Biltse politie ontdekt frauduleuze handel in effecten Dramatisch slot van Straatsburg 1951 Zal spion Krantz toch worden vervolgd? 4 Op het spoor door onderzoek van huishoudboekje Ziekenfonds-premie verhoogd van 3.6 tot 3.8 pCt Nederland betuigt deelneming aan Denemarken Niet te veel water bij de melk Spaak gaat heen en verwijt Assemblée wijsheid des doods Kind verdronk in afvoerput je \Eén meisje en vele mannen^ Woensdag 12 December 1951 BILTHOVEN. Een onderzoek naar de manipulaties van de in Bilt- boven werkende docb uit Amsterdam afkomstige huishoudster K. met de haar toevertrouwde gelden heeft de Biltse politie op het spoor gebracht van een frauduleuze effectenhandel. waarb(j Inwoners van Haarlem en Heemstede betrokken zUn en waarschUniyk ook waardepapieren uit vroe ger Joods bezit in bet geding zijn. Ook de fiscale recherche te Utrecht is thans in deze uiterst ingewikkelde zaak gemengd. Toen de werkgevers van mevr. K. I ontdekten, dat hun huishoudster haar uitgaven weliswaar keurig in het huishoudboekje vermeldde, doch j de leveranciers niet scheen te beta len, werd op vermoeden van verduis tering een onderzoek tegen haar in gesteld. Een huiszoeking in haar ka mer, leverde geheel onverwachts het vermoeden van een onwettige effec tenhandel. waarin, naar later bleek, een zekere S. uit Heemstede een be langrijke rol speelde. Deze man. die voor onbemiddeld doorging, schijnt gedurende de oorlog goede zaken ge daan te hebben. Om echter de schijn van armoede te bewaren en zodoen de de belastingen te misleiden, stelde Onvoldoende voor opstellen: arrest DEN HAAG. Tegen 23 onder- officieren uit de Palmkazerne. die op 6 November op bevel van de commandant kolonel Greter voor kofte tijd in arrest werden gesteld, omdat zij zich niet op de gevraagde wijze van een opdracht hadden ge kweten. zullen geen verdere maat regelen worden genomen. De onder-officieren hadden op dracht gekregen een rapport te schrijven over de oefening ..Coun- terthrust". Maar de rapporten, die zij op Dinsdag 6 November inlever den waren zó onbeduidend, dat de commandant er een verwaarlozing van de dienstbelangen in zag. Hii liet de 23 onder-officieren in arrest stellen en gaf opdracht nieuwe rap porten op te stellen Deze waren bevredigend en de onder-officieren werden uit arrest ontslagen. Wèl werd hun medegedeeld, dat een na der onderzoek zou volgen. Dit is thans afgesloten DEN HAAG. Met ingang van 1 Januari 1952 wordt de zieken fondspremie voor verplicht verze kerden verhoogd van 3.6 tot 3.8 pet. van het loon. De werkgever moet de he'ft van die premie van het loon van de werknemer inhouden. hij gedurende en na de bezetting Amerikaanse effecten ter beschik king van verscheidene relaties. Deze moesten de papieren op hun eigen naam aangeven en laten registreren. Zo ontving mevr. K. er een aantal, waarvan zij er sommige mèt doch an dere zonder zijn toestemming ver kocht. Een zekere V. uit Haarlem, die effecten van S. kocht en deze liet registreren, was ze toen meteen voor een belangrijk deel kwijt, daar ze aan de vroegere eigenaars werden toe gewezen. S. nam ook een zekere P. uit Haarlem in de arm, die de hem toevertrouwde papieren via een vrouwelijke kennis verkocht en de opbrengst, ongeveer 7.000.in zijn eigen zak stak. Aan S. vertelde hij dat er bij de aanmelding der betrok ken effecten iets was misgelopen. Bij verder onderzoek is komen vast te staan dat de vrouwelijke relatie van P., een Joodse vrouw, hem tijdens de bezetting haar effecten en waarde volle voorwerpen heeft laten ver kopen. Daar P. bijna uitsluitend za ken deed met S ligt het vermoeden voor de hand, dat de vrouw in deze affaire effecten heeft verkocht, die vroeger haar eigendom waren ge weest. Inmiddels is de huishoudster uit Bilthoven weer op vrije voeten ge steld. daar voor de veronderstelde verduistering geen doorslaggevende bewijzen aanwezig waren. ..Pfaff" verliest zig-zag-proces DEN HAAG. De minister president, dr W. Drees, heeft in een telegram aan de eerste minis ter van Denemarken namens de Nederlandse regering zijn leedwe zen tot uitdrukking gebracht met het omkomen van vijf leden van de bemanning van de reddingboot uit Hvide Sande in Noord-Jutland. Hij heeft de eerste minister van Denemarken verzocht zijn deelne ming te willen overbrengen aan de nabestaanden der slachtoffers. AMSTERDAM. Een maand geleden stond voor de politie rechter de directeur van een Naardense coöperatieve melkcen- trale terecht, omdat de Keurings dienst in een monster melk uit zijn fabriek zeven pet te veel wa ter had gevonden. De directeur verklaarde toen. dat het monster was getapt uit leidingen, die juist met water waren schoongespoeld. De politie-rechter hield de zaak aan om getuigen te horen, die bij het monster-nemen aanwezig wa ren geweest. Op grond van hun verklaringen heeft de politie-rech ter geconcludeerd, dat er in die fabriek niet met melk was ge knoeid en de directeur dus vrij gesproken. Jongelui wilden met gestolen auto naar Afrika DEN HAAG Drie jeugdige Ha genaars een jongen van zeven tien. een jongen van achttien en een meisje van vijftien hebben in Den Haag een auto gestolen en zijn daarmee naar de Belgische grens gereden. De marechaussee bij Bergeyk hield het drietal daar aan en stuurde het terug naar Den Haag. Nadat de kinderpolitie het trio aan de tand had gevoeld. kwam het hoge woord eruit:zij wilden per auto naar Afrika. Goedkoop telefoneren met Nieuw Guinea DEN HAAG Met ingang van 9 Januari 1952 zullen in het radio- tclefonieverkeer met Nederlands Nieuw-Guinea niet zakelijke ge sprekken (familiegesprekken) wor den toegelaten tegen een verlaagd tarief. De maximum spreektijd zal 3 minuten bedragen. Radioprogramma DONDERDAG 13 DECEMBER HILVERSUM I 402 M.: KRO: .00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgi sche kalender; 7.30 Zendersluiting; 900 Nieuws: 9.10 Voor de hutsvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuzick; 9.40 Schoolradio. NCRV.; 1000 Gewijde muziek; 10 30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmu- Eiek: 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoon- muzlek; 12.15 Orkestconcert; 12.3012.33 Nand- en tuinbouwmededellngen: 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws en Katholiek Jtleuws; 13.20 Gramofoonmuzlek; 1335 Amusementsmuziek. NCRV.; 14.00 Pro menade orkest en solist; 1445 Voor de Vrouw; 15.15 Plano-kwartet; 15 55 Gra mofoonmuzlek; 16.00 Bijbellezing: 16.30 Zendersluiting; 1800 Nieuws. 1815 Jeugdjournaal; 18.40 ..Op de Stelling"; 3350 Leger des Hetls muziek; 19 05 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Verzoekpro- gramma. 19 40 Radtokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 2010 Gevarieerd pro gramma; 22.15 Buitenlands overzicht; 22 35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond- overdenking; 23 00 Nieuws en SOS-be- tichten; 23.15—24.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II 298 M. AVRO: 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Zendersluiting;: 9.00 Nieuws. 9.10 Mor genwijding; 9.25 Gramofoonmuziek; 9.30 ,JDe Groenteman"; 9 35 Gramofoonmu ziek; 10.50 Voor de kleuters; 1100 Ra- dioscoop. 11.45 „Tussen Sinterklaas en Kerstmis", causerie; 12.00 Dansorkest en solisten; 12.25 „In 't spionnetje"; J2.30 Land- en tulnbouwmededelingen; 12.33 Pianoduo; 1250 Financieel over zicht; 13.00 Nieuws; 13 15 Mededelingen cf gramofoonmuzick; 12.30 Amusements orkest en solist; 13 55 ..U kunt het ge loven of niet"; 14.00 Voor de vrouw; 34 45 Orgelspel; 15.00 Voor de zieken; 36 05 Hersengymnastiek; IG 30 Zender- sluiting; 1800 Nieuws- 1315 Voor de jeugd; 18.40 Gramofoonmuzlek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19 05 Voor burger en militair. 19.15 Operette-walsen; 19.40 Ronde Tafel Parlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20 15 Radio Phllhar- inonlsch orkest en solisten; 21.30 ..Hon derd gulden", hoorspel. 22 45 Gramo foonmuzlek; 2300 Nieuws; 23.15 Sport- actualltelteu; 23.30—2400 Gramofoon muziek. Engeland. BBC Ught Programme 1500 en 247 M. 12 00 ..Mrs. Dale's Dagboek": 12.15 Ge varieerde muziek; 12 45 Voordracht; 33.00 Lichte muziek: 13.45 Orkestconcert; 34-45 Voor de kinderen; 1500 Voor de Vrouw; 16 00 Hawaiian muziek; 16 30 Voor de soldaten. 16 45 Lichte muziek: 17.15 ..Mrs. Dale's Dagboek"; 17 30 Cau serie; 17.45 Lichte muziek; 18 15 Gramo foonmuziek; 18 30 Militair orkest; 19.15 Voor de Jeugd. 19.45 Hoorspel; 20.00 Nieuws; 20 25 Sport; 20 30 Verzoekpro gramma: 21.00 Gevarieerd orogramma; 22.00 Brievenbcantwoordlng- 22.30 Hoor spel; 23.00 Nieuws; 2315 Actualiteiten; 23 20 Dansmuziek; 24.00 Voordracht; 23.1? Orgelspel; 0 561.00 Nieuws. Brussel 324 M. 11.45 Balletmuziek; 12.00 Operettemu ziek; 12 30 Weerberichten; 12.34 Voor de landbouwers,; 12.42 Gramofoonmu ziek- 12.50 Koersen; 12-55 Gramofoon muziek. 13 00 Nieuws; 13 15 en 14.00 Gramofoonmuziek; 1500 Engelse les; 35.15 Dansmuziek: 15 40 Franse les; 16.00 Lichte muziek; 16.30 cn 16.50 Gramo foonmuzlek- 17.00 Nieuws: 17.10 Gra mofoonmuzlek; 17.15 Voor de kinderen: 38.15 Gramofoonmuziek. 18 30 Voor de Boldaten; 19 00 Nieuws; 1930 Kantwerk stersliederen; 19.50 Causerie 20 00 Ver- zoekprogramma: 21.00 Klankbeeld: 2130 Gramofoonmuzlek: 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws: 22.15 Kamermuziek; 23 00 Nieuws; 23.05—24.00 Gramofoonmuziek. DEN HAAG. De naaimachi- j nefabriek „Pfaff" heeft het pro- ces-in-kort-geding tegen du „Fri- dor"-naaimachine-fabriek verlo ren. „Pfaff" had „Fridor" aange- j klaagd, omdat deze ook reclame maakte met „zig-zag-naaien", ter. I wijl „Pfaff" meende dit reclame woord alleen voor haar automati sche zig-zig-naaiende machines te mogen gebruiken. Leeftijdsgrens voor dienstplichtigen (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Binnenkort is een beschikking te verwachten waarbij de leeftijdsgrens voor ont slag uit de dienst van dienstplichti gen, die sedert October 1939 was opgeschort, weer zal worden vast gesteld op 35 jaren voor dienstplich tigen beneden de rang van onder officieren. op 40 jaren voor onder officieren en 45 jaren voor officie ren. Dienstplichtigen, die in werkelijke dienst zijn op het ogenblik dat zij krachtens deze weer in werking tredende bepaling, uit de dienst zullen moeten worden ontslagen en die in dienst wensen te blijven zul len in de gelegenheid worden ge steld een vrijwillige verbintenis als beroepsmilitair te sluiten. Rabar schaakkampioen van Joegoslavië BELGRADO. De 31-jarige Braslaf Rabar, redacteur van het in Zagreb verschijnende weekblad vooi de schaaksport, is schaakkampioen van Joegoslavië geworden. In het te Serajewo gehouden tournooi be haalde hij 13 punten uit 18 partijen. De tweede en derde plaats werden gedeeld door Peter Trifunovic en Andrea Fuderer met 12 punten elk. De titelhouder Svetozar Gliroric eindigde op de zevende plaats. Het was de eerste maal dat Rabar het kampioenschap behaalde. Botwinnik heeft nog achterstand MOSKOU. In de Russische schaakkampioenschappen is de voor laatste ronde gespeeld, zonder, dat wereldkampioen Botwinnik zijn achterstand heeft kunnen verklei nen. Alle spelers moeten nog één partij spélen. De stand aan de kop is op het ogenblik: Geiler en Keres 1014 punt met allebei nog een afgebroken partij, die afgespeeld moet worden. Smyslov en Taimonov 9^4 punt met een afgebroken partij. Petro- syan 9 punten en twee afgebroken partijen. Botwinnik 9 punten en een afgebroken partij. Nieuwe feiten zouden aan het licht zijn gekomen (Eigen bericht) DEN HAAG. De verhoren van mr. Krantz de op 28 October in verband met de Tsjechische spionna- ge-zaak gearresteerde ambtenaar van de Rijksdienst voor het Nationale Plan hebben thans zodanige ge gevens opgeleverd, dat Krantz tóch zal kunnen worden vervolgd. Welke nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen is nog niet geheel dui delijk. In het aanvankelijk door de rege ring verstrekte communiqué werd medegedeeld, dat hoewel men reeds lang op de hoogte was van Krantz' spionnage-activiteiten het niet moge lijk was een strafvervolging tegen hem in te stellen. Dat vond zijn oor zaak in het feit. dat Krantz' hulp aan de Tsjechische agent Neumann was verleend in de periode, toen de wijzi gingen in het Wetboek van Straf recht met betrekking tot spionnage nog niet van kracht waren geworden. Toen deze wijzigingen eenmaal in werking waren, was de samenwer king tussen Neumann en Krantz ver broken. Krantz was tóch gearresteerd omdat, zoals werd gezegd, de jus titie nog een appeltje met hem had te schillen in verband met zijn spionnage-activiteit in Praag. Volgens hardnekkige geruchten, die in doorgaans goedingelichte kringen de ronde doen. zou er verband bestaan tussen deze acti viteit en de arrestatie van de Ne derlander L. B. van D., lid van de missie-opsporing van vermiste Ne derlanders. Deze B. werd in i948 door de Tsjechische politie op be schuldiging van spionnage gear resteerd. Hij is later, toen hij in Tsjechoslo wakije over de grens was gezet, ook hier nog enige maanden vastgehouden. STRAATSBURG. De zitting der Assemblée Is niet zonder verrassing geëindigd. De brief, waarin president Spaak zfjn functie neerlegde, viel als een bom in de aan statuaire wijzigingen gewijde besprekingen van de laatste zittingsdag.. Spaak heeft ook tijdens vorige zittingen herhaaldelijk met aftreden gedreigd, doch desondanks kwam zijn besluit hoogst onver wachts voor een vergadering, die de overtuiging had weinige uren tevoren een belangrijke stimulans te hebben gegeven aan dc besprekingen der zes ministers over het Europese leger. Het verlies van een president, ming en het goedkeuren van een wiens kwaliteiten als leider der Straatsburgse debatten algemeen waardering genieten, heeft in krin gen der Assemblee grote teleur stelling gewekt. De reacties waren echter gemengd, met een nog al in scherpe vormen geuite critiek op de wijze, waarop de president aan zijn stap een dramatisch effect i missie, heeft gegeven. Spaak heeft zijn besluit het no- dige relief gegeven, door. terstond nadat de bom gebarsten was, zijn plaats in de vergadering in te nemen en daar zijn houding te verklaren. Hij werd met applaus begroet, een applaus, waaraan ech ter niet alle afgevaardigden deel namen. Trouwens, Spaaks eigen land genoot, de liberaal Molz. had mèt de Labour leider Walker geweigerd in te stemmen met een adres der Assemblee, waarin Spaak met algemene stemmen op twee ont houdingen na verzocht werd van zijn besluit terug te komen. Ook de vlammende rede, waarin Spaak daarna aankondigde, dat het be lang van Europa niet langer in de Assemblee lag en dat hij „buiten deze muren" wilde treden om de publieke opinie voor een Europese vereniging rijp te maken, vond een verdeeld onthaal. Spaak stelde zijn besluit onder Bernard Shaws motto: „Laat ons de dwazen volgen, zie waarheen de wijzen ons gebracht hebben." Vlijmscherp was zi.in critiek op de Assemblee, die alleen de wijs heid bezat om te zeggen, wat er niet gedaan moest worden, „de wijsheid des doods". De Assemblee, waarin naar zijn zeggen geen zes tig mensen zitten, die werkelijk geloven in de noodzaak van een Verenigd Europa, had naar zyn mening al haar kansen gemist. De Assemblee heeft met 61 tegen twee stemmen en 16 onthoudingen een ontwerp-statuut goedgekeurd, dat de Raad van Europa meer po litieke volmachten geeft en even eens meer zeggenschap in het slui ten van verdragen. Met deze stem- rapport over de samenwerking op I economisch gebied van leden-staten met landen over zee, besloot de Assemblee haar zitting van 1951. Vóór de sluiting is namens de politieke commissie aan mej. Klompé hulde gebracht voor haar arbeid als rapportrice dier com- Job Roos k.o. ANTWERPEN. De Nederland se middengewicht-bokser Job Roos, (73 kg) is Dinsdagavond in de derde ronde van een gevecht over tien ronden knock out geslagen door de Amerikaanse middenge wicht Mel Brown (73 kg). Prins Bira gaat (voor 2de keer) trouwen PARIJS. Prins Birabongse van Siam. bij de autosportliefhebbers beter bekend als prins Bira. onder welke naam hij in 1948 de grote prijs van Zandvoort won zal 18 December te Parijs in het huwelijk treden met de Argentijnse Clia Ho ward. Het 36-jarige lid van de Siamese koninklijke familie trouwde in 1938 met de Engelse Ceril Hey- cock, van wie hij echter sedert Mei 1950 is gescheiden. Na de hu welijksvoltrekking in het stadhuis te Parijs zal op de legatie van Thailand in de Franse hoofdstad een Siamese plechtigheid plaats vinden. Villemain wint op punten van Cerello PROVIDENCE. Rhode Island. In een partij over 10 ronden heeft de Fran se middengewicht Villemain op punten gewonnen van de Amerikaan Cerello. Dinsdag is de nieuwe winter- zitting van de Provinciale Sta ten begonnen onder voorzit terschap van de Commissaris van de Koningin (de eerste figuur onder het baldakijn links). Men ziet niet alle Statenledeneen deel viel buiten het gezichtsveld van de lens. Naast de Commissaris zit de Griffier. Voor de lange zijwand ziet men als tweede van rechts de heer J. H. v. d. Wxirf, de nestor van de Statenleden (hij houdt de hand voor de mond). Tegen de smalle wand boven hangt het door Jan Boon ge schilderd portret van H. M. de Koningin. Door de pompeuze lichtkronen, die er vóór hangen is van dit portret slechts een klein gedeelte te zien. De lezer weet misschien nog, dat de plan nen om deze zaal te restaureren, waarbij het baldakijn en de lichtkronen zouden vervallen, terwijl het College van Ged. Staten, dat nu verspreid door de zaal zit. bijeengevoegd zou worden aan één tafel, zijn inge trokken uit zuinigheidsover- wegingen. Nieuwe zege van „Stierke" Mino DEN HAAG. In de eerste hal- ve finale van de internationale wel- tercompetitie heeft de Belgische bokser „Stierke" Mino in tien ron den op punten gewonnen van de Fransman Ussin. De verdere uitslagen waren: 2de halve finale: Schoenmaker (N.) wint op punten van Julien (Fr.); Harry Bos (N.) verliest op punten van Martina (Italië). Amateurs: Te Pas (Den Haag) wint op punten van Oostrum (Den Haag; J. v. d. Zee (Amsterdam) wint op punten van Vicky v. d. Berg «Den Haag)- H. v. d. Zee (Amster dam) wint op punten van J. de Jonge (Den Haag); Schuurman (Rotterdam) wint van Vink (Den Haag) door op medisch advies in de derde ronde de strijd te staken. In de partij tussen Schoenmaker en Julien maakte de laatste een veel sterkere indruk. Zeer groot waren de verwondering en veront waardiging in de zaal toen tenslotte Schoenmaker winnaar werd ver klaard. Het publiek koos de zijde van de Fransman, die onder gejuich op de schouders werd rondgedragen. Een der toeschouwers wierp bij wij ze van Drotest een stoel in de ring. Het was waarschijnlijk aan de grote politiemacht, die in de zaal aanwe zig was. te danken, dat verdere moeilijkheden konden worden voor komen. Dank zij deze onbegrijpelijke be slissing. komt Schoenmaker 15 Ja nuari in de finale van de weiter- competitie uit tegen de Belg „Stier ke" Mino. Om de derde en de vier de plaats zullen dan de verliezers van deze avond. Ussin en Julien, elkaar ontmoeten. (Advertentie 2. Al.) HH.AlLtMAAt ZW/1M£HBERG'S BOOKWOKSr..KOIOSSAAl! mTMEHM/sr/M ZKTCftVMP NA MNrtXSPCftr? VaTto ZHMA/M&xe's xeoNwoxsr OP/fBOXD.' Dinsdagmiddag vond men op de boerderij van de familie De J. aan het Laarelnd te Acbtcrberg- Rhencn het twee-jarig zoontje voorover gevallen in een afvoer- putje naast het woonhuis. Dr. Treffers kon niet anders dan de dood constateren. In het putje, ter grootte van 40 x 40 cm en waarin plm. 20 cm. water stond, lag een busje. Men vermoedt, dat het kindje dit heeft willen pakken, nadat het eerst het roostertje heeft verwijderd, met het noodlottige gevolg. De versla genheid in Achterberg is groot. door EDWARD HOPE Hij gooide zijn tandenborstel neer, dook in een kamerjas en vloog naar de deur Curly was alleen. Er waren ge lukkig geen rechercheurs, geen ge zagdragers van de universiteit, geen vertegenwoordigers van de Lawtomatic Equipment Corpora tion, geen andere studenten. Er was niemand behalve Curly. Paul zuchtte van opluchting. Curly zag er kleintjes en hulpe loos uit in de badjas van Buzz. Zc ging achterover op de sofa zitten. Haar enkels hadden niets met die van een jongen te maken. Paul stak zyn handen in de zak ken van zijn kamerjas. „Wat is er?" vroeg hij onvrien delijk. „Ik ben zo alleen...." „Alléén?" Hij keek haar ver baasd aan. „AJ-léén? Wat denk .ie dat dit is een fuif? Je mag al leen op de grond stampen in geval van brand, aardbeving of het plot seling uitbreken van pokken Pfft: éénzaam „Ik word bang hier. Ik ben zo alleen. Ga even zitten." Ze keek naar hem op een manier die haar streng verboden was. „Kan niet. Morgenochtend om acht uur heb ik al een college." „Even maar." Ze maakte uitno digend een plaatsje naast zich vrij. „Ik zeg je dat ik niet kan gaan zitten", zei hij. En ging zitten. „Ik ben zo bang", fluisterde ze. „Ik ook", zei hij „als je denkt dat ik hoera schreeuw van de pret dan zit je er naast." „Arme, arme jongen." Ze legde haar hand zacht op de zijne. „Nee, ik méén het", zei hij, „we willen je wel helpen, maar het is een groot risico." „Dat weet ik", zei ze vleierig „Je moet voorzichtig zijn. Jij moet ook meehelpen." Ze boog zich naar hem toe cn legde haar hand op .zijn schouder. „Ik weet niet hoe ik je moet be danken, Paul." Haar arm gleed om zijn hals. „Hééehooo", schreeuwde Paul. toen hij begreep wat ze deed. Hij sprong overeind, struikelde over zijn pantoffel en plofte op de grond Hij keek daar vandaan naar haar alsof ze hem met een dolk had gestoken. „Hében jij stapelgek ge wordenHij stond op. Curly keek hem verbaasd aan. Hij trok zyn kamerjas met een ruk recht. „Ikik probeer alleen maar De schok van deze nieuwe com plicatie gaf hem kracht. „Luister even. Curly Flagg. Pomp dit in je hoofd. Ik ben op jou net zo min verliefd alsals op je vader. Als ik een paard zie slaan en ik zorg dat de man, die het doet. er mee ophoudt, dan ga ik niet met dat paard vrijen. Zeg alsjeblieft nooit meer van die gek ke din een tegen me Als Paul Lawton op haar gezicht gelet had. dan zou hij daarop alle voortekenen gezien hebben van een naderende toorn. Ze vloog plotseling overeind als een kat die te lang is getergd. „Maak dat je weg komt. Schiet op» Nu! En kom nooit meer terug!" Pau] begreep niets van deze plotselinge wijziging in haar stem ming. „Hé, hoor eens", zei hij veronge lijkt. Ze vloog op hem af. Ze pakte hem zo hard bij de arm dat hij haar nagels in zijn vlees voelde. Ze ademde snel. ,.D'r uit! D'r uit! D'r uit! „Wacht eens even....!" Hij had de indruk dat hij de zaak wel recht kon zetten als ze maar niet zo'n haast had met hem er uit te gooien. Ze opende haar mond om weer wat te zeggen. Er werd geklopt. Cürly en Paul draaiden zich ge lijktijdig naar de deur. Een mo ment stonden ze doodstil. Curly herstelde zich het eerst. „Wie daar?" vroeg ze. „Ik." Het was de stem van Broughton. laag en voorzichtig. Ze opende de deur. Broughton keek verbijsterd naar Paul. Toen boog hy spottend en keek met een blik van verstandhouding naar Curly. „Neem me niet kwè-lijk," zei hij overdreven, „het spijt me. Het was niet mijn bedoeling te storen." Paul werd vuurrood. „Doe niet zo gek, Broughton! Hier is niets aan de hand!" „O néé? Nou, misschien vergis i k memaarHij boog op nieuw, heel diep. en liep terug naar de deur. „Zeg. jullie nemen me het toch as-je-blieft niet kwalijk....?" zei hij en verdween toen. „Héée! Hoor eensriep Paul. Broughton's hoofd verscheen weer in de deuropening. Hij knipoogde opzichtig. „Ik ben te vertrouwen." zei hij. Hij sloot de deur achter zich. „Nou. ik ga ook maar," zei Paul. „Dat vroeg ik daarnet al." Paul keek haar aan. Hij hief zijn handen wanhopig op. Hij liep naar de deur. „Wel te rusten." zei hij. Zij ant woordde niet. Hij moest zich be heersen om de deur niet achter zich dicht te snlijten. Curly viel voorover op de sofa. En huilde. Millioenen mensen hebben mil- lioenen dollars betaald om te zien hoe Yvonne L'Amour iemand kust, en om haar zachte liefdevolle woordjes te horen zeggen. A. Augustus McNeU hield niet van haar. „Nee, liefje," zei hij op een toon die hij als journalist had ge leerd, „die grapjes hoef je bij mij niet te proberen." Yvonne L'Amour stond voor hem. Haar armen hingen slap om laag (zoals in die beroemde scène uit de film „LOVE ME", en ze had tranen in haar ogen (honderd dollar per stuk, als ze die bij het filmen liet vloeien). „OSnoepie!" zei ze. „Niets Snoepienoem me ge woon Guus." zei hij kwaad. Want hij hield niet van die andere naam. „Jeje houdt niet van me!" zei ze met verstikte stem. „Je hoeft geen waarzegger te zijn om dat te weten. Ik hou niet van jou en jij houdt niet van mij. dus zijn we quitte." Hij stak een sigaret op en leunde tegen de piano. „En bovendien heb ik het zo druk dat ik van voren niet weet dat ik van achteren leef. Je moet niet van me verwachten dat ik hier heen kom om op mijn beste pak te laten huilen." Ze liep theatraal naar de grote sofa voor de haard. Ze zakte neer en keek Guus McNeal aan met Gebroken Ogen (blik 3 B). Hij werd er niet warm of koud van. „Ik heb je al gezegd," zei hij hard. „dat je dom was om niet bij Unterweiger je best te doen. Ik heb het aan zien komen. Je loopt door die film als een mechanische pop die niet voldoende opgewon den is. En dat alleen omdat hij eenmaal kwaad is geweest. Je bent een gaas." (Wordt vervolgd) SCHELPSTIJDINGEN Nederlandse schepen op weg naar Botterdam ALIOTH v. Port Alegre 11 te La* Paimas 20 verwacht; A LA MAK v. Cal cutta 11 nam. te Genua; ARNOUDS- POLDER v. Oporto pass. 11 Casquets 12 nam. te Antwerpen verwacht; ALM- KERK 11 v. Antwerpen te R'dam; AL- KAID v. Hamburg 11 nam. verwacht;; ALDERAM1N v. Newport News pass. 11 Noordelijk van Flores (Azoren); ARENDSKERK v. Japan 11 te Aden; ARNEDIJK v. New Orleans via Havre pass. 11 Noordelijk van Azoren;ARUN- DO v. New Orleans 12—13 du de Azoren verwacht; ALDAB1 v. Buenos Ayres via nAtwerpen 11 's avonds bij de Cana- rlsche Eilanden- ALUDRA v. Philadel phia pass 10 Noordelijk van Azoren; AMSTELVAART v. Houston pass. 10 Noordelijk van Great Abaco. BAARN 10 nam. 8 uur v Hamburg, 11 nam. 11 uur verwacht: BLIJDEN- DIJK v. New York vla Antwerpen pass. 11 Noordelijk van Azoren DIEMERD1JK 10 v Vancouver: DEPA- v. Londen binnenkort verwacht (Nlev. Goudr DALERDIJK v. Vancouver 9 v. Cristobal vla Havre 12 tn de Mon* Passage verwacht; DEN1 10 v. A'dam. EENDRACHT v. Hamburg 11 te Bre men; ESCAUT v. Parijs pass. 11 Kaap Gris Ncz. FRIESLAND 10 van Djakarta vla Aden: FRIESLAND (S.SM.) 10 van Huelva 16 verw.; FREDERIK van Ips wich binnenkort verwacht (Schellen). GLASHAVEN van Falkenberg 10 van Brunsbuttel; GAASTERLAND v. Leith 12 verwacht. HAGNO van Dublin 11 nam. 5 uur verwacht; HEEMSKERK 11 van Austra lië te Rotterdam. ITTERSUM van Galveston pass. 11 Dungeness 12 v.m. verwacht. JAPARA van Djakarta 10 's avond» van Djeddah naar Suez; JOZINA van Port Luautey pass. 11 Oporto. KOTA BAROE 10 van Djakarta 12 te Singapore verwacht. LISSEKERK v Bahrein pass. 11 P«- rim n. Suez. LEKKERKERK v. Cal cutta pass. 11 Dcadalusbank 12 nam. t® Suez verw. LEOPOLDSKERK v. Khor- ramshar 11 te Alexandria. LINDE- KERK v. Basrah 11 nm bij Ouessant 13 vm \crw. MAAS v. Levant pass. 11 vm Gibral tar- MIDSLAND v. Grangemouth 19 verw. PRINS MAURITS 10 v. Valencia, PRINS PHILIPS WILLEM 10 v. Chica go te R'dam PRINS WILLEM V 11 van Chicago te R'dam. PRINS JOHAN WIL LEM FRISO v. Quebec via Hamburg pass. 10 Kaap Race PRINS WILLEM IJ v Philadelphia 12 ter hoogte van Azo ren verw. PRINS WILLEM III v. Que bec vla Havre pass. 11 Noordelijk van Azoren. PRINS WILLEM IV 11 v. Chi cago te R'dam SIBAJAK van Djakarta 11 nam. 9 uur verwacht; STAD SCHIEDAM van Casa blanca pass. 10 's avonds Flnlsterre naar Vlaardingen. TROMPENBERG van New Orleans. 11 te Duinkerken; TROMPENBURGH van Stockholm pass 11 Kiel. VRIJBURGH van Casablanca 11 nam, 5 uur verwacht: VIKING van Kalmar pass 10 Kiel 12 verwacht. WESTLAAN van Hamburg 10 ter red® 'van Cuxhaven; WESTERDAM van New York pass. 10 nam. Zuidelijk van Kaap Race; WINTERSWIJK van Sfax pass. 11 Kaap Sao Vincente naar Vlaardingen. Grote Vaart AALSDIJK 10 nam. te New Orleans; ALWAKI pass 11 Kaap Sao Thome naar New York; AVERDIJK 11 te Bremen; AGAMEMNON 11 te Puerto Cabello: ARIADNE 11 te Bremen; ARKELDIJK 10 te K'ew York. BALI 7 te Lake Charles; BENNE- KOM 11 te La Guayra; BINTANG 11 te Belawan; BOSKOOP 12 v.m. 7 uur te Antwerpen verwacht; BILLITON 10 's avonds van Aden naar Perzische Golf: BACCHUS 11 nam. van Vlissingen te Amsterdam. CASTOR 11 te Curacao: CELEBES 11 van Djakarta te Amsterdam: CONGO- STROOM naar West Afrika 10 nam. t« Antwerpen. DELFLAND naar Buenos Aires 11 nm. te Las Paimas; DANAE 11 van Mldd. Zee te Amsterdam; DLDO 11 te Cadiz. FRIESLAND zie onder Ned. schepen naar Rotterdam. GAASTERKERK 10 te Bremen; GOOILAND 11 van Las Paimas naer Amsterdam. HE RA 11 te Guayaquil; HEELS UM 9 te Houston; HECUBA 11 te Bremen; HERCULES 10 van Algiers 12 te Gibral tar verwacht; HERSILLA 11 te Aruba. JUPITER 11 nam. van Hamburg te Amsterdam. KOTA BAROE zie onder Nederlandse schepen naar Rotterdam; KOTA INT EN naar Djakarta 11 te Port Said. LAERTES naar Amsterdam 11 te Aden; LEERSUM II te Brownsville: LIEVE VROUWEKERK 10 's avonds van Colombo naar Madras; LOOSDRECHT 10 's avonds van Colombo naar Calcut ta; LAURENSKERK 11 van de Elbe naar Antwerpen; LUNA 11 te Izmir. MAPIA naar Djakarta 11 te Pondi- cherry; MANTO 11 van Kopenhagen te Amsterdam; MATARAM 10 ter rede van Amoerang; MIDAS 11 te Palermo. NESTOR 10 nam. te Tel Aviv; NIEUW HOLLAND 11 te Semarang: NIGER- STROOM naar Antwerpen en Amster dam pass. 11 dwars van Lissabon: NE RO 11 van Amsterdam naar Bordeaux; NIOBE 11 te Kotka. OBERON 11 v.m. van Cludad Trujlllo 12 v.m. te Puerto Plata verw.; ORES TES 11 te Paramaribo; ORANJE pass. 11 Ouessant naar Southampton en Amsterdam-. ODYSSEUS 11 te Kopen hagen; ORION 11 te Malta. PRINS FREDERIK WILLEM 11 te Ca sablanca; POSEIDON 11 van West In- dlé te Amsterdam. RONDO 11 nam. te Belawan 9 Jan. te Amsterdam verwacht; RIJNLAND 11 te Buenos Aires: REMPANG 11 te Se marang: RIDDERKERK 10 te Mombas- sa; ROTTI 8 van Los Angeles naar Lon den. SLAMAT 11 te Singapore; STAD BREDA 10 nam. te Emden; SLOTER- DIJK 9 te New York. TRITON 11 te New York; TJIBODAS 10 te Soerabaja; THESEUS 11 te Am sterdam; TAMO 11 te Antwerpen; TEI- RES1AS pass. 11 Blzerta naar Amster dam; TAB1AN pass. 11 Flnlsterre 14 te Amsterdam verwacht; TJILUWAH 10 van Singapore 12 te Djakarta verwacht; TOMINI 11 te Semarang: TEUCER 7 te Galveston: TJIWANGI 10 van Dja karta 12 v.m. te Singapore verwacht; TIBERIUS 8 te New Orleans. UTRECHT 11 v.m. te Singapore. WATERMAN 14 te Melbourne ver wacht: WILLEM RUYS naar Djakarta 11 te Singapore. IJSSEL 10 van Calamata naar Algiers. ZEELAND naar Djakarta 10 nam. te Port Said: ZIJPENBERG 10 van Savona naar Saffl. Tankvaart ALDEGONDA 10 v. Pladjoe n. Bang kok .ARMILLA 5 te Haiphong. ADINDA 6 te Hongkong. BARENDRECHT n Aruba pass. 11 dwars van Santa Maria (Azoren) CALTEX LEIDEN pass. 11 Gibraltar naar PernisCALTEX PERNIS pass. 11 Flnlsterre naar Sldon; CHAMA pass. 11 Kaap de Gata naar Pernis; CALTEX THE HAGUE pass. 11 Wight naar Sl don; CALTEX DELFT naar Pernli pass. 11 Noordelijk van Eenghazi; CE- RONIA 10 nam. v. Port Said n»ar Per- nis; CLEODORA pass. 11 Victoria Braz. 12 te Rio de Janeiro verwacht; CORY- DA naar Savannah 13 bij de Bermuda's verwacht. DUIVENDRECHT 11 te Barry. ESSO DEN HAAG 14 te Aruba ver wacht; ESSO ROTTERDAM verwacht 12 Gibraltar te passeren naar Vado; ETREMA 11 te TTiameshavcn. FRIS1A 11 van Belfast n Heysham. INGEBORG van Helsinki naar Rot terdam 9 te Kalmar. MARCELLA pass. 11 Dover n. Port Jerome: MAR1SA pass. 11 Belmonte n. Curacao- MACUBA pass. 11 vm. Oues sant naar Mena al Ahmadi: MALEA 3 v Sorong naar Yokohama. NOORD 11 te Ipswich OVULA pass. 11 Guadeloupe. 12 te Curacao verwacht PALMA 9 te Kalmar STELLA MARIS pass 11 Dover. 11 nam. 4.30 uur te Vlaardingen verwacht; STANVAC DJIRAK 11 te Soengeo Ge- rong: SCHERPENDRECHT 10 In haven van Swansea TANK HAVEN III 11 te Singapore: TARIA pass. 11 Kaap George Sand naar Melbourne.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4