Weldadigheidszegel stamt uit Amerika m Albert Schweitzer weer terug in Lambarene (zonder frankeerwaarde) Wie Suriname wil leren kennen bestudere locale advertenties Eerste kinder(post)zegel in 1913 door Zwitserland uitgegeven Bijzondere voorzieningen in Kinder bi j slagregeling oet Ueens hóren! Vlotte japon N0RMAC0L Zeemleren lap voor f25, Heel gezin verbrand in Zweeds kasteel i li L, President Heuss vertelt een anecdote Heren witte schoenen Dames bruine jurken 4 Zaterdag 15 December 1951 (Van onze verkeersredacteur) WIE is voor het eerst op de gedachte gekomen een „postzegel" uit te geven, waarvan de baten ten goede kwamen aan een liefdadig doel? Niemand kent de naam van die man of die vrouw meer. We weten alleen, dat het een Amerikaan is geweest, die in 1862 in New York op dat lumineuze idee kwam. Tijdens de burgeroorlog werd in die stad een weldadigheids feest gegeven ten bate van gewonde soldaten. Meneer Johnson of mevrouw Brown of de jongeheer Clark kregen toen het leuke idee om op die bazar „postzegels" uit te geven. Men bouwde er zelfs een postkan toortje voor en de heren Butler en Carpentier uit Philadelphia ontwierpen het zegel, waarop een fraaie adelaar voorkomt, waarboven de woorden stonden „Central Fir Postage" en daar onder „Sanitary Commission". TT et lijkt precies een echte postzegel, maar is het niet. Het hier boven afgebeelde zegel werd ter ge legenheid van een bazar in Amerika uitgegeven om geld voor de wel dadigheid te krij gen. Maar een brief kon er niet mee gefrankeerd worden. Hier stuiten we meteen op het verschil tussen het zegel en de weldadigheidspostzegel. Het zegel kan worden uitgegeven door iede re organisatie, soms bestaat de mogelijkheid, dat men die zegels op het postkantoor kan kopen en soms mag men ze zelfs op een brief naast de echte postzegel plakken. De weldadigheidspost zegel is echter een postzegel uit gegeven door de posterijen, waar bij dan de extra waarde ten goede komt aan een weldadige instelling. Entree voor Carnaval In Europa schijnen de eerste wcldadigheidszegels verschenen te zijn in 1870 tijdens een carnavals feest in Genua. Zij leken precies op de toen uitgegeven postzegels; alleen de kop van koning Vic tor Emanuel was vervangen door die van de organisator van 't feest, de theaterdirecteur de Ravano! Het zestigjarig regeringsjubi leum van de Engelse koningin Victoria in 1897 was een reden om een onofficieel zegel van een shilling uit te geven voor het „Prince of Wales Hospital". Het merkwaardigste is nu, dat die ge beurtenis ook aanleiding is ge weest voor de uitgifte van de eerste échte weldadigheidszegels, die namelijk in twee Australische staten Nieuw-Zuid-Wales en Vic toria verschenen. De grote tweede opbloei van zegels en weldadigheidszegels kwam na 1900 en dan nog, wat de postzegels betreft, grotendeels na 1914. Kerstzegels Hierbij heeft vooral de Deense postmeester een grote rol gespeeld. Toen hij een geweldige stapel kerst- en nieuwjaarspost zag, kwam hij op d? gedachte, dat er voor de weldadigheid heel wat „verdiend" kon worden, als op al deze post een extra zegel geplakt kon worden. In October 1904 riep hij wat Denen bij elkaar. Er werd snel gehandeld. Er kwamen „Julen'-zegels, waarvan de in komsten bestemd waren voor de T.B.C.-bestrijding. Holböll heeft nooit kunnen dro men, hoe zijn gedachte zou in slaan. Met Kerstmis 1904 werden er niet minder dan vier millioen van deze zegels verkocht; sinds dien worden ieder jaar in Dene marken zulke Kerstzegels uitge geven. Intussen verschenen in enkele andere landen echte, door de pos terijen uitgegeven, weldadigheids postzegels- Rusland 1905; Neder land 1906; Roemenië 1906; Barba dos 1907; België 1910; Portugal en Azoren 1911. In en na de eerste wereldoorlog zijn vele landen overgegaan tot uitgifte van wel dadigheidspostzegels, waarvan de extra waarde bestemd was voor weduwen en wezen, soldaten, het Rode Kruis enz. Naast deze weldadigheldspost- zegcls Is echter de zuivere kinder postzegel in Zwitserland is uitge vonden. Men begon daar in 1910 met een zegeltje van 10 rappen, zon der frankeerwaarde. waarvan de opbrengst ten goede kwam aan ,,Pro Juventute". In 1913 kwam de eerste officiële kinderpostzegel uit en met uitzondering van 1914. het eerste oorlogsjaar, zijn sinds dien telkenjare in Zwitserland do ..Pro Juventute"-postzegels uitge geven. In Nederland Het eerste niet-officiële welda digheidszegeltje van Nederland is vermoedelijk van 1905 en de op brengst daarvan werd bestemd „voor de arme tuberculeuzen". Dan is er een serie van vijf stuks in verschillende waarden geweest van de vereniging „Thomas Wil- dey", waarvan de opbrengst ten goede kwam aan vacantiekolonies; ten slotte verscheen onofficieel een blauw twee cents-zegeltje van de vereniging tot bestrijding der tu berculose te Rotterdam in 1906 met de beeltenis van de koningin moeder Emma. Maar al de zojuist genoemde Nederlandse uitgaven waren géén postzegels. Ongeveer tegelijk met deze uitgaven schijnt de Amsterdamse dokter Blooker gevraagd te heb ben, of de P.T.T. voor de bestrij ding der T.B.C. niet een eigen postzegel kon uitgeven; het gevolg hiervan was, dat de eerste Ne derlandse weldadigheidspostzegel, speciaal ter bestrijding van de T.B.C. in 1906 naar ontwerp van prof. Der Kinderen werden uitge geven. Het zou jaren duren voordat er weer weldadigheidspostzegels kwa men. Eerst in December 1923 ver schenen weldadigheidspostzegels, getekend door Toorop. Er was geen propaganda gemaakt voor deze uitgifte en de tijd van voor bereiding was onvoldoende, zodat van een fiasco werd gesproken. In 1924 zette de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming de schou ders onder deze zaak en sindsdien zijn ieder jaar met groot succes de kinderpostzegels in Nederland verschenen. Weer „zegels" En het merkwaardigste van de geschiedenis in Nederland? Dat wij na die zegeltjes en na die vele jaren met kinderpostzegels, nu ook weer „zegeltjes" krijgen. Want dit jaar worden speciaal voor de opsporing van T.B.C.-patiënten en de nazorg, plakzegels uitgegeven ter waarde van drie cent. Deze zegels hebben géén enkele fran keerwaarde. HÜI Sociale vraagbaak Naast de wettelijke regeling inzake de kinderbijslag, neergelegd in de Kinderbijslagwet, bestaan erkende overeenkomstige regelingen b\j het rijk. de spoorwegen, de mijnen, gemeentebesturen, etc. Practisch bevatten zij de meeste bepalingen, die ook in de Kinderbijslagwet voorkomen. In al deze regelingen zijn sedert Januari van dit jaar bijzondere voorzieningen ge troffen ten opzichte van „natuurlijke" kinderen en pleegkinderen. De uitvoerende organen kijken, binnen het kader van wat wettelijk toelaat baar is natuurlijk, in de eerste plaats naar het belang van het kind. Er doen zich namelijk allerlei complicaties voor met een zeer subtiel karakter. Als men voor een dergelijke situatie staat doet men er goed aan de juiste feiten vertrouwelijk mee te delen aan het orgaan dat de kindertoelage of de kinderbijslag toekent. Dit in antwoord op een vraag van G. v W. H. J. H. Kwesties tussen hoofd bewoner en medebewoner zijn thans wel de moeilijkste, welke in de gezinnen voorkomen. Men moet niet direct gaan spreken van „recht". De goede verhoudingen J-J'ER is een kleine collectie weldadigheidszegels. In de linkerrij 11 van boven naar beneden: De Nederlandse Toorop-zegel van 1923een der eerste weldadigheidszegels van de wereld, namelijk die van Victoria, de Nederlandse kinderpostzegel van 1924; en het t.b.c.'zegeltje uit 1906, dat geen postzegel was. In de tweede rij bovenaan eenzelfde soort zegeltje van 1951; dan de Nederlandse tbc-weldadigheidspostzegel uit 1906, en de eerste weldadigheidspostzegel van Nieuw-Zuid-Wales. In de rechterrij bovenaan nog een Toorop-postzegel; daaronder een kerstzegel uit Denemarken van 1906. Daarn volgen „Pro Ju- ventute"-zegels van Zwitserland, resp. uit 1921 en 1913, de aller eerste echte kinderpostzegel staan voorop. Als nu de hoofd bewoner de wens te kennen geeft, dat de huur niet meer aan hem persoonlijk, doch per giro wordt betaald, dan beruste men daarin. Trouwens hoe wil men hier een rechtsgrond vinden voor het feit, dat. waar tot nu de huur van man is betaald, dit min of meer ten eeuwigen dage moet blijven ge schieden. J. N. Het onderhoud van huizen is thans een ongelooflijk moeilijke kwestie. Men kan Bouw en Woningtoezicht te hulp roe pen wanneer voor de bewoners of voor de omwonenden door ernstige verwaarlozing gevaar dreigt te ontstaan. M. B. H. Een zwager kan met zijn geld om het zo uit te druk ken doen wat hij wil. Wanneer men echter ten aanzien van een erfenis enige zekerheid wil heb ben en de zwager is bereid mede te werken, dan is het goed een notaris te raadplegen, die dan (kennende alle familie-bijzonder heden) in het kader van de wet een passend advies kan geven. Advertentie (LM.) CARBOVIT(Aetleve Kool-Dragées) reinigt maag en Ingewanden van kwade «totten. Dt 41 ct. Flac. 1 1.03. Christiansen vrij? De Kamerleden moeten wel met grote verwondering, zo niet met diepe verontwaardiging de mede deling van de minister van Justi tie hebben aangehoord, dat gene raal Christiansen vóór Kerstmis de gevangenis zal mogen verlaten. Het is verbijsterend, dat door de z.g. barmhartigheidsgedachte ie mand, die mede verantwoordelijk geacht moet worden voor misda den aan Nederland en zijn be volking bedreven, na korte gevan genschap op vrije voeten wordt gesteld. De hoop blijft gevestigd op één of meer Kamerleden, die op zodanige wijze hun ontstem ming over deze vrijlating zullen uitspreken, dat deze wordt voor komen. De regering laadt hiermee wel een zware verantwoordelijk heid op zich. H. G. D. Bromfietsperikelen Volgens mij zou het zeer ver keerd zijn de bromfietsen onvoor waardelijk naarde rijwielpaden te verwijzen. Vooral in de zomer zijn de rijwielpaden vol met lang zamer rijdende fietsers. Op rij wielpaden met verkeer in beide richtingen zullen er veel aanrij dingen voorkomen. Diverse rij wielpaden verkeren in slechte staat. De bromfietser zal er te veel schokken.. Omdat de brom fietser wegenbelasting betaalt moet hem ook het recht worden verleend op de grote weg te rij den als dit nodig of wenselijk is. EEN SOLEXER Geneeskundige controle De heer L. v. P., die vorige week in deze rubriek onder het opschrift „Geneeskundige con trole" een klacht uitte over een dokter van Centraal Beheer, heeft volkomen fout gehandeld. Als zijn huisarts hem bedrust had voorge schreven had hij niet naar de controlerend geneesheer moeten gaan, doch rustig thuis moeten blijven. Hij heeft, gelijk de mees ten, de controlevoorschriften niet goed gelezen. Wat zijn overige klachten aangaat: hij moest eens weten hoe veel er zijn, die zich ziek trachten te houden. Als de dokter daar een paar van heeft gehad, kan ik mij levendig voor stellen. dat hij slecht gehumeurd raakt. Men beseffe eens goed, dat de uitkering van ziekengeld een gemeenschapsgoed is waar allen aan moeten betalen. Wie niet ziek is en zich ziek houdt benadeelt zijn medemens. Ik ben zelf twee maal in de ziektewet geweest. Ik kan verzekeren, dat ik prima ben behandeld. W. A. HOOGEWONING Geen protest over gratie aan Kotalla? Het verbaast mij, dat u geen woord van protest hebt laten ho ren over de gratie, die aan ie mand als Kotalla is verleend. Ik ben oorlogsslachtoffer en lijdt aan toevallen tengevolge van mishan delingen in het concentratiekamp. Ik heb uw critiek smartelijk ge mist. Waar is uw strijdgeest ge bleven? JOH. B. du CHATENIER (Wij hebben in het verleden, in een vrij recent verleden nog, meer malen het in ons land. gevoerde gra tiebeleid becritiseerd. Waarom wij ditmaal cn juist in zo'n sprekend geval gezwegen hebben? Wij waren sprakeloos.' Red.) (Van onze correspondent) ALMELO Op de weekmarkt heeft een Jeep boertje te slim willen zijn en moest er zwaar voar bloeden. Hij liep met 'n onschuldig gezicht langs de stalletjes, waarop allerlei begeer lijke spullen als 't ware voor het grijpen lagen. Spelenderwijze liet hij een zeemleren lap in zijn zak glij den en wilde na een afleidend bab beltje met de marktkoopman zijn kwasi-araeloze wandeling voortzet ten. De koopman, niet van gisteren, maande hem vriendelijk maar be slist om eerst de zeemleren lap te betalen, die hij had weggenomen. Het lepe boertje dacht zich met een forse ontkenning te redden, doch toen de koopman op een in de na bijheid surveillerende agent wees, trok hij bedrukt zijn beurs. „Dat is dan 25 gulden", zei de koopman. Het boertje protesteerde heftig, maar toen de koopman aan stalten maakte om de agent te roe pen, betaalde h{i haastig en ver dween nog haastiger. STOCKHOLM. Een geheel ge zin van vier personen is om het leven gekomen door een hevige brand, die Vrijdagnacht in midden- Zweden een historisch kasteel in de as heeft gelegd. Het gezin werd in de slaap door het vuur verrast. De slachtoffers zijn de 49-jarige rentmeester Eric Ljungberg. zijn vrouw en hun beide kinderen, een meisje van 14 jaar en een jongen van negen. De rentmeester had nog een raam weten te bereiken en was bijna in veiligheid maar hij ging terug om zün vrouw en kinderen te redden en kwam met hen in de vlammen om. (in de maten 40 en 44) Voor maat 44 is benodigd 2.65 in a 130 cm breed. In het achterpand van de tok de plooi rijgen. In het voorpand van de rok wordt op S cm van de taillelijii de reep er tussen gestikt. De zijnaden van de rok dicht naaien. In het reclxtervoorpand worden de knoopsgaten gemaakt. De schouder- en zijnaden dichtstik- ken. Het kraagje op de goede kant stikken en aan de binnenkant te- genzomen. De mouw dichtstikken. en. de manchet eraan naaien. De japon kan gegarneerd worden met knopen en ceintuur van dezelfde stof. Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent. Franco toezending per post is eveneens mogelijk. De prijs bedraagt dan 50 cent. Bij toezending per post gelieve u ons een postwissel te doen toe komen van 50 cent met vermel ding welke maat gewenst wordt Advertentie (l. M.) WOENSDAG j.l. is Albert Schweitzer van een kort verblijf in Europa weer in Lambarene, zijn oerwoudhos pitaal aan de rivier de Ogowe in Frans Aequatoriaal Afrika teruggekeerd. De zesenzeven tig-jarige theoloog-filosoof-or- ganist-tropenarts had zijn ge liefde Gunsbach in de Elzas nog eens weer willen zien, had daar wat willen rusten en wer ken. Maar van rusten is niet veel gekomen: nu hij „toch" in Europa was, bezocht de onvermoeide zijn vrienden in Zwitser land, in Nederland, Engeland, Denemar ken en Zweden; in Straatsburg gaf hij orgelconcerten waarvan de opbrengst voor zijn hospi taal bestemd was. En dan was er in Frankfort aan de Main de plechtigheid in de Pau- luskerk, waar de president der Westduitse republiek Schweitzer de Vredesprijs van de Duitse Boek handel overhandigde. Pas op de boot, die hem weer terugbracht naar Afrika en aan boord waarvan hij zijn benoeming tot lid der Fran se Academie vernam, zal dr. Schweitzer weer enigszins tot rust zijn gekomen. Albert Schweitzer werd op zijn reis naar Europa vergezeld door een van de twee Nederlandse verpleeg, sters, die in Lambarene werkzaam zijn. Ali Silver. Deze zocht en vond in zr. Van Leer een derde lid van oe Hollandse kolonie in Lambarene Bizonderhedcn over Albert Schweitzer en zijn werk kan men vinden in het zo juist opnieuw ver schenen „Nieuws uit Lambarene". mededelingenblad van de Neder landse Stichting Albert Schweitzer- fonds. Dit is na lange tijd de voort- (Van onze correspondent) houwers, want deze kans men hier als: schoenen al- wonder, want van een iilm FARAMAKIBO Reizi- keert niet terug". Houwers leen voor Europeanen. En heet het: „Indrukwekken gers die zich in een vreemd zÜn namelijk de kapmes land snel willen oriënte- »n. die iedereen in de wil onder bruine "dames- of de onthullingen van de kinderjurken begrijpt de Spiritistische Zwendelaars. ren weten uit ervaring dat dornis gebruikt, en „blee- locale gevoeligheid slechts: Ziet hoe gewetenloze be niets zoveel hizicht ver- ders" zijn degenen die wil- jurken armoedig genoeg driegers te werk gaan om schaft als het zorgvuldig de rubber in het binnen- voog bruine dames en ge lezen van de advertenties 'and van bepaalde bomen kleurde kindei tjes in de locale dagbladen, aftappen. Dat „Griffels en leien Voor Suriname geldt dit Met het Nederlands hier nog geadverteerd vvor- ook. en wie zich voor de neemt men het niet zo den, zou op achterlijkheid eerste maal bezighoudt met dit soort niet onvermake lijk cultureel onderzoek, kan allerlei te weten ko men, dat diep genoeg on der de oppervlakte ligt om de gemiddelde toerist ook na een wekenlang verblijf te ontgaan. Als voorbeeld nabestaanden van „hen die zijn overgegaan" geld af te en. Bedriegelijke me diums. valse swamiesen aan het werk". Terwijl ons van een andere wordt voorgehouden: ..Woeste hartstochten op hoge zeeën ontketenen verraad wreedhedeneen scho ne vrouw wordt gevang-en gehoudenVerzegelde vracht.... dit zal boeien en bekoren". De puntjes vooral doen het hem hier wil ik de advertenties ne- naUw, .De verhoudingtus- kunnen duiden, ware het een waar paradijs voor - - - -- njet 00k „Heren vilt een oude Morse-sleutel (af men van een paar der Scheepvaart Mijen kranten die hier vandaag Dlenst en wjj ls prima", belandden. kranten van ze„t een andere annonce, één dag, in het Nederlands geredigeerd Ge vindt er Hier wordt ook altijd ge- een annonce in voor het sproken van ..Heren witte Optreden van de beroem- schoenen" en van „Dames de Nederlandse Chanson- bruine jurken", en wee de nière Georgette Hage- koopman die een omge- doorn" en voelt u dus ntet keerde woordorde in zijn ver van huis. Toch betwij- bekendmakingen zou ge- fel ik of gij helemaal de bruiken: hij haalt zich al betekenis verstaat van de de ellende en impopulari- hoeden" en „Schoolschrif ten van super kwaliteits papier. mooie omslagen te gen matige prijzen" ter be schikking slaan, en weer een andere firma filoso fisch vaststelt: ..Wij heb ben altyd het beste van gedankt uit de Oost) terwijl het juiste Engelse woord op de juiste plaats zorgt voor de climax, als in deze aanprijzing van Captain Horatio Hornblo- wer: ..De Zee hoort mij. en deze vrouw ookHij het betere en zijn toch bestormt de woeste ba- goedkoper". Amusant als steeds zijn onze bioscoop-advertenties. rendc grootste actie- avonturenfilm der ja renZeeschuimers.. aanbieding die luidt: ..Hou- teit op de hals. die hier niet hun diepe blik in wat grootse zeegevechten wers! Landbouwers, blee- onmiddellijk volgen wan- men de volksziel pleegt te degens worden gekruist ders en anderen die hou- neer het gehuil over ..Ras- noemen. Hoewel hier nie- wers gebruiken, draalt met sendiscrinunatie" wordt mand naar „de bioscoop" en handelt wijs Koopt nog aangeheven. Immers „wit- gaat. maar wel iedereen romance herleeft". De bioscoopprijzen zijn overigens steeds en overal heden een of meer onzer te herenschoenen" verstaat naar de „kino". En geen hier hoog genoeg. zetting van het gelijknamige blad, waarin Schweitzer zelf toen zijn brieven uit Lambarene schreef. Aan desprijs overhandigde. Veertig jaar geleden hadden die beiden elkaar voor het eerst in Straatsburg ont moet. „Gij stond toen voor het grote avontuur van uw leven om in het gevaarlijke oerwoud te gaan tot de arme Lazarus met de zwarte huid met zijn ziekten en gevaarlijke epi demieën. Het woord avontuur zoudt gij misschien afgewezen hebben want dc avonturier zoekt macht, voordeel en roem; gij gingt in de dienst van de machteloosheid, uw leven was afstand doen en als de roem dan tot u kwam. gleed zijn verleiding van u af. Gij wist dez« roem in uw werk onpersoonlijk te maken, ja te verzakelijken. Dit werk heette Lambarene." De president besloot met een anecdote: „Ik wil nu een anecdote vertellen. Ik hoop dat gij daarna niet zult zeggen, dat het niet klopt. Werner Picht hefet het eens verteld. Toen Goebbels bij een opmerkelijk gebrek aan instinct op het idee kwam, deze wonderlijke oerwoud dokter als attractie naar Duitsland te halen voor orgelconcerten en le zingen. had hij. zoekend naar een formulering, een compromis gevon den en had geschreven: „Mit deut- schem Gruss!" Schweitzer sloot zijn weigering met de souvereinc formulering: „Mit zentralafrikam- schem Gruss!" Vijftig jwr Zioti HET Amerikaanse weekblad ..Christian Century" vertelt over het vijftigjarig bestaan van het Amerikaanse stadje Zion in Il linois, dat dezer dagen feestelijk door de burgers werd gevierd. Le den van een van Amerika's vele protestantse kerken, de „Christian het herrezen blad werken anderen mede; het staat onder redactie van D. A. Werner; „De Torenlaan" t< Assen geeft het uit. Interessant is in dit eerste num mer o.a. de tekst van de rede waar mee de Duitse president Heuss te Frankfort aan Schweitzer de vre Catholic Apostolic Church" sticht ten de stad vijftig jaar geleden en hadden daar toen het gehele stads bestuur en alle industriële neder zettingen in handen. Het was hun bedoeling, dat de stad theocratiscn bestuurd zou worden. Er is van dc opzet van John Alexander Dowie en Wilbur Glenn Voliva, de stichters, niet veel overgebleven, moet „Chris tian Century" constateren. Zij zou den Zion niet herkennen. Het is nu een stad zoals andere. Alle on deugden, die aanvankelijk verbo den waren bioscoopbezoek, dans, roken, eten van varkensvlees enz worden nu door iedereen weer in practijk gebracht. Ook de over tuiging der stichters, dat de aarde niet rond zou zijn, wordt door niemand meer gedeeld. Acht ande re kerkgenootschappen hebben in het thans 9000 zielen tellende stad je hun intree gedaan. Tot de feest vierders zei burgemeester Lee R. Flemming: „Wij zijn trots op be- paalde dingen uit de geschiedenis van onze stad. maar andere verge ten wij liever maar." Plaats van de NPB IN het Oolgaardthuis te Arnhem heeft de Ned. Protestantenbond zijn algemene vergadering gehou den. Uit het jaarverslag van de voorzitter bleek, dat de Protestantenbond voor het probleem gesteld is, wat zijn plaats is temid den van de andere ker. ken en groepen. Door velen wordt er aan ge twijfeld of het vrijzinnige protes tantisme nog reden van bestaan heeft; zij treken zich terug binnen de veilige muren van hun eigen kerkgenootschap. In alle kerken openbaart zich een spanning tussen het centraal gezag en de plaatselijke leiding. Deze spanning is eveneens merkbaar tussen de kerkelijke groe- penen de verenigingen in de Centra le Commissie van het vrijzinnig pro testantisme. De kerkelijke groe- blemen zozeer in beslag genomen, dat zij geen voldoende aandacht meer hebben voor dc specifiek vrij zinnige belangen. Daarom is het vrijzinnig protestantisme niet vei lig in handen van de kerkelijke groepen. De toekomst ervan hangt af van de verenigingen en haar op treden. Bij de gedachtenwisseling over de referaten van ds. P. van Wijnen en prof. dr. G. Sirks werd opge merkt. dat de Hervormde Vrijzin nigen zich zeer bewust achter de kerkorde hebben gesteld, omdat dit de enige weg is om de invloed van het vrijzinnige protestantisme op de brede schare te behouden. (Advertentie l.M.)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4