VAN NELLE'S KOFFIE Studentengrap? Nee, studie in spelvorm Wagons-Lits bestaat vijfenzeventig jaar 'JUIST NU ADVERTEREN Korporaal benoemd tol ...militair attaché BRANDPUNTEN Zal Leids college nieuwe glans aan het Binnenhof verschaffen? Ook arbeidsveld in binnenlands verkeer Ignace Neumark wil Nederlander worden Snoek van 17 pont gevangen De Centrale Algemene gratis tas afhalen VAN MAANEN's chef voor de afdeling propaganda 4 Woensdag 28 November 1931 DEN HAAG. Bij het doorbladeren van de Kamerstukken viel ons oog op een wetsontwerp, ondertekend door de minister-president Jonkman, de minister van Binnenlandse Zaken Eraser en de minister van Justitie Roclvink. Even kwam de vraag op of wij wellicht onze tijd in een winterslaap verdroomd hadden en de verkiezingen van 1952 en de daaropvolgende kabinetsformatie wellicht allang plaats gevonden hadden. Aan een geruisloze staatsgreep viel moeilijk niet te denken. partijstructuur iets verschillend. De KVP heeft er 22 vertegenwoordigers, de PvdA 20. CH 16. VVD 13 en CPN 7. Doch onder de namen treft De verwondering was echter spoe dig overwonnen. Op het wetsont werp cn op de convocatie was im mers het woord „Studentenparle- ment" afgedrukt. Het Leidse college dat op Zaterdag 15 December om half acht in openbare vergadering zal bijeenkomen. „Een studenten grap", denkt ge? Noem het liever een parlementaire studie in spel vorm. Het wetsontwerp is een se rieus stuk. dat de politieke partijen aan wettelijke regelen wil onder werpen. Het beoogt geen verbod van ondemocratische partijen, noch wil het de partijen, wat betreft hun interne organisatie aan overheids toezicht onderwerpen Wél wenst het alleen d i e partijen aan de verkie zingen te laten deelnemen, die te voren zijn erkend. Deze erkenning wordt afhankelijk gesteld van de democratische regeling der candi- daatstelling. Dit wetsontwerp zal overeenkom stig parlementaire gebruiken, half December in de afdelingen worden onderzocht. Op 28 Januari a.s. komt het in openbare behandeling. In de eerste openbare vergadering zal mej Van Dunné (WD) een inter pellatie houden over rechtspositie van de gehuwde ambtenares. Het Leids studentenparlement. zo blijkt uit de lijst van leden, haalt het honderdtal niet en ook is de men in politieke kring welbekende aan: Barge N. Huysmans aan katho lieke, Gunning en Tinbergen aan socialistische kant, A. F. de Savornin Lohman in de Christelijke en Mole naar en Plate in de liberale hoek. Zullen zij de faam van hun naam genoten nieuwe glans rond het Bin nenhof verschaffen? Burgemeester in toga bij Fries huwelijk LEEUWARDEN. Bolsward had de Friese première van een ambte naar van de Burgerlijke Stand in ambtsgewaad. Burgemeester Bruins- ma verbond Maandag in de zeven- tiende-eeuwse raadzaal de directeur van de Bolswarder knikkerfabriek in de echt. waarbij hij getooid was in een toga van zwart laken, afge werkt met fluweel en versierd met het wapen van de stad. Ook in de Friese gemeente Ooststellingwerf zal de burgemeester, bij voltrekking van een huwelijk, binnenkort ge kleed zijn in een stijlvol ambtsge waad. EEN der vele restauratie-rijtui gen van de „Wagon Lits", zoals men ze ook in ons land ziet, ge koppeld in de treinen, die op de internationale trajecten rijden. AMSTERDAM Het oudste slaap wagen- en eetwagenbedrijf in Euro pa, oorspronkelijk geheten de „Com pagnie Internationale des Wagons- Lits" viert op 4 December 1951 haar 75-jarig bestaan. Op 4 December 1876 immers werd 't bedrijf gesticht door de Belgische ingenieur Georges Nagelmackers, die daarbij krachtige steun ondervond van de Belgische koning Leopold II, wiens naam bo venaan de lijst van aandeelhouders prijkte. Enkele jaren na de oprich ting, na de indienststelling van de Oriënt-Express werd de naam van de vennootschap gewijzigd in de „Compagnie Internationale des Wa gons-Lits et des Grands Express Européens", welke naam zij thans nog draagt. Er is een tijd geweest, dat de rei ziger per spoor bijzonder weinig ser vice had. Slaapcoupé's waren er niet cn warme maaltijden en eenvoudige verversingen waren niet te krijgen. In het spoorboekje van die tijd vond men niet de nu zo vertrouwde tekens van een mes en een vork kruiselings over elkaar, en een bed. Pas in 1872 deed het eerste slaaprijtuig zijn in trede in het Europese spoorwegver keer. enige jaren daarna stichtte Nagelmackers zijn „Wagon-lits". Het nut van die vennootschap werd na aanvankelijke moeilijkheden steeds meer ingezien. Reeds vrij kort na de oprichting kwamen er nagenoeg geen internationale verbindingen tot stand zonder dat er slaapwagens of restaura- ticrijtuigen in de samenstelling der treinen werden opgenomen. Technische verbeteringen droegen ertoe bij, dat net mogelijk werd grote doorgaande ver bindingen met gerieflijk Ingerichte trei nen tussen de voornaamste hoofdsteden van het continent te scheppen. De eerste van deze treinen was DEN HAAG. Btf de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend ter naturalisatie o.a. van Ig nace Neumark, dirigent te Hilver sum. Ignace Neumark werd te Plock (Polen) geboren en bezit de Pool se nationaliteit. Zijn echtgenote be zat oorspronkelijk de Nederlandse nationaliteit. Van 1922 af tot aan het uitbreken van de tweede we reldoorlog was hij als dirigent ver bonden aan het Residentie-orkest. Sedert 1946 treedt hij wederom als zodanig op. Het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen heeft verzocht aan ver zoeker. die ridder is in de Orde van Oranje-Nassau, bij voorrang de Nederlandse nationaliteit te ver lenen. de Oriënt-Exprc.s, daterend uit 1383. Andere beroemde treinen, uit sluitend samengesteld uit materiaal van de C.I.W.L. waren de Rome- Express cn de Nord-Express die een rechtstreekse verbinding onderhield tussen Parijs en St. Petersburg. het tegenwoordige Leningrad. Later kreeg de maatschappij vaste voet in Egypte en Noord-Afrika. Er ont stonden nog meer grote lijnen als de Taurus-Express, een doorgaande verbinding van Calais naar Bagdad. De vergroting van het arbeidsveld be tekende dat het wagenpark voortdurend uitbreiding onderging. Veel van dit ma teriaal ging door de oorlog verloren. Nu functionncert het merendeel der slaap- cn cctwagens weer als vóór de oorlog, uitgezonderd in enkele Ooste lijke landen van Europa. Daartegen over staat echter dat er nieuwe lijnen zijn gekomen, zoals de Scandinavië— Zwitserland-express. Maar niet alleen in het buitenland se. ook in het binnenlandse ver keer werkt de „Wagons-Lits" voor zover de treinen voor dat doel ten minste zijn ingericht. In ons land zijn dit nagenoeg alle electrische treinen van het stroomlijntype, dc diesel-electrische treinen en de uit het nieuwe doorgaande materieel samengestelde express-treinen. Juist dit onderdeel van het bedrijf, de exploitatie van treinbuffetten, is in ons land na de laatste oorlog be langrijk in betekenis toegenomen. (Eigen bericht) DEN HAAG. Deze maand is een K B. getekend, dat de benoe ming inhield van de korporaal van de landmacht. P. Cramer, tot.... militair attaché, verbonden aan de Nederlandse legatie in Siam. Met tegelijkertijd zijn benoeming tot reserve-kapitein infanterie, en zijn tijdelijke bevordering tot reserve majoor. Voorwaar een opmerkelijke be noeming voor een ..eenvoudig korporaal". Een vlucht omhoog, die in de Nederlandse militaire geschiedenis een unicum mag he ten. Het is echter de vraag wat op merkelijker is: de benoeming van een korporaal tot militair attaché of het feit dat deze dienstplichtige korporaal nog altijd korporaal was, hoewel zijn werk de laatste jaren zich van dat van een militair at taché eigenlijk in geen enkel op zicht onderscheidde. Vlak na de oorlog is de dienst plichtige Piet Cramer met zovele van zijn jaargenoten naar Indone sië gezonden, waar de thans ruim dertigjarige zich al spoedig zoda nig onderscheidde, dat hij na be trekkelijk korte tijd werd verbon den aan het kabinet van generaal Spoor. Zijn werk en zijn kennis trokken reeds in die dagen grote aandacht en het was in verband daarmee, dat hij na betrekkelijk korte tijd werd uitgezonden naar Bangkok, waar hij werd verbonden aan de Nederlandse legatie, als klein ambtenaar, belast met aller lei karweitjes van militair karak ter, zoals er in die legatie vele waren. Zeer geruime tijd heeft hij dat werk nu gedaan, totdat men plotseling tot de conclusie kwam, dat zijn functie zich eigenlijk in niets meer onderscheidde van die van een militair attaché. Toen dat eenmaal vaststond heeft het nog enige tijd geduurd voor men daaruit de consequent!' heeft getrokken. Maar tenslotte dat toch geschied, en 't pleit vo Oorlog", dat het niet geschroor heeft met alle gebruiken te br ken op een wijze, die bepaald ni ieder jaar voorkomt. Dat er in do Lingo nog flin- snoeken leven, bleek toen de spo: visser Wouter Meuthaan uit Bee: gistermorgen een kanjer van negc pond ophaalde. De visser was ee half uur in de weer om deze kna; op de wal te krijgen. De heer Meu haan was zo in dit snoekavontui verdiept, dat hij op een gegev: ogenblik al tot zijn middel in b water stond. Nog maar nauwelijks was de bi binnen, of de visser had opnieu beet. Weer een snoek en ditma een van 17 pond. Het dier ging a een razende te keer. Twee ure duurde het. voor de visser dit mo: ster op het droge bracht. Verbetering van weg AmerongenSeherpenzei Ged. Staten stellen aan Prov. St ten voor een bedrag van 50.000 besteden aan de verbetering van h onder de gemeente Renswoude gel gen gedeelte van de weg Amero: gen—-Scherpenzeel, welke weg c het tertiair wegenplan is geplaat: Ofschoon Ged. Staten het gebr; aan medewerking van de zijde Vi Renswoude betreuren, moeten erkennen dat inderdaad het bcla: van Renswoude bij deze verbindi; niet groot is. Van het onder Am rongen gelegen gedeelte van dew voldoet twee-derde (de Haarwe; nagenoeg aan de eisen van het t« tiair wegenplan. Dat kan alleen VAN NELLE'S koffie zijn! ROODMERK GROENMERK GEELMERK _>rand! Dus schade. En schade be tekent zorg. Zelfs een klein brandje kan reeds een grote strop zijn. Is 't dan niet nodig over een „reddings- zeil" te beschikken? Zo'n reddingszeil is voor U „De Centrale Algemene", die alle schaden opvangt, hoe zwaar ze ook zijn. Natuurlijk sluit U Uw brand-en inbraak verzekering bij onze maatschappij, 't Is meer dan zich dekken voor eigen schade - 't is ook mee-bouwen aan de gehele moderne arbeidersbeweging. "„Dc Centrale. Algemene" is de eigen maatschappij van het N.V.V. cn Dc Centrale Arbeiders-Verzekeringsbank. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor: Rijnstraat 28, Den Haag AMERSFOORT Te koop aangeb. Schuren te knop. Te be vragen J. v. d. Smalen. Rui- tenbekerlaan 17. Leusden. Te koop geheel compleet zga.n. herensportrijwiel. Prijs f 95G. v. Stelling werfstraat 11. Gramofoonplalcn. Zowel ln populair als klassiek vindt U grote sortering bij Mu ziekhandel C. v. d Wijn gaard. Langestr. 72. Tel. 6225 Singer kleermakers-naai machine in goede staat en met garantie. Contant 175.-. Ook betaling in overleg. De Veen's Naaimachinehandel, Steinlaan 66. Zeist Tel. 4066 Te huur aangeb. Bruidskleding tc huur. Rouw-, Trouw- en Avond kleding voor Dames en He ren. Malson Steenis Stein laan 58 Zeist Tel 2784 I Personeel aangeb. Juffr. middclb. leeft, be kend met verpl zoekt werk- zaamh. In huish. Goede rcf. Brieven onder No. 7737 bur. van dit blad. Lessen Autorijschool A. van Nic, instructeur KNAC cn ANW B. Inl. Llssone Lindeman. Amersfoort. Tel 6637 of 3862 Cliënten buiten Amersfoort speciale lestijden. Woningruil Woningruil. Aangeb. te Haarlem: gedeelte van huis voor Idem te Amersfoort. Br. no. 7699 bur. v. d. blad. Diversen Dames laat Uw figuur door corset of steunband vakkundig verzorgen, ook bustehouders. elastieken kousen. Straatsma's Corset- speciaalhuis. Plantsoen West 11. Lage prijzen. Steeds voorradig: Nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat, en balkijzer bij Fa. B. Zwaaf Zonen, Amersfoort. Tel. 5226. Naaimachines. Mevr, Iaat Uw machine repareren door vakman met 20 Jaar fa- briekservarlng. Even be richt: Mak. Kapelweg 38. Eén ding Is zeker: bU Ar- cbifoto slaagt U beterl (Spe cialisten in bruids- en kin derreportages). Rubensstr 79. Tel. 3070. Radio Drcsselaerts. Nieuw ste Philips radiotoestellen Vanaf f 160.Gemakke lijke betalingsvoorwaarden Ook inruil Demonstratie aan huis. Krommcstraat 9. Telefoon 5772. Attentie. Wij behandelen niet alleen jassen, overalls, overhemden en boord, doch ook de gezinswas zoals het hoort. J. Weber. Dollard- straat 40. Hoektax. Dag en nacht geopend Alleen St. Rad- boudstraat 10. Tel. 6004. Uw Sint Nicotaas cadeau behoeft niet duur te zijn. Archifoto maakt bij U aan huis ccn leuke kinderrepor tage Rubensstraat 79. Tel. 3070. Mevr Franken Psvchome- triste (Helderziende), met jarenlang© ervaring, wonen de te Utrecht. Vleutenscweg 279 bis, telef. 21704 „Houdt spreekuur" a.s Donderdag 29 Nov. vah 28 uur in het Volkscebouw. Snouckaert- laan 11. „Geen begrip wat zo'n ding waard is", vertelde Mevr. X en telde 100.neer voor een oud vehikel van meer dan 50 jaren oud. Koopt daarom Uw naaimachine bij ;en vertrouwd en erkend adres, met garantie en gratis onderricht. De Veen's Naai machinehandel Steinlaan 66, Zeist. Tel. 4066. Naaimachines. Nieuwe en gebruikte naaimachines diverse merken en prijzen. Allo met garantie. Contant en betaling in overleg. De Veen's Naaimachinehandel. Steinlaan 66, Zeist. Tel. 4066. Hedenavond 8 uur Intcrk. evangciisaticbUccnkomst in de Grachtkerk a. d. Lieve vrouwenstraat. Spreker: Ds D. Bicsma v. Amsterdam. Medewerking v. een man nenkoor o.l.v. dhr. J. Brusse. Rijwielstalling aanw. Toe gang vrij. Morgenavond 8 uur leidt in het Leger des Hcils, Ha vik 25. Maj. L. Nijman van Arnhem zijn eerste samen komst in Amersfoort als Divisie-Officier. Ieder har telijk welkom. Toegang vrij. VANAF 28NOEVEMBER BIJ UW LEVERANCIER VERKRIJGBAAR E. DOPPENBERG ROERSTRAAT 23 mag Lederwaren, Soesterweg 214 J' De Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem vraagt voor haar Verkoopkantoor een In deze functie is men tevens belast met de eindredactie van het textiel- technische tijdschrift Rayon Revue. Gegadigden moeten stylist, tekst schrijver en organisator zijn. Sollicitatie, met recente pasfoto worden ingewacht op het adres: VELPERWEG 76 te ARNHEM

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4