m mac Overheid wijkt niet voor communisten DE KUYPER Jacht, na veel pech op zee, in IJmuiden aan de ketting WyBERT LEKASIN De wetenschap treedt de leek nader Chefariite 4 Pleidooi voor Europese Verkeer sunie Opgewonden Lagerhuis schorst Labourlid Schepelingen wilden naar Columbia varen Het sneeuwt Minister antwoordt op vragen over Ha nn ie Schaft-herdenking hefarine „4" bevat éér en doet méér! Friezen mogen geen eigen rechter spelen Triest verhaal van Belgische zeilers zenuwpijnen... neem Woensdag 28 November 1951 3 DEN HAAG. Minister Teulings heef in de Tweede Kamer het woord gevoerd over het verbod van de Hannie Schaft- herdenking, dat de heer Gortzak (CPN) verontwaardigd in de discussie had geworpen. Hij verhaalde, dat de commu nisten zich bij vorige herdenkingen niet gehouden hadden aan de voorwaarden van het bestuur van de Erebegraafplaats. Zij maakten er politieke propaganda. Daarop had het bestuur be sloten voortaan geen individuele herdenkingen doch slechts de nationale herdenking op 10 Mei toe te staan. De minister sprak ook nog over het verbod van de Hannie Schaft- herdenking. dat de heer Gortzak (CPN) verontwaardigd in de dis cussie had geworpen. Hij verhaalde, dat de communisten zich bij vorige herdenkingen niet gehouden hadden aan de voorwaarden van het be stuur van de Erebegraafplaats Zij maakten er politieke propaganda. Daarop had het bestuur besloten voortaan geen individuele herden kingen doch slechts de nationale herdenking op 10 Mei toe te staan. Het verwachtte dat dit besluit zon der meer opgevolgd zou worden en had er zelfs niet eens over gedacht om de poorten te sluiten. Dat deed het na advies van de commissaris van de Koningin, die andere ver wachtingen koesterde Minister Teu- ir.gs zei, dat hij Vrijdag jl.. toen de leer Wagenaar hem er over aan brak, niet geweten had. dat er ■ontact tussen de commissaris van de Koningin en zijn departement iver deze kwestie was geweest Wel ïad hij de waarschuwing van de irocureur-generaal van Zaterdag 1 gefiatteerd. „Voor de grote woor- kn van de communisten" zo zei lij. „gaat de Regering niet op zij. )ok zij moeten gehoorzamen aan iet wettig gezag Hun optreden is vansmakelijk; het gehele volk tot irgernis." Ten aanzien van de burgemees tersbenoemingen opende de rede rnr Teulings geen nieuwe ge- Generaal Montgomery heeft een kort bezoek aan ons land ge bracht en ontmoette daarbij de N ederlandse minister-president dr W. Drees. Deze foto werd ge maakt op het departement van Algemene Zaken aan het Plein 1813 Vijf jaar eis tegen „pastorie-kraker" Drie „zware jongens" pleegden 34 inbraken ALMELO. Vierendertig in- aken pleegden drie Amsterdamse zware jongens" bij hun stroop- ■ochten in Gelderland en Overijsel. 4j hadden het in het bijzonder iegrepen op pastorieën. De hoofd' ader was de 37-jarige kantoorbe- ïende IL M.» bijgenaamd de „pas- :>rie-kraker". Hij ontwierp de lannen en bij de uitvoering ervan, reeg hij hulp van de 58-jarige op- oper H. J. van W. en de 45-jarige L. F. K. Dinsdag stonden zij voor de Al- ïelose rechtbank terecht. De eis ;gen M. luidde vijf jaar, tegen 'an W. twee jaar en zes maanden n tegen K. anderhalf jaar. Advertentie (l M.) Elk lablei Chelarlne „4" beval 4 wereldberoemde geneesmid delen. Zij helpen bij hevige pijnen en c?. iep, ook wanneer andere middelen lalen. TAli EB oCod wcmdesz&H.' Piet Kohier door hartverlamming overleden OLDENZAAL. De toneelspeler el Kohier is in de afgelopen nacht ngevolge van hartverlamming in denzaal overleden. Kohier had nsdagavond voor leden van de "oninger Vereniging in Oldenzaal n voordrachtavond gehouden in 'tel „De Ster". Hij had zich daarna r ruste begeven. Toen men hem "idenmorgen wilde wekken kreeg pn geen antwoord. Een onderzoek jacht aan het licht, dat de 79-jarige peelspeler ten gevolge van hart- jrlamming was overleden. zichtspunten. Ten aanzien van de „zedenverwildering" beloofde hij mej. Nolte (KVP) te zullen over wegen of het instellen van een Ethische Raad ten behoeve van de jeugd wellicht nuttig zou kunnen werken Omtrent het ontslag, dat wethouders kunnen krijgen bij ver lies van het vertrouwen van de ge meenteraad. stelde hij een wets wijziging in uitzicht om dit ontslag tot de zeer sprekende gevallen té beperken. (Advertentie l M Eigen rechten erkend maar DEN HAAG Aan de Friese kwestie heeft minister Teulings in de Tweede Kamer slechts weinig woorden besteed want hij had nog geen uitvoerig rapport ontvan gen. Jammer voor de heren Alge- ra (AR) en De Loor (PvdA), die zich uit Friesland naar Den Haag hadden gehaast. Maar ook de heren Krol (CHU) met zelfs enkele zinnen in het Fries uitgesproken en W e 11 e r hadden voor deze zaak belangstelling getoond. De eerste sprak van „stommiteiten" van de rechterlijke macht, waarvan de rel letjes. die hij overigens niet goed keurde, het gevolg waren geweest. De tweede vond, dat ook de politie niet bijzonder tactvol was opgetre den Beiden verlangden begrip van de regering voor de Friese strijd teeen de nivellering. Nu. de strijd tecen de nivellering, vóór het eigene klonk de minister als muziek in de oren: en hij waar deerde het zeer, dat men het vraag stuk had geplaatst tegen de achter grond van de decentralisatiegedach te. „Maar," zo zei hij, „eigen recht doen kan niet toelaatbaar worden geacht. De politie heeft de plicht om een menigte, welke de orde ver stoort. tot uiteengaan te brengen. Ook de Friezen zullen zich moeten onderwerpen aan de handhavers van de orde." En het was zijn aan vankelijk oordeel, dat het publiek vóór de rechtszaal zich niet onbe rispelijk had gedragen met sinaas appels e.d. Bezuiniging drukt te zwaar op Verkeer en Waterstaat, oordeelt Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. B(j de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat hield de heer J. Schilt huis (PvdA) Dinsdagavond in de Tweede Kamer een pleidooi voor een W'est-Europese verkecrslntegratie. De geringste mogelijkheden daartoe zag hij op het gebied van het weg vervoer. Bevordering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie binnen Nederland leek hem echter noodzakelijk. In de zeescheepvaart komt ook veel discriminatie voor doch de internationale redersafspraken bieden een aanknopingspunt. Met betrekking tot de havens zijn er ondanks de deloyale concurrentie jegens Rotterdam toch wel aanwijzingen voor inte gratie-mogelijkheden. vooral in overheidskringen. De heer Schilt- huis betreurde derhalve, dat de regering dit mtegratiestreven voor alsnog aan het bedrijfsleven wilde overlaten. Beter vond hij haar voornemen om onze Rijnvaart eventueel tot samenwerking te brengen, De heer M a e n e n (KVP) achtte de situatie nog niet rijp voor een Europese verkeersunie. De heer Krol (CHU) voerde een enkel voorbeeld aan, waaruit moest blijken, dat zijn vrees dat de vervoerscoördinatie particuliere vervoerders om hals zou brengen, bewaarheid was. En ds. v. d. Zaal (AR) uitte de klacht, dat van de bezuiniging in dit begrotingshoofd stuk vooral de binnenvaart de dupe dreigt te worden, waarna de heer Ze gering Hadders (WD) als zijn mening uitsprak, dat de algemene bezuiniging te zwaar speciaal op de begroting van Verkeer en Waterstaat drukte, met betreurenswaardige gevolgen o.a. voor het AmsterdamRijnkanaal. De heer v. d. Heuvel (KVP) wapperde zelfs met een motie voor het geval de minister niet bevre digend mocht antwoorden op de aandrang tot wijziging van de richtlijnen voor de Commissie Ver gunningen Personenvervoer. De heer De Ruiter (CHU) sprak de hoop uit, dat de finan ciële positie van het rijk spoedig zodanig zou verbeteren dat de Regering op de ha ven plannen van Scheveningen en Katwijk met min der schrale troost zou kunnen ant- Nog geen Rode Kruis- teams naar Korea DEN HAAG. Voorshands zal het Int. Rode Kruis te Genève nog geen hulpteams voor de bur gerbevolking van Korea zenden. Er kan nog geen zekerheid wor den verkregen, dat dergelijke teams zowel in het Noordelijke als in het Zuidelijke deel van dit land zonder politieke beïnvloeding zou den kunnen werken. Zowel met de Noordelijken als met de Ver. Na ties blijkt 't Int. Rode Kruis nog niet tot overeenstemming te zijn gekomen. Ondertussen is de gehele orga nisatie voor Korea in Genève ge reed. Nederland zou voor de re habilitatie van de Koreaanse bur gerbevolking een medicus, een chemicus en een sociaal werker zenden. woorden. Een wens. welke ir. Posthumus (P.v.d.A.) onder schreef. D r. Lucas (KVP) toonde zich ontevreden, omdat de financiële controle op de KLM nog niet zoda nig wac als hem destijds was toe gezegd Advertentie (l. M.) Juist nu! Helmonds woonhuis totaal uitgebrand HELMOND. Tijdens de afwe zigheid van de bewoners is de wo ning van de accordeonnist Ad. Kleingeld totaal uitgebrand. De schade, die geschat wordt op on geveer f 10.000 is gedeeltelijk door verzekering gedekt. J. Proost in ziekenhuis te Utrecht overleden BUSSUM. De heer J. Proost, een der directeuren van de be kende Amsterdamse familiezaak Proost en Brandt N.V. papier groothandel, uitgeverij en binderij van kerkboeken en import van bouwmaterialen, is de afgelopen nacht op 64-jarige leeftijd in het Diaconessenhuis te Utrecht over leden. De crematie is bepaald op Zaterdagmorgen a.s. om half twaalf op Westerveld. De heer Proost hield zich speciaal bezig met de binderij en uitgeverij van kerkboeken. Hij was o.m. pen ningmeester van de stichting Gra fisch Export-Centrum en be stuurslid van de Nederlands-Zuid- Afrikaanse Vereniging. Nu zoveel men sen om U heen verkouden zijn, moogt U vooral Uw keel niet ver waarlozen: Geef de bacillen geen kans, gebruik Ook verkrijgbaar: Wybert mot menthol. Terroristen plegen overval op convooi Nederlander vermoord honderd mensen ontvoerd DJAKARTA. Tweehonderd terroristen, van het extremistische Indonesische Moslemleger, hebben op de weg van Bandoeng naar Cheribon op West-Java een con vooi van acht nieuwe auto's onder schept. meldt A.P. De auto-dealer W. de Rous werd op de plaats vermoord, de auto's werden in brand gestoken en on geveer honderd mensen, die in twee bussen on twee auto's in het convooi meereden, werden ont voerd. Drie chauffeurs slaagden er in te ontsnappen en brachten het nieuws naar Bandoeng. Soldaten en stormpolitie zetten onmiddellijk de achtervolging in. Het lot van de ontvoerde passagiers en chauffeurs is onbekend. De aanval had plaats in de buurt van het dorpje Tomo. niet ver van de plaats, waar verle den jaar de journalist Robert Doyle werd vermoord. Enorme explosie in oliepijpleiding BETHELBORO. (Pennsylvania).— Door een geweldige ontploffing, die kilometers in de omtrek ge hoord werd, is een grote olie-pijp- lciding opengescheurd Tientallen personen verlieten in allerijl hun woningen, toen de vlammen hon derden meters hoog oplaaiden. Vol gens de eerste berichten zouden twintig personen levend verbrand zijn, maar naderhand werd bekend gemaakt, dat het er ten hoogste vier tot zes waren. Vele huizen zijn door de vlammen vernietigd. Dr Kreiken naar Liberia PARIJS Dr E. A. Kreiken. een Nederlandse astronoom, zal in op dracht van de Unesco te Monrovia, de hoofdstad van Liberia, college's gaan geven. Kreiken werkte voor de tweede wereldoorlog jarenlang in Indonesië. Na 1945 had hij groot aandeel in de opbouw van het hoger onderwijs in Indonesië en werd hij president van de Indonesische Uni versiteit van Djakarta. Advertentie (l. M.) RED BAND - ROOSENDAAL - TURNHOUT Baby ternauwernood uit brandend huis gered GRONINGEN Terwijl de ou ders uit waren is Dinsdagavond brand uitgebroKen in de woning van de familie Hofman, aan het Borg- wold. Buren alarmeerden de brand weer. die in de woonkamer een sterke vuurhaard aantrof maar een kamertje, waarin men kinderge schrei hoorde, niet binnendoor kon bereiken. Door het inslaan van een ruit kon men een meisje van negen jaar en een baby van ruim een jaar in veiligheid brengen. De brand is ontstaan doordat *en theemuts over een theepot, die op een brandend theelichtje stond, vlam vatte. Het 13-jarig dochtertje had de thee gezet en had toen het huis verlaten. Hoge hoeden, „Speaker' en scepter kwamen er aan te pas (Van onze correspondent) LONDEN. BU de artlkelsgew\jze behandeling van het wetsontwerpje waarby de burgerwacht, de „Home Guard" wordt ingesteld, is het van ochtend vroeg, om een uur. in het Lagerhuis tot zulk een conflict tussen het Labourlid Sydney Silverman en de plaatsvervangend-voorzitter ge komen. dat deze laatste als een nieuwe leraar de „Speaker" zelf moest laten halen. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland FRANKFORT De West-Duitse autoriteiten hebben Dinsdag een be drag van 1.615.000 dollar beschikbaar gesteld voor de invoer van wollen weefsels uit Nedertand. alsmede een bedrag van 200000 dollar voor de invoer van diverse producten even eens uit Nederland. Laatstgenoemd bedrag betreft de invfcer van artike len, welke niet voorkomen op de lijst van geliberaliseerde producten. Sydney Silverman is een klein, uitermate strijdbaar, scherp en actief maar vaak lastig mannetje, de plaatsvervangend-voorzitter. de heer Hopkin Morris, een wijze en verstandige liberaal, met niet on aanzienlijke ervaring in de ma gistratuur. De kwestie was, dat de plaatsvervangend voorzitter een motie van de regerings-whip tot sluiting van een gedeelte van het debat had aanvaard, terwijl Sydney op datzelfde ogenblik ook opge staan of zoals dat hier heet „on his feet"-was. Silverman beweerde, dat als een lid „on his feet" was de plaatsvervangend-voorzitter de motie tot sluiting van het debat niet mocht accepteren. De plaats vervangend-voorzitter daarentegen redeneerde, dat wanneer hij de motie tot sluiting eenmaal had aanvaard, zy aanvaard was en de vraag of zij aanvaard had mogen worden niet meer discutabel was. Hiermee was het dilemma com pleet. Sydney bleef „on his feet", verhinderde daarmee de normale voortgang van zaken en riep, tegen de groeiende storm van veront waardiging op de regeringsbanken moedig en dapper opkeffend: „Ik ga toch niet zitten!" Toen achtte de heer Hopkin Morris het ogenblik gekomen om de Speaker (die immers in het „Paleis van Westminster" woont en die als het Huis zit. dat ook nim mer pleegt te verlaten) te laten halen. De .sergeant at arms", ge neraal Hughes, plaatste de „mace" (de scepter, die de waardigheid van het Huis symboliseert) van onder weer boven op de tafel en men wachtte in gespannen aandacht af. In tien minuten was de Speaker er. hoorde het verslag van de plaatsvervangend-voorzitter en „noemde" toen Sydney Silverman bij name voor het „voortdurend negeren van het gezag van de voorzitter." Hierop diende de leider van het Huis de gebruikelijke motie in om Sydney Silverman te schorsen, welke motie te midden van veel rumoer en verdere pogingen van Labourzyde om tijdens de stem ming nog opnieuw „punten van orde" aanhangig te maken het geen men kan proberen als men een hoge hoed opzet, daarbij blijft zitten en toch het woord krijgt met 194 tegen 147 stemmen werd aangenomen. Toen de uitslag bekend was ge maakt. verliet Silverman met de gebruikelijke buiging voor de Speaker, begeleid door de toejui chingen van zijn eigen aanhangers (voor éón dag) het Huis. Een oppositie-amendement om ook de vrouwen tot de burger wacht toe te laten was eerder op de dag door de regering overgeno men. Zweden heeft dertig infanteriedivisies PARIJS Zweden kan op kor te termijn ruim 500 000 man mobi liseren en uitrusten. Dit verklaar de premier Erlander. Hij zei, dat dit ongeveer zou neerkomen op 30 infanteriedivisies en een luchtmacht met een effec tief van ruim duizend toestellen. Advertentie (l Al.) f wint altijd (Van onze correspondent) IJMUIDEN. In de Binnenhaven ligt een Belgisch tweemast-zeiljacht ran twaalf ton. „aan de ketting". Op 23 September heeft het vissersvaartuig IJmuiden 5 de „baby" binnengesleept en nog steeds ligt er beslag op het schip, omdat de kapitein-eigenaar, de 44-jarige Belg Albert Stuyts, het sleeploon niet heeft betaald. De slepers hebben een civiele procedure tegen Stuyts aanhangig gemaakt en aangezien deze vrijwel zonder middelen schijnt te zjjn, ziet het er naar uit dat de „Baby" hier zal overwinteren. wel, maar naar IJmuiden. Tenminste zo luidt het verhaal van mevrouw Stuyts. In IJmuiden aldus haar verdere relaas wachtte de waterpolitie, de deurwaarder en de douane, die per radio door het vissersvaartuig waren opgeroepen. Aanvankelijk zou de schipper van de IJmuiden 5 geen prijs voor het slepen hebben ge noemd. maar de volgende dag kwam er een eis tot betaling van 1500 en aangezien er geen geld was, volg- Visser vroeg f 1500 sleeploon Aan boord troffen wij alleen me vrouw Stuyts aan. want haar echt genoot heeft gemonsterd voor een .tramp" („wilde" vaart) met de .Amstelpark", Hij bevond zich al op dat schip. Het verhaal van Maria Stuyts is avontuurlijk en triest. De „Baby" is van Finse afkomst; Stuyts kocht hem in 1947. Man, vrouw en zesjarig zoontje zijn toen met het jacht gaan varen. In 1949 voeren zij van Antwerpen naar Bre merhaven om „zaken te doen". Dit zonder succes. Men wist na lang tobben een visum voor Columbia te krijgen en vond vier Duitsers, die. tegen betaling de overtocht zouden meemaken. Zoals de „Baby" daar ligt met een veel gebruikt zeil afgedekt, lijkt het ons allerminst een pretje er de oceaan mee te bevaren. Maar Maria Stuyts verzekert ons, dat de boot zeewaardig is. Enfin, de „Baby" werd uitgerust voor de grote sprong en op 23 Augustus verliet men Bremerhaven. Eerst kwam er een storm, die de „Baby" voor anker dwong bij Wangeroog in de Duitse bocht Het schip strandde door het breken van een ankerketting. Terug naar Bremerhaven, waar de zaak werd gerepareerd. Op 21 September weer vertrek. Twee da gen later, ter hoogte van Petten, praaide men de IJmuiden 5 Een der opvarenden had middenooront steking en de „Baby" vroeg of de vissersboot haar naar Den Helder kon slepen. De IJmuiden 5 sleepte Noors schip dreigt in volle zee te breken SCHEVENINGEN (Radio). Het Britse kuststation Wick (N. Schot land) meldt bericht te hebben ontvangen van het Noorse s.s. „Arthur Stove". (7243 ton), waar in dit schip seint om half tien (Ned. tijd) lek geslagen te zijn. Mogelijk zal assistentie nodig zijn. De „Arthur Stove" bevindt zich op ongeveer 250 mijl ten Westen van Wiek. Volgens een later bericht is het Britse schip „Spendour" bij het Noorse schip aangekomen. De „Arthur Stove" heeft geseind, dat het elk ogenblik in tweeën kan breken. De Nederlandse sleepboot „Hud son" is uit Queenstown vertrok ken om assistentie te verlenen. Van men de er beslag op de „Baby", deskundige zijde verzekerde ons, dat dit bedrag aan de hoge kant is. Maar veel of weinig tót nog toe kon of wilde Stuyts hele maal niets betalen. Twee van de passagiers zijn al op eig^n gelegenheid verder getrokken en de anderen zouden vandaag met een sleepboot naar Mexico vertrek ken. Schipper Stuyts gaat voor onbe paalde tijd op de Amstelpark" va ren, maar al zou bij een vermogen bijeen verdienen, dan nog kan de „Baby" deze winter niet meer ver trekken. fTyOEN op de avond van die to- 1 neelvereniging het doek voor het eerst rees, zagen we een ka mer met een groot, in hokjes ver deeld raam naar de tuin, waarvoor een man zich somber had opge steld. „Het sneeuwt", meldde hij. Dat kon je trouwens zién. Een wer kend lid in de nok van het toneel, begon namelijk handen vol witte snippers naar beneden te werpen, die als echte vlokjes langs het venster dwarrelden. En niet alleen er langs. Ruitjes bevatte het décor namelijk niet, zodat de schijn- sneeuw dtvars door het gesloten venster de kamer binnendrong. Desondanks werd er gegrinnikt. Want een publiek wil dolgraag in de illusie worden opgenomen maar vindt het, op een heel ander plan, ook heerlijk als er iets mis gaat. zodat het mag spijbelen. Zelfs Louis Bouwmeester zou niet in staat zijn geweest die onverklaar bare sneeuw-in-de-kamer weg te spelen en de verdienstelijke lief hebber bij het raam kwam van slechter huize. Met de moed der wanhoop hield h[j niettemin vast aan de Strindbergiaanse toon van zijn rol, keerde het helse venster de rug toe en deed enige stappen in de richting van het voetlicht. „Eigenlijk zou een mens beter dood kunnen zijn", verklaarde hij. Donderend gelach. Enige witte snippers waren namelijk op zijn hoofd blijven liggen en hielden, gedurende zijn hele nu volgende monoloog, de herinnering levend aan het hachelijk aan vang sin ci- dent. Eindelijk was de brave man uitgesproken en mocht, nog steeds met die witte vlokjes in top, het toneel af. Plichtplicht, anders niet..", zei hij. Nu moest hij de deur openen en verdwijnen. Maar het décor was blijkbaar een beetje rheumatisch, want de deur dacht er niet aan haar plicht te doen. Eerst duwde de man er tegen, maar dat hielp niet. Daarna trok hij, doch dat ging evenmin. Hard rukken pro beerde hij wél, maar daar hij in zag dat nu de hele kamer dreigde te kapseizen, hield hij er mee op en bleef houdingloos staan. „Plicht", sprak hij nog maar eens. De zaal begon weer te grin niken. Ieder wist dat hij af moest maar niet kon en met de wrede belangstelling die een collectief gemakkelijker opbrengt dan 'n so lo-mens keek men op zijn gemak toe. hoe de opgesloten stakker dit varkentje zou wassen. Uit het raam kon niet dat stond zonder vieer vast. Eigenlijk bood het trapje naar de zaal de enige reële ontsnappingskans, maar daar viel evenmin aan te denken. De acteur ging moedeloos in een fauteuil zitten, dacht diep na en hernam toen: „Wat een troosteloos leven.." „Dat hèb je al gezegd", riep iemand van boven. De deur bibberde een beetje en je hoorde piepen en kloppen, ten bewijze dat er achter de coulissen koortsachtig aan zi,jn bevrijding werd gewerkt. Toen de hamer even zweeg stond de man weer op. deed haastig enige passen naar links, zei nog één keer „Plicht!" en rukte de deur naar zich toe. Het ging! Sterker nog mèt de terugwij kende deur viel een, op een stoel tje staande man in overall, die een hamer in de hand had, languit de kamer binnen en keek, met be grijpelijke ontzetting in het voet licht. Toen zijn ze maar met het bal begonnen. KRONKEL (Advertentie LM.) Gelezen en gewogen Met de feestdagen in zicht) Q ERONTOLOG1E is een misschien wat afschrik wekkend woord, maar wanneer wij dit verta len als de wetenschap die zich bezig houdt met de studie van de ziekten van de oude dag, is het dui delijk, dat hiervoor veel belangstelling bestaat. Oorspronkelijke Nederlandse werken op dit gebied, die bij de leek aanspreken, zijn er nog vrijwel niet en daarom zijn te meer welkom twee boeken van Amerikaanse oorsprong. In de eerste plaats „Blijf Jong Leef Lang" door Gayelord Hauser, per- schenen bij Holkcma en Warendorf, Amsterdam (f 7.50). Volgens Hauser bestaat het probleem van het „oud worden" niet. Hij meent dat er leefregels zijn, die het mogelijk zouden kunnen maken de z.g. biologische leeftijd van bijna 140 jaren voor de mens te bereiken. Het boek is smakelijk geschreven en mede daardoor is het waarschijnlijk reeds in vele lan den een „best seller" geworden. Op hetzelfde terrein beweegt zich het eveneens uit Amerika afkomstige „Naar een gelukkige Ouderdom" door dr G. Lawton, verschenen bij de uitgeverij Kosmos, Amsterdam (f 8.90). Het be vat tal van raadgevingen hoe men na zijn vijftigste levensjaar dient te leven om van een gezonde ouderdom te genie ten. „De chemie (scheikunde! is de we tenschap van het heden en van de naas te toekomst", schreef prof. van Rijn berk een 25 jaar geleden. Dit bock „Chemie In dienst van de mensheid" door dr A. E. Schouten, ver schenen bij Holkema en Warendorf (f 5-50) getuigt daarvan. Welke ontwik kelde leek wil niet gaarne iets meer weten over de beroemde „koortstablct- ton" (sulfatabletten). penicilline en strcptomycine. en D.D.T. Men vindt dit alles in dit boek. Gèneeskunde kan gezien worden als de Instinctieve hulp. die een mens ver leent aan een ziek medemens. Prof. Howard Haggard, gaat van deze ge dachte uit in zijn boek „Van medlctjn- man tot geneesheer", verschenen bij de uitgeverij Ruys. te Amsterdam (f 9 75). Hij staaft zijn idee met tal van gege vens die hij ten dele ontleent aan oude handschriften. Ware het niet, dat Ho ward een goede levendige stijl schrijft en zijn bock voortreffelijk is \ertaald door mr. dr. Schuurmans Stekhoven, het zou wellicht „droge kost" zijn. Nu echter is het een bijzonder leesbaar, uitstekend verzorgd boek geworden. „Uit drie eeuwen Nederlandse Ge neeskunst" door dr. E. D. Baumann, verschenen bij H. Meulenhoff te Am sterdam (f 14.90) behandelt in het bij zonder wat Nederlanders op dit gebied hebben gepresteerd In de laatste drie eeuwen Het is eveneens uitstekend verzorgd en goed geïllustreerd en uit dien hoofde een voortreffelijk geschenk Op een ander gebied maar toch aan verwant terrein beweegt zich het 250 bladzijden tellende boek „Algemene Biologie" van de hand van dc Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. Bocke, uitgave voor hen die zich Interesseren voor de ze tak van wetenschap van de Wereldbibliotheek te Amsterdam De trans-atlantische raket is juist opgestegen en vliegt nu boven New York. Een der fascinerende tekeningen uit Willy Ley's boek „De sprong in het heelal". (f 6 25). Dat het reeds zijn zesde druk beleeft, dankt dit boek aan de boelen de. hooggestemde en nauwgezette wij ze waarop de schrijver vertelt van de mysteries van het leven. Een woord van warme aanbeveling verdient ook „GIJ en de Natuurkunde" van dr. Karlson. waarvan een vijfde, geheel herziene druk zojuist bij Schel- tema Holkema is verschenen (prijs f 8.75'. Dc nieuwste theorieën omtrent de opbouw van het heelal, de vraag stukken der atoomenergie en vele an dere zaken, die ook de leek niet onver schillig kunnen laten, worden in het werk op een gezien de gecompli ceerdheid der behandelde stof ver bluffend eenvoudige wijze aan de le zer duidelijk gemaakt. Wie op de titel „De sprong In het heelal" afgaat denkt een sensationele, speculatieve roman-è la-Jules Verne In handen te hebben. h(j komt bedrogen uit. want Willy Ley's boek knap ge ïllustreerd door Chesley Bonestell vertelt op populair-wctenschappelilke wijze over de mogelijkheden die er ziin. om per raket naar de maan te „vlie gen", en misschien naar de andere pla neten van ons zonnestelsel. Wat do heelal-rei7igers te zien krijgen, daar van trachten Ley en Bonestell een zo wetenschappelijk mogelijk verantwoord beeld tc geven. „De sprong ln 't heelal" is een boek. dat zich met spanning laat lozen. De vertaling is van J. de Groot, de bekende sterrenkundige dr H. Groot schreef een zeer waarderend voorwoord. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam (f 9-75). „Aan de basis van het leven" is de titel van het nieuwste boek van de nu 80-Jarlge Dr Maria Montessori. Op boeiende wijze zet zij uiteen, welke uitzonderlijke innerlijke krachten in het Jonge opgroeiende kind aanwezig zijn, die het instaat stellen in zijn eerste le vensperiode, zonder enige directe hulp van bulten, tot ontwikkeling te komen. Maria Montessori volgt in dit boek de groei van het kind van zijn prac-natalo stadium tot ongeveer 6 Jaar en legt er de nadruk op. dat deze periode waar schijnlijk als de belangrijkste phase van het groeiproces tot mens beschouwd kan worden. Iedere opvoeder, ouder of leer kracht. die met verantwoordelijkheid zijn taak wil vervullen, zij aangeraden dit levendig en door mevr. J. J. Prins Werker goed vertaalde boek te lezen. Het verscheen bij Van Holkcma cn Wa rendorf te Amsterdam (f 12-50). De natuurliefhebber, die in de lhvige determlneerwerken er nooit ln geslaagd is de naam te vinden van de plant die hij op zijn weg tegen kwam. doet er goed aan voor Sinterklaas te vragen de „Kleine Flora" van dr. W. P. Postma, verschenen bij TJcenk Willink te Haar lem (f 590). Volledigheid zal hij hierin niet terug vinden. Het verschaft hem echter wel de namen van 570 ln het wild groeiende planten en het kan hem wel licht de weg banen naar dc moeilijker werken op dit gebied. Het boekje is goed en overvloedig ge ïllustreerd en door zijn handig formaat en het plastic kaft uitstekend geschikt om mee naar bulten genomen te wor den.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3