STADSVENSTER Goed Kerkconcert schept Adventstemming In ons gewest tekort aan gezinsverzorgsters Bijen van groot nut bij het kweken van fruit „Neptunus geeft „Robben partij kranig Noteert U even M. Vredenburg over Yerdi DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Twee explosies in Italië: 6 doden Ijsbaan is reeds dichtgevroren -bed is ook voor U ideaal! 1 2 Donderdag 13 December 1951 Serene uitvoering van gewijde muziek Een kerkconcert in de Adventstijd is steeds van een zeer bijzondere be koring. Zulk een muzikaal gebeuren verdraagt geen uiterlijke schittering, maar verlangt sereenheid. Zowel m het programma, als in de wijze, waarop dit ten gehore wordt gebracht. Deze sereenheid nu was kenmerkend voor het concert, dat gisteravond in de St, Joriskerk werd gegeven. De vocale en instrumentale me dewerkers hebben de luisteraars in de Joriskerk een wijdingsvolle avond bereid. De uitvoering was door Willem Hülsmann geopend met een pre ludium en fuga in g klein van Frescobaldi (15831643), een Italiaans componist, die wij niet al te vaak op onze orgelconcerten horen, maar die niettemin belang rijke composities op zijn naam heeft. Behalve van hem speelde Hülsmann ook een preludium en fuga (in f groot) van Buxtehude en twee orgelkoralen van Bach, waarbij dus iets van de ontwik keling der orgelmuziek aan ons voorbij trok. Wij willen de orga nist van deze avond prijzen om zijn prachtig, beheerst spel, maar ook om zijn gevoel voor stijl bij de uitbeelding van drie, zo ver schillende toonkunstenaars. Irma Brester zong, als sopraan soliste, de cantate „O, Gottes Stadt" van Buxtehude, gezet voor vrouwenstem, orkest en cosdinno. Ook hoorden wij haar in een recitatief en aria uit de cantate „Selig ist der Mann" voor so praan, viool en orgel van J. S. Bach. Met grote toewijding, maar niettemin zeer ingetogen heeft mevrouw Brester haar partijen gezongen. Voor muziek, gelijk de ze, leent haar stem zich wel bij zonder en zij heeft geen moeite de grote ruimte van de kerk met haar geluid te vullen. De begeleiding door orgel, viool en orkest vorm de met de stem der zangeres een harmonisch geheel. De heer H. v. Berkum speelde de vioolpartij op markante wijze, de Amersfoortse Orkestver. leverde op prachtige homogene wijze haar muzikaal aandeel. Trouwens, het was opvallend met welk een beheersing dit or kest Buxehude's cantate „Befiehl dem Engel" voor koor, orkest en orgel begeleidde. Het concert le verde t.a.v. ons plaatselijk sym- phonie-enscmble het duidelijk be wijs van een groeiende ontwikke ling. Tenslotte moeten wij dan het Ned. Hervormd Kerkkoor noemen, dat ook zulk een belangrijk aan- GRAND THEATRE t/m 12 Dcc.: ..Aan de Rivièra". 14 jaar. Zondag: 2,4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30. 6.43 cn 9 u. Donderdag 13 Dec. 2.30, 6.45 en 9 u.: „Mannen", 14 Jaar. CITY THEATER: „Politie-dossier 301", 18 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 230, 6.45 on 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: ..Schudden voor het gebruik", elko leeft. Van Dinsdag t/m Donderdag: „De Gouden Kool". 14 Jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 u. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag: „Strangers on the Train", 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Het leven van Emlle Zola". 14 Jaar. VrIJd.: 8 u., Zat.: 2.30, 6.45 en 9 u. Zond.: 2. 4 15, 6.45 cn 9 u. Ov. dag.: 2.30 en 8 u. GRAND THEATRE t m. 19 Dec.: ..Men sen in het wit" 14 Jaar. Zondag 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30, 6 45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 20 Dec.. 230. 6.45 en 9 uur „Jane Eyre". 14 jaar. CITY THEATER: „Het eiland der pyg meeën" 14 jaar Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2-30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER- Van Vrijdag t.m. Maandag- „Bagdad" 14 jaar. Van Dinsdag t.m Donderdag. „Wet zonder recht", 18 jaar. Zondag 2, 4.15, 6 45 cn 9 uur. Ov. dagen. 2.30. 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrij dag t m. Maandag. ..Het ding". 18 jaar. Van Dinsdag tm. Donderdag. Huwelijkstragedie". 18 jaar. Zon dag: 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Vrijdag 8 uur. Ov. dagen: 2 30 en 8 uur. A.G.-HUIS: t.m. 20 December Tentoon stelling van werken van de schilder Willem J. v. Dam Geopend van 10 tot 12 en' van 14 tot 17 uur. 13 December. Donderdag Volksuni versiteit- laatste les van curaus Voor drachtskunst. Openbare Leeszaal, 20 uur. 13 December. Donderdag A B.v.L.O-: volleybaltournooi Martkhal, 19 uur. 34 December Vrijdag A.B.vL.O.: volleybaltournooi Markthal. 19 uur. 14 December. Vrijdag Pianorecital Gerard Hengcveld. Amicitia, 20 uur. 14 December. Vrijdag Kanariever. „Ons Genoegen": tentoonstelling zang-, kleur- en postuurvogels. Ge bouw Irene, Parallelweg. 20—22 uur. 15 December. Zaterdag Kanariever. ..Ons Genoegen": tentoonstelling zang-, kleur- en postuurvogcls. Ge bouw Irene. Parallelweg. 14—22 uur. 15 December. Zaterdag Revue- cn Toneelgezelschap „Cheerio": revue Met frisse moed". Clubgebouw Spcel- tulnver. Soestcrkwartler. 20 uur. 15 December. Zaterdag Het Ned. Lied: kcvstlicdcrcnavond o.l.v. Rens- kc Nleweg. Gcb. VriJz. Herv.. 20 u. 15 December, Zaterdag Specltuinver. Irene: Sint Nlcolaasfeest voor de jeugd. Patronaatsgebouw P. Bor straat 14 30 uur. 15 December. Zaterdag Specltuinver. Irene: Sint Nlcolaasfeest voor de ouderen. Patronaatsgebouw. P. Bor- slraat. 20 uur. 16 December. Zondag Kanariever. .Ons Genoegen": tentoonstelling zang-, kleur- cn postuurvogels. Ge bouw Irene. Parallelweg. 1018 uur. 16 December. Zondag Inst. v. Volks- ontw.: filmochtcnd met ..Der Pro- zess" van Pabst. City-theater. ]0 uur. 17 December. Maandag R K. Volks universiteit- dhr J. J. Jongeneclen over ..De bloei der profane schilder kunst". A.G -huis, 20 uur. 17 December. Maandag Volksuniver siteit: Otto van Tussenbroek over „De Inrichting van kleine woningen cn toegewezen dcelwonlngcn". Open bare Leeszaal. 20«uur. 17 December. Maandag kerstconcert van het Zangkoor der Ver. v. VrUz. Herv. Gcb. Vrljz. Herv. 20 uur MUSEUM f LEH1TE. Weslslngei Dage- lljks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. ILK. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 4—5 uur. Avonddienst apotheken: V. d- Boven- kamp, Utrechtsestraat 45a. telef 3353-, Vermeer Apotheek, Vermeer straat 124, teL 5335. deel bijdroeg tot het succes van deze avond. Het „Exultate Deo" van Scar latti werd prachtig gezongen, waarbij ons vooral de uitstekende sterkteverhouding der stemmen op viel. De cantate van Buxtehude was misschien niet zo vlekkeloos, maar de aansluiting met orkest en orgel bleef zeer goed gehandhaafd, niet alleen in tempo, maar ook in stijl. Deze avond moet de hoorders wel een genot van nobele aard hebben verschaft. S. Knipperlicht bij Quatre-Bras Do K.N.A.C. bericht, dat bij het ge- vaarlljke kruispunt Quatre-Bras bij Austcrlitz op de weg Amersfoort Cothen aan belde zijden van de krui sing een knipperlicht zal worden ge plaatst. Het moet een goede gedachte genoemd worden van het bestuur van het Kath. Cultureel Centrum om een avond, zoals gisteren ge boden werd. in te lassen, waar door de schone muziek van Verdl tot de leden gebracht werd. La Traviata is ontstaan naar het boek van Dumas „La dame aux- Camclias". Het was Max Vreden burg, die over deze bekende opera een voordracht hield, waarin ter beter begrip ook de figuur van Verdi werd belicht. Deze componist is erin geslaagd een geheel nieuwe richting in de operamuziek te scheppen, zoals ook tegelijkertijd Richard Wagner dat gedaan heeft. Tal van bij zonderheden werden door spreker verhaald en met behulp van gra- mofoonplaten toegelicht, bijzon derheden, die werkelijk voor Ver di's tijd volkomen nieuw waren. Zelfs revolutionnair. De personen van Verdi's opera zijn mensen van vlees en bloed. In La Traviata werd dit overduidelijk gedemon streerd. Het kan niet anders, of een dergelijke voorbereiding moet tot gevolg hebben, dat zij, die nu in werkelijkheid een opera-uitvoe ring zullen gaan bijwonen er aan merkelijk meer van kunnen ge nieten. Utrecht heeft primeur van rapport over gezinsverzorging De Stichting voor Maatschappe lijk Werk in de Provincie Utrecht heeft een rapport het licht doen zien over de gezinsverzorging in dit gewest. Vooral in de kringen van het maatschappelijk werk. maar ook in die van dc gezondheidszorg be staat sinds de oorlog grote belang stelling voor de „gezinszorg" zoals men het in R-K. kringen en voor de ..gezinsverzorging" zoals men het in Nederlands Hervormde en Gere formeerde kringen noemt. Een rapport nu over dit werk is nog niet verschenen in ons land en hiervan heeft het Utrechtse Op- bouworgaan de primeur. Het be perkt zich uiteraard tot de gezins verzorging in deze provincie en ver telt van de moeilijkheden, die de besturen der gezinszorgorganisaties hebben om rond te komen. Onder gezinszorg wordt verstaan verzorging van de huishouding in die gezinnen, waar de huisvrouw niet in staat is haar taak naar be horen te vervullen, met het doel een gezond gezinsleven in stand te houden of te herstellen. Dit werk wordt gedaan door daartoe opge leide vrouwelijke krachten, die niet in dienst zijn van het gezin, maar van een organisatie. Men ziet in ons land deze gezinsverzorging als een taak. die van Verken of levens beschouwelijke organisaties behoort uit te gaan. Alleen het Groene Kruis maakt hierop een uitzondering, ter wijl wel plaatselijk allerlei combi naties te vinden zijn. Uit bet rapport blijkt, dat on danks een overheidssubsidie van maximaal 50 pet in de salariskosten, deze instellingen slechts met moei te rondkomen. De overige kosten worden eensdeels bestreden door de retributies der gezinnen, anderdeels uit giften en contributies. De pro vincie Utrecht geeft bovendien een bedrag in de opleiding van dc ge zinsverzorgsters. met het doel de deskundigheid in de provincie te bevorderen. Het rapport vermeldt, dat er (in 1950) in 22 van de 65 gemeenten 41 organisaties voor ge zinsverzorging waren, en nog 5 in oprichting. Der.e organisaties gaan uit van: de Gereformeerde Kerk. Hervormde Kerk. de Aartsdiocesane Advies Commissie voor Sociaal en Charitatief Werk. het Wit Gele Kruis en van andere instellingen. Er wordt berekend, dat er ideaal gezien in dit gewest 377 gezinsverzorgsters zouden moeten zijn. Er zijn er echter84 gedi plomeerde. wel te verstaan. Dit gro te tekort blijkt zijn voornaamste oorzaak te vinden in het ontbreken van gezinszorg in een aantal (ook grotere) gemeenten, en slechts voor een klein gedeelte uit een tekort der bestaande organisaties. Men vindt voorts in het rapport tabellen over de aantallen gediplo meerde en ongediplomeerde krach ten, over de leidsters, een schaal van de tarieven, die betaald moe ten worden, over de salarissen en enkele rekeningen van inkomsten en uitgaven. Aan de mooie arbeid van de ge zinsverzorgsters worden enkele waarderende woorden gewijd. Het rapport besluit met een over zicht te geven van dc gebleken tekortkomingen, waarbij niet wordt nagelaten wegen aan tc geven om aan de moeilijkheden tegemoet te komen. NAPELS In Zuid-ltalië zijn Woensdag door twee explosies zes personen gedood en vier zwaar ge wond. Vijf mensen kwamen om het leven in het gehucht Crocclle, waar buskruit, dat een der slacht offers uit een projectiel trachtte te verwijderen, tot ontploffing kwam. Het buskruit was bestemd voor vuurwerk, dat met Kerstmis afgestoken zou worden. Twee om standers werden gewond. In Cerignola bij Foggia werden twee personen gedood en eenzelfde aantal gewond. Oorzaak: een ex- het Groene Kruis, de Nederlands plosie in een vuurwerkfabriek. 1767. De storm breekt los en de „Vrijheid" heeft het zwaar te ver duren. Rob moet de ste ven wenden en weer de zee opzoeken, ver van de gevaarlijke rotsen. Wanneer de wind af neemt, gaat hij tevens uit een andere hoek waaien en bovendien heeft Rob last van te genstroom. Dan heeft hij weer dagenlang hin der van zware mist. Op zekere avond, wanneer de wina juist weer aan wakkert. laat Rob het anker vallen in een klei ne baai, die maar wei nig beschutting biedt Volgens zijn berekening moeten ze nu vlak bij i bevindt. De harde wind gaat over in storm cn i de plek zijn, waar zich de geheimzinnige grol de „Vrijheid" ligt te rukken aan haar anker 1 Met het oog op alle eventualiteiten zullen Rob en Olivier gekleed gaan slapen. Op de baan van de Amersfoortse IJsvereniging aan de Rubensstraat werd vanmorgen al een laag ijs van 2 cm dik geconstateerd. Mocht de vorst onverhoopt toch aanhouden, dan zal het nog vier dagen duren voor de baan kan worden geopend, daar het ijs 6 cm moet hebben wil het berijdbaar zijn. „Stammetje" zingt als nachtegaal Kanarietentoonstelling in gebouw „Irene" (Van een onzer verslaggevers) Keurmeester M. Jochemse uit Utrecht zat met een adspirant- keurmeester op het podium van het clubgebouw „Irene" in het vroegere rosarium en luisterde in volle aandacht naar uier goudgele kanaries, die het hoogste woord hadden. ,,Dat is een stammetje, meneer," zei de heer Jochemse en hij ver telde, dat een stammetje bestaat uit vier kanaries, die gezamenlijk op hun zangcapaciteiten moeten v/orden gekeurd. Dit viertal moest proberen harmonisch het lied van een nachtegaal te zingen. „De zang staat in Amersfoort op goed peil," zei de keurmeester, die veel voor uitgang had geconstateerd. „Ons Genoegen", de Vereniging van Kanariehouders, kan met die uitspraak voor de dag komen. Er waren 160 vogels op de jaarlijkse tentoonstelling, die tot en met Za terdag duurt. Vanmorgen werd er gekeurd. Morgenmiddag volgt de uitslag en Zaterdag verwacht men het meeste publiek. Degenen, die deze tentoonstelling bezoeken, kunnen veel leren over kanaries. Niet alleen de zang van deze wonderlijke vogeltjes is be langrijk, maar vanzelfsprekend ook de kleur, waarop van morgen spe ciaal de heer J. Budding uit Vee- nendaal lette. Ook zijn oordeel was voor alsnog gunstig voor „Ons Ge noegen". Er zijn op deze tentoonstelling vooral veel waterslagers cn har- zers te zien. Burgerlijke stand GEBOREN: Evertje. d. v. J. dc Graaf en E Heinen: Hclmlch, z. v. H. v. d. Heuvel cn A. E. Brands: EveTardus Hendrikus. z. v. R. v. d. Kooij en C. A. v. Laar- Yvonne d. v. J. v. d. Helden cn H. T. M. v. 2etten. GETROUWD: J. G. Kruijt cn J. E. M. v. Dijk: J. F. Sleurlnk en M. A. Giinterman A. Buys cn G. Hofman: A. v. Keken en C. v. d. Hoek i W. Hellen- thal en P. v. d. Zwaag; J. A. Bronsdljk en P. J Roclandschap. OVERLEDENRengertje Buitenbuis. 62 jrgeh. m. P. A. v. Roosendaal: Joannes Rommers. 13 jr. Automarkt Op de Amersfoortse automarkt werden Woensdag 70 wagens aan gevoerd. (Advertentie l. Af.) Lekker warm èri volkomen geruisloze vering. SOEST Terwijl Koning Winter zich nog pas als het ware aan het „lostrap pen" is, hebben dc Soester imkers hun gedachten alweer tot het vol gend jaargetijde, de zomer, bepaald. In de za?.l van „Zonneheuvel" hielden ze Woensdagavond een vergadering waarin als spreker optrad, dc heer Canisius uit Utrecht, met het onder werp, „Bijen en Fruit". Na een inleidend woord door de voorzitter, begon spr. met er op te wijzen, van hoeveel belang het fruit is, zowel voor het Nederlandse volk zelf, als voor de export, waarbij de nadruk gelegd werd op de kwali teit waaraan vooral voor de export hoge eisen worden gesteld. Om hier aan te kunnen voldoen, moet men weten welke factoren van invloed zijn bij de groei van het fruit, en een van "de voornaamste is wel de erfelijke eigenschappen. Uitvoerig werd besproken hoe men deze op de een of andere manier in gunsti ge zin kan veranderen, waarbij de conclusie kon worden getrokken, dat de bestuiving wel het belang rijkste is. Aan de hand van ver schillende voorbeelden bleek, dat de honingbij als voortbrengster van het stuifmeel de beste eigenschap pen bezit. Andere insecten die ook wel de fruitbloescm bevliegen, heb ben om een of andere reden als be- stuiver geen nut. Aanbesteding Door de eerslaanwezcnd-ingenleur der Genie le Amersfoort werd op 12 De cember 1951 openbaar aanbesteed bestek nr. 652/1951 wegens: „Het verbouwen van de gebouwen A en B op het terrein van de Dumoulinkazerne te Soester- berg". Fa. J. H. Heijmcrink. Utrecht 169.540 N.V. Niro. Rotterdam 179.870.— J. v. d. Ham, Nijkcrk 187.555. Gesman en Zoetemeijer, Al phen aan de Rijn 138.890. W. cn J. Heilijgers, A'foort 191.800.— Alb. Hendriks, Assen 189.440.— Versohuur's Aann.bedr.. Zeist 192.600. H. v. d. Vijzel. Amersfoort 193.850. H. E. Bröring, Apeldoorn 194.000.— C. Wljnands. Amersfoort 194.780. A. P. Boekhoudt. Groningen 196.000.— N.V. v/h H. Munsterman. Amsterdam 199.900.— Auto slipte in greppel Op het kruispunt Utrechtseweg— Laan 1914 slipte gisteren een auto uit Laren en gleed in een greppel. Dc bestuurder kreeg schaafwonden, doch kon na verbonden te zijn in het ziekenhuis de Lichtenberg naar huis gaan. Contrast A/f erk waar dig contrast. 1 1 Gistermiddag hadden we ccn mooi motief om 'n eindje de stad te ontvluch ten. 't Leek Zomer buiten. Windstil. Zon. Doorzichtige atmosfeer. Wij dachten aan onze jeugd, wanneer we buiten wandelden en moe der zei: ..ademhalen jon gens, extra opsnuiven Longen wijd open." Dat deden wc gisterei ook: de longen vullen mei de kristal-heldere extra- gezuiverde buitenlucht. Ons oponthoud" gind. duurde lang; langer da». wij hadden geraamd. Gast vrije mensen hielden om vast, nodigden ons aan d dis en de wijzers van d klok schoven onverbidde lijk voort langs dc figure van de Dierenriem (op de ze klok waren nl. dc uur cijfers door figuren van d- Dierenriem vervangen; eer zinrijke aardigheid, dit meer in zwang komt). Toen we dan eindelijk weer op stap gingen was de maan al hoog aan de hemel gerezen en buiten was 't in de enkele uren tijds, die waren verlopen, volkomen Winter gewor den. Een Winter, die na het Stormtij van de laat ste dagen, op vilten pan- 'Zut perui ■neer- geschuifeld. Alle dingen leken stiller en verder dan anders. Zo wel door het maanlicht als door de ijle datnp, die over de opdoemende stadslich ten een sluier wierp. Wij passeerden 'v weide, waar zowaar nog koeien graas den. Had de boer zich in de kalender vergist? Wij hebben toch op school ge leerd. dat het vee in de Decembermaand (of liefst al in November) op stal moet staan. Hier stapten de koebees ten nog in 't groen. Groen? Was 't wel groen? Zat er iets in ons oog? Was 't ge zichtsbedrog, veroorzaakt door de maan, de damp, de kou? Neen. Geen bedrog. De kunstenaar Rijp was zijn werk begonnen. Aan de bomen was hij nog niet toe. Kerstallures gekregen. Elke wat zand of zout te strooi- tak is omdonsd met dui- en op het gladde trottoir zenden witte kristalletjes, voor onze huizen. Als we En de bladloze boomkrui- dat doen besparen we veel nen zijn elegante aigrettes mensen heel wat narigheid. geworden. Afgesproken? De Winter is gekomen. Eensklaps, onhoorbaar, zachtzinnig, maar door dringend. Laten we ons wapenen. O zo glad Ja, laten we ons wape nen. Maar er kan toch niet van ons worden verwacht, dat wij ons geheel en al gaan wapenen tegen val Glijbanen De lieve jeugd is best te vreden over dc gladheid op straat. Menig glijbaan tje is al gemaakt. Helaas (voor de jeugd) is de zon overdag nog krachtig ge noeg om het laagje ijs te doen smelten, zodat de vreugde van het glijden (nog) niet van lange duur Toch willen wij de partijen, dat wij ons hul- ouders op het hart druk- ;v len in dons om de smak op de spiegelgladde straat minder hard te doen aan komen? Neen, dat is niet Wel aan de grashalmen en mogelijk. Het is daarente- het riet. gen wèl mogelijk allemaal In de nacht echter heeft een steentje bij te dragen Tovenaar Rijp zijn werk om valpartijen te voorko- voortgezet. De naakte bo- men. Als we bijvoorbeeld men hebben plotseling eens begonnen 's morgens ken er goed op toe te zien, waar hun kinderen glijba nen maken. Dit mag nooit gebeuren op plaatsen, waar fietsers of wandelaars ko men. want dan gebeuren er maar al te vaak onge lukken. Zwemmen Weer of geen weer, vorst of geen vorst, het zwem men gaat door. Gisteravond fietsten wij achter twee jongelieden, die blijkbaar in het Sportfondscnbad hadden gezwommen. U kunt het geloven of niet: hoe verder zij reden, hoe witter werd hun haar! ANMORGEN, u hebt het ongetwijfeld gezien, zijn Eigenlijk zou de exposi tie van werken van Willem J. van Dam in het A.G.- huis Zondag a.s. voor het laatst te bezichtigen zijn, maar er bleek zoveel be langstelling te bestaan voor dit werk, dat men besloten heeft de tentoonstelling tc verlengen. Zij zal nu ge opend zijn t.m. Donderdag 20 December. Nog even Tj7AT is het mooi, dat winterkleed van dc natuur. De bomen in het park waren vanmorgen vroeg volkomen berijpt en ook over het asphalt en de Verlened melden lag een wit tapijt. 6 8 Kinderen maakten glijba nen cn ouderen strooiden er even later zand op. De koude ochtendmist toverde een wollig wit laagje op jassen cn auto's en fietsen. Op een ochtend als deze lijkt het of de wereld in écn nacht volkomen is ver anderd. Afaar dat is slechts schijn. De wereld verandert niet in één nacht. Klop „Als het zo door gaat", zei het manneke vanmor gen, tcnvijl hU een ijspegel er heel wat valpartijen voorgekomen. Ook deze Jtwee jongens merkten tot hun schrik hoe glad het was. eruisloos was aan- Maar stel u gerust: het liep goed af. Dit plaatje is al- van zijn snor brak. „bèn leen bedoeld om u op het hart te drukken voorzichtig lk binnen een paar dagen te zijn. een diepvries-mummie". •ven tan 1 Sladsven- •ter. TeL 429b tedere morgen van tien tot twaalf uur. Op de verschillende processen die zich bij een bevruchting afspelen, werd dieper ingegaan en daarbij bleek wel, dat er heel wat aan vast zit om een bloem van een appel of peer tot een werkelijk volkomen gave vrucht te doen uitgroeien. Door verschillende oorzaken kan namelijk misvorming optreden, maar een slechte bevruchting is wel de meest voorkomende, hetgeen dus insluit, dat het bezoek der bij en aan de bloesems zoveel mogelijk moet worden bevorderd. Dit kan o.a. door voldoende volken in de boomgaard te plaatsen (5 per H.A.), het beschutten der bomen door windschermen en ten derde door doelmatig spuiten. Aangezien de mo derne spuitmiddelen zeer giftig zijn, niet alleen voor mensen en huisdie ren, maar ook voor bijen, moet het bespuiten der fruitbomen, vooral in de bloeitijd, met veel overleg ge schieden. wat betreft tijd van spui ten cn het te gebruiken sproeimid del. De heer Canisius toonde zich geen voorstander van het bijenhouden door fruittelers, aangezien dan of het fruit of de bijen in de verdurk- king komt. Hij adviseerde tot sa menwerking tussen imker en boom- gaardbezitter en wel door het tegen vergoeding plaatsen van bijenvol ken in de boomgaarden, waardoor de belangen van beiden gediend worden. Nadat aan de heer Canisius ver schillende vragen waren gesteld, dankte de voorzitter hem voor zijn boeiende uiteenzetting. Advents-concert De Oude Herv. Kerk was flink bezet bij het Woensdagavond gege ven Advents-concert, dat op buiten gewone wijze is geslaagd. De vocale- en instrumentale wer ken van Joh. Seb. Bach, werden op schitterende wijze uitgevoerd, waar aan de koorvereniging „Excelsior* o.l.v. Maarten Kooij een werkzaam aandeel had. De zuivere stemmen van Tineke van Raalte, Kees Ver hoeven en George Gardien met fluit, brachten het geheel tot een beko ring, terwijl het orgelspel van Dolf Hendrikse voortreffelijk klonk. Maarten Kooij bespeelde het cla- vecimbel, dat de schoonheid van de uitgevoerde nummers aanmerkelijk verhoogde. Het is een avond geworden waar van op dankbare wijze is genoten. 'OUDENBERG Drukke receptie bij gouden bruidspaar Voor de receptie, gehouden door het gouden bruidspaar Methorst v. d. Wilt, bestond buitengewoon veel belangstelling. De gehele mid dag was de serre van „De Schans" gevuld met bezoekers, die hun bes te wensen aanboden. Er waren tal van prachtige bloemstukken, o.a. van het Gemeentebestuur, van de Carosseriebouwers-bond. waarvan de heer Methorst bestuurslid is. en van vele anderen. Het gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door burgemeester wethouders en de secretaris. Verder zagen we mevrouw Hosang, mevrouw Versteeg, de heer en mevrouw Gcyskes enz. Er heerste een gezellige sfeer. In de avond kwam de muziekver eniging „Fidélio" een serenade brengen. Ruim 34 jaren is de heer Methorst lid van Fidélio geweest. Gaarne wensen we de krasse oud jes toe. dat zij nog vele jaren voor elkaar "gespaard blijven. „IN DIENST DER KERK" Maandag. 17 December a s. zal door ds J. van Kuiken voor de Mannenver- eniglng „In dienst der Kerk" een lezing worden gehouden over het onderwerp: .Heeft het Christelijk gezin nog een toekomst?" Belangstellenden hartelijk welkom. Plaats: Eben Haezcr; aanvang 7.30 uur n.m. „JONGE KERK" VERGADERT De Jonge Kerk vergadert op Dinsdag, 18 December a.s. ten huize van dhr A. van Gent. Parklaan 16. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk: v.m. 9 30 uur ds De Vries van Zeist; n.m. 6.30 uur ds Lamens van Elspeet. Ver. van Vrijzinnig Hervormden: v.m. 10 uur ds J. Weber van Utrecht in de zaal van „De Schans". Vrijdag 20 December a.s. in ge bouw „Rumelaar" n.m. 7 uur ds Lamens van Elspeet. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Deze dienst wordt Zondag 16 De cember '51 voor Woudenberg, Maarsbergen en Maam waargeno men door dr H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Ten behoeve van de rattenbe strijding is op het gemeentehuis rattenvergif verkrijgbaar. GEVONDEN VOORWERPEN Een parapluie (geruite stof): een bruine portemonnaie met inhoud: aan komen lopen een bouvier. In lichtingen bij de Rijkspolitie. Verloren: een paar bruine glacé dameshandschoenen; een heren- polshorloge; een grijze want; een linker bruine herenhandschoen. (Advertentie LM.) inn Op een dubbeltje nauwkeurig is onmogelijk Maar bij benadering kunnen wij U steeds opgeven, wat de kosten zullen zijn voor het repareren van Uw radiotoestel. Wij hebben een uitstekend ingerichte service-afdeling. Desgewenst kimt U een radio in bruikleen krijgen tijdens het herstel van Uw eigen apparaat. RADIO LUX Langestraat 17 Amersfoort Telefoon 4917 Ncptnnus heeft „De Robben" uit Hilversum, die gisteravond In het Sportfondsenbad speelden, op kranige wüze party gegeven, zeker althans tot aan de rust Want toen de goed leidende scheidsrechter, de heer Van As, voor rust floot was de stand geiyk (11). Toch hadden dc gasten in deze helft laten zien, dat zy twee wapens beheersten n.I. snelheid en tech niek. Maar ook Neptunus hanteert het eerste wapen op grootse wyze. Het was daarom jammer, dat het plaatsen van de achterspclers niet feilloos geschiedde, zodat de achterhoede van „De Robben" herhaaldelijk kon ingrypen. Voorts werd de 2-meter speler Wim Evertse door Keetelaar volko men uitgeschakeld, zodat van hem geen gevaar viel te duchten. Het gemis van De Bruin werd terdege gevoeld. Niet dat Heilijgers onvol doende was, doch het verband was zoek. Na dc rust hebben de bezoe kers hun technische kwaliteiten uitgebuit, al ging dit soms wel eens een tikkeltje te fors. Vooral in deze periode, maar ook daarvoor heeft doelman v. d. Vlasakker zich op bijzondere wijze onderscheiden. Aan de 62 nederlaag had hij geen schuld. Het snelle tempo, dat onmiddel lijk na de uitworp werd ingezet door de gasten, was voor Neptu nus heus niets nieuws. Het was zelfs een kolfje naar haar hand Immers de ploeg bezit snelle zwem mers. zodat zij met gelijke munt terugbetaalde. Zo ontwikkelde zich een aardige strijd, waarin de resp. achterhoe den telkens zegevierend te voor schijn traden. Het duurde geruime tijd. voordat zich de eerste sco ringskans voordeed. Dit was aan de zijde van Neptunus, toen Heiiy- gers op Woudenberg plaatste en deze op Keizer. Het schot van laatstgenoemde speler was te zacht. Later deed hij zich beter gelden, maar toen was doelman Kelder in prima vorm. Deze eerste kans was voor „De Robben" een kleine vin gerwijziging, de rood-witten niet te onderschatten. Gelukkig liet doel man v. d. Vlasakker zich niet van de wijs brengen. De Hilversummers zouden hem voor de rust zeker niet gepasseerd hebben .indien Hei lijgers geen straf worp veroorzaakt had. Het schot van Te Kloese was voor hem onhoudbaar. Toch zag Neptunus kans voor de rust de verdiende gelijkmaker achter Hans Kelder te deponeren. Naar het schuine harde schot van Keizer greep hij tevergeefs 11. In de tweede helft werden de aanvallen, nadat Keizer de Hilver- sumse doelman op de proef had gesteld, in aantal groter maar ook gevaarlijker. Vrij spoedig was het 2—1. maar ook 3—1. toen Van Root- selaar een ver schot even aanraak te. waardoor doelman v. d. Vlas akker uit positie geslagen werd. Neptunus probeerde het met verre schoten door middel van Jan dc Gans cn Keizer. Zij had daarmede geen succes. Inmiddels had v. d. Vlasakker al menig schot gekeerd, doch het schot waarmede „De Robben*' de stand op 41 bracht was zo hard. dat het via zijn han den in het net verdween. Er kwam weer hoop in de Neptunus-gelede- ren, toen Evertse een strafworp benutte (42), doch zij bleek ijdel te ziin. Want Van Rootselaar en Te Kloese brachten de eindstand op 62.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2