Sint had meer bij zich dan pepernoten STADSVENSTER Rutger Schoute vertelt over „Wenen als muziekstad Sint op bezoek bij kinderen van AMK-leden Gespierde Pietermannen leenden even een autootje Noteert U even Soesterkwartier op 4e plaats HF P 1852-1952 2 Dinsdag 4 December 1951 (Van een onzer verslaggevers) Het gebeurde in de oorlogsjaren. Er waren „droppings" geweest die nacht... maar ook Duitsers. Het was zelfs een hele toer geweest voor de ploeg om de wapens en munitie naar een bevriende boer in de buurt te brengen, zomaar onder de neus van de met argusogen spiedende Duitsers, liet lukte, maar nu de controle was zo streng Winterhulp-heilige lag te kreunen De kinderen hadden al dagenlang hun St. Nicolaasliedjes gezongen, maar dc Gocdheiligman kwam maar niet. Och, het St. Nicolaasfeest voor deze kleinen was zo geheel anders dan vroeger, toen Pietermannen met gulle hand pinda's en peper noten strooiden en de Sint zelf, hoog te paard gezeten, vriendelijk ronaknikte. De blijheid was weg. In een verenigingslokaal ergens in de stad zitten door Winterhulp bijeen getrommelde kinderen vol spanning en verwachting op hun Sintei klaas te wachten. En wat bleef die goede Sint toch lang weg. Eindelijkdaar stopt een auto en nog één, een bestelwagcntje. Groetend stapt de grijsaard bin nen met zijn gevolg, een stel ge spierde Pietermannen. „Dag beste kinderen, dèèèg!" HAAST! In een mooie, met emblemen van Winterhulp versierde stoel, neemt hij plaats cn al ras zingen de kin deren dat het een lust is. Al gauw smullen ze ook van de heerlijkhe den, meegebracht in één der auto's. Maar. Sinterklaas heeft haast. Hij spreekt met de jeugdleidster die op haar beurt zegt: „Kinderen, zingen jullie nu nog maar één mooi liedje, want Sinterklaas moet weg om nog meer kindertjes te bezoeken". De laatste woorden galmen nog door de zaal als de deur reeds dicht valt. Even later zetten de auto's zich in beweging, rijden sneller en sneller tot de maximum snelheid wordt overschreden. Zo rijdt men verder tot een huis ergens aan de rand van de stad. Met een vlugheid die men van zo'n oude man niet zou hebben verwacht, snelt Sinter klaas het huis binnen, gevolgd door de Pietermannen, die zware kisten sjouwen. In de kamer kijkt een jong stel mensen vreemd op: Sint Nicolaas met zijn knechten, die had men nü zeker niet verwacht. Mij ter. pruik en baard vliegen in een stoel. EVEN LENEN „De wapens en munitie van de dropping", roept een van de Pieten. „Och", zegt Sinterklaas, „het was eenvoudig genoeg. De Sinterklaas van Winterhulp hebben we laten 6toppcn; zijn wagen „lenen", in het schemerdonker naar de boer rijden en de rommel inladen, was het werk van een kwartiertje. Alleen waren we een ogenblik bang. toen We voor de deur van het zaaltje van Winterhulp stopten en onder Week van 30 Nov. t/m 6 Dec. GRAND THEATRE t/m 5 Dec. „Bright Victory" („Het licht dat verdween"). 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 6 Dcc.. 2.30, 6 45 cn 9 uur: .Mannen" („The Men"). 14 jaar. CITY THEATER: „Abbott cn Costello ontmoeten de onzichtbare man". 14 Jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „Kerels der vlakten", 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Hye na's van de weg". 18 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK t/m 5 Dec. „Vier in een jeep". 14 jaar. Vrijd.: 8 uur. Zat.: 2.30. 6.45 cn 9 uur. Zondag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen 2.30, 8 uur. ..Donderdagcyclus", 6 Dec. 2.30, 6.45, 9 uur: „Achter dc wolken", 14 Jaar. TERRAS AMICITIA: Tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana". 30 No vember tot 5 December. Zondag ge sloten. Geopend van 9 uur v.m. tot 4.30 uur n.m. cn van 6 tot 10 uur nm. 4 December. Dinsdag st. Nicolaas feest Openbare Lagere Scholen. Grand Theatre. 8 30 uur v.m. 4 December. Dinsdag vergadering Algemene Nederlandse Invaliden Bond. A.G.-huls, 19.30 uur. 5 December. Woensdag ..De Hanze": St. Nicolaasfeest voor dc kinderen. K.A.B.-gebouw 14.30 uur. S DECEMBER. Woensdag. Dagblad voor Amersfoortkindermatinee. Amlcltla, 13.45 uur en 15 45 uur. 5 DECEMBER. Woensdag SOVA: St. Nicolaasfeest voor de kinderen. Station Amersfoort, tweede perron. 14 02 uur. 6 DECEMBER. Donderdag Volkson derwijs- St. Nlcolaasavond. Amlci- tia. 19.30 uur. 6 DECEMBER. Donderdag Amcrsf. Gemeenschap: bijeenkomst sociale sectie. A G.-huis. 7 DECEMBER. Vrijdag. Mij tot Nut van 't Algemeen- dr R. Miederma over „Het vijfentwintigste uur" AG- huls. 20 uur. 7 DECEMBER Vrijdag Kleine Kunst kring: Kamermuziekavond. Ge bouw Vrijz. Herv.. 20 uur. 8 DECEMBER. Zaterdag. De Eemspe- lers- „De verdwenen ring". KAB- gebouw. 20 uur Pcrsonoclsver. Huygen en Wcssel. Amicltia. 20 uur. 9 DECEMBER Zondag. Oecumeni sche Zondag. 10 DECEMBER. Maandag. Volksuni versiteit: Otto van Tussenbroek spreekt over ..De inrichting van kleine woningen en toegewezen deelwoningen". Openbare Leeszaal. 20 uur. 10 DECEMBER. Maandag. Inst voor Volksontwikkeling; ds K. H. Kroon over „Leven en werk van Albert Schweitzer". Geb. Vrijz. Herv. 20 uur. 10 DECEMBER. Maandag Amcrsf. Kring: de heer Dornfeld over „De mens en zijn twijfel". Hotel Frank. 20 uur. MUSEUM FLKHJTB Westsingel Dage lijks geopend, behalve Zondags werkdagen van 10—12 en t4 uur Zaterdag 1012 en 1.303 uur OFENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304 30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uui RE. OPENBARE LEESZAAL Uit lening 11—12.30 cn 2.30—5 45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: Haan. Julianaplein 3, telefoon 4609: Socs- ter Apotheek. Noordewlerweg 92, te lefoon 5474, onze toneelvoorstelling één van die lieden in het bestelwagentje wilde gaan kijken wat we zoal hadden meegebracht. Gelukkig zat de boel potdicht. Nu moeten we onze „ho ge passagier" nog even afleveren.." In het bestelwagcntje draait een verfomfaaide gecostumeerde, aan handen en voeten gebonden gestal te zich kreunend om Zo aan de vooravond van de gro te dag in 't leven van jong en oud geven wij nog eenmaal een plaatje van de goede Sint, die zoveel kin derharten sneller doet kloppen. Zie je nu wel kinderen, dat de Sint een lieve man is en dat Piet zijn knecht wel zwart is maar een hart van goud heeft. Heus, kruip morgen ook maar zo bij Sint op de knie. En mocht iemand tot je in zijn onschuld misschien gezegd hebben: „pas op hoor, anders vertel ik 't tegen de Sint" geloof dan maar niet, dat-ie je kwaad zal doen. Voor dc leider S.K.V. In dc korfbal- competitie van de 1ste klasse G.U.K.B. was het Zondag J.l. weer een goede dag. Zelf wonnen zij van onze stadgenoten Soesterkwartier en speelden Vogel 2 en Tovcrs 2 gelijk. Soesterkwartier zakte van de tweede naar de vierde plaats. Altius komt dc laatste weken weer op zetten cn wist een zeer onvolledig Samos 4 stevig te kloppen. Excelsior, kort ge leden stevig op de onderste plaats, begint zich ook fel te roeren cn boekte winst op Kamco. die hierdoor wat in het gedrang komt. Na S.K.V, is dc stand zeer ver warrend. daar er totaal niet van krachts verschil gesproken mag worden, en in dien Excelsior 2 zijn opmars voortzet, wordt het eerder een strijd om van de onderste plaats af te blijven dan nog een gooi naar dc hoogste titel te doen. In de tweede klasse G.U.K.B. deden zich geen verrassingen voor en behoudt Soesterkwartier 2 de leiding. In de derde klasse G.U.K.B. was dc grootste verrassing, de overwinning van Soesterkwartier 4, die hierdoor kans maakt van de onderste plaats te komen. De stand in de le kl. G.U.K.B. luidt nu: S.K.V. 8 7 1 15 44—26 Vogel 2 10 5 1 4 11 33—37 Vogel 2 10 5 1 4 11 33—37 Altius 10 5 5 10 40—33 Soesterkwart. 10 4 2 4 10 43—39 Tovers 2 9 4 1 4 9 38—33 Giraffes 8 4 4 8 33—32 Samos 4 10 3 2 5 8 41—47 Kamco 3 2 2 6 6 30—36 Excelsior 2 9 2 1 5 5 32—52 Populair sluit deuren Het café-restaurant „Populair" in de Krankeledenstraat, dat reeds sinds en kele maanden te koop staat, heeft Maandagmorgen zijn deuren gesloten. De biljartvereniging „Populair", die in middels een paar teams uit de districts competitie had teruggetrokken, zal de resterende thuiswedstrijden in café ,,'t Raedthuis" op De Hof spelen. 1759. Wanneer de man nen de vogel op hebben, naderen zij weer het vuur. Wat willen zij toch? Jacob Claesz. ver staat niets van de vreem de kleelklanken, die zij af en toe uitstoten. Dan grijpt opeens de moe digste van de twee een brandende tak uit het vuur; de andere volgt het voorbeeld en dan hollen zij beiden weg naar een grot. Jacob Clacsz. volgt hen. Joe lend, de brandende tak ken boven hun hoofd zwaaiend, gaan de man nen de grot binnen en even later komen enkele mannen, vrouwen en kinderen naar buiten. Blijk baar hebben zij zich hier schuil gehouden voor DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB de vreemde schepen, die enkele dagen hier voor anker hebben gelegen en waarvan de zei len nog heel ver aan de horizon te zien zijn. Rutger Schoute is musicoloog en een bekend radio-sprekert naar wie druk wordt geluisterd. Omdat hij altijd wat belangrijks of boeiends heeft te zeggen op het terrein van zijn wetenschap, had het bestuur van het Insti tuut voor Volksontwikkeling hem gisteravond uitgenodigd voor het houden van een causerie, waarbij de heer Schoute natuurlijk een deel van zijn zeer uitgebreide discotheek had meegebracht. avond besloten werd met een glan zende tenorsolo uit Mozarts „Die Entführung aus dem Serail". Een interessante en leerzame avond was hiermede ten einde. Pepernoten drogen traantjes op St. Nicolaas heeft liet j.l. Zater dagmiddag wel zeer druk gehad, want bij de vele bezoeken, die hij moest afleggen, stond ook 's Prin senhof op zijn lange lijst, want daar waren de kinderen van dc zangers van het Amersfoorls Man nenkoor bijeen. Een grote schare van kinderen vulde de zaal van 's Prinsenhof, toen om circa drie uur mevrouw Prins, de voorzitster van het AMK damescomité, de kinderen verwel komde. Daarna werden aardige plaatjes vertoond van het sprookje „Assepoester" met toelichting door het koorlid Van Itersom, waarna een kleine pauze volgde en onder het zingen van de bekende liedjes werd maar steeds naar de ingang van de zaal gekeken, want daar moest St. Nicolaas elk ogenblik binnenkomen. En jawel hoor. weldra verscheen De Sint met zijn twee Zwarte Pieten, in prachtige nieuwe cos- tuums, waarvoor de dames v^n de leden hadden gezorgd. Toen de Sint met zijn twee zwarte secon danten op het podium hadden plaats genomen, werden verschil lende kinderen bij de Sint geroe pen, waar de één geprezen werd en de ander een vermaning moest aanhoren. Wanneer traantjes voor de dag kwamen, wisten de zwarte Pieten met pepernoten het weer spoedig goed te maken. Na dit officiële gedeelte volgde een vertoning met de poppenkast en tot slot werden verschillende goochelkunstjes gedemonstreerd, waar de kinderen natuurlijk het grootste plezier in hadden. Met grote belangstelling volgde de Sint de vertoning, want hil voelde zich echt thuis bij de AMK-kinderen. Na verschillende tractaties en ca deautjes keerden de kinderen op getogen huiswaarts en vonden het toch wel fijn, dat Papa lid was van het AMK. Voor zijn vertrek naar Spanje komt de Sint nog eenmaal op be zoek bij het Amersfoorts Mannen- Burgerlijke Stand Geboren. Chrlstlaan Charles Hubert Marie, z. v. E. P. M. Janssens cn Jvr. L. F M. v. HeydenMargaretha Maria Hendrika d. v. J. W. v. d. Bogcrt en M. M. J. Ravcsloot Hendrika Petro- nella. d. v P. H de Goede cn M. Mid delman; Wilhelmus Hcrmanus. z. v. J. Rouwhorst en M. v. d. Vlasakker; Joan nes Lconardus. z v J. L. Bakker en A. van Valkengoed: Rudolph Anthonie, z. v. W. Jansen en A. Zwart. Overleden: Johanna van den Hoff 71 Jaar wed van W. van Genderen; Aaltje ten Hoven. 12 uur: David Johannes Gautzsch 74 JaarTheodora Johanna Oostenrijk. 77 Jaar wed. van W. G. Doenbeek. Overschrijving Dc Amsvorde-speler J. Hommers heeft overschrijving aangevraagd naar Roosendaal. koor, nl. a's. Zaterdagavond, op nieuw in 's Prinsenhof, maar dan voor de leden met de dames. On getwijfeld zullen nog wel enige le den voor de Sint moeten verschij nen, wegens repetitie-verzuim. Dus opgepast heren koorleden!! Steler en heler veroordeeld De Utrechtse Rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen een 28-jarige kleermaker te Hoog landerveen .die uit de zaak van dc firma J. H. tc Amersfoort een aan tal herencostuums, overalls enz. ontvreemdde, welke hij aan een 29- jarige huisvrouw te Amersfoort verkocht. De kleermaker, tegen wie 12 maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk was geëist, werd veroordeeld tot eenzelfde straf doch vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de R.K. Re classering. De huisvrouw kwam er met een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden af, eveneens met 3 jaar proeftijd en toezicht; geëist was 10 maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk. Klanken uit rijke discotheek De spreker deelde zijn gehoor een en ander mede over „Wenen als muziekstad". een boeiend onder werp, dat echter te veel kanten heeft, om in een avondlezing zelfs maar bij benadering tot zijn recht tc kunnen komen. Daarom maakte dhr Schoute er een gezellig praatje van. met menig anecdotische bijzonder heid en prachtige muzikale illustra ties door middel van de gramofoon- plaat. Het getik van een metronoom is het pauzeteken van de Wener Ra dio-omroep. Van die metronoom wist de spreker ons heel wat bij zonders te vertellen. Van zijn uit vinder, de Amsterdammer Dirk Ni colaas Winkel cn van de man, die er patent op nam. dc Wener Joh. Nepomuk Matzel. En daarmede za ten wij midden in het Wenen van Beethoven, want ook deze heeft zeer nauwe connecties met Matzel onderhouden cn zich daadwerkelijk bemoeid met de metronoom. Ja, dit toestelletje heeft de componist ge ïnspireerd tot het Allegretto uit de 8e symphonie. dat wij via de gra- mofoonplaat driemaal te horen kre gen, telkens door een ander orkest gespeeld. Waarbij de hoorders stel lig belangrijke conclusies hebben getrokken. Spreker vertelde ook over de totstandkoming van Beet- hovens „Slag bij Vittoria", waarbij er invloed van Matzel naar de com ponist is uitgegaan. Spreker gaf vervolgens interes sante bijzonderheden over mechani sche muziekinstrumenten uit die tijd en liet opnamen horen van de mu- seumexcmplaren, die er nog be staan. Hij sprak over dc ontwikke ling van de trompet in het oude Wenen en liet vervolgens de merk waardige compositie voor orkest cn trompet van Haydn weerklinken. Na de pauze behandelde Rutger Schoute dc figuren van Johann en Richard Strauss en sprak over de bijzondere betekenis, die de wals heeft in het Wener muziekleven. Hij wees er op. hoe de radiodirigent Max Schönherr talrijke onbekende werken van Johann Strauss wist op te sporen cn tot uitvoering te bren gen. Wij hoorden prachtige fragmenten uit „Der Rosenkavalier", terwijl de >rft afwoon* u1 ££U\VK£Ê-Sr POSf/CGEl Het affiche voor de internationale postzegeltentoonstelling, die vol gend jaar in Utrecht wordt gehou den, is verschenen. Het is ontwor pen door de bekende tekenaar Doeve. WOUDENBERG Gouden bruidspaar Het echtpaar H. Methorst en H. Methorstv. d. Wilt hoopt 12 Dcc. a.s. de gouden bruiloft te vieren. Dc heer en mevrouw Methorst genie ten een uitstekende gezondheid. Ze mogen zich verheugen in vijf ge huwde kinderen en zeven kleinkin deren. De heer Methorst, die oor spronkelijk uit Scherpenzeel komt, heeft hier sinds lange tijd een wa genmakerij, die door de tijdsom standigheden is omgezet in een ca- rosseriebouwbedrijf, In Oct. '52 be staat deze zaak, die thans geleid wordt door de heer Methorst en twee zoons, vijftig jaar. De gouden bruidegom heeft nog veel interesse voor het dagelijks gebeuren op elk gebied. Twintig jaren heeft hij als raadslid de gemeentebelangen ge diend. waarvan zes jaar als wet houder. Ook thans is hij nog lid van de gemeenteraad. De avond- vaktekenschool vond in Methorst een actief voorzitter. Aan de mu ziekvereniging Fidélio had hij zijn hart verpand. Ruim 34 jaren was hij daarvan een ijverig lid. We zijn er van overtuigd, dat het nog kras se bruidspaar op 12 December zeer veel belangstelling zal ervaren. Sint bezoekt de jeugd De Algem. Ned. Bond van Bouw vakarbeiders. afd. Woudenberg, hield Zaterdagavond in de zaal van „De Schans" het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden. De heer H. Vermeulen, voorzitter, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij beschouwde allen als een grote familie, die getrouw aan de traditie deze avond bij elkander waren gekomen, om gezamenlijk St. Nicolaas te vieren. Tijdens de tfactatie vertoonde de heer A. J. Koudfjs een drietal kinderfilms, die zeer in de smaak vielen. Het mu ziekgezelschap „Fidélio" luisterde het feest op met het spelen van talrijke St. Nicolaasversjes, die door alle aanwezigen werden mee gezongen. Het hoogtepunt van deze avond werd bereikt, toen de goede Sint met zijn trouwe Piet binnen kwam en aan de kinderen cadeau tjes en snoepgoed uitreikte, 't Was een gezellige avond, die door dc voorzitter met een woord van har telijke dank aan allen die tot het slagen van dit feest hadden meege werkt, werd gesloten. EHBO-diploma Van de cursus, die hier gegeven werd door dr. P. A. G. Gcyskes slaagden de volgende dames en be ren voor het E.H.B.O.-diploma. Dames: J. C. de Witte. W. Lam- balgen. M. C. Noordam, P. H. Ver kerk, L. dc Witte. C. Wolfswinkel en G. van Zalingcn. Heren: M. J. J. Peters. D. v. Rouendal. A. de Raad, H. C. v. Westerveld en A. H. v. d. Peut. Uitvoering „Fidélio" De muziekvereniging „Fidélio" hoopt op 13 en 15 December a.s. een uitvoering te geven in de zaal van „De Schans". Hieraan zal me dewerken het Cabaret „Miniatuur". De uitvoering wordt gegeven voor donateurs en genodigden. SOEST „Peters Baan" naam van nieuwe ijsbaan De leden van de onlangs opge richte ijsvereniging, kwamen in vergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer F. Posthumus, die mededeelde, dat de gemeente raad de grondruil met de heer Kuijer acceptabel heeft geacht, terwijl Ged. Staten het desbetref fende raadsbesluit hebben goed gekeurd. De gemeente-secretaris, de heer J. Batenburg, werd als voorzitter van de VW „Soest Vooruit", tot ere-voorzitter der vereniging be noemd. Hierna kwam de naamgeving van de nieuwe vereniging aan de orde. De naam van wijlen Peter v. d. Breemer is nauw met de ijs baan van vroeger verbonden, door het vele werk dat hij er voor deed. en doordat hij het terrein belange loos beschikbaar stelde. Bij grote meerderheid van stemmen werd daarom besloten de ijsbaan de naam te - geven van „PÉTERS BAAN". Een naam waarmede ieder rechtgeaarde Socster zich kan verenigen. De vereniging telt momenteel 240 leden, doch volgens de voor zitter moet dit aantal verdubbeld worden. Het voorlopig bestuur dat alle voorbereidende werkzaamheden heeft verricht werd thans in z'n geheel als definitief bestuur geko zen. De statuten werden vervolgens besproken en vastgesteld. Verschillende leden gaven zich op om hand- en spandiensten op de nieuwe ijsbaan te verrichten, om daarmede de uitgaven zo klein mogelijk te maken. Zij die zich voor het ijsseizoen nog als lid aanmelden, behoeven geen gulden inleggeld te betalen. Vallende kraan treft arbeider In een ijzergieterij aan de Becke- ringstraat is gister een transport kraan van 700 kg. ingestort. Een 37-jarige Soester arbeider werd door het gevaarte getroffen. Hij liep een hoofdwond op en boven dien drie gekneusde ribben en en kele kleinere verwondingen. Per E.H.B.O.-ziekenauto is het slacht offer overgebracht naar het zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort. Uit een door de arbeidsinspectie ingesteld onderzoek is gebleken, dat een constructiefout de oorzaak van het omvallen der transport kraan is geweest. AQUARIUM ONTVREEMD Een nieuwe bewoner van een perceel te Soesterberg, die van zijn vorige gemeente Amersfoort uit. een aquarium had meegeno men, had dit zolang achter de woning geplaatst. Groot was des mans verwondering, toen hij de volgende morgen tot de ontdek king kwam dat het aquarium verdwenen was. Nieuwe naam voor kazerne Voortaan zal het niet meer nodig zijn om te spreken van het kazer necomplex aan dc Leusderweg. Bij een nieuwe legerorder hebben de Adolf-, Hendrik-, Lodewijk- en Willemkazerne tezamen de naam Juliana van Stolbergkazerne gekre gen. De naam „Infanteriekazerne aan de Leusderweg", die men ook nog al eens hoort gebruiken, is na tuurlijk onjuist, sinds hier de Ge neeskundige Troepen zijn gelegerd. Einde van autotocht Zaterdagnacht constateerde sur veillerende politie, dat een auto over het rijwiel-wandelpad ach ter de bomen van de Steenhoff- straat reed. De auto kwam tot stilstand, doordat hij tegen een lichtmast reed. Uit de auto kwa men drie Spakenburgers te voor schijn, die allen te diep in 't glaasje hadden gekeken. Uit het onderzoek bleek verder, dat de eigenaar van de auto er niet bij was. doch dat het drietal met diens auto op stap was. Alle drie zijn in verzekerde bewaring ge steld. terwijl de auto in beslag werd genomen. Loslopende hond weer op het oorlogspad Het is de politie nog niet mo gen gelukken, de loslopende hond, die er 's nachts op uittrekt om konijnen enz. dood te bijten, te vangen. Klachten over dergelijke geval len kwamen binnen van bewo ners van de Smitsweg. Nieuwe- weg, Molenstraat en Klaarwater- weg. In totaal ruim 70 gevallen. Twee personen kregen een be keuring wegens het tussen 11 uur 's avonds en 7 uur 's morgens, hun hond zonder geleide te laten loslopen. GEVONDEN VOORWERPEN Alpinomuts, padv.riem, ring m. sleutels, parapluie, Duitse staande hond. rode stoffen ceintuur, num merbord L 54886, gele herders hond, bruin jongensjasje, rode portemonnaie m. inh.. gestroom de boxer, wandelstok, Duits woor denboekje, pak turf. grijze strop das, rijwielsleutel, pop, broche, rozenkrans, jachthond, zonnebril, 25 meter kant en diverse hand schoenen en wanten. Een 15-jarig jongmens, dat z'n opleiding in een garage in Soest genoot, heeft misbruik van het in hem gestelde vertrouwen gemaakt en geldsbedragen, die hij aan z'n patroon moest afdragen, en eigen bate aangewend. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. SOESTERBERG Aanbesteding Namens de commissie van beheer der Ger. Kerk van Zeist werd dooi de architect Leo Visser aanbesteed de verbouwing en uitbreiding van een perceel aan de Rademakerstraaï te Soesterberg tot kapel voor de Ger. Kerkdienst. De gunning had een dezer dagen plaats aan de firma Dijkstra te. Zeist voor de som van f 25800. Nederland heeft delfstof voor zwavelzuur DEN HAAG. Nederland moet voor dc fabricage van zwavelzuur uit het buitenland zwavelijzer in voeren. Dit kost ons land vele de viezen. Het Inst. voor Industrie-ont wikkeling heeft de mogelijkheid on derzocht zwavelzuur (en cement) te winnen uit anhydride, een delfstof die in onze bodem voorkomt. Voor een nader onderzoek is één millioen gulden nodig. De helft wordt bijeengebracht door Neder landse industrieën en banken, de andere 500.000 verstrekt het mi nisterie van Economische Zaken, als het parlement eeen bezwaren heeft. Nog eenmaal 7V/OG eenmaal dit jaarmo- gen we over de Goede Sint schrijven. Hij zit de laatste weken in onze pen. Er gaat geen dag voorbij of aan de vele letters die uit onze pen vloeien zijn er wel een paar die tezamen de naam van de grote kinder vriend vormen. Zo heel, heel ver weg in onze gedachten liggen de herinneringen aan onze jeugd. Die was niet zo roos kleurig rond en in de eerste wereldcj>rlog. En toch, on danks alle verdrietelijkheden kwam toch ieder jaar dat grote festijn van de Sinter klaastijd over ons. Nog zien wij de grote mand. waarin allerlei cadeautjes lagen, de kamer binnendragen. Oh, we weten 't non zo goed. Er was een atlas bij. Achterin stonden allerlei platen. Pla ten van bergstreken, platen over de uitgestrekte steppen, platen van andere rassen, andere volken. Ja, toen zijn we in ge dachten op reis gegaan. Een verre reis. Wij wilden de mensen in die verre vreem de streken leren kennen. Misschien was 't wel een droom, die reis. Nu staan we jaren verder in 't leven. We ondernamen echte reizen. We leerden, dat de mens goed is Dat de mens vrede wil. Dat de mens streeft naar die verwarmen de intimiteit van een feest, een feest zoals dat van de Sint. En ieder jaar opnieuw worden we tegen de vijfde December herinnerd aan die dagen uit onze jeugd, toen... Ja, toen. Ja, toen zongen we even enthousiast als de kleuters van nu van Sinterklaas kapoentje" en van ..Zie ginds komt de stoomboot". Er mag dan veel veranderd zijn, de sfeer rond 't Sinterklaas feest is dezelfde gebleven. Af en toe erger je je aan gebeurtenissen als 't landen van de goede Sint met een helicoptère. Zo'n ding raast de sfeer stuk. In 't kinder hart is nu eenmaal een on verwoestbaar geloof in de Sint, zijn knecht en zijn trouwe schimmel. Een heli coptère wil er bij de jeugd niet in. Daarom zijn we voor Amersfoort maar blij, dat daar de Sint nog altijd aan de Koppel arriveert per stoomboot. Blij. dat altijd nog de keien vonken schie ten als dc schimmels voor 't rijtuig van de Sint 't Spui oprijden. Dit alles is nu bijna voor bij. 't Lieve verhaal van de Goedheiligman gaat terug in de beslotenheid van ons hart. Kleine kunstkring Zo langzamerhand is wel bekend, dat de kamermu ziekavonden van de Kleine Kunstkring van bijzondere betekenis zijn in 't cultu rele leven van Amersfoort. De belangstelling neemt gestadig toe en deze zal er ook wel zijn voor de mu ziekavond, welke op Vrij dag 7 December in 't ge bouw der Vrijzinnig Her vormden wordt belegd. Aan die avond werken mee mevrouw Irma Brester, so praan; P. M. Parker, vio loncello; Henk Ramselaar, piano. Het programma bevat lie deren van Reger, Mahler, Debussy, Fauré, Diepen- brock en cello-piano sona tes van H. Pfitzner en Frank Bridge. Stem af op De VARA heeft aan drie Nederlandse componisten, Jurriaan Andriessen, Oscar van Hemel en Karei Men gelberg, opdracht gegeven een St. Nicolaasverrassing te schrijven voor de Ne derlandse jeugd. Deze St. Nicolaas-surpri- ses zullen Woensdag a.s. om 15.50 uur ten gehore worden gebracht in de uit zending .Speel jij dit ook?' door de pianist jean Anto- nietti. Wij vestigen in 't bijzon der de aandacht op de door onze stadgenoot Karei Mengelberg geschreven surprise. Hulde Sagittarius De Lyceistenvereniging „Sagittarius" organiseerde gistermiddag in samenwer king met 't Leger des Heils voor een deel van Amers foorts jeugd een Sint Nico laasfeest. Het was een enthousiaste kinderschare, welke bijeen kwam in de aula van het Amersfoorts Lyceum. Zij volgden met stralende ogen het poppenspel „Katrijn op 5 December". De leerlingen van 't lyceum hebben aan de voorbereiding van dit spel een heel karwei ge had. 't Resultaat mocht er zijn. Decors en poppen wa ren suggestief gevormd en geschilderd. Het spel werd vlot ver toond. Er is natuurlijk veel gezongen en niet minder gesnoept. Dat hoort nu eenmaal bij een Sinter klaasfeest. Hèt moment was de komst van de Sint. Er viel menig traantje, maar er was toch vreugde in de kinderharten. De jeugd ging met aardige geschen ken naar huis. Wellicht groeit deze vie ring tot een traditie uit. Klop even aan 1 Stadsven ter. TeL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf aar. Cultureel accoord tussen Nederland cn Italië DEN HAAG. Op 5 December zal te Rome een cultureel accoord tussen Nederland en Italië worden ondertekend. De tekst van boven genoemd accoord is vrijwel gelijk luidend aan dat van de culturele accoorden, die gesloten zijn met Frankrijk, België, Engeland en. Luxemburg. Het accoord voorziet in de uitwisseling van hooglera ren, studenten en in de uitwisse ling op het gebied van muziek, beeldende kunsten enz. Een ge mengd technische commissie be staande uit drie Nederlanders en drie Italianen zal voor de uitvoe ring van het accoord zorgen. Kranslegging op 7 Decem ber in Amsterdam DEN HAAG. Evenals vorig jaar zal ook ditmaal een deputatie, bestaande uit leden van de bond oud-strijders ..7 December" op Vrij dag 7 December om 11.30 uur een krans leggen bij de Indonesische urn in het monument op het Dam- plantsoen te Amsterdam, ter her denking van de in Indonesië ge vallen militairen der le divisie „7 December". Nederlandse componisten schreven St. Nicolaas- verrassingen DEN HAAG. De VARA heeft aan drie Nederlandse componisten: Jurriaan Andriessen. Oscar van He mel en Karei Mengelberg, opdracht gegeven een St. Nicolaasverrassing te schrijven voor de Nederlandse jeugd. Deze St. Nicolaas-surprises zullen Woensdagmiddag om tien voor vier door de pianist Jean An- toniatti ten gehore worden ge bracht in de uitzending „Speel jtf dit ook?" Eerste doctoraal Friese letteren afgelegd GRONINGEN Maandag is voor het eerst in Nederland een doctoraal examen Friese letteren natuurlijk in het Fries afgenomen. Exami nandus was de heer Teake Hoekse- ma uit Grouw. examinator prof. dr J. H. Brouwer.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2