich door een dure liefhebberij had laten verleiden. Op 7 December a.s. zal de Recht bank vonnis wijzen. (Advertentie l.M.) ('KAXD ™fA™E DONDERDAG 29 NOVEMBER - 8 UUR Enig optreden van de wereldberoemde pianiste Geselecteerd programma o.a.: APASSIONATA van VAN BEETHOVEN Behalve het optreden met de grote orkesten op de internatio nale muziekpodia. oogstte deze pianiste ook triomfen in de films: „De Zevende Sluier" en „Brief Encouter". Pryzen van 1.503.00. Plaatsbespreking dagelijks van 10—12 en 1.304.00 (ook tel. 4632) van der Weem speelde zijn rol van de baron verdienstelijk, en het was ook merkbaar dat hij voor zijn lei dende functie is berekend. Mevr. Kooyman maakte van „Moeder Pot- horst", di ehaar zoon Frans voor de jarenlange dienst in het verre Afrika moet afstaan en daarvan in stilte lijdt, een alleszins aanvaard bare figuur. Mevrouw Schreude- ring was zeer goed in haar rol als Marie, het dienstmeisje, dat als een dochter is voor Moeder Pothorst en liefde heeft voor Frans. De heer Th. Rakhorst was in zijn rol van Frans soms zeer goed, maar soms ook te weinig overtui gend. waarbij het wel eens leek of de rol hem niet erg lag. Van het gezelschap was de heer M. de Wit zeker de meest geschikte om „Ome Daan" uit te beelden en hij slaagde er dikwijls in om de spanning te breken door de lachlust op te wekken. Mevrouw Van de Bunt was een echte „Ouwe Fietje". dat al jarenlang op haar spoorloos ver dwenen man wacht en met gren- zenloos optimisme gelooft in zijn terugkomst. De rollen van de beide recher cheurs, die Frans moeten arreste ren, waren zwak bezet. Rest ons nog te vermelden dat de decors, evenals de grime van Leo Groot kop, goed waren verzorgd. B. en W. stellen de Raad voor een onderhandse geldlening aan te gaan groot f 500.000.tegen een rente van 47c. Het is dientengevolge mogelijk het bouwen van 36 woningen aan de Pienemanstraat te financieren. Dit voorstel tot het aangaan van een geldlening is aan de agenda voor de vergadering van Dinsdag toegevoegd. LEUSDEN Zaterdagavond hield prof. dr G. J. Hoogewerff in het gebouw van De Rijksdienst van het oudheid kundig bodemonderzoek een zeer interessante lezing over „De St. Pieter te Rome ïrï het licht der opgravingen". Aan de hand van talrijke lichtbeelden behandelde de spreker de geschiedenis van de SL Pieter. Hij besprak de lotgevallen van de daarin geplaatste monu menten, die afkomstig zijn uit de oude basilica. Deze was gewijd aan St. Petrus. De opgravingen, die in de laatste jaren onder de St. Pie terskerk werden verricht, hebben het bewijs geleverd, dat deze kerk gebouwd werd op een heidense necropool. De omstandigheid, dat Keizer Constantijn, ondanks de grote technische moeilijkheden, die de egalisatie van het terrein mee bracht, op de plaats van een hei dense necropool een kerk wilde stichten, mag als voldoende bewijs gelden, dat op deze plaats Petrus begraven ligt. B. en W. stellen de Raad voor de heer G. Huffels als directeur van de reinigingsdienst te doen opvolgen door de heer h. M. Bennink, thans adjunct-directeur van de gemeente bedrijven. Een benoeming van een andere funtionaris in laatstgenoemde functie achten B. en W. niet noodzakelijk. De heer Bennink zal tevens optre den als plaatsvervangend directeur der gemeentebedrijven. Examens ASB Bij het laatstgehouden examen uit gaande van de A.S.B. slaagden: Voor machincschrijven. dipl. A: de dames M. van Aken, W. Kempkes, I. Kluit (Scherpenzeel). G. Ruiten berg. C. C. van Kleef, H. E. de Vries en de heren: G. Bootsma (Achterveld), S. Steenbeek cn W. C. van Oers. Machineschrijvcn B: mej. E. R. Polak. Stenografie Ned. 130 lett. gr.: de dames M- van Aken. A. van Daal, A. Determeijer, H. J. Groot er. E. Polier. Klop Voorposten I i-j eerst er in uw huls 1M ook een geheimzinni ge sfeer? Vindt U ook deu ren op slot, waarachter U uw kinderen weet. Hele maal verbergen kunnen zij hun activiteit niet. U hoort hameren, zagen en schuren. U hoort af en toe een pijnlijke uitroep als er één op zijn vingers slaat. Maar al die pijnen deren hen niet. Zij zijn de voor posten van Sinterklaas. Die oude Baas heeft zo hier en daar zijn mannetjes aan 't werk. Je mag van die oude heer niet verwachten, dof te alles alleen opknapt. Daarom heerst cr in de huizen een geheimzinnige sfeer, daarom bent U als ouders in eigen huis geen baas meer. U neemt dat allemaal. U heeft in uw hart vreugde, dat de kinderen zich in spannen om U en anderen straks uit naam van Sin terklaas te verrassen. En weet U, het werkt als een epidemie. U gaat zelf ook geheimzinnig doen. U gaat ook Lectuur Het gaat met onze lec- tuur-actie de laatste tijd een beetje traag. Wij we ten het, de komende feest dagen vragen uw aan dacht. Maar misschien kunt U nog even een ogen blik vrij maken voor uw cn onze actie. De zieke militairen, die natuurlijk al veel hebben hand krijgt uw ideaal ge- Ook vakbladen zijn wel kom. Alvast bedankt! Zilvervloed Nou ja, vloed. Dat loopt nogal los de laatste weken. De stroom is niet zo groot meer. Daar is natuurlijk de Sinterklaas-tijd schul dig aan. De jeugd heeft 't te druk met pakjes te ma ken. Maar weet, dat wij voor onze actie ook oud papier kunnen gebruiken, in elke hoeveelheid. Even een te lefoontje (6235 of 4291) en er komt iemand langs. vindt U cijferreeksen en dat is dan vooral op 't be hang. 't Behang, dat U ccn nacht heeft gekost om t een beetje behoorlijk tegen de muren te plakken. Daarom knutselt U op uw manier een schoolbord in elkaar. U heeft daar n blauwe nagel voor over. Straks is het 5 December. Dan wordt er op de deur geklopt. U weet, dat er een pak zal staan. U kijkt naar uw blauwe nagel. De vreugde van uw kind doet U alle leed vergeten. „Een schoolbord" juicht ze. Alles vergeet 't kind •ven aan 'I Stadsven tter. Tel 4291: tedere morgen van tien tol trvaalf aar. Voetbalmenu Na het voetbalmenu „a la carte", dat voor de Hol landse sportliefhebber een bittere nasmaak heeft nage laten, staat voor a.s. Zon dag een „hors d'oeuvre va- rié" op het programma, waarvan weer eens heerlijk gesmuld kan worden. Voor onze plaatselijke voetbalverenigingen is dit als volgt; HVC-WA, AP zeïfeTijn 'snoep' Ze' begint lVC~Zo!st' Voorwaarts— Voorposten II Ja, U gaat ook aan de slag. Het is misschien wel een jaar geleden, dat U 'n hamer in uw hand had. Maar nu 5 December na- onmiddellijk te schrijven. „De S. van Sint" zegt ze wijsgerig. Evangelisatie aan 't Welfare-werk, lezen ook graag. De tydschriften boeken, die wij met uw medewerking kunnen ge- op school lettertjes en cij ven, worden verslonden. Vrienden, kijkt U nog- es of er hier en daar wat tijdschriften of boeken lig gen, die U kunt missen. Amsvorde, QuickDWSV, Naarden Amersf. Boys, A DE—SEC. Uit het bovenstaande blijkt dat opnieuw zowel HVC als AP WC op „Birk- hoven" spelen. Wij vinden In de Grachtkerk aan de dit een vrij ongelukkige dert, slaat U er lustig op Lieve Vrouwenstraat wordt programma-samenstelling los. U timmert, zaagt en op Woensdag 28 November dat noch bij de verenigin- schaaft en zo langzamer- des avonds een interkerke- gen, noch by de voetbal- ïyke evangelisatiebijeen- liefhebbers veel instem- komst gehouden. Ds D. ming zal hebben. Vooral Biesma van Amsterdam APWC wordt hierdoor ons spreekt in deze dienst over inziens benadeeld. „Als straks de lichten do- Paga! No! Een mannenkoor, o.l.v. Gistermiddag zei Ma: „Pa stalte. U weet wat U wil. In uw huis loopt ook nog een kleuter rond. Die leert fertjes. Ze is wild leergie rig. Overal in huis vindt U de sporen van haar ijver koordirigent de heer J. om haar moedertaal te le- Brusse, verleent medewer- ren schrijven. Overal king. ga!" No! siste Pa „ik luister naar Pagano", reciteerde '4 manneke vanmorgen. Evenals elders in ons land, is de pseudo-vogelpest ook in de ge meente Leusden in veel ergere mate aanwezig dan het vorige jaar. Werd er toen maar op twee terreinen deze ziekte aangetrof fen. thans zijn er zestien bedrij ven in de gemeente, waar pseudo- vogelpest heerst. Doordat vijftien van deze besmette bedrijven ach ter het Valleikanaal liggen en slechts één aan de Zwarteweg te Hamersveld, is het zeer waar schijnlijk te achten dat de ziekte is overgebracht uit de aangren zende gemeenten Barncveld en Woudenberg, waar de Pseudo- vogelpest heel erg heerst. In tegenstelling met het vorig jaar worden en zijn er thans geen kippen meer afgemaakt, maar er wordt volstaan met het inenten van deze dieren. Slechts de reeds gestorven dieren worden ver brand, terwijl de inenting ge schiedt door de zorg van de Vee- artsenijkundige Dienst te Amers foort. Ook de ophok- en vervoers- geboden zijn niet meer afgekon digd voor de gehele gemeente of een deel daarvan, doch er wordt volstaan met afbakening van het besmette bedrijf en in bijzondere gevallen worden de aangrenzende bedrijven in deze maatregel be trokken. Dat deze maatregelen aanmer kelijk zijn verzacht vergeleken bij het vorige jaar komt waar schijnlijk doordat men van over heidswege heeft ingezien dat dit geen succes heeft opgeleverd, ter wijl cr handen vol geld mee ge moeid waren om de schade te dekken en bovendien de handel zeer nadelig werd beïnvloed. Niet temin blijft deze ziekte een ern stige zorg voor overheid en par ticulieren. Opnieuw ongeval in gevaarlijke bocht Vrijdagavond j.l. slipte omstreeks 9 uur een Volkswagen in de bocht van de Arnhemseweg te Leu9den nabij het hulppostkantoor. De be stuurder, die met matige snelheid door deze bocht ging, voelde plotse ling het staartstuk van de auto slip pen. die na een omwenteling, tegen een boom tot stilstand kwam. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto werd aan de achter zijde beschadigd en moest wegge sleept worden. In deze bocht zijn ontelbare auto's verongelukt, er zijn zelfs persoon lijke ongelukken met dodelijke af loop uit voortgekomen, en nog steeds is geen verandering gebracht in de verkeerde ligging van deze bocht. Wel zijn er enkele keren opmetingen gedaan (momenteel is men ook weer bezig) maar verder is het nog nooit gekomen. Gevonden voorwerpen Een gummi kinderregenjas, grijs van kleur met in de zak een rood bruin kinderwantje. Inlichtingen: Rijkspolitie Leusden. Tel. K 3496 232. HOEVELAKEN Voor een stampvolle zaal voerde Zaterdagavond de Christelijke reci teer vereniging D.O.B. van Nijkerk „Onder de schaduw der guillotine' ten tonele. Dit spel bracht de toe schouwers naar de dagen van het schrikbewind in de Franse Revolu tie. D.O.B speelde uitstekend. Het stuk verplaatste ons naar een adel lijke franse familie welke van de vaderlijke erfgoederen verdreven' was en in Hotel „Lion d'Oir" ver-! I toefde. Blanchar, chef van de poli tie. heeft zijn ogen gericht op de enige dochter der familie, en wil I haar tot zijn vrouw maken, on4 danks haar weigering. Eerst als hijl) haar oom en later haar verloofde^ naar het schavot laat slepen stemtjj zy toe, echter de Zwarte Adelaar] haar verloofde cn hoofdman van de verzetsbeweging weet te ontJ i vluchten en red tevens haar oom. Het spel gaf ons een duidelijk beeld van corruptie en verraad. Zonder1 uitzondering werden alle rollen keurig vertolkt. De costuums trok-1 ken veel aandacht, evenals het kap- werk van de jonge Leo Groodkop. Voor de ouden van dagen werd f 34.63 bijeen gebracht. Kerkeraad maakt fout Wij schreven vorige week dat bijl de verkiezing te Hoevelaken voori de Ned. Herv. Kerk door beide par tijen 117 stemmen uitgebracht wa ren en dat de bestaande wijze van verkiezing zou blijven gehandhaafd. Dezer dagen maakte de kerkeraad bekend, dat dit gegeven niet juist is. Volgens ord. 3 art. 7 ten tweede] bepaalt de kerkorde dat bij staken van stemmen, de lidmaten hel recht verkrijgen te kiezen uit eed door de kerkeraad gesteld dubbel tal. Bij de eerstdaags te houder, verkiezingen zullen de lidmatenl opgeroepen worden ter stembus. Raad komt bijeen De Raad van Hoevelaken komi Donderdag 29 November om 2 uui in openbare vergadering büeen. 1c deze vergadering komt om. eerL voorstel tot het verstrekken van eer* subsidie aan het fanfarecorps „TqB Hoevelaken" aan de orde. BURGERLIJKE STAND Van 18 tot 24 November Ondertrouwd: Jan Bos. 26 Jr. en Aid* da van der Veer. 29 jr. SOEST MOND- EN KLAUWZEER Behalve de eerder genoemde ge vallen van pseudo-vogelpest in de gemeente Leusden. zijn er momen teel 20 aangiften ter gemeente-secre tarie binnen gekomen van mond- cn klauwzeer. De meeste gevallen wer den geconstateerd bij het jonge vee in de weide. In vijf gevallen werd deze besmettelijke ziekte bespeurd bij de melkkoeien die reeds op stal staan. Wel is gebleken dat het hier practisch allemaal vee betreft dat nog niet ingeënt is. STOUTENBURG GROTE WINKELWEEK Ingaande 24 November tot en met December zal er in het dorp Ach terveld (gedeeltelijk gemeente Stou- tenburg en Barnevcld) een winkel week worden gehouden waaraan o.a. de volgende attracties zijn verbon den: een etalagewedstrijd en een verloting. De winkelweek zal Zaterdagmid dag a.s. om 15 uur officieel worden geopend door de burgemeester van Stoutenburg, de heer M. J. E. Kwint, waarbu talrijke autoriteiten tegenwoordig zullen zijn. Deze ope ning vindt plaats in de zaal van de Coöperatie te Achterveld. Na deze officiële opening zal de plaatse lijke harmonicvereniging „Door Wilskracht Sterk" een rondgang door het dorp maken. HOOGLAND BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cathariria -Hendrika. d. v. W. Kok cn E. Abelen: Johannes Timotheus, z. van G. Huurdeman en E. M. van de Grooteveen: Nicolaas An- tonius, z. van B. van Asch en Ch. PAs- ker. ONDERTROUWD: H Spijker en G. E. Traa. GETROUWD: Petrus A. Kuljer en H. van Middelaar: G. A. Kok en M. Pasker. OVERLEDEN: M. van Middelaar. 39 jr, zonder beroep, ongehuwd: Jan Boelhout, 26 Jr, wegwerker, ongehuwd. Zaterdagmiddag om twee uur had den honderden kinderen en nog) meer ouderen, zich begeven naar dc Grote Melm, om aldaar St. Nicolaaii af te halen, die met een stoomboot i zou arriveren. Precies op tijd kwait de boot bij de aanlegsteiger, en toe: de grijze bisschop zich op het dek vertoonde, brak een oorverdovend gejuich los. De Soester Harmonie was present en zette in „Daar ginö: komt de stoomboot uit Spanje wed aan", dat luidkeels werd meege^ zongen. Intussen had de Sint voel op Soefiters grondgebied gezet, waa: een witte schimmel voor hem klaa: stond. Na een korte begroeting be klom de Sint de schimmel en me'.j marsmuziek van „PVO" zette d< i stoet zich in beweging naar 't Raad-, huis, waar St. Nicolaas door he: gemeentebestuur zou worden ontji vangen. Een grote menigte had ricni intussen op straat voor het Raadhui: I opgesteld, hetgeen omlegging vanh het verkeer noodzakelijk maakte. Óp het bordes van het Raadhui' i bevonden zich wethouder J. v. dl-l Arend, de gemeente-secretaris, dq heer J. Batenburg, enige raadslcdei en het comité van ontvangst. Nadai St. Nicplaas op het bordes had plaa' genomen, werd hij toegesprokei door wethouder v. d. Arend, na mens het gemeentebestuur, waarni de Sint op hartelijke wijze de dui zenden begroette en beloofde, nu di tijden voor hem ook duurder zijl geworden, de kinderen toch niet ti zullen vergeten. Na dit officiële gedeelte ging St Nicolaas een rondgang door de ge-; meente maken langs de volgende wegen: Steenhoffstraat. MiddelwijkJ straat. Torenstraat. Kerkstraat. Soes- terbergsestraat. Eikenlaan. Parklaan,' Nieuweweg Beukenlaan, Beetzlaan, Koninginnelaan. Nieuwerhoekplein^ Burg. Grothestraat, Van WeedeJ straat, F C. Kuyperstraat, Korti Brinkweg. PVO leeft in de harten Nadat op de openingsavond (Don derdag) voor de fancy-fair vac P.V.O. reeds goede zaken waren ge maakt en Vrijdagavond de stand houders (sters) niet ontevreden wal ren, moest toch Zaterdagmiddag en -avond de klap op de vuurpijl worden gegeven. Er kon Zaterda: geen man meer bij. Het „Rad vaq Avontuur" waar men handen te kor kwam, kon het niet af. alles weri er „doorgedraaid". Ook de andert stands hadden niet over belangstel ling te klagen en we geloven wel dat de woorden van onze burgemees ter tijdens zijn openingsrede gespro ken. dat de fancy-fair zou slagen bewaarheid zijn geworden. Vermoe delijk zien we onze P.V.O. binnen kort in schitterende uniformen en] met nieuwe instrumenten. uurtfl CADIZ By Tarifa, in de buu. van Cadiz, is Zaterdag een auto bus door het breken van de stuur inrichting van een hoogte van vijf-S i tien meter in een rivier neerge- stort. Drie personen kwamen om hc leven, veertien werden gewond.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2