DE Djakarta's tekortk omingen breed uitgemeten POLLEN SDtAMANT Zigzag-naaimachines Ontvoeringsdrama werd een klucht oorzaak van kortgeding Komt er een NATO-debat in de Tweede Kamer? Dollemansrit met een gestolen auto „Zwarte Zee" voer door een mijnenveld GELEZEN^? MINISTER PETERS OVER INDONESIE Unie-onderhandelingen niet op regerings-niveau Is voetbalveld jachtt er rein: Officierskruis voor prins Bernhard Niet schelden tegen Nederland Vrouwe Justitia kan vlug zijn Top Naeff krijgt de v. d. Vies-prijs SHCLBUtTCNADiM ABDUSIROOP Elf benzinetanks de lucht in: slechts één gewonde Urker vissers zijn bij Madeira Fel dispuut over de toelating politieke vluchtelingen Adenauer nodigt Churchill uit Theo Nieuwenhuis overleden WEK DE GAL IN UW LEVER OP en gewogen\ Vrijdag 7 December 1951 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In tijdelijke tegenwoordigheid van leden van de Indo nesische delegatie, gezeten in de loges, heeft minister Peters Donderdag middag ln de Tweede Kamer zjjn begroting verdedigd. Hij sprak er zijn bevreemding over uit, dat dc Nederlandse regering uit een persbericht de overkomst en samenstelling van deze delegatie had moeten vernemen aleer de waarnemend Hoge Commissaris in Den Haag haar daarvan in kennis stelde. Bü het eindigen van de besprekingen met prof. Supomo is destijds de mening der Nederlandse regering over de verder te volgen procedure kenbaar gemaakt. Deze diende immers in overleg tussen beide regeringen te worden vastgesteld. Doch hierop werd, zo zei de minister, geen ant woord ontvangen. Erg bemoedigend voor de dele gatie klonk een en ander niet En de minister voegde daaraan toe, dat de besprekingen moeilijk vruchtbaar zouden kunnen zijn als de Indonesiërs hun wensen niet concreet zouden uitdrukken en hij wees bovendien op de noodzaak, dat vooraf een agenda zou moeten worden vastgesteld. De heer Mtye- rink (AR), die verzocht in de Ne derlandse delegatie, evenals in de Indonesische, ook Kamerleden op te nemen, kreeg ten antwoord, dat het helemaal niet vaststond, daler een speciale delegatie zou worden benoemd. Het zijn zeer zeker geen onderhandelingen op regeringsni veau. Het is een gezamenlijke be studering van de mogelijkheden om aan de Indonesische bezwaren tegemoet te komen. Met de heer De Graaf (KVP) was de bewindsman het eens, dat het uit een oogpunt van beleid geen aanbeveling verdiende om de Nieuw-Guinea en de Unie-kwestie samen te koppelen. Aan minister Subardjo is wel meegedeeld, dat de regering ook bereid was de eerstgenoemde kwestie te bespre ken. Doch daaraan werd toege voegd, dat niet ingezien werd, hoe overeenstemming op dit punt be reikt zou kunnen worden. Evenals de heer De Kadt (PvdA) meende hij, dat de regering haar standpunt inzake Nieuw Guinea in het verleden duidelijk genoeg had uiteengezet. Het leek hem bezwaar lijk terzake nog eens een verkla ring af te leggen, vlak voor de a.s. besprekingen. Dat zou Nederland, als Indonesië zulks deed. bepaald ook niet waarderen. Intussen, het standpunt van Nederland is be kend: Nederland heeft de souve- reiniteit over Nieuw Guinea en is niet verplicht deze over te dra gen. „Maar waarom zegt U niet," zo vroeg de heer Wel ter (KNP), „dat U de souverciniteit ook zal handhaven? Dan is de kwestie met een duidelijk gesteld." Dit optimisme deelde minister VENLO De vraag of een voet balveld een jachtterrein is zal waar schijnlijk beslissend zijn voor een zaak voor de Venlose kantonrech ter. Niet alleen in het hoge Noor den, gelijk enige weken terug bleek, eveneens door een kantongerecht zaak, doch ook in Limburg schijnen hazen een voorkeur te hebben voor voetbalvelden en voetballers voor het vangen van dit wild. Immers.de linksback van Helden 3 wist Lampe te bemachtigen, toen deze zich in dc wedstrijd tegen Panning en 2 op 4 November in het strijdgewoel waag de. De voetballer moest zich een proces-verbaal laten welgevallen we gens het vervoeren van een dode haas in het veld of buiten openbare wegen of voetpaden" en de haas werd in beslag genomen. De officier eiste zes gulden of drie dagen hech tenis en verbeurdverklaring. Maar de verdediger zei. dat van verboden vervoer van wild vol gens de Hoge Raad alleen sprake is op een jachtterrein en dat een voet balveld geen jachtterrein is. De kan tonrechter zal zich daarvan ter plaat se op de hoogte stellen en hield de zaak aan tot 8 Januari. Nederlandse arrestanten in Indonesië DEN HAAG. Staatssecretaris Blom heeft in de Tweede Kamer het vraagstuk van de Nederlandse arrestanten in Indonesië bespro ken. In principe heeft de Indo nesische regering erkend het recht van een buitenlandse arrestant om contact te hebben met de verte genwoordiger van zijn land. Ook erkent zij het recht van zulk een vertegenwoordiger om de arrestant te bezoeken en ingelicht te worden ever de redenen van zijn arrestatie. Doch zij voegt daaraan bepaalde eisen toe, welke in strijd zijn met het internationaal gebruik. Zij wenst o.a. een dergelijk bezoek pas na het onderzoek en in tegen woordigheid van een harer ambte naren toe te laten. Op 22 Novem ber heeft de Hoge Commissaris in Indonesië tegen dit standpunt ge protesteerd. Ook over de lange duur van het arrest 13 Neder landers zitten al meer dan 13 maanden heeft hij toen gespro ken en vrijlating verzocht in die gevallen, waarin een spoedige be rechting niet in uitzicht kon wor den gesteld. Staatssecretaris pleit voor betere voorlichting over Indonesië DEN HAAG. Inzake de natio nalisatie van de Javase Bank ver klaarde staatssecretaris Götzen in de Tweede kamer, dat deze van Indonesische zijde tot dusver vol komen redelijk en zakelijk ver antwoord jegens Nederland was behandeld. Hij besloot zijn betoog met warm te pleiten voor een ver betering van de voorlichting in Nederland over Indonesië in posi tieve zin. Dat was de heer Wel ter (KNP) geheel met hem eens. „Ons nationaal belang is meer ge moeid met 1 kolom voorlichting over Indonesië, dan met twee ko lom voetbaluitslagen." De begroting werd z.h.s. aange nomen. Peters niet. Maar bovendien her innerde hij er aan, dat bij de sou- vereiniteitsovej;dracht deze kwes tie als een geschilpunt was aange duid en dat bij de kabinetsformatie was afgesproken, dat de regering een afwachtende houding zou in nemen en geen enkele stap tot wijziging van de huidige status zou overwegen zonder voorafgaand overleg met de Kamer. Hij verze kerde de Kamer, dat zij niet be vreesd behoefde te zijn voor een voldongen feit. Met betrekking tot die Unie deelde hij overigens het standpunt van de heer De Graaf, dat daarin waardevolle elementen scholen en hij betreurde het, dat van dit nut tig instrument niet dat gebruik was gemaakt, dat de ontwerpers daar van destijds voor ogen stond. Doch het leek hem onjuist van de hand having van bepaalde Unie-organen bij voorbaat een „conditio sine qua non" te maken. In dit verband sprak hij wel de wens uit, dat van Indonesische zijde niet telkens zou worden terug gekomen op wat eenmaal is afgesproken. Krachtig keerde hij zich tegen de opmerking van mr Vonk (WD), dat hij zich schuldig zou maken aan „beleidsnihilisme". Men mis kent daarmee het feit. zo meende hij. dat Nederland niet eenzijdig bepaalde oplossingen kan dicteren. HILVERSUM. Omdat Prins Bernhard tijdens de oorlog zoveel heeft gedaan voor het leger en de marine, heeft de minister van Oor log, ir. C. Staf. hem Donderdagmid dag het officierskruis uitgereikt. De ze plechtigheid geschiedde op het bureau van de staf van de inspec teur-generaal der Koninklijke Land macht en der Koninklnke Marine op de „Zwaluwenberg". De prins dankte de minister en speldde daarna zelf majoor Solder- man het officierskruis op de borst. Advertentie (l Af.) Oude 9eo*ver, 3. pel- UW' 1 - Hatta over Nieuu-Guinea DJAKARTA. De kwestie- Irian dient met bekwaamheid en beleid te worden aangepakt. zo zeide de Indonesische vice-persi- dent drs. Moh Hatta in een rede voor bestuursambtenaren te Ban dung. ..Wij moeten trachten de Ne derlanders er van te overtuigen, dat het hun geen voordelen ople vert Irian te blijven behouden Het is dus in de eerste plaats niet ge wenst om ten aanzien van deze kwestie steeds maar op de Ne derlanders te blijven schelden en kwade woorden tot hen te blijven richten. De sentimenten moeten niet aangewakkerd worden, wil men de kwestie-Irian spoedig kun nen oplossen". Heffing omzetbelasting aan de bron? (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Benelux- landen willen streven naar een making van het stelsel der omzet belasting. Dit deelde minister Lief- tinck Donderdagavond in de Twee de Kamer mee. Hij voegde er aan toe, dat in Januari tussen Neder land en België besprekingen over deze materie zullen beginnen. De bedoeling is de heffing van deze belasting bij de bron, en niet bij de detaillist, te heffen. Mochten deze besprekingen geen spoedig resultaat opleveren, dan zo gaf de minister te verstaan zal Ne derland zich ernstig moeten bera- I den om zelfstandig een ander stel sel in te voeren. EEN POTTER geveild voor zes mil- lioen zeshonderdduizend (6.600.000) francs. Dit enorme bedrag bracht, tijdens de veiling van de collectie- Schloss in de Galerie Charpentier. Paulus Potters schilderij „Het bon te paard" op. Vele kijk- en koop lustigen bekijken 't kostbare doek. Zeepost voor Oost, West en emigratielanden DEN HAAG Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden De data. waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zUn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s „Oranje" (24 Dec.), Nw Guinea $.s „Raki" (20 Dec Antillen m.s. „Helicop" (12 Dec.), Suriname m.s. ..Poseidon" (18 Dec.), Australië en Nw Zeeland via Enge land (8 Dec.) Canada s.s ..Wild Ranger" (10 Dec.), en s.s. „Averdijk" (12 Dec.). (Advertentie LM.) Een advocaat kreeg oh sensatie. Voor een smokkelaar zo maar gratie. „Hoe komt Je pleidooi- Vroeg men hem - toch zo mooi? ..Wel uit TIP", zei hij. „put ik inspiratie". Damesbeurs voor Haagse rechtbank-heren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dank z(j een kort geding tussen de fabrikanten van de Pfaff- en van de Fridor-naaimachines was de kamer van de president der Haagse rechtbank Donderdagmorgen omgetoverd tot een kleine Dames- beurs voorheren. De president kreeg er de twee naaimachinemerken gedemonstreerd omdat de directie van de Pfaff van mening Is, dat haar collega's van de Fridor onrechtmatig reclame maken met de zgn. „zigzag naaimachines". 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr J. D Oosterhout. ontv. 1 fl. Tip De directie van Pfaff vorderde in kort geding een dwangsom van 10.000.voor elke reclame, waarin niet nadrukkelijk wordt gesteld, dat de machine van Fri dor niet automatisch is en boven dien publicatie van het vonnis. Namens Pfaff lichtte mr Adel- meijer uit Den Bosch de dagvaar ding toe. Hij was van mening, dat in de advertenties ten onrechte de indruk wordt gevestigd, dat de machines van Fridor automatisch zig-zag naait. Dit zou volgens hem oneerlijke concurrentie zijn ten opzichte van de wèl automatische machines. Om het automatisch zig-zag-naai- en duidelijk te maken, verscheen er als getuige een dame. die een Kamerlid De Kadt doet een suggestie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. ..Heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken." zo vroeg de heer De Kadt (PvdA) Donderdagmiddag tijdens het vra genuurtje der Tweede Kamer, „ken nis genomen van het feit dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken op 3 Dec. j.l. ln het Lager huis verslag heeft uitgebracht over de resultaten van de te Rome ge houden bijeenkomst der N.A.T.O.- ministers?" „Acht de minister het niet ge wenst," zo vervolgde hij, „de Tweede Kamer oo korte termijn op de hoogte te stellen van de resul taten en de perspectieven der be doelde bijeenkomst?" Minister Stikker deed meer dan de heer De Kadt had gevraagd. Hij ging n.l. onmiddellijk over tot het doen van mededelingen. Hij gaf een opsomming van het aantal deelnemers en gaf een korte aan duiding van de besproken onder werpen. Van belang achtte hij de ver heldering, welke was bereikt Nederlandse uien mogen Noorwegen niet binnen BERGEN. De Noorse rege- ring heeft, uit vrees voor over brenging van mond- en klauwzeer- besmetting, de invoer van verse groenten verboden. Tengevolge daarvan ligt nu een grote partij Nederlandse uien in de haven plaats Bergen opgeslagen, zonder dat iemand nog kan zeggen wat ermee zal gebeuren. Schilder Anton Mauve wordt 75 jaar (Van onze correspondent) BLARICUM. Op 10 December wordt de schilder Anton Jludolf Mauve, zoon van de schilder die Laren ontdekte, 75 jaar. A. R Mauve werkte veel op Terschel ling, in Veere en in Frankrijk. tussen de Benelux-landen en het begrip, dat voor hun standpunt was gewekt bij de grote mogend heden. De heer De Kadt vroeg, of de minister het niet gewenst achtte, dat de Kamer aan deze zaak een debat zou wijden. ALMELO. Dat de Neder landse rechtspraak wel zéér snel kan werken, hebben J. N. en J. J. uit Hardenberg ondervonden, die zich Donderdagmorgen voor de Al melose politierechter haaden te verantwoorden. Deze twee ver dachten hadden bij een uitvoering van een Almelose accordeonverer.i ging, Zaterdagavond te diep in het glaasje gekeken. Met nog enkele anderen, die ook niet helemaal nuchter waren, maakten zij net de bezoekers in het Hervormd Jeugdgebouw lastig. Toen dc dienstdoende wachtmeester van de rijkspolitie de jongelui gebood de zaal te verlaten sloeg J N. hem met een limonadefles op het hoofd waardoor de politieman een her senschudding opliep. J. J. ging daarna bovendien nog met do reeds gewonde wachtmeester aan het vechten. De politierechter nam stiaffo maatregelen en veroordeelde J N tot een maand en J. J. tot een week hechtenis. Ter zitting wer' den beide verdachten in arrest genomen. AMSTERDAM. De Van der Vies-prijs voor 1951 is toegekend aan mevrouw Top Naeff voor haar toneelstuk „Zie de maan schijnt door de bomen". Een eervolle vermelding kreeg aan Luisa Treves voor haar stuk: „Het huis van de Saltimbanks". en Willem Hoffman voor zijn histo risch toneelspel „De Rebel". automatische machine van Pfaff op het bureau van de president kwam demonstreren. De raadsman van Fridor, mr J. Klazinga uit Den Haag, stelde daar een demonstratie van een niet- automatische machine tegenover. Hij wees er op dat zijn cliënte nimmer in haar reclame gespro ken had over „automatische zig zag". Hij was van mening, dat er sprake is van „onrechtmatige mo nopolisering van de Nederlandse taal". Hij achtte het onjuist, dat de directie van Praff stelt, dat „zig zag-machine" een naam is voor een automatische machine, daar met enige vaardigheid op een niet- automatische machine ook genaaid kan worden met zig-zag-steken. Doch mr Adelmeijer stelde daar tegenover, dat voor niet-automa- tisch zig-zagnaaien een veel te langdurige oefening noodzakelijk is. Dit diende volgens hem na drukkelijk geannonceerd te wor den. De president, mr A. N. Kuhn, doet op 11 December uitspraak. (Advertentie 1. M.) Maak Uzelf niet wij», dat kort ademigheid „Nu eenmaal bij Uw gestel hoortl" Neem het snel werkende, verzachten de middel,dat het taaie en gevaarlijke slijm oplost; v AKKERS - Garagebedienden, die weigerden wagen mee te geven werden neergeslagen AMSTERDAM De 25-jarige chauffeur J. C. H. had op de avond van de 18e Augustus J.l. meer ge dronken dan goed voor hem was. Tegen middernacht kwam hij de Minervagarage in Amsterdam-Zuid binnen met het voornemen de wa gen van zijn patroon te halen om met een meisje te gaan rijden. De belde garage-employé's wilden ech ter de wagen niet mee geven. H. werd kwaad en sloeg een der mannen neer. Vervolgens kwam hij op de twee de garagebediende af en gaf ook deze een klap. De man slaagde er tenslotte in naar buiten te komen en het politiebureau te bereiken. H. had intussen een Citroen uit de garage gereden, trok het buiten wachtende meisje in de wagen en ging er vandoor. Met een snelheid van 100 tot 120 km ging het in Ae richting Amstelveen Als gevolg van de grote snelheid raakte de motor in brand. Het tweetal ver- TRENTON. (Michigan). EH kolossale benzine- en olietanks van de raffinaderij der Socony Vacuum Oil Company zijn Woensdagavond de lucht in gegaan. Grote hoeveel heden olie en benzine gingen ver loren, doch de persoonlijke onge lukken bleven beperkt tot een ge wonde. De vlammen schoten tien tallen meters de lucht in en bo ven een gebied van 15 kilometer legde zich een zware, zwarte rook. liet de wagen en werd even later door de politie gearresteerd De motor van de Citroën was volko men vernield. H. wist zich van de gebeurtenis sen niets meer te herinneren, zo verklaarde hij Donderdagmorgen voor de rechtbank. De officier van justitie eiste we gens diefstal met geweldpleging een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek (op neg naar Argentinië BRUSSEL. Naar dc rederij Flandria te Oostende meldt. be vinden de Belgische vissersvaar tuigen met aan boord de Belgische en Nederlandse vissersgezinnen, die naar Mar del Plata in Argen tinië emigreren. zich thans bij het eiland Madeira voor de Noord- West-kust van Afrika. Van hieruit zullen zij dezer dagen de grote sprong ondernemen naar Recife (Brazilië), een rcust, die 14 dagen zal duren. Van Recife zullen zij daarna naar Argentinië varen. Alles is wel aan boord. Overleg tussen minister en de heer Scheps (Van onze parlementaire redacteur) DE. HAAG. In de Tweede Kamer is Donderdag fel gediscus sieerd over de toelating van poli tieke vluchtelingen. Woensdag had de heer Scheps (PvdA) een motie ingediend tot steun aan bona fide politieke vluchtelingen. Hij deed dit na geprotesteerd te hebben tegen het feit. dat soms politieke vluch telingen weer clandestien over de grens worden gezet. Donderdagmiddag zou de motie, welke o.a mede-ondertekend was door prof. Gerbrandv (AR). in stemming komen. Minister Mul- derije meende dat zij tot illegale grensoverschrijdingen zou kunnen uitlokken. Niet alle „politieke vluchtelingen" zijn inderdaad aan terreur ontsnapt zei hij. Wel wilde hij in overweging nemen, op welke wijze Nederland indachtig de oproep van dc Koningin met andere gelijkgezinde landen tot een voorziening zou kunnen komen in de nood van bona fide vluchte lingen. De heer Scheps meende dat onze politiek jegens politieke vluchtelin gen vloekt met de oproep der Ko ningin. Doch nadat diverse sprekers hadden verklaard, dat zij dc strek king van de motie niet direct kon den overzien en dus tegen zouden stemmen en de minister zich bereid had verklaard to nader overleg met de heer Scheps. trok deze zijn motie in. Plan-Pleven volgende week in Straatsburg weer ter sprake STRAATSBURG. De ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen, die zich m principe voor het plan-Pleven hebben uitgespro ken, zullen, zo wordt bevestigc. Dinsdag en Woensdag in Straats burg confereren. Zij zullen dan trachten alsnog het denkbeeld van een Europees leger te verwezenlij ken. De Gasperi en Van Zeeland zullen Maandagmorgen en Schu- man en Adenauer Maandagmiddag het woord richten tot de Asscemblee van de Raad van Europa. Minister Stikker wordt Maandag vroeg in Straatsburg verwacht. LONDEN. De West-Duitse kan selier. dr. Adenauer, heeft premier Churchill uitgenodigd tot een te genbezoek aan West-Duitsland. Hij verklaarde tegenover de pers. dat de vorderingen, die gemaakt waren bij zijn besprekingen met Churchill en Ed-sn, zijn grootste ver wachtingen hadden overtroffen. (Van onze correspondent) BLARICUM Op 85-jarige leef tijd is overleden de sierkunstenaar Th. Nieuwenhuis. Hij bracht des tijds, met Léon Cachet en Deyssel- hoff, een grote omwenteling teweeg in de wereld van de kunstnijverheid door voor die dagen modern, „krvil- loos" werk te maken. De begrafenis vindt Zaterdag plaats. Sleepbootkapitein legde een onjuiste scheepsverklaring af ROTTERDAM. Twee mannen, die zo konden zUn weggestapt uit het boek „Hollands Glorie" zaten gistermiddag in de beklaagdenbank van de arrondissementsrechtbank. Het waren de 53-jarige gezagvoerder B. J. W. en de 51-Jarige stuurman K. S.. die op 28 Juli van het vorige Jaar all commanderende officieren van de zeesleepboot „Zwarte Zee" met het Canadese schip „Alouette" op weg n3ar Hamburg, door een mijnenveld waren gevaren. Hiervoor hebben zU zich al moeten verantwoorden voor de Raad van Scheepvaart. En daarmede zou dc zaak afgehandeld zUn ge weest. als zij niet tegenover de Nederlandse consul-generaal in Hamburg een valse scheepsverklaring hadden afgelegd. Bovendien hadden zU in bet scheepsjournaal enkele veranderingen aangebracht. Dit vond de president van de rechtbank, mr J. Blocmarts. een zeer ernstig feit. „Men moet cr van op aan kunnen." aldus de pre sident, „dat gezagvoerders scheeps- verklaringen afleggen, die niets dan de waarheid bevatten.1' ,.U hebt willen doen uitkomen, alsof U toch de juiste, volgens de kaart aange geven. route had gevaren. Dat is niet in de haak. Als U risico wilt nemen, dan moet U dat weten. Maar als het fout loopt, dan moet U daarvoor willen uit komen," zei mr Bloemarts. Kapitein W. zei: „Ik heb er reuze spijt van en zoiets zal me nooit meer overkomen.'* In zijn requisitoir achtte de Of ficier van Justitie, mr Baron van Dedem. de knoeierij in het scheeps journaal en het afleggen van de onjuiste scheepsverklaring bewe zen. Hij wilde rekening houden met de grote verdiensten tijdens dc oorlogsjaren van de belde zeelieden en eiste tegen kapitein W. vier maanden voorwaardelijk en tegen stuurman S. twee maanden voor waardelijk. beiden met een proef tijd van twee jaar. In zijn pleidooi voerde de raads man, mr W. v. Rossum, aan. dat deze mannen, het gevaar anders zien, dan gezagvoerders van pas sagiersschepen. Kapitein W. heeft drie invasies meegemaakt en hij was gewend in de oorlogsjaren wel eens „een mijnenveldje te ne men." De verdediger achtte de voor waardelijke straf te zwaar voor deze koene zeevaarders en drong aan op een geldboete. Veenlijk gevonden in de buurt van Zweeloo EMMEN. Arbeiders, die werkzaam waren in een plaatsje T „no.„r„ Hi*>netnlir>lit onder de gemeente Zweeloo heb- LallgCrC Q1"I1SI|/11CI11 ben bij graafwerkzaamheden een i -w-v veenlijk blootgelegd. Men brengt OOK 111 Denemarken deze vondst in verband met een legende, in verband waarmee deze omgeving nog steeds het „Juffers- veen" heet. Prof. dr. A. E van Giffen, directeur van het biologisch archeologisch instituut te Gronin gen stelt een onderzoek in. ROTTERDAM Een blonde Haagse jongeman had een af spraakje gemaakt met een zwar te Rotterdamse dienstbode, wes halve hij haar deze zomer op een avond kwam afhalen voor een be zoekje aan Scheveningen. Maar toen zij daar waren en het klokje van „naar-huis-gaan" sloeg, vertelde de twintigjarige Rotterdamse, dat zij daar niets voor voelde. ,.Ik wil niet meer naar m\jn stiefmoeder en nog minder naar mijn betrekking terug". Daar stond de 24-jarige Hagenaar. Naar huis kon-ie niet met de Rot terdamse schone. Dus doolden zij enkele dagen en nachten rond, tot dat z\j onderdak bij een Haagse fa milie vonden. De vader van de Rotterdamse Ju lia nam hier geen genoegen mee en rapporteerde de politie, dat een Haagse Romeo zijn dochter had „ge schaakt". Zodoende speelde zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank het laatste bedrijf van dit „ontvoerings- 'drama" af, dat echter, naarmate de zaken duidelijker werden, meer de vorm van een blijspel begon aan te nemen. Want de dochter verklaarde n.l., dat de Haagse minnaar haar helemaal niet had bewogen niet meer naar huis te gaan en zij uit vrije wil bij hem was gebleven. De verstandhouding tussen de jon gelui was er echter de laatste tijd niet op vooruit gegaan. Op een vraag van de president antwoordde de dienstbode dan ook vastberaden, „dat zij niet meer van haar vroegere ridder hield". Dat moet de jongeman in het be klaagdenbankje als een dolksteek door het hart zijn gegaan, want hij had nog wel interesse .om met de Roterdamse te trouwen". Als laatste hoofdfiguur verscheen de vader in de rechtszaal. „U had die zaak een beetje soepeler moeten aanpakken" zei de president lachend. U weet toch wel, dat liefdespaden soms grote kronkelwegen zijn. XJ bent toch ook jong geweest." De Officier van Justitie achtte de „onvoering" niet bewezen en eiste vrijspraak. De verdediger stond hiervan zo perplex, dat h\j niet wist wat hij zeggen moest „Voor U is het jam mer, dat U een goed voorbereid pleidooi niet uit kunt spreken" zei de president lachend. ..Laten we toch maar met de volgende zaak be ginnen...." (Van onze Scandinivlsche correspondent) KOPENHAGEN. Denemarken is voornemens de militaire dienst plicht van twaalf maanden tot acht tien maanden te verlengen, ten ein de de op de conferenties der landen van het Atantisch Pact aanvaarde verplichtingen te kunnen nakomen Doel is een gevechtsklare divisie te vormen, die volgens de berekenin gen van generaal Eisenhower een eerste aanval op het land zou kun nen afslaan. Op het ogenblik bedraagt het aan tal dienstplichtigen, dat ieder jaar cpkomt, slechts 8000, wat overeen komt met een halve divisie. De totale uitgaven voor de Deen se defensie zullen door een verlen ging van de dienstplicht tot onge veer een milliard kronen stijgen, wat per hoofd der slechts vier mil- hoen zielen tellende bevolking een zware belasting betekent. Ambonese klacht Molukse ministers op Nw.-Guinea in arrest DEN HAAG. De Republiek der Zuid-Molukken heeft bij rege ring en Tweede Kamer geprotes teerd tegen de arrestatie van de minister-president A. Wairisal en de minister-zonder-portefeuille A Nanlohy, toen zij op Nieuw-Gui- nea arriveerden. De heer Van Waardenburg, gouverneur van N-Guinea. zou, volgens het pro test. asyl hebben beloofd aan per sonen, afkomstig uit het gebied der Zuid-Molukken. (Advertentie LM.) U solt 'i morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HET is aan de betrekkelijkheid van wat Du Perron zelf noemde: „het misverstand tussen mij en de Holland se litteratuur" te danken, dat het uit geven van het verzamelde werk van deze schrijver een karwei !s geworden, welks onvermijdelijke langdurigheid velen met nauw verholen ongeduld ondergaan. Want het onbehagen, dat Du Perron voortdurend Jegens een groot deel van de ..officiële Neder landse letterkunde" heeft gevoeld. was toch niet zo doorslaggevend, dat hij aan zijn ln de jaren twintig reeds gekoesterd voornemen om met schrij ven op te houden gevolg heeft kunnen geven. Zijn schrifturen beslaan daar door duizenden bladzijden en wanneer dan nu de verschijning van het vierde deel der verzamelde werken wordt aangekondigd, betekent dn» nog maar een rustpauze halverwege. Deze uitgave omvat du Perron'* eerste, kleine roman „Een voorbereiding", de latere venta- lenbundels „Bij gebrek aan ernst" en ..Nutteloos verzet" en het nimmer af zonderlijk uitgegeven „E Pol Muori". Zc zijn samengebracht onder de titel „Poging tot afstand", die Du Perron er zelf aan heeft gegeven en die zo ty perend is voor zijn leven en werken. Want d 11 treft de lezer, die zit op gescheept met ccn teveel aan geperver teerde. na-oorlogse litteraire apekool: dat heel Du Perron's schrijverij één po gen ls van een zindelijke geest om af stand te nemen tot dc dingen, om ze van verre te overzien, te beoordelen en dan te laten schieten tot hij. als cos- mopollet en dus buitenstaander, vooral het kwade ln het „goed-Hollands bur gerdom" tot waarnomlngsobjcct maak te. lag voor de hand. En evenzeer dat het doordringingsvermogen van deze vreemdeling in het eigen vaderland wel eens faalde, althans ccn toorn op wekte. aan de strikte rechtvaardigheid, waaraan zelfs de meest critlsche Neder lander wel eens moest twijfelen. Maar boven deze schuchtere beden kingen uit rijst toch het "beeld v&n de oprechte, zuivere mens, die Du Perron was. De bestrijder van de moraal als facade voor het menselijk tekort: da bevestiger dus van een nieuwe moraal, die ultcreaard de stempel van het Du Perronlaanse Individualisme droeg. Handgeklap had hij dan ook niet van node maar crltiek kon hem furieus maken. Want wat hij deed. was geen zelfrechtvaardiging doch zelfherken ning en -erkenning, waarbij de reacties van anderen veelal van misvattingen moesten blijk geven. In hoe dubbelzin nige bewoordingen die ook mochten zijn vervat. Hem zelf was alle litteraire bonhommie. die de kool en dc geit spaart, volkomen vreemd. Zijn oordeel was voor geen tweeërlei uitleg vatbaar en eenzelfde directheid kenmerkt zijn stijl. Daarvan getuigen ln dit vierde deel vooral de twee verhalenbundels: het quasl-pathetische „Bij gebrek aan ernst", waarin zijn eigen wezen meer dan ooit het doelwit is van Du Perron's ontnuchterende ironie, en ..Nutteloos Verzet", dat zijn afkeer van het pole miseren om der wille van het eigen eelljk zo duidelijk aan dc dag doet tre den ln de scherpzinnige' dialogen tussen Oskar en Justus Zij doen ons verlan- cend uitzien paar hel volgende deel van deze verzamelde werken. ..De smalle mens", waaraan Uitgeverij Gon'act al I weer naarstig werkt (E du Perron. Poging tot afstand Uitgeverij Contact, I Amsterdam - 890).

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3