Kleine landen doen nieuw beroep op Grote Yier DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Toch nog vrede vóór Kerstmis in Korea? Reacties beleefd maar niet aanmoedigend Geestelijke instelling en productiviteit Nét koning Boudewijn Ziekenfondsen betalen voor bloedtransfusie Nederlands initiatief voor hulp aan Italië Politie in Teheran slaags met meisjesstudenten Bommen en kogels in Kanaalzone Instituut voor Efficiency richt zich tot de werkmeesters Loos alarm op de Noordzee Kellners staken de afrekening in eigen zak Water van Po zakt Gasverstikking in douchecel Delegaties maken haast met afwerking van agenda Auto rijdt, met drie mensen, in Haagse gracht In October 22 boerderijen verbrand Nieuwe lening voor Joegoslavië Cand. notaris krijgt vier jaar TEHERAN Maandagavond is het in Teheran tot botsingen geko men tussen politie en mannelijke en vrouwelijke studenten. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn ruim 100 personen gewond. Tien politiemannen en tien studenten zouden ernstig zijn gewond. De relletjes begonnen, toen de autoriteiten zes pro-communis tische meisjes van de H.B.S. ver wijderden. Egyptisch verzet neemt feller vorm aan CAIRO In de afgelopen 24 uur z(jn twee Britse soldaten en één Egyptenaar gewond. Er is een her leving van aanvallen tegen de Brit ten waargenomen. Volgens een Britse woordvoerder is een soldaat, die telefoonlijnen repareerde, door een groep van vijftien Egyptenaren aangevallen en zwaar gewond. Britse soldaten konden de gewonde ontzetten. In Port Tewfik is een bom ge worpen naar een Britse officier, een tweede bom werd geworpen naar drie vliegers op de weg ten Zuiden van Toessoem en een derde bij de Franse club van Ismailia. Niemand werd gewond. In Ismailia werden soldaten be schoten en op de weg van Suez naar Fanara werd een Britse vrachtwa gen aangevallen, waarbij één Brit werd gewond. Bij de brug van Ras- way werd een uit Port Said ko mende vrachtwagen eveneens aan gevallen. De inzittenden openden het vuur en een Egyptenaar werd gewond. (Van onze rcisrcdactcur) PARIJS. De dag van Maandag is in de politieke commissie besteed aan reacties van de verschillende gedelegeerden op de rede van Wisjinsky. Er was daarbij een duidelijk verschil tussen de kleine staten, die meren deels 's morgens spraken en de grotere. Wat de eersten betreft, of zjj nu spreken van het besef van „verantwoordelijkheid", zoals Chili, of „buiten sporige nederigheid" zoals de Libanon, of zelfs ..volstrekte onmacht", zoals de afgevaardigde van Liberia het uitdrukte, zij smeekten allen de grote mogendheden tot elkaar te komen, de nodige geest daarvoor op te brengen en de betreffende stappen er toe te doen. Een enkel, zoals Syrië, sprak van de schuld der grote mogendheden, zonder enig onderscheid tussen hen te maken. De anderen meenden, dat de grote mogendheid, die de oorlog in Korea begonnen was, en dat was toch de natie die door Wisjinsky ver tegenwoordigd werd, de grootste verantwoordelijkheid voor de spanning droeg. Jules Moch, sprekend namens Frankrijk, wees kalm en zonder een zweem van aarzeling, de schuld Rusland toe Hij haalde de verschil lende handelingen aan, waarmee Moskou het evenwicht in de wereld eenzijdig verstoord had en lanceerde veer eens het citaat van Lenin, waarin deze de communist opdraagt bedrog te plegen indien dat voor de communistische zaak noodzakelijk is Dit wantrouwen in de Russische be doelingen werd een andermaal dui delijk onderstreept door de afge vaardigde van Zuid-Afrika. die juist terugkomend op Wisjinski's versie van roodkapje, zei dat hij en zijn vrienden minder bang voor de wolf zouden zijn, indien en daarbij wierp hij een priemende blik op Vader van zestien kinderen gedood VOORTHUIZEN De heer L. Mulder, kuikenbroeder te Voort- huizen, is op de Verbindingsweg aldaar, aangereden door een auto bus van de V A D die uit de rich ting Barneveld kwam. Het slacht offer werd op slag gedood. De heer Mulder laat een gezin met zestien kinderen achter. Oude schoen gezocht YONKERS De politie snuffelt op het ogenblik nauwkeurig alle vuilnisemmers in Yonkers (Ame rika) na. om een oude schoen te vinden, die 60 000 gulden waard is. Mevrouw Edward Madden heeft namelijk verteld, dat zij juwelen, ter waarde van zestigduizend gul den in een oude schoen had ver stopt. Per vergissing is de schoen in de vuilnisbak terecht gekomen, j In Sydney, het doel van zovele emigranten, kan 't flink maaien dat bemerkte Carmen Young, een in Australië geboren Chi nese. nadat zij de kerk verliet, waarin z'j juist in het huwelijk was getreden met de Nederlan der Gerard Carpé uit Waalwijk, een jonge Nederlander, die z\jn geluk in het vijfde werelddeel wil beproeven. De zorgzame heer Young, de vader rnn de bruid, was echter snel bij de hand om het bruidstoilet, zo ruw door de vrind uit de bevallige plooien gebracht, weer in orde te maken. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. In elk mens leeft de drang om verantwoordelijkheid te dragen, hoe bescheiden zijn functie in de maatschappij ook mag zijn. Uit gaande van dat standpunt heeft bet Nederlands Instituut voor Efficiency in de jaren na de oorlog speciaal aandacht besteed aan het onderwerp: personeelsbeleid. HierbU heeft het zich niet gericht tot de fabrieksarbei ders, maar tot de werkmeesters. Vla hen hoopt men de arbeiders te interes seren voor opvoering van de productiviteit. Er wordt sinds enige jaren door het Instituut voor Efficiency een tijd schrift voor de werkmeesters of werkbazen uitgegeven. getiteld: „Baas boven Baas Naar aanleiding van dit tijdschrift houdt men van tijd tot tijd bijeenkomsten met de bazen. Gebleken is, dat men in deze kringen zeer geïnteresseerd is in het opvoe ren van de efficiency van het bedrijf en dat het tijdschrift dan ook bijzon der nauwkeurig wordt gelezen. Veel succes hebben ook de bazen-cursus sen. Deze week werd de 1500ste deel nemer voor deze cursus ingeschre ven. Doel van deze cursussen is de deelnemers in een eenvoudige, be grijpelijke vorm de grondslagen van efficient denken en werken bij te brengen. O'p het jaarlijkse congres van het instituut, dat op 28 en 29 November in Utrecht wordt gehouden zal de eerste dag het onderwerp: „geeste lijke instelling en productiviteit" worden besproken, terwijl de tweede dag door de besturen van verschil lende secties van het instituut, de Onderwerpen „Taak van de baas", „ooekhoudmachines", „Ideeënbus" en „Taak en opleiding van vertegen woordigers" zullen worden behan deld. LONDEN Prinses Elizabeth, dc hertog van Edinburgh en prim Bernhard zijn Maandag van een weekeinde in Romsey in Hampshire I teruggekeerd, waar zij de gast wa ren van graaf en gravin Mountbat- ten. Prins Bernhard nam Zondag deel aan een jachtpartij op het land goed van de graal. zijn buurman Wisjinsky de wolf niet dreigde vervangen te worden door de beer. Jessup was door Wisjinsky's agres sieve toon ook niet al te optimis tisch geworden. Hij haalde nog eens op. hoe Rusland zijn militaire macht in stand gehouden had, terwijl de anderen ontwapenden. Hij legde meteen uit. dat ontwapening en ver nietiging van wapens tegelijkertijd met invoering van controle, zoals Rusland vroeg, betekende of beteke nen kon. dat de een ajvast moest beginnen met de vernietiging van zijn wapens in afwachting van de moeilijkheden, die een ander aan controle in diens land in de weg kon leggen. Maar hij herhaalde Jules Moch's verzekering, dat ieder amen dement van de Sowjet-Unie op zijn eigen mérites beoordeeld zou wor den. Intussen waren twee voorstellen in- gedien: een van India, dat tracht de entwapening te koppelen aan hulp voor de in ontwikkeling achterge bleven eebieden een punt, dat kennelijk zeer poulair is in deze As- semblée. waar zoveel achtergebleven landen vertegenwoordigd zun en vertegenwoordigd door zulke emo tionele sprekers. Hun resolutie vraagt toenadering tussen de twee blokken en acht overeenstemming tussen de Grote Vier daarvoor van beslissende bete kenis. Daarom stellen zij voor een subcommissie te benoemen uit ver tegenwoordigers van Rusland, Ame rika. Engeland en Frankrijk, welke commissie de twee resoluties en de amendementen uit de beide kampen zal bestuderen om er één geheel uit te vnrmen.^Nu zijn de vier genoem de landen juis'. die. welke in het Palais Rose over soortgeli)ke pro blemen met elkaar gev. orsteld heb ben, zonder het zelfs tot een be hoorlijke agenda te kunnen bren gen Het is een precedent, dat nau welijks aanmoedjgt, maar niemand wilde zo .onbeleefd zijn dit in alle rauwheid te zeggen. Vergeefse tocht van reddingboot SCHEVENINGEN RADIO. Het Zweedse stoomschip ..Araton" sein de Maandagmiddag, dat een klein Nederlands schip, varende in de richting van het Vliestroomgat (tussen Vlieland en Terschelling), door een vlaggesein bekend maakte, dat er brand aan boord was. De Zweed kon niet te hulp komen, om dat het water te ondiep is. Uit West-Terschelling koos de sleep boot Holland zee om het in nood verkerende schip bijstand te ver lenen en ook de reddingboot „Bran- daris" ging het zeegat uit om hulp te bieden. Zij keerden beide onver richter zake terug. Aan boord van het Zweedse schip had men het vlaggesein. waarmede om een loods werd gevraagd, aangezien voor het sein „brand aan boord". MONTREAL. Bij Montreal zijn in een sneeuwstorm een auto en een vrachtauto in botsing ge komen, waardoor vier personen om het leven zijn gekomen en 12 personen zijn gewond. ARNHEM In het café-restau- rant -„Regina" is een ernstige frau de aan het licht gekomen. Vier kellners hadden met de buffetchef de afspraak gemaakt, dat zij bij afwezigheid van de exploitant be langrijke bestellingen aan het buf fet zouden afhalen, zonder daar- voor een afrekeningsbon te geven. Aldus konden deze kellners hun afrekeningen voor een belangrijk deel in eigen zak steken. De buffet chef ontving van de totale op brengst steeds de helft. Het tekort wordt geraamd op enige duizenden. Tegen alle verdachten is een ver- volging ingesteld. (Van onze correspondent i GRONINGEN. De 31-jarige ir G. M. Castenmiller, verbonden aan het landbouwproefstation te Groningen, zou Zondagmiddag in het laboratorium nog enkele proe ven doen. Na zijn werkzaamheden nam hij in een bijgebouw een douche. Hierbij is hij door gasverstik king om het leven gekomen. Bij een rondgang 's avonds door het gebouw werd hij gevonden. MOENSAN. De geallieerde en communistische delegaties voor de wapenstilstandsbesprekingen hebben vandaag in plenaire zitting een voor lopige bestandslijn voor Korea goedgekeurd.. De HJn begint aan de Oost kust. 4.1 mijl ten Noorden van de 38ste breedtegraad, loopt naar het mid den, waar h(j nog 28 mijl ten Noorden van de 38ste breedtegraad loopt en buigt van daar af naar het Zuiden, zodat hij aan dc Westkust zestien mijl ten Zuiden van de oude grenslijn loopt. Deze voorlopige demarcatielijn zal slechts dan definitief worden, wanneer binnen dertig dagen overeen stemming is bereikt over de drie resterende punten op de agenda voor de onderhandelingen. Moedige mannen redden twee drenkelingen (Van onze correspondent) DEN HAAG In wurgende spanninc hebben Maandagmiddag tweeduizend Hagenaars de pogin gen gevolgd van twee jongens en een oudere chauffeur om drie men sen te redden uit een auto. die In de Koninginnegracht was gereden. De drie zwoegende redders slaag den er in na tien minuten de dren kelingen. allen Limburgers, door een stuk geslagen ruit uit de auto te trekken Twee slachtoffers ble ken nog In leven, voor het derde, de heer Hoeveier, kwam dc red ding te laat. Onmiddellijk nadat de auto was gezonken sprongen Arie Ros. de stuurmansleerling Ad v. d. Velde en de chauffeur Van Someren in de gracht. Met schier bovenmenselijke inspanning gelukte het hun een portierraam te verbrijzelen, waar uit de chauffeur van de gezonken auto zijn wild grijpende handen stak. Omdat de redding zo snel ge schiedde meenden aanvankelijk de toeschouwers, dat alle drenkelingen levend uit de auto waren gekomen. OOK ZUID-FRANKRIJK heeft van hoog water te lijden. De over stromende Rhöne heeft het dorpje Cadevousse by Orange ge heel geïsoleerd. Het dorp zelf ont snapte aan overstroming, doordat oude ruïnes het water tegenhiel- Nadat de demarcatielijn was goed gekeurd. gingen dc delegaties over tot het volgende punt op de agenda: de contróle op de wapenstilstand. De Ver. Naties st®ld"n voor geallieerde en communistische inspecticgroepen samen te stellen, die de volledige vrijheid zouden krijsen, om te gaan en te staan, waar lij wilden in Ko rea. ten einde te controleren of aan geen van beide zijden strijdkrachten worden opgebouwd, nadat de wa penstilstand ccn feit is geworden. De communisten kwamen met een eigen voorstel, dat voorziet in een gezamenlijke wapenstilstandcommis sie, die belast zou worden met de supervisie over de naleving van het accoord. Er werd in het communis tische voorstel niet gesproken over contróle achter de frontb'jn, volgens een zegsman. Generaal Nuckols, de geallieerde woordvoerder, zeide, dat blijkbaar slechts enkele „administratieve dé tails" in de weg staan aan de op lossing van deze kwestie en dat deze détails makkelijk uit de weg geruimd kunnen worden. NIEMAND za kunnen ontken- ven. dat Hugo Engels, medisch j student aan de 1 universiteit van Leuven, wens portret men hier- by ziet afgebeeld, nel bijzonder veel gelijkenis vertoont met koning Bou dewijn ran Bcl- <jic. Het is werke- li ik heel begrijpe- lijk, dat de dircc-1 trice van de kloosterschool te j lieverlee cr in liep, toen deze i pseudo-koning onverwacht een ..vorstelijk bezoek' uan haar onder wijsinrichting af-1 stak. De opzien barende studen tengrap duurde echter niet lang Toen een van de leerlingen iemanü i uit het gevolg van de „koning" meende te her- j kennen, groeide j de achterdocht. Spoedig daarna bevonden de stu- denten zich in arrest, maar «iet voor lang. Aan het ingrijpen van de échte koning Boudewijn hadden z\j hun spoedige vrijlating te danken. Zaandam doet het anders Geen verlenging van de Kerstvacantie ZAANDAM De Zaandamse schooljeugd zal niet profiteren van een langere Kerstvacantie. zoals door de minister geadviseerd werd. Het college van B en W. is nl. van mening, dat het met de jaar wisseling minder koud is. dan in Januari of Februari. Het heeft daarom besloten, bij strenge vorst de scholen een week te sluiten. De besturen der bijzondere scholen hebben een gelijke maatregel ge troffen. MILAAN Het water van de Po begint langzaam te zakken in het gehele overstromingsgebied van Noord-Italië Dc autoriteiten vrezen nu ecliter. dat het evacueren van vele duizenden in de ondergelopen dorpen bemoeilijkt zal worden door dc modder Nu het water begint te dalen vormt zich in vele gebieden een dikke modderlaag, waardoor het voren onmogelijk wordt. Er dreigt gevaar voor epidemieën en dit is voor de overheid een re- dén te meer om de ontruimings- actic met kracht voort te zetten. DEN HAAG Met ingang van 1 December is tot burgemeester van Wildervank benoemd de heer B. P. Liese, die reeds sinds 1947 waarnemend burgemeester van deze gemeente is. Drie doden en acht millioen schade DEN HAAG. Gedurende de maand October verloren tengevolge van brand, drie personen het leven, 33 personen werden door brand ge wond. van wie dertien leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van, brand wordt geraamd op 8.047.165 (vorige maand 6.527.975. October 1950: 1.888.205). Er waren 35 bran den met een schade van 20.000 of meer Hierbij waren 22 boerderijen, die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waarvan de totale dl* recte schade wordt geraamd op 1.143.220. Handel en industrie le den met 11 branden een schade van 6.328.000. LONDEN. Engeland. Frankrijk en Amerika zullen binnenkort te Belgrado onderhandelingen voeren over nieuwe hulpverlening aan Joe goslavië. Dc besprekingen zullen betrekking hebben op de hulp voor de eerste helft van 1952. Een bedrag van 25 millioen pond sterling zal waarschijnlijk als uitgangspunt die nen. Zoals bekend hebben de drie mogendheden in Augustus j.l een lening van 17 millioen pond aan Joegoslavië verstrekt Voor verplicht verzekerden f 7.50 per keer; dat is f 130.000 per jaar UTRECHT Het Nederlandsche Roode Kruis en de Nederlandsche Bloedtransfusiedienst hebben zich gezamenlijk tot de algemene zieken fondsen gewend met het verzoek een financiële bijdrage te leveren voor de instandhouding der diensten, die het vele voorbereidende werk voor de bloedtransfusies doen, zoals het periodiek keuren, het administre ren en oproepen der donors enz. Na besprekingen, die ongeveer een jaar duurden, is thans besloten dat de ziekenfondsen in het vervolg 7.50 per transfusie voor een verplicht verzekerde zullen betalen aan het Rode Kruis. Het aantal bloedtrnasfusies in Ne derland bedroegt per jaar gemiddeld 35.000, waarvan de helft verplicht verzekerden betreft. Per jaar zouden de kosten dus 131,250,bedragen. De gelden worden in een fonds ge stort, dat door een speciale commis sie wordt beheerd. De regeling gaat in met terugwerkende kracht met ingang van 1 Juli. Over het lopende jaar is dus een bedrag van ƒ65 265, nodig. De Ziekenfondsraad heeft een dringend beroep gedaan op de zie kenfondsen met ingang van 1 Janu ari 1952 dezelfde regeling ook voor de niet-verplïcht verzekerden te doen gelden. Deze laatste groep om vat twintig pet. vna de bloedtrans fusies in ons land. TOKIO. Zondagavond is een tweemotorig toestel van de Ame rikaanse marine bij een basis in Zuid Japan neergestort. Elf inzit tenden werden door reddingsboten opgepikt. Vier personen worden vermist. IN DE LANGEND1JK heerst momenteel grote drukte. Alom is men bezig de wlnterkool op te bergen in de vorstvrije schu ren langs de sloten. Zij komt daaruit pas weer tevoorschijn als er in binnen- en buitenland grote vraag naar bestaat. 1.603.153 radiotoestellen- in ons land DEN HAAG. Het aantal aan- gegeven radio-ontvangtoestellen m Nederland bedroeg op 1 November 1.603.158 tegen 1.590.555 op 1 Oc tober. Op 1 October waren er 478.201 aangeslotenen op het dis tributienet tegen 477.500 op 1 September. BEVERLEY. Twee leden van een rugby-ploeg van de RAF zijn om het leven gekomen, toen de bommenwerper, waarmee zij terug, keerden van een wedstrijd op het eiland Man, verongelukte. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse candi- daat-notaris E. L. M. P. is vanmor gen wegens meermalen gepleegde verduistering en valsheid in ge schrifte veroordeeld tot vier jaar met aftrek Hem was ten laste ge legd, dat hij door het opmaken van valse acten en andere manipulaties getracht had het vermogen van een bejaarde schaapherder te bemachti gen. ASSEMBLEE TE STRAATSBURG Voorstel van mej. Klompé aanvaard DEN HAAG Voor de eerste maal zal een aantal vooraanstaande Nederlandse firma's uit verschillen de sectoren van het bedrijfsleven met een gezamenlijke inzending deelnemen aan de internationale jaarbeurs in Pakistan, welke van 1 Maart tot 6 April 1952 te Karatsji wordt gehouden. STRAATSBURG. De Neder landse afgevaardigde in de Straatsburgse Assemblée het Ka tholieke Tweede Kamerlid mcj. dr Marga Klompé kreeg Maandag middag een spontaan applaus van de 129 afgevaardigden van vijf- j tien naties, toen zij in een gevoel- I vol spccchje voorstelde aan het Comitc van Ministers te verzoe- I ken, maatregelen te treffen voor een Europese hulpactie voor de slachtoffers van de watersnood in de Po-vlakte. Haar voorstel, dat met de steun van de gehele Beneluxgroep werd ingediend, werd zonder stemming aangenomen. Het vraagt niet al- leen technische en medische hulp. zending van kleding en voedsel, I doch ook maatregelen ter voor- koming van werkloosheid in het getroffen gebied. Enkele verspreide buien Weersverwachting geldig van g Dinsdagavond tot Woensdag- S 3 avond Wisselend bewolkt met voor- a 5 in de noordelijke helft van het 3 g land enkele verspreide buien. 2 Matige tot krachtige, langs de j Waddenkust af en toe harde 3 g Zuid-Westelijke tot Westelijke S wind. Vannacht minder koud. §5 morgen overdag ongeveer dc- 1 zelfde temperatuur als van- 3 daag. 1 i 28 Nov. Zon op 8 u 20 m onder 5 ■r 18 u 35 m; Maan op 7 u 53 m on- der 15 u 31 m. 11e Jaargang, no. 279 Dinsdas: 27 November 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TT1,.NV n„ Ni«,„ Poe- Rc?a,ctic cn Administratie- Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnemcnts- Uitgave. IN De INieUWe Pers Telefoon «dacBf.WnFBOORDFR prijs 30 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDRhDAL 1 LUK: 1J. Ut BUUKUtK

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1