Lederwaren VOORAL VOOR VROUW Electriciteit is duur, maar niet duurder dan nodig Met zes slangen kan men in alle hoeken spuiten Zwitserse Japonnen r SEN H. E. WENSINK Sint Nicolaas peilde in grote mensenharten De krant Electrische aandrijfmotor in voormalige kelder Een fijn gedekte tafel? KOSTBARE KILOWATTUUR Verwarming met atoomenergie een toekomstdroom Met baby naar de film Impressies van een Simpele Ziel De liefde wordt vermóórd Muiderslot heeft eindelijk brandweer-installatie lïo&i dd '\r\js<hJunJL Maison Hartel EEN NEER DRAAGT TOCH EEN HOED! Weg met dat oude karpet ZONSOPGANG .Vrijdag 7 December 1951 5 (Van ccn onzer verslag geefsters) DEZER dagen kwam er een brief op de redactie binnen, die ons, ontechniscbe vrouwen meteen enthousiast maakte. De schrijver (het Is ongetwijfeld een man) hield twee kantjes lang een ver handeling over „de electrici teit moet goedkoper". En dat nu die duurder wordt, dus wtf waren helemaal „in". De inzender zegt kort en krachtig: Het is achterlijk, dat wij in 1951 nog knoei en met kachels en kolen, aanmaakhout en aanraaak- paplcr. Denk eens wat er allemaal te pas komt aan die kachclwarmte in de winter. Mijnen, arbeiders, vervoer, laden, lossen, wagens, auto's, sche pen, treinen, benzine, belasting, zakken, smeden, schoorstenen, lucifers. En al hebben we centrale verwarming, het blijft hetzelfde, ook als het olie- stook is. En dan te bedenken, zegt inzender, dat al die warmte ons via een dun draadje kan bereiken in dc vorm van electrischc energie, we hebben de schakelaar maar om te draaien. Dan is het uit, met het verlies aan rendement van dc kolen, die wij in onze kachels en haarden stoken. Inzender is zich bewust, dat zijn plan dc aanschaffing van veel gro tere generatoren met zich mee brengt, hetgeen een kostbare ge schiedenis is. Maar. zoals hij het ziet, rendeert de zaak, eenmaal aan gepakt op grote schaal, binnen tien jaar, waarbij tevens moet worden gedacht aan de mogelijkheid atoom energie voor omzetting in electrici teit aan te wenden in dc naaste toekomst. Gas is ook taboe, weg er mee. alles moet electrisch wor den Hij begrijpt wel. dat die totale omschakeling niet goedkoop is, maar electriciteit is nu veel te duur voor de consument, die moet uiteindelijk geleverd kunnen wor den voor „1 cent per kilowatt". (Inzender bedoelt ongetwijfeld kilowattuur Red.). Over vijf jaar niemand meer kolen, alles elec trisch, besluit hij baanbrekend. Om U de waarheid te zeggen, wij van dc vrouwenrubriek, die kachels en slof ook verafschuwen, vonden een en ander ccn reuze idee, zoals we trouwens alles, dat het huis houden kan vereenvoudigen, toejui chen. Nu halen wij watts en watt uren ook door elkaar, m.a.w. echte experts in electriciteit zijn wij geenszins, dus hebben wij ons met die brief gewend tot het Energie bedrijf met iets triomfantelijks van: .nou hebt U daar misschien van terug?" Nu dat hadden ze. Men heeft zich de moeite genomen om ons uit te leggen, dat inzenders ideeën mooi klinken, maar in hun geheel moe ten worden verwezen naar het land der Droomkastelen. Luister. Electriciteit is een artikel, dat maar op twee manieren te verkrij gen is: 1) door thermische of warmte centrales; 2) door watercentrales, waar de electriciteit dus wordt opgewekt door waterkracht, welke in de na tuur aanwezig is. Oostenrijk en Zwitserland doen dat bv. zo. Wij Nederland kennen uitsluitend warmtecentrales, die met kolen worden gestookt. ALS hier een moeder van kleine kinderen eens naar de bioscoop wil. dan zit daar van alles aan vast. Er moet een oppas zijn, er moet rekening gehouden worden met slaap- en voedingstijden en, als alles voor elkaar is, holt ze buiten adem naar de laatst-begin- nende voorstelling en mist daar net het nieuws. Zit ze eenmaal in het veilige duister, dan is ze ook voor een paar uur van alle zorge lijkheid af, maar het geheel blijft een onderneming die met een flin ke aanloop ondernomen moet wor den. In Amerika kent men ccn ande re oplossing van het probleem, die zijn voor en tegen heeft. In de eerste plaats kan men daar de kin deren al heel jong meenemen, en ze zoet houden met limonade cn snoep. V/at men daar dan allemaal mee kan beleven, kunt U gelezen hebben in het zotte boekje „De dokter heeft een baby", en het zou ons waarschijnlijk verre van ideaal lijken. Iets heel speciaals is bovendien de „Donkere Kamer", die een aan tal grotere bioscopen er op na houden, en die op ingénieuze wijze voorziet in de mogelijkheid dat het kind zeurt, slaap heeft of gevoed moet worden. Die kamer ligt achter de zaal en is daarvan gescheiden door een dikke glazen wand. Er staan stoe len, tafels cn een aantal bedjes, en de verlichting wordt verzorgd met kleine, handig aangebrachte, rode lampjes. Het hardste geschreeuw dringt er niet naar buiten toe, maar wel is er een geluidsinstalla tie van de film aangebracht, zodat de moeder die er haar kind weg brengt of even komt kijken, geen woord en geen noot hoeft te mis sen. En of die heen en weer sluipen de moeders aparte hoekplaatsjes hebben, weet ik niet, maar het ldee lijkt wel navolgenswaard. Bij die warmtecentrales heeft men te maken met de kosten van de brandstof, of dat nu kolen zijn of olie. Bij watercentrales kost de brandstof (water) niets. Maarbij beide methodes zijn enorme kapitaalsinvesteringen no dig. Aan arbeid in de eerste plaats en aan materialen. (En bij water krachtinstallaties is de bouw zelfs nog duurder dan bij warmtecentra les). Nu is de kapitaalsinvestering, die in wezen een geweldige opza- meling arbeid door mensen is, zo ontzaglijk groot, dat de kosten van dc electriciteit wanneer die in de huizen tot U komt in de vorm van verbruikshoeveelheden oftewel ki lowatturen, nimmer zo goedkoop kan worden als de geachte inzen der zich dat droomt, nl. 1 cent per kilowattuur. Dc grote nieuwe Centrale, die op het ogenblik in Amsterdam ge bouwd wordt, kost f 1.000.per kilowatt. D.w.z. dat het duizend gulden kost om het vermogen tot het leveren van een kilowattuur te scheppen. Bij de tegenwoordige kapitaalswaarde bestaat de kostprijs van een kilowattuur uit 1/3 brand stof. 13 kostenafschrijving en 1/3 arbeidsloon. Nu is voor het maken van een kilowattuur nog altijd een halve kilo kolen van de beste kwaliteit nodig. Een ton kolen kost op het ogenblik ongeveer f 60.het ge middelde weekloon van een mijn werker. Zou men dus, als inzen der, de kosten voor de consument van een kilowattuur 1 cent willen laten bedragen, dan zou om te be ginnen de mijnwerker tevreden moeten zijn met een weekloon van omtrent f 5.per weekEr zouden dan in die tien jaar. die hij ons geeft, wel wat veranderingen in het maatschappelijk bestel moe ten plaats grijpen, of anders ge zegd, het geld zou in waarde moe ten stijgen tot een hoogte, die het ook in de gunstigste conjunctuur tijden nimmer heeft gehad. En nu nog iets. Stelt men het gemiddelde inkomen per weck op f 50.—. dan wil die ene cent per kilowattuur zeggen, dat inzender voor al dat gemak, voor al die arbeid, voor die enorme krachtsin spanning, die resulteert in „dat ene draadje" in zijn huis. wel 1/5000 van zijn inkomen wil geven, het bedrag van.... een derde van de sigaret, die hij zo achteloos vele malen per dag opsteektIs U twee avonden verlichting van Uw huiskamer echt niet meer waard dan die derde sigaret? Toepassing van de atoomenergie voor electrlciteitsvoorziening (de centrales zouden dan toch altijd warmtecentrales zijn. met alle in vesteringen van dien) zal de eerste halve eeuw niet mogelijk zijn. Dat is helemaal toekomstmuziek. Moraal van dit alles: Laten wij blij zijn, dat wij electriciteit heb ben. laten wij bewondering hebben voor hen. die door hun kennis en arbeid het ons mogelijk maken die electriciteit in ons huis te ge bruiken. Laten wij „de wonderen der techniek" niet zo laag aan slaan. dat wij er een derde sigaret voor over hebben. En laten wij hopen, dat de energieprijzen naar beneden kunnen als de tijden beter worden, maar beseffen dat het nooit of te nimmer I cent per kostbare kilowattuur kan worden. HET is voorbij; het gevulde speculaas komt ons de neus uit. Overal liggen touwtjes en papieren en restjes houtwol. De eerstkomende dagen zullen we ons wassen met een motorfiets van zeep, waar tanden in staan, want we dach ten dat het marsepein was. We hebben drie theepotten gekregen, jammer dat er geen blau we bij is, en gedichtjes erbij die zo aardig zijn en die we willen bewaren. Waar bewaart men Sinterklaasverzen? Ze slingeren tot nieuwjaar rond en verdwijnen dan zoetjesan. Dit was num mer een van de reeks December-rampen, nu :s het geld al op en er komen nog zoveel feesten; in de kranten verschijnen nu al dadelijk kerstbomen bij de advertenties, inplaatj van zonnige Sinten. Ineens, tussen de debris van het heerlijk avondje, zag ik de brief liggen. Omdat het een stuk proza geschrift was, had niemand de moeite genomen, hem te lezen, maar 't was een brief van Sint Nicolaas zelf. en authentiek, dat kon je duidelijk zien aan de krul lige hand. De brief rook naar pe pernoten. Mevrouw, zo ving de brief aan, voor dc zoveelste maal heb ik het dak Uwer familie bestegen en door de schoorsteen met mijn nog scher pe oog Uw aller harten gepeild. Ik wil er nog eens met nadruk op wijzen, hoe dankbaar ik ben, dat men mij indertijd heeft aangesteld als weldoener van kinderen en niet als weldoener van volwassenen. Ware dit laatste het geval, dan hadde ik allang mijn toevlucht tot Drees genomen. Herinner u, mevrouw, hoe ik u dertig jaar geleden een roze sui keren beest deed toekomen. Ge naamt het in uw knuistjes mee naar bed. Toen ge midden in de nacht ontwaakte, waren uw laken tjes kleverig en rose. Het beest lag tussen uw tenen, ge pakte het en at het langzaam op, te beginnen bij de staart en te eindigen bij het holle rose hoofd en nooit, me vrouw, nooit sindsdien bent u zó verzadigd van geluk geweest. Thans heb ik u een panstick doen bezorgen, hoewel een dergelijk in strument mij tegen de borst stuit. U was er blij mee, maar ging u er mee naar bed? Geenszins. Lie ver, zo las ik in uw binnenste, liever had ge vijfduizend gulden gehad, omdat „je daarmee tenmin ste wat kunt doen". Uw man kreeg een kostelijke geruite das, maar ik heb duidelijk in zijn hart gezien, wat zijn dierbaarste wens hier op aarde was. Hij zou name lijk het allerliefste willen, dat zijn baas in het water viel. Het smart me. dat ik die wens niet kan vervullen; u moet weten dat ik die baas ook zeer goed ken, al sinds zijn derde jaar en ik ben er van overtuigd dat hij niet in het water wil vallen. Uw zwager wil net proces win nen tegen Van Dijk, maar v. Dijk en dat was ook een allerliefst jongetje vroeger, mevrouw, van Dijk wil het proces winnen tegen uw zwager. Uw vriendin, die ik óók al sinds haar tweede jaar ken, (ach. wat was ze blij met het poppenbadje met echte kraantjes, dat was toen haar dierbaarste wens), die vrien din dan wil alleen maar dat me vrouw Rietschijf gaat scheiden van meneer Rietschijf, omdat ze zelf zo graag mevrouw Rietschijf wil wor den. Moet ik daaraan meehelpen? Zegt u zelf, dat kan ik toch niet doen. want zij. die nu mevrouw Rietschijf is, wil het zo zielsgraag blijven. Daarom ben ik al met al zo dank- baar, dat het begiftigen van grote mensen maar een nevenbaantje van me is. Ik groet u zeer hartelijk mevrouw. Denkt u nog eens aan het rose suikeren beest? Hoogach tend, Sinterklaas. ANNIE M. G. SCHMIDT. Twee vooraanstaande Franse schrijvers, de dichter Pierre Gros- claude en de romanschrijver Mau rice Dekobra, hebben in de Franse vrouwenclub verklaard, „dat de liefde niet langer datgene is, wat zij vroeger was." Grosclaude zei, dat de mannen hun liefde niet meer durfden ver klaren. zoals zij dit tot dusver ge woon waren. Zij weten zelfs niet hoe de lief de verklaard moet worden en wel om de volgende redenen; 1) het moderne leven is gejaagd; 2) het feminisme heeft zich ver spreid; 3) het liefdesgedicht en de lief desbrief zijn „vermoord" door de telefoon en het telegram. Dekobra verklaarde, dat de men sen geen plaats meer kunnen vin den om te leven en hun toevlucht voor korte ontmoetingen moeten nemen tot tunnels, trappen en lif ten. Het huisvestingsprobleem heeft de liefde in het hart geraakt. Grosclaude kwam echter tot de conclusie dat de liefde eeuwig is en door niets overwonnen kan worden. Pk IKKE zusje heeft van Sinter- LJ klaas een tolletje gekregen. Het is wit met rood en als het draait gebeurt er iets mee. „Het gaat op z'n kop staan, zegt zoontje, „maar hoe, dat weet nie mand. Dat weten nog geeneens de ge leerden van de atoom." Als ik vraag wie dat zijn, praat hij vaag„De mensen uit rijke lan den. Australië en co Hoe dan ook, dit is geen speel goed voor zo'n klein, dik kindje en daarom ruilt zoontje het tegen een kleurboek, waarmee de Sint hem in jaren heeft onderschat. 's Middags komt er een vriendje mee uit school. Een nors knaapje, in een gebreide trui. Sjocelade let ters dat is riere sjoccla," rerfelt hij, ,,d'r zit wat in wat niet smelt." Zoon tje weegt z'n letter op z'n hand. Uit z'n zak haalt hij het tolletje cn laat het draaien op de hoek van de tafel. „De atoom-geleerdcn weten niet hoe het komt „Gezichtsbedrog.' hoont 't vriend je, ..gewoon gezichtsbedrog, dat zie je zo." ,,'t Stond zelf in de krant," strijdt zoontje, ,,'t stond in de krant met een plaat erbij cn van de atoom stond er ook." „La-zien," eist 't vriendje. Ze zoe ken in de stapel en als het niet lukt, nemen ze er zomaar een. 't Is die van 't treinongeluk en t vriendje wil een schaar. De foto knipt hij uit voor z'n botsingenschriftje, thuis. Betrekkelijk tevreden zitten ze te lezen. Meemummelena met de vin ger erbij. Maar als de dag om is en ik de borden weer naar de keuken breng, zegt zoontje slaperig„Mam, als je nog cs een overval pleegt, moet je nooit in een café gaan zitten Ik vat dit niet. „Een wat?" „Een overval." knikt hij. En ter wijl ik zwijgend de lepels en vorken in 't water zet. „Dat heeft die ene man gedaan, die is in een café ge gaan om over z'n zenuwe heen te komen en toen kwam de burgemees ter erbij en die zag hem meteen. 't Blijkt een krantenbericht, het stond onder de verongelukte diesel en 't wordt me, als ik 'talmaar niet begrijpen wil, nadrukkelijk getoond. „Omdat de recherche wist. dat de daders vaak een café bezoeken om te kalmeren," staat er. „Maar wat moet ik daarmee?" roep ik. „ik pleeg geenEu zoontje kregel. ,Dat zeg ik ook niet, Mam. Maar als je 't nog es doet, dan nooit in een café, want hóp, je bent erbij." BIBEB. liegsn elli eidsrecord voor vrouwen F) E Francaise Marie Nicolas heeft J— het internationale vliegsnel- heidsrecord voor vrouwen over een afstand van 1000 kilometer verbe terd. Haar tijd was 3 uur 48 minu ten 291/5 seconde met een gemid delde snelheid van 262.597 kin per uur. Zij vestigde dit record m een vierpersoonstoestel. Het oude re cord stond op naam van de Rus sische Javoc Forestcnco, die het in 1949 op haar naam bracht met een vlucht in een Yak-18 van Tout- sjino via,Orel en Smolensk weer terug naar Toutsjino. Opuapperend gordijn onthult gestolen schilderij (Van onze correspondent) ARNHEM De heer W. van H. uit Wageningen zag, tijdens een avondwandeling te Rotterdam toen hij toevallig een blik wierp achter een omhoog waaiend gordijn het schilderij van een honden kop, dat hem zeer bekend voor kwam. Het bleek te zijn dc kop van een St. Bernardshond, geschilderd door de bekende dierenschilder Otto Erelman. Het schilderij bleek een doek te zijn dat in 1944 door de Duitsers tijdens de evacuatie van Wageningen was geroofd uit het huis van de heer Van H. De Duit sers waren het doek in de Achter hoek op hun beurt kwijtgeraakt. Een binnenhuisarchitect had het hun ontstolen en later verkocht, waarna het in Rotterdam achter het op waaiende gordijn belandde. Dc binnenhuisarchitect S. te Megchelcn bij 's-Heerenberg had zich te Arnhem voor dc politie rechter te verantwoorden, omdat hij verzuimd heeft het schilderij aan te geven bij de politie. De politierech ter veroordeelde hem wegens dief stal tot 100,— boete, subsidiair dertig dagen hechtenis. KINDEREN VINDEN KILO GOUD Kinderen die aan het spelen wa ren bij de ruines van een oud kas teel, vonden daar een klomp puur goud van 1 kilo. Zij deden de vondst nabij het kasteel Taxenburg, en men veronderstelt, dat het goud deel heeft uitgemaakt van de schatten van dit kasteel, dat In de 16e eeuw verwoest werd. Het goud wacht nu als „ver loren voorwerp" op degene, die kan bewijzen, dat het hem toebehoort.. (Van een onzer verslaggevers) Het Muiderslot is sinds kort in het bezit van een voortreffe lijke brandweer-installatie, die de sombere geluiden van het jaarverslag van dé Rijksgebouwendienst metterdaad het zwij gen op kan leggen. Men kan daar nu zeggen: „Laat de brand maar komen!" Men weet dat nadat de Duitsers in 1945 de motorpomp hadden mee genomen het Muiderslot zonder een pomp zat cn dus geheel was aan gewezen op de vrijwillige brand weer van Muiden. Het zou bete kenen, dat in het gunstigste geval de bestrijding pas een half uur na dc ontdekking ter hand zou kun nen worden genomen. Dat halve uur was genoeg om het halve slot in de as te leggen. Een afschuwe lijk denkbeeld. De verantwoorde lijke autoriteiten zijn wakker ge worden, nadat de naakte feiten in het licht der publiciteit waren ge zet. De ambtelijke instanties kwa men niet slechts tot praten, doch ook tot daden. Vorige maand werd onder de linkertoren, in een voormalig ker kergewelf een electrischc motor geplaatst met een capaciteit van duizend liter per uur. Het leek dat men er was. Maar neen de P E.N.. het Provinciaal Electrlciteits-bcdrijf voor Noord-Holland maakte be zwaar op technische gronden. Er moest nog een bepaald soort scha kelaar, een extra-dikke kabel ko men. Dure onderdelen, en de gel den waren niet beschikbaar. Ook daar zijn oplossingen voor gevon den. Hoe moeilijk de geheimzinnige machten die boven de burcht van Hooft zweefden de voltooiing heb ben gemaakt, mag blijken uit het feit dat een stuk kabel een weck nodig had om van Zaandam naar Muiden te komen; het is in Am sterdam nog even zoekgeraakt. Maar nu zijn ook die elf meter kabel present; we hebben ze met eigen ogen gezien. Ook de sterke motor zagen we. hij stond er hel der glanzend bij. Waakzaam, als we het zeggen mogen. Concierge Teeuwis Gcuzebroek heeft uitge legd hoe de brandweer uit Mui- den, Weesp of Amsterdam uit de voeten kan indien er een grote brand mocht zijn. Ook liet hij ons zien wat men op het Muiderslot zelf kan beginnen bij een brand van geringe afmetingen. Met de zes straalpijpen, die op verschillende plaatsen hangen, zijn vrijwel alle hoeken en gaten te be reiken. Met de slang, die in de slaapkamer met de bedstede van Picter Cornelisz Hooft hangt kan men tevens de wapenzaal en het kamertje van Floris V bestrijken. Volgend jaar zal het ook niet meer nodig zijn in de kelder de motor aan te zetten; dan is het omdraaien van een knop bij elke straalpijp voldoende om water te kunnen ge ve - De heer Geuzebroek vond het een hele geruststelling dat de mo torpomp er is; hij hoopte dat men haar nooit nodig zou hebben. Vol gens hem is dc kans op brand in l.et Muiderslot. waar d; bezoeker* niet mogen roken, gering. Het grootste brandgevaar zag hij in blikseminslag. Men heeft echter 'n uitstekende beveiligingsinstallatie. De electrische motorpomp in de oude kerker van het Muiderslot. Opnieuw ontvingen wij een zeer aparte collectie TRICOT JAPONNEN uit Zwitserland. Deze munten uit door haar prachtige kwaliteit en pasvorm. KOMT U EENS PASSEN? AMERSFOORT naast Grand Theatre. Koopt U dan het goede servieswerk in de Kunsthandel. Keus uit tientallen décors VOOR BIJ DE HAARD EEN Heerlijke warme kamerjas of een Coin de Feu Onze sortering is al reeds weer aange vuld met diverse mooie modellen. U zult beslist weer keus kunnen maken. Komt U eens kijken? SPECIAALZAAK Luxe lederwaren. L A N G E S T R. 105 TEL. 5075 PRECIES t.o. D E GROENMARKT Want de prijs voor een nieuw valt reusachtig mee! HOLTAP KARPET 12 els vanaf 45.50 en hoger. Prachtig WILTON KARPET mooie dessins 200 x 300 slechts 79.50 225 x 325 slechts ƒ119.50 Zuiver WOLLEN MOUSCHEE KARPET perzisch dessin, 200 x 300 voor 189.50 HET IS WEER 1 Uw adres voor al Uw Woning-textiel LANGESTRAAT 22 TELEFOON 6166 0e WXAA HAAR. dn kinqifooN^ HEM ƒ42.50; ƒ55.—; ƒ65.—; ƒ75.—; ƒ90.—.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5