hw Jfe twPS KOLLAND-BELGIE 6-7 Rembrandt - Hokusai - Van Gogh Ook de militair spare het natuurschoon Boeiende expositie tekeningen toont wezen van drie genieën Radioprogramma T ele visie-programma S -r m:j Jft tdjQli Weer vier doden in Kanaalzone Sportjaarbock 1950/51 slechts f 2,45 [Eén meisje en vele mannen^ Russen schoten ten onrechte toestel van VN neer T yphus bedreigt Noord-Italië Maandag 26 November 1951 7 DE MOGELIJKHEID om kunstscheppingen uit verschillen de landstreken en tijden, naast elkaar te zien en te verge lijken, is iets van de laatste tijd. Niet alleen is door snelle en geriefelijke communicatiemiddelen de bekendheid met veraf gelegen cultuurgebieden enorm uitgebreid en kunnen in de grote musea de collecties een steeds completer overzicht geven, doch door fotografische reproductie-methodes biedt een om vangrijke litteratuur aan de hand van illustraties een volledig beeld van alles, wat sinds onheuglijke tijden door de mens op deze wereld is geschapen. De twintigste eeuw heeft voor het eerst dit besef van de gehéle kunstzinnige productiviteit van de mensheid mogelijk gemaakt, en dit heeft uiteraard tot herzie ningen in de waardering geleid. Overeenkomst ondanks verschillen Naast de alles overheersende be wondering voor de klassieke cul tuur van de Grieken en voor de kunst van Renaissance en Barok, heeft men de Romaanse en Gothi- sche kunst her-ontdekt en {evens de hoge waarde van Aziatische bescha vingen erkend, en zelfs die van VAN GOGH: „Meisjeskopje". z.g.n. primitieve culturen. Het is dus nu onmogelijk, om het oeuvre van één kunstenaar, te beschouwen, los van C.2 achtergrond, die de kennis van al die andere kunstscheppingen in ons bewustzijn vormen. Doch dat wil geenszins zeggen, dat wij de grootheid van een kun stenaar slechts door vergelijking met anderen zouden kunnen afmeten. Een kritische studie, die met een maatstokje zou willen uitmaken, of het éne genie vijf centimeter gróter is dan het andere, is alleen maar belachelijk. Ook nu nog, is het mo- DINSDAG 27 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I, 402 m. K.R.O.: 7.— Nieuws; 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender: 7.30 Zen- dcrsluiting; 9.— Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw: 9.30 Waterstanden; 9.35 „Lichtbaken": 10.— Voor de kleuters: 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 School radio; 11. Voor de vrouw; 11.30 School radio; 12.— Angelus; 12.03 Gramofoon muziek; (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen): 12.55 Zonnewijzer; 33.Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole Orkest; 14.— Gevarieerd programma: 14.53 Gra mofoonmuziek; 15.— Voor de scholen: 15.30 Ziekenlof; 16.— Voor de zieken: 36.30 Zenderslulting; 18.— Nieuws: 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sport; 18.30 R.V.U.: dr H. IJ. Groenewegen: „De psycholo gie van de angst"; 19 Cabaret; 19.30 Boekbespreking: 19.40 „Dit is leven", causerie; 19 50 Gramofoonmuziek: 20. Nieuws en weerberichten; 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van: 20.15 „Rome n'est plus dans Rome", hoor spel; (in de pauze: Gramofoonmuziek): 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der; 23.— Nieuws: 23.15 „Gezond Gezin'1, causerie; 23.25—24.— Brabants orkest. HILVERSUM II. 298 m A.V.R.O.: 7. —Nieuws: 7.15 Ochtend gymnastiek; 7 30 Zenderslulting; 9.— Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gra mofoonmuziek; 9.30 „De Groenteman": 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.— Voor de zieken; 11.30 Alt en piano: 12.— Koorzang; 12 30 Land- en tuinbouwmcdodellngen: 12 33 Voor ons platteland: 12.40 Orgel en ac cordeon; 13.Nieuws: 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek; 13.20 Prome nade Orkest: 14.— Voor de huisvrouw; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 School radio; 15.— Gramofoonmuziek: 15.30 Onze Amerikaanse buren; 16.05 Kinder koor; 16.30 Zendersluiting; 18.— Nieuws; 18.15 Hawaiian-muzick: 18.40 Surinaam se volksmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.— Pianospel; 19.15 „Paris vous par- le"; 19.20 Gramofoonmuziek: 19.45 „Gro te ontdekkingen van de laatste vijftig jaar", causerie; 20.— Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 Gevarieerd program ma; 21.15 Gramofoonmuziek; 21.30 „Ik ziecauserie: 21.35 Strijkorkest; 22.„Dit is Uw land, Uw volk", klank beeld; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.— Nieuws; 23.15 tot 24.— Gramofoonmuz. ENGELAND B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 ro 12.Mrs Dale's Dagboek; 12.15 Ko perorkest; 12 45 Voordracht; 13.Par- lementsoverzicht; 13.15 Dansmuziek; 33.45 Orkestconcert; 14.45 Voor de kin deren; 15.— Voor de vrouw; 16.— Lich te muziek: 16.30 Voor de soldaten; 16.45 Lichte muziek: 1715 Mrs Dale's Dag boek; 17 30 Orkestconcert: 18.15 Orgel spel; 18.30 Revue orkest en solisten; 19.Gramofoonmuziek; 19.15 „Muslc Club"; 19.45 Hoorspel: 20.Nieuws en radiojournaal; 20.25 Sport; 20.30 Hoor spel; 21.— Opera orkest, -koor en so listen: 22.Gevarieerd programma; 22.30 Discussie: 23 Nieuws: 23 15 Ac tualiteiten: 23.20 Lichte muziek; 24.— Boekbespreking; 0.15 Lichte muziek; 0.56 tot 1.— Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weer berichten; 12.34 Gramofoonmuziek; 13.— Nieuws: 1315 Gramofoonmuziek: 14.— Schoolradio; 15.— Voor de kinderen: ,15 30 Gramofoonmuziek; 16.— Rhythmi- sche muziek; 16.15 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte muziek; 17Nieuws: 17.10 Gramofoonmuziek: 17.15 Voor de kleu ters: 17.30 Gramofoonmuziek: 17.50 Boekbespreking: 18.— Studentenleven; 18.30 Voor de soldaten: 19.Nieuws. 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Causerie, 20.— Hoorspel: 21.15 Omroeporkest; 21.45 Actualiteiten: 22.— Nieuws. 22.15 Jazzmuziek: 22.45 Rhythmlsche muziek; 23.— Nieuws; 23.05 tot 24.— Gramofoon muziek. TELEVISIE Experimenteel televisie-programma van de KRO 20 1521.45. 1. Voor oog en oor: a. Herdenking 1200-jarige sterf dag van Sint Willibrodus- b Actuali teiten: c. De Imkerij; d. Film .Delft"; e. Weeróverzicht. Pauze 2 Televisiespel. gelijk (en noodzakelijk) om voor het werk van een groot kunstenaar, die emotionele schok te krijgen die het herkennen van genialiteit met zich brengt. Dit moet men vooral bedenken bij het bezoek aan de tentoonstelling in het Amsterdamse Stedelijk Museum van tekeningen van Rembrandt, Ho kusai en Vincent van Gogh. Het heeft immers weinig zin om de be langrijkheid van deze drie grote kunstenaars en hun werk met el kaar te vergelijken. Hoofdzaak is dat men aan elk van hen de nodi ge, diepe aandacht kan geven. Het naast elkaar zien van deze tekenin gen heeft alleen zin. als door ver rassende overéénkomsten en ver schillen het wezon van elk dier kunstenaars nog eens extra wordt belicht. „Exprcssionnisten" De keuze van juist dit drietal, is natuurlijk niet willekeurig. Er is een zekere overeenkomst in tragisch le venslot die bij alle drie tot een diep menselijke wijsheid heeft ge leid. In zekere zin zou men alle HOKUSAI: „Zittende, peinzende man en boomstudies zonder representatief. De ontwikkeling van een stug, doch reeds doelbewust bestuderen van de natuur, naar een zeer vrij „laten gaan van de pen", zoals hij hetzelf uitdrukt, is duidelijk te vol gen. Men vindt in deze ontwikke lingsgang ook een steeds heviger, steeds emotioneler expressie, waar bij lijnen, punten en vlekken een steeds directer en zelfstandiger rol krijgen. Op het laatst ontstaan teke ningen (b.v. van de vegetatie in een tuin), die een. schijnbaar chaotische, warreling van toetsen laten zien. waarin veel meer dan die enkele planten, het intense natuurleven wordt uitgebeeld. Hokusai jaagt in zijn tekentrant veel minder grimmig achter één doel: de expressie, aan. Hij kan soms elegant decoratief zijn. zon- drie ook „expressionnist" kunnen noemen, in zoverre zij door een zeer vrije opvatting van het teke nen. veel méér suggereerden dan alleen een nauwlettende studie van het onderwerp. Voor de Japanner Hokusai (1760 1849) is het tekenen met de pen seel en het schilderen vrijwel iden tiek. zodat zijn kunstenaarspersoon lijkheid met een aantal tekeningen inderdaad vrij volledig wordt ver tegenwoordigd. Voor Rembrandt en Van Gogh, die zich weliswaar even eens geheel in hun tekeningen heb ben uitgesproken, blijft toch de ken nis van hun s:hilderijen een onmis bare aanvulling. Rembrandt (16061669) is op de tentoonstelling overigens niet geheel karakteristiek vertegenwoordigd. Er zijn vooral tekeningen aanwezig van de periode vóór 1650. terwijl men juist de vizioenaire verbeeldingen van zijn laatste jaren, hier zou heb ben willen zien. De vrij grote col lectie tekeningen van Vincent van Gogh (185318nU) is daarentegen bij- REMBRANDT: „De cijnspenning" der méér te willen; hij kan in som mige illustraties een verhalend mi niaturist zijn. Doch ook hij heeft tekeningen gemaakt, waarin door enkele penseeltoetsen de intensiteit van net leven wordt duidelijk ge maakt. Bewonderenswaard is vooral ook. het ontroerende zelfportret. Deze kleine expositie, die tot eind November duurt, is een bezoek al leszins waard. R. E. PENNING Loodsdiensten wegens storm gestaakt HOEK VAN HOLLAND In de middag en de loop van de avond zijn Zaterdag wegens de aanwak kerende storm de loodsdiensten van IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen gestaakt. De wind kracht steeg in de avonduren tot 8: matige storm met een windsnel heid van 15 tot 18 meter per seconde. Race met de tijd in de Tweede Kamer Hoogconjunctuur in avondvergaderingen DEN HAAG Dc behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken, wordt Dinsdagmiddag voort gezet en eventueel de volgende mid dagen. Hieroij komen ook de begro tingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van het Staats drukkerij en -uitgeverijbedrijf aan de orde. De Dinsdag-, Woensdag- en eventueel Donderdagavond zijn ge reserveerd voor de begroting van Verkeer en Waterstaat en van de daarbij behorende begrotingen (o.a. PTT. Scheepvaartfonds en Staats- vissershavenbednjf). Voor avondver gaderingen zijn ook bestemd de be grotingen van Unie-aangelegenheden en van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Met de begroting van Financiën zal op zijn vroegst Vrij dagmiddag om een uur worden be gonnen; voortzetting Dinsdagavond 4 December. ISMAILIA Vier Egyptenaren werden gedood en een vijfde ge wond toen zij probeerden aan de Britse wachtposten te ontsnappen door het Kanaal bij Port Said over te zwemmen. Hierdoor is het totale aantal ge- doden in de Kanaalzone sedert het begin van de Egyptische crisis ge stegen tot 51. waarvan negen Brit ten en de rest Egyptenaren. Een uur nadat de Britse troepen Ismailia ontruimd hadden, gooide een terrorist een bom naar het Aleo-gebouw, waaruit gezinnen van Britse militairen geëvacueerd wer den. De bom richtte geen ernstige scha de aan. Eerste Kamerlid stelt vragen in verband met N.-Guinea DEN HAAG Het Eerste Ka merlid prof. Gerretson (C.H.) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van het bezwaar, dat in de Beheerschaps- raad der V.N. is gemaakt, tegen het Nederlands gezag in Westelijk Nieuw Guinea. Hij vraagt de mi nisters of zij aan de Kamer willen doen overleggen de notulen van de zitting, waarin deze discussie plaats vond, en de letterlijke tekst van de rede van de Ned. gedelegeerde. Berover van rijdende vrachtauto's gesnapt DEN BOSCH. De politie heeft de hand gelegd op een zekere D. van D., die er een gewoonte van maakte om op rijdende vrachtauto's te klimmen, als deze bij overwegen langzaam reden. Hij had het vooral gemunt op aanhangwagens, waarvan hij verschillende artikelen ont vreemdde. Bij een achtervolging tot Zaltbommel raakte de politie het spoor kwijt, maar toen hij met een andere vrachtauto in Den Bosch te rugkeerde werd hij gesnapt. Bij huiszoeking werden stukken spek en dozen met kaas gevonden. Schillen en dozen" van 25.000 soldaten zonden Veluwe tot vuilnisbelt maken (Van onze militaire medewerker) Dc verlenging van de diensttijd tot twintig maanden en de vergroting der lichting hebben tot noodzakelijk gevolg, dat er een groot tekort aan legeringsruimte ontstaat. Om dit op te vangen wordt nu een aantal nieuwe kazcrnecomplcxcn gebouwd. Reeds hebben wü dc legerplaatsen bij Oirschot op de Oirschotse beide en bij Wittenberg op de Veluwe. Oirschot kan 6000 man herbergen, Wittenberg 3000 man. De legerplaatsen zijn gebruikt voor de herscholing van de herhalingslichtingen, die dit jaar aan dc lopen de band zijn opgekomen. Veluwe één groot legerkamp Voor de legering van de gewone lichting worden nu kazernes ge bouwd bij Ermelo, Nunspect, Ol- debroek en Havelte. Elk dezer complexen kan 3000 man bevat ten. Nu de mogelijkheid om Ne derlandse troepen in Duitsland te legeren vrijwel zeker van de baan is, zullen vier kazernementen nog met genoeg zijn en zullen er nog enige bij moeten komen, waarvan de juiste plaats nog niet vaststaat. Naast de bestaande garnizoenen op de Veluwe Harderwijk, Er melo, Wezep, Oldebroek, Apel doorn, Arnhem, Ede en de Hars kamp komen daar nu nog de kazernementen te Ermelo, Olde broek en Nunspeet bij. De Veluwe krijgt daardoor het karakter van één groot legerkamp. Zonder twijfel zal het zeer schaarse na tuurschoon in ons land daaronder te lijden hebben. Maar wat het zwaarste is zal ook hier 't zwaar ste moeten wegen. Nu spreekt het vanzelf, dat een leger slechts dan waarde kan hebben, als het goed geoefend is en voor zijn taak berekend. Naast goede instructeurs en goed ma terieel is een behoorlijke oefe ningsmogelijkheid daartoe onmis baar. Wij dienen dit te aanvaar den. Wij hebben onze Nederlandse jongemensen hiervan te door dringen. Maar dat niet alleen. Wij hebben hen tevens te wijzen op de grote verantwoordelijkheid, die zij hebben tegenover zichzelf en tegenover ons gehele volk. Zij moeten medewerken aan het be houd van ons natuurschoon. Laten zij hun best doen om de schade tot de kleinst mogelijke afmetin gen te beperken. Soldaten roken over het algemeen graag. Laten zij op onze Veluwse heidevelden en in onze bossen de uiterste voor zichtigheid in acht nemen met lucifers en sigarettenpeukjes. Bos- en heidebranden zijn ruïneus voor ons natuurschoon. Laten zij de ontelbare motorvoertuigen, die een modern leger heeft, maar niet dwars door alles heen laten rij den, maar nauwkeurig gebaande wegen en paden doen volgen. La ten zij niet bij oefeningen in het wilde weg takken en andere be groeiing afrukken voor camou flage-doeleinden en gaten graven, die het verstuivingsgevaar in de hand werken. Men kan zélf, als men dat wil, zo ontzaglijk veel doen. TANKS DODELIJK Aan de andere kant is het voor de militaire autoriteiten ook zaak om hieraan mede te werken. In dit verband denken wij aan het gebruik van tanks. Deze zware alverniclers zijn dodelijk voor onze hei en bos. Natuurlijk dient er mede geoefend te.worden, maar laat deze stalen monsters «alleen op bepaalde terreinen oefenen, daar waar niets vernield kan wor den. Voor de samenwerking tus sen de tanks en infanterie, kan de infanterie best gebruik maken van namaak-tanks. Het gaat toch maar om het systeem van samen werken te beoefenen. Men spaart daarmee de wegen, het terrein en de dure echte exemplaren zelf Voorts is van belang een zo zuinig en juist mogelijk gebruik van lichtkogels en seinpatronen met het oog op het brandgevaar. Ver der: het. vaststellen van speciale pioniersterreinen, waar men naar hartelust kan graven, maar daar buiten niet. En dan nog een schijnbaar on belangrijk, maar in werkelijkheid niet te veronachtzamen iets; geen onnodige rommel achterlaten. Er zullen ruw geschat volgend jaar een 25.000 man op de Veluwe geconcentreerd zijn. Als iedereen een paar stukken papier of brood zakjes, de schillen van wat appels of sinaasappels achterlaat, is onze mooie Veluwe in minder dan geen tijd één vuilnisbelt. Daar zijn onze soldaten zelf ook niet mee ge diend. Laten daarom militaire autoriteiten en soldaten mede werken om te zamen ons zo dun gezaaide natuurschoon zo goed mogelijk te behouden! Deze sensationele wedstrijd ligt U nog vers in het geheugen. De interland-wedstrijden van het vorige seizoen kunt U zich mis schien niet zo goed meer herinneren. Deze kunt U echter herbeleven! Ze zijn bijzonder spannend beschreven in het onder redactie van Klaas Peereboom, de bekende sportjournalist en radiocommentator. De tweede druk, met voorwoord van Karei Lotsy, ligt gereed. Maak er een SINT-NICOLAAS-GESCHENK van. De prijs bedraagt Bestel bij onze bezorger (ster) of aan ons kantoor. (Ook te bestellen bij de boekhandel). door EDWARD HOPE „Eén ding is een voordeel. Buzz: zoals ze er nu uitziet maakt het al leen maar geloofwaardiger dat we eerlijke bedoelingen hebben." Buzz rolde het haar in een krant en stond op. „Ik stó op die getuigen, PauL We zorgen er wel voor dat ze hun mond houden We moeten in elk geval eep baantje voor haar vinden. Misschien weet mijn vader wat voor haar. Of jouw oom. maar we moeten de an deren er ook bij halen en kijken wat die kunnen doen. En we hebben geld nodig Voor busgeld en zo. Ik heb nog maar 83 cent tot de eerste van de maand." „Ik ook." zei Paul. „Maar met z'r. zessen moeten we het bij elkaar kunnen krijgen." „Natuurlijk!" „Goed. luister Ga in de hall kij ken. Als ei niemand is moet je flui ten en dan breng ik haar naar mijn kamer. Daar kan ze dan mijn kleren aantrekken. In die tussentijd gaan wij de anderen even optrommelen. Oké?" „Oké. Kom maar als ik fluit." HOOFDSTUK III Ze» en een. Buzz Jones besloot zijn overzicht van de situatie. Hij leunde met zijn schouders tegen de schoorsteenman tel. Paul Lawton hing in een gemak kelijke stoel en keek van de een naar de ander om uit te vinden, hoe de andere vier er over dachten. Broughton hing achterover in La val's bureaustoel, een machtig been bovenop het bureau. Zijn gezicht was uitdrukkingsloos, zijn ógen hingen half toe. Alsof hij naar een college filosofie luisterde, waarvan hij later van een repetitor wel de kern zou horen. Jane way was net zo groot als Broughton, maar niet zo zwaar. Hij had rechte schouders en een paar goede rechte benen, niet die van de voetballer Broughton. Hij keek een beetje geamuseerd. Hij zat op de vensterbank, zijn ellebogen op de knieën en keek af en toe op van de grond zonder zijn hoofd te bewegen. Hij gaf de indruk of hij al dat ern stige gedoe van die schooljongens maar lariekoek vond. Payne en Laval waren gewekt uit een lekker tukje toen de rest hun kamer binnenstroomde. Ze zaten op de sofa. Payne zat er bij als een gro te gebrilde uil in een linnen kamer jas. Hij had tamelijk kleurloos blond haar en een scherpe neus. waarover het vel strak gespannen stond. Laval keek naar het gezicht van de spre ker Hij droeg een oomerkeliik geel en paars gestreepte pyama, die je er steeds aan herinnerde, dat je in zijn privé-leven was binnengedrongen. Zijn ogen verrieden de scherpe stu dent: ze volgden Buzz' redenering op de voet en zijn brein ordende de argumenten onmiddellijk. „Zo staan we er dus op het ogen blik voor," zei Buzz. „Het meisje is in mijn kamer; ze past nu wat kleren om te kijken of ze ze aan kan. Ze Ujkt me fatsoenlijk genoeg, niet het gewone type danseresje. Ze is pas zes maanden ge'eden uit een klein stadje gekomen, Vermont, waar haar vader een cafetaria heeft. Ik denk. dat ze ULO of zo gehad heeft en erg lang is ze nog niet in het variété vak. Lawton en ik zien het zo; dit meisje, dat geen kwaad heeft gedaan, staat op het punt het slachtoffer te worden van domme en unfaire wet telijke methodes. Tenzij wij helpen. Door een dwaas wetsartikel is de politie uit Philadelphia gedwongen haar op te sporen en vast te houden tot ze de daders van die schietpartij gevonden hebben en voor de rechters kunnen slepen. Het feit. dat ze by de vervolging van geen enkel nut kan zijn, speelt geen enkele rol." Hij hield even op. Hij hoopte, dat hij al deze fraaie redeneringen zou kunnen onthouden voor het hoofd artikel, dat hij hierover wel eens zou moeten schrijven. Hij keek naar zijn neutraal gehoor. „Ik weet niet hoe jullie er over denken," zei hij, „maar Lawton en ik zien het als een conflict tussen gewoon fatsoen en de letter van de wet. We zyn bereid onze plaats aan de Universiteit misschien onze hele toekomst in de waagschaal te stellen in de strijd voor het ge wone fatsoen. Wij zün besloten om dat meisje er door te slepen." „We houden haar in mijn kamer tot we iets anders gevonden hebben. We zijn niet van plan haar leven te laten vernielen door een reeks om- stand'"hMen waaraan ze Dart noch deel heeft We zullen haar redden of mede-slachtoffer worden van die zelfde omstandigheden." Hij hield weer op. Bravo-gcroep en een har telijk applaus zouden hier zeker op zijn plaats geweest zijn. Hü maakte zijn lippen nat. „Hoeveel van jullie zijn het met ons eens?" vroeg hij. Niemand bewoog. Niemand sprak. „Jij, Janeway?" „Kijk eensik zou hiervoor niet van de universiteit gestuurd willen worden." „Natuurlijk zou je d'r voor uitge stuurd worden. En ik ook. Maar dat hoeft helemaal niet, als we maar goed samenwerken. En als ze het te weten komen goed. neem ons nou eens. Wie zijn we en wat doen we. We zijn het beste type laatste jaars-studenten, die ze zich kunnen wensen. Een man van de voetbal ploeg, een knaap uit de universiteits- roeiploeg, twee ere-studenten, een redacteur van de Princetonian en.." Hij maakte een hoffelijk gebaar naar Paul Lawton. „..en een bloem van het Corps," zei Paul Lawton bescheiden, „een student van uitstekende reputatie.." „Nou wat wil je," zei Buzz, „toch zeker een representatief stel. In Edele Strijd voor Fatsoen. Uit sturen? Ze kijken wel uit om ons er uit te gooien. En jij, Broughton?" „Ik doe meeik ben voor dat kind. Ik heb ook eens geduvel gehad met de politie van Philadelphia. We zaten met zyn vieren in een kroeg, gewoon een beetje „Okay Janeway en Broughton doen mee. En jij, Laval?" „Ik zal niet ontkennen, dat je ge- lyk hebt," zei Laval afgemeten, „maar ik vind het een groot risico.." „Risico? Als dat meisje op het punt staat in het meer te verdrinken, denk je dan eerst aan het risico voordat Je haar naspringt? Niets daarvan, je springt! Wij zouden alle maal springen. Ze is er nu net zo slecht aan toe. Slechter. Als je ver drinkt ben je meteen van alle narig heid af." Laval haalde zijn schouders op. „Nou goed dan. Maar laten we voor zichtig zijn. En laten we proberen haar hier zo vlug mogelyk vandaan te krijgen." „Natuurlijk. Daar heb ik al een plan voor En jij. Payne?" „Zeg, ze hoeft toch ook niet in on ze kamers rond te scharrelen?" vroeg Payne. „Natuurlyk niet. Ik ga zo lang bij Lawton in en zij mag niet uit myn kamer." „Dan doe ik mee. Maar ik ben het met Howard eens: laten we haar zien kwijt te raken als het maar even kan." „Daar zyn we het allemaal over I eens," zei Paul Lawton. „Ze blijft j hier geen minuut langer dan nodig is." (Wordt vervolgd) PARIJS De V.S. hebben de Sowjet-Unie beschuldigd van het onderscheppen en „zonder waar schuwing" aanvallen van een vlieg tuig van de V.N., dat in de buurt van Korea boven „internationaal water" vloog op meer dan 32 km afstand van de Russische kust. De Amerikaanse delegatie bü de V.N. heeft de secretaris-generaal van de V.N. verzocht, de kwestie van het sinds 6 November boven de Japanse zee vermiste vliegtuig aan de Veiligheidsraad voor te leggen. SCHEEPSTIJDINGEN Nederlandse schepen op weg naar Rotterdam ARNOUDSPOLDER, 24 's avonds v. Antwerpen. 25 v.m. verw.; ARBO, v. Bergkvara binnenkort verw. (Wagen borg); ALDABI, v Buenos Ayrcs, 24 nam te Rio de Janeiro 17 Dec. verw. BREM, v. Oporto, 24 te Antwerpen: BEVERWIJK, vertrekt 26/27 v. SetubaJ n. Nederland; BADZO, v Rafso, binnen kort vorw. (Wagenborg); BOSKOOP, v. San Juan via Antwerpen pass. 24 Azo- ren; BATAVIER III, v. Casablanca, pass. 24 v.m. Kaap Villano. CARPO, v. Swansea. 25/26 verw DRENTE, v. Djakarta, 24 v. Aden; DAJE BOHMER, v. Malaga, pass. 24 Oporto: DALERDIJK, v. Vancouver. 22 te San Francisco, ca 25 Dec verw. ELSENBUSGH. v Casablanca, 25 nam 8 uur verw EDAM, v. New York 27 nam. te Antwerpen verw.; EENDRACHT, v. Levant vla Bremen, pass. 23/24 's nachts Kaap Sao Vincente GAROET, v. Djakarta, pass. 24 dc Burling ei! HOOGKERK, v. Japan vla Genua, pass 24 v.m. Straat Messina; HECTOR, v. Valencia, 26 v.m. 5 uur verw.; HEE RENGRACHT. v. Kotka, pass. 24 Kiel, 26 verw. INDRAPOERA, v. Djakarta, pass. 24 Kaap Bougaroni, 29 verw. JAN KREUMER. v. Nystad per slbt Fairplay, pass. 24 Terschelling- JO v. GENT, 24 nam vcnv. KOTA GEDE, v Djakarta, 24 te Bela- wanr KEIZERSGRACHT, v. Hamina, 28 verw.; KATWIJK, vertrekt 26 v. Ferrol n. Nederland. LEKKERKERK, v. Calcutta. 23 nam. v. Cochin n. Karachi; LYRA, v. Londen, 23/26 verw. (Kersten Hunlk); LAU- RENSKERK, v Basrah, vla Hamburg, pass. 24 de Burling oil. MUIDER KERK van Calcutta pass. 24 Kaap Bon MELAMPUS van Djakarta 24 nam verwacht. MIDSLAND v. Gran gemouth 25 vm 10 uur verwacht: MA- RAB'J 24 van Lissabon via Oporto. PRINS FREDERIK WILLEM van Chl cago 24 te Havre. RUJA van Amsterdam binnenkort verwacht Wagenborg)RIJNDAM 23 v. New Yorl' 2 Dcc. verwacht. SKALD van Londen binnenkort ver wacht (Wagenborg); STAD BREDA 23 nam. van Narvik naar Viaardingen: STAD LEIDEN van Galveston 25 in het Engels Kanaal verwachtSAPAROEA v. Calcutta 24 tc Genua 10 Deo. verw.SI- BAJAK van Djakarta pass 23 nam. Ml. nlkoy 28 te Aden verwacht THESEUS van Midd. Zcc pass. 24 Bl- zerta; TAMO van Necochea 25 by de Canarlsche Eli. verwacht; TYRO van Swansea 26-27 verwacht: TEXEL van Londen 24 nam. verwacht. VIDA van Abo binnenkort verwacht (Wagenborg); VICTORY van Zaandam 24 nam verwacht. WESTLAAN van Bremen 24 nam. 8 u. verwacht. ZEELAND 24 van Londen te Rotter dam. MILAAN Typhus en andere gevaarlijke ziekten bedreigen do slachtoffers van de overstroming in de Po-vlakte. Deskundigen vre zen het uitbreken van epidemieën wegens tekort aan drinkwater en de ontbinding van verdronken dic- ren. Een ander gevaar is dat de huizen die al enige tjjd in het water staan, kunnen Instorten en do bewoners, waarvan er vele op zolders en daken huizen en weige ren zich te laten weghalen, kun nen bedelven. Terwijl de kerkklokken ter waar schuwing luidden werd met twee ton dynamiet een gat van honderd meter in de Poleselladyk geslagen om het water ruimte tc verschaf fen. Dc Raad van het Noordatlantisch Pact die in Rome vergadert heeft een millioen dollar beschikbaar ge steld voor de slachtoffers. Er zul len geneesmiddelen voor worden gekocht Vaart AMSTELVEEN pass. 24 Lizard 26 v.m. te Amsterdam verwacht- AMSTELKERK 24 te Hamburg; AMPENAN naar Hali fax 24 tc Suez, ATLAS 23 van Gibraltar naar Tunis. BENNEKOM 23-24 's nachts van IJmuiden naar San Juan; BACCHUS 24 te Bremen.- BILLITON naar Java 24 tc Algiers: BENGKALIS 24 tc Chcribon: BALI 22 te New York. CONGOSTROOM 24 nam. van West Afrika te Amsterdam; CONDOR 23 van Amsterdam naar Nieuw Zeeland DRACO pass. 24 Gocree naar Genua; DOURO pass. 24 Oucssant 26 v.m. tc. Amsterdam verwacht; DIEMERDIJK naar Vancouver 23 nam. te Portland Ore, DELFT 24 tc Pisco; DIDO 23 van Amsterdam naar Barcelona. ELMINA 24 van Havre via Antwerpen naar Amsterdam- EEMDIJK 24 te Hous ton GANYMEDES 23 te Houston- GOR- DIAS 22 van Gibraltar naar Bremen: GOUWE 24 te Newcastle, GOOILAND 24 te Victoria Braz. 20 Dcc. te Amster dam verwacht; GROOTEKERK pass. 24 v.m. dc Dahlac Eilanden (Rode Zee) 14 Dcc. tc Amsterdam verwacht. IRIS pass. 24 Texel naar Gothenburg. JAVA pass. 24 Kaap de Gata 29 to Amsterdam verwacht, I KOTA BAROE 24 te Macassar; KIFX- I DRECHT naar Japan 24 tc Manilla; KLIPFONTEIN pass 24 v.m. Dover naar Kaapstad, 24 nam. 4 uur ter rede van Cowes. LOENERKERK pass. 24 Texel naar Bremen: LAERTES 23 van Singapore naar Belawan. 24 Dcc. te Amstcrdnm verwacht; LUTTERKERK 24 uit dc Golf van Suez naar Muscat. LAREN- BERG 23 van Plombino naar Huelva. MIDAS 24 te Oran; MAAS 24 tc Ada- la; MAPIA naar Djakarta 24 te Alex andria. MANOERAN 26 te Aden en 19 Dec. te Amsterdam verwacht. NESTOR pass. 24 Dover n. Lissabon. ORESTES. 24 tc Port au Prince. ORANJE, n. A dain, 24 van Singapore, 25 te Belawan verw. ORANJESTAD. 24 tc Puerto Llmon. OVERIJSEL, 24 van Bremen n. Antwerpen. POSEIDON 24 tc Paramaribo: PLATO 24 tc A'dam; POLYDORUS n New York 24 nam lo Colombo. ROEBIAH 24 te Banjoewangl; REM- PANG naar Djakarta. 24 te Belawan: RAKI pass 24 Kaap Sao Vincente naar A'dam; RIOUW naar Djakarta. 24 to Aden; RONDO 24 tc Soeraboja. SLAMAT 24 te Calcutta STENTOR pass. 24 Dungcness naar Georgetown; STRAAT SOENDA 22 van Kaapstad nr. Buenos Ayrcs, STAD HAARLEM pus. 24 Kaap Sao Vincente naar Sluiskil: SCHIE 24 v.m. 7 uur uit de Waterweg naar Gibraltar; SARPEDON 23 van New York naar Curacao TELAMON 23 tc Maracalbo: TABINTA 24 van Djakarta tc Amsterdam; TJIT- JALENKA 24 te Djakarta; TOMORI 2-4 te Rangoon TEIRESIAS pass. 23 's av. Sabang naar Aden 14 Dec. te Amster dam verwacht; TRITON 24 te La Guay- J ra: TJIBODAS 22 van Hongkong naar Djakarta. WESTERDAM, 24 nam. 2 uur v. R'dam I n New York. WILLEM RUYS, 23 nam. 2 40 uur van Southampton n. Port Said I cn Djakarta WESTLAND. 23 to Ham burg WINSUM. 24 van Sfax tc A'dam. WATERMAN. 24 uit de Golf van Suez naar Melbourne. JJSSEL. 24 te Haifa. ZUIDERKRUIS, pass. 23 nam. Kaap Blanco. 3 Dcc. te Kaapstad verwacht cn ca. 21 Dcc. terug te A'dam. Tankvaart ADINDA 19 te Saigon daarna Hai phong; ANTONIA 21 te Pladjoc; ALDE- GONDA pass. 23 Kambodia Point naar Singapore. CHAMA pass. 24 Ras Madraka naar Engeland, continent. R'dam dokken: COHILLA 24 te Curacao daarna Enge- land-continent; CALTEX LEIDEN 24 van Sidon te PernisCLAVELLA naar Lytleton, bij Halmahelra, daarna via Panamakanaal naar Curacao, Engeland Continent CALTEX DELFT pass. 24 Oporto 27 te Pernis verwacht; CAL TEX NEDERLAND pass. 23 Casquets n. Sidon; CALTEX PERNIS pass. 23 nam. Malta naar Sidon. DUIVENDRECHT pass 24 Belmonte naar Dakar. ESSO AMSTERDAM 26 nam. 3.30 uur van Aruba te Pernis verwacht; ESSO DEN HAAG pas3 24 Azorcn naar Pcr- nls: ER1NNA 23 op Palembang Rivier. FRISIA 24 te Hcysham. FRISIA 24 van Heysham naar Du blin INGEBORG 23 van Helsinki naar Sandef;ord. MARISA 27 te Buenos Ayres verw. naarna Curacao METULA 24 te Bah rein, daarna Ras Tanura. Colombo. SingaporeMACOMA naar Yokohama pass. 24 dwars van Brunei (Borneo): MACUBA pass 24 Kreta naar Engeland. Continent; MALEA pass. 24 Cape Townshend naar Sorong; MIRZA pass 24 Ras al Hadd. naar Lorenzo Marques, Durban, terug Perzische Golf. MARCELLA 24 van Viaardingen naar Gonfrtvlllc. NOORD 24 te Donges. PAULA 18 van Pladjoe naar Bang kok. PA LM A 24 tc Kalmar. SUNETTA 1 Dec. te Santos verwacht naarna RJo Grande, Buenos Ayrcs en Curagao; SAROENA 23 nam te Mun- tok SCHERPENDRECHT pass 24 Malta naar Sidon SLIEDRECHT naar Kaap stad pass. 24 Oostelijk van Ras Awath. TARIA pass. 24 Llzon naar Ballk Papan; TANKHAVEN II 24 te Soen- gel Gerong WOENSDRECHT verwacht 25 de Azoren te passeren naar Lag Picdras. FELLE STRIJD OP MEREVELD in de „prijs van Driebergen" (een draverij over 2200 meter) die werd gewonnen door Mar- lotta, het paard, dat zich op de foto in tweede positie bevindt (derde van links)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7