Bromfietsen naar rijwielpad Tsjech gaf regering tip over spionnage Al snuffelende tussen rekken vol romans Op de rijbaan slechts in bijzondere gevallen Britten ontruimen Suez, Port Said en Ismailia Westelijken bereid tot conferentie Grote Vier Zoetigheid Preventieve hechtenis te lang in ons land „Lijkenschennis" bij Haarlemse herdenking Rijnvaart verplicht tot aaneensluiting? HUIDKLACHTEN Tito verleent gratie Eisenhower benoemt admiraals Enige voorwaarde: bespreking moet aan tijd gebonden zijn Ex-handelsattaché belichtte rol van mr. Krantz Grote partij nylons gesmokkeld Tito's aanklacht: 35.000 woorden Prof. Russel krijgt f 150 boete Dertien vermisten na aanvaring Luchtalarm in New York Vliegtuig stort na start neer Regering overweegt verbetering der gevangenissen Vliegtuigongeluk in Mexico: 9 doden Acht Nederlanders in Oostduitse gevangenissen Oorlogsmisdadigers met Kerstmis vrij Donderdag 29 November 1951 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na ampele overweging is de minister van Verkeer en Waterstaat, Wemmers, tot de conclusie gekomen, dat de bromfietsen be neden 51 cc. naar bet fietspad zullen moeten worden verwezen. „Aanvan kelijk", zo zei hij Woensdagavond in de Tweede Kamer, „is overwogen, om de minder snelle bromfietsen naar de fietspaden en de snelle naar de rijbanen te verwijzen." Het is echter gebleken dat dit practische bezwaren zou ontmoeten en weinig nut zou opleveren. Er zal derhalve beneden 51 cc. geen onderscheid worden gemaakt. Op de bovenstaande regel zullen echter twee restricties moeten wor den aangebracht. Het kan n.l. voor komen. dat bepaalde fietspaden op sommige spitsuren zeer druk bezet zijn met rijwielen. Het moet dan mogelijk blijven, dat de beheerder van de rijbaan de bromfietsen toe stemming geeft om deze te bezigen. Interrupties in Kamer (Vervolg van pag. 1) Veel spraakzamer was de CPN over het verbod van de herdenking op de erebegraafplaats. De heer Wagenaar sprak over een particu lier gesprek, dat hij met minister Teulings had gevoerd over dit ver bod. Deze had toen gezegd, dat hij er zich niet mee bemoeien zou. De minister zei nu. dat dit in zoverre juist was, dat hij er geen bemoeie nis mee had omdat het voor de ver antwoordelijkheid van andere ambtsdragers (commissaris der Ko ningin en burgemeesters) kwam. Maar hij liet deze niet in de steek. Ook niet, toen de heer Gortzak (CPN) uitriep, dat er lijkenschen nis en dieverij was gepleegd, door dat bloemen op de vuilnisbelt wa ren geworpen. Minister Teulings zei dat het hem buitengewoon onaangenaam had getroffen, dat de communisten het tere element in een herdenking van gevallenen gebruikten als schild om een politieke demon stratie te beschermen. „Dèt is lij kenschennis" riep toen de heer Goedhart. Motie-Schilthnis strookt met 's ministers plan (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Drie moties wer den Woensdagavond voor minister Wemmers uitgestald bij het debat over de begroting van Waterstaat en Verkeer. Een van de heer Schilthuis (PvdA), waarin de Regering werd uitgenodigd om, nu de Nederlandse Rijnvaart tot eens gezinde samenwerking niet in staat is gebleken, zo spoedig mogelijk die maatregelen te treffen, welke in het algemeen belang noodzake lijk zijn. Deze motie, welke dus een zekere verplichte aaneenslui ting beoogt, strookte geheel met de voornemens van de minister. Een motie van mr. v. d. Heuvel (KVP) die vond, dat de vrijwillige samenwerking in het autobusver- voer door de commissie Vergunnin gen Personenvervoer te weinig werd bevorderd en welke dies aan drong op een wijziging of aanvul ling van de richtlijnen voor deze commissie, werd door de bewinds man bestreden. Maar mr. v. d. Heuvel handhaafde zijn motie toch. De motie van ir. Posthumus (PvdA) was toen nl. net ingetrok ken. Deze beoogde het vaststellen van een zekere prioriteit ten aan zien van de anti-verziltingsplannen. Doch de minister wilde zijn even tuele opvolger niet binden en toen boog de indiener, die met louter vriendelijke bedoelingen bezield was geweest, het hoofd. Met de Kamer betreurde minis ter Wemmers het overigens ook. dat op zijn begroting bezuinigd had moeten worden. De minister speet het, dat er geen tien millioen gulden beschik baar waren voor de wegverbete- ring tussen Den Haag en Rotter dam. Luchtpost voor vliegkamp- schip '.Karei Doorman' Het tweede bezwaar is, dat brom fietsen zich sneller voortbewegen dan rijwielen. Derhalve is eerst overwogen een maximum-snelheid van 20 km voor te schrijven. Doch deze is voor de politie moeilijk te controleren. Gezocht wordt nu naar een bepaling, volgens welke de bromfietsen zich zullen moeten aan passen aan het tempo der zich op het fietspad voortbewegende fiet sers en dezen niet mogen hinderen door herhaald inhalen. Zij zullen zich m.a.w. aan het verkeersbeeld moeten aanpassen. Is 't fietspad leeg, dan bestaat geen bezwaar te gen een snel tempo. Wel wordt overwogen, evenals voor motorrij wielen voor te schrijven, dat slechts zo hard gereden mag worden, dat zij steeds tijdig kunnen remmen. Dat zou met zich meebrengen, dat de remmen aan bepaalde eisen moe ten worden onderworpen. „Een speciaal herkenningsteken voor bromfietsen", zo zei minister Wemmers, „zou administratieve rompslomp betekenen." Daarvan is dus afgezien. Wel had hij er aan vankelijk voor gevoeld om het op de bromfiets meenemen \'an kinde ren te verbieden. Op sociale gron den is hij thans bereid het vervoer van één kind te overwegen mits het voertuig daartoe gelegenheid biedt Het mede-vervoeren van dieren zal echter worden verboden. Ook heeft hij overwogen om de minimum-leeftijd van 16 tot 18 jaar te verhogen. Maar hij begreep wel, dat dit voor scholieren, die lange afstanden moeten afleggen, bezwaren zou meebrengen. Hier over behield hij zich zgn oordeel nog yoor. Tenslotte wees hij er op, dat bo venstaande bedoelingen een wets- en reglementswijziging noodzakelijk maken. Zij kunnen dus niet direct verwezenlijkt worden. Wel betoog de hij, de bromfietsenkwestie zo spoedig mogelijk te willen regelen. Over 't instellen van een verkeers- cxamen waarvoor verschillende Kamerleden hadden gepleit, zei hij niets. Advertentie d M zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid aantasten en ont sieren, verdwijnen spoedig door plaat selijk betten (deppen) met f i paar druppels met diepte werking BELGRADO De Joegoslavi sche regering heeft de op een na hoogste kerkelijke leider, de me tropoliet Josif, in vrijheid gesteld. Hij heeft ruim een jaar huisarrest gehad omdat hij beschuldigd werd van een samenzwering tegen de staat. De regering van Tito heeft een decreet uitgevaardigd, waardoor de gevangenisstraffen van 2.400 mensen met 4 tot 14 jaar vermin derd worden. Daarbij zijn 34 ge vangenen, wier levenslange gevan genisstraffen tot 15 a 20 jaar ver laagd werden. Het besluit werd genomen ter gelegenheid van de verjaardag van de stichting der republiek, die vandaag w-rdt gevierd. Prins Bemhard vertoont films aan Kamerleden DEN HAAG. Prins Bernhard zal Vrijdagmorgen 14 December in de Rolzaal op het Binnenhof enige films vertonen, welke hij zelf heeft oncenomen gedurende zijn reis naar Zuid-Amerika. Hiervoor zijn de le den der Eerste en Tweede Kamer uitgenodigd, en enkele autoriteiten. Advertentie (l M.) Verrast Moeder en Meisjes op St Nicolaas mede met een tube HAMEA - GELEI. Prijs 1.54 en 0 93. ROCQUENCOURT. Generaal Eisenhower heeft bekend gemaakt dat een Franse admiraal benoemd zal worden tot marinecommandant in het Westelijk deel van de Mid dellandse Zee en dat de benoe ming van een Italiaanse admiraal als commandant over de wateren die toegang geven tot Italic in overweging is genomen. Een woordvoerder van de SHAPE (het geallieerde hoofdkwartier van gen. Eisenhower in Europa), deel de mede, dat de Franse admiraal Antoine Sala zal worden benoemd. De benoeming van de Italiaanse admiraal wordt aan Italië overge laten. Egypte verplicht zich Suezkanaalzone van terroristen te zuiveren ISMAILIA. Alle Britse troepen zullen worden teruggetrokken uit de drie grote steden in de Suezkanaalzone Ismailia, Port Said en Suez. In ruil daarvoor heeft Egypte beloofd de Kanaalzone te zuiveren van „terroris ten". Deze overeenkomst werd bereikt na een geheime samenkomst Van de Britse militaire bevelhebber met de Egyptische gouverneur van de i Kanaalzone. De Egyptische politie, die volgens de overeenkomst weer be wapend mag worden, zal gescheiden worden gehouden van de Britse troe pen. De Britten hebben bovendien beloofd b(j wegversperringen geen per sonen meer te fouilleren. Huiswaarts kerend man ziet zijn woonschip in lichterlaaie WEESPERKARSPEL. Op het woonschip van de familie Snijder dat in de Vecht onder de gemeen te Weesperkarspel ligt. ontdekte Woensdagmiddag de vrouw, die alleen thuis was, brand in de schoorsteen. Het vuur sloeg over op de houten bovenbouw die ge heel afbrandde. Van de inboedel kon niets worden gered. Het schip waarvan alleen het casco nog over is, was verzekerd. Toen de eige naar per bus uit Amsterdam huis waarts keerde, zag hij van verre zijn schip in lichter laaie. (Van onze reisredacteur) PARIJS. De politieke commissie der V.N.-Assemblée is een stap verder gekomen, doordat de heer Selwyn Lloyd, gisteren sprekend namens Engeland, Amerika en Frankrijk, het voorstel van Pakistan c.s. aanvaardde. Dit betekent, dat de Westerse Drie bereid zijn met Rusland In een sub comité te gaan praten over de twee resoluties, die dc ontwapening behan delen. Maar de Engelse vertegenwoordiger haakte meteen op een opmerking van Egypte aan, waarin dit voor het werk dier subcommissie een tijdlimiet vroeg. Het is wel duidelijk, dat niemand ervoor voelt, de ervaring van het Palais Rose te herhalen. Wanneer Rusland niet mee wil werken, moet dat maar spoedig blij ken en als het kón, nog voor de volledige politieke commissie. Het woord is nu aan Rusland, maar Wisjinsky zweeg. Zelfs toen een aantal kleine landen hem drin gend vroeg, toch het zwijgen te ver breken, aangezien de toestemming of weigering van Rusland, om tot de subcommissie van vier toe te treden, het hele debat zin zou geven of zinloos zou maken, bracht de Russische vertegenwoordiger het niet verder dan de beleefde maar uitwijkende verklaring, dat Rusland, zo grote prijs stelde op het oordeel van alle kleine landen, dat het eerst, na hen alle gehoord te heb ben, zijn mening kon geven Selwyn Lloyd verborg in zijn rede de teleurstelling over Wisjins- ky's speech van Zaterdag niet, Hij ging op alle vragen, die Wisjinsky had gesteld, in, hoewel, naar hij zeer terecht opmerkte, deze vragen eigenlijk alle de Russische denk beelden verborgen, die reeds door de Tsjechische diplomatieke dienst, maar hij heeft, naar in Den Haag wordt verklaard, geen asyl ge vraagd aan de Nederlandse rege ring. Hij is verdwenen en slechts weinigen weten waar hij zich thans ophoudt. De mededelingen van deze Tsjech waren zeer uitvoerig Zij maakten het niet alleen mogelijk de activi teit van Neumann geheel vast te c leggen, maar bevatten ook zoveel DEN HAAG. Op 3 en 5 December 1 nopevens oxer mr Krantz dat deze zat luchtpost worden verzonden n»r fcegevens o\er mr. rxianiz, aai aeze (Eigen bericht) DEN HAAG. De informaties, die de Nederlandse regering heeft ge kregen over de Tsjechoslowaakse spionnage-activiteit in ons land, zgn af komstig geweest van ir. A. S t r n a d, gewezen adjunct-handelsattaché bjj de Tsjechische legatie in Den Haag. Zgn inlichtingen hebben geleid tot de ontmaskering van de Tsjechische geheime agent Otto Neumann en tot de arrestatie van mr. D. E. Krantz, beter bekend onder de naam „König". Ir Strnad koesterde reeds geruime tgd bezwaren tegen het communistisch regiem in zg'n land. Onlangs werd hg na moeilijkheden met zgn regering naar Praag teruggeroepen. Maar hg ging niet. Strnad heeft ontslag genomen uit de Assemblée der V.N. waren ver worpen. De vergadering werd in af wachting van Wisjinsky's instructies verdaagd. Textielhandelaar ter zitting gevangen genomen (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amster damse handelsagent in textiel A. L. is Woensdag tijdens de zitting van het gerechtshof onmiddellijk gevangen genomen. De vordering van de advocaat-generaal hiertoe ging gepaard aan een eis tot be vestiging van het vonnis (drie maanden) van de Amsterdamse politierechter. Over veertien dagen uitspraak. In het begin van dit jaar was L. in Amsterdam aangehouden. In zijn auto werden toen ruim twaalf honderd paar nylonkousen ge vonden. Bovendien trof de recher che bij huiszoeking bij L. en enkele familieleden van hem nog enige honderden paren nylons aan. Ver- derweg de meeste van deze kousen waren niet gedekt door facturen. De veronderstelling rees. dat ze afkomstig waren van smokkelarij. Deze mening werd versterkt toen bleek, dat enkele facturen op naam stonden van een meneer „Cortlever" uit Den Haag, dieniet bleek te bestaan. Tenslotte ver klaarde een Tilburgse vriendin van L., dat deze nauwe connecties on derhield met haar zwager, een in woner van de Belgische enclave Baerle Hertog, die eveneens zaken in nylonkousen deed. BUENOS AIRES. De vice- gouverneur van de provincie Buenos Aires. José Luis Passerini, is uit de Perón-partij gestoten we- I gens „ontrouw en verraad". Intussen worden talrijke inciden ten uit de Kanaalzone gemeld. In Suez werden twee granaten gewor pen naar Britse militaire voertui gen. Te Tel el Kebir deed zich op een spoorweg een ontploffing voor bij het passeren van een militaire trein. Toen de trein stilstond werd hij van een hinderlaag uit beschoten. De in zittenden beantwoordden het vuur. Na een kort oponthoud kon de reis worden voortgezet In de omgeving van Aboe Soe Air heeft een Egyptisch burger Britse soldaten aangevallen en getracht zich van het geweer van een hun ner meester te maken. Hij werd ter plaatse neergeschoten. Op een Egyp tische autobus, die weigerde te stoppen bij een wegversperring, openden wachtposten het vuur. Een reiziger werd gewond. Een Britse patrouille verraste Dinsdagnacht een aantal Egyptena- ren, dat te Tel el Kebir bezig was kabels door te snijden. Drie Egypte- naren werden gedood en vier ge wond. Te Port Said heeft de eigenaar van een gebouw, waar Britse gezin nen gehuisvest zijn, een waarschu wing gekregen dat het gebouw op geblazen zal worden als hij niet da delijk zijn huurders op straat zet. De Egyptische regering heeft mede gedeeld, dat zij besloten heeft de „bevrijdingsbataljons" onder haar gezag te stellen, „omdat gevaarlijke elementen" tot deze groepen door gedrongen waren. Deze elementen, aldus de verklaring, waren gevaar lijk voor de binnenlandse veiligheid. M31SII11D1IEÜIBI (Van ome reisredacteur) PARIJS De politieke commissie der V.N. Assemblee heeft met hel denmoed de voorlezing aangehoord van Joego-Slavië's klacht tegen Rus land, een boekwerk van 35000 woor den, die met Servische koppigheid zijn opgelezen. Daarbij vergeleken was het ant woord van het Russische blok be paald kort, namelijk drie kwartier. Het was ook opmerkelijk zwak en ging zelfs niet zover het bestaan van incidenten te ontkennen. Zij wa ren echter door Joego-Slavie ver oorzaakt. dat Rusland provoceerde, zeiden de Bolsjewiki. De Joego-Slaaf had vooral op de satellieten zijn ironie gericht. Hij had niets nagelaten om te doen uit komen, dat de conflicten met hen niet voortkwamen uit tegengestelde belangen, maar uit een andere te genstelling, namelijk uit het feit dat de ene de nek voor Rusland gebo gen had en de ander, Joego-Slavië, niet. Van onze correspondent) AMSTERDAM. De rechtbank veroordeelde vandaag prof. G. M. G. H. Russel wegens beledigende artike len tot 150.boete of tien dagen hechtenis. De officier van Justitie eiste veer tien dagen geleden een boete van 1000.en een maand voorwaarde lijk wegens prof. Russels „onfatsoen lijke persmanieren" in enkele artike len over de fiscale opsporingsdienst. BOSTON. De olietanker „Ven tura" van de Texas Oil Company heeft gisteren in de nabijheid van het lichtschip Boston een visserstrawler geramd. Het vissersvaartuig, de „Lynn", met een bemanning van zeventien koppen zonk onmiddellijk. Het lichtschip heeft vier leden van de bemanning opgepikt, de andere leden zijn als vermist opgegeven. NEW YORK. Woensdag heb ben acht millioen New Yorkers tijdens de eerste grote luchtalarm oefening in de stad in allerijl dek king gezocht in de schuilkelders. In de drukste straten verdwenen de voetgangers als bij toverslag. Toen de sirenes de eerste maal loeiden schenen zij een ogenblik niet te weten wat te doen, maar even later renden zij haastjerepje de huizen binnen. In twee minuten waren 42nd Street en Fifth Avenue leeg met uitzondering van enkele mensen van de burgerlijke defensie. Ook het Rockefeller Centrum was zeer snel ontruimd. MILAAN. Een Dakota passa giersvliegtuig van de Italiaanse luchtvaart mij. is neergestort, toen het van het Malpensa vliegveld bij Milaan opsteeg. Vier personen zijn lichtgewond. Het toestel was juist van de grond toen een der beide motoren uitviel. Het vliegtuig kwam na een omheining van prikkeldraad te hebben geraakt neer op ongeveer 100 m afstand van het vliegveld. rTyOEN ik gistermiddag alleen thuis ■l was, begon ik bedrijvig het pla fond te witten, maar ik had nog geen tien streken gezet, of dc deur bel riep mij dringend tot rich. Een man met een witte doos en de blik van iemand, die wil tot vijf maar niet tot tien kan tellen, stond op de stoep. „De taart," sprak hij bedroefd. „Ik heb niks besteld," antwoordde ik. Hij keek op zijn briefje en verge leek het met mijn huisnummer. „Het klopt," zei hij. „Maar er staat geen naam bij." „Nou, dan zal zij voor boven zijn," sprak ik. „Daar wonen ook mensen, begrijp je wel? Probeer maar eens En ik deed de deur dicht, liep te rug naar de kamer, klom weer op de ladder en had de kwast net inge doopt, toen Rrrrring! Ik zei wat die timmerman riep, toen zijn collega een hamer op zijn hoofd liet vallen en daalde met ge mengde gevoelens. Wéér die man met die taart. „Wat moet je nou nog?" zei ik strijdbaar. „Eén hoog of twéé hoog?" vroeg hij. „Ach, allebei natuurlijk!" schreeuvi- de ik cn wierp de deur zó krachtig dicht, dat zgn neus er bijna tussen kwam. Terug op mijn trap witte ik minstens een hele vierkante meter maar toen kon de bel het dan ook geen seconde langer uithouden. „Als het nou weer die vent met die ze nuwetaart is, dan doè ik hem iets." dacht ik, maar het was die vent, doch ik ondernam natuurlijk niets, want hij zei zielig: „Er is niemand thuis boven." „Nou, kan ik dat soms helpen?" riep ik giftig. „Wat zeur je toch man! Duvel nou toch eindelijk eens op met je taart." Hij knikte enige malen zeer na denkend. Daarop slofte hij weg met de doos en besteeg langzaam een bijzonder hoge fiets, die als het ros sinant van Don Quichottc bij de stoep stond te wachten Toen ik het halve plafond klaar had en al aardig onder dc spetters zat, ging ter afwisseling de telefoon. Vooruit maar weer. Ik klom naar beneden en riep „Hallo!" „Ja, met Frits. Zeg, waarom wil jij geen taart van mij aannemen?" .Jxwam die dan van jou? Maar man, waaróm in vredesnaam?" „Nou, jullie zijn toch twaalf en een half jaar getrouwd, vandaag!" En toen ik even had nagedacht, wist ik dat hij gelijk had KRONKEL. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Gedetineerden zitten, in ons land, veel te lang in preventieve hechtenis. Een periode van vier-en-cen-halvc maand, zo als nü het gemiddelde is, is abso luut te groot. In Engeland ligt dat gemiddelde veel lager." Deze ernstige critiek liet Woens dag dr W. H. Nagel, hoofd van het studie- en documentatie-cen- trum van het departement van Justitie (afd. gevangeniswezen), horen op de tweede studiedag over ons gevangeniswezen. Hij drong er ook op aan, dat het vonnis in be grijpelijke taal zou worden geschre ven. De veroordeelden èn de ge vangenis-administratie moeten pre cies weten welke straf is opgelegd. Die strafmotivering is nu maal al te vaak een rariteit, zei dr Nagel. MEXICO. Doordat een C 54 tijdens de landing op het vlieg veld verongelukte zijn tenminste negen personen om het leven ge komen. Een van de wielen kwam in een gat terecht terwijl het in het donker landde. De machine sloeg over de kop. naar Hr Ms vliegkampschip ..Karei Doorman" in de Britse wateren. Hiervoor bestemde brieven tot en met een gewicht van 10 gram dienen te worden gefrankeerd met 20 cents, terwijl de volgende adres sering moet worden gebruikt- rang of kwaliteit, naam. marinenummer, aan boord van Hr Ms ..Karei Doorman". Amsterdam-C.S.-Marine. Brieven bestemd voor verzending op 3 December moeten uiterlijk 1 Decem ber om 12 uur des middags in Amster dam zijn. brieven voor verzending op 5 December uiterlijk 4 December des middags om 12 uur. toen zij eenmaal aan hem wer den voorgelegd een bekentenis deed Aanvankelijk werd deze zaak tegen de wetenschappelijke mede werker van de Rijksdienst voorliet Nationale Plan, behandeld door de officier van justitie voor corruptie zaken. mr. W H. O ver beek. Mr. Krantz is thans voorgeleid voor de recht er-commissaris mr. L. J. van Gelein Vitringa, die nu de instruc- tie leidt. Gelezen en EP N DAAR staan ze dan bij de boekhandel, al die drukinkt gevangen fantasieën van de Ne- Automonteurs gewaagd voor Zuid-Afrika DEN HAAG. Van de com missaris voor emigratie vernemen wij, dat de mogelijkheid bestaat voor 300 monteurs naar de Unie van Zuid Afrika te emigreren. Van de „Suid-Afrikaanse Motor Werkgevers Organisatie" werd be richt ontvangen, dat zij in ons land wil aanwerven 250 automon teurs, 25 auto-electriciens en 25 auto-reviseurs. Vier weken voor dronken auto-bestuurder (Van onze correspondent) HAARLEM. De rechtbank ver oordeelde de Delftse student E. S. tot vier weken gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs, om dat hij na een auto-rallye dronken op de Bloemendaalse Zeeweg heeft ge reden. Jeugdgroeten voor Indonesië DEN HAAG Radio Nederland Wereldomroep stelt kinderen, van wie de ouders in Indonesië iconen, in dc gelegenheid voor hen een Kerst- en een Nieuwjaarsgroet uit te spreken in de studio i/i Hilver sum. Deze groeten kunnen in Indo nesië worden gehoord op Woensdag, 19, Donderdag 20, Woensdag 2l> en Donderdag 27 December 1951. Deze groetenprogramma's worden opgeno men in Hilversum op Dinsdag 18 December en Zaterdag 22 December 1951. Aan de opname zijn voor de deel nemers geen kosten verbonden Reis kosten worden echter niet vergoed. Voor iedere familie kunnen slechts twee kinderen groeten uitspreken Hun, die aan deze programma's wensen deel te nemen, wordt ver zocht zo spoedig mogelijk een aanvraag in te zenden bij Radio- Nederland Wereldomroep, Postbus 137, Hilversum. Op de enveloppe: Jeugdgroeten voor Indonesië. De aanmelding sluit op 10 December 1951 derlandse schrijversbent. Tafels vol! rekken vol! Een goede naam een geslaagd bandje of zo maar een gril heeft sommigen samengedreven in de etalages, waar ze onder het licht der T.L.-buizen de voorbijgangers tonen, dat er binnen en buiten de Vereniging van Letterkundigen niet wordt stil gezeten. De keus is altijd weer opnieuw op de zo omstreeks December terugkerende boekenjaar- marlet overrompelend. Misschien dat voor som migen, die niet met zekerheid weten, dat 't maar weer een nieuwe Jan de Hartog (of andere schrijver) moet zijnin deze aflevering van onze feestgids een nuttige tip zit. Onder de titel „Mcns_ of Wolf?" pu- over „Cowboys van Canada" dan doet ugc Met de feestdagen xn zicht) blieecvae mevrouw A. Rutgers van der Loeft—Bascnau bij dc uitgeverij Piocgs- ma te Amsterdam 6.90» een bijzonder goede roman, waarvoor zij de gegevens ontleende aan een ontmoeting die zij in Duitsland heeft gehad met een har monische. idealistische Duitse vrouw. De vrouw h?eft veel leed ondergaan door het Nazi-bewind en ook later wan neer de Russen Duitsland binnen rukken is haar lot zwaar. Desondanks heeft zij vertrouwen in de mensen cn in de toe komst. De schrijfster slaagt erin haar onderwerp vrij van valse romantiek te behandelen, zodat dit boek niet alleen spannende lectuur biedt, maar ook een waarheidsgetrouw portret ls van een der meest tragische episodes van onze moderne tijd. Een ontroerend boek is „Nog pas gisteren", waarin Maria Dcrmoüt haar herinneringen neer schreef aan het In- dié uit het eind der vorige eeuw Bij zonder machtige vertelkunst, die het verleden voor de lezer tot heden maakt, onontkoombaar. Een eenvoudig en op vallend sterk en rijp kunstenaarschap spreekt uit dit meesterlijke werk, dat in onze prozalitteratuur voor uniek mag gelden en te sterker verrast omdat het een debuut is! (Querldo, Amsterdam. 6.50). Wanneer een Kees Meeke schrijft hij dat uit eigen ervaring en zonder de opgeschroefde sensatie-romantiek van de traditionele wlld-west-lcctuur. Vijf tien verhalen bundelde hij hier. raak van atmosfeer, boeiend en dramatisch vaak sterk geladen hard cn fors van allure, maar bovenal fris en pittig, zo als ook veel van zijn vroegere werk. (Ailert de Lange, Amsterdam. 6,50). Vijftig verhalen, novellen cn korte romans van Albert Helman zijn verza meld in een „Omnibus" Alleen al door zijn gevarieerdheid van sfeer, die tot lezen prikkelt, ls dit boek een hoogst plezierig bezit cn van Helman's boeien de. dynamische vertelkunst biedt het talrijke prachtige specimina. (A.B.C.. Amsterdam. 9,90). Evert Zandstra heeft een lijvige ro man geschreven over een zoon van net wijde Friese land, die van een ruige, onstuimige zwerver een voorvechter van de socialistische beweging werd Bijna elke stap van deze tenslotte zo harmonieuze mens op zijn weg van de wieg naar het graf vindt ge met minu tieuze nauwgezetheid opgetekend op de 354 bladzijden van dit fraai verzorg de werk. „Het Grote Appèl" geheten, dat een mengeling werd van 'n streekroman een tendenz-ldem en een historische- dito. Onze voorkeur gaat uit naar de eerste helft van dit tiende bock van Evert Zandstra het deel waarin zonder pathetiek het verhaal wordt gedaan van de hechte liefde tussen de hoofd persoon en zijn vrouw. Uitgave: „De Arbeiderspers" (f 7.30) In de nieuwste roman van Wllly Cor- sarl, „C-eze ene voorstelling", is de be langrijkste figuur een voor de oorlog zeer beroemde Franse chansonnier cn fllmspeler. die zich na de bezetting te rugtrekt in zijn .leeg geroofde villa aan de Rivièra. Alle tijdens de bezet ting meegemaakte ellende heeft hem aan het twijfelen gebracht omtrent de zin van het leven en bovendien waant hij zich direct schuldig aan de dood van een verongelukt protégeetje. De problematiek In deze roman ls In teressant genoeg en voldoende scherp gesteld, maar de uitwerking stelt te leur. Lezenswaardig is het boek echter vooral door de boeiende beschrijvingen van het kunstenaarsleven in het zoveel romantischer!?) tijdperk van tussen de twee wereldoorlogen. Uitgave „De Be zige Bij". Amsterdam (f 7.90). Mr. A. Roothaert heeft weer eens een boek geschreven. Oom Plus. naar wie deze roman heet, ls het zwarte schaap in zijn familie en de vreemde eend in de bijt van het Brabantse dorp. dat de schrijver als achtergrond van zijn verhaal heeft gekozen een dorp met veel kleinburgerlijk fatsoen, vol bekrompenheid en heilige huisjes, waar tussen oom Plus zich moet bewegen cn waarmede ht) voortdurend overhoop ligt. Een vlot geschreven roman, ge heel in dc trant van Roothaert (A. W. Bruna Zn., Utrecht. f 8.75). De Moord op Arend Zwlgt heet Alfred Kossmaun's nieuwe boek (Em. Querido. A'dam f 6,90). de geschiedenis van twee Rotterdamse jongens „op weg naar de volwassenheid" Dat het ver- linal zich afspeelt ln Rotterdam, is niet meer dan toeval; het had ook er gens anders kunnen gebeuren, deze .opstand" van twee onevenwichtige knapen tegen het milieu waaruit zij voortkomen. Het is allemaal een beetje vaag en onwaarschijnlijk wat Kossmann ons voorschotelt, ook de psychologische drijfveren zijn allerminst overtuigend. Jammer, want deze jonge schrijver hij verraste ons met zijn eerste ro man „De Nederlaag" bezit ongetwij feld talent. Zeker het hogere gevangenisper soneel moet weten, waarom een bepaalde straf is opgelegd, opdat het kan beoordelen, hoe een ge vangene moet worden behandeld. Minister Mulderijc heeft meege deeld, dat als de nasleep der be rechting van politieke delinquen ten achter de rug is, de regering bijzondere aandacht zal gaan be steden aan de verbetering van het gsva n ge rü sw eze n WILLY CORSARI Aanvankelijk wekt Zoé Oldenbourgs trilogie „Het geslacht Llnnières" goede verwachtingen. In de eerste hoofdstuk ken boeiende beschrijvingen van een. kinderhuwelijk in het middeleeuwse Frankrijk, een eerlijk beeld van de. ook in de kleinere kastelen primitieve hy giëne en slechte woningtoestanden. La ter „zakt" de roman af: de schrijfster schijnt dan een haast barbaars genoe gen te vinden in de uitbeelding van tal van gewonden. Van een religieuze vervoering laat zij vrijwel niets blij ken: er leefden toch ook kathedralen- bouwers in die eeuwen? Waarde houdt voor ons het boek des. ondanks door de schildering van de uiterst afhankelijke positie der vrouw „Het geslacht Llnnières" heeft drie delen- „Wet huwelijk". „Vrouwe Aalals" en .Herbert". De vertaling is van mevr. J. Otten-Kattenburg. G Kroondcr in Bussum gaf het uit. (ƒ7.50 per deel). Hulp aan Noord-ltalië Reeds 126 afdelingen van Rode Kruis mogen collecte houden Minister Wemmers geeft aanbeveling (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. 126 Afdelingen van het Rode Kruis hebben ver gunning van gemeentebesturen ge kregen een straatcollecte te hou den voor hulp aan de Noord-Ita liaanse bevolking. Ten bate van de hulpverlening kwam op de girorekening van het Rode Kruis al een bedrag van ruim 4000,— binnen. De Internationale Liga van het Rode Kruis in Genève heeft tot nu toe geen hulp van dokters en ver pleegsters gevraagd aan het Ned. Rode Kruis In de vergadering der Tweedo Kamer heeft minister Wemmers zich Woensdagavond aangesloten bij de sympathie-betuigingen je gens de getroffenen in de Po- vlakte. Hij zei, dat Nederland gaarne met zijn kennis en ervaring op dit terrein gaarne de helpende hand zou bieden. Ook de hulp actie van het Rode Kruis wilde hg gaarne met nadruk bij de Neder landse bevolking aanbevelen. BERLIJN. Acht Nederlanders worden door de Oost-Dultsc autori teiten gevangen gehouden, zo heb ben geallieerde functionarissen in Bcrl(jn verklaard Vier van ben zou den betrokken z|jn by .spionnage". Van deze Nederlanders bevindt zich er een al sinds 1946 in de ge vangenis; een andere is in 1949 en de overige zes zijn in dit jaar ge arresteerd. Een van deze laatsten is tot acht en een ander tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De ove rigen wachten nog op hun berech ting. De geallieerde functionarissen ba seren hun verklaring op inlichtingen van verwanten der gearres'eerden, van wie nog verscheidene in Oost- Duitsland wonen. In alle gevallen waren de verwanten op de hoogte gesteld van de arrestaties. Men wei gert hun namen bekend te maken, daar dit zou kunnen leiden, zo vreest men, tot represaillemaatregelen te gen de gearresteerden of de ver wanten. BONN. Ter gelegenheid van Kerstmis wordt aan 45 oorlogsmis- aadigers wier straftijd vóór Janu ari zou zgn afgelopen, de rest van het straf kwijtgescholden. Zij zul len in groepen nog voor eind De cember uit de gevangenis van Landsberg worden vrijgelaten.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3