DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Eiland Camiguin: hel van hete as en vergiftige dampen Onbehagen over de affaires Schallen berir en Menten Nog 60 dagen Vermoedelijk 2000 slachtoffers van vulkaanuitbarsting Prof. Gerbrandy pleit voor Friese taal Opnieuw gevechten in Suezkanaalzone Bluf van Grotewohl door Ver. Naties ontmaskerd Autobus rijdt op marine kapel in Tabakssmokkel in Rotterdam Europee de oude juffrouw. Ultimatum van Perzië? A Rechterlijke macht paraat als kantonrechter wordt beledigd In '52 nationale herdenking op 3 Mei Straten van Suez leken op slagveld Bankoverval mislukte Sint Nico laas op z'n best lie Jaargang, no. 286 Woensdag 5 December 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. ol 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER MANILLA. De uitbarsting van de vul kaan de Hibok-Hibok op het Philippijnse eiland Camiguin schijnt een van de verschrik kelijkste rampen der laatste jaren tot gevolg te hebben gehad. Reeds thans zijn meer dan 140 hjken gevonden en gevreesd wordt, dat dit aantal tot ongeveer 2000 zal stijgen. In het ge bied aan de voet van de vulkaan heerst name lijk een zo verzengende hitte, dat de reddings ploegen er nog niet in kunnen doordringen. Geschat wordt, dat tachtig procent der inwo ners van de zes dorpen, die er lagen, om het leven zijn gekomen. Chauffeur had in 25 jaar geen ongeluk gehad 23 Doden, 18 zwaar gewonden CHATHAM. Drie en twintig jongens werden gedood en acht- tien zwaar gewond toen een auto- i kening met nieuwe uitbarstingen Het gehele eiland, ook buiten het I luchtmacht verleent haar mede- 15 vierkante kilometer grote ge- werking. Alle beschikbare schepen bied. dat geheel met gloeiende as i worden gebruikt, om de gewonden is bedekt, is door de uitbarsting in I en van huis en have beroofde een ware hel herschapen Duizen- vluchtelingen naar naburige eilan den gewonden bevolken de in j den over te brengen. Maar al deza allerijl opgerichte nood-ziekenhui- hulp is. gezien de omvang van de bus in het donker inreed op een Britse marinckapel bestaande uit jongens van tien tot zeventien jaar. Alleen de kadetten die voor aan liepen brachten er het levend af, terwijl de bus van achteren op de kapel inreed. De straat zag er uit als een slagveld toen de bus tegen een lantaarnpaal tot stilstand kwam. Zeventien jongens werden op slag gedood, zes overleden er later in het ziekenhuis. De tien jongens die vooraan liepen kregen een zenuwschok. Het jongste slachtoffer is tien jaar, het oudste veertien. De chauffeur, die al veertig jaar bij de autobusonderneming in dienst was, zou juist vandaag een onderscheiding krijgen omdat hij 25 jaar zonder ongelukken had gereden. Dit is het ernstigste verkeerson geluk, dat ooit in Engeland is ge beurd. zen Er is gebrek aan dokters, me dicijnen. levensmiddelen en vooral ook water, doordat vrijwel alle beschikbare bronnen door de neer gevallen as onbruikbaar zijn ge worden. De reddingsploegen moeten ver zengende hitte en verblindende stofwolken trotseren om de slacht offers te bereiken. Het werk wordt ook zeer bemoeilijkt door vergifti ge dampen, die uit spleten in de g' ond stijgen en groot gevaar ople veren. En boven dit toneel van dooc'. ?n vernieling rookt en gromt nog sie-,'ds de Hibok-Hibok. Vulcanologen geloven daarom, dat de activiteit in de krater nog niet aan het afnemen is en houden re- De regering in Manilla doet. wat zij kan om het leed der inwoners van Camiguin te verzachten. Vlieg tuigen hebben al het bloedplasma. waarop men de hand kon leggen, naar het eiland vervoerd, tezamen met verplegend personeel en le vensmiddelen. Ook de Amerikaanse ramp. niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat van het leed. Smeden brengen bijna f 10.000 bijeen voor kankerbestrijding AMSTERDAM. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft een wel kom Sinterklaasgeschenk gekregen van de vakgroep smederijen en de vrije smedenpatroonsoreanisatios Het kreeg Dinsdag .nameliik een bedrag van 9537.66, bijeenge- van een tweemotorig transport- bracht in een landelijke actie on- j vliegtuig der Amerikaanse marine, de smedenpatroons, op initiatief j De zes inzittenden verloren het van de afdeling Voorschoten. I leven. Argentijnen smokkelden 125.000 sigaretten ROTTERDAM. De douane- recherche heeft ruim 125.000 siga retten in beslag genomen op Ar gentijnse schepen, die dezer dagen in onze havens arriveerden. Op het ss Rio Diamante weiden 110.000 sigaretten in beslag geno men. De rokertjes waren verborgen achter ketels en tanks in de ma chinekamer en werden na lang speuren gevonden. Er werd ge tracht na te gaan welke leden vap de bemanning de sigaretten ver stopt konden hebben doch dit bleek onmogelijk. De kapiteinvan het schip kreeg een bekeuring en zal een boete moeten betalen. Op een ander Argentijns schip werd een partij van 16.800 sigaret ten in beslag genomen. De douane recherche heeft dus deze week een goede slag geslagen. STRAATSBURG De Nederland se gedelegeerde het Eerste Kamerlid J. van der Kieft heeft de Europese Assemblee Dinsdag een vrolijk ogenblik bezorgd door Europa te vergelijken met een oude juffrouw. Hij besprak het economisch rapport van de O.E.E.S waarin aangedron gen wordt op 25 pet. productiever hoging en zei. dat Italiaanse arbeids krachten wellicht het Britse kolen- tekort zouden kunnen opheffen, maar dat hij van te voren wist, dat de Britten met bezwaren zouden komen aandragen. Is het niet de vloek van Europa, zo vroeg hij, dat het altijd over onze moeilijkheden praat? Europa is als een oude juffrouw, die het altijd heeft over de pijn in haar rug en dat haar maag niet zo best in orde is. En als een flinke vent haar eens op de rug klopt en zegt, kom laten we eens een fikse boswandeling gaan maken, dan zegt zij, neen. ik heb hoofdpijn en pijn in mijn rug, en je weet nooit of het niet erger wordt, cn misschien kom ik wel te laat. voor het eten, enz. enz. Meneer dr president, aldus de heer Van der Kieft, we praten te I veel over onze moeilijkheden. DJAKARTA. Vijf tabakson dernemingen in Deli zijn met in gang van l December voorloDig gesloten. Door de sluiting zullen ruim 2700 arbeiders ander werk moeten zoeken. PENSACOLA, (Florida). Op het vliegveld van Pensacola mis lukte een instrumentenlanding Politieke commissie wil zowel Bonn als Oost-Berlijn horen (Van onze relsredacteur) PARIJS. Men is niet opgeschoten, wat de ontwapeningskwestie betreft. Daarentegen gaat het vlot in de speciale politieke commissie, waar de re solutie over Duitsland der drie Westelijke mogendheden In behandeling kwam. Deze resolutie vraagt een onderzoek naar de mogelijkheid van de mocratische verkiezingen in geheel Duitsland. Engeland verdedigde haar na mens de mogendheden, die de re solutie ingediend hadden. Frank rijk en Amerika vielen de heer Selwyn Lloyd bij. Iedereen hield reeds rekening met de Russische afwijzing, toen Pakistan voor een kleine verrassing zorgde. Het dien de een resolutie in. die beoogde de vertegenwoordigers van beide helften van Duitsland uit te nodi- Wie nu geen olie koopt, krijgt nooit weer olie TEHERAN De Perzische rege ring heeft gisteravond meegedeeld, dat z(j overweegt het Westen een ultimatum te stellen. Het zal bin nen een bepaalde tjjd Perzische olie moeten kopen, of nooit meer voor ollelevcrantics in aanmerking komen. De plaatsvervangende pre mier Hoessein Fatemi verklaarde, dat bet ultimatum waarschijnlijk binnenkort zal worden afgekondigd en door de Majlis als wet zal wor den aanvaard. Dr. Fatemi zei tevens, dat Perzië wellicht Rusland en het Oostelijk blok olie zal aanbieden, als Groot- Brittannië en de vroegere Westelij ke afnemers weigerden de Perzi sche voorwaarden te accepteren. Hij voegde hieraan toe, dat de re gering op het ogenblik 200 afzon derlijke verzoeken om olie te mo- ken kopen bestudeert. Hij wilde de gegadigden niet noemen. I iji^rjru:nnini(ii3icnQr^3HiTinnRKijiLn^jin!iiD:Ei3 Nog steeds zacht Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donder- J dagavond: Zwaar bewolkt met plaatse- s lijk enige regen. Krachtige tot 2 harde Zuid-Westelijke wind, maar later in het Noord-Westen g van het land tot matig afne- 1 mende Westelijke wind. Zacht E weer. 6 Dec. Zon op 8 u 31 m onder 1 16 u 30 m; Maan op 13 u 23 m on- g der 0 u 32 m. 2 gen, ten einde de commissie van alle kanten te laten voorlichten Dit voorstel, dat als het ware de intentie van de oorspronkelijke resolutie verdubbelde, bracht het Russische blok enigermate In moei lijkheden. Misschien daarom vroeg Malik uitstel van zijn rede tot des middags. Het uitstel werd Rege- ven, maar Verschafte geen enkel nieuw element. Rusland weerde het voorstel der drie en dat van Paki stan af na een rede. die de Weste lijke machten alle schuld aanwreef voor het mislukken van de over eenkomst van Potsdam. „Een on derzoek door een commissie der Verenigde Naties", zei hij, „was'n belediging voor Duitsland. Het be handelde dit volk als een onmon dig volk, zoals Marokko." Weinig vleiend voor Marokko, weinig vleiend ook voor de V N. Maar laat ons erkennen, dat Rusland in een onaangename positie zit. Het moet een voorstel afwijzen, dat in Duits land bijzonder populair is Het voorstel van Pakistan werd met 506 (tegen het Russische blok) aangenomen. Dit debat moet wel het prestige van Rusland in Duitsland verklei nen en dat van de V.N. vergroten. Het als propaganda bedoelde vnnr- stel-Grotewohl om de twee helften van Duitsland na verkiezingen te verenigen, door Adenauer met enige aarzeling aanvaard, is door de Westelijke Drie als boemerang ge bruikt en keert zich thans tegen het Russische blok. Men heeft de bluf achter Grotewohls manoeuvre ontmaskerd. Alleen rond de wereld zo zou de titel kunnen luiden van een boek, gewijd aan de avonturen van de 39-jarige Alfred Peterson. In April 1949 vertrok deze onderne mende Amerikaan moederziel al leen in zijn jachtje „Stornoway" uit Brooklyn. Hij zakte de Ameri kaanse Oostkust af tot het Pana makanaal en zeilde vervolgens dwars over de Stille Oceaan naar Niéuw-Zeeland en Australië. Van daar ging het via Nieuw-Guinea Indonesië, Singapore, Penang, Co lombo, Aden, de Rode Zee en Cy prus naar Malta, waar Alfred Pe terson nu vertoeft en onze foto ge nomen werd. Van Malta zal hij naar Gibraltar zeilen „Met Troelstra sprak ik nooit anders"' KAMER IN VERZET TEGEN POLITIEK VAN DE DOOFPOT (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het verlangen in Friesland om de eed in de moe dertaal te mogen afleggen, kwam Dinsdagmiddag in de Tweede Ka mer in bespreking bij de behande ling van de jusiitie-begroting Vooral prof. Gerbrandy (AR) ging er diep op in. Omdat het om zijn moedertaal ging, die, zoals hij erkende, door hem nog altijd be ter verstaan werd dan het Hol lands; en welke hij nog immer in familie-kring bezigt. „Anders zou den ze denken, dat ik rijp ben voor zekere inrichting." Hij hield de Kamer voor, dar het Fries geen dialect van het Hol lands is, doch taalkundig zelfs ouder, een „tante" daarvan, is. Het vormt er z.i. Qok geen bedreiging» voor: de Friezen kunnen het zui- Verste Nederlands spreken! Maar, zo voegde hij er aan toe, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De mededelingen, welke minister Mulderfje onlangs heeft gedaan over de affaires Schallcnberg en Menten, hebben het gevoel van onbehagen niet geheel uit de Tweede Kamer kunnen verwijderen. Dit bleek Dinsdagmiddag bij de behandeling van de Justitie-begroting. Prof. Gerbrandy (A.R.) noemde zfjn verklaring over dc eerste zaak „mager" en mr. R o o 1 v i n k (ELV.P.) vroeg of de „zelfmoord-theorie" nu houdbaar j was gebleken of niet. Ten aanzien van de zaak-Menten informeerde hij of soms van diefstal niet gebleken was of dat bet Scbuldelcmcnt niet vast te allilü r™t! aws ki£ sp"t stellen viel. Evenals freule Wttcwaall van Stoet sveeen (C.H.U.) ik altijd r nes. Wij nebben vaak samen in de trein gezeten en nooit "™0„t Jtfl ,he'dossier van de rcchter-commissaris te Haarlem aan de een woord Hollands gewisseld. Door het voorlezen van een ge dicht van Guido Gezelle in Friese vertaling, die hem meer aansprak, meende hij te kunnen aantonen, welk een mystieke, religieuze band voor de Fries in zijn taal aanwe zig was. „Wanneer deze Gods naam in het openbaar aanroept," zo meende hij. „dan moet hij dat kun nen doen in de taal, waarin hij dat altijd doet." Een arrest van de K.R. maakte dat z.i. ook mogelijk. De formule werd trouwens al toege laten. „Wie daar nu barrières tegen in wil werpen," zo waarschuwde hij, „roept stormen tegen het schip van staat op, welke er toe zouden kunnen leiden dat men de gehele Friese beweging niet meer in de hand houdt." Kamer over te leggen. Mr. Stokvis (Comm.) was niet tevreden omdat de minister geheel had gezwegen over de kwestie van de .gestolen tapijten". Mr. Vonk (VVD) wijdde vrij- nahst o on.I wel zijn gehele rede aan deze on- "^ai] derwerpen. Ten aanzien van de affaire Schallenberg leek hem de hoofdvraag of er lieden waren, die er belang bij hadden dat Schalien- berg de mond werd gesnoerd, ter wijl hij met betrekking tot de zaak-Mcnten veronderstelde, dat het uitblijven van resultaat meer te wijten was aan de weerstand ïr. het rechterlijk apparaat dan aan de onvindbaarheid van getuigen. Hij wees er op, dat in deze zaak tegelijkertijd een vervolging was ingesteld tegen een journalist, we gens smaadschrift, en tegen de rechtër-commissaris, die de in structie had geleid. „Gaat de jour- vrij uit," zo meende hij, dc rechter-commissaris strafschuldig cn omgekeerd." Het onbevredigende achtte hij nu, dat het onderzoek in beide zaken was gestopt. Het algemeen belang eiste z i. echter dat niet de politieke mi nister doch de onafhankelijke rech ter een uitspraak zou doen. Mr. Burger (P.v.d. A) sprak over persexcessen en misbruiken \an de persvrijheid. Hij kwam tot de conclusie, dat de gewone staats burger vrijwel onbeschermd stond tegenover beledigingen. In de zaak Lunshofvan Heuven Goedhart werkte de parlementaire enquête commissie bevredigender dan het rechterlijk apparaat. Een moeizaam verkregen rechterlijke veroordeling werd in het daarin betrokken blad echter als een triomf voorgesteld. Onbegrijpelijk achtte hij het. dat de Persraad in dergelijke gevallen niet van haar correctie-recht ge bruik maakte. Vooral ten aanzien van „De Waarheid" verwachtte hij daarvan een nuttige invloed. „Of strekt," zo vroeg hij, „de bescher mende zorg zich alleen uit tot de rechterlijke macht?" Hiermee doelde hij op de vlotte behandeling van de zaak tegen de Friese journalist, die een kanton rechter had beledigd Ook jkvr. Wttewaall v. Stoetwegen zac hierin iets vreemds. „Als de hele Kamer." zo zei hij, „na zorgvuldig onderzoek tot een bepaalde conclusie komt, i dan gaat de zaak niet in de ijskast, maar in de doofpot Doch als er j één vinger wordt uitgestoken naar I een kantonrechter, dan staat het hele rechterlijk apparaat op zijn achterste ber.en Ik sta paf." DE DRIE ZUSTERS Ann ie. R ie en Wil Leeuwenberg zijn Dinsdag op het eiland Rozenburg tegelijk in het huwelijk getreden. De ge lukkige echtgenoten zijn Adam Siersma, Henk Moster en Bastiaan Kooy. „Dit is", zei de burgemeester „de eerste keer in de geschiedenis van Rozenburg dat een dergelijk trio-huwelijk werd gesloten". DEN HAAG. De ministerraad heeft besloten als dag voor de na tionale herdenking van de geval lenen in 1952 aan te wijzen Zater dag 3 Mei en derhalve niet Zon dag 4 Mei. De wijze van herden king zal dezelfde zijn als sedert 1949 het geval is geweest. DE Straatsburgse rede van de Britse minister van Binnen landse Zaken is in meer dan een opzicht verhelderend geweest. In de eerste plaats was daar na tuurlijk de nu verkregen zekerheid in een vorig artikel wezen wij er al op dat Engeland niet van zins is zich aan te sluiten bij een Euro pese federatie. Maar er is daar naast nog een passage in dc uiteen zetting van sir David Maxwell Fyfe, die in ons land niet die aandacht schijnt te hebben getrokken, die zij toch stellig verdient. Er zijn hier te lande tegenstanders van dc continentale federatie, die zich op het standpunt stellen, dat een verenigd Europa al weer een verouderd ideaal is. Zij openen nog wijder perspectieven en menen, dat de omzetting van dc Noord-Atlan tische Verdrags-Organisatie. de N.A.TO.. in een Atlantische ge meenschap het na té streven doel moet zijn. Op die wijze denken zij ook Engeland gemakkelijker te kun nen bewegen tot deelneming. Voor hen die zo denken, zal de rede van sir David als een koud bad hebben gewerkt. Letterlijk immers zei hjj, dat wanneer Gröot-Brittannic sprak van een Atlantische unie of de Atlantische gemeenschap, het dan niet dacht aan een federatie, di© de landen van de N.A.T.O. zou om vatten. Dat was „een onrealistisch idee". Federatie betekende het over dragen van bepaalde regeringsfunc ties aan een federaal lichaam en dientengevolge een nauwkeurig om schreven verdeling van bevoegdhe den tussen de staat en de federatie. „Niemand kon van Groot-Brittannië verwachten, dat het heden ten dag© deze weg zou inslaan". Volkomen duidelijk, dunkt ons. en wij hopen dan nok dat niemand in Nederland dc illusie zal blijven koesteren, dat de Britten weliswaar niet voor een Europese, maar misschien toch wel voor een Atlantische federatie te vinden zullen zijn. Het is niet lan ger mogelijk om zi<langs deze weg te onttrekken aan de keuze vóór of togen de aaneensluiting van West-Europa. Daar komt nog iels bjj. Nog vóór de vergadering van de Assemblée van de Raad van Europa vond in Straatsburg een ontmoeting plaats tusren een groep Amerikaanse Se natoren en leden van het Huis van Afgevaardigden aan de ene, en van Europese parlementsleden aan de andere kant. Van Amerikaanse zij de is bij de discussies heel duidelijk gesteld, dat niets de Amerikaanse openbare mening zo gunstig zou stemmen voor de gedachte van een nauwere Atlantische aaneensluiting als juist de totstandkoming van een Europese federatie. Geen te genstelling zagen deze Amerikanen tussen die bede concepties, geen alternatieven, waartussen een keus zou moeten worden gedaan, maar het ene als een stap op de weg naar het andere, vèr-gclegen doel. Hot ware wel zeer te wensen, dat ook deze les ter harte werd geno men door alten. die hun invloed doen gelden op het Nederlandse buitenlandse beleid. Zie verder pag. 3 MOASCAR. In de Suezkanaalzone zUn Dinsdag opnieuw gevechten uitgebroken. Even buiten Ismailia werd een bom gegooid op een Brjts tankstation. Bij gevechten die daarop ontstonden tussen Britse militairen en Egyptenaren. werden een Engels officier en een soldaat gedood. Het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Dinsdag vijftien Egyptenaren om het leven zijn gekomen en 29 gewond werden. Bij dc gevechten van Maandag werden elf Britten gedood. Britse troepen hebben contróle- posten opgesteld op alle wegen die leiden naar Suez. Alleen het bur gerlijk verkeer mag de posten pas seren. De straten van Suez leken Dins dag op een slagveld. Britse militai ren zaten achter de pantserplaten van hun brengundragers gedoken te vuren Egyptische politie schoot terug onder dekking van de hoeken van gebouwen. terwijl burgers angstig in hun huizen op de grond hurkten om niet geraakt te worden. De commandant van het Britse garnizoen in Suez heeft een onder houd gehad met de Egyptische gouverneur. Alarm-installatie tijdig in u-er king gesteld ASSEN. Woensdag tegen tien uur hebben gemaskerde mannen, bewapend met oen stengun, een po ging gedaan de woning van de kassier der Boerenleenbank in Sleen binnen Ic dringen. Tot grote schrik van het echtpaar Van der Heide, werden plotseling de tuin deuren ingetrapt. terwijl een sten- gun door de opening werd gesto ken. Op bevelende toon werd het echtpaar opgedragen zich niet te verroeren, doch de heer v. d. Heide zag nog kans de alarminstallatie in werking te stellen. Deze installatie heeft op verschil lende plaatsen in het gebouw con tactpunten. zodat vrijwel overal alarm werd gegeven. De inbrekers kozen toen ijlings het hazenpad. ZALTBOMMEL Dezer dagen heeft de Sint in Driel (Gld.) laten zien een redder in geldmoeilijk- heden te zijn. Tijdens een verkoop bij executie wegens wanbetaling bij j de belasting verscheen de Sint in j vol ornaat en overhandigde met enkele welgekozen woorden het ontbrekende geld. I Europese Assemblée handhaaft stemming landbouw,.pool" STRAATSBURG. Het „spel der vergissingen" in de Europese Assemblée eindigde Dinsdag met het besluit om niet terug te ko men op de stemming van Zater dag, toen met de geringst moge lijke tweederde meerderheid het advies inzake de instelling van een hoge autoriteit voor de landbouw werd aangenomen. Zoals men weet, werd de uitslag van Zaterdag betwist, daar was uitgekomen, dat een Franse afge vaardigde tweemaal had gestemd, terwijl de stem van een Engelse afgevaardigde, die in werkelijk heid neen had gezegd, als blanco werd opgetekend. Met 84 tegen 13 stemmen werd vandaag besloten, dat het niet in overeenstemming met de traditie van practisch alle parlementen I der wereld is om terug te komen j op een eens gevallen besluit. GEORGETTE HAGENDOORN Is Dinsdag op Schiphol weergekeerd na haar succesvolle tournee door West-Indie. Zij werd vergezeld door haar begeleider Pierre Ver- donck. Honderdduizend als Sinterklaassurprise DEN HAAG. In dc 514e staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst, is dc 100.000 gevallen op nr. 18750.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1