STADSVENSTER Handelsschool niet naar het Gy mnasium Raad begroet obligatieleningen met instemming B. en W nemen voorstel aan de Raad terug Lezingen over telepathie en helderziendheid CRITIEK VAN ALL Wat nu te doen? Noteert U even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GESCHENKl EEN G. G. VEENENDAAL 3i'n wou tv zofjt Beroep op de burgerzin der Amersfoortse bevolking Brandweer-kern blijft klein tvERMurr Benoemingen in de Raad PROF. DR W. H. C. TENHAEFF: Woensdag 28 November 1951 (Van een onzer verslaggevers) De vele woorden, die er in de raadsvergadering van gisteravond zyn ge sproken naar aanleiding van een voorstel van B en W. om een aantal ge meentediensten onder te brengen in het tegenwoordige gebouw van de Handelsschool, welke school dan onderdak zou moeten vinden by het Gymnasium, hebben geen positief resultaat opgeleverd. Het college heeft er zonder meer de conclusie uit getrokken, dat een stemming overbodig was, en daarom het voorstel teruggenomen. De voorzitter kondigde daarby aan, dat gezocht zal worden naar een oplossing, die meer aanvaardbaar geacht kan worden. .Dc vele belangstellenden, die de openbare tribune vulden, leerkrachten en leerlingen zowel van het Gymnasium als de Han delsschool, konden naar huis gaan in de wetenschap, dat dc „samenwer king" althans voorlopig niet door zou gaan. sium. Zij wees er op, dat een ge brek aan ruimte verlammend werkt, en vroeg zich af of er niet te veel op gerekend werd, dat het Gymna sium zich niet meer zou uitbreiden. Een oplossing voor de moeilijk heden zag zij in een nood-admini stratiegebouw voor de gemeen tediensten. En, wanneer dat niet mogelijk zou blij ken, onderbren ging van de dien sten in andere v. B1ENEMA percelen, zoals bijvoorbeeld het Pieter Bloklands Gasthuis, waarvan een grote zaal momenteel leeg staat. Mej. G. R. Stienstra stelde na mens de C.H.U.-fractie B. en W. voor het voorstel terug te nemen, omdat er volgens deze fractie te veel bezwaren waren. Het belang van het onderwijs was naar het in zien van mej. Stienstra niet in woorden uit te drukken. De heer F. de Feber (V.V.D.) uit te zijn misnoegen over de korte tijd, die de raadsleden was gegeven, om zich over het voorstel van B. en W. te beraden. Hij bracht tevens naar voren, dat het oordeel van de Inspecteur voor het Voorbereidend Hoger Onderwijs over de voorgestel de samenvoeging van scholen niet zo gunstig was, als uit het raads stuk was gebleken. De Inspecteur heeft in een brief aan de Wethou der van Onderwijs enkele bezwaren naar voren gebracht, die de Raad aanvankelijk uiteraard niet heeft geweten. De heer De Feber vroeg zich af, of de kosten van de veranderingen, die in het Gymnasium zouden moe ten plaatsvinden, niet te laag ge raamd waren. Zijn uiteindelijke con clusie was eveneens afwijzend. SWETS Het bewuste voorstel van B. en W. was het eerste, dat voor be spreking in aanmerking kwam. De vraag van de voorzitter of er ge gadigden waren om het woord te voeren bracht enige hilariteit te weeg: zeven sprekers, waarbij alle fracties vertegenwoordigd waren, meldden zich aan. Allereerst kwam dan de heer F. J. Swets (P.v.d.A.) aan het woord. Hij en zijn fractiegenoten mevr. H. v. d. Ham-Reumer en dr. B. S. A. Al, kwamen met een amendement op het voorstel van B. en W., waar in ze een oplossing van de moeilijk heden zochten, door dc Handels school onder te brengen in het ge bouw van de meisjes-ULO aan het Plantsoen-Zuid, en deze school op haar beurt naar het Gymnasium te laten verhuizen. Het gebouw van de Handelsschool zou dan vrij ko men voor de gemeentelijke diensten, met uitzondering van een aantal ruimten, die voor onderwijsdoel einden in gebruik zouden blyven. De heer Swets achtte het in deze tijd niet verantwoord onderwijs ruimte op te geven. Daarom wilde hij niet de gehele Handelsschool af staan. Wat be treft het Gym nasium merkte de spreker op, dat de statistiek aan toont, dat deze onderwijsinstel ling in de toe komst waar schijnlijk uitge breid zal moeten worden. Boven dien is er een streven van het Gymnasium om zich te hernieuwen. De gelegenheid moet er zijn dat het dit kan doen, en daarom mag men niet alle ruim te in beslag nemen, aldus de heer Swets. Hij vroeg zich af of het pand aan de Grote Koppel, waarin momenteel het Huisvestingsbureau gevestigd is, en dat vrij zou komen bij het doorgaan van het voorstel van B. en W., niet beter bewaard zou kunnen worden als onderwijs ruimte. Zoals bekend was voorge steld dit pand te verkopen. Ook de heer E. Douma (A.R.) toonde zich geen voorstander van het raadsvoorstel. Hij vond de na delen groter dan de voordelen er van, maar kon het voorstel van dc heer Swets c.s. op zo korte termijn nog niet goed beoordelen.* Liever zag hy. dat de hele zaak nog eens grondig door een commissie beke ken zou worden. BLOKLANDSGASTHUIS Mevr. A. C. van Bienema-Prop (WD) hield een warm pleidooi voor de belangen van het Gymna- GRAND THEATRE t/m 28 Nov. en 29 Nov., 2.30 u.: „Huwelijkstragedie", 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. „Lllli Mariene". 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „De Hertendodcr". 14 jaar. Vooraf: „Dc strijd om de zil vermijn", 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Dc Zwarte Panter". 18 jaar. Zondag: 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrij dag t/m Maandag: „De Jungle Prin ses". 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Don derdag: „The Big Clock 14 Jaar Vrijdag: 8 u.: Zat.: 2.30. 6 45 en 9 uur. Zond.: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. TERRAS AMIC1TIA: Tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana". 30 No vember tot 5 December A.G.-HUIS: 1 t.m 16 December expo sitie Willem J. van Dam. 28 NOVEMBER, Woensdag: Orkestver. Amersfoort: schoolconcert m m.v. dc pianist Hans Henkemans. Markthal. 15.15 uur. £8 NOVEMBER, Woensdag: Orkestver Amersfoort: Volksconcert m.m.v. de pianist Hans Henkemans. Markthal, 20 uur. 28 NOVEMBER. Woensdag: A.Z.C. Nep- tunus: St Nlcolaasfeest. Sportfond- senbad. 19.15 uur. 28 NOVEMBER. Woensdag: Interkerke lijke bijeenkomst, kerk Lieve Vrou westraat. Spr.: ds. D. Blesma. 28 NOVEMBER. Woensdag: O O. Ver. „Ons Belang": projectieavond. A.G.- huls. 20 uur. 29 NOVEMBER. Donderdag: „Gem Be lang": Jaarvergadering. Geb. Vrijz. Herv 19.30 uur. 29 NOVEMBER Donderdag: A VB O,: bridge-drive. Amicltia, 20 uur. 29 NOVEMBER. Donderdag: Pianorecital door Eileen Joyce. Grand Théétrc. 20 uur 29 NOVEMBER. Donderdag: Rgt. Gen. Troepen: R.A.O.-ontspannlngsavond. Markthal 30 NOVEMBER. Vrijdag: Ocrletfabrle- l:en: cabaretavond. Amlcitia. 20 uur. 1 DECEMBER. Zaterdag: A B.v.L.O propaganda-avond. Markthal. 19-30 u. 1 DECEMBER. Zaterdag- Amersfoortse Voortrekkers; St. Nlcolaasfeest voor de jeugd Rembrandt-theater, 14 30 u. 1 DECEMBER. Zaterdag: Opening expo sitie Willem J. van Dam. A.G.-huls, 15 uur. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OFENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 2—5 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.30—4.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. RJC. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5 45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 45 uur. Avonddienst apotheken: Jansen. Lan- gestraat 74. tel. 3677; Java Apotheek, Lcusderweg 212, tel. 4687. NIET GENIAAL De heer L. Waterloo (KVP) was teruggekomen op zijn eerste oor deel over de voorgestelde verande ringen. Hij had die aanvankelijk „geniaal" genoemd; nu had hij een open oog voor de vele bezwaren. Ook deze spreker vroeg zich af of het Gym nasium zich in de toekomst niet zou uitbreiden. Het voorstel van de heer Swets c.s. bood volgens hem onoverkomelijke moeilijkheden. -omdat de meisjes- ULO zich sterk aan het uitbreiden is. De heer Waterloo vergeleek deze school in dit verband met een koekoeksei, dat in het nest van een andere vogel gelegd zou worden. Van de zijde van de KVP werden wel enkele suggesties gedaan, al werden ze op een zeer voorzichtige wijze gesteld. Kunnen er misschien enkele klassen van de meisjes-ULO naar het Gymnasium gaan, of kan het Chr. Lyceum misschien bij het WATERLOO Gymnasium intrekken?, aldus de heer Waterloo. Zou dit niet mogelijk zijn, dan zag hij maar één weg: decentralisa tie van de gemeentediensten, de beste van twee kwade oplossingen. Ruimte zou gevonden moeten wor den in het Pieter Bolklands Gast huis en eventueel in het vrijgeko men gebouw van de R. K. Spaar bank. De heer W. van Apeldoorn (CPN) vergeleek zichzelf op een wat wran ge wijze met een doodgraver, die de laatste schep zand op de kist gooit. Waarmee hij maar wilde zeg gen, dat ook zijn fractie het voorstel van B. en W. niet kon steunen. Wethouder A. J. Spiekermann, die de verschillende sprekers geza menlijk beantwoordde, begon met te vertellen, dat het college verschil lende belangen had afgewogen. De oplossing, die in normale tijden be slist niet ter sprake gekomen zou zijn, lag nu voor de hand. In het gemeentehuis had men te kampen met ruimtegebrek, en in het Gym nasium waren lokalen vrij. De In specteurs voor het Onderwijs hadden bezwaren, maar wilden de oplossing aanvaarden als noodmaatregel. SPIJT De voorzitter deed daarop de me dedeling, die iedereen verwachtte, dat het voorstel teruggenomen zou worden. Hij uitte echter zijn spijt over het feit, dat deze kwestie een volgens hem eenzijdige „agitatie" had teweeggebracht. Te weinig was volgens de voorzitter naar voren ge bracht hoe groot de moeilijkheden zijn bij de gemeentediensten. De toestanden bij de afdelingen be volking. militaire zaken, en bij de gemeente-ontvanger en andere bu reaux zijn eenvoudig onhoudbaar. Wel degelijk hadden B. en W. de verschillende belangen tegen elkaar afgewogen voor ze het voorstel ter tafel brachten. De Commissie voor het Onderwijs heeft alle kanten onderzocht, aldus de voorzitter, maar welke suggestie er ook naar voren wordt gebracht, steeds zullen er nieuwe bezwaren geopperd kunnen worden. Wat be treft de suggesties, die er tijdens de vergadering door de raadsleden waren geuit, merkte dc heer Molen dijk op, dat al deze punten reeds bekeken waren. Ze zijn niet bruik baar. De genoemde ruimte in het Pieter Bloklands Gasthuis bijvoor beeld is niet beschikbaar, omdat voor dit gebouw een verbouwings plan klaar ligt Het blijft een kwestie van geven en nemen. Het speet de voorzitter, dat voorlopig nog geer* oplossing is Storing op baanvak naar Amersfoort (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT In de treinen loop tussen Amersfoort en Soest- duinen is geruime tijd vertraging ontstaan toen Dinsdagmiddag om streeks drie uur bij defensie-werk zaamheden op een oefenterrein aan de Vlasakkers een kabel van de be- veiligingsinstallatie werd vernietigd. Toen militairen probeerden een gekantelde tank vrij te maken raak te een bulldozer, die bij dit werk werd gebruikt, de bewuste kabel Verscheidene treinen, vooral in 't locaal-verkeer, moesten tengevolge van vertraging uitvallen. De storing werd in de loop van de nacht opgeheven. 1754. Eindelijk, na een reis vol tegenslagen, be reikt de vloot op 5 No vember 1599 Straat Ma- gelhaes. Het weer 19 slecht en zelfs zijn de schepen elkaar een paar maal kwijt geraakt. De „Mauritius" heeft zelfs in een hevige storm één van zijn ankers ver speeld en Van Noort laat, wanneer de schepen In een luwte liggen, een sloep naa^ de „Hendricrf Frederick' roeien met het verzoek hem een an ker af te staan, Jacob Claesz weigert echter dit in te willigen, ofschoon hij vier ankers voor de boeg en één voor reserve ln het ruim heeft. Van Noort ontsteekt in woede en enkele weken later op 28 December ziet hij zich ge- noodzaakt zijn vice-admiraal wegens insubor dinatie in arrest te stellen aan boord van de „Mauritius". Met deze man kan Van Noort niet meer samenwerken en de „Gemene Krijgs raad" zal hem moeten vonnissen. (Advertentie I.M.) BOEK- en KANTOORBOEK HANDEL Langestraat 33 Telefoon 3232 gevonden. Er zal nu op korte ter mijn naar een andere mogelijkheid moeten worden uitgezien. Hamerstukken De volgende voorstellen van B. en W. gingen of onder de hamer door of wer den na enige opmerkingen zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voorstel tot het verlenen van een credlet voor het aanbrengen van twaalf pinakels op de tweede omloop van de Onze Lieve Vrouwetoren: Voorstel tot het verlenen van de voor de bouw van twee woningen aan de Woestijgcrweg benodigde credieten; Voorstel tot ver koop van een perceel bouwterrein ge legen aan de Hugo de Grootlaan. aan E. F. Govaert; Voorstel tot aankoop van het perceel Woestijgerweg 103, van H. Priem: Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 31 October 1950 nr. 683, strekkende tot verkoop van vijf percelen bouwterrein nabij dc Kapel- weg aan de N.V. Bouw- en Exploitatlo- maatsehapplj „Koninginnepark", en tot gedeeltelijke intrekking van het raads besluit van 29 Mei 1951. nr. 313: Voor stel tot wijziging van de met de Am- sterdamsche Bank N.V. aangegane re- kcning-courant-overeenkomst. Voorstel Inzake het verlenen van machtiging tot het aangaan van kasgcldleningen in het Jaar 1952. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van het burgerweeshuis over het jaar 1950: Voorstellen tot wij ziging van de alphabetlsche stratonlijst. als bedoeld in artikel 1 der algeméne politicverordening voor de gemeente Amersfoort; Voorstel tot hernieuwde vaststelling van de „Verordening op de heffing van precariorechten in de ge meente Amersfoort": Voorstellen tot wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1951; Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. M. M. Meijer, onderwijzeres aan de Joost van den Vondelschool: Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan G. Huffels. directeur van dc gemeente lijke reinlgings- en ontsmettingsdienst; Voorstel tot het aangaap van een geld lening, groot 500 000.—. (Advertentie l. M.) „Maar ons oude apparaat is toch ook nog geld waard". En zij heeft gelijk. Meneer. Elk type radiotoestel van bekend merk kan bij aankoop van een nieuwe radio tegen een vastgesteld bedrag in geruild worden. En wilt U het bedrag voor Uw nieuwe toestel niet ineens besteden, dan kunnen wij hierover van gedachten wisselen. Komt eens met ons praten! Wij hebben radio's en radiogrammo foons in elke prijsklasse. RADIOLUX LANGESTRAAT 17 AMERSFOORT TELEFOON 4917 (Van een onzer verslaggevers) Na de kwestie Handelsschool-Gymnasium-Ruimte voor gemeentediensten was het belangrijkste punt op de raadsagenda van gisteravond ongetwijfeld de uitschrijving van twee obligatieleningen onder de burgery om de plan nen voor de woningbouw tot uitvoering te kunnen brengen. Een voorstel daartoe werd door alle raadsleden aanvaard, al had de C.P.N.-fractie, by monde van de heer Van Apeldoorn, er enige crltick op. Binnenkort zal dus worden overgegaan tot het uitschreven van deze twee leningen, elk groot 500.000.met een looptyd van respectievelyk zes en vyftien jaar, tegen een rente van respectieveiyk 3^i en 4(r. Een beroep zal daarby worden gedaan op dc burgerzin van de inwoners van Amersfoort. indertijd juist is besloten de kern zo klein mogelijk te houden. Uit breiding van het aantal vrijwilligers zal echter ook de taak van de kern verlichten. Burgemeester Molendijk vertelde, in antwoord op een vraag van de heer K. ter Burg (C.P.N.) dat als standplaats van de brandspuit in het Soesterkwartier is vastgesteld een garage bij de Gemeentereini ging. Gedacht wordt echter ook nog aan een gebouwtje, dat wat cen traler is gelegen. FRUIN Mr. Th. A. Fruin (P.v.d.A.) toon de zich al dadelijk enthousiast over het voorstel. Hij wees er echter op, dat een lening al leen succes kan hebben, wanneer medewerking wordt onder vonden in al le kringen van de burgerij. Een uitgebreide pro paganda is daar voor nodig. Spre ker haalde het voorbeeld van Leeuwarden aan, waar een soort gelijke lening uitstekend gelukt is. gedeeltelijk omdat ze op vele wijzen gepropageerd is. Mr. Fruin zegde bij voorbaat zijn medewer king toe voor een soortgelijke ac tie in Amersfoort. De heer Van Apeldoorn wilde zijn stem aan het voorstel niet ont houden, al had hij liever gezien, dat het een gedwongen lening was geworden. Mr. Fruin wees hem er later op. dat zo'n gedwongen lening alleen door het Rijk uitgeschreven kan worden. Wethouder C. van Zwol verheugde zich er byzonder over, dat de obli gatielening zo'n goed onthaal had gevonden in de Raad. Hij vertelde, dat van de zijde van enkele raads leden de eerste „penninkskes" al binnen zijn. Ook de heer Van Zwol wees op het belang van propaganda, en spoorde de leden van de Raad aan zoveel mogelijk bekendheid aan de lening te geven. Hun voorbeeld zou in dit geval van zeer veel be tekenis zijn. Meer vrijwilligers Bij de bespreking van het agenda punt over uitbreiding van het aantal vrijwilligers bij de brandweer in formeerde de heer Th. van Oort (P.v.d.A.) of het niet wenselijk zou zijn over te gaan tot uitbreiding van de beroepskern. De voorzitter ant woordde hem, dat hierop niet mak kelijk kan worden ingegaan, omdat Klop Natuurlijk behalve een achtenswaardig lid van een of andere Indiase sec- te, kon de man ook best een doodgewone Nederlan der zijn. die van binnen te kort kwam wat hij van buiten te veel had. Maar U'at dsn 7109? Gctufckifl geleidehond bij elkaar te Geleidehond Zo af en toe een spelde- prik kan geen kwaad. Er is althans een grotere ac tiviteit om met stukjes en beetjes de centen voor de Amcrsfoorters. toont uw burgerzin, schryft vlot op de leningen In. zei het man netje vanmorgen. even aan t Stadsven tter Tel 4291: Iedere morgen vxo tien tot twaalf aar. Opvallend fJ^ERWIJL wij bij de uit- 1 gang van het station leven wij tn 'n land, waar gc rond kunt lopen zoals ge wilt, wanneer ge het niet al te bont maakt en een beetje uit de buurt van Valkenburg blijft. De enigen, die hier wel even zuurzoet mochten lachen, vonden wij, waren de kap pers onder de wachtenden. De kappers, die hier zo maar een goed weekloon krijgen. Verscheidene adressen staan op 't lijstje om er oud-papier te halen. In on ze opslagplaats ligt al weer een grote hoeveelheid zilverpapier, capsules, oude kranten en oud papier. Dat brengt wel weer wat geld op. Zo langzamerhand gaan we de goede weg op. Dit ze er een cent aan hadden. Maar verbaasde kappers zagen wij niet bij de sta- stonden te wachten op een tions-uitgang. Wel ginne- zagen wandelen zonder dat jaar w® J\e* ^drag - van (schrik niet) f 450. wel niet meer bij elkaar sparen. Maar komen doen we er met uw onontbeer- verre nicht, die per expres se-brief haar komst had gemeld, werd plofseJinp onze aandacht getrokken door een lang heerschap, dat zo van de Nachtwacht gestapt kon zijn. Ziin costuum was een gewoon colbert; confectie waar- in/iio uiiyuuy. li [("mi- VU 1 1 gappende meisjes, die het "JKe »uip. uitproestten en opmerkin- vrienden. gen maakten als: ..Hoeveel kammen zou die per week breken?" Enfin. U weet 't u-el: zo echt en helemaal honderd procent onbe schaamd. Ze konden nog Zet 'm op, Anib-avond een voorbeeld nemen aan Nederlandse De Amersfoortse afdeling van de ANIB (Algemene schijnlek en niet gemaakt het kleine joch, dat bij het Bond) gaat deze winter in voor zijn lange lijf, waar- zien van de vreemde man haar werk een gezellig ka- langs hij de armen vief begon: heen en weer zwaaide on der het lopen. Hoe onge makkelijk het pak hem ook zat, nog minder ple zierig maar dat is na tuurlijk een kwestie van wennen scheen ons de daarna wachtte tot het ob jeet van zijn nieuwsgierig- rakter brengen. Het be stuur hoopt althans 't con tact met de leden te kun- hcid ver weg was en toen nen verstevigen door het pas besloot: was dat organiseren van bijeenkom- Sinniklaas?" Wat moeder sten met een heeft geantwoord weten tintje. we niet. want daar stapte feestelijk manier waarop de man zijn nicht al langs het controle- haar droeg. Het gaf hem hokje. Zo'n bijeenkomst wordt op Dinsdag 4 December in het A G. huis gehouden. Dan geeft een Amersfoort se firma, geheel belange- Eerlijk, vandaag hebben loos. een televisie-demon- stratie. Ongetwijfeld is dit een goede inzet van de COOLEN Uitbreidingsplan Tegen het voorstel tot voorlopige vaststelling van het uitbreidings plan „De Koppel", had de heer K. Coolen (KVP) het bezwaar, dal dit plan gcoriën- "vteerd zou zijn .v op het Kern- plan, dat nog !;,^:fniet „in kannen ;>^Éen kruiken" is. ~-|?Hy wilde bo- vendien de ver- 'keersweg, die erdoor loopt verbreed zien. ?De voorzitter beloofde dit laatste punt te overwegen. Wat betreft het eer ste bezwaar van de heer Coolen merkte wethouder J. Koopman op, dat men uit moet gaan van een centrale gedachte, maar dat verandering nog altijd mogelijk is, wanneer de Rondweg niet zou worden aangelegd. Het voorstel werd aangenomen. Om dc was te drogen Een kleine discussie ontstond naar aanleiding van 't voorstel tot bouw van 36 woningen bij de Pieneman- straat. De heer Coolen had hierbij graag een voorziening gezien, die het de bewoners mogelyk zou ma ken de was te drogen, desnoods ten koste van dc houten gevelbekleding, die voor deze huizen geprojecteerd is. De heer J. Vis (P.v.d A.) en ook wethouder Koopman kwamen hier tegen op. Arbeiderswoningen moes ten niet in een „confectiepakje" worden gestoken, vond de eerste, en de gevelbekleding geeft de huizen juist een bijzonder karakter. Wet houder Koopman wees er op, dat het hier een afwegen van belangen was geweest. Het voorstel werd hierna aangenomen. De schuurtjes van de te bouwen duplex-woningen in het Woostyger- wegkwartier zullen zo groot wor den gemaakt, dat er een fiets in past, deelde de voorzitter mee, naar aanleiding van een opmerking van de heer J. R. Hartings (KVP). Bij de behandeling van het voor stel tot hernieuwde vaststelling van de verordening op de heffing van merktgeld en weegloon, merkte de heer R. van de Kamp (AR) op. dat hij de nieuwe bedragen te hoog vond. Wethouder Van Zwol ant woordde echter, dat de Marktcom- missie er aceoord mee was gegaan. Het voorstel werd aangenomen, waarbij de voorzitter zei, na te zul len gaan wat er gedaan kan wor den om de markt in Amersfoort aantrekkelijker te maken. (Advertentie I.MJ Vraag 6a originele flacon Afr-WIck t f 2.40 In de zitting van gisteravond gaf de Raad zijn fiat aan een aantal benoemingen. Die golden in de eerste plaats de leden van de diverse raadscommissies. De heer H. H. Bennink werd be noemd tot directeur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst en tot plaatsvervangend directeur van de gemeentebedrijven. Mej. W. H. Sybrant werd be noemd tot vakonderwyzeres in de nuttige en vrouwelijke handwerken aan de Jacob van Campenschool voor ULO. aan het Schoollaantje. De heer J. C. Flik te Geldermal- sen werd benoemd tot onderwijzer aan de Vincent van Goghschool voor G.L.O. in de Hobbemastraat. De heer M. Korthals Altes werd herbenoemd als lid van de com missie van advies inzake de toe kenning van gemeentelijke studie beurzen. Prof. P. J. Jans werd herbe noemd als lid van het college van curatoren van het Johan van Ol- denbarneveltgymnasium. Dr. B. van der Hoek werd be noemd tot leraar in de Nederland se taal. letterkunde en correspon dentie aan de gemeentelijke han delsavondschool Mevrouw C. H. Schreuder en de heren J. A. Hendriks en C. Vos werden herbenoemd tot bestuurs leden van de Stichting „Medisch- Opvoedkundige Bureaux". Burgerlijke stand 27 November GETROUWD- J. J. Mos en W. A. F. de Wit: B. Roest en B Smits. OVERLEDEN: Willem Heijnen. 85 Jr. wed van W v. d. Craats; MinkJe A. Molenaar. 61 Jr. wed. van R. Hoede- maker: Catharina W. de Graaf, 57 jr. geh. met R. v. Eijden, (Advertentie I,M.) Lectuur we een sjouw gehad aan al die boeken en tydschrif bepaald een Fredcrik Hen drikallure: lange sluike haarbossen hingen tot mid den op zijn rug en over de schouders, waar zij adn- sluiting vonden bij de ten, die ons zo gul, na de nieuwe koers die de ver- baard, die van oor tot oor *- J-: !1 -jjj een dicht oerwoud leek waarvan de lianen zich on- ontknoopbaar om boordc- knoop en horlogeketting een hele rij boeken. hadden vastgeklampt. Nu vinden wij dat men in zo'n geval zijn verwondering nieuwe toezeggingen uit. maar niet moet laten blij ken. eniging wil gaan. een rokertje zijn laatste oproep, zijn aange boden. Het was bij elkaar wel kopje thee of koffie een twee meter lectuur en ook niet ontbreken. Zo Er zal een zal Ukunt 't geloven of niet, maar dit plaatje heeft iets met de winter te ma ken. Het is nu eigenlijk nog boterzacht voor de tyd van 't jaar. 't Weer is echter brengt de lampen aan in 't schijnsel waarvan u straks over 't gladde ijs zult zwieren. De Amersfoortse IJsver eniging neemt geen risico. Het kan vriezen of dooien. De G.G. G.D. te gaat 't weer goed We zien Amersfoort is wel zovrien- met belangstelling naar delijk ANIB-leden, die niet euwe toezeggingen uit. op andere wijze naar het Alle geefsters en gevers A.G.-huis kunnen komen, onze zeer hartelijke dank. te vervoeren. wispelturig. Vandaag kunt Voorlopig houden ze 't u nog met uw regenjas toe, maar op vriezen en dan morgen moet u misschien moe( d0 feaan aan de Ru_ uw winterjas uit de mot- halen bensstraat in orde zyn. Nu ballen halen. En aan die winter, denkt de man. die daar op de ladder heel ernstig. Hij weet u dus in welk stukje luchtruim die mijnheer op de ladder bezig is. Professor dr W. H. C. Tenhaeff hield voor de V.U. een reeks lezin gen over telepathie en helderziend heid als inleiding tot de parapsy chologie. Spreker begon met er op te wyzen, dat telepathie en helder ziendheid geen byzondere begaafd heden van enkele „uitverkoren" in dividuen zyn. maar dat ieder mens deze In zekere mate bezit, evenals dit met alle andere psychische ver mogens het geval is. Hij haalde talrijke door de weten schap gewaarborgde gevallen van telepathische aard uit de historie aan. o.a. Petrarca en Swedenborch. en vertelde hoe in 1882 de Psychical Research deze verschijnselen in de wetenschappelijke sfeer betrok, waarbij in Nederland Heymans in Groningen en in 1920 Tenhaeff in Utrecht het wetenschappelijk onder zoek grondvestten. Daarby worden verspreide spontane gebeurtenissen onderzocht, zowel telepathische als paragnostische helderziendheid) maar tevens wordt het experiment ingeschakeld. Dit kan geschieden met gebruikmaking van de quanti- tatieve methode, waarby de proefne mer gebruik maakt van proeven met kaarten, waarop geometrische figu ren en waarby de proefpersonen niet zijn geselecteerd: en met de qua- litatieve methode, waarby geëxpe rimenteerd wordt met personen, die men psychometristen is gaan noe men. Dr Tenhaeff ging de toestand na, waarin de geest dar paragnosten tij dens de proefnemingen verkeert als ook de aard hunner uitingen. Hij toonde met vele voorbeelden hoe fragmenten en elementen zich in hun geest aaneenvoegen tot een beeld, soms objectief verrassend juist, veel vaker objectief onjuist, maar wetenschappelijk-psycholo- gisch gezien hoogst merkwaardig. Sprekende over voorspellende dro men (waaronder vooral een gedicht van Marsman in de bundel Porta Nigra, dat zijn tragische dood in een getorpedeerd schip aanduidt), legde spreker er de nadruk op. dat de oude opvatting van de begrippen ruimte en tijd voor de physici heb ben afgedaan en dat heden verleden en toekomst ook in de parapsycho logie niet meer kunnen gelden in de overgeleverde zin. Als verklaring voor het beeldend zien der paragnosten sluit Tenhaeff zich aan bij Bergson. die dit be schouwt als een atavistische vorm van denken, die zich weer heeft los gemaakt van de overwoekering van het intellectuele woord en die men by kinderen, primitieven en debielen kan waarnemen. Tenslotte waarschuwde spreker voor het raadplegen van paragnos ten in ziektegevallen (althans buiten de medicus om), daar een angstige patiënt of tussenpersoon door induc tiewerking. dus onbewust, de para- nost beïnvloedt en hem dingen kan doen verklaren, die iedere reële grond missen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2