"STABSVENSTER J. Ponsioen exposeert „Arti?? Expositie Willem J. v. Dam boeit zeer m Noteert U even Ruim drie mille voor Italië Greep in étalage; buit f 8000 aan juwelen Begroting Bin. Zaken goedgekeurd Bij Zandvoort vier mijnen aangespoeld „Gevloekte Berg" bedreigt Canolo Toch accoord over toeristenklasse Woensdag 5 December 1951 Interessante Alkmaarse stadsgezichten Willem J. van Dam is altijd een kwieke, vlotte werker geweest iemand, die op alles snel en nauw keurig reageert en die zijn werk in tempo op papier en op het doek werpt. Een luchtig opgevat expressionis me kwam hem daarbij te stade, een ietwat zuidelijk gevoel voor rhythme en kleur liet hem niet in de steek. Soms zag ik hem als een journalist onder de kunstenaars; een reiziger langs 's Heren wegen, die zijn vacanties en zijn vrije tijd gebruikt om met gretigheid in te drinken, op te slurpen wat zijn daaglijkse plicht hem aan natuur- contact onthoudt; in onze burger lijke gemeenschap toch altijd de bohemiën. echter zonder het moed willige van vele z.g. bohémiens; nooit zelfvoldaan, hoewel zeker zelfbewust; een welwillend collega voor zijn kunstbroeders, maar een, die zijn rake critiek niet inhoudt; een stimulator, altijd onder span ning, maar zonder krampachtig heid. Dat iemand als hij wel eens on gelijk werkte, hoe kan 't anders. Hu bleef wel eens vlak. iets an ders dan luchtig; hij liet zijn werk wel eens te gauw los en huldigde soms een bepaalde manier, die evenzeer mishaagde als zij kon be koren. Meer bezonnen Gaandeweg is ook deze levendi ge. naar alle kanten uitschietende geest, wat meer bezonnen en hech ter gaan werken. Niet meer uit op een curieus effect of een frappant gebaar, maar bij alle ogenblikke- lijkheid toch ook breder en dieper schouwend. Wie zijn huidige tentoonstelling in de Amersfoortse Gemeenschap beziet zal kunnen vaststellen dat Van Dam evolueert in de goede zin. Zijn improvisatorische drift, en spontaniteit blijven aanwezig, maar hebben de laatste jaren, als ik goed zie steun gekregen aan een grotere bezinning en een steviger soepeler structuur. Het pittoreske blijft, maar het picturele heeft ge wonnen. Terwijl Bezaan zich in zijn jongste werk veel meer op de luchtige notitie richt (speciaal in de Zuid-Franse aquarellen) is Wil- Week van 30 Nov. t/m 6 Dcc. GRAND THEATRE t/m 5 Dec. ..Bright Victory" („Het licht dat verdween"), 14 jaar. Zondag; 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.45 cn 9 uur. ..Donderdagcyclus". 6 Dcc2.30, 6.45 cn 9 uur: ..Mannen" („The Men"). 14 jaar. CITY THEATER: ..Abbott en Costello ontmoeten de onzichtbare man", 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 230. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „Kerels der vlakten", 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Hye na's van de weg", lo jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK t/m 5 Dec. „Vier in een jeep", 14 jaar. Vrijd.: 8 uur. Zat 2.30. 6.45 cn 9 uur. Zondag: 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen 2.30. 8 uur. ..Donderdagcyclus". 6 Dcc. 2.30. 6.45. 9 uur: „Achter de wolken", 14 jaar. 5 DECEMBER. Woensdag. Dagblad voor Amersfoort: kindermatinee. Amicitla. 13.45 uur cn 15 45 uur. 5 DECEMBER. Woensdag SOVA: St. Nicolaasfeest voor de kinderen. Station Amersfoort, tweede perron. 14.02 uur. 6 DECEMBER. Donderdag Volkson derwijs; St. Nicolaasavond. Amicl- tia. 19.30 uur. 6 DECEMBER. Donderdag Amersf. Gemeenschap: bijeenkomst sociale sectie. A.G.-huls. 7 DECEMBER. Vrijdag. M11 tot Nut van 't Algemeen- dr R. Miederma over „Het vijfentwintigste uur" AG- huls. 20 uur. 7 DECEMBER. Vrijdag Kleine Kunst kring: Kamèrmuziekavond. Ge bouw Vrijz. Herv., 20 uur. 8 DECEMBER. Zaterdag. Dc Eemspe- lers: ..De verdwenen ring". KAB- gebouw. 20 uur Personcelsver. Huygen en Wessel. Amicitla, 20 uur. 9 DECEMBER. Zondag. Oecumeni sche Zondag. 10 DECEMBER. Maandag. Volksuni versiteit: Otto van Tussenbroek spreekt over ..De inrichting van kleine woningen en toegewezen dcelwoningen". Openbare Leeszaal. 20 uur. 10 DECEMBER. Maandag. Inst. voor Volksontwikkeling ds K. H. Kroon over „Leven en werk van Albert Schweitzer". Geb. Vrijz. Herv. 20 uur. 10 DECEMBER. Maandag. Amersf. Kring: de heer Dornfeld over „De mens en zijn twijfel". Hotel Frank, 20 uur. MUSEUM FLEH1TE. Wcstslngei. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OFENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304 30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- tcrkwartler (Zonnebloêmstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. RK. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45; Maan dag- cn Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 45 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: Haan, Julianaplein 3. telefoon 4609: Socs- ter Apotheek. Noordcwierwec 92, te lefoon 5474. Een der door Willem J. van Dam geëxposeerde werken. lem J. van Dam, ook in zijn aquarellen en gouaches (speciaal de stadsgezichten uit Alkmaar) donkerder, zwaarder van toon ge worden. Hij heeft het schilderach tige nodig als uitgangspunt, maar heft het op tot het picturale, beel dende; zijn taal is doordringender geworden, al behoudt zij wel haar bevalligheid. Ook de schilderijen als Zuid- Limburg. Leusdcrkwartier. Soestü), Soestereng, houden vooral de tota liteit in 't oog en in hun ruige verfopbrengst laten ze. als ik goed zie. iets van invloed bespeuren van Bezaan, op wiens naam ik zoeven misschien niet helemaal bij toeval kwam. Een bizonder zwak heb ik voor Van Dam's Havik, een donker mozaïekachtig stadsgezicht met lichtere flitsen, naar ik meen ge heel in pastel uitgevoerd, terwijl ik zijn schetsen o.a. van het Pasoeha-ballet bij alle kleurcharme toch nog wel een zwak vind. In de miniatuur-etsjes daarentegen is hij op z'n best! CAS. De in Amersfoort gehouden col lecte ter leniging van de nood in de overstroomde gebieden in Noord-Italië bracht f 3347.10 op. Lcusden zamelde f 264.94 in, Stoutenburg f 174.20; Hoevelaken f 112.41 en Hoogland f 307.80. Militairen bieden de jeugd feest aan Een prettig St. Nicolaasfeest bereid den de militairen van het DKU aan dc Beestenmarkt Dinsdagmiddag de kinderen der laagste klasse van de Openbare L S aan de Herenstraat De vreugde steeg ten top toen dc Sint te paard met ijf knechten arri veerde. In de prettig versierde canti- ne vond daarna het eigenlijke feest plaats. Dat deze opzet uitermate geslaagd mag worden genoemd was duidelijk tc zien aan de glundere kindergezichtjes toen de Sint met gulle hand de prach tige cadeaux aan hen uitreikte. Nadat de heer Boltini een serie ster ke goocheltoeren had laten zien gingen de kinderen met blijde harten huis waarts. Dat deze geste van de militairen zeer op prijs werd gesteld bleek uit het dankwoord dat de heer M. A. Vogel sang. hoofd der school, tot de comman dant, de heer v. d. Burgt richtte, waar in deze tcvcns de verwachting tol uit drukking bracht dat de band die tussen mililtaircn en burgerij toch al stevig was. door deze daad nog hechter zou mogen worden. Stroper in de val De politie heeft Dinsdag een Amersfoorter aangehouden, die druk in de weer was met strikken in de omgeving van Nimmerdor. De man had op deze manier reeds een fazantenhaan weten te ver schalken, maar deze nioest hij met niet minder dan 23 strikken aan de verbalisant afstaan. Daarvoor in de plaats kreeg hij een proces-verbaal. Burgerlijke Stand 4 December GEBOREN: Johannes Hendrikus Ma theus. z. v. J. H. Haarmans cn E v d. Heuvel; Wilhelmus z. van W. Mulder cn T. v. Drie: Jan Herman Albert Philip, z. van J. Korthals Altes en E. Grocnewegen: Rudolph Leonard z. van L. P. J. M. Spieard cn M. A. Keljscr: Geertruida. d, van L v. d. Beid en H. v. Wilgenburg: Annelles, z. van I. dc Visser en J. N. M. Molenaar. OVERLEDEN- G. M Evers. 41 jaar. geh. met M. L. Snijders. J van de Wakker. 86 jr. geh. met C. Welling; M. G. van Mourik. 72 jr. geh. met G. J. v. Lent; Z. van den Akker. 16 jr. 1760. De inboorlingen DE A VONTUREN VA V KAPITEIN ROB toneu hun opperhoofd n mm -«..i«mbbw de brandende takken, die nu langzamerhand uit doven. Zij wijzen op Ja cob Claeszoon. die voor zichtig naderbij komt. Hij ziet, dat de grot, waarin de stam woont. alleen bij laag water langs een smal stukje strand te bereiken is. De wilden beschouwen hem ongetwijfeld als een halve god, die In staat is wonderen te verrichten. Zij hebben misschien nog nooit vuur gezien en wat een brand glas is, weten ze natuur- 1 daar^komt3Vetopperhoofd weer naar buiten I staanbare klanken uit en wijst dan naar lets i leggen. Dan kent hij het verschijnsel duf en hij houdt een bosje droog gras in zijn hand. dat zich in de grot moet bevinden. Aha, blijk- toch wel? Hij stoot enkele voor de vice-admiraal onver-1 baar wil het opperhoofd in de grot vuur aan- 1 (Advertentie l. M.) M'n vrouw zegt ,,'t Is waar. de tijden zijn er niet naar om onnodig geld uit te geven, maar m'n radio is niet meer wat het zijn moet. Uitgaan zoals vroeger doe je met meer. Is het dan niet verantwoord, een goed toestel te kopen?" Mevrouw heeft gelijk. En indien Mijnheer er bezwaren tegen heeft, het bedrag ineens uit te geven, dan kunnen wij een regeling voor de betaling afspreken. Mevrouw, neem Uw man maar eens mee naar onze zaak. Wij hebben een uitgebreide keuze Philips radiotoestellen en Philips radiogramofoons in alle prijsklassen. RADIO LUX - Langestraat 17 - Amersfoort Insectenpoeder op de straatstenen Toen Dinsdagmiddag een met tonnen insectenpoeder geladen vrachtauto de bocht van de Hoge- weg naar dc Randenbroekerweg nam. begon de lading te schuiven. Ongeveer 200 vaten verbraken het zijschot en tuimelden met veel lawaai op het wegdek. Door de val spleten er enige open met gevolg, dat het gedeelte van het wegdek met insectenpocder werd bedekt. De ravage veroorzaakte nogal eni ge moeilijkheden voor het verkeer, van half twee tot half negen moest de politie dc auto's omleiden. Een grote schare belangstellenden werd door de agenten op veilige afstand gehouden. Winkel te laat open Een horloger, die blijkbaar meende, dat 9 uur nog te vroeg was om zijn zaak te sluiten en om kwart voor tien nog voor het pu bliek geopend was. kreeg van een agent een proces-verbaal. ROTTERDAM. Gisternacht is op dc Nieuwe Binnenweg door on bekenden een greep gedaan in de étalage van de juweliersfirma Sie- bel. Dc daders hadden uit de garage van Fulks, in de Mauritsstraat, eerst een bestelwagen gestolen, zijn toen naar de juwelierszaak gereden, ver nielden de ruit en verdwenen met de auto in de richting Schiedam Ze hebben voor een waarde van onge veer 8000 aan gouden armbanden en horloges meegenomen. HUISSCHILDER BLOK aan het Kerkpad Zuidzijde te Soest viert Zaterdag S December een uniek jubileum. Precies zeventig jaar ge leden begon hij in Den Haag als schildersleerling. En zeventig jaar later, nu hij twee en tachtig jaar oud is. schildert hij nog, hij staat bekend als een goed vakman. Blok was jarenlang, voordat hij in Soest kwam wonen, leraar in hout- en marmerschilderen aan de Am bachtsschool te Amersfoort. Hij heeft één liefhebberij: schilde ren, en liefst copiëren van oude meesters. Na zijn werk grijpt hij palet en schilderskist en verwis- self zijn kwasten voor penselen. Ook daarmee heeft Blok een zeke re vermaardheid verworven. Het zal Zaterdag een drukke dag voor hem worden. Schilder Blok aan het werk. Op de achtergrond een copie van de Nachtwacht, op een vierde van de ware grootte. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de begro ting voor Binnenlandse Zaken voor 1952 z.h.s. aangenomen. Tegen was de C.P.N., die ook bezwaar maakte tegen uitgaven ten behoeve van de burgerlijke verdediging. Enkele communistische moties van de heer Wagenaar, welke o.a. strekten tot verlaging van het uit getrokken bedrag voor de Binnen landse Veiligheidsdienst werden, met slechts zes communistische stemmen vóór, verworden. ZANDVOORT. Door de hevige storm welke Maandagnacht woedde, zijn vier mijnen aangespoeld. De Zandvoortse politie heeft drie exemplaren mee naar het bureau genomen, waar ze blijven liggen tot dat de Hulpverleningsdienst ze komt afhalen. De vierde mijn heeft de politie laten liggen, omdat het mogelijk is dat het een gevaarlijke contactmijn is. Het ding zal door deskundigen worden verwijderd. Minder belasting voor ongehuwden, die bij ouders wonen DEN IIAAG. Minderjarige werknemers, die bij hun ouders in wonen, behoeven na 1 Januari niet meer dc verhoogde loonbelasting te betalen, die zij tot dusverre ver schuldigd waren. Voor hen geldt in het vervolg hetzelfde tarief als voor alle andere ongehuwden. Nog een andere wijziging is er aangebracht in de loonbelasting. Eveneens met ingang van 1 Januari treedt de nieuwe regeling voor de kinderaftrek in werking. Het ver schil tussen de nieuwe en de oude maatstaf is, dat voor kinderen tot en met 20 jaar slechts in bepaalde gevallen aftrek wordt verleend. Voor welke kinderen dat geldt staat dui delijk vermeld in de verklaring, die iedere werknemer binnenkort zal moeten invullen. Daarop mogen ook studerende kinderen, jonger dan 25 jaar, worden vermeld. ROME. Een afbrokkelende berg is bezig een dode stad te ma ken van Canolo, dat gelegen is in de teen van de Italiaanse laars. De autoriteiten hebben de ont ruiming van deze bergstad bevolen wegens een reeks onverklaarbare aardverschuivingen, waarbij 60.000 kubieke meter gesteente, aarde en modder met dreunend geweld in de vallei rond Canolo is neerge komen. Met angst in hun stemmen spre ken de bewoners over de een of andere onderaardse beroering, die bezig is langzaam de berg te ver nietigen, welke zij „Monte Male- detto" „De Gevloekte Berg" noemen. Even griezelen fpR is een verhaal over de St. Joriskerk te vertellen, dat aldus be gint Wie in de Middeleeuwse chirurgijns- of snijkamer komt, waar het licht door groenige vensters onwezen lijk over stoffige houten ta fels en ouderwetse lampen valt, staat even verbijsterd stil. Het interieur wordt beheerst door twee skelet ten: het gelige been van 'n hazewindhond cn het ske let van een mens Een donkere vlek op de witte muur geeft de plaats nog aan, waar eens, vast gehouden door een grote spijker, het skelet van een rat tc zien was. Deze rat nu is de „ziel" van een kleine legende: het was eens een rat met een gou den hart. De drie geraam ten, waarvan er dus nog maar twee tc zien zijn, vormen de stoffelijke res ten van de hoofdrolspelers van een klein Amersfoorts incident in de middel eeuwen. Laten we eens terug gaan naar die noodlotsdag, toen 'n edelman in 't oude ommuurde Amisfortdoor een dolle hond werd gebe ten. Men kende toen slechts enkele drastische oplossingen: het dier werd doodgeslagen, terwijl dc gebetenc (volgens het volk van de duivel bezeten) zonder vorm van proces ..gesmoord" werd. d.w.z. men legde een paar kus sens op zijn hoofdwaarop men ging zitten, totdat h'J gestikt was. De overlevering wil nu dat men in dit geval een andere remedie toepaste: men sloot de edelman ïn een donker hok van de St. Joris, om hem ellendig te laten verhongeren. Dc his torie vermeldt niet, of deze ruimte zich in dc oud-ro- maanse gevechtstoren uit de elfde eeuw, die dc kerk siert, bevond. In elk geval wist bedoelde rat (mogelijk waren het er ook meer) tot de ongelukkige door te dringen en hem met graan korrels in leven te houden. Natuurlijk was dit slechts uitstel van executie, maar men heeft dc „rat met het gouden hart" willen eren, door hem ook een plaats te neven in dc snijkamer. Waar het skelet thans gebleven is. weet. geen mens, terwijl we ook niet verder kunnen verhalen of het wel de rat in kwestie was Clubblad Bij NOAC beschikt men de laatste tijd over een orgaan dat cultureel- en sportnieuws bevat. Num mer 3 van de eerste jaar gang zond men aan onze redactie toe. Het is een al leraardigst blad. dat 't con tact tussen de verschillen de afdelingen verstevigt. Uit berichten van de ver schillende clubs blijkt, dat er geen gebrek is aan acti viteit. DvA Stadsvenster Actie geleidehond We leven nu echt in de Seriode van verrassingen. 'at kunnen we ook mer ken met onze actie-geleide hond Het ziin geen kleine pakketten zilverpapier die vandaag de dag worden aangedragen. Er zit weer schot in. vrienden. Het blijft de laatste tijd niet bij zilverpapier en capsules alleen. En komen ook veel oude kranten los en dat zet ook zoden aan de dijk. En nu geven wij zo in een willekeurige volgorde wat namen van jonge en oude medewerkers en me dewerksters. Daar gaat-ie dan; Anton Bakkcnes. Lupine- straat 5; Alie Kraaikamo. Lupinestraat 7 (beiden zil verpapier en capsules); fam. Striiland, Van Stel lingwerfstraat 57. zilver papier en tijdschriften (voor zieke militairen); Van Nimwegcn. Hoogewcg 235. zilverpapier: Adriaan van Boeyen, Lorentzstraat 39. (voor 2e keer zilverpa pier); en natuurlijk de vijfjarige Aartje Walet. Hoveniersweg 11. Hoogland (zilverpapier); de achtjari ge Gerrit en de vierjarige Nico van Eijk. Dupontplcin 1 (zilverpapier); Gerrit Pegtel. Soesterweg 58. zil verpapier en tenslotte Ineke en Hennv Blom, Kleine Nachtegaalstraat 19 met zilverpapier en capsu les. O. zo. die lijst mag er wezen Veel dank aan de onbekende gevers! Lectuur stapels tijd schriften klaar voor de zieke militairen, die in het militair sanatorium wor den verpleegd. Ditmaal is er ook een aardig stapel tje boeken bij. Dank aan de milde gevers en geef sters. Nu denkt u natuurlijk, dat we tevreden zijn. Een beetje wel, maar 't kan altijd nog beter met de lectuur-actie. We weten, dat er zo hier en daar van die verborgen hoekjes zijn. Rommel eens op zolder, bel dan even 4291 of 6235 en wij komen. Dank u. Wie klopt daar? „Hoor wie klopt daar kinderen, 't zal de fiscus wel weer zijn" zong 't man neke vanmorgen. Er staan Vol verwachting klopt Pa's hart Realist van fijne intentie i De schilder Joh. Ponsioen (uit Ticldie tot 15 December in „Arti" (Nobelstraat tc Utrecht) exposeert is een typisch realist; geen realist in dc zinzoals dc huidige exposaüten in het Stcd. Museum te Amsterdam deze benaming gebruiken. Hun realisme verschilt namelijk maar weinig van het gematigd ex pressionisme; zij gebruiken de kwa lificatie vooral in tegenstelling met de abstracte richting, „Figuratieve schilders" zou voor deze groep wel licht passender naam zijn. Ponsioen echter is realist in de zin, zoals Dick Ket er een was; maar dan doet hü denken aan Hynckes. Hij treedt In de voetspo ren van Vermeer en Verster, om een paar zeer groten te noemen. Ponsioen is een fijnschilder, een maker van stillevens, die bij voor keur eenvoudige en alledaagse voorwerpen tot een bizondere com positie schikt. In 't kleine formaat soms niet veel meer dan minia tuur! is hij een bizonder mees ter: neem het bloempotje (20), het stilleven met Spaanse peper (22), het eierdopje (21) en vergeet voor al de stillevens denneappel (18) en de klompschoentjes (9) niet. In de stofuitdrukking heeft hij hier een subtiele verfijning, een transparan te schoonheid bereikt, die hem tot een poëet van 't kleine stempelen, die zelfs herinneringen oproepen aan de oude Vlaamse primitieven De bescheiden teruggehouden, soms haast monochrome kleur, de don kere. nobele toon, het spel van licht en donker dit zijn alle ele menten, welke tot de werking bij dragen, maar die zich zo weinig opdringen, dat men zich daarvan pas gaandeweg rekenschap geeft. Niet overal Het is begrijpelijk, dat Ponsioen niet overal de spanning en concen tratie die dit werk vordert, kan opbrengen; niet al zijn stillevens staan dan ook op het zelfde peil. Een enkele maal speelt er een lite rair. althans symbolisch element doorheen, zoals met de eieren tus sen prikkeldraad (opzettelijk geda teerd 1944); dat de kapotte, geschil ferde eireschaal hem ook iets te zeg gen heeft in verband met de huidige wereld het lijkt mij niet over dreven om dit aan te nemen. In het grote stilleven met brood heeft hij zich gelukkig van opzet telijke zinnebeeldigheid onthouden. Hier zijn simpele dingen uit het dagelijkse leven zuiver picturaal in een monumentaal verband gebracht. Portretten Ponsioen is in de tweede plaats ook figuur- en portretschilder. Het grote figuurstuk, waarin hij zich zélf, zijn vrouw en zoontje in een geslaagde compositie heeft samen gebracht. doet, wat de beste partij en zelfportret en duif) betreft, niet alleen denken aan Ket, het verwijst ook, zonder dat van hin derlijke navolging sprake is, naar de oude Florentijnen. Dicht bij dit figuurstuk hangt ook een portret van Koos de bootman, die nog al eens meer in zijn werk terugkeert, maar dit is m.i. wel zijn beste. Het jaar 1944 (jongen met leeg bord) is mij wat sentimenteel en Jongen met zeis is ook niet sterk. Geslaag der is Indisch meisje (2) een doek Koos de Bootsman, een schilderij van J. Ponsioen in dc Kunsthandel Arti dat wat ruiger is geschilderd €n wat meer kleur bevat dan zijn meeste werk. Kleuriger is ook het Boerengezin, in 't onderwerp ver want aan Brueghel, maar méér dan ook niet (ondanks extra geslaagde partijen als het stilleven rechts, het schaapje etc.). Een bizonder landschapschilder is Ponsioen, lijkt mij, vooralsnog niet. C. A. S. NICE Op de conferentie van de Internationale Vereniging voor het Vervoer door de Lucht (IATA) hebben elf luchtvaartmaatschap pijen, waaronder de K.L.M. over eenstemming bereikt over het in stellen van een toeristenklasse op de lijnen van Europa naar Ameri ka. Deze nieuwe klasse zal 1 Mei 1952 worden ingesteld De overeen komst is een jaar geldig. Een en kele reis LondenNew York zal 70 dollar kosten, een retour 486 dollar (in het hoogseizoen 417 dol lar). De overeenkomst moet nog door de regeringen worden goed gekeurd. B-ploegen van Nederland en Belgen ontmoeten elkaar DEN HAAG Naar wij verne men heeft het bestuur van de KN VB een voorstel van de Konink lijke Belgische voetbalbond aange nomen. waarbij het denkbeeld werd geopperd om in de toekomst een regelmatige reeks van wedstrijden tussen de B-elftallen van Neder land en België te laten spelen. Het ligt in de bedoeling om de ont moetingen van de B-teams op de zelfde dag te organiseren als waar op de A-ploegen zich met elkaar meten, dat wil zeggen dat als het Nederlands elftal in Amsterdam o£ Rotterdam tegen België speelt het Nederlands B-team op bezoek gaat bij de B-ploeg van België te Ant werpen. Brussel. Luik of een an dere Belgische stad. Deze wedstrij denreeks zal in 1952 een aanvang nemen. Internationale wedstrijden te Rotterdam DEN HAAG Hoewel het starten van de Hongaarse zwemploeg te Rotter dam nog lang niet zeker is. heeft de sportcommissie van dc KNZB een aan tal zwemsters aangewezen, die in het kader van de voorbereidingen voor de Olympische Spelen als leden van de trainingsploeg zullen uitkomen. Het zijn: Op 100 m. vrije slag dames: Irma Schuh- machor (RDZ). Hannle Tcrmeulen (HDZ). Margot Marsman (HVGB) en Wies Vaessen (Z.O.N.) op de 200 m. schoolslag dames: Rika Bruins (GZ en PC). Jenny Welling (HZC) en Jopie Spoor (DWR); op de 10 m. vlinderslag dames: Nel Garritscn (RDZ). Rle Brou wer (HDZ) en Annie de rGoot (ADZ): op de 100 m vrije slag heren: Hermsen (HZC). Tjebbes (HPC). Boxem (DAW) en Bollen (ZIAN). Indien de Hongaren niet te Rotterdam aan dc etart ve nen zullen de wedstrijden als nati wedstrijdfin doorgang hebben. Tweekamp MuhringYan Steenis DEN HAAG De afjebrote.-. partijen van de schaaktweekamp tussen Muhring en ir Van Steenis worden niet op Donderdag 6 doch on Donderdag 13 December- ta-'Den Haag uitgespeeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2