In een leunstoel van Amsterdam naar Tokio in twee dagen Eden biedt Egypte nieuw verdrag aan Na de „Lutine thans het tinschip „Vliegend tapijt haalt niet bij de Utrecht !üJ Vogelpiekspel in de zaal van het kantongerecht Jan Sluyters 70 jaar isNEPS Israel: geliefd doelwit van Arabische rovers GELEZEN—5 r Nieuwe typhoons razen op de Philippijnen Franse mijnwerkers in staking Cairo aarzelt met terugroepen ambassadeur uit Londen Patrijs vlucht door ruit De gemeenschap Wrak bij Roekan je bergt schat Aanneming van plan- Schuman schijnt zeker en gewogen Donderdag 13 December 1931 3 TOKIO, 7 December. Vanmorgen om half zeven, twee etmalen en uur na ons vertrek van Schiphol, ragen wij voor onze ogen de Foedjisjama, de witbe- poeierde spitse pudding, die in zijn machtige cen- raamheid het kenmerk van Japan is, voor onze ogen, helder, scherp afgetekend en van vlak bij. Het eerste vliegtuig van de vaste dienst van de K.L.M. tussen Schiphol en Tokio was iets te vroeg cn sloeg nu de tijd dood door om het prachtige schouwspel rond te kruisen. Men kon de dignitarissen. Japanners en Ne derlanders, die deze eerste bode van het luchtverkeer met Nederland, kwamen begroeten, toch niet aandoen dat zij te laat zouden komen voor een perfecte plech tigheid. Dat gaat vooral in het Oosten niet Dus keken ■wij onze ogen uit op het berggevaarte, ons zo ver trouwd van zovele Japanse prenten en van zo menig teergetint theekopje. Hij was het, daar kon geen twijfel aan bestaan. Hij was zoals hij wezen moest, tot in het overdrevene toe. Alles was vriendelijkheid. In prachtig goud straalden de randwolken van de hori zon. En daarboven steeg op eens. stralend, de zon. de rijzende zon van Japan. Ook weer zoals zij wezen moest Men ziet. onder de beste auspiciën kwam het eerste vliegtuig uit Nederland aan Het was alles zo volgens conventionaliteit dat ik van „e ennieuwe stunt" van de K.L.M. hoorde mompelen. Gaat Plesman's kunnen zóver? De KLM. herinnert gaarne aan het verleden. Zij heeft het niet ge schuwd. de naam van het befaam de. onheilspellende spookschip tot haar devies tc maken. Nu wekte zij wee» de herinnering op aan de on gelukzalige Nederlandse zeevaar ders, die het eerst Japan bereikten. Is er overeenkomst? Op Schiphol heb ik mU in een leuningstoel ge vlijd, als een oude grootpa. In die stoel ben ik twee dagen en nachten -door Dr. M. v. Blankenstein lang. voor ik wenken kon, ver zorgd. De stoel stond niet. tradi tioneel op rolletjes, maar op grote vleugels. Dat maakte het enorme verschil uit. Want toen ik, wat stijf geworden, hier uit mijn stoel op stond. had ik de "indruk gekregen dat Tokio feitelijk naast de deur ligt. Onze voorouders dachten daar anders over. Niet te benijden Natuurlijk zijn wij niet enkel te benijden. Wii kunnen in ons leven nu vele landen en steden bezoeken die eens buiten onze horizon la- een. Wij zijn meesters geworden in het bereiken. Maar met zekere weemoed denk ik aan grote reizen uit mijn vroegere leven: Kennis making met volken onderweg, vol doening over overwinning van schijnbaar onoverkomelijke moei lijkheden. aangename en onaange name verrassingen, soms gevaarlijk avontuur waren ermede gemoeid. Een enkele keer ernstige ontberin gen. Maar als het nog zo moest bleef ik thuis Bonte mogelijkheden bieden zich alleen nog als zij niet veel tijd kosten. Gelukkig is er de K.L.M. De leuningstoel maak» soms dro merig. Ook hebben wij Damascus en Bagdad aangedaan. Bezichtiging van die steden kon van de korte reistijd nog af. Men moest zijn waar nemingen geweld aandoen om in de steden waar Oostelijke en Wes telijke „civilisatie" in weinig sier lijke worsteling liggen, aan duizend en-één nacht te denken. Maar één herinnering dook vanzelf op toen ik weer uitgestrekt lag in mijn gevleugelde leuningstoel: Het vlie gende tapijt. Voor wie is dat niet een droom zijner jeugd geweest? Droom of nachtmerrie? Droom of nachtmerrie? Want nu, In de TFE Utrecht gezeten, komt de eerste critick in mij od. Koud en winderig moet die manier van rei zen zijn geweest. Voor gemakken geen plaats. Er was zeker geen electrische keuken, met keur van goede dingen. Van opwekkende dranken natuurlijk geen sprake. Als een lucht-hostess geweest is. was zij stellig onooglijk in sluiers verpakt. Waar bleef dan haar glim lach? Wü zijn nergens tien minuten te laat aangekomen of vertrokken. Ons electrische spoor doet het niet nauwkeuriger. Als ik mijn Le- vantiinen wèl ken was dat anders met het Vliegende Tapijt. Plesman heeft de Jeugd nog weer een illusie ontnomen. ..Geef mij maar een Constellation" zal zij weldra zegden, bij het lezen van de Arabische fan tasie Tokio naast de deur! Hebben wij wel zo veel gevlogen" Want telkens moesten wij weg uit ons gerief, voor ontvangsten en diners, ter ere van het „eerste vliegtuig" op vlieg velden en daarbuiten. Zoals gezegd, waren er ook rondritten. In onze vliegende stoelen kwamen wij dan wee op verhaal. Hoe naast de deur ligt dan eigenlijk Tokio? Zwermen landgenoten Overal stonden Nederlandse auto riteiten en andere Nederlanders. Te Karatsji kregen wij een nieuwe bemanning en in Manilla nog weer eens. Overal zwermen van land genoten. waarmede de aardbol be volkt lijkt. Ik heb prof. Huizinga eens horen betogen, dat de Zevan Provinciën hun hoge beschaving vooral te dan ken hadden aan het volmaakte ver- keersstelsel in het land. het verkeer te water dat geriefelijker en veili ger was dan de grote landwegen van andere landen. De trekschuit bracht veilig en ver binnen twee etmalen. Gaat de luchtvaart dit nu voor de wereld doen? Tokio naast de deur en binnen weinige dagen ook het Sydney van onze tegenvoeters. Dit weet ik wel. ik zal het diplo ma door de KLM verstrekt, dat ik deelgenomen heb aan de eerste vlucht naar Tokio zuinig bewaren. Want dit is de nieuwe geschiedenis van de mensheid, waarvan wij het effect niet kunnen uitdenken als men. atoombommen buiten de lading houdt. Na aankomst te Tokio begonnen een reeks plechtigheden en feeste lijkheden. Op het vliegveld reeds begroeting door hoge Japanse dignu tarisscn, waaronder de onder-minis ter van buitenlandse zaken en de vertegenwoordigers van de KLM. Weinige uren later reeds ontvangst door de gouverneur van Tokio, in de Kamer van Koophandel, waarbij een meegebracht geschenk van de burgemeester van Den Haag over handigd wordt, en tevens een brief van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. De dag daarop wordt in een der plantsoenen van Tokio een eik geplant, die het vliegtuig uit Nederland heeft meegebracht. De gouverneur en tal van hoog waardigheidsbekleders zijn daarbij tegenwoordig. Daarop volgen, voor verschillende groepen van ons ge zelschap noenmalen bij de inter nationale journalisten en een scheepvaartorganisatie. Redevoe ringen waarbij de oude betrekkin gen tussen Japan en Nederland op de voorgrond staan, zijn niet van de lucht. Daarop biedt het adj. hoofd van de Nederlandse Missie. Baron Lewe van Aduard een ,tea" aan. waar o.a. een broeder van de Keizer tegenwoordig is. 's Avonds feestmaaltijd bij het hoofd der mis sie. de heer Teppcma. Maandag be gint een. van Japanse zijde aange boden reis van het gezelschap door Japan, met Kioto en Nara als eind doel. Het ontbreekt waarlijk niet aan belangstelling voor deze nieuwe directe verbinding met het Westen! DE HEREN G OOIDEN MIS Voor de Rotterdamse kantonrechter, mr. J. J. H. v. d. Brug speelde zich gistermiddag het tweede deel af van een zaak tegen de 45-jarige kermis exploitant J. B. uit Apeldoorn, die met een „vogelpick-spel". geheel geïn spireerd op de Engelse darts-sport, stad en land afreist en van overtre ding van de loterijwet is beschuldigd. I y t de door de kantonrechter aangewe- Is het overtreding van de loterijwet De ambtenaar O. M., mr. H. van Buuren, die zo langzamerhand geen onbekende meer is op het jachtveld, waar loterijwet-overtreders zouden kunnen rondwandelen had de vo rige maal 300 boete geëist. Thans kwam de exploitant, ook wel door het publiek „Ome Jaap" genoemd, met het bewuste bord en de pijlen voor de groene tafel ter verduidelij king van zij'n betoog, dat neerkomt op een volkomen ontkenning van het tenlastegelegde. „Het is een be hendigheidsspel" verklaarde hij. Zijn raadsman, mr. H W. van Toen. achtte het eveneens buiten kijf. dat hier iets anders dan een aardige, attractieve sport betreft, waarbij slechts enige oefening een rol speelt. Hoe groot de kans is om bij het spel een prijs in de wacht te sle pen wilde de kantonrechter dan wel eens zien De getuice-deskundige, hoofdinspecteur H. Duindam, iemand, die met pistoolschieten zijn mannetje staat, gooide twee pijltjes naast het aangewezen nummer en de derde in de lambrizering. De dienstdoende wachtmeester wierp driemaal mis. ..Ome Jaap", als der- Maandag aan staande zal het zeventig jaar ge leden zijn dat in. Den Bosch een zekere Jan Sluy ters geboren werd een jongen, die heel aardig kon tekenen. Hij had zelfs wel wat ta lent. Inderdaad, en dank zij deze ga ve, dank zij zijn onbedwingbare werklust, dank zij Zijn toenmaals re- volutionnaire op vattingen over de schilderkunst mo gen wij hem thans nog steeds beschouwen als een der steunpi laren van de Ne derlandse schil derkunst. Portretten vor men een aanzien lijk onderdeel van zijn oeuvre. Misschien herinnert de lezer zich het jongetje op Sluy ters knie zijn kleinzoon wel eens eerder op een schilderij te hebben ontmoet. Maar al is Sluy ters nog steeds ongemeen produc tief, met zijn zeventigste verjaar dag om de hoek rust de schilder even met een zijner modellen. Een sigaar vóór Jan cn voor de kleine Sluyters een blokkendoos. zen. torpedeerde een maal het speer- tje precies raak en mr. V. d. Brug ervoer, dat zulks voor hem hele maal niet weggelegd was. Hij liet drie maal het bewuste cijfer links liggen. „Die dingen hebben een af wijking naar rechts, niet" vroeg hij Ome Jaap argwanend. „Dat komt," antwoordde deze beleefd „omdat u niet zuiver bent met uw worp", het. geen enig gemecsmuil in de zaal als resultaat had Vervolgens kreeg de getulge-des- kundlge het woord, die zijn rapport over deze kwestie toelichtte met de resultaten van drie dagen vogelpiek In de cantine van het Rotterdams hoofdbureau van politie. Nauw keurig had hij 't aantal deelnemers, het aantal worpen, treffers en mis sers genoteerd per saldo conclu derend. dat er maar zeer weinig deelnemers waren geweest, die er Iets van terecht hadden gebracht. Om een en ander zo duidelijk mo gelijk te maken had hu zich boven dien de moeite getroost worpspeer tjes van een Importeur te lenen, die deze middag grondig werden be keken en zuiverder bleken dan de pijltjes, die Oom Jaap verschaft. Nadat de verdachte een uitvoe rige exolicatie had gegeven over de manier waarop hij zijn prijzen uitlooft op de kermissen, kreeg mr. Van Toen het woord. De raadsman wees overtreding van de loterijwet ver van zich af en noemde het vrij overdreven om al die moeite tijd en energie te besteden aan het vervol gen van een vogclpiekexploitant. terwijl hier toch totaal niet van een zedebedervend of volksgevaarlnk spel kan worden gesproken. De verdediger vroeg vrijspraak in dit proefproces. De ambtenaar bleef bij zijn eis De kantonrechter doet op 21 December uitspraak. Minister spoort de gemeenten tot efficiency aan DEN HAAG De minister van Binnenlandse Zaken heeft in een brief aan de gemeentebesturen nog eens hun bijzondere belangstelling gevraagd in een aantal gevallen ten overvloede zo voegt hij eraan toe voor de toepassing van effi ciency in de gemeentelijke sfeer. De practijk heeft bewezen, aldus de minister, dat door een verdere doorvoering der beginselen van dc leer der efficiency veelal een pro ductiviteitsverhoging kan worden bereikt, die herhaaldelijk tientallen procenten bedraagt en vaak veel groter is dan men voor mogelijk Voor onze ogen zagen wij de Foedjisjama, de witbepoeierde spitse pudding, ons zo vertrouwd van zovele Javanse prenten en van zomenig teergetint theekopje. MANILLA. Terwijl het aan tal slachtoffers van de storm die Maandag op de Philippijnen woed de. gestegen is tot 209. joegen Woensdag twee typhoons in de rich ting van de eilandengroep. Alleen op het eiland Leyte wer den al 139 doden geteld. De typhoon van Maandag maakte vijftigduizend mensen dakloos. De schade wordt "eschat op dertig millioen dollar. Op het eiland Camlguln is in middels door president Quirino de noodtoestand afgekondigd. Het ge borgen aantal doden is thans ge stegen tot 266 en aangenomen moet worden, dat nog tal van slachtoffers onder de lava van de Hibokvulkaan bedolven liggen. Ongeveer vijftienduizend vluchte lingen zijn geëvacueerd. METZ. Het merendeel van de 23.000 mijnwerkers in het steen- koolgebied van Lotharingen is in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de eisen tot loons*'er- hoging. Volgens mijndirecties hebben 15.000 man het werk neergelegd, de mijnwerkers zelf noemen een aantal van ruim 20.000. De arbeiders in het steenkool- gebied van Lotharingen, op een na het grootste steen kolenbekken van Frankrijk, krijgen geen vast loon. Zij worden betaald overeen komstig de omvang der productie. Muiters op Midden-Java uiteen gen DJAKARTA. De zuiveringsac tie tegen 't opstandige bataljon 426 van de divisie Dipo Negoro is vrij wel voltooid. Na het treffen van Za terdag, waarbij 22 opstandelingen werden gedood 69 werden gevangen genomen, werd de rest Dinsdagmid dag ten Noorden van Kudus, uit el kaar geslagen. De leider van de op standelingen is nog voortvluchtig. De totale verliezen bedragen 34 doden bij de opstandelingen, 14 bij de Apri, 10 burgers werden gedood door ver dwaalde kogels, benevens 2 leden var. de ~oi!tie in gevechten in Mun- tilan, waarbij opstmdige bataljons- leden enige gevangenen ontzetten. Onderzoek naar complot in Beieren MliNCHEN. De Duitse politie stelt in het gehele land een onder zoek in naar een mogelijk complot, om de Beierse minister van Binnen landse Zaken. Wilhelm Hoegner, te vermoorden en verscheidene open bare gebouwen op te blazen. Maandag werd gewapende poli tie opgeroepen om het parlements gebouw van de stad en andere openbare gebouwen te bewaken. Minister Hoegner had namelijk een „tip" omtrent het complot ontvan gen. De wachten zullen het parlement tot het einde van de zitting, aan staande Vrijdag, bewaken. Advertentie (l M.) GRIEP 7 Miiohardc» Gneppocdm. Dooi 4? ct. Advertentie (l. M.) eCe. ZACHTE •n DEKUYPER product Landelijke actie van Centraal Genootschap PURMEREND Het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden zal een landelijke ac tie beginnen om een kwart mil lioen gulden bij elkaar te krijgen ten einde het totaal vernielde kin dertehuis te Wijk aan Zee geheel op te kunnen bouwen. Men hoopt volgend jaar voor het vijftigjarig bestaan van het Centraal Genoot schap de f 230.000.— bij elkaar te hebben. LONDEN. Eden heeft de Egyptische ambassadeur in Londen mee gedeeld, dat Engeland bereid Is met Egypte te onderhandelen over een geheel nieuw verdrag waarbij met Egyptische verlangens rekening zou worden gehouden. Aldus verluidt in diplomatieke kringen in Londen. Men is van mening dat het aanbod van Eden een officiële terugroeping van de Egyptische ambassadeur heeft tegengehouden. Tot nu toe is er op de aankondiging van Cairo, dat het zijn ambassadeur in Londen terug gou roepen, geen officiële stap gevolgd. IN PANMOENDJON: Onenigheid over uitwisseling van gevangenen MOENSAN. Een nieuw com munistisch plan voor de uitwisse ling van krijgsgevangenen en een geallieerd compromis voor toe zicht door neutrale waarnemers op dc naleving van de Koreaanse bestandsbepalingen zijn in Pan- moendjon niet in goede aarde ge vallen. Het commando der V.N. heeft openlijk uiting gegeven aan de vrees dat de communisten niet alle gevangenen zullen terugstu ren. De vrees werd onder woor den gebracht bij het afslaan van een uit vijf punten bestaand plan om gevangenen nlt te wisselen, dat Woensdag door de communis tische onderhandelaars In Pan- moendjon werd gedaan. Het communistische voorstel dringt aan op de vrijlating van alle gevangenen, terwijl de VN. de uitwisseling van man tegen man eisen. De communisten hebben gezegd, dat zij slechts inlichtingen zullen verstrekken, nadat de geallieer den ingestemd hebben met een to tale uitwisseling. Het enige nieuwe aspect in het communistische plan is, dat de uitwisseling van de krijgsgevan genen in 'groepen in Panmoendjon onder gezamenlijk toezicht zou moeten geschieden. Noch de Egyptische ambassa deur, noch het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft over de terugroeping bericht uit Cairo ont vangen. De Amerikaanse ambassa deur in Cairo heeft de Egyptische regering geadviseerd de diploma tieke betrekkingen met Engeland niet te verbreken. Vandaag wordt een communiqué venvacht waarin het Egyptische standpunt zal wor den uiteengezet. Brekend glas verwondt arbeider ernstig BRUINISSE. Toen enige ar beiders op een hofstede aan het schaften waren, vloog een patrijs, die door een roofvogel werd ach tervolgd. door een ruit van het schaftlokaal. Een arbeider kreeg het glas van de brekende ruit in de knie. waardoor zoveel bloedver lies ontstond dat hü zich onmid dellijk onder geneeskundige behan deling moest stellen. D AAR ik ttt een wachtkamer een JS beduimeld boek van de heer Dale Carnegie had doorgebladerd, liep ik een uur later met een sterke glimlach over straat, want de fon kelende volzinnen die deze dresseur der sukkels over het nut van le- vensduri-voor-iedereen ten beste geeltgaan nu eenmaal aan geen mens voorbij. „Hij heeft gelijk", dacht ik, „je moet je niet op je tenen laten trappen." En ik stak zo agressief dc straat over, dat txvee auto's met piepende remmen moes ten stoppen. Bij de kx> ff iet rog van de cafetaria vormde men- een lange rij, als werd er gratis soep verstrekt door de dames Groen. Ik ping geduldig ach ter een oude juffrouw staan, maar uias nog geen m\,nuut later verdron gen door een man als een klaroen stoot, die z(jn opzienbarende gestalte handig tussen mij cn het meisje schoof. Indien hij wat tengerder was geweest, had ik &r% een kwestie van gemaakt, maar itvü besloot ik alleen dat het me niet yveer gebeu ren zou en drukte mfot neus zó dicht tegen zijn rug, dal er zelfs geen vlieg meer tussen kójU In deze enigszins gedwongen hou ding had ik geruime tijd gestaan, toen ik plotseling bemerkte, waar om ik niet dichter tot de koffie kwam. Links en rechts van m(} we ren namelijk verscheidene, veel later gekomen personen, onder het cy nisch negeren van de hete queue, naar voren gestapt om rich ginds, bij de toonbank, in een doffe dring- partij te begeven, als u>as het apo calyptische moment der massale mensvertrapping reeds aangebroken. .Mooi hoor.'", dacht ik verbitterd, „Zo kun je tot St. Juttemus in dc rij staan." De door de heer Carnegie aange blazen vlam regende opeens uit. Het a-sociale gedrag van de om hun koffie knokkende mannen en vrou wen, die ons beschaafd wachten zo ruw hadden genegeerd, deed mij de eigen noblesse diep en innig be leven. ..Wat ben je toch goed!", dacht ik, met betraande hersenschors. „Je staat hier maar geduldig en je pro testeert niet eens, als deze Neander thalers recht en rede vertrappen!" Terwijl ik verder haakte aan dit thema, bereid om er een heel sprei van te maken, voelde ik een diep zelfbeklag in mij opkomen, als con sumptie honderd maal lekkerder dan die koffie ooit zijn kon. Jjringen jullie maar!", dacht ik. een fijne glimlach als een witte duif dc wereld inzendend „Als jullie dan zo nodig vóór moeten, vooruit vooruit het interesseert me niet eens meer!" En om te bewijzen hoezeer ik reeds, met de middelen des geestes, mijn aardse begeerte naar zoiets als koffie had gesublimeerd, nam ik mijn neus uit de rug van dc man en deed een demonstratieve stap achteruit. Op dat ogenblik klonk gerinkel en toen ik omkeek, zag ik, dat ik, door mijn onverwachte terugtocht, een juist met twee volle koppen passe rende heer, een dof tegen de schou der had gegeven, waardoor een goed deel van zijn consumptie hem tap pelings over vest en broek liep Hij keek mij dan ook verstoord aan toen h\j sprak: „Hé zeg, je mot niet denken dat je hier alléén staat!" KRONKEL. (Van een onzer verslaggevers) Oy/Ao i«/7n f ftCi nnn hct Zuidhol,andse eiland Voorne-Putten ligt een klein, aantrekkelijk OllUdlUlt: Villi J OU.UUU i plaateje: Rockanje. En niet ver daar vandaan, enkele kilometers buiten do voor Haarlemse Orkest veren iging HAARLEM. In zijn vergade ring van Woensdagavond besloot de Haarlemse gemeenteraad op voorstel van B. en W. aan de Haar lemse Orkestvereniging een sub sidie van 80.000.voor het sei zoen 1951 /'52 te verlenen. Tijdens het debat deelde de wethouder van kunstzaken, de heer Geluk, mede, dat de totstandkoming van een Noord-Hollands streekorkest vertraagd is door ziekte van een der commissieleden, doch dat een zodanig plan spoedig kan worden tegemoet gezien. Vee, autobanden en telefoondraden zijn nergens veilig (Van onze correspondent) JERUZALEM. De strooptochten van Transjordaanse Infiltranten op Israëlisch grondgebied hebben de laatste weken een dusdanige omvang aangenomen, dat politie en leger in het district Jeruzalem de bewaking sterk hebben moeten verscherpen. De indringers gaan meestal met grote driestheid te werk en ontzien zich zelfs niet. hun acties uit te strekken tot in dc tsraten van de hoofdstad. Zij hebben het vooral gemunt op vee en verder op autobanden, die xU in de regel met wiel en al in dc wacht trach ten tc slepen. Enkele malen reeds hebben hevi ge schietpartijen plaats gevonden tussen politie en infiltranten, waar bij aan beide zijden van automati sche wapens gebruik werd gemaakt. Ook zijn in de afgelopen weken meer en meer overvallen op Joodse werkdorpen in de buurt van Jeru zalem voorgekomen. Dc telefoonver binding tussen Jeruzalem en het Westen des lands is herhaaldelijk gestoord geweest als gevolg van diefstal der draden door Arabische infiltranten langs de grote wegnaar Tel-Avlv. Bij tijd en wijle worden Arabische benden van over de grens door politie of militaire patrouilles betrapt, maar gewoonlijk gelukt het de daders in het nachtelijk duister en het bergachtige terrein met zijn holen en spcletcn tc ontkomen. Dc Israëlische en Transjordaanse politie- cn legerautorlteiten werken hand in hand. om grensoverschrij ding tegen te gaan en in het bestek hiervan is in de laatste weken zelfs een directe telefoonverbinding tus sen dc Israëlische en Arabische stel lingen tot stand gebracht. maar de zou hebben gehouden. Dit "geldt j nachtelijke strooptochten duren des- niet alleen fabrieksmatige produc- ondanks voort cn zelfs de zwaarste tie. Ook in de administratieve sec tor. bij ziekenhuizen, scholen e d. zijn dikwerf tot dusver niet-ver- moede mogelijkheden aanwezig. straffen, welke de arrestanten aan beide zijden van de grenslijn wach ten. zijn niet in staat gebleken, er een eind aan te maken. Verslag Eerste Kamer kust maar. ligt al zeventig jaar een wrak. Het scbip, dat daar in de tach tiger jaren dicht by dc veilige haven verging, was geladen met tin ter waarde van ongeveer een millioen. En dat „tlnscblp", waarvan niemand zich eigenlijk de naam herinnert, wordt binnen afzienbare tfjd het tafereel van een nieuwe Nederlandse schatgraversondernemlng. (Van een onzer verslaggevers) Een Amsterdamse Fokker-em ployé heeft het apparaat ontwor pen. waarmee gewerkt zal worden, een Edams aannemer met speciale belangstelling voor waterbouwkun dige werken, wil dat apparaat bou wen en het werk uitvoeren. Als alles goed gaat vooral als het benodigde geld niet te lang op zich laat wachten hopen deze twee mannen in Mei van het volgend jaar hun geweldige graafinstrument klaar te hebben en in de zomer maanden van 1952 te beginnen. „Als wij eenmaal met het appa raat boven het schip zitten, hebben we binnen een week het eerste tin boven. Daar ben ik zeker van", ver telde ons de aannemer, de heer J. Plas „De installatie zelf, die ik al uitgebreid heb bestudeerd, is goed. Zij bestaat uit een drietal telesco- pischc buizen, met een diameter van vijf meter, die steeds dieper het water en de bodem daaronder in geboord moet worden. Als de buis op een goed moment op het wrak stuit en alle zand en water er uit zijn weggezogen, dan komen snij- apparaten in werking om het wak dat in dit geval gekanteld is open te snijden. Daarna kan het tin uit het wak verwijderd worden". De heer Plas cn de uitvinder van het apparaat, dc heer N. Th Kos. hebben met opzet het wrak van dit tinschip gekozen, omdat het een eenvoudiger karwei zal zijn dan de befaamde ..Lutine" voor Terschel ling. Dit laatste schip herbergt na tuurlijk wel een veel waardevoller lading, maar door de diverse pogin gen om het goud en zilver er uit tc redden is het wrak inmiddels ge zakt tot drie meter onder de bodem van de zee. die daar bovendien vrij diep is. Boven het tinschip staan slechts enkele meters water en niet meer dan één meter zand. Behalve de financiën het schat- rravers-apparaat van gewapend be ton kost zeker meer dan een ton cn er rijn uiteraard nog meer kosten vormt de kwestie van de con cessies op het ogenblik nog een pro bleem voor de beide ondernemen de mensen De ..Lutine" ligt bulten de territoriale wateren en is daar om het bezit van geen enkele natie. DEN HAAG Uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer mag worden afgeleid, dat de aanneming van het plan-Sehuman, en daar- mede de ratificatie, verzekerd i,. Iv h« -tuwchip van Roekan,.? het algemeen werd instemming met '.'2t in zee. die nog onder het Ne- de kolen- en staalpool betuigd, al werd in het bijzonder de afzijdig heid van Engeland zeer betreurd. Het plan werd niet alleen toege juicht als een vorm van noodzake- ijke Internationale economische sa menwerking. doch vooral als een belangrijke stap naar de eenwording van Europa. Van verscnillende zijden werd het verlangen geuit naar een dergelijke internationale samenwerking op agrarisch gebied en op het terrein van het verkeer. derlandse grondgebied valt en is derhalve in feite Nederlands eigen dom. Niettemin prefereren de heren Kos en Plas het millioen van het tinschip boven dc bijna tien millioen gulden, die men verwacht nog eens uit de „Lutine" te halen. KOPENHAGEN. Met 100 te gen 28 stemmen heeft de Deense Kamer van Afgevaardigden Woens dagavond besloten met ingang van Mei 1952 de militaire diensttijd te verlengen van 12 tot 18 maanden. Over de beroemde kunrtschJlder Eugène Delacroix verscheen bij The Hyperion Press (Heinemann. Den Haag. 1.95) een beschrijving In de Hyperion Miniaturenreeks. De schrij ver. Jean PellnUer. heeft hierin een overzicht gegeven van het oeuvre van de kunstenaar De talrijke reproductie* geven een goed beeld van deze roman ticus. die. door met alle conventies te breken, het effect zocht in kieur en dramatische hartstocht. BIJ dezelfde uitgeverij zag „Florentijnse Meesters" ((6.90) 't licht. Ingeleid door André Chattel, kenner van de Floren tijnse renaissance. Rceda om de fraaie reproducties van tekeningen naar werk van Giotto, Fra Angclico. Ghlrlandalo. Botticelli, Leonardo da Vlncl. Michelan gelo e.a. Is deze uitgave begerenswaard. De tekeningen zijn ontleend aan de col lecties In het Louvre, het Britse Mu seum. de Wcense Albertlna-Collectie. d« Verenigde Staten. Aan dc Inleiding is een korte levensgeschiedenis toegevoegd van de in het boek opgenomen kun stenaars. Op dc drempel van 't jaar waarin het honderd Jaar geleden zal zijn, dat ecu der meesters van de Russische letteren, Nlkolaj GogoU, overleed, verblijdt ons de uitgeverij Foreholte te Voorhout met de „Petersburgse vertellingen" van deze schrijver, 8.90) Het zijn geen op wekkende verhalen. In verschillende er van tg als bouwstof gebruik gemaakt van Gogolja eigen tragische ervaringen in de Jaren dat hij, die meende, dat de toenmalige hoofdstad van 't Tsarenrijk, hem met open armen zou opnemen, de vernietigende ervaring opdeed, dat hij het lot moest delen van de nederlgsten der ambtenaren der vele departementen. Een meesterlijke verteller Is GogolJ. beeldend en meeslepend Is zijn taal. ont hullend de humor, waarmede hij af rekent met de absurde bureaucratie van de toenmalige autocratie De vertaling ls van de hand van Alelda G. Schot. Zl) heeft GogolJs werk herschappen in fraai Nederlands, dat de sfeer van het origineel alle recht doet wedervaren. Erkentelijk zijn wij haar mr de twaalf eerste bladzijden van dit boek. waarin zU een Inleiding geeft op deze verhalen en een schcu van GogolJs persoonlijk heid.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3