y 0@@0 en spelen Stalin in de kaart KoningJoe' Gangsters beheersen en,Oom, Joe \Jew-Yorks haven Drie en twintig kilo goud gesmokkeld Dr Adenauer maakt goede indruk op Britten Ruim 34.000 vrijwilligers nodig voor de defensie In Nederland vervoert de bus evenveel mensen als spoor en tram tezamen GELEZEN Juffrouw MATRASSEN. HORLOGES. N0RMAC0L en gewogen Zaterdag 8 December 1951 3 T-ET prachtige, beeld 11 van New Yorks haven, dc grootste van de wereld, is altijd weer een vreugde voor het oog. of men nu met een van de schepen van onze Holland-Amerika- Lijn aankomt of ver trekt. een tochtje met de schitterende veer boot naar het Staten- Eiland of het Vrijheids beeld maakt, of slechts door het gewemel van de pieren en straten slentert. Maar wanneer de nacht valt. verandert het beeld snel. Dan wordt het havendistrict een bijzonder gevaarlek oord. Nergens in de Verenigde Staten worden zoveel moorden, die bijna altijd onopgehelderd blijven, gepleegd als daar. En meestal gaat het daarbij niet om over vallen op toevallige voorbijgangers, maar om achterbakse en meedogenloze schietpartijen, die maar al te bekend zijn uit de gangsterfilms en -verhalen. Verder zijn daden van terreur, diefstallen, verduistering en andere misdaden er aan de orde van de dag. En ook stakingen zijn er een regelmatig weerkerend euvel. Dat is geen toeval. Want altijd, wanneer er een staking in de New Yorkse haven heerst (op het ogenblik dreigt er weer een), die grote delen der zijn tegen gingsleiders. De regering kan zich daarom niet bekommeren. Voor haar is een staking een staking, een stillegging van de scheepvaart en haar onderhandelingspartner is het vakbonds- bestuur. Het is niet nodig, hier in te gaan op de eisen, die de New Yorkse havenarbeiders in economisch opzicht stellen. Belang wekkend voor een Nederlandse lezer is slechts, dat de New Yorkse haven een heel wat vreedzamer en fatsoenlijker beeld zou bieden, indien de leiding van de vakbond niet tot de mis dadigste en corrupste besturen behoorde, die ooit de naam van een arbeidersbeweging heeft geschaad. De meeste Amerikaanse vakverenigingen worden uitstekend geleid. Maar er zijn ook enige vakverenigingen, die door en door verdorven zijn. Een van de ergste is de „International Longshoremen's Association" en speciaal haar New Yorkse af deling. Hoe dat is gekomen vertelt een medewerker in neven staand artikel. NEW YORK. Toen op zekere dag plotseling het drankverbod werd opgeheven en de alcoholsmokkelaars en clandestiene dis tillateurs brodeloos werden, zagen deze lieden naar andere mogelijkheden om. De opbloeiende arbeidersbe weging scheen hun een uitstekende kans te bieden. Hier was een gelegenheid, machtsposities te veroveren en zich in de dik wijls met geweld geladen conflicten te mengen. De arbeiders verwijderden deze onwelkome gasten in de meeste gevallen snel. Maar aan de dokwerkers, die hier in de rijkste haven der aarde in- en uitladen is dat niet gelukt. Als losse arbeiders wer den zij tegelijk het slachtoffer zowel van onscupuleuze scheep vaartmaatschappijen als van op eigen gewin beluste vakver enigingsleiders. De politie, het gemeentebestuur i Want het bewijs ontbreekt om de- _va.n ^ew fe Mr X.. een vooraanstaande za- Westkust vol subversieve ele menten en is iedere katholieke or ganisatie daar een rood front." Het is het oude lied: de reactie, steunend op gangsters en corrupte vakverenigingslciders. noemt dc le den van Bridges* vakvereniging communisten. Bridges zelf is dat ook en zal derhalve iedere situatie ten bate van het communisme uit buiten. Maar' verreweg dc meeste dokwerkers, die Ryan's vijanden zijn en zich tegen hem verzetten, zijn het niet en zullen het ook niet worden. Tenzij don. dat men hen in de steek laat en dwingt lid te blijven van een vakvereniging, waarvan de bestuurders 85 procent van alle lidmaatschapsgelden in eigen zak steken en zich aan de belangen der arbeiders niets ge legen laten liggen. (Advertentie I.M.) Amerikaan en Zwitserse liepen tegen de lamp ROTTERDAM. „Merci, merci beaucoup", bedankte Vrijdagmid dag snikkend een Zwitserse dame de president der economische kamer van dc Rotterdamse recht bank, toen een tolk haar zei, dat ze onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Maar de HongaarsAme rikaanse zakenman H. A. R., die haar in September drie koffers waarin 23 kg. goud was verborgen, met dc „Westerdam" van New York naar Rotterdam liet brengen, ging somber terug naar de cel. Daar zal hij tot Woensdag 19 De cember moeten afwachten wat de rechtbank vindt van de cis van de Officier: één jaar met aftrek, ver beurdverklaring van het goud (of ficiële waarde ruim 125.000 gul den) en vernietiging van de kof fers. Tegen zijn helpster luidde de eis zes maanden met aftrek. De internationale sfeer van dit proces werd nog versterkt door het optreden van de Amerikaanse ad vocaat, Max G. König uit New York, die met de hoofdverdachte zakelijk en als vriend omging. Hij verklaarde R. te kennen als een goed zakenman „big business, mr. President!" met een voor treffelijke reputatie. „Indien deze rechtbank hem tot een gevangenisstraf veroordeelt, betekent dat zijn maatschappelijk en financieel bankroet, zei de Amerikaanse advocaat. De Officier van Justitie, mr. Klein ging in zijn requisitoir de gebeurtenissen na. R. heeft de drie koffers met dubbele bodem in New York aan de Zwitserse ter hand gesteld. Zelf reisde hij per vliegtuig naar Nederland en bracht zeven kilo goud per trein over de Belgische grens. Toen hij zijn vriendin in Rotterdam van de boot wilde afhalen, zag hij dat de zaak mis gegaan was. Verd. erkent deze feiten, aldus mr. Klein, maar be twist geweten te hebben, dat hij in strijd met de Nederlandse wet handelde. 'Bovendien is de her komst en de bestemming van het goud in een mysterieus waas ge huld gebleven. Mr. de Bie achtte in zijn plei dooi de opzet niet bewezen. Hij concludeerde dat verbeurdverkla- i ring redelijk noch rechtmatig was I en vroeg een straf gelijk aan of niet belangrijk groter dan het voorarrest. De tweede verdachte, de 48- jarige Germaine C. uit La Chaux de Fonds, verklaarde niet geweten te hebben dat de koffers goud be vatten. De Officier van Justitie zag haar niet als de hoofdfiguur; zij was nogal laconiek gebleven toen het goud werd ontdekt. De verdediger, mr. F. A. M. Ca- vadino, noemde haar een zielig burgermensje met weinig inzicht. weten niet goed. wat er aan de hand is. Maar zij zq'n tot nog toe. niet in staat geweest er iets aan te veranderen, dat de pieren van New York, zoals in een officieel rapport verklaard wordt, „door bandieten worden beheerst." Een uitstekende beschrijving van de „vorstendommen", waarin de gangsters het havengebied van New York hebben verdeeld, werd onlangs gegeven door de bekende Amerikaanse journalist Malcolm Johnson. Wij citeren; „Zo worden de pieren aan gene zijde van de 42ste Straat, aan de Westzijde van Manhattan, gere geerd door de bende van Mickey Bower, een beruchte luchthuis boef. De groep, die het oude Chel sea-district als zijn gebied be schouwt. staat ónder de beroeps misdadiger Tim O'Mara en de Greenwich Village Piers van de 14de Straat tot Cedar Street be hoorden John M. Dunn, tot hij op ae electrische stoel stierf. Zijn partner Edward McGrath is er thans de baas. Andere dokken worden beheerst door Italiaanse gangsters, van wie de bekendste zekere Anastasia is, die geheim zinnige betrekkingen onderhoudt met Costello en andere centrale figuren uit de onderwereld, die in het onderzoek van het Kefauver- comité steeds weer genoemd wer den." „King Joe" Wel de grootste schuld aan de heersende wantoestanden draagt de leider van de vakvereniging der dokwerkers, Joseph P. Ryan, door zijn vijanden „King Joe" genoemd. Deze 66-jarige is de zoon van arme Ierse immigranten, was zelf eens dokwerker en verdient thans als vakverenigingsman 20.000 dollar per jaar plus, wat ongetwijfeld veel meer is, de steekpenningen, die hij zich door de scheepvaart maatschappijen, die geen onafhan kelijke vakvereniging wensen, laat toeschuiven. Ryan, die zich tot voorzitter van de vakvereniging voor het leven heeft laten kiezenis een gewel dig en met talrijke politici ver bonden man. Hij heerst onbeperkt verder, hoewel het duidelijk is, dat hij slechts met hulp van be ruchte gangsters en terroristen zijn macht over de arbeiders handhaaft. Vermoedelijk vreest hij slechts een man: de man, die de leider der gangsters is. De dokwerkers weten wie hij is, evenals de po litie. Maar niemand waagt het de naam van Mr X. uit te spreken. (Advertentie I. M.) het verend binnen werk. meer ook de deklaag ONVERSLIJTBAAR SESA FABR. - ALMELO West-Duitsland vastbesloten om deel van het Westen te zijn (Van onze correspondent) LONDEN. Het bezoek van de Duitse bondskanselier aan Engeland is binnen het raam, waarin het bedoeld was. als beleefdheidsbezoek, als il lustratie van het feit, dat West-Duitsland weldra weer als gelijke in het Wcst-Europese gezelschap zal worden opgenomen, zeker geslaagd te noe men. Dr. Adenauer's waardige verschijning, de degelijkheid van de ver schillende redevoeringen, die hij in het publick heeft afgestoken, zijn ge hele houding en optreden hebben niet nagelaten indruk te maken. Het refrein van al zijn openbare betogen was steeds, dat West-Duitsland vast besloten was om deel van het Westen te zijn en dat te blijven wat voor gevolgen dat ook mocht hebben. kenman. gen. voor de rechter te bren- „Uncle Joe" Slechts één tegenstander heeft Ryan tot nog toe gevonden. Dat was en dit is het tragische aan de zaak. de leider der dokwokers aan de Oostkust. Harry F. Bridges, die zijn mensen uit Ryan's vak vereniging bevrijdde. Daarop for meerde hij ze op politieke basis om zo te zeggen in de naam van „Uncle Joe" (Stalin, zoals hij door de Amerikanen genoemd wordt). Maar men moet toegeven, dat men in de dokken van het Westen geen gangsters meer vindt. Bridges, een Australiër, tegen wie op grond van zijn communis me talrijke deportatieprocessen aanhangig zijn gemaakt, wordt nu door Ryan, die de stemming van het Amerikaanse volk uitstekend weet te gebruiken, geschilderd als een duivel, waarmede vergeleken zijn gangsters ware engelen zijn. Maar toch heeft Bridges steun ge kregen en wel van even onver wachte als onverdachte zijde: van een aantal katholieke priesters, die al jaren in de havendistricten van het Westen werken en er niet voor zijn teruggeschrokken, de partij van de onderdrukte dok werkers te kiezen. Dit is niet zon der gevolgen gebleven, want toen Ryan dezer dagen de gangster Anastasia een „grote anti-commu nistische strijder" noemde, schreef de „New York Post" over de vij anden van „King Joe": „Wanneer zij communisten zijn, dan zit de katholieke kerk aan de Advertentie (l. M.) €riep?'n MijnfiarJlje ft Nationale Reserve ivordt geheel hervormd; Militaire Vrouwen Afdeling vervangt VHK (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Nederland heeft behoefte aan niet minder dan 26.500 mannelijke en ongeveer 8000 vronwelüke vrijwilligers voor de opbouw van de defensie. Rnira 16.000 mannelijke vrijwilligers zijn nodig voor de Na tionale Reserve, die thans bestemd is om als een onderdeel van dc Terri toriale Strijdkrachten zuivere infanterie-taken uit te voeren. Daarnaast zijn ongeveer 8000 mannen nodig voor het Korps Luchtwacht Dienst, 1500 vrijwilligers om dienst te doen in de eenheden van de luchtdoelartillcrlc. en ten slotte 800 tot 1000 vrijwilligers voor de Reserve Grensbewaking in het kader van de Koninklijke Marechaussee. De Nationale Reservisten zullen v. orden samengevoegd in eenheden ter grootte van compagnieën welke zullen worden belast met acties tegen vijandelijke troepen, zowel «ls tegen binnenlandse handlan gers van de vijand. Zij zulien uitsluitend in Nederland optreden, zoveel mogelijk in de streek van inwoning en dienst-verbanden van twee jaar moeten aangaan. Het ligt in de bedoeling, dat de leden van de N.R. gedurende hun opleidings- tijd in ieder geval een week aan eengesloten dienst zullen doen. In die week zullen zij deelnemen aan oefeningen in groot verband. De regering verwacht van alle werkgevers, dat zij leden van de Nationale Reserve alle medewer king zullen verlenen. Het aantal oefenuren gedu rende de periode van twee jaar is bepaald op 300: de vergoeding per keer is verhoogd van 0.75 tot ƒ1.00. Bovendien zal aan het einde van de periode van twee jaar vrij willigheid een bonus'van honderd gulden worden uitgekeerd. De regering is met de leeftijds grenzen soepeler geworden. De nor male leeftijdsgrens is 21 jaar. Deze grens is voor studenten verlaagd tot 18 jaar. Het Korps Luchtwacht Dienst staat open voor vrijwilli gers van 16 tot 60 jaar. die zonder uitzondering werkzaam zullen zijn in hun eigen streek. In oprichting is de Militaire Vrouwen Afdeiing, opvolgster van het VHK. Zij zal in vredestijd 1700 leden omvatten en in oorlogs tijd 8300. Milva's nemen dc vliegtuigrr.el- dingen van het K L D over en ge ven deze door aan de L S.Kaan de Luchtdoelartillerie en aan de Burgerlijke Verdediging. Een ander onderdeel van de Milva zal het verpleegsterskorps zijn. waarin in vredestijd 500 leden zullen zijn opgenomen welk aan tal in oorlogstijd tot 2700 zal wor den uitgebreid. Inschakeling in de gemeenschap van de vrije naties is de enige toe komst, die Adenauer voor zijn land ziet en hij prefereert Duitse deel- i name aan een Europees leger boven I de wederopbouw van een Duits na tionaal leger Aan de andere kant maande de 1 kanselier zijn buitenlands gehoor I ook, herhaaldelijk aan om toch de betekenis van het weer in Duitsland (Advertentie LM.) en dan nog 2 jaar verzekerd legen verlies, breuk of diefstal de kop opstekende radicalisme van rechts niet le overschatten. Op de persconferenie noemde dr Adenauer gistermiddag het scheppen van een goede atmosfeer het eigenlijke doei van zijn bezoek en dai doel was stellig bereikt. Zijn besprekingen met Churchill en Eden waren van algemene aard, maar toch belangrijk en zeer bevredigend geweest. Op zijn persconferentie vertolkte de kanselier allereerst zijn erkente lijkheid voor zijn audiëntie bij de koning, die hij er goed had vinden uitzien en die uitstekend op de hoogte bleek van alle Duitse en Eu ropese kwesties. Bedaard en hoffelijk beantwoord de hij toen nog vele en meest nete lige vragen. Wat de Oder-Neisse-lijn betreft: hij wees er natuurlijk op. dat de Poolse aanspraken in de over eenkomst van Potsdam niet erkend waren en dat de zaak pas bij het i vredesverdrag geregeld kon worden, j Hier klapte hij opzettelijk uit de 1 school om niet zonder begrijpelijke ingenomenheid te vertellen, dat de nieuwe conventie tussen Duitsland ende drie Westelijke mogendheden, de Duitse republiek in een positie zou brengen, waarin zij op een der gelijke vredesconferentie vrijelijk zou kunnen onderhandelen. ]T)e MEESTE mensen, die in Nederland op reis gaan, hetzij naar hun werk. hetzij voor zaken, hetzij om andere redenen, maken gebruik van trein en bus. En van die twee vervoermiddelen wint de autobus het met glans. In 1949 zo blijkt uit on langs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers vervoerden de gezamenlij ke interlocale autobuson dernemingen niet minder dan 230.300.000 personen. Dat is meer dan in hetzelf de jaar door spoor en in terlocale tram samen werd vervoerd, te weten respec tievelijk 163 800.000 en 42 500.000 reizigers. De bus speelt in ons per sonenvervoer de eerste viool. De interlocale tram neemt een ondergeschikte plaats in. Dat was in 1949 al zo. dat is thans in nog sterker mate 't geval om dat sindsdien enkele inter locale tramdiensten zijn opgeheven. Men kan uit boven staande tekening zien. hoe de positie van de autobus zich sedert 1938 heeft ver stevigd. hoe de spoorwegen zich wat het aantal reizi gers betreft vrijwel op het zelfde peil handhaven, het aantal reizigers van in terlocale tram daaren tegen sterk is teruggelo pen sinds 1946, toen in een berooid land, waar het spoorwegbedrijf grondig was vernield en vrijwel geen bruikbare bussen meer over waren, de tram voor velen uitkomst bracht. De in de tekening opge- men ons land verdeelt, lang niet dezelfde is. Hoewel zulks niet in de tekening is aangegeven kan van de interlocale tram hetzelfde worden gezegd. De drukste tramlijn is die tussen Am sterdam en Zandvoort. Meeste treinreizigersRotterdam meeste trampassagiers: Den Haag meeste busklanten: Utrecht nomen grafiek doet de on derlinge positie van bus, trein en tram duidelijk uit komen en laat ook duide lijk zien. dat het personen vervoer in de diverse maan den aan sterke schomme lingen onderhevig is. Voor de bussen bijvoorbeeld is Augustus de drukste maand. Daarop volgt December en daarna komen in volgorde Januari. November en Maart. Behalve de vacanties spelen dus kennelijk de weersomstandigheden een bijzonder grote rol. De tekening brengt met behulp van twee kaarten ook nog naar voren, dat de positie van bus en trein in de verschillende verkeersgebieden waarin Daarna komen tin volgor de van het aantal ver voerde reizigers) 's Gra- venhage—Delft, 's-Graven- hageWassenaarLeiden en s-GravenhageVoor schotenLeiden. Wai de autobus betreft: de meeste interlocale auto busdiensten vindt men in het verkeersgebied Rotter dam (13). Daarna komen de verkeersgebieden Den Bosch (11), Utrecht (10), Groningen (9). Leeuwar den (8) en Maastricht (8). Let men echter op het aan tal vervoerde personen dan neemt het verkeersge bied Utrecht de eerste plaats in (46412.000) en dan volgen Amsterdam (23.128.000), Rotterdam (23.120 000), Maastricht (20.760.000) cn Arnhem (20.568.000). Vergelijkt men deze cij fers met die van de spoor wegen (kaartje links) dan blijkt, dat in de verkeers gebieden in het westen vooral de meeste klanten van de N.S. wonen. Daar vindt men dan ook de drukste spoorwegtrajecten. Zoals bekend is het tra ject Amsterdam-Dordrecht het drukste en van dat tra ject is dan nog weer het traject Rotterdam—Schie dam dat waarop de meeste treinreizigers worden ver voerd. Tot slot twee bijzonder heden van de vele. die uit deze statistiek te halen zijn. Het verkeersgebied Rotterdam is voor de spoorwegen het meest van betekenis. Alleen hier ver voeren zij een kleine 74 millioen mensen 's jaars De meeste busreizigers vindt men in de provincie Ut recht. Daarna komt Noord- Holland, daarna Gelder land en vervolgens Lim burg. Vergeleken met 1948 betekent dat een verande ring. Want toen nam Gel derland nog de tweede plaat? in boven Noord-Hol land en kwam Zuid Hol land op de vierde plaats. A LS December voorbij is, zou- den we eigenlijk een Wlnkel- juffrouwendag moeten houden, om boete te doen voor alles wat we die lieve meisjes rondom Sinterklaas en Kerstmis aan leed hebben toege bracht. Wat mij zo verbaast is dat ik nog geen enkel geval heb ge hoord ran ecu verkoopster, dié een cliënt met haar artikelen de her senpan heeft ingeslagen. Tóch be wegen zich in deze dagen verschei dene dames en heren door de ne ringen. mier gedrag een zodanige correctie ruimschoots cou rechtvaar digen. In een speelgoedwinkel vond ik gistermiddag een verkoopster, die met diep doodsverlangen in de ogen dreigde te verdrinken in ccn onbe schrijfelijke oploop van spoortrein- tjes. Achter haar, op ccn hoge stel lage. stonden alle tvpen die voor- lui ndeu maren, verleidelijk uitge stald. maar de toonbank teas eén complete chaos van doosjes, stuk jes rails, onder dc voet geraakte locomotieven cn goederenwagentjes die moeder waren kwijtgeraakt. Daarvóór verdrong zich een luid ruchtige samenscholing van ouders, opa's, 'tantes en ooms, die allemaal tegelijk iets essentieels over die treintjes wilden weten. De juffrouw. die de indruk maak te dat zrj. na deze Sinterklaas, nim mer meer het woordje „trein" zou kunnen horen zonder in zenuwach tig schreien uit te barsten, gaf me chanisch antwoord op alles wat haar ter ore kivam. totdat zij geheel werd opgeëist door een onverzettelijk echtpaar, dat zich door de seizoen- drukte niet van de kook Het bren gen. ..Mogen we die trein eens even zien?" Er werd gewezen naar de top van de uitstalling De juffrouw greep onder de toonbank naar een doos. „Nee", zei de dame op de toon van iemand die zich niet laat nep pen, „Die daar!" „Maar in de doos zit dezelfde, mevrouw". Dat kan wel wezen, maar w\j willen toch dié daar zien". De juffrouw zuchtte diep en be gon te klimmen. Het duurde even, maar toen had. ze het treintje toch gevangen. Alstublieft mevrouw". Er werd gekeken. .Juffrouw., juffrouw., juffrouio.klonk het van alle kanten. Maar die dame zei: „Laat u hem nu eens even rij den". „Hfj is heus in orde, mevrouw. „Ja. dat kan wel wezen, maar we willen het toch zién!" Weg met al die doosjes van de toonbank. Terwijl de lift twintig nieuwe, nog onverbruikte opa's, met een noodlottig duidelijke voorkeur voor treintjes uitbraakte, zette de juffrouw, me.t opeengeklemde lip pen, het railsje in elkaar, draaide het mechaniek op en gaf een num mertje correct buurtverkeer ten beste „Ziet u wel, dame?" „Ja. Zet u 'm nou eens stil." Het geschiedde. Nu keken de man en de vrouw elkander peinzend aan. „Zou het eigenlijk wel geschikt z\jn voor Jan? Hij is nog zo klein.." zei de dame. „Hoe oud i$ hij?", vroeg de juf frouw. „Anderhalf", sprak de man fees telijk. „Dan kunt u beter een houten treintje nemen", riep de verkoop ster. op de rand van huilen. „Als u alstublieft even achteraan rechts wilt kijken.." „Juffrouw.juffrouw., juffrouw Heus, zo'n verkoopstersdag in Ja nuari zou zo gek nog niet zijn. Dan mogen ze ons 24 uur lang terug- pesten. KRONKEL WENEN. De Hongaarse kran ten meldden Vrijdag, dat de Ne derlandse auteur Theun de Vries in Boedapest gearriveerd is om samen te werken met het rege ringsbureau voor cultuur. (Advertentie I.M.) GEBRUIK TYe oorspronkelijke gedachte van B. Eclfgaauw om zijn Beknopte Geschiedenis der Wijsbegeerte (Amster dam „Het Wereldvenster" 5 60) in twee delen uit te geven heeft hU ge wijzigd. Daar zal het werk alleen maar wel bij varen want de stof. die zeer uitvoerig is. kan thans gedetailleerder cn In de details uitvoeriger worden be handeld Het tweede deel van zijn boek ls nu verschenen. Het behandelt de moderne wijsbegeerte. waarbij de schrijver er naar streeft dc grote den kers zoveel mogelijk recht te doen cn tegelijkertijd de lijnen te laten zien. die hen onderling verbinden. Figuren van het tweede plan zijn enkel aange duid om die van het eerste plan meer plaatsruimte te geven. Dr Dclfgaauw schetst eerst de Re naissance. de tijd der grote systemen cn de ..Verlichting" om dan de wijs begeerte der 19e eeuw In Duitsland, Frankrijk cn Engeland aan een be schouwing te onderwerpen Hij doet dat op dezelfde heldere en klare wijze, die wij kennen uit hel eerste deel. Ook nu weer wijzen bibliografische aante keningen de weg voor verdere studie. Het werk zal worden voltooid met een deeltje over dc hedendaagse wijsbe geerte. Daarin zal ook een personen register worden opgenomen. Nu productie-verhoging van dwin gende els der regering, om meer dan één reden, tot drukkende zorg der In dustriële leiders ls geworden, blijkt vaak, dat hogere bedrljfsprcstntle stel lig niet geremd wordt door onwil der arbeiders doch eerder hinderpalen on dervindt in onsystematische arbclds- methoden, slecht beleid cn verkeerde werkverdeling Modern bedrijfsbeheer vraagt modem personeelsbeleid cn een scherp-doordachte organisatiestructuur als middel ter bereiking van het ge stelde doel in dc bedrijven de mensen cn het materiaal tot een zo goed cn zo productief mogelijk functlonnercnde eenheid te brengen. Het bock van dr L. Hornstra Sr ..De mens üi de organisatie van de arbeid", uitgegeven door de N.V. Noord-IIol- landsclic Uitgeversmaatschappij (f850 gebonden i wordt leiders van grote be drijven ter lezing aanbevolen. Horn- stra's opvattingen over: het functie- begrip als kernpunt der bedrijfspsy chologie - beroepskeuze cn beroepsgc- schlktheld: vraagstukken der budge- tering en dc waarden en momentele tekorten van het psychotechnisch on derzoek zullen velen een beter Inzicht doen krijgen Jn deze, vaak verwaar loosde. materie.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3