In Hogere Krijgsschool krijgen kapiteins bijles Utrechtse papierwarenfabriek vannacht totaal uitgebrand Abstracte kunstenaars in Utrechts Universiteitshuis Oorlogvoeren op papier en aardrijkskunde per bus Felle vlammenzee in dicht bevolkte woonwijk [Eén meisje en vele mannen^ Radioprogramma 4 Dinsdag 11 December 1951 „DIERENPARK VAN EEN ANDER SOORT" even een eiland nemen uiteengezet, zo gedetailleerd, dat men na afloop feitelijk een volle dige tekening van het eiland kon maken: een strandmuur van zo hoog, een duinterrein van zo lang (Van een onzer verslaggevers) Eindelijk hebben we ontdekt waarom er langs de weg Den Haag Leiden een groot bord prijkt met het opschrift: ..Wassenaars Dierenpark 300 meter verder"! De oplossing van dit niet wereldschokkende raadsel is ons aan de hand gedaan door de directeur van de Hogere Krijgs school, kolonel J H Couzy Tot voor kort zetelde de school in een villa naast het Dierenpark en om met de kolonel te spreken: ..Zo op Woensdag en Zaterdagmiddag kwamen er belc horden moeders met kinderen ons terrein binnenwandelen En nou zijn wij wel een dierentuin, maar toch van een beel ander soort." Deze dierentuin hebben we in de nieuwe omge ving in dc Nieuwe Frcderikskazerne opgezocht We vonden er niet bet rumoer van een echte dierentuin, maar wel ernstige kapiteins van allerlei pluimage in de bouten schoolbanken. De Krijgsschool is niet nieuw Op 1 Mei 1868 werd besloten tot I de oprichting van een „School ter Opleiding van Officieren voor den i Generalen Staf", die tot 1 Novem- ber van hetzelfde jaar in Haar- j lem was gevestigd Op 1 Novem- ber werd de taak overgenomen door een Stafschool in Breda, die 1 er tot 1878 bleef, zij het dan van i 1875 af onder de naam „Krijgs- school voor Officieren" Den Haag kreeg de school te huisvesten in j 1878. De naam Hogere Krijgs school werd ingevoerd op 1 No vember 1891, zodat deze naam vorige maand precies zestig jaar oud is. Lange tijd is de villa oud-Clin- gendaal. naast het Wassenaars j Dierenpark, in gebruik geweest, maar verleden jaar begon de di- j recteur, kol. Couzy, met klem op uitbreiding aan te dringen en toen onlangs in de Nieuwe Frede- rikskazerne aan de Van Alken- madelaan het Defensie Studiecen trum werd gevestigd, hielp dit de school naar een nieuwe, ruimere omgeving, want hier zullen in de toekomst ook de opleidingsscholen voor officieren van Marine en Luchtmacht worden gevestigd. Misschien zijn die woorden „op leidingsschool" en „officier" enigszins met elkaar in tegen spraak. Maar omdat een mens nooit te oud is om te leren, moet ook een officier, die al vele jaren militaire dienst achter de rug heeft, een bijzondere opleiding hebben, een soort nè-opleiding dus. In feite had men het op 1 November 1868 nog niet zo slecht geschoten, toen men de naam wijzigde in „Stafschool", want de Hogere Krijgsschool is niets meer dan een opleidingsin stituut voor staf-officieren. Im mers, wanneer een officier wordt gedetacheerd op een staf-bureau en hij krijgt te doen met buiten landers. dan moet hij talen ken nen en dus staat er op het les rooster van de Hogere Krijgs school o.m. „les in moderne talen" Een stafofficier komt bovendien met zoveel aspecten van het mili taire leven in aanraking, dat er nog tientallen andere onderwerpen zijn, waarover hij moet kunnen meepraten: begrotingstechniek, technische aangelegenheden, staats recht, economie, internationaal recht, militaire wetten, geestelijke verzorging, psychologische oorlog voering en nog vele andere on derwerpen, waarvan hij de theorie moet kennen opdat hij ze in de practijk kan brengen. Aardrijkskunde staat ook op het programma. De noodzaak hiervan is vooral gebleken, nadat ver schillende officieren van het KNIL afvloeiden naar de Kon Landmacht Velen hadden nog nooit de Afsluitdijk gezien! En dus wordt aardrijkskunde op een manier gegeven, die alle Hol landse schoolkinderen wel zal toe lachen. Spreekt men over de Zeeuwse eilanden? Wat is er dan beter dan een bus nemen en er zelf gaan kijken? Maar de Hogere Krijgsschool beperkt zich niet alleen tot theo rie. Een staf-officier moet ook de practijk van alle aspecten van de moderne oorlogvoering grondig kennen. In het eerste studiejaar van de tweejarige cursus worden oefeningen op de kaart gehouden, een theoretische practijk-oefening dus. en bovendien worden oefe- ningsreizen gemaakt, om het in theorie geleerde in practijk te brengen. Ook dat gaat op een originele manier! Enkele officieren worden per vliegtuig, meestal een paar kleine Austers, boven een bepaald oefenterrein uitgezonden. Zij kunnen zelf de route bepalen en dus vanuit de lucht het opera tieterrein verkennen. Op een te voren bepaalde tijd moeten zij dan een krijgsplan aan hun colle ga's en de ieraren overleggen. En dat er dan een levendige discus sie volgt, is eigenlek een over bodige mededeling. Ook het onderwijs in de klas lokalen is aan de practijk ont leend. Een vijftiental kapiteins zat bijvoorbeeld tijdens ons bezoek met rode hoofden gebogen over het probleem hoe de Amerikanen er tijdens de laatste wereldoorlog in waren geslaagd een bepaalde zeelanding uit te voeren. De situa tie op het strand werd grondig en daar en daar inundaties met enkele droge wegen De Amerika nen hadden in hun plan we) tanks willen gebruiken, maar door „on voorziene omstandigheden ging dat niet door" En of de h.h offi cieren nu maar even kortweg wil den opschrijven hoe zij dat eiland even zouden némen Dat alles is de theorie van de practijk. De werkelijke practijk volgt meestal gedurende de zo mermaanden, want in die tijd worden de „leerlingen" viei maan den gedetacheerd bij wapens waar zij onbekend zijn Zó gaat een Officier van de infanterie vier maandjes „volontsnen" bij de cavallerie of de infanterie En de van-huis-uit-infanterist krijgt vier maanden luchtmacht of marine Voor een klein deel wordt de i practijk ook in hel eigen gebouw geoefend Telefoon staf-oefeningen I zouden misschien de PTT ou stang jagen en daarom bes hikt het ge bouw over een speciale interne oefencentrale, waarmee men on gestoord aanvallen en verdedigen i kan. Na zo'n tweejarige cursus voigt I bij geschiktheid althans een 1 detachering als stafofficier. Dan j komen de voormalige leerlingen op een hoofdkwartier of een staf- j bureau. Na enige tijd wordt de I geschiktheid nogmaals bekeken. 1 De bekroning van de studie aan de Krijgsschool en van de prak tijk bij een hogere staf is de uit reiking van het zgn staf-brevet. Daarna is het nog slechts een kwestie van wachten op een plaats Emma in beroep tegen beslissing KNVB DEN HAAG Het bestuur van de voetbalvereniging Emma heeft besloten niet te berusten in de be slissing. welke door het bestuur van de KNVB is genomen inzake de wedstrijd VVVEmma. Zoals bekend, heeft het bestuur van de KNVB de wedstrijd tussen VVV en Emma, op 28 October te Venlo gespeeld, en welke ontmoe ting in verband met het onwel worden van de scheidsrechter moest worden onderbroken voor het zoeken naar een andere arbi ter. geldig verklaard. Liefste tvens Directeur van de Hogere Krijgs school is de kolonel van de Ge nerale Stal J. H. Couzy, een man mei een jarenlange militaire er varing. die lang op de vervul ling van zijn u:ens heelt moeten wachten en zelfs op een gegeven moment de moed al geheel had opgegeven Zijn liefste wens was altijd ..leraar aan de krijgsschool". Pogingen in die richting bleven tevergeefs. Na de oorlog moest kolonel Couzy commandant van een infanterie-brigade worden. Hij kreeg zelfs reeds de officiële opdracht, en was er tenslotte zo op ingesteld dat hij als artillerist de infanterie zou gaan leiden, dat de hele Krijgsschool uit zijn gezichtskring verdween Maar 'oen de kolonel een verzoek kreeg leraar te worden aan de Hogere Krijgsschool, nam hij dit aanbod aan. Op 1 Juni 1950 werd hij benoemd tot directeur. Technische k.o zege van Van Hoek op Clayton LONDEN De Belg Louis van Hoeck heeft Maandagavond door technische knockout gewonnen van de Britse kampioen vedergewicht Ronnie Clayton. De scheidsrechter staakte de strijd in verband met een grote wond boven het linker oog van de Engelsman. de klas nog met. maar wel krijg ik de Indruk, dat hJJ een eigen weg bewandelt, een Hollands geluid laat horen en niet ge makkelijk in al te verre abstracties zal verdwalen. Zijn verbeeldingen van vo gels en vissen zijn sierlijk en vertonen een levendige actie maar ook z'n stati sche plastieken en groepjes hebben sug gestieve kwaliteiten. In een stenen- groepje als Liefdespaar blijkt hij ook in de meer realistische stijl een per soonlijke opvatting te huldigen. Hij werkt met kennis vèn en liefde vóór het materiaal zowel in hout als steen cn al wil ik niet beweren, dat nu juist van Alkmaar de victorie begint, toch geloof ik, dat men goed zal doen zijn evoluties, zo goed als die van Reemer met belangstelling te volgen. C. A. S. Extremistische schilderijen en spiritueel beeldhouwwerk Er zijn in een paar andere bladen lelijke dingen gezegd over het werk, dat thans te zien is in enkele zalen van het Universiteitshuis. Ik ben bang, dat de filosofisch nogal topzware inleiding, bij de opening uitgesproken, mijn collega's een tikkeltje kittelorig heeft gemaakt (zoals *t mij ook ging) en dat zij daarna het werk niet helemaal objectief meer hebben kunnen zien. Wat zij aan sarcasmen over de kunstenaars meer speciaal de schil der hebben uitgestort, kan eigenlijk tegen alle abstracten in 't geweer worden gebracht. Ofschoon ook ik mijn hartgrondi ge bezwaren heb tegen vele abstrac ten en ik mij indertijd een indiges tie heb gegeten aan hun aller voor ganger Paul Klee (voor Kandinskv. de tweede of eerste ster van deze Castor en Pollux-combmatie maak ik reserve) ben ik nu toch ietwat ir. de verdedigende houding gedron gen. Hoezeer ik ook de humor van hun opmerkingen heb gewaardeerd, toch geloof ik dat Arnold Reemer onbil lijk is behandeld cn Commandeur, de beeldhouwer, die met één of gcén enkel woord wordt afgedaan, nog meer. De laatste tijd schijnt zich, meer dan tot dusver, in Alkmaar iets te roeren aan artistiek leven. Niet lang geleden maakte ik kennis met een bundeltje poëzie van een jong dich ter uit die stad. \vi. is werk respect afdwingt En op de tentoonstelling in het Studentenhuis aan het Le pelenburg kan men gewaarworden, dat er zich ook op het gebied der beeldende kunst in deze kaasstad iets beweegt, dat de aandacht vraagt. Het is ook mij voorlopig niet mo gelijk in Arnold Reemer e?n groot kunstenaar te zien. Maar is dat voor een jeugdig kunstenaar noodzake lijk? Al kan men met de richting, die hij dient, niet dwepen, men kan moeilijk ontkennen, dat hier een persoonlijkheid aan 't woord is, die ernst maakt met de situatie, die wellicht dwaalt, maar zeker niet moedwillig de zaken forceert, stellig geen charlatan of mystifica- teur en allerminst een prutser, zelfs geen klakkeloos navolger. Wat hij van Klee en Kandinsky moge heb ben geleerd, wat hij met Ouburg en andere verwante geesten gemeen moge hebben, wat hij van de na tuurvolken of van de kinderteke ningen moge hebben afgezien hier is een kunstenaar pur sang aan *t woord, die mcer verbeel dingskracht heeft dan menig gere nommeerd en geclassificeerd collega en die over een vaak fascinerend kleurgevoel beschikt, dat tot ieder een moet spreken, die onbevangen tegenover zijn werk gaat staan. Zijn collega Commandeur spreekt Het grote publiek gemakkelijker a.m. Om te zeggen dat hij groter kunstenaar ls dan Reemer ik zou dit nog niet voor mijn rekening willen nemen. Ook zijn werk gaat In de abstracte richting en is verwant aan enkele van ce 13 Parijse beeldhouwers, die indertijd in het Stee:. Museum hebben geëxposeerd, verwart ook aan Arp en Henry Moore Hun grootheid en hun fantasie benadert hU (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Een brand, die in weinige minuten uitgroeide tot een enorme vlammenzee heeft vannacht de papierwarenfabriek van de firma Haze in de ABC-straat geheel verwoest. Onder dc bewoners van deze dichtbevolkte wjjk tussen de Nieuwe Gracht en de Lange Nieuwstraat ont stond even een paniek, toen de vlammen aan alle kanten uitsloegen en het fabrieksgebouw op een paar muren na instortte. Verscheidene mensen, waarvan enkelen in nachtgewaad, sleepten in allerijl huisraad op straat en hebben lang in de onzekerheid geleefd, of hun woning gespaard zou blijven of niet. .Een uitgeputte brandweerman, die ternauwernood een vallende muur kon ontwijken, kreeg een shock. Hjj is naar een ziekenhuis gebracht, nadat hij en twintig van zijn collega's de stad voor een grote ramp hadden behoed. Acht stralen, gevoed door twee motorspuiten, waarvan één water pompte uit de Nieuwegracht en de andere was aangesloten op de wa terleiding, schenen aanvankelijk niets uit te richten tegen de hevi ge vuurmassa. Een machtige von- kenzuil steeg tientallen meters hoog en verspreidde zich over de aan alle zijden dicht aan de fabriek grenzende huizen. Deze dichte be bouwing leverde niet alleen ern stig gevaar voor overslaan van de brand op. maar maakte bovendien het blussingswerk zeer moeilijk. De slangen moesten door een nauwe steeg en door enkele hui zen worden gelegd. Van een lad derwagen af kon men het vuur slechts over daken bereiken. Lange tijd dreigde de brand cata strofaal te worden. De daken van de dichtstbij zijnde huizen vatten vlam. Dank zij echter het moedige optreden van de brandweerlieden, gecommandeerd door de heer Priester, kreeg slechts één van deze woningen ernstige schade, van groot voordeel was daarbij dat dc harde wind 's avonds was gaan liggen. Geruime tijd is ook de aan de Dat Arnold Reemer iets aan Kandinsky heeft te danken kan men zien aan zijn hierbij afge beeld „Object in de ruimte". Links een vogel-verbeelding van de beeldhouwer Comman deur. papierfabriek gebouwde machine fabriek van de firma Wilbrink (Zuilenstraat) in gevaar geweest, nadat een asfaltdak had vlam ge vat. Personeel van deze fabriek, waarvan de muren door de gewel dige hitte begonnen te scheuren, gelukte het echter de vlammen met emmers water te doven. Eerst om twee uur vannacht, drie uren nadat de brand was uit gebroken. konden de ontstelde buurtbewoners weer verlicht adem halen. Onder hen waren verscheidene oude mensen uit de „Sionskame- ren", een hofje dat dicht aan de verwoeste fabriek grenst. Van één van deze woninkjes is het dak ge deeltelijk uitgebrand. Huisraad ging daarbij vrijwel niet verloren en dc bewoners een bejaard echtpaar met inwonende kinderen en een baby vonden tijdig een veilig heenkomen De doornatte en verkleumde brandweerlieden werden om half drie afgelost. Ze konden zich toen tegoed doen aan koffie en brood van gastvrije studenten uit één van de huizen, waar de brandslangen waren gelegd. Deze studenten waren de eersten die de brand ontdekten. Even over elven zagen zij een vuurgloed in de fabriek en telefoneerden onmid dellijk de brandweer. De oorzaak blijft nog een raadsel. Het gebouw was 's middags om kwart over vijf door het personeel verlaten. De schade is groot en zou slechts gedeeltelijk door verzekering wor den gedekt. Er was een kantoor in de fabriek ondergebracht, er ston den machines en er waren grote partijen kartonnen vleesschaaltjes en bordpapieren deksels voor jam potten e.d. opgeslagen. Vanmorgen vroeg was alles wat er nog restte een massa smeulend puin tussen een paar trieste, af gebrokkelde muren. De tuinen van verscheidene bewoners van de Zuilenstraat waren veranderd in modderpoelen en in kamers en gangen, waar brandslangen hadden gelegen heerste grote wanorde. Pas ver in de ochtend kon de brand weer inrukken, enkele uren nadat de burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en de hoofdcommissaris, de heer R. W. van Eijk. die de blussingswerkzaamheden onafgebro ken hebben gevolgd, de plaats des onheils hadden verlaten. Skikampioenschappen te Val d'Isere DEN HAAG. De Nederlandse skikampioenschappen voor dames en heren zullen, evenals het vo rige jaar, te Val d'Isère in de Haute Savoye in Frankrijk wor den gehouden. Als data zijn Za terdag 19 en 20 Januari vastge steld. Van 7 Januari af tot aan de kampioenschappen zal een voorbereidende ski-technische trai ning worden gehouden in Val d'Isère. Op de dag, voorafgaande aan de Nederlandse kampioen schappen, zullen de Nederlandse interacademiale kampioenschap pen plaats vinden. De jaarlijkse wedstrijden om het kampioenschap der lage landen, waaraan Engeland, België, N e- derland en Denemarken (als gastheer) zullen deelnemen, zijn vastgesteld op 12 en 13 Januari. De wedstrijden worden eveneens te Val d'Isère gehouden. Aan de hand van de trainings- resultaten te Les Praz, welke training van 24 December tot 6 Januari wordt georganiseerd, zal het Nederlands team worden sa mengesteld. Weer een dodelijk ongeval op Berlijnse wielerbaan BERLIJN. De wielerbaan te Berlijn heeft voor de tweede maal in 1951 een slachtoffer geëist. Tij dens de zesdaagse, welke verleden week te Berlijn werd gehouden, kwam de Duitser Rudi Mirke, koppelgenoot van Preiskeit, te vallen, waarbij hij een hersen schudding en een hoofdwonde op liep. Thans is de 34-jarige Mirke aan zijn verwondingen overleden. In Maart van dit jaar bezweek onze landgenoot Gerrit van Beek in het ziekenhuis, nadat hij eveneens in een zesdaagse op dezelfde baan was gevallen. Met acht stralen bestreed de Utrechtse brandweer vannacht een grote brand in de papierwarenfa briek van de firma Haze in de A B.C.-straat, Aan de bomen vorm de zich onmiddelljk een dikke laag ijzel. Keres en Geiler nog steeds aan kop MOSKOU. De zestiende ea op een na laatste ronde van he! tournooi om het Russisch schaak kampioenschap heeft in de stand aan de kop geen wijziging ge« bracht. De partijen van de beide leiders Keres en Geiler werden afgebroken. Smyslov heeft nog een kans be houden door een overwinning oj Kopylov. Ook Taimanov verste vigde zijn positie in het tournoo door Moiseyev te slaan. De overige uitslagen luiden TerpugovSimagen 01; Bot winnikKotov VzVzFlohr- Averbakh \z Lipnitsky- Bondarevsky, afgebroken; Novo telnovAronin 01. Met nog een ronde en een aan tal afgebroken partijen te spelei luidt de stand: 1. en 2. Keres en Geiler me ieder 10% pnt. plus een afgebr partij. 3 en 4 Taimanov en Smys lov met ieder 9V2 pnt. plus ee: afgebr. partij. 5. Petrosyan 9 pnt plus twee afgebr. partijen, 6 Bot winnik 9 pnt. plus een afgebr" partij, 7 Averbakh 9 pnt., 8 en Bronstein en Kotov met ieder pnt. plus een afgebr. partij, Aronin 7% pnt. plus een afgeb: partij, 11 en 12 Kopylov en Sim: gin met ieder IVz pnt. 13 Bond revsky 7 pnt plus twee afget partijen, 14 Flohr 7 pnt, plus el afgebr. partij, 15 Moyseyev 61 pnt. 16 Lypnitsky 4% pnt pli twee afgebr. partiien, 17 Novote nov 3 punten, 18 Terpugov 2' punt. plus een afgebroken parti Dick Savitt speelt niel in Davis Cupteam MELBOURNE. Na zijn neder laag in drie sets tegen de Australië Frank Sedgman in de kampioen schappen van de staat Victoria. i Dick Savitt. kampioen van Wimble don. teruggetrokken uit de Amen kaanse ploeg, die Donderdag tege. Zweden zal spelen in de inter-zon finale voor de Davis-Cup. Sedgman had in zijn buitengewi ne vorm slechts 58 minuten nodi om Savitt met 86. 60. 64 verslaan. Een half uur na de nederlaa maakte Frank Shields, de Amen kaanse chef d'équipe. bekend, di Savitt geen enkelspelen tegen Zwt den zal spelen. Voor de enkelspel* heeft hij aangewezen de vetera? Ted Schroeder en de jonge Ton Trabert. door EDWARD HOPE „Héhoor eens even testeerde hij. „Als je vader hetzelfde verhaal vertelt als aan mij dan ben je zuur. Daar klopt geen zier van.'' „Ooh zo „Ja of nee". „Goed dan". Ze legde haar hand in de zyne Hij vond het een lieve hand. Ze glimlachte. „Hoor nou eens," zei hij ver ward, „als deze gekke geschiedenis tussen jou en mij nu eens écht wordteh laten we dat eens veronderstellen" „Bèn je gek! Dat kan nietLa- ten we dat telegram maar eens be- kenken." Ze liep naar de hall. Hij las mee over haar schouder. Detroit mich 337 H 90872 JM Blue 529 P Aan de Rector Universiteit te Princeton Princeton NJ Mijn neef Paul Lawton telegra feert dat hij iets heeft met danse resje stop begrijp niet hoe univer siteit toelaat dat deze dingen ge beuren stop wees zo goed de zaak te onderzoeken en me van situatie op de hoogte te brengen. Charles M. Lawton 848 P Midge zocht een potlood op. Paul dicteerde het adres van zijn oom. „Zo. Wat zal ik er nu inzetten?" „Nou. zeg maar dat ik een voor beeldig mens ben. de trots van de universiteit, smetteloze reputatie". „Dat is idioot. Je moet denken dat dit telegram zogenaamd door mijn vader wordt verstuurd!" „Dat is zo ja". „En hoe vind je dit?", vroeg ze en ze schreef snel wat op: Heb niets verkeerds in kwestie van uw neef gevonden stop bedoe lingen onbaatzuchtig en philan- thropisch M. Mercer. Paul keek bedenkelijk. „Nee. hij is nu eenmaal van mening dat ik ongelijk heb. Hii zou nooit geloven dat er helemaal niets was". Hij keek over haar schouder naar wat er stond. „Waarom houden we niet wat daar staat en voegen we er alleen iets bii over uitscheiden en zo?" geheel onbaatzuchtig en phi- lanthropisch stop hij besloot op aandrang onmiddellijk van de zaak af te zien. „Wat denk je daar van?" „Dat zal hij vast en zeker gelo ven". „Goed zo". Ze vouwde het tele gram heel klein op en stopte het in een vakje van haar portemonnaie. ..Ik zal het morgenochtend direct versturen". „Ik eh.. ik weet werkelijk niet hot. ik je moet bedanken". „Dat weet je best En zorg maar dat je dat goed doet ook". Ze stonden naast elkaar voor de open haard Hij keek haar aan en voor de eerste keer sloeg zij haar ogen neer. „Die twee dozijn verliefde stu denten spelen is een aardig karwei", zei hij. „Een deel van de overeenkomst is. dat je je blijft herinneren, dat je toewijding en liefde helemaal theoretisch zijn". „Alle vierentwintigMoeten alle vierentwintig ikken zich dat herinneren?" „Allemaal!" Ze keek hem weer aan en glimlachte. Daarvan kreeg hij een raar gevoel in zijn maag alsof hij in een lift stond die te snel omlaag ging. „Maar als alles voorbij is", zei hij en hij moest kuchen voor hij verder kon gaan. „Ik bedoel, als dat hele complot van ons nu afgelopen is., eh.. kan ik dan., zou ik dan. „Als het complot afgelopen is ben ik op weg naar Parijs". Ze ging in een stoel zitten. „Ik wij dat meisje wel eens zien Den je dat dat kan?" De rimpels kwamen weer op zijn voorhoofd. Wel nee. zeg!" „Hooi eens. ik ben zó nieuwsgie rig dat ik haast knap. En boven dien zou het voor mij wel goed znn dat het gerucht rond ging dat ik in een van de slaapkamers was ge weest". „O. maar daar komt niets van „Is er ergens overdag of 's avonds geen ogenblik dat de anderen weg zijn?" „Maar je kent toch de strenge regels voor meisjes op kamers „Nu ja een meisje meer of min der doet er ook niets toe", zei ze lachend. ..Dat is niet waar. We kunnen het niet helpen dat dèt meisje daar is". „Dan kan je er ook niets aan doen als ik kom Bovendien kan ik je chanteren". „Dat zou je toch niet doen". „Natuurlijk niet. Maar als ik dat niet doe. kan jij wel zo netjes zijn om te proberen „Dat is tóch chantage. En boven dien is het een onnodig risico". „Niet als we oppassen. Denk nu eens na. Wanneer is iedereen waar schijnlijk weg?" „Nu een paar minuten over zes gaat iedereen eten. Dat zou de beste tijd zijnmaar „Tien over zes dan?" „Eh...." „Dan kom ik om tien over zes. Als de kust veilig is moet je een witte handdoek uit je raam hangen. Goed?" „Als het dan moet: goed....!" „He* moet. Waar woop je?" „Anderson Hall 54. Hier". Hij nam een brief uit zijn zak. en gaf haar de enveloppe. „Hier is het adres. En vergeet die handdoek niet: als hij niet buiten hangt, kom dan niet". Ze pakte de enveloppe aan en legde die naast haar op tafel. Ze keek minachtend. „Gek handschrift" zei ze „er p&èrse inkt Het handschrift was van Frances Arbuthnot. Hij bloosde. E. sloeg een deur toe. Midge sprong op. „Vader! zei ze. Ze rende naar het raam aan de andere kant van de kamer en deed dat open. „Psst. Schiet op!" Paul wachtte geen seconde. Hij zag een bloemenperk een meter onder zich. Hij sprong omlaag. Er kraakten takken onder zijn voelen. „We] te rusten!", hoorde hij Midge allesbehalve zacht roepen. „Wel te rusten lieve Harold!" 2 Hij kleedde zich langzaam uit. Hij dacht verward aan een mil- lioen dingen tegelijk. En aan een millioen personen tegelijk. Maar al die personen waren steeds een en dezelfde Midge Mercer. Hij werd er gek van. „Ze is ging het in zijn hoofd, „ze isze is Hij kon geen overtreffende trap vinden, die aangaf wat ze wel was. „O oh!" zuchtte hij wanhopig toen hij de complicaties overzag. „Verdraaid, ooobvau!" Maar dat had weinig met Midge te maken, want hij trapte gewoon in een punaise Met z'n blote voet. Hij deed zijn pantoffels .en een pyama aan. Hij pakte zijn tanden borstel. Toen hoorde hij wat. Beng- beng-beng. Dat was boven. Dat was het afgesproken signaal als Curly in nood zat Wat nu Beng-beng-beng. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 12 DECEMBER 195! HILVERSUM l. 402 m. N.C.R.V.: 7.— Nieuws: 7.15 Een woo: voor de dag: 7.30 Zendersluiting: Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor zieken: 9 30 Waterstanden; 9.35 Grarr. foonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgd dienst: 11.— Gramofoonmuzlek; „Pagoda Road", hoorspel; 12.Ten cn piano: 12.30 Land- cn tuinbouwrr. dedelingcn: 1233 Gramofoonmuzie 12.37 Tweede Adventstonde; 12.59 Kk» gelul: 13.— Nieuws: 13.15 Protestant Interkerkelijk Thuisfront: 13.20 Ba: muziek; 13.50 Gramofoonmuzlek; H Vocaal kwartet; 14.35 Gramofoonny ziek; 14.45 Voor de meisjes: 15.— merorkest en 60listc; 15.45 Voor jeugd; 16.30 Zcndersluiting: 18.— N« 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Mal nicrskapel; 19— Spectrum van Christeliikc Organisatie- en Vereniging leven: 19 15 Boekbespreking: 19.30 Co: mentaar Familie Competitie; 19 40 F diokrant; 20.— Nieuws en weerberic. ten: 20.10 „Ambon en Kerstfeest", serie; 20.20 Radio Phllharmonisch kest: 21.25 „De Bijbel als Boek", ci. Planorecital; 22.32 Internationaal Eva serie; 21.45 Geestelijke liederen: Pianorecital; 22.32 Internationaal Eva gelisch Commentaar: 22.45 Avondove denking: 23.— Nieuws en S.O.S.-b richten: 23.15 Gramofoonmuziek; 23. „Hoe zit dat met mijn kind?'', causer. 23.35 tot 24.— Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. V.A.R.A.: 7.— Nieuws: 7.15 Ochten gymnastiek: 7.30 Zendersluiting; Nieuws, en weerberichten; 9.12 GraR foonmuziek; 9.50 Voor de huisvrotf V.P.R.O.10.— Schoolradio; V.A.RJ 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Grarr foonmuziek: 10.45 Voor de huisvrou' 11.— Gramofoonmuziek; 12— Vcc dracht; 12.15 Pianoduo; 12.30 Land. tuinbouwmededclingcn: 12.33 Voor - platteland: 12.38 Orgel en zang: 12' Kalender; 13.— Nieuws: 13.15 Metro? Ie orkest en solist; 13.50 Regeringr- zcnding A. J. May „Groot cn klein t1 drijf in Suriname": 14.— Gesprot' portret: 14.15 Jeugdconcert; 15— derkoor: 15.20 Piano en cello: 15.30 Vc de Jeugd: 16.10 Idem; 16.30 Zenders!: ting; 18.— Nieuws: 18.15 V.A.R A -var 18.20 Actualiteiten; 18.35 Amusement muziek; 19 „Doen wij het zeK doet de Staat het", discussie: >:3- Schaak wedstrijd Nederland—DenerrT ken: V.P.R.O.: 19.30 Voor de jeuf V.AJt.A.: 20.— Nieuws: 20.05 „OP korrel": 20.15 Promenade orkest, W' koor en solisten: 21.— Aetherfon- 21.40 Concertgebouwork.: 22.15 ,,Spr-' hanen", causerie; 22.30 Joodse ding: 23.— Nieuws; 23.15 tot 24.— Ga mofoonmuzlek.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4