DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Werk aan Z.O.-polder ligt stil door misrekening van aannemer Bloedige botsingen bij Suezkanaal Kaartenhuis van speculaties is ingestortland lijdt schade Ontwapeningscommissie hult zich in nevel Noordeinde af premier bezoekt Londen Philippijns eiland onder gloeiende lavaregen Theecultuur in Indonesië in ernstig gevaar Ruim 200 doden in Noord-Italië r Salomons oordeel van overheid verlangd Stad Suez thans weer door Britse troepen bezet Superfort stort op woonwijk: 8 doden Stalin ontbiedt leden Politburo V ele ondei nemingen voor een volledig herstel van deze willen productie stop zetten Jongen doodgereden; schipper gewond Het klein verlof roet Kerstmis Neutrale inspectie in Korea? lie Jaargang, no. 285 Dinsdag 4 December 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of ƒ5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER ROME Volgens de eerste re sultaten van het onderzoek dat in de door overstromingen geteisterde streken van Noord-Italie is inge steld, zouden 203 personen om het leven zijn gekomen. Hieronder bevinden zich 81 per sonen. die met een vrachtauto werden meegesleurd, toen de dijk bij Occhiobello bezweek. Om epidemieën te voorkomen is men begonnen de cadavers van de verdronken dieren met vlammen werpers te vernietigen. Compensatie-uitkering aan personeel meubelbranche DEN HAAG. De vakraad in de meubileringsindustrie (Industrie en Ambacht) heeft de werkgevers in deze industrie geadviseerd, hun personeel in aanmerking te laten komen voor de compensatie-uitke ring, waartoe het College van Rijksbemiddelaars vergunning heeft gegeven. LENTE IN De achter ons liggende Novem- is zó 1 uitzonderlijk zacht geweest, dat de meteorologen van een record spreken. Of December, dat tot dusver ook bijzonder zacht weer te zien heeft gegeven, ons ook zo prettig zal verrassen moet na tuurlijk worden afgewacht. Maar één record heeft deze nog maar nauwe lijks begonnen Decembermaand al op haar naam staan. In de plantsoenen bloeien de madeliefjes. Alsof het lente was. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De uitvoering van de werkzaamheden aan de i Oosterpolder, in de afgelopen zomer begonnen, is op zeer be- I denkelijke wijze vastgelopen. De Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, de M.U.Z., heeft zich in een wespennest gestoken, en niet alleen de M.U.Z., maar het gehele land dreigt daarvan zeer ernstige gevolgen te ondervinden. De M.U.Z. heeft indertyd door een opmerkelijk lage inschryving de belangrijk ste onderdelen van het werk opgedragen gekregen. Maar nog voor het een jaar verder is, is gebleken, dat de berekeningen van de M.U.Z., op grond waarvan haar deze buitengemeen be langrijke opdracht in de schoot viel, een kaartenhuis waren, dat inmiddels is ingestort. Prins geeft Sint goede raad „HET VALT MIJ OP, dat U uw Spaans ietwat verleerd schijnt te hebben. Zoudt U niet eens les gaan nemen bij het pas in Utrecht geopende Spaanse Instituut?" vroeg prins Bern- hard Maandagmiddag aan Sint Nicolaas, die hij in het Brabant se dorpje Nuland ontmoette. De prins was daar om de bur gemeester de prijs van het Pro vinciaal Anjerfonds te geven. De Nulanders hebben ril. per honderd inwoners de meeste loten voor dat fonds verkocht. Sint Nicolaas had een paar pre sentjes voor de prinsesjes bij zich, die hij aan prins Bernhard meegaf. De M.U.Z. had haar berekeningen dat is intussen gebleken ge baseerd op de gedachte, dat zij er wel in slagen zou voldoende arbei ders te vinden, die bereid zouden zijn in een ploeganstelsel te werken met werkweken van.... 55 tot 72 uren! Daar tegenover zou dan staan een zeer ruim verlof eens in de veertien dagen. Maar dat bleek een bijzonder gevaarlijke speculatie. Want de vakbeweging heeft zich te gen deze voornemens zodanig verzet, dat er van uitvoering van deze plannen niets kon komen Daarmee viel de bodem uit de plannen van de M.U.Z. Dat kwam er op neer. dat de M.U.Z. het werk niet meer aan kon, en dat het werk feitelijk kwam stil te liggen. Sedertdien zijn besprekingen met de redering begonnen. Een lange reeks van mogelijkheden is overwo gen. Eén daarvan is. dat het Rijk van de M.U.Z. al het materieel zal overnemen ten bedrage van enige millioenen. die de M.U.Z. in staat zouden stellen haar verplichtingen ten opzichte van het Rijk, in de vorm van oplevering van de aan haar gegunde projecten, te voldoen. Zou de M.U.Z. onder die omstan digheden er in slagen haar taken naar behoren uit te voeren, dan zou zij in staa* worden gesteld, haar materieel, dat zij in die tussentijd zou moeken huren, terug te kopen. Dat lijkt een eenvoudige oplos- s'ng. Maar zij is het allerminst. Het staat wel vast. dat men ook over deze mogelijkheid ernstig denkt. maar er zijn meer voorstellen, dip, ook nog in overweging zijn. En bij Z>r vei dn fmo i CAIRO. In de Suczkanaalzone Is het weer tot bloedige botsingen ge komen tussen Britse militairen en Egyptische burgers en politie-agenten. Volgens Britse woordvoerders werden zeven Brlttcu en vier Egyptenaren gedood. Egyptische berichten spreken van de dood van negen Egyptenaren en van 62 gewonden. Tijdens de botsingen die enige uren duurden, maakten de Britten ruim 25 gevangenen. Met geweervuur en brandbom men overvielen Egyptenaren een Engels convooi uit een hinderlaag. Zes Mauritianen sneuvelden. Een Brits majoor wordt vermist, ver moedelijk ook gesneuveld. Bij een tweede incident werd een lid van de Britse militaire politie gedood en een soldaat dodelijk ge troffen toen burgers en Egyptische politiemannen het vuur openden op een groep militaii .n, die bcnzlne- installaties in de buitenwijken van Suez verplaatsten. Bijna twee uur duurde het gevecht. Britse patrouilles opereren thans weer in Suez, dat enige dagen ge leden door de Britse troepen werd ontruimd, nadat Egypte de verze kering had gegeven de veiligheid in de Kana.'v.one te waarborgen. DENVER (Colorado). In een woonwijk te Denver is een super fort B29 neergestort. Verscheidene huizen raakten in brand. Acht le den van de bemanning kwamen om het leven. Zes anderen en een dienstmeisje werden gewond. Het toestel vloog zeer laag. Met de staart raakte het een huis. Daarna schoten plotseling vlam men uit de machine. Het raakte een ander huis, waarvan 't groot ste deel verwoest werd en daarna stortte het op het dak van een derde huis neer. De vlammen schoten 70 meter hoog de lucht in. Geheimzinnigheid kan echter naderende mislukking niet verbergen PARIJS. Maandag heeft de subcommissie van vier de ontwapenings- kwestie behandeld in wat meer en meer een besloten zitting wordt. De ochtendzitting werd afgesloten met een persconferentie, waarin de drie Westerse vertegenwoordigers elk hun eigen bijdrage tot de discussie uit eenzetten. Maar toen de journalisten er daarop by Wisjinsky op aandron gen van zjjn kant hetzelfde te doen. werd alleen maar bereikt, dat 's avonds, na afloop van de middagzitting, de heer Nervo, president van dc Assem blee der V.N., die de conferentie van de subcommissie lciddet namens alle vier enkele nietszeggende volzinnen weggaf. „De stemming is vriendschap pelijk, een verbod van atoomwapens en de controle op de bewapening zijn besproken en Iedere delegatie heeft zeer duidelijk gemaakt aan welke maatregelen de voorrang gegeven diende te worden". O zo wij hadden er al zo'n vermoeden van. 's Morgens had den wij nog vernomen, dat de Amerikanen de Russen een vraag hadden gesteld; „Indien wij bereid zijn een verbod van atoomwapens te aanvaarden, bent u dan bereid, morgen de inspecteur van de ont wapeningscommissie op uw grond gebied toe te laten?" De vraag laat slechts in schijn een concessie van de Amerika nen doorschemeren. Het is waar, dat zij tot nu toe steeds hebben geweigerd, de controle met een ge lijktijdig verbod te aanvaarden omdat, ze eerst controleren, d.w.z. eerst de Russische voorsprong wil len verminderen. Maar voor de Amerikanen is werkelijk doorslag gevend niet het verbod, doch de ernietiging van de atoomwape nen en dat laatste hebben ze nog niet als gelijktijdige geste aan- iiacnf JtiilM Zacht tieer g n H Weersverwachting geldig van 8 Dinsdagavond tot Woensdag- g avond: fg Zwaar bewolkt met plaatse- g? g lijk enige regen of motregen, g P Matige tot krachtige en vooral g g in het Noorden van het land W, tijdelijk harde wind tussen g West en Zuid-West. 5 Dec. Zon op 8 u 30 m onder g je 16 u 31 mMaan op 13 u 11 m on- E der s geboden. Men kan er zeker van zijn, dat de Amerikanen daartoe niet zullen overgaan, vóór een zo danig evenwicht ontwapening in kracht is bereikt, dat ontduiking van de kant van Rusland niet meer de Westerse wereld voor een dreigend gevaar zou plaatsen. De Amerikaanse vraag verplaatst dus de lastige situatie naar het Russische kamp. de Russen zouden directe controle, dat is ontdekking van hun militaire geheimen, moe ten accepteren in ruil voor een „verbod", dat is een uitspraak, die eerst zijn betekenis kan bewijzen op het ogenblik, dat een oorlog uitbreekt. Een verbod heeft eerst zin, als er goede trouw of ten minste wil tot samenwerking is aan beide kanten, d.w.z. als de spanning uit de weg is geruimd. Wij zijn daartoe nog ietwat van verwijderd de toon van Wisjinsky's redevoering heeft dit toch wel duidelijk gemaakt. Intussen, de geheimzinnigheid die thans in de conferentie wordt betracht, is het gevolg van de druk der publieke opinie zelf. De pers heeft erop gewezen, dat het besluit om de discussies in het subcomité publiek te maken, feite lijk onthult hoe weinig men van het werk der subcommissie ver wacht. Men wilde dus kennelijk slechts, zo zei de pers. voor het oog der wereld de schuld van een onwillige partner vastgenageld zien Maar daarvoor was het sub comité niet nodig. Zie ver dei pag. 3 Voornaamste Russische leiders in Sosji bijeen LONDEN Maarschalk Stalin, die op het ogenblik in Sosji aan de Zwarte Zee vertoeft, heeft vier vooraanstaande leden van het Politburo bij zich ontboden. Het zijn Molotow, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, thans belast met het vervullen van speciale opdrachten, Beria, het hoofd der geheime staatspolitie, Malenkow. vice-premier en maar schalk Boelganin, chef-operaties der Russische strijdkrachten aan het Atlantische front. Ook de mi nister van Oorlog, maarschalk Wassilewsky. hoewel geen lid van het Politburo, zal aan de bespre kingen deelnemen. De „Daily Telegraph", die dit meldt, voegt aan zijn bericht toe, dat de conferentie in Sosji gewijd moet zijn aan een of andere zeer belangrijke kwestie, mogelijk de toestand in Korea of de situatie in het Midden-Oosten. Dergelijke bij eenkomsten worden, wanneer Sta lin in zijn buitenverblijf vertoeft, namelijk zelden gehouden. Op zoek naar koper Onbekenden groeven granaten op (Van onze correspondent) EDE. In het bos aan de Dool hoflaan bevond zich in de oorlog een Duits munitiedepot. Na de bevrijding werd een deel der explosieven opge ruimd. doch ook hebben Canadezen grote hoeveelheden in de grond ge stopt. Dezer dagen nu zijn onbekend-en vermoedelijk woonwagenbewoners in de Doolhof aan het graven ge weest in de hoop er koperen granaat hulzen te vinden. Die vonden ze niét, wél enkele granaten zelf. De he ren lieten ze onbeschermd liggen Nu zijn ze onschadelijk gemaakt. Voor Academisch Instituut tWHltig jaaP: DllitSC Koningin staat paleis t J Duitsers zeer gesticht over ontvangst van Adenauer door Britse koning (Van onze correspondent) LONDEN. Het bezoek, dat dr. Adenauer, dc kanselier van de federale Duitse republiek, deze week aan Londen brengt, moet in de eerste plaats worden gezien als een beleefdheidsbezoek en een erkenning van het feit, dat West-Duitsland op het punt staat een vrijwel gelijkwaardige plaats onder dc West-Europese naties te hernemen. In twintig jaar (Briining was de laatste) is er overigens geen Duitse kanselier meer In Londen geweest! DEN HAAG. Koningin Juliana heeft afstand gedaan van het Paleis Noordeinde in Den Haag ten be hoeve van de vestiging van het In ternationaal Academisch Instituut, waarop de gemeente Den Haag grote prijs stelt. Om een oponthoud van het koninklijk gezin in de residen tie mogelijk te maken wordt het Huis ten Bosch grondig gerestau reerd. Erevelden in Indonesië in Nederlands beheer SCHIPHOL Op 1 Januari 1952 zullen de Nederlandse erevelden in Indonesië in beheer worden geno men door de Nederlandse Oorlogs gravenstichting. Met de republiek Indonesia is overeengekomen, dat de stichting de velden van die datum af in eeuwigdurend gebruik zal ont vangen. Dit deelden generaal Alons en admiraal Hengel mee bij hun te rugkeer uit Djakarta. Dr. Adenauer was indertijd al door Attlee's regering uitgenodigd, maar dat bezoek is toen uitgesteld, van wege de Engelse verkiezingen. In die tussentijd is het proces naar ver dere gelijkberechtiging van Duitsland echter verder voortgeschreden ei zijn de besprekingen In Parijs ge houden, over welker resultaat de Duitse kanselier zeer tevreden moet zijn. Reeds honderd doden 45.0U0 mensen wachten op evacuatie MANILLA. Dc Hibok-Hlbok-vulkaan op het Phillpp(jnse eiland Camiguin is vandaag tot uitbarsting gekomen. De gouverneur van de pro vincie Oostelyk-Misamis heeft aan het Rode Kruis bericht gestuurd, dat de eerste regen gloeiende lava reeds 100 doden heeft geëist. De gouverneur. Paciencio Ysali- na, is naar het kleine eiland ver trokken om de leiding op zich te nemen van de evacuatie van de 45.000 inwoners Volgens correspon denten te Manilla worden er hon derden mensen vermist. Men vreest, dat velen daarvan zijn om gekomen De kapitein van een schip, dat Camiguin passeerde, heeft radio grafisch gemeld, dat de eerste uit barsting op een atoomontploffing geleek. Het eiland werd ook in 1948 en 1950 door uitbarstingen van de Hibok-Hibok getroffen. In 1943 werd men het gevaar echter tijdig gewaar, zodat men snel 30.000 men sen kon evacueren. Er kwamen toen slechts vijf mensen om het leven. Tijdens de eruptie van 1950 was het eiland nagenoeg onbe woond. Sindsdien echter zijn de zes dorpen aan de voet van de vulkaan weer bevolkt. \7" 1 1 de na-oorlogse periode de middelen bedrijven niet heeft kunnen op brengen. Er zijn bovendien nog vele bedrijven die, doordat zij over een gemengde thee- en rubberaan- DJAKARTA. Vele thee-onder nemingen overwegen algehele stop zetting van de productie wegens de voortdurende zeer moeilykc situa tie voor de thcecultuur. Dit ver nam dc economische redacteur van Aneta van de eigenaren van thee ondernemingen in Indonesië. Op 1 December was reeds een vóóroorlogs areaal van 7565 hecta res met een productie-capaciteit van 9300.000 pond per jaar uit de productie genomen. Het laatst be plante areaal van de thans gesloten bedrijven bedroeg 4700 hectaren met een productie-capaciteit van 3.550,000 pond per jaar. Uit deze cijfers blijkt, dat men in Dat is thans reeds onmiddellijk zoveel doden gevallen zijn, is een gevolg van het feit, dat de eerste uitbarsting zonder waarschuwing kwam. WINSCHOTEN. Maandag zijn hier twee ernstige ongelukken ge beurd, die een dode en een zwaar gewonde eisten. De zevenjarige Jan van Strien reed met zijn fiets te gen een vrachtauto. De jongen kwam met zijn hoofd onder een der achterwielen en was onmid dellijk dood. Schipper J. Vos (uit Emmercom- pascuum) wilde zijn schip meteen touw naar de wal trekken. Hij ge raakte met een been bekneld tus sen wal en schip. Het been werd verbrijzeld. DEN HAAG. De legervoor- lichtingsdienst vestigt er de aan dacht op zulks in verband met de publicaties over het met groot verlof gaan van een groot deel van de lichting 1950 met ingang van 1 Februari a.s. dat in afwachting van dit groot verlof alleen klein verlof buiten bezwaar van 's Rijks schatkist met ingang van 23 De cember a s. wordt verleend aan de dienstplichtige onderofficieren, als mede de overige dienstplichtigen, ingedeeld bij de volgende oorlogs- onderdelcn; staf, staf verzorgings- compagnie (deel a). 13 pionier- plant beschikken, in afwachting bataljon, 23 pionierbataljon, 1 van eventuele regeringsmaatregelen j lil pontonnierbataljon, 13 batal- nog voortgaan met de verliesgeven- I jon zware tanks, 23 bataljon zwa de thee-exploitaties. Het tekort van re tanks, 119 munitie park cie (deel de thee-opbrengst kan voorlopig nog a). 116 intendance werktroepen cie met winst van andere cultures wor- (een pel.), 101 chirurgisch veldhos- den opgevangen. Men moet er ech- pitaal, 101 hygiënisch peloton, 102 Formele onderhandelingen staan hier voor deze week niet op het programma, maar wel zal dr. Ade nauer met Churchill de lunch ce- bruiken en op Donderdagmiddag met Eden op het Foreign Office be sprekingen voeren. De rest van het programma, zoals dat door de En gelse gastheren, met hun meester lijke dosering van juist precies die plechtigheden en functies, die bij een bezoek als dit passen, is op gesteld, bevat een bezoek aan Ox ford en aan het Britse Museum, een gesprek met de liberale leiders en een lunch met Attlee in het Lager huis, een ontvangst van de Inter parlementaire Unie en een diner en toespraak tot het Instituut voor Na tionale Betrekkingen en last not least een audiëntie bij de koning Over deze laatste hoffelijkheid zijn de Duitsers zeer gesticht. Slaapwagen vliegt in brand Britse gedelegeerde redt zich in pyaina STRAATSBURG. Hopkinson, het hoofd van de Engelse buiten landse handel, die de leiding op zich zal nemen van de Engelse de legatie in de Assemblee, is ternau wernood ontkomen, toen bij Nancy de slaapwagen van de trein in brand vloog. Hij rende door de zijgang weg. terwijl de vloer reeds zo heet was, dat hij zijn voeten brandde. Zijn bagage, kle ren en officiële papieren moest nij achterlaten. Hij stapte hier uit met een van een conducteur ge leende overjas over zijn pyama. Volgens Hopkinson is de slaapwa gen volledig uitgebrand; de passa giers konden zich in veiligheid stellen. Noordelijken leveren nog geen lijst van neutrale landen' TOKIO Het communistisch© voorstel om de controle achter d© Unies op de naleving van bestands- voorwaarden op te dragen aan. neutrale militairen. Is door de bel de delegaties te Pandmoendjort verwezen naar een sub-commissie. Dit geschiedde op wens der ge allieerde onderhandelaars, die te vens aan dc communisten een Hjsfc van 21 vragen over het nieuw© voorstel overhandigden. Een van de vragen van deze lijst is, welke landen de communisten in de neutrale commissie vertegen woordigd willen zien. Een negen punten omvattend antwoord op d© vragenlijst is reeds binnengeko men. De communisten wensen, dat vertegenwoordigers van drie tot vijf landen van de lnspcclicgroe- pen deel zullen uitmaken. Zij ga ven echter niet te kennen, op welke landen zij het oog hadden. Zij willen dit pas doen. wanneer hun voorstel aanvaard zal zijn. Duitse vakverenigingen breken met regering DUSSELDORF. Dc Westduit- se Federatie van Vakverenigingen heeft besloten de samenwerking met de regering te beëindigen. Dit besluit geeft uitdrukking aan de afkeuring van de economische po litiek der Westduitse regering. Robertina Rosselini, het bijna twee jaar oude zoontje van Ingrid Bergman en Roberto Rosselini, zag voor de eerste maal in zijn leven zijn moeder een film maken. Jn een enorme Cadillac, bestuurd door zijn vader, werd hij naar de Laurentis Studios in Rome gere den. Op dc fotoRobertina, in de studio, steekt verlegen een handje uit om moeder Ingrid's wang te aaien. ter ernstig rekening mee houden, dat nog meer thee-ondernemingen in '52 moeten sluiten. De nieuwe lonen, die voor de cultures aan Sumatra's Oostkust zijn voorgeschreven, zijn ondrage lijk voor een thee-onderneming, die niet op de been wordt gehouden door inkomsten - van andere cultu res. meldt Aneta nog. De Sumatra Tea Estates Ltd. (Harrisons and Crosfield) heeft de nieuwe lonen dan ook niet kunnen invoeren. bloedtransfusiegroep en 103 chirur gische groep. N. Bolkestein géén lid der Tweede Kamer MIDDELBURG Burgemeester Bolkestein zal zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer voor de Partij v. d. Arbeid, als opvolger van de heer J. Tuin. niet aan vaarden in verband met zijn druk ke ambtsbezigheden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1