Bij de Trumans wordt het een beetje opgeknapt DE CAMERA HEEFT EEN SCHERP OOG Vroeg-christelijke mozaïek-kunst in copieën getoond F. de Ruyter: „Avio" verdient dollars voor deviezenpot Erg royaal van andermans geld Tien presidentsvrouwen klaagden over een tekort aan kasten rx Rijke expositie in Haagse gemeentemuseum T oerist en vluchten van KLM over Oceaan Utrecht krijgt eigen ojjera-gezelschap r Niet „leren" in Juli en Augustus Kamerpresident als poëet mm m Hulpkassier steelt ruim f 6500.- Christiansen vóór Kerstmis vrij JJdiitlenfi'g fi December 1951 5 Verwarring over prijs van Katholiek Thuisfront (Van onze correspondent) HILVERSUM. De ..baas-boven- baas-actie" van 't Katholiek Thuis front heeft (voorlopig) ƒ377.594. opgebracht. Dit is Dinsdagavond voor de KRO-microfoon meege deeld. Eveneens werden de prijs winnaars van de loterij bekend ge maakt De gelukkige, die ƒ4000.- won, was een meneer J. W. van Deventer. Groot was het enthousiasme in de KRO-studio. toen deze heer op belde. dat hij die ƒ4000.- royaal terug stortte in de kas van het Ka tholiek Thuisfront. Maar tijdens het slotwoord van aalmoezenier Van Cronenburgh belde een an dere meneer Van Deventer een stucadoor op. die bijna snikkend verklaarde de echte prijswinnaar te zijn. Hij zei niets te begrijpen van die eerste Van Deventer cn dat hij die 4000.- zo goed kon gebrui ken. omdat zijn hele gezin drin gend nieuwe kleren nodig heeft. Omroeper Pieter van Niehoff was later, ook al weer voor de micro foon, positief in zijn oordcel: de tweede Van Deventer was beslist de échte. De stucadoor heeft ver klaard wel wat in de kas van het Thuisfront te willen storten, maar allesdat gaat niet! .,r- E> AVENNA, het plaatsje aan de Adriatische kust van Italië ont- -*«■ leent zijn roem voornamelijk aan de ntozaXken, die men er in enkele heiligdommen aantreft. Deze monumenten dateren uit de vijfde en zesde eeuw, een uiterst bewogen tijdperk in de geschiedenis van Italië. De erfenis van het stervende Rome, werd betwist door de bin- ven vallende West- en Oost-gotische volksstammen. Aan het einde van de vijfde eeuw werd de laatste keizer van het West-Romeinse rijk van de troon gestoten en Ravenna werd, om zijn onneembare ligging te midden van moerassen, gekozen tot hoofdstad van het Oost-gotische rtjk van Theoderik de Grote. Doch ook dit rijk was van korte duur en in het jaar 555, kwam Italië weer onder de heerschappij van By zantium. Onder keizer Justinianus. Omstreeks deze tijd ontstonden dus de beroemde mozaïeken, waarvan de uiterst nauwkeurige copieën in het Gemeentemuseum te Den Haag te zien zijn. De laatste wereldoorlog had ook in Ravenna aanzienlijke schade aan gericht. Toen men aan de restaura tie-werkzaamheden van de mozaïe ken bezig was, realiseerde men zich het belang van natuurgetrouwe co pieën in hetzelfde materiaal en met dezelfde middelen voor de kennis van deze mozaïeken in het bijzonder en van de mozaikkunst in het alge meen. Een mozaïek ontstaat, doordat klei ne blokjes gekleurd glas "één voor één in een specielaag worden gesto ken. De stukjes liggen niet allemaal in een vlak. zodat elk blokje het licht anders opvangt en weerkaatst en 'hierdoor een ongemeen levendig ef fect doet ontstaan. De mozaïekkunst was reeds zeer oud én had bij Grieken en Romeinen reeds veel toepassing gevonden, toen in Ravenna deze techniek gebruikt werd voor de inwendige versiering van christelijke heiligdommen. Géén wonder dat antieke opvattin gen en motieven in die vroeg chris telijke kunst eeri rol bleven spelen. Toch kreeg deze kunst door het christendom een nieuwe functie met een geheel eigen karakter ondanks vele verrassend levendige détails, overheerst in de mozaïeken een sacroal karakter, dat zich afwendt van het heidens zingenot om zich te concentreren op het bovenaardse en het eeuwige. Moderne opvatting In Ravenna zijn beide elementen nog sterk vermengd. Dit komt te méér uit omdat de in het museum geëxposeerde copieën uiteraard slechts fragmenten zijn. détails van de grote mozaïeken, die veel te grote afmetingen hebben om althans de copie ervan) in hun geheel verplaatst te worden. En juist deze détails treffen de be zoeker, door hun „moderne" opvat ting. In een landschap meent men Cézanne of een kubistisch schilder te herkennen, in een stier of een duif ontdekt men Picasso, in een ander détail ziet men Campigli of een an dere moderne schilder. Het zien en appréciëren van dé tails danken wij aan de fotografie. Wij leven in dc tijd van de „close- up", waaraan de film ons gewend heeft doen raken. In het bijzondere, het eigen-aardige zoeken de meeste moderne kunstenaars hun heil. Op onze hedendaagse schilders zullen deze mozaïek-fragmenten ongetwij feld grote indruk maken. Men mag echter bij het bezoek aan de tentoonstelling nooit uit het oog verliezen, dat de mozaïeken in Ra venna een geheel andere werking hebben. In het half duister van het mausoleum van Galla Placidia, in de doopkapellen en in de kerk van S. Apollinare Nuovo flonkeren de groe- In hoogseizoen wellicht, vier a vijf per week DEN HAAG Het ziet er naar uit. dat de KLM in 1952 zal beginnen met twee k drie speciale Noord-At lantische toeristenvluchten per week. Ook wordt overwogen dit aantal in het hoogseizoen op te voeren tot vier a vyf diensten per week. Het ligt in de bedoeling hiervoor Lockheed- Constellations te gebruiken met zes tig zitplaatsen (normaal 44). In hoe verre ook andere vliegtuigen voor dit doel zullen worden gebruikt is thans bij de KLM in studie. (Van onze correspondent) UTRECHT. Het staat thans vast, dat Utrecht zijn eigen opera gezelschap krijgt. Dit. „De Utrecht se Opera", zal op Zondag 16 De cember, 's middags om 3 uur, in de Stadsschouwburg de Neder landse première geven van „Die Kluge" van Carl Or ff, een sprook jesopera naar een gegeven van Grimm. Medewerking verlenen: Maria Ballings, Anton Eldering, Guus Hoekman, Guus Renaud, Han Hui zing, Albert Kroos, John van Kes- teren, F. v. d. Ven en H. Weimar. De muzikale leiding berust bij Chr. Burgers en de regie bij Cees Laseur. De costuums en decors zijn ontworpen door Hans van Norden. Noordelijken noemen vijf „neutrale waarnemers" PANMOENDJON. De Noorde lijken hebben gisteren verklaard, dat Tsjecho-Slowaküe, Polen, Zwit serland, Zweden en Denemarken in aanmerking zouden kunnen ko men als „neutrale waarnemers" voor het verrichten van een In spectie achter de linies tijdens een wapenstilstand op Korea. „Dc judaskus"dc Christusfiguur temidden van soldaten en aposte leneen mozaïek uit het begin van dc zesde eeuw ne. blauwe en witte tinten, het goud van deze religieuze voorstellingen als hemelse vizioenen. Jezus en zijn apostelen doemen in het schemerlicht op. indrukwekkend door hun strenge grootsheid. Doch ook de keizer en de keizerin Justi nianus en Theodora, met hun gevolg, hovelingen, kerkelijke autoriteiten, soldalen zijn hier vereeuwigd met psychologisch verrassend rake type ring. Interessante studie De sfeer en de werking van die oorspronkelijke mozaïeken in hun architecturale omgeving, heeft men natuurlijk in het Haagse museum niet kunnen nabootsen. De détails zijn hier uit hun verband gerukt en krijgen een zelfstandige rol die zij in werkelijkheid niet hebben. Doch juist de studie van deze détails is op zichzelf bijzonder interessant en ter plaatse niet mogelijk. Het is ook niet onmogelijk dat mo derne kunstenaars tot een hernieuw de belangstelling voor dc mozaïek- kunst gebracht zullen worden. De tentoonstelling, die reeds in Pa rijs is geweest, maakt een lange rondreis door Europa en atelt de ve len voor wie een bezoek aan Raven na onmogelijk is, in staat althans een indruk te krijgen van een uiterst boeiend hoofdstuk van de kunstge schiedenis. Tot 27 Januari heeft men daartoe de gelegenheid. R. E. PENNING. Oudejaarsgroeten voor Nederlanders in Indonesië DJAKARTA Het Nederlandse programma van Radio Republik In donesia zal, evenals vorige jaren, op Oudejaarsavond groeten overbrengen aan in Indonesië wonende Nederlan ders van hun familieleden in Neder land. Deze kunnen schriftelijke op gaven daartoe richten aan Radio Re- publick Indonesia. Nederlands pro gramma. Medan Merdeka Barat 4, Djakarta. Nieuw schoolvacantieplan Voor kinderen, die niet „uit" gaan, ontspanning AMSTERDAM. Dc school n.oet in Juli en Augustus als 1 e e r-insti- tuut zijn gesloten, maar blijft haar taak als opvoeding s-mstituut in die maanden voortzetten. Het personeel krijgt deels in Juli, deels in Augustus vacantie. Kinderen, die de twee zomermaanden niet naar buiten kunnen, zullen die maanden worden bezig gehouden met wandelingen, uitstapjes, mu- seumbezoek, sport en spel, handen arbeid, enz. Dit is de kern van het plan, dat de Ned. Onderwijzers-vereniging deed opstellen om het vacantie- probleem op te lossen. Grondslag er voor was de opvatting, dat voor alle kinderen gevolgen van een on juist bestede vacantie karakter- bedervend zijn. Door de verlenging van de periode, waarin de school niet „leert", wordt tevens bereikt, dat de ouders ruimere keus krijgen voor het vaststellen van hun va- canties. Ook de uitwisseling van klassen Van platteland en stad wordt er door vergemakkélijkt. DEN HAAG Nadat minister Mvlderije Woensdagmiddag z(jn rede in eerste termijn ter verdediging van de begroting van Justitie had be ëindigd, leidde de voorzitter der Tweede Kamer, de heer Korten- horst, de besprekingen in tweede in stantie als volgt in: De minister heeft zijn woord gezegd, H\j sprak uitvoerig en oprecht; Het woord is thans weer aan de leden! Niet allen zijn wellicht tevreden En wensen nog een speech te plegen. Het spreekt vanzelf: kort en gedegen om nu op tijd gereed te komen, want „de maan schijnt door de bomen". Spreek vijf minuten, langer niet en vrees de gard van zwarte Piet. (14 X kampioen van Nederland) By de Trumans wordt het een beetje opgeknapt. Het Witte Huis te Washington waarin Amerika's president i tijdens zijn ambtsperiode woont werd wat bouwvallig en toen besloot het Congres er 5.400 000 tegen aan te gooien en de zaak eens grondig te ver nieuwen De Trumans trokken in het nabij gelegen Blair j House en op 7 December 1949 werd met het karwei begon nen. Sindsdien hangt er een mysterieus waas om het Witte Huis. De poorten werden voor het publiek gesloten en de wandelaar, die van Pennsylvania Avenue door het hekwerk gluurt, vraagt zich met verbazing af waar zUn belastingcenten nu toch eigenlijk wel blijven. Want hü ziet nog steeds hetzelfde Witte Huls. wat rommelige keten van de werklui, wat vracht auto's en bouwmaterialen. De ramen van het monumentale gebouw zijn afgesloten met asphaltpapler. Daarachter heeft zich in de tussen tijd heel wat afgespeeld. Wat de wan delaar zag. was bijna alles, wat van het oude Witte Huis is overgebleven. Alleen de buitenmuren, de derde ver dieping en het dak werden intact ge laten. Gedurende maanden hebben grote bulldozers door het gebouw ge graven en gebroken, weinig anders dan de kale buitenmuren overla tend. Had men echter alle souvenir jagers hun zin gegeven, dan zouden dezen in een minimum van tijd er voor gezorgd hebben dat ook hier niets van was overgebleven. Hoe erg het met het Witte Huis gesteld was ontdekte president Tru man vier jaar geleden. Toen hij in zijn studeerkamer op de tweede ver dieping heen cn weer liep. golfde de vloer onder zijn voeten en in de Blauwe Kamer, direct daaronder, be gonnen de kristallen caudelabres vervaarlijk te rinkelen. In de Oos telijke zaal verzakte het plafond op zekere dag en toen werd besloten de Trumans te laten verhuizen. Men besloot geen half werk te doen. telde allé klachten, die vorige presidenten met hun echtgenoten hadden geuit bij elkaar en kwam met een plan. dat in dit alles verbe tering zou brengén. Dc kosten wer den geraamd op S 5.400.000. een be drag waarvan iedere Amerikaan schrok. Het nieuwe Witte Huis zal in we zen weinig van het oude verschil len. De statie-ontvangzalen op de eerste verdieping en de woonruimte van de president worden geheel ge restaureerd. Ornamenten van de pla fonds en de muren, die bij het* uit breken beschadigd werden, worden zorgvuldig nagemaakt. Meubels, deu. ren en lambrizeringen. die rijn op geslagen. zijn zorgvuldig geëtiket teerd. Van de stenen haarden werd at- .-r; ~:- Z 11 SOMS gebeuren er rond de sintelbaan van die kleine voorvallen, die het publiek ont gaan. Bjj de Nederlands athle- tiekkampioenschappen hadden we na de 80 meter horden zo'n incident. Een protest over de uit slag. Dat Fanny Blankers-Koen op dit nummer kampioene was geworden, betwijfelde niemand. Daarvoor was haar voorsprong te groot. En dat de jonge, blonde Willy Lust als tweede door de finish was gegaan, daarover was men het ook eens. Maar over de derde plaats verschilden vc- lén. die zich in de buurt van de finishlijn bevonden van mening met de jury van aankomst. Nu is bet zo. dat je opzij van. de jurytrap de* uitslag nooity zuiver kunt beoordelen. En ai meen de men dan ook. dat Gerda van der Kade-Koudijs derde was geworden, men gaf deze zienswijze gaarne voor die van de jury. die in geen opzicht twijfelde cn het meisje Schoon- derwoert als derde aanwees. Mis schien hebben die toeschouwers het hoofd geschud over het be drieglijke van die zijdelingse kijk op de eindstreep óf omdat zo'n laatste ruk zich in een on derdeel van een seconde vol trekt vertrouwden rij hun eigen ogen niet. De mannen op het trapje zijn er ten slotte voor om uit te maken hoe de volg orde is. Schoonderwoert derde? Het leek anders, maar men leg de zich er graag bij neer. Be halve dan enige Rotterdammers, die op hun manier zeker waren, dat Gerda van de Kade-Koudijs derde was geworden. Ze protes teerde prompt. De scheidsrechter bemoeide zich er mee. doch na beslist overtuigde juryleden te hebben gehoord, werd het pro test afgewezen. Daarmee was de kous af. MAAR het toeval wilde, dat Ir. Tissot van Patot van de ze finish een 8 mm. filmpje maakte. En daarop gaat Gerda van der Kade-Koudijs duidelijk als num mer drie over de finishlijn. Een zijdelingse opname, desondanks duidelijk waarneembaar en met wat meetkunde als juist te be wijzen. De jury heeft zich ver gist. De Rotterdammers zullen tot de K.N.A.U. een verzoek rich ten de uitslag te herzien. Wees echter mild in uw oor deel. Geloof niet te gauw de be weringen. dat „ze op het jury trapje ritten te suffen". Wie zelf de aankomst van athleten wel eens moest bepalen, weet dat het een ingewikkeld karwei is. Een puzzle vaak. Daarmee zijn de vergissingen vergeven, maar de moeilijkheden niet opgelost. Want de aankomst dèar is al wat over te doen geweest. Ik begrijp dan ook niet dat men die moeilijkheden niet voorkomt na de talloze vergissingen, de A j&ftfsr i -O* -- honderden protesten en de vele keren dat men bij de aankomst met de handen in het haar zat. En toch is het eenvoudig ge noeg. Een filmcamera aan de finish. Beslist geen nieuwtje in de athletiek. maar niettemin bij ons nooit of slechts per ongeluk toe gepast. In Turijn in 1934 zag de jury de Duitser Borchmeler kam pioen van Europa worden. Maar ir. Paulen op dc tribune zag 't anders. Hij was niet in functie, maar sprong brutaalweg over het hek om tijdig te protesteren. Het werd een heftig debat in vele talen met een besluit de uitslag op te schorten tot men de finish op de film opnieuw had Rezien. De toeschouwer Pau len kreeg gelijk. De jury bleek zich te hebben vergist. Onze landgenoot Chris Berger was eerste. Zonder camera had men dit nooit kunnen vaststellen. En wat zegt u van de foto's Is het niet te begrijpen, dat dc jury met de uit- slag geen raad wist? Wat nu voor uw oog stil staat. moes ten z{j in een oogwenk be oordelen. Een onbe gonnen taak. Maar gelukkig al weer door de camera opgelost. En herinnert u zich nog de finale 80 meter horden op de Olympische Spelen in Londen? Tachtigduizend kijkers in het stadion en honderdduizenden over de gehele wereld aan de radio wachtten toen met span ning op een uitslag, die de jury niet durfde geven. De foto-finish moest de jury uit de brand hel pen. wat deze zonder manke ren deed. Het vorige jaar bij de Europese kampioenschappen werd hier en daar geksche rend de opmerking gemaakt, dat de jury van aankomst over bodig werd. Dat was natuurlijk overdreven. Maar het leek er inderdaad op, dat men zich na genoeg bij iedere finale eerst de zekerheid van de op de fi nish gemaakte film wilde ver schaffen. alvorens men dc uitslag bekend maakte. J-Jet Is daarom niet overdre ven om te pleiten, dat ook in ons land by belangrijke at letiekontmoetingen een filmca mera aan dc finish wordt opge steld. Het ïykt my uitermate deprimerend voor een athleet of athlete om na maandenlang voor bereiden zich een plaats bü de Nederlandse kampioenschappen of een andere bclangryk© wed strijd te zien ontgaan door een goedwillende jury, die echter door de traagheid van het men selijk oog tekort schiet. J elk steentje gemerkt en op kaart gebracht. Dikke albums met foto's, blauwdrukken en controlelijsten zün samengesteld in er toch maar voor te zorgen, dat elk deeltje van deze enorme legpuzzlc weer op zun oude plaats komt. De woonruimte vooral wordt da nig aan de modern*. eisen aangepast. Hoe omvangrijk dc restauratie werkzaamheden zijn blijkt uit deze foto, welke slechts 'n klein gedeelte van het werk toont. Wc zien de schilders bezig met het plafond van de Oostelijke zaal Ten behoeve van hun arbeid is een stellage gebouwd, welke van muur tot muur loopt. Amerikaanse Dakota's gereviseerd op vliegveld Ypenburg (Van een onzer verslaggevers) Den Haag. Volgende week komt er een grote dag voor het vliegveld Ypenburg. Geen grote dag, die onverwacht uit de lucht komt vallen, maar die zorgvuldig twee maanden van te voren is vastgelegd. Want dan komt. pre cies overeenkomstig zakelijke be rekeningen, de eerste in Neder land gereviseerde Dakota van de Amerikaanse luchtmacht in Duits land gereed. Avio Diepen heeft kort geleden als eerste West-Europese fabriek een dergelijke opdracht gehad cn nu. acht weken nadat de eerste Dakota op Ypenburg neerstreek, rolt dezelfde machine de hangar weer uit. Nog diezelfde dag vliegt ze terug naar haar basis Wiesba den. De heer G. C. Snijders, direc teur van Avio-Diepen, zal haar tevreden nakijken. Zonder export heeft zijn firma een respectabele hoeveelheid keiharde dollars ver diend. Hoeveel precies is officieel niet bekend maar wie weet hoe het vliegtuig, dat in luchtmacht- taal C-47 heet, volkomen van alle onderdelen is ontdaan in het „gro te onderhoud", hoeveel er is ver nieuwd en gerepareerd en daarna weer in elkaar gezet, die begrijpt dat het om een bedrag gaat dat de Nederlandse deviezenpot zeer goed kan gebruiken. Bij drogen van natte guldens betrapt DEN HAAG Een Wcstlandse vervoersmaatschappij is voor een bedrag van f 6560 bestolen. De dader dc 22-jarige hulpkassier J. W. M. uit Loosduinen, is gearres teerd. Hy heeft een bekentenis af gelegd. Het grootste deel van het geld is tot op heden niet gevon den. Op 1 September deponeerde een stationschef van de maatschappij f 6560 bij M. HU vroeg niet om een kwitantie. N enige dagen kwam bij een toevallige contróle aan het licht, dat dc f 6560 niet in de kas aanwezig waren. M. werd gearresteerd. Hij verklaarde echter, dat hij het geld had overgedragen De politie stelde hem toen weer op vrije voeten Geruime tijd later werd hij in het kantoor van de maatschappij betrapt bij hot drogen van natte papieren guldens op de verwar ming. Toen viel hij door dc mand Het gestolen geld zei hij begra ven te hebben in de duinen achter zijn huis. Toen '.ij geld nodig had groef hij het op. met f 70 betaalde hy verteringen, negentig losse gul dens, nat geworden in het duin zand. wilde hij op het kantoor voor groot geld rullen. Op de vraag waar hu de rest van het g 1 I had gelaten antwoord de hij. dat hij het in het water van de Valkcnboschkade had ge worpen De politie heeft het daar niet gevonden Dc verzekering heeft een beloning van 10 pet uitgeloofd voor degene, die het geld boven water weet te brengen. IN DE GROTE montagehallen van Avio-Diepenop het vliegveld Ypenburg worden Dakota C 47's van de Amerikaanse luchtmacht grondig hersteld. Maar al wordt Nederland er heel wat beter van (evenals trou wens uiteraard de Ypenburgse fa brieken). dc Amerikaanse staat is met deze regeling ook voordelig uit. Tot nu toe werden de Dako ta's, wanneer ze na ongeveer zes- dlizend vlieguren (omstreeks vier jaar) in groot onderhoud moesten, naar Amerika gevlogen om daar onder handen te worden genomen. Die tocht alleen al kostte veel geld. Daarbij kwam nog het risi co van de vlucht met zo'n vlieg tuig dat hoog nodig aan een grote beurt toe was. Van nu af aan zullen geregeld de C-47's van de United States Air Force uit Frankfurt. Berlijn, Kaiserslautern, Orly en vele an dere Europese vliegvelden naar Ypenburg vliegen. De staf Van dc fabrieken daar zal met open ar men klaar staan om de vaak lelijk afgetakelde herstellen. transportmachines te (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dc oud-bevel hebber van de weermacht In Ne derland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, zal vóór Kerstmis In vrUheid worden gestold. Dit deelde minister Mulderjje gistermorgen In de Tweede Kamer mede. Kunstry kampioenschappen Gisteren hebben wij bericht, dat van •1 tot 6 Februari ln Wenen de Europese kampioenschappen schaatsenrijden wor den gehouden Het betreft hier dc kunstrijkampiocnschappen. „WAT ZIJN UW ORDERS?" Van grote afstand krijgt deze motor agent zijn instructies. Dit geschied de tijdens de proeven, welke de politie tc Hilversum nam met mo tor-mobilofoons.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5