STADSVENSTER liger spuit grond op bij „Jeruzalem*' 't Leven en werk van Albert Schweitzer Zedenopbouw vraagt een jaarlijkse subsidie Kerstliederenavond met het Nederlandse Lied Geschil over ziektegeld Nijkerks „Poedel" boekt volle winst r DE A VONTUREN VA V KAPITEIN ROB KnmShnmHHHNI Noteert U even Vergulde Wagen in opmars Dinsdag 11 December 1951 1765. Ja. ook Rob geeft toe, dat het verhaal wel geloofwaardig klinkt. Die ionnik zal dit tocö niet uit zijn duim heb ben gezogen?Ze ne men de kaart er bij. De plaats waar JacobCla^i- zoon indertijd aan land is gezet is uit de oude journalen precies ou- kend. D4ér moet het zijn geweest.Rob stopt een verse pijp en zegt dan tegen de jonge Van Noort: „Zeg. zou ie -*r iets voor voelen om sa men met mij die grot 's op te zoeken?" Olivier van Noort is natuurlijk voor het plan te vinden. Zijn vader geeft direct toestemming, ofschoon hfj zelf van die rare verhalen niets gelooft. Maar als zijn zoon zich aan die expeditie wil wagen i het is hem goed. En hij kent kapitein Rob als I een kundig zeeman, gen zal uithalen. die zeker geen gekke din- „Het leven en werk van Albert Schweitzer" vormde het interessante onderwerp van de rede, die ds. K. H. Kroon van Amsterdam gisteravond uitsprak voor het Instituut van Volksontwikkeling. Schweitzer Is in het grensland Elzas geboren cn behoort als zodanig tot hen, die begrip kunnen hebben voor het Franse als voor het Duitse wezen. Onlangs werd hu bc- betreffende het wegenplan cn SnnrtColnL'O *„-»nr-cfolloM T~la 4... nn Winterzitting van Prov. Staten In de inbrengzitting van de Prov. Staten zijn Uvee Commissies benoemd. De ene Commissie, be staande uit de heren M. v. d. Vaart, J. v. Bochove, N. de Jong, C. L. Schreuders en A. C. Verhoef (lid Ged. St.) bestudeert de stuk- (Van een onzer verslaggevers) Waf u hier ziet is een straal wa- tcr-met-zand, waarmee een terrein achter de montage-buurt „Jeruza lem'' in de afgelopen dagen is op. gespoten. Het zand werd door een drijvende zuiger uit de Ecm ge haald, op de plaats, waar binnen- kort twee zinkers voor de riole ring zullen worden neergelaten. Het is achter het complex van de Gemeente Reiniging. Aan de over zijde van de Ecm zal in de toé- komst een gemaal het verontrei nigde rioolwater door de zinker persen, waarna het bij de Reini gingsdienst van schadelijke be- standdelen ontdaan wordt. Een gelukkige omstandigheid bij het zuigen van de geul voor de zinkers, die vier a vijf meter diep komen te liggen, was. dat in de onmiddellijke nabijheid grond no dig was om een terrein op te ho gen. waar eerstdaags woningen ge bouwd zullen worden. Op het stuk grond, dat al de goede hoogte had, is men reeds begonnen met het maken van een bouwput voor een deel van deze huizen. Er komen op dit terrein in totaal 128 woningen en twee unnkels. Het zijn ditmaal geen montage-woningen. Wanneer de zinkers door de Eem zijn gelegd, zal men grond moeten aanvoeren, om de leegge Afwijzend advies van B. en W. De Christelijke vereniging „Ze denopbouw", welke zich o.m. be zighoudt met het verlenen van hulp in huwelijks- cn gezinsmoei lijkheden heeft zich tot de Raad van Amersfoort gericht om haar werk te steunen met een jaarlijkse subsidie. In een uitvoerig schrijven wordt de Raad door B. en W. over de werkzaamheid van deze en gelijk gerichte instellingen voorgelicht. B. en W. betogen, dat de door adressante ter hand genomen werkzaamheden deels door ver schillende verenigingen worden uitgeoefend, deels specifiek op het terrein van de voogdijraad liggen. Het college is van oordeel, dat hier zeer zeker nuttig en nodig zogen" gedeelten weer aan te vul- werk wordt verricht, doch meent, 2en. I dat coördinatie van ai deze be- Het is langzamerhand traditie en nu denken wij aan viool, cello, geworden dat er in de weken gitaar, fluit (dwarsfluit en blok- vóór Kerstmis een z.g. Kerstlied- fluit), hobo en klarinet wordt avond gehouden wordt: een avond j uitgenodigd dit mee te nemen, waarop met „Het Nederlandse zodat we de kerstliederen dit jaar moeiingen en inschakeling van des kundigen voor de verschillende aspecten, die de onderhavige aan gelegenheden bieden, zeer ge wenst is. Zoals de stand van zaken thans is, moeten B. en W. tot dc con clusie komen, dat subsidiëring van overheidswege nog niet aan de orde is, ook met 't oog op de consequen ties ten aanzien van andere, der gelijke verenigingen. Reiniging strooide in de nacht zand Tien arbeiders van de Gemeente Reiniging zijn de gehele afgelopen nacht in touw geweest om de glad heid te bestrijden. Toen er vanmor gen verkeer op straat kwam waren vrijwel alle wegen, waarbij dit no dig was, van een laag zand voor zien. Doordat de gladheid reeds gister avond optrad nad de Reiniging vol doende tijd om maatregelen te ne men. Een half uur. nadat men om ongeveer kwart voor elf gewaar schuwd was, trokken drie auto's er op uit. Men had de tijd, daarom konden de andere zeven wagens, dié ter beschikking zijn, thuis blij ven. noemd tot lid van de Franse Académie, terwijl hU toch meer in het Duits dan in het Frans publiceerde. Bij alle tegenstellingen zijn er ge lukkig altijd geesten in Europa, die over de grenzen heen naar synthese zoeken, aldus spreker. Zelf is Schweitzer een klassiek voorbeeld van deze denkwijze. Hij is evenzee^r in Afrika thuis als in Europa. De cultuur, het geestelijk bezit der vol keren dient gemeenschappelijk bezit van deze denkwijze. Hij is evenzeci zer het verstaan. Maar niet met lege handen vertrok hij naar Afrika. Niet minder dan acht jaren besteedde hij aan het venverven van een grondige kennis der medische wetenschap, teneinde in het zwarte werelddeel daadwerkelijk hulp te kunnen ver lenen. Hij deed dit, na in Europa reeds naam te hebben verworven als een geleerd theoloog, befaamd kenner der muziek, philosoof van Lied" onder leiding van Rcnske Nicwcg in ccn grote kring kerst liederen gezongen worden. Een soort oefenavond dus, maar tege lijkertijd meer dan dat, want bi.jna niemand ontkomt aan de vreugde van het juist gemeen schappelijk zingen en spelen van deze liederen. Dit jaar zal echter deze kerst liedavond, die op Zaterdag 15 De cember gehouden wordt, niet in de Markthal plaatsvinden, doch in de grote zaal van het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden, Zuid singel, die zich wel bij uitstek voor een dergelijke avond leent. Er is echter nög een verschil mei andere jaren: deze kerstlied avond is een avond om te zingen èn te spelen, d.w.z. ieder, die zijn instrument behoorlijk bespeelt Grote spanning in hoofdklasse libre Door een gedecideerde zes nul overwinning op het bezoekende Oranjeboom I heeft het eerste team van het Leusderkwartier, te zamen met Zonneheuvel I. de lei ding in de hoofdklasse libre geno men. Het Nijkerkse Poedel I won. in eigen home. met 42 van Vergulde Wagen II. waardoor de Nfjkerkers de leiders «P de voet blijven vol gen. De kopgroep in de hoofdklasse ziet er thans als volgt uit: Leusderkw. I 9 14 Zonneheuvel I 9 14 Poedel I 9 13 38—16 34—20 30—24 Burgerlijke stand Geboren: Franclscus Adrlanus, z v. F. Kurvers en T. Knoppers; Richard Fre- derik Florentinus. z.v. F. A. Langen en J. J. M. Muller Elbertus. z.v. J. Wou- terse cn R Bouman: Jacomlne Inge. d.v. C. v. Dijkhuizen en D. J. Slob: Karei Koenraad z.v. J. F. Abelman en H. Stoffelsen; Margaretha, d.v. F. Schep en J. A. v. EckenJohanna Elisabeth Maria. d.v. A. H M. Reijs cn C. F v. Dijk: Gerrlt, z.v. G. Schreuder en J. ter Weel- Antjc Wühelmina. d.v. J. Petten en M. W. Huurdcman: Gcesje. d.v. J. Heinen en T. dc Graaf. Gehuwd: W. A. Marinus en G. C. Vorklnk. Overleden: Wilhelmus Jozef Herma- nus Wennekcs. 13 Jr. geh. m. G. M. Brugman; Hendrika Frederika Wilhel- mina Klukhuhn. 35 jr. wed. v. J. van West; Evert W.cstorveld, 66 jr. geh. m. P. Kraan Antonia Heijstcr 36 jr. geh. m. H. J. v. Laeré. zullen kunnen zingen én spelen! Voor het goede verloop wordt ieder, die een instrument bespeelt, verzocht om half acht aanwezig te zijn. Iedereen is van harte welkom, ouderen cn jongeren, ouders met hun kinderen zowel als groepen uit de jeugdbeweging, kortom, ieder, die zich graag een avond in de kerstliederen wil verdiepen, om straks met Kerstmis „het kin- deke zo kleine, te loven met een lied!" Verkeersmaquette korut op autotentoonstelling Op de autotentoonstelling, die van 17 tot en met 20 December door de N.V. Automobielbedrijf Willgo in de Markthal wordt ge houden, zullen de plaatselijke Ver eniging voor Veilig Verkeer cn dc Verkeersbrigade van de Amers- foortse politic vertegenwoordigd zijn met een grote maquette, aan de hand waarvan verscheidene verkeerssituaties verduidelijkt wor den. De maquette is afkomstig uit Utrecht. De verkeersbrigade zal er gedurende de expositie tekst en uitleg bij geven. (Advertentie l.M.) Wat zegt U ven dit idee Volgens Jan is Uw radio beneden peil, Annie heeft het steeds over dat prima PHILIPS RADIOTOESTEL bij haar vriendin thuis en Gerrit klaagt over die misvormde muziek. Stel hen voor, gezamenlijk een Philips klank kleur-apparaat te kopen. Willen wij eens bij U komen praten? RADIO LUX Langestraat 17 Amersfoort Oud-groepscommandant der politie voor Raad van Beroep Voor de Centrale Raad van Be roep diende heden het beroep van de gewezen groepscommandant van de Rijkspolitie J. Bosman uit Amersfoort, contra de Algemene Inspecteur van de Rijkspolitie te 's-Gravenhago. Het geschil betreft de terugbetaling van een bedrag van f 140 wegens te veel betaalde ziekenpremie aan ccn lid van de brigade te Amersfoort. Het geschil, dat feitelijk loopt over een bedrag van f 280. waarvan beide partijen, de gepensionneerde groepscomman dant en de zieke politieman ieder de helft zou betalen, is ontstaan doordat de gewezen groepscom mandant verzuimd had destijds op de voorgeschreven manier van het ziektegeval kennis te geven. Door de Algemene Inspecteur was de heer Bosman tot tweemaal toe aangeschreven, dat voor hem de verplichting bestond het betwiste bedrag van f 140 terug te beta len, waarbij hem werd verzocht vrijwillig aan die verplichting te voldoen. De betrokken politieman was daartoe echter in gebreke ge bleven, omdat hij in de missives van de Algemene Inspecteur een verzoek, maar geen bevel zag. Ter zitting van de Centrale Raad betoogde de Algemene Inspecteur, majoor E. Meyer, dat de verplich ting tot terugbetaling van de om streden f 140 inderdaad bestond en dat het in bovenbedoelde brieven vervatte verzoek een beleefdheids frase is. die de opdracht tot te rugbetaling niet opheft. Voor de heer Bosman trad op de heer D. Rook. hoofdbestuurder van de Christelijke Politiebond, die het standpunt van de appel lant verdedigde cn de Centrale Raad verzocht de gunstige uit spraak van het Ambtenarengerecht te 's-Gravcnhage in deze tc wil len bevestigen. De Raad zal over drie weken uitspraak doen. betekenis. Zelden zag men zoveel gaven van hoofd en hart in één mens zodanig verenigd. De verschillende aspecten van Albert Schweitzers figuur werden door Ds. Kroon achtereenvolgens belicht. Uitvoerig zette spreker uit een. hoe de man van Lambarcne te genover de Christusfiguur staat. Zijn critiek heeft zowel in de Vrijzin nige als in de orthodoxe kringen tegenspraak opgewekt. Tot een be paalde groepering was Schweitzer nooit te rekenen, of het moest die der mensheid in haar volle omvang zijn. Op elk gebied des geestes, dat hij betrad is zijn invloed 'groot. Rusteloos arbeidt hij ook nu voort. Onlangs is de 76-jarige weer naar Afrika vertrokken, om er zijn grote werk voort te zetten. Een werk, dat hij verricht in de zin van Christus, zoals hij. Schweitzer, diens bedoe lingen en betekenis voor de mens heid meent te moeten begrijpen. Er was grote beelangstelling voor de rede van ds. Kroon. soortgelijke voorstellen. De twee de commissie, bestaande uit de he ren Jhr. ir. L. M. Op ten Noort, mr. dr. T. Kruijff, G. J. Stapel kamp, C. Hilhorst en H. v. Gelen Last (Ged. St.) bereidt de voor stellen inzake de waterschappen voor. Dc kwestie van de Vrouwen brug bij Snelrewaard is met tal van andere agenda-punten naai de afdelingen verwezen. Zo ook het praeadvies van Ged. Staten op het zeer recente subsidie-verzoek van het Utr. Sted. Orkest. De e.v. zitting van de Staten is vastgesteld op Dinsdag 15 Jan. 's morgens tien uur. HOOGLAND BURGERLIJKE STAND Geboren; Hendrika Gcertruida Maria, dochter van A. R. van de Brug cn W. Th. Vianen; Antonia Margaretha. doch ter van Th. van Hamersveld en Th. H. Ossendrijver; Johannes Hermanus. z. van J. Brundel en W. van Esveld; Ni- colaas Cornells, z. van J. Brundel en W. van Esveld Gehuwd; Hendrik Spijker en Gerrltje Elizahet Traa. Het NUkerksc Poedel I heeft, door een 42 overwinning op het bezoe kende Vergulde Wagen II. een ge vaarlijke klip omzeild. Dit goede resultaat hebben de Nijkerkcrs te danken aan hun uitstekend spel. Vooral Van der Pol cn Veer speel den een hoog moyenne. Dc drie ge speelde partijen eindigden alle in slecht., twintig beurten! Ten Hoeve had een vrij slechte start, maar in de vierde beurt pro duceerde hij een mooie serie van vijftig caramboles, die hem direct tot goede kanshebber promoveerde. Het leek er sterk op dat Klompen- houwer hierdoor geïntimideerd werd. want hif kreeg een inzinking, waarvan Ten Hoeve profiteerde om zijn voorgift van zestig caramboles weg te werken. Daarna ging de Vergulde Wagenspeler ook goed ver der en in slechts twintig beurten had hij zijn partij van 190 caram boles vol. Hij eindigde met het goede moyenne van 9 50 Van der Pol liet zich in zijn partij tegen Rijn van een uitstekende kant zien Nadat beide spelers een tijdje vrijwel gelijk opgingen, nam Van der Pol in de achtste beurt de lei ding. Alles bleef echter mogelijk: totdat hij in de zestiende beurt een mooie serie van 56 caramboles ter tafel bracht, gevolgd door 22 on 16. Dit was zijn tegenstander kennelijk te veel. Rijn raakte er uit. waarvan Van der Pol goed gebruik maakte en de overwinning in de wacht sleepte. Hierdoor was de stand 22 gelijk en moest de partij tussen Veer cn Ilmer de beslissing brengen. Het werd een goede partij, waarvan de talrijke bezoekers genoten. Vele ma len kregen beide spelers een goed keurend applausje in ontvangst te nemen. Ilmer had een goede start en toen hii in de derde beurt een serie van 29 maakte, had hij de leiding genomen. Dit duurde echter GRAND THEATRE t/m 12 Dec.; „Aan de Rivièra", 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6 45 en 9 u. Ov. dagen; 2.30, 6.45 en 9 u. Donderdag 13 Dec. 2.30, 6.45 cn 9 u.: „Mannen", 14 Jaar. CITY THEATER- „Polltle-dossler 301". 18 Jaar. Zondag; 2. 4.15. 6 45 en 9 u. Ov. dagen: 230. 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „Schudden voor het gebruik", elke leeft. Van Dinsdag t/m Donderdag: „De Gouden Kool", 14 Jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen; 230. 6.45 cn 9 u. Avonddienst apotheken: V. d. Boven- kamp. Utrechtsestraat 45a. telef. 3358; Vermeer Apotheek, Vermeer- straat 124, tel. 5335. J?EN van de kleinen bij ons thuis heeft van dc goede Sint een plak- en knipmap gekregen, waar- uit zij, naar de handlei- i ding aangaf die er bij hoort, een duveltje in een doosje zou kunnen maken. Sedert pakjesavond had de dikke, veelbelovende en veloppe, waarop zo'n bij dc gratie van zijn spiraal- veer levend monstertje stond afgebeeld, in dc speelgoedkast gelegen. Huiswerk, muziekles, gymnastiek-uurtje en jeugdclub hadden het kind geen tijd gelaten, de schaar in de strookjes kar ton en velletjes kleurig papier te zetten. Maar Zondagmorgen, direct na het ontbijt kon ze er dan eindelijk mee beginnen. Wij schaarden ons allen in een we in spanning op bezoek, wijde kring om de haard, dat zich eerst tegen zessen met boek of kranten za- meldde: een dame lixt de zij was daar zo ingespan nen bezig aan onze voeten met papier, schaar en lijm pot. Blosjes, van de opwinding en van de hitte die de haard uitstraalde, kleurden haar wangen vuurrood. Soms begonnen haar ogen te fonkelen en bonste zij met beide vuisten op de grond. Zij begreep nog niet, dat duveltjes vu een maal altijd 's mensen beste bedoelingen in de weg staanhoe zou deze haar dan gunnen hem zonder moeiten en zorgen klaar te krijgen? Maar dan hiel pen wij, die beter met zijn listen cn lagen op de hoog te zijn, haar uit de impas se. We beplakten het sa tanshoedje met rood pa pier. knipten een ragfijn bandje en bevestigden het spot-achtige smoeltje ten slotte op de spiraal. Tegen vijf uur was het ding klaar. Om beurten moch ten wij het zien. „Trek 's aan dat touwtje", riep de kleine dan. We trokken en deinsden quasi-verschrikt achteruit voor het venijni ge onding, dat onder het openklappend deksel van- iaan met 'n wijde boog op de grond sprong, ,,'t Leukste zou zijn als cr nou iemand was, die niet wist wat er in zat", zei de kleine knut selaarster, toen we alle maal aan bod waren ge weest. Met haar wachtten gen van tijd tot tijd op haar neer. Vertcderdj want buurt, die een boek kwam lenen. „Trek s aan het touwtje", riep de kleine luid en ze hield de be zoekster het doosje voor Argeloos trok de gast aan het koordje en sprong toen achteruit om het hoog op vliegende duveltje te ont wijken. „Wat 'n verschrik kelijk ding!" zei ze ont stemd. Wij waren blij, dat ze spoedig weer vertrok. Zo'n bederfstcr van on schuldig kinderplezier. Maar een half uur later zei de kleine: „En wat schrok ze, hè? Ze sprong nee of ze ook een duveltje uit een doosje was" Lifter Een kennis van ons, wiens waarheidsliefde wij boven alle twijfel verheven achten, vertelde ons gister avond een mal verhaal. „Van de week", zei hij, „reed ik van Zeist naar Utrecht, 's morgens om een uur of tien, half elf. Even voorbij het Zeister politie bureau stond een heer van een jaar of vijf en vijftig, zestig, met de duim in de hoogte. Nou neem ik haast nooit lifters mee, maar zo'n enkel keertje4 krijg ik plot seling de ingeving: Deze moet ik meenemen! Nou, 't was beslist een gezellige keuvelaar en voor we 't goed en wel in de gaten hadden, waren we bij de berenkuil vooraan de Bilt- straat. „Als u me nou hier even wilt afzetten," zei hij, plotseling een verhaal over zijn mirakels wijsneuzige „Kunt u niet beter?" Maar nee, hij moest en zou er bij de berenkuil uit en dus stopte ik daar maar even. „Ziet u," zei hij, voor hij het portier dicht deed, „nu kan ik nog net voor 't eten weer thuis in Zeist zijn, als ik flink doorstap. Een goeie sport, maar twee keer die af stand lopen is me te ver. U wordt wel bedankt." Dat vertelde die kennis, wiens vrouw tenslotte zei; „Zie je, hij voelde zo echt: deze moet ik meenemen!" Rattenbestrijding De rat bedreigt onze voed selvoorziening en volksge zondheid. Bestrijding van het schadelijke dier is dus zeer gewenst. In de week van 14 tot en met 21 December gaat men In Amersfoort dc rat tc lijf. Indien U In of bij Uw woning, fabriek, gebouwen of boerdcrU enz. ratten heeft waargenomen, dan dient U voor genoemde data daarvan mededeling te doen aan het kantoor van de gemeentelijke rei- nlgings- en ontsmettlngs- dlenst, Nijverheidsstraat 31, telefoon 4567. Deze bestrijding is kos teloos. Jongerendiensten In het kerkje aan de Ap pelweg wordt op Maandag 24 December des avonds om elf uur een jongeren- dienst gehouden, waaraan Kwakkel, viool en de heer Van Asselt, bazuin. Om precies twaalf uur zal de luidklok het Kerstfeest in luiden. Op de eerste Kerstdag wordt een zelfde dienst 's morgens om elf uur ge houden. Na afloop van de ze dienst trekken de jonge-* ren er op uit om bij zie ken cn ouden van dagen fruit te brengen. De oudjaarsavonddienst vangt om 19 uur aan. De tekst voor deze dienst is: „Zie, ik sta aan de deur en ik klop." Al deze dien sten worden geleid door de heer M. Germans. Onze acties Onze acties geleidehond, zieke militairen (lectuur) en postzegels (sanatoria) hebben niet over belang stelling te klagen. Zo ontvingen wij van Hanneke de Heer, Joh. van Dieststraat 25. zilverpapier Hanneke is 4% jaar. De familie Dasselaar. Verhoe- venstraat 15, gaf tijdschrif ten. Mevrouw Meijer, Hei- ligenbergerweg 6, schonk ons een pracht partij boe ken. Tijdschriften bracht ook de heer Versluys uit de Roerstraat. En natuurlijk waren er ook nog onbeken de medewerkers. VWN^A^VVVWWWW maar kort, want Veer volgde goed door achtereenvolgende series van 33 en 46. Veer bleef ook daarna in goede vorm en smaakte tenslot te het genoegen zijn partij te win nen. en daardoor Poedel I de volle winst te bezorgen. Veer 250 250 Ilmer 250 98 Van der Pol 170 170 Rijn 210 69 Klompenhouwer 130 97 Ten Hoeve 190 190 20 46 12.50 20 30 4.90 20 56 8.50 20 28 3.45 20 17 4.89 20 50 9.50 Het cadre-team van „De Vergul de Wagen" heeft zün positie niet onbelangrijk verbeterd door de uitwedstrijd tegen Tolsteeg I met 24 te winnen. De Amersfoorters hebben het In Utrecht zeer moei lijk gehad en het leek er lange tUd op dat t\j een nederlaag zou den lijden. De beide teamleiders. Steffcn en Kok. speelden een interessante cn spannende partij, die lange tijd gelijk op ging. De Utrechter sloeg in de 26ste beurt echter toe met een fraaie serie van zestig caram boles Het werd dan ook een eer ste Utrecht overwinning. Hietink toonde in zijn partij te gen Bakker een goede vechtlust en met regelmatige kleine series liep hij op zijn tegenstander uit om tenslotte zijn partij in winst om te zetten. De partij tussen Everaard en Bregman moest de beslissing brengen. Nadat de Amersfoort er een tijdlang de leiding had kwam Everaard goed op zetten. Zijn in de 18e en 20ste beurt gescoorde series van 44 en 36 deden de ba lans weer in zijn voordeel door slaan. Bregman liet zich hierdoor niet intimideren en kon toch nog de winst, en daarmede ook de overwinning voor zijn team. vei lig stellen. SOEST Uitbreiding bij de politie? Volgens B. en W. van Soest is de sterkte van het politiecorps dat op 32 man is vastgesteld, te gering, het geen naar de mening van de raad inderdaad het geval is. De burge meester heeft al dikwijls op ver sterking aangedrongen. Hij heeft zich nu, als hoofd \an politie, tot de minister gewend met het drin gend verzoek een groter sterkte toe te staan. De klacht als zou de or ganisatie bij de politie niet goed zijn wordt van de hand gewezen. Onderwijzers spelen aardig toneelstuk Evenals vorige jaren, bestond voor de toneeluitvoering, die het bestuur van de afdeling Soest van „Volks onderwijs" de kinderen van de Openbare Scholen aanbood, grote belangstelling. De onderwijzersto neelvereniging had het toneelstuk in vijf bedrijven „Joppie bij de zi geuners" ingestudeerd en dit opge wekte stuk werd Maandagmiddag voor de leerlingen van de vier eer ste klassen ten tonele gebracht, in zaal Eemland. Joppie, gespeeld door mevr. Dre- wes, was een slechte leerling, die veel thuiswerk kreeg en z'n Frans niet wilde leren. Zijn vader was hierover niet te spreken en berispte hem. Het gevolg was. dat Joppie van huis liep en zich aansloot bij een groep zigeuners, die toevallig het dorp waar Joppie woonde, aan deed. Zijn vader kreeg er de lucht van cn kwam met de zigeuners hoofdman (de heer Van Dalfsen) overeen, dat ze Joppie een gevoelige les zouden geven. Joppie ontdekte echter bij de zigeuners ren meisje, dat naar zijn oordeel geen echte zigeunerin was. Na haar hierover te hebben onderhouden, bleken zijn gedachten waarheid te bevatten. Hi| bevrijdde haar uit de handen van de zigeuners, doch keerde zelf ook naar huis terug vol van berouw. 's Avonds waren de 5e en 6e klas- ren en de leerlingen der ULO. met ouders en leden van Volksonderwijs in Eemland aanwezig, waar het stuk onder uitbundig meeleven ander maal werd opgevoerd Dader toont berouw Een bewoner van de Schaepman- straat te Soest kwam bij thuiskomst tot de ontdekking, dat ren tweetal ruiten in zijn woning was inge gooid. Van de dader(s) ontbrak ieder spoor. Hoe groot was 's mans verbazing, toen de volgende mor gen een schilder, die de naam van zijn opdrachtgever niet mocht noe men. de ruiten kwam vernieuwen. Berouw na de zonde. Kok Steffen Everaard Bregman Bakker Hietink 250 250 250 250 200 200 250 225 232 27 250 27 176 200 9.25 8.33 8.59 9.25 4.90 5.25 Klop kleinzoon afbrekend, medewerking verlenen 't „Hier?" zeg ik weifelend, zangkoor Jodiap, de heer even ud 1 Stadsven- •ter. Tel 4291: tedere morgen van Oen tot twaalf oor. Leusderkwartier I wint met 6-0 Van de wedstrijd Leusderkwar tier I contra Oranjeboom I was alleen de partij tussen Japin en Robbersen spannend. Japin had een uitstekende start en na vijf beur ten stond de stand voor de Leus- derkwartierspeler gunstig (6619) Robbersen profiteerde niet van een inzinking van zijn tegenstander doch bij de dertiende beurt scoor de hij een goede serie van 46. waarmede hij een groot deel van zijn achterstand had weggewerkt <114100). Daarna ontwikkelde zich een interessante strijd. Japin liet zijn kracht in de zestiende beurt zien met een fraaie serie van vijftig caramboles, waarop een prachtig antwoord van Robbersen kwam met 62. Tenslotte maakte Japin de partij in zijn voordeel uit. Hammink kon er in 't geheel niet inkomen, terwijl zijn tegenstander Van de Berg juist goed op dreef was. Met regelmatige series ging de Leusderkwartier-speler op de overwinning af en gaf Hammink geen schün van kans. Ook Schouten liet volkomen ver stek gaan. waarvan Van de Brug profiteerde om voor de derde winst Twee wielrijdsters in botsing Op het Kerkpad te Soest kwamen twee wielrijdsters met elkaar in botsing, die zo hevig was. dat de ene dame. mej. E.. uit Amersfoort, met een hersenschudding en enigo verwondingen per EHBO-zieken- auto naar „De Lichtenberg" moest worden vervoerd. De andere wiel rijdster kwam met dc schrik vrij. Hoge heggen moeten worden afgeknipt De politie gaat zich bezighouden met contróle op heggen en struik gewas op hoeken van straten en wegen. Het ligt in de bedoeling eerst waarschuwend op te treden. Door deze maatregel wil men het groot aantal verkeersongevallen, veroorzaakt door slecht uitzicht, verminderen of voorkomen. KPS lijdt nederlaag Zaterdagmiddag speelde het eerste elftal van KPS een vriendschappe lijke wedstriid tegen een elftal van leden der bemanning van het mo torschip „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam. De ruststand was 1I. De eindstand was 2—1 in het voor deel van de Rotterdammers. Gevonden voorwerpen Als gevonden voorwerpen zijn aangegeven: huissleutel: bril; pas ser: portemonnaie met inhoud; bon nenbockje; blauwe alpinomuts: zil verbon van 1; zakmesje; bal; 1 zilverbons van 2 50; herenpolshor loge; portemonnaie met inhoud; wit- zwart hondje: shagdoos; brillenglas en diverse Handschoenen en wanten. zorgen. Japin 210 Robbersen 250 Van de Berg 190 Hammink 170 Van de Brug 130 Schouten 150 210 21 196 21 190 23 76 23 130 31 63 31 50 10.— 62 9.33 8.26 3.30 4.19 2.03 Fabrieksinstallatie uit Nederland naar Australië BAARN. In het kader van het Marshallplan en andere hulp acties heeft Nederland in de afge lopen jaren tal van uitrustings stukken voor fabrieksinstallatie! uit het buitenland ontvangen. De zer dagen is echter een complete Nederlandse fabrieksinstallatie naar Australië verscheept. Het ocrietbedrijf te Baarn, dat een combinatie wasbak-bad vervaar digt, een project, dat tegenwoor dig in de woningbouw zeer vee! wordt toegepast, kreeg contact met belangrijke figuren uit de Austra lische bouwwereld, die veel inte resse hadden voor het lavet en de fabrikagemethode. Een deel van de fabrieksinstallatie is verscheept, nadat eerst van Nederlandse zijde een marktonderzoek in Australië was gehouden, hetwelk aantoonde, dat de Australische markt rijp was voor dit bouw-element. De nieuwe fabriek zal in de omgeving van Pert in West-Australië verrijzen. Over ongeveer een half jaar wordt het tweede deel van de installatie verscheept lari

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2