Ds Mackaay neemt afscheid STADSVENSTER Eemspelers op hun best met stuk van Fabricius Weg der verlossing gaat door t Kruis Oecumenische Jeugdraad hield Adventsdienst Zesde lustrum Pluimvee Federatie herdacht Consultatiebureaux voor zuigelingen 50 jaar Praeses kerkeraad spreekt dank uit Noteert U even DOOR DE STORM: Zinker voor Eem in het Spui gezonken Wielrijder gewond bij aanrijding Auto in de beek j20% KORTING 435- 10% KORTING CHEM. REINIGEN EN VERVEN DE A VONTUREN VA V KAPITEIN ROB M. Houwer over „Humanisme en kinderbescherming" Handige oplichter tegen de lamp gelopen Pluimveesector betekent 7pCt agrarische bedrijfsleven N.V. Jongerius in moeilijkheden ivinaersterite enorm i ïmgen er een stierf vóór het ein de van het eerste levensjaar! Vf>rm11 rl prn Het is dan ook niet te verwon- 9 Maandag 10 December 1951 In dc Bergkerk, tot welke wykgemeente hU behoorde, heeft ds C. G. P. Mackaay gisteren afscheid genomen als president voor büzondere dienst der Ned. Herv. Gemeente, n.l. het behartigen der belangen van dc Inwen dige Zending met rayon „Nederland". Hfj aanvaardde een beroep In Rol- tcrdam-Charlois. Ruim vijf jaar geleden op 8 Sept. 1946 deed ds. Mackaay zfjn Intrede in de Joriskerk en hoewel zijn eigenlijke werk niet ln de Amcrsfoortsc gemeente lag, heeft hij zich gaarne voor zover zijn tUd dat toeliet, voor haar gegeven, zowel in preekbeurten, als catechisatie, bijbclkring, enz. is dezelfde die de verzoening brengt en die de verlossing brengt. De weg der verlossing gaat door het Kruis. Daarom moet het verwachten voort durend worden opgescherpt. God heeft grote dingen bij ons gedaan, maar, zo besloot spr., de grootste dingen moeten nog gebeuren. Na beëindiging van de preek, bracht ds. Mackaay dank aan de gemeente van Amersfoort, die hem. hoewel hij slechts formeel bij haar behoorde, zo geheel in haar midden heeft opgenomen en er voor ge zorgd. dat die formele onderdak- brenging meer is geweest dan alleen voldoen aan een reglements-artikel. Ik heb hier. aldus spr., een heel goede leerschool gekregen voor de taak in de gemeente, die mij nu wacht. Het was een woord van oprechte dankbaarheid, dat de praeses van de Kerkeraad. ds. M. G. Gerritsen, deswege tot hem richtte, aan het einde van de dienst. Ds. Gerritsen sprak de hoop uit, dat in Rotter dam ds. Mackaay met zegen zal mo gen arbeiden. Ds. Mackaay bediende het woord naar aanleiding van Matth. 113: „Zijt Gij degene, die komen zou of verwachten wij een andere". Wij leven in de adventstijd, aldus spr. Zoals de kerk voor Christus gewacht heeft oo Zijn komst, zo wacht de kerk van vandaag ook op Zijn komst. Zijn wederkomst. Het is dezelfde, het is dc Heer der kerk. Dus advent zij gericht op dat ko men. dat staat te wachten Het is de fout, dat we niet uitzien naar wat gebeuren gaat. maar alleen le- ven bij wat Jezus gedaan heeft. Zie ken genezen, demonen uitgeworpen, doden opgewekt, het evangelie ge predikt. Maar wij kunnen Jezus' daden alleen zien vanuit het Ko ninkrijk Gods. dat komende is. In dat Koninkrijk Gods. dat komt. zijn geen zieken, geen doden, geen de monen. Daar heerst alleen maar de vreugde, daar is de orde in de sa menleving. Uit dat koninkrijk kwam Jezus naar de aarde om het Woord te vervullen. In Zijn verzoenings dood heeft Christus het grote werk gedaan, waardoor alles vol gewor den is. Hij heeft alle dingen volge- maakt van Zichzelf. Hij heeft alle dingen een doel, een bestemming gegeven. Dat zien we niet. Als Hij komt. dan gaat Hij alles zichtbaar maken. Dan zullen we zien hoe alles vol was van Jezus Christus. Ook de zieken, de doden, de demonen, de prediking van het evangelie. En hoe alle dingen hun bestemming hebben gehad in het heilsplan dat God had met deze wereld. OPENBARING Dat wordt de grote dag van open baring. Dan wordt de vervulling zichtbaar. Dan komt Hij ons ver lossen. Dan heersen al deze dingen als ziekte, dood. moeite, niet meer. Dan komt de nieuwe aarde. Maar het allerbelangrijkste is dat Hij ko men zal. Willen wij in de komende Grote Dag van Christus kunnen bestaan voor Hem, dan moeten wij ons be roepen op Hem, die achter is. Het Gevonden portemonnaie niet aangegeven De Amersfoortse politie hield voor een verhoor de achttienjarige K. aan. Het bleek echter dat de jon geman met de zaak, waar hij van werd verdacht, niets had te maken. Hij had een bedrag van 21 gulden op zak. hetgeen voor de politie re den was. om te vragen hoe hij daar aan was gekomen. K. verklaarde vorige week Woensdag in de trein van Hilversum naar Amersfoort een portemonnaie te hebben gevonden. Aangezien hij zoals de verordening voorschrijft, hiervan niet binnen 24 uur aangifte heeft gedaan, kreeg hij een proces-verbaal voor vermoede lijke verduistering. Burgerlijke stand GEBOREN. Hendrika. d. van J. W. dc Goede cn M. A. Mets. Peternella, d v. P. Koelewijn en D H Addink: Hendri ka Johanna, d van F. v. d. Kolk en G. Schippet; Andreas Henricus. z. van B. Mous cn L. A. v d. Veer. Johanna Arnolda. d. van D. J v Limbeck en G. Schimmel. OVERLEDEN: Dirk Brocrre. 84 jr. we- duwe van M D. Sasbach: Dirk Cornells Raadgever. 75 Jr. wed. van J v d. Hof stede; Janna Margarctha van Lint. 89 jr. wed. van J. Jonasson: Margaretha Allda Buurman. 61 jr. geh. met H. J. Kok; Gerrit Ruizendaal. oud 6 mnd. GRAND THEATRE t/m 12 Dec ..Aan de Rivièra", 14 jaar. Zondag: 2,4.15. 6.15 en 9 u. Ov. dagen; 2.30, 6.45 en 9 u. Donderdag 13 Dcc. 2 30, 6.45 en 9 u.: ..Mannen", 14 Jaar CITY THEATER: „Polltle-dossler 301". 18 jaar Zondag; 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 230. 6.45 cn 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „Schudden voor het gebruik", elke leeft. Van Dinsdag t/m Donderdag: ..De Gouden Kooi", 14 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov, dagen: 2 30. 6.45 en 9 u. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag: „Strangers on the Train", 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Het leven van Emlle Zola", 14 jaar. VrIJd.: 8 u Zat.: 2.30. 6.45 cn 9 u. Zond 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dag.: 2.30 cn 8 u. A G -HUIS: t.m, 16 December Tentoon stelling van werken van de schilder Willem J. van Dam. Geopend van 10 tot 12 en van "14 tot 17 uur. 10 DECEMBER. Maandag. Volksuni versiteit: Otto van Tussenbroek spreekt over ..De inrichting van kleine woningen en toegewezen dcclwonlngen". Openbare Leeszaal 20 uur. 10 DECEMBER. Maandag. Inst. voor Volksontwikkeling: ds K. H. Kroon over „Leven en werk van Albert Schweitzer". Geb. Vrljz. Herv. 20 uur. 10 DECEMBER. Maandag. Amersf. Kring: de heer Dornfeld over „De mens en zUn twijfel" Hotel Frank. 2o uur. MUSEUM FLEHITE Westslngei. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en 1—4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.303 uur OFENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.30—4.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. RK. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 230—5.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 cd Vrijdag 45 uur \vonddlenst apotheken: V. d. Boven- kamp. Utrechtsestraat 45a. telef. 3358; Vermeer Apotheek, Vermeer- straat 124, tel. 5335. (Van een onzer verslaggevers) Een van de twee rioleringszinkcrs. die in het Spui lagen te wachten op versleping naar de Eem, is Zater dagnacht ten gevolge van dc storm lek geslagen cn gezonken. Er was op dat ogenblik een abnormaal lage waterstand ontstaan, waardoor het water, dat in de loop van de vorige week In dc pas gerestaureerde sluis was binnengelaten, daaruit weer verdween. Dc aan elkaar gekoppel de zinkers, die door middel van hout al drüvend waren gemaakt, zijn toen zo ongelukkig terecht gekomen, dat in een er van een breuk is ontstaan. Nadat dc schade ontdekt was heeft men dc niet beschadigde zinker los gemaakt en naar een afgesloten ge deelte van de sluis versleept. De ge zonken buis stak vanmorgen nog met één zijde boven water uit. Aan die kant zal men nu zo spoedig mo gelijk trachten het water er uit te pompen. Daarna moet de schade hersteld worden. Hoe dat zal gebeu ren hangt af van de omvang ervan. Aangenomen wordt, dat een en an der geen grote vertraging zal bren gen in de plannen. Waarschijnlijk zal het verslepen van de beide zin kers nog in de loop van deze week door kunnen gaan. Het lag oorspronkelijk in de be doeling, dat de zinkers reeds vorige week op hun plaats gebracht zou den kunnen worden. Doordat de geul. waarin ze komen te rusten, nog niet klaar was. moest het karwei echter een week worden uitgesteld. Toen vanmorgen de 54-jarige wiel rijder B. uit Soestdijk op de Kamp straat reed in de richting Hogeweg, kwam hem een vrachtauto achterop. Juist op het moment dat deze vrachtwagen, bestuurd door de heer M. uit Hoogland, de heer B. pas seerde. naderde uit de richting Ho geweg een luxe auto. Deze reed op het linkerweggedcelte omdat de be stuurder een bakfiets moest passe ren. Om een aanrijding te voorko men haalde de vrachtwagenbestuur der naar rechts uit, met gevolg dat de wielrijder door de laadbak werd gegrepen en kwam te vallen. Met èen zware hoofdwonde en hersen schudding werd hij naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was redelijk. Een automobilist zette Zondag morgen zijn wagen op het, voor bezoekers aan het St. Elisabeths- ziekenhuis gereserveerde stukje par keerterrein bij het plantsoen aan de St. Andriesstraat. Toe hij een kwartier later terug kwam, stond zijn auto daar niet meer. doch lag in do beek. Met een kraanwagen werd de auto weer op het droge gehaald. Tegenover de politie beweerde de automobilist zijn auto op de handrem te hebben geret, doch bij contróle bleek deze in het geheel niet tc werken. het stuk werd gevolgd en niet minder bij de ovatie, die de spelers en regisseur, de heer G. Dimmendaal, in ontvangst hadden te nemen toen de heer Jac. Pruis, ,.De Rivierenwijk" een woord van hulde sprak. Van een rijwiel, dat was neer gezet achter een pand in de Krom- mestraat. werd een regenjas gesto len. Over het algemeen hebben regisseurs van toneelverenigingen een xecr moelluke laak. vooral waar hel betreft het uitzoeken van een stuk. De Toneelvereniging „De Eemspelers". een onder-afdeling van de Stichting „Dc Rivierenwijk", heeft, met Jan Fabricius' „De Verdwenen Ring" een goede keus gedaan. De auteur is er in dit toneelspel in drie bedrijven in geslaagd met een vrij eenvoudig gegeven een goed verhaal tc brengen, dat van het begin lot het einde boeiend is, maar vooral ook uitblinkt door fUne trekjes humor. En de tonelisten van „De Ri vierenwijk" zijn er in geslaagd dit stuk tot leven te brengen. Reeds in het eerste bedrijf, waarin dc vele bezoekers Zaterdagavond in het K.A.B. kennis maakten met een paar vrijgezelle dames, die voor alles hun stand willen op houden en geen enkele inbreuk op hun conventionele levenswijze wensen, werd de door de auteur aangegeven sfeer goed gebracht. Mevrouw J. M. BleyWienk en mevrouw J. M. Walstijn-Koos ver tolkten de rollen van deze zusters uitstekend. Hun geadopteerde nicht Toni, het frivole meisje, vond een aanvaardbare vertolking door mejuffrouw M. E. Abendroth. Mejuffrouw G. J. Walstijn was een goede trouwe dienstbode. Toch kwam er in dit eerste bedrijf wat meer vaart toen de verloofde van Toni, met name Bert Alving, ten tonele verscheen. Een gedegen jongmens, goed van de tongriem gesneden, die vooral door soms twinkelende humor de lachlust wist op te wekken. Niemand beter dan de heer W. Brcyer was in dit toneelgezelschap geschikt om de rol van deze Bert te vervullen. Hij heeft niet alleen een geschik te stem, doch vooral ook een goe de dictie en een uitstekende voor dracht. Deze tonelist heeft zich van zijn lang niet altijd gemak kelijke taak op uitstekende wijze gekweten. Het eerste optreden van de heer H. N. Keppel als Roe lof Doorman, de verlopen gentle- man-oplichter viel in het niet bij zijn uitbeelding van de filosofische dronkaard in het derde bedrijf. Deze rol was hem als op het lijf geschreven. Zijn taal, mimiek en gebaren maakten van het onver- betelijke gedegenereerde type een figuur,e die dit bedrijf volkomen beheerste. Ook de heer A. Gar denbroek komt een woord van lof toe voor de wijze waarop hij de. alle moeilijkheden oplossende, inspecteur mr C. L. Bax uitbeeld de. Vooral in het juridisch steek spel met een handelaar-heler, hetgeen tenslotte tot de oplossing van het mysterieuze verdwijnen van de ring leidt, kwam deze to nelist tot zijn recht. De handelaar Julius Vink, de eeuwig en verve lend lachende chanteur, werd goed vertolkt door de heer J. Kramer, Leo Grootkop, die de grime ver zorgde, liet met het uitbeelden van de types zijn grote bekwaam heid weer zien. „De Eemspelers" hebben met deze opvoering, die tevens voor de NATU-wedstrijd geldt, een goede beurt gemaakt. Dat zij het publiek konden boeien, bleek overtuigend uit de grote aandacht, waarmede Advertentie (I. M.) 1764. Jaren gaan voor bij. Straat Magelhaens ziet steeds meer sche pen passeren en wat in 1600 nog een gewaagde onderneming was, is een halve eeuw later al iets doodgewoons geworden In het jaar 1664 laat het Spaanse schip „La Luz zijn ankers vallen, onge veer op dezelfde hoog te, waar destijds de vi- ce-admiraal van Van Noorts vloot aan land werd gezet. Enkele sche pelingen gaan aan land om groente te zoeken. Zij vinden sporen van mensen, maar de wilden houden zich schuiL Een paar soldaten vinden de grot met het afgods-1 stuk beschreven boomschors. Dit nemen zij mee beeld en de nog steeds brandende gasvlam. Aan en de zieleherder aan boord, die de Vlaamse de voet van het beeld ligt een degen en ook een I taal beheerst, ontcijfert het. Deze monnik maak te later melding van dit document in het boek, dat de jonge Olivier van Noort kapitein Rob heeft getoond. Uitgaande van de Oecumenische Jeugdraad in samenwerking met de Vrijzinnig Protestantse Jeugd- kerk werd gisteravond in de St. Joriskerk een Adventsdienst ge houden, waaraan medewerkten het Oecumenisch koor onder leiding van mej. M. Zijlstra en enkele le den van de Oecumenische Leken- spelgroep met declamatie. Ds. C. J. P. Mackaay verzorgde de liturgie. Spreker was ds J. A. v. Nieuwenhuyzen, die het woord bediende uit Joh. 1 15. Deze dag begon spr. ge denken we in 't bijzonder de een heid van de kerk over de gehele wereld. De kerk, die één is in haar Heer. Waar geen grenzen meer zijn en geen verkettering van elkaar. 's Is niet toevallig, dat deze Zondag valt in de adventstijd, de tijd van verwachting. Wie zich realiseert wat dat is, die reali seert zich ook. dat deze oecume nische Zondag is een aanfluiting van het Evangelie van Jezus Christus. De wereld is gesplitst in twee kampen: de democratie en het communisme. De onmacht om de vrede en de verzoening te reali seren, blijkt hoe langer hoe meer. Millioenen jongeren aan weerszij den worden met haat volgegoten. Dat gebeurt niet alleen in Rus land, dat gebeurt ook bij ons Christelijke Westerlingen. In zo'n wereld is advent een dwaasheid. De kerk van Jezus Christus in het Westen spreekt niet. Atoom- bomm en en atoomwapenen wor den zonder meer geaccepteerd. Ook de kerk in het Oosten laat geen profetisch protest horen. De kerk hier en de kerk daar buigen zich voor de wereld. Het Woord heeft onder ons ge woond, maar wat doen wij ermee, vroeg spreker, in een wereld, die gesplitst is in twee kampen en in een kerk, die eindeloos verdeeld is. Moeten wij 't hierbij laten? Ja, als we uit onszelf dit willen oplossen. Maar, er is een grote troost. God laat 't er niet bij, ook al doen wij dat wel, God laat niet varen de werken Zijner handen. Hij heeft Jezus Christus gezonden hier bijv. steun aan Humanitas. welke instelling tegen verkeerde traditionele opvattingen strijdt, en medewerking aan het organiseren van moderne opvoedingscentra, die uitgaan van de behoefte van het kind en niet van de vergelding. Het werk der humanisten is moei lijk. omdat zij niet en bloc één be paalde mening aanhangen. Desniet temin zijn er taken te over, die aangevat kunnen worden. Spr. spoorde zijn hoorders aan, vooral oordeelkundig te werk te gaan bij sociale hulp en alleen instellingen te steunen, waarvan men pertinent weet, dat ze die hulp verdienen. En verder kunnen we duizenderlei Zondagmorgen hield de directeur van Zandbergen, de heer D. Q. R. Mulock Houwer, voor het Huma nistisch Verbond bier ter stede een Inleiding over het onderwerp: „Humanisme en Kinderbescher ming". Na een historisch overzicht van de opvattingen ten aanzien van het onbeschermde kind, dat ons tot in de Griekse oudheid terugvoerde, ging spr. in op dc relatie tussen Humanisme cn kinderbescherming. Op dit terrein hebben de humanis ten nog niet veel werk kunnen ver richten; 9/10 van het kinderbe- scherraingswerk is in handen van confessionele groepen. Er ligt hier een belangrijke taak voor de humanisten, immers het betreft hier een gebied, dat recht streeks verband houdt met hun mensbeeld. Inplaats van de thans nog veelal gebruikelijke vergel dingsmaatstaf, die door groepsbe lang wordt gehanteerd en op grond waarvan bijv. nog steeds kinderen boven 12 jaar voor over tredingen door de strafrechter wor den berecht, zullen de humanisten moeten ijveren voor toepassing van de enig juiste maatstaf, die der mensebjkheid en positieve opvoe ding. Practische mogelijkheden zijn dingen doen. „creatieve onbehaag lijkheid" scheppen t.o.v. bestaande misstanden, ideeën doorgeven, ge zinnen zoeken voor gezinsverple ging. bereid zun. af en toe kinde ren thuis te ontvangen, die nog geen huiselijk leven kennen, finan cieel helpen, enz. Niemand moet meer doen dan hij werkelijk aan kan. maar ook dan kan er nog veel goeds geschieden. Veel zou er voor het misdeelde kind gewonnen zijn. als we ons wat minder vastbeten in onze partijpolitieke ruzies en in plaats daarvan ons zouden bezin nen op ons ware menszijn, aldus de inleider. en Hij zendt Hem telkens weer. Dat feit staat daar in de geschie denis als een stralend Licht. De Oecumenische beweging is een teken van Gods genade. Het is een zegen, dat er een wil is ont staan om elkaar te zoeken. Daar om danken wij God op deze dag bijzonder. Wie dat teken ziet, dat is opgericht, die werkt met vreug de, want hij werkt aan de Een heid van Christus kerk. PORTEMONNAIE EN REGENJAS GESTOLEN Uit een pantalon, die in de kleedkamer van het Sportfondsen- bad hing, werd een portemonnaie, inhoudende ongeveer dertig gulden, ontvreemd. WINKELSLUITINGSWET Inzake overtreding van de winkel sluitingswet weid Zaterdagavond een winkelier in de Woestijgerweg en in de Bloemendalsestraat op de bon ge zet. BREUKELEN. De Rijkspolitie heeft de vorige weck een 31-jarige Eindhovenaar gearresteerd, die met oplichterijen in drie-en-twintig plaatsen zijn slachtoffers f 1800 afhandig maakte. Deze man werkte met verschei dene schuilnamen. Hij deed alsof hij zeer godsdienstig was en be zocht predikanten, wie hij bemid deling vroeg bij het aanwerven van verzekeringsagenten. Hij beloofde zijn toekomstige medewerkers eet» bromfiets, waarvoor ze een borg stelling van f 100 moesten storten. Was dat gebeurd, dan bleek de Eindhovenaar spoorloos. In Breukelen kreeg men argwaan. De politie arresteerde de man, die thans is opgesloten in de gevange nis in Den Bosch. De algemene vergadering van de Nederlandse pluimvee federatie. Zaterdag onder presidium van de heer M. J. Dings te Utrecht gehou den. stond in het teken van het dertig jarig bestaan. Niet alleen was een bijzonder groot aantal le den opgekomen, doch de voorzitter mocht eveneens een groot aantal officiële gasten welkom heten. Hij noemde daarvan in het bijzonder de directeur-generaal van de land bouw, ir. A. W. van der Plassche. Het afgelopen jaar noemde de voorzitter een jaar met meer be roering in de pluimveehouderij dan het voorgaande, door de grote stij ging van de voederprijzen. de moei lijkheden met de afzet en de vele critieke momenten in de uitvoer naar Duitsland. Tot 1 December was de productie met 1127 millioen eie ren 22 groter dan in 1950. 973 millioen eieren gingen naar Duits land. waarvan 100 millioen aan de bezetting werden geleverd en dus dollars hebben opgebracht. Fran krijk. Canada. België en Amerika namen de andere 150 millioen af. Het Engelse contract was ook nu weer niet te aanvaarden. De voor zitter hoopte hier op betere prijzen opdat dc uitvoer ook naar Engeland weder zou worden opgevat. Daar naast moet getracht worden ook tot export te komen naar Zwitserland en Italië. De heer Dings memoreerde hoe de N.P.F. werd gesticht in een tijd van opkomst van de pluimveehou derij, welke in het Oosten en Zui den van het land het sterkst was. Bedroeg in 1920 de gehele eieren- omzet 33 millioen. In 1932 werden reeds 1094 millioen en in 1936 niet minder dan 1347 millioen eieren uitgevoerd. Steeds was Duitsland verreweg onze grootste afnemer. Van 1923 tot 1930 groeide de pluim veehouderij met 300 De teeltre geling is daarbij van groot nut ge weest, waarvoor de voorzitter hulde bracht aan ir. Tukker, „de grote man van de teeltregeling". Nadat in 1941 de N.P.F. door de bezetter was weggevaagd, werd de organi satie in 1946 weer actief en won na de oorlog steeds meer in belang rijkheid. Na afloop van de vergadering bracht ir. Van der Plassche de ge lukwensen over van de minister van Landbouw en zeide dat de overheid het grote belang van de pluimveehouderij zeer goed inziet. De pluimveesector, die naar zijn schatting dit jaar 250 millioen gul den zal opbrengen, produceert daar mee 7 van het gehele agrarische bedrijfsleven, aldus ir. Van Plassche. Surséance van betaling Aan het constructie-bedrijf N.V. Jongerius te Jutphaas. dat reeds ge ruime tiid in financiële moeilijkhe den verkeert, heeft de Utrechtse rechtbank surséance van betaling verleend. De directie van het be drijf deelde ons in dit verband me de, dat het uitstel van betaling no- die was door een gebrek aan liquide middelen, welke middelen men ech ter sDoedie hoopt te verkrii«en. Het bedrijf, dat veel voor de export werkt, en met name op het gebied der defensie, heeft nog een behoor lijke hoeveelheid orders. Het werk wordt dan ook normaal voortgezet en dreigt geen geheel of gedeel telijk ontslag voor het uit ongeveer 700 man bestaande personeel, ver zekerde men ons. Het Gebrek aan liquide middelen, aldus de directie, is ontstaan door een complex van factoren, ook verband houdend met de vele transacties van het bedrijf, waarbij buitenlands geld te pas komt. Reeds in Augustus verkeer de het bedrijf in moeilijkheden, maar toen konden deze na overleg met het ministerie van Oorlog, voor lopig worden opgelost. Tot bewindvoerders ziin benoemd mr. F. B. Keulen te Utrecht en mr. H. P. Bulten te Den Haag. Posities KLM-vliegtuigen Thuisreis: PH-TDI (Enschede) op Schiphol: PH-TES (Soerabaja) uit Djakarta; PH-TFE (Utrecht) in Bangkok. Uitreis: PH-TDK (Amsterdam) uit Karachi; PH-TDP (Rotterdam) uit Rome; PH-TES (Soerabaja) in Djakarta; PH-TFD 'Arnhemj in Biak verwacht. Sydneycharter: PH-TDL (Gro ningen) uit Djakarta. De Hamburgse „Shakespeareprtjs van de Hanze" ter waarde van 10.000 mark Is in een plechtige bijeenkomst in de Universiteit aldaar uitgereikt aan de Engelse dichter en schrijver John Mase- field voor zijn gezamenlijk oeuvre. Van wege zijn gezondheid kon de schrijver niet zelf aanwezig zijn. Do prijs werd reeds vóór de oorlog aan de Engelse dichter toegekend, maar de internationale spanning had de over handiging onmogelijk gemaakt. Dr PLANTENGA NAM INITIATIEF •wr j - 1 zeggen, dat van iedere drie zuige- deren, dat in die tijd een aantal artsen zich intensief met dit pro- IeaGr jaar WBër worden rnet bleem ging bezighouden en tegen spanning de cijfers der kinder sterfte tegemoet gezien in een nobele wedstrijd tussen een aantal landen, wie het laagste percentage zal hebben. Over 1950 wint Zweden met twee pet. Nederland, met ï\'i pet. is een goede tweede, Nieuw-Zee- land, altijd een geduchte con current, komt niet lager dan 2.7. Ter vergelijking diene dat Chili een kindersterfte heeft van 15.3 procent en Egypte van 16.9! Deze ontstellend hoge cijfers zijn ech ter nog gunstig vergeleken met de kindersterfte in Brabant en Lim burg tegen het einde der vorige eeuw, die meer dan dertig procent bedroeg. Dat wil Eeuwig groen /N de Veluwse bossen vellen houthakkers den na den. De wind draagt de harsgeur ver over de velden. Kerstmis nadert. ,.Da's een lief boompje*', juicht een kind en toont moeder met trots de den, die 't heeft uitgezocht. Ja, zo zal 't weer gaan, zoals het al jaren is gegaan. Ecuwig is het groen, eeu- wig is ook 't verlangen van de mens om in de kersttijd 't huis te sieren met geurend dennenloof. Het dennetje krijgt 't mooiste plekje in dc ka mer. Straks zullen de kaar- van'de sen weer branden. Straks meente zullen wij weer zingen van 't kindck<\ dat geboren J werd, straks zullen wij denken en praten over de Vrede, die eeuwig moest zijn, zoals 't groen. Een mooie kalenler gaf van deze harde werker te Reesink en Co uit Zutphen treden. uit. De schilder H. E. Roo- denburg tekende dc platen en Nauta's typografische verzorging laat niets te wensen over. Een afscheid Kalender Stelt U zich eens voor, dat wij 't in 1952 zonder In het kerkje aan de Appelweg is na de bevrij ding belangrijk werk ge daan. In het jongerenwerk Ned. Herv. Ge- is de jongeren- dienst aan de Appelweg van zeer veel betekenis. Dit werk is voor een be langrijk deel gedragen door de heer M. Germans, die zijn zegenrijke arbeid binnenkort beëindigt. Ge zamenlijk met jonge en oude vrienden is veel be reikt. Er is een trouw bezoek Voetbalmenu De „honger" van de voetbalenthousiasten kan Zondag a.s. weer gestild worden met een interes sant en compleet „menu", dat er voor de Amersfoort se clubs als volgt uitziet: Helder—H.V.C. A.P.W.C.Donar S.E.C.Amsvorde B.F.C.Quick Amf. BoysNijenrodes Actie geleidehond Uit Nijkerkerveen ont vangen van Henny, Rietje, Dinie en Gert Ruitenbeek. Schoolstraat 57 een partij tje oud papier en kranten. Goed zo kinderen alle beetjes helpen. Van de aan en laden de dennen. Dat zou beroerde situaties is een kern van toegewijde Hoog opgetast met eeuwig groen gaan de auto's naar Mannen rijden met auto's kalender moesten stellen, van 100300 jongeren, er kinderen Davidse uit t - yeen kregen wij een doos je vol met kostbaar zilver papier. Ook jullie bedankt hoor. Beppie v. d. Hoorn had nu ook weer een flink partijtje capsules en zil verpapier. Beppie we zijn er heel blij mee. Veer moet bij verscheidene goe de gevers deze week nog iets halen. Uit Nijkerk dit maal slechts één melding. Diny Simon, Schrassert- scheppen. Een mens zou sprekers, 't zangkoor Jo- gewoon vergeten dat-ie ge- di-ap werd opgericht, men alle windstreken van ons boren is. Afspraken zou- heeft een eigen orgaan en land. Dagelijks komen zij den op niets uitdraaien over dc grote verkeersweg Nee, zonder kalender kun naar 't Westen door nen we niet ordelijk leven. land. Dagelijks komen zij den op niets uitdraaien, de kerk beschikt nu over een luidklok. Dit zijn zo enkele grepen uit hetgeen Amersfoort. Nu is 't op die Het is dus prettig, dat er in vijf jaar enthousiaste mensen zijn, die zich in- w~:j !l"* wegen nog een eeuwig groen. Straks lig- spannen om ons kalenders gen de dennen op hopen te verschaffen. Ja, er op de marktpleinen. Men sen buigen zich over de boompjes. misschien wel een over vloed aan kalenders, mooie en lelijke. arbeid is bereikt. Nu gaat de heer Ger mans binnenkort heen. On getwijfeld een verlies voor de jongerendienst. Het zal goed zijn in de voetsporen straat 30, is 5 jaar maar zorgt dat er nergens in de buurt een stukje zilverpa pier verloren gaat. Goed zo Diny spaar maar gauw een een tweede partijtje bij elkaar. Sint b\j Hapam De Sint is nog altijd in de weer. Hij maakt, wat men noemt, overuren. Zo was de Goedheiligman Za terdagmiddag aanwezig in de aardig versiei-de canti- ne van de N.V. Hapam. Kinderen van 't perso neel waren daar bijeen om de Sint te verwelkomen. Zij zagen eerst nog een goochelaar aan 't werk, die zomaar uit een hoed een duif toverde. Dat was knap gedaan, vonden de kinderen. Hèt moment was de komst van de Sint met Piet. Tsjonge, wat had de Sint een mooie cadeaux meege bracht. Hij was er nog al gemakkelijk aangekomen, want de personeelsleden waren zo vriendelijk ge weest de geschenken in vrije tijd te vervaardigen. Dat was goed mogelijk, omdat de directie mate riaal beschikbaar had ge steld. Zo kwam uit deze prettige samenwerking, deze fijne Sinterklaas-mid dag tot stand. De heer Assink, bedrijfs leider van de Hapam, bracht dank aan de direc tie en de medewerkers. de stelling in, „dat de zuigelingen sterfte het wieden der mensheid door de natuur is", ernaar ging streven om de sterfte te vermin deren. Uitgangspunt was het in zicht, dat geen enkele moeder bij instinct weet hoe zij haar kind moet verzorgen, (om van de groot moeders maar te zwijgen!) en dat dus een vermeerdering van kennis bij de moeders tot een verminde ring der sterfte moest leiden. Zo ontstonden omstreeks 1880 overal in ons land moedercursussen, die de noodzakelijke voorlichting ga ven met wel enig succes. Maar op 9 December is het vijf tig jaar geleden, dat dr. B. P. Plantenga een nieuwe richting in sloeg cn in Den Haag het eerste consultatiebureau voor zuigelingen opende waaraan tevens een melk- keuken, een kliniek en een polikli niek voor zuigelingen was verbon den. Een dergelijke opzet was in die tijd revolutionair, omdat een zu;- geling, opgenomen in een gewoon ziekenhuis, slechts een kans van één op vijf had er levend weer uit te komen. De oplossing, een aparte kliniek voor zuigelingen «n *e richten, (in een tijd toen de kin dergeneeskunde als afzonderlijk specialisme nog nauwelijks was erkend) vond later overal navol ging. Dit consultatiebureau was de eerste van een gehele reeks, waar van het aantal nu in ons land de duizend reeds is gepasseerd. In deze vijftig jaar is het werk der consultatiebureaux wel van karakter veranderd, maar tot een „geleidelijk zich zelf overbodig maken" zoals hun taak door som migen werd geformuleerd, is het niet gekomen. Wel is het accent van het werk steeds meer ver schoven naar de preventieve kant der geneeskundige zorg. De opmerkelijk vitale oprichter van dit eerste Nederlandse con sultatiebureau heeft feitelijk deze gehele ontwikkelingsgang in zijn eigen persoon doorgemaakt. Nog onlangs/ op 83-jarige leeftijd, deed hij een boekje verschijnen over de voeding van zuigelingen op con stitutionele grondslag, dat feitelijk wederom de weg van de toekomst wijst: het behandelen van iedere zuigeling als een individueel pro bleem. Het instituut der consultatiebu reaux is slechts een der factoren die tot de voorbeeldige Neder landse zuigelingenzorg hebben ge leid, maar er is alle reden om het initiatief van een halve eeuw ge leden met giote dankbaarheid te gedenken.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2