DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vliegtuig stort brandend in rivier: 56 doden Op één na ergste vliegramp in geschiedenis van Amerika Londense valutamarkt volledig heropend Cecil Beaton(G"",c"r,b°j fotografeert Koningin Britse trein ontspoord door mijn op spoorbaan Churchill en Eden nemen poolshoogte in Parijs Militair valt met hoofd tegen auto van dr Drees Mossacleq krijgt een pot met een geranium ZEVEN MINUTEN NA DE START: Weer overval op speelcluh Geen overgang naar zwevende valuta en geen devaluatie Ned. Bank zet valutahandel stop Dader zwendel- loterij bekend lie Jaargan?, no. 296 Maandag 17 December 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 1. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER NEW YORK. Bij op één na de ergste vliegtuigramp uit de geschiedenis van de Verenigde Staten, zijn Zondag 56 mensen om het leven gekomen. Een twecmotorige C-46, die op weg was naar het vacantie-oord Florida, vloog zeven minuten na het opstijgen in brand en stortte neer in Elizabeth (New Jersey). Aan boord bevonden zich 48 volwassenen, vier kinderen, drie piloten en een stewardess. Met één motor in brand begon het toestel te vallen. In zijn val raakte het een magazyn van het waterleidingbedrijf in Elizabeth en vloog toen geheel in brand. Rakelings scheerde de C-46 langs een aantal huizen, kantelde vervolgens en schoot op zijn rug in de smalle, traag stromende rivier Elizabeth. Alle inzittendenden werden op slag gedood. Kort voor de ramp had de piloot i per radio laten weten, dat hij terug wilde keren naar het vliegveld Newark, van waar hij was opge stegen Volgens ooggetuigen vloog de rechter motor in brand, waar door een vleugel kromtrok en af brak en het toestel het magazijn van de Elizabeth Water Company raakte Een waker van het maga zijn werd licht gewond. Het vlieg tuig draaide een halve slag en schoot met de neus in de rivier tot op de bodem toe. De C-46 werd tot een tien meter hoog wrak waarvan alleen de staart boven het water uitstak. Het toestel viel op zes meter af stand van een huisje waarin een gezin van zes personen woont Ze pakten in allerijl een paar spullen bij elkaar en stelden zich in vei ligheid Een klein eindje verder stond een rij houten huizen. Terwijl een zwijgende menigte zich aan de oever van de Elizabeth verzamelde, waadden drie priesters door de rivier om de laatste gees telijke bijstand te verlenen. De slachtoffers moeten echter op slag zijn gedood. De brandweer is bezig met het bergen van de lijken. Een ooggetuige, wiens moeder zuster en twee zoontjes van laatst genoemde zich aan boord bevon den. zei: ..Toen de C-46 startte, ontwikkelde de rechter motor zeer veel rook. Het vliegtuig had de hele lengte van het vliegveld nodig ora vijftien meter hoog te stijgen." Geen jaeht meer op scliapendoder OUDER-AMSTEL De rijks politie heeft de klopjachten op de schapendoder in de Duivendrecht- sepolder voorlopig stopgezet. De bloeddorstige hond laat zich niet meer zien en bovendien raken zowel de mensen als de honden, die jacht op hem mak^n, over vermoeid. ONRUST IN KANAALZONE Scherpe nota van Londen over optreden van politie bij incidenten te Ismailia CAIRO. Zaterdag is een Britse militaire trein in de Kanaalzone ont spoord doordat „onbekende personen" een mün op de spoorbaan hadden gelegd. Een Brit brak een been. De locomotief sloeg over dc kop en groef zich in het zand. Verschillende goederenwagens schoven in elkaar Zondag hebben Egyptische scherpschutters negen maal op Britse troepen gevuurd. Aan Engelse zijde vielen geen slachtoffers. Door het tegenvuur werden vermoedelijk twee Egyptenaren gedood. Een dertig meter hoge kerstboom, met 7500 lampen, waarvan 2500 in gekleurde plastic lantaarns, dom pelt 's avonds het bekende Rocke feller Centre te New York in een sprookjesachtig licht. De fonteinen op dc voorgrond zijn geen echte fonteinen, maar constructies van verchroomd staal en plastic bollen. Oorzaak ongeluk bij Schiphol nog niet bekend Toestand steuardes is redelijk AMSTERDAM Voorlopig kun nen nog geen mededelingen gedaan worden over het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het vliegtuig van dc Swiss-Air. Vrij dagavond bij Schiphol. Zondag is een commissie van vijf Zwitserse luchtvaartdeskundigen aangekomen, die zich in verbinding gesteld heb ben met ir C. A. F. Falkcnhagen van de Rijksluchtvaartdienst, die de leiding van het voorlopig onderzoek heeft. Zij hadden ook een onder houd met de piloot. De Zwitserse bemanning blijft voorlopig ter be schikking van dc commissie van on derzoek. De ernstig gewonde stewardess, mej. Hafti. is op haar verzoek van het Wilhelmina Gasthuis overge bracht naar de Ned. Herv. Diaconcs- seninrichting. Haar toestand is rede lijk. Waarschijnlijk wordt zij pas over enkele weken naar Zwitser land vervoerd. In Amerika koude en sneeuwstormen Tot. nu toe 89 doden CHICAGO. In de Oostelijke helft der Verenigde Staten hebben Zaterdag sneeuwstormen gewoed, die het verkeer stagneerden en veel slachtoffers maakten. Als gevolg van de hevige koude 7iin tot on 7ondag 89 nersonen om het leven gekomen. De sterfgeval len zijn veroorzaakt door te grote inspanning, ongelukken en bevrie zing. In twee steden in Zuid-Dakota en Minnesota, twee staten van het Midden-Westen, zijn temperaturen van dertig graden onder nul gere gistreerd. Vijf Deense redders begraven Eigenaars Kinhem helpen nabestaanden KOPENHAGEN De vijf Deense redders, die zijn verdronken na een tocht naar de Nederlandse hopper- zuiger „Kinhem" zijn Zaterdag be graven. De Deense koning had een vertegenwoordiger gezonden. Voorts waren aanwezig leden van de Deen se regering en vertegenwoordigers van de Deense marine. Nederland v/as vertegenwoordigd door de con sul-generaal te Kopenhagen Chr. J. F. Wijers en de vice-consul te Es- bjerg J. Hassing. Bij de kransen was er een van de bemanning van de „Kinhem". Vernomen wordt, dat de eigenaars van de .Kinhem" 15.000 kronen aan de nabestaanden van de verdronken redders hebben gezonden Bij inte kening zijn voorts in Denemarken voor de weduwen en haar achttien kinderen tot dusver 150.000 kronen ingezameld. DEN HAAG De Haagse poli tie heeft Zondagavond in de locaien van twee spceiclubs in cie Laan van Meerdervoort invallen gedaan. In de .Mondi: Club" werd geen h„.ardspel beoefend, zodat geen, maatregelen behoefden te worden genomen. In de „Nieuwe Club" trof men elf personen aan. die zich met roulette en baccarat onledig hielden. Het spelmateriaal werd in beslag genomen. Elf personen wor den in arrest gesteld en naar het hoofdbureau gebracht. Na verhoor zijn 8 hunner heengezonden. In ar rest leven ao 5G-j:.rige P. K„ zon- f. beroep int Leiden, de 37-jarige koopman A. H. B. en dc 57-jarige F. J. van L -S.. zonder beroep, bei den woonachtig te Den Haag. In een Britse nota over dc inci denten te Ismailia op 17 en 18 November wordt de Egyptische politie beschuldigd van een „wel overwogen aanval op Britse troe pen." De nota beschuldigt de rege ring ervan haar goedkeuring aan het optreden van de politie te hebben gehecht. Zoals bekend wer den bij de incidenten vijf Britse j officieren en een aantal soldaten en burgers gedood. De nota. die in i scherpe termen is gesteld, spreekt van een „meedogenloze en misda dige samenzwering." Vrijdagavond vernielden Egypte naren gedeeltelijk een radiomast van de RAF bij Ismailia. De daders wisten te ontkomen. Kerkdak stort in: 7 kinderen gedood CARACAS. Doordat in een kerk in San Juan de los Mogros het dak van een kerk' instortte, kwamen zeven kinderen om het leven die Kerstliederen instudeer den. Tien kinderen werden ge wond NAAR REALISTISCHER POND STERLING? (Van een onzer redacteuren) LONDEN. De Bank van Engeland heeft Zaterdag medegedeeld, dat de Londense markt voor buitenlandse valuta met ingang van Maandag volledig zal worden heropend, zowel voor loco- als voor tcrmüntransacties. De bank zal geen officiële noteringen voor buitenlandse valuta op termijn meer opgeven. De nieuwe regeling betekent niet, dat dc deviczenbepcr- kingen worden opgeheven. De dollarparitcit blijft gehandhaafd op 2,80 en dc officiële goudprijs op 250 sh per ounce. Amerika over het pond: Engels besluit stap Het voornaamste gevolg van de nieuwe maatregel is, dat trans acties in valuta in Engeland voortaan via de valuta-markt zul- nen lopen en niet, zoals tot dus ver via de Bank van Engeland De Bank van Engeland draagt in feite het risico, verbonden aan de handel in buitenlandse valuta, voor zover deze is toegestaan want in de desbetreffende bepa lingen zijn geen veranderingen gekomen over aan de handels banken. De termijnkoersen van de verschillende valuta's zullen nu hun eigen niveau vinden, d.w.z. binnen de bepaalde gren zen, welke nog door de bank zul len worden gepubliceerd, daar volgens de bepalingen van het in ternationale monetaire fonds, Groot-Brittannië de supervisie op het pond niet mag loslaten. Een woordvoerder van de Bank van Engeland verklaarde volgens A.P. dan ook nadrukkelijk, dat de wijzigingen meer symbolisch dan fundamenteel zijn. Niettemin zal volgens economische deskun digen het pond door de nieuwe politiek een meer realistisch aan zien krijgen. In financiële kringen te Am sterdam meent men. dat de nieu we bepalingen weinig veranderin gen voor Nederland brengen. Wat de contante transacties betreft, ts de toestand in Engeland nu vrij wel gelijk aan die in Nederland, de koersen worden door de cen trale bank vastgesteld en de han delsbanken kunnen alle contante transacties afsluiten, mits zij bin nen de door de centrale bank vastgestelde minimum- en maxi mumprijzen blijven. In Neder land zijn de termijntransacties uitsluitend in handen van de Ne- Noodlottige vergissing ARUM. De veehouder de heer M. Jensma alhier zou z'n kippen 1 voederen. Hij greep evenwel uit I een verkeerde zak en gaf zo ïn- plaats van de goede haver uit de zak die voor de muizen bestemd zijn. Een zestal van z'n dieren moesten deze vergissing met de dood bekopen. Voorbereiding voor Brits bezoek aan president Truman PARIJS. Churchill cn Eden zjjn vanmorgen in Parys aangekomen voor het voeren van besprekingen met dc Franse minster-president Pleven en dc minister van Buitenlandse Zaken Schuman. Het doel van het bezoek der Britten is. overleg te plegen met de Franse regering, vóór Churchill en Eden in Januari naar Washington vertrekken, waar zjj een conferentie met president Truman en minister Acheson zullen hebben. in goede richting (Van onze correspondent) NEW YORK Welingelichte fi nanciële kringen te New York be schouwen de wijziging in de valuta- handel in Engeland als een stap in de goede richting, maar op zichzelf nog van geringe oetekenis. De ge nomen stap kan een voorloper zijn van een zwevend pond sterling. Van een zwevend pond is men echter waarschijnlijk nog ver verwijderd, In sommige Amerikaanse kringen is men van mening, dat Engeland een regeling met de grote crediteuren zal trachten te bereiken, alvorens het pond sterling los te laten. derlandse Bank. In Eneeland kunnen thans ook de handelsban ken termijntransacties verrichten. De nieuwe maatregelen in Enge land betekenen géén devaluatie, noch de overgang naar een zwevende valuta. (Eigen bericht) AMSTERDAM. Met in gang van heden heeft de Ne derlandse Bank de aan- en ver kopen op termyn van alle v a 1 u t a 's tijdelijk stopgezet. Vermoedelijk is onze centra le bank tot deze maatregel over gegaan, teneinde dc reac ties van de jongste wijzigingen van de handel in buitenlandse valuta's in Engeland op dc markten te Londen, Parijs en Brussel af te wachten. Boek van Vestdijk uit etalage verwijderd SITTARD. De hoofdinspecteur van politie heeft tie agent van do Algemene Spoorwegboog' mdcl al hier vriendelijk verzocht de laatste roman van S Vestdijk „De Dokter en het lichte Meisje" uit de etalage van de boekhandel te verwijderen. De boekhandelaar heeft aan dit verzoek gevole gegeven. Dc hoofdinspecteur deelde mede, dat dit verzoek was gedaan op grond van de kwalificatie van deze roman door do Idil fde rooms- katholieke Inlichtingendienst inzake lectuur te Tilburg). Vliegersstaking bij „Pan Aruerican" NEW YORK. Op de vliegvel den van New York, is het vliegende personeel en het grondpersoneel van de ..Pan American Airways" Zon dagochtend in staking gegaan. Bijna 6 000 employé's van de „Pan Ame rican" zouden oorspronkelijk van. daag in staking gaan om hun loon eisen kracht bij te zetten. Ook in San Francisco is men '.n staking gegaan. In Miami en Brownsville vertoont zich eveneens een neiging om het voorbeeld der stakers te volgen Verschillende vliegdiensten op Europa zijn door de staking reeds uitgevallen. Geen president meer in Uruguay MONTEVIDEO Uruguay heeft bij volksstemming besloten, het ambt van oresident of te schaffen en de president te vervangen door een raad van negen naar Zwitsers voorbeeld. Volgens officiële cijfers werd het besluit tot deze grondwet telijke hervorming genomen met een meerderheid van 19.706 stemmen. Slechts 30 procent van dc op de kiezerslijsten vermelde personen heeft aan de stemming deelgenomen. Nét de échte 2c Kamer Zo zag de verga derzaal van de Twee de Kamer er uit toen Zaterdagmorgen het Leids studentenpar- lement er bijeen kwam om, onder voorzitterschap van de échte Kamervoor zitter mr L. G. Kor- tenhorst, te beraad slagen over de kwes tie van de gehuwde ambtenares. Men ziet op de foto een van de fracties, welker leden zich kennelijk geheel in de parle mentaire sfeer trach ten in te leven en net als de werkelijke Kamerleden op hun gemak hun krantje lazen, terwijl een van hun mede leden het woord richtte tot de ..regering". Deze telde dc student Jonkman als minister-president in haar midden, die samen met zijn collegea „ministers" in een rijtuig was gearriveerd, evenals dezen met bolhoed getooid. Temidden van dit stijve gezelschap vormde de lief tallige staatsseeretaresse"de stu dente Adama van Scheltema een fleurig element. Echt in stijl was ook dc student De Savornin Lob man die evenals zijn beroemde voorvader een wandelstokje met. zilveren haak over de arm had hangen, terwijl hij door de zaal ging. Natuurlijk vielen de bier viltjes ran Heinekens op de VVD banken uit de toon. Maar zou een dergelijke vergadering kunnen worden gehouden zonder dat het studentikoze element ontbrak? AMSTERDAM. Na de publica tie van de zwendel met een ge fingeerde liefdadigheidsloterij. waarvoor een onbekende man 10 000 loten liet drukken heeft de politie zoveel aanwijzingen gekregen, dat het haar niet moeilijk viel om hem te identificeren. De man is echter ondergedoken, zodat tot z.ijn arres tatie nog niet kon worden over gegaan. DJAKARTA In de ouderdom van 42 jaar is de vorige week over leden de bekende pathaloog-anatoom ds Wijono. Ongeluk op rijksweg Dordrecht-Moerdijk eist één dode en één zwaar gewonde DORDRECHT. Een ongeluk, waarbij minister-president dr. W. Drees zijdelings betrokken is geweest, vond Zaterdagmiddag even voor twee uur plaats op de rijksweg tussen Moerdijk en Dordrecht. Hierbij vallen één dode en één zwaar gewonde te betreuren. De 21 jarige tnilitair A. M. Grup- ping uit Overveen zat als lifter in een auto. die op een stilstaande vracht auto botste. HU werd uit dc wagen geslingerd en viel met zijn hoofd tegen de bumper van de juist passerende auto van dr Drees. Met een vcrbrüzelde schedel en in zorgwekkende toestand is bü naar het R.K. ziekenhuis te Dordrecht overbracht, waar hU Zaterdagavond is overleden. De 20-jarige militair S. de Vries uit Haarlem, die eveneens mee reed kreeg een ernstige hoofd wond en is naar het Dordtse Dia- conessenhuis vervoerd. Even voor het ongeluk gebeurde reden in de richting Moerdijk di verse auto's achter elkaar. De klei ne bestelauto waarin zich de beide militairen bevonden schoot plotse ling uit de colonne met de bedoe ling te passeren. Juist kwam uit de richting Moerdijk een personen auto. Om de tegenligger te ont wijken schoot de bestuurder van de bestelwagen de parkeerstrook op. Daar slipte hij om vervolgens met een harde klap tegen de al daar staande vrachtwagen te bot sen. Beide militairen vielen daarop uit de auto. De 20-jarige De Vries, die ernstig werd gewond, was Zondagavond nog niet buiten gevaar. De bestuur der van de bestelauto werd even eens aan het hoofd gewond, maar niet ernstig. Hij kon ter plaatse worden verbonden. Dr Drees zorgde er voor. dat de politic en de geneeskundige dienst werden gewaarschuwd Hij was zeer onder de indruk van het ge beurde en heeft zich later naar Dordt begeven om naar de toe stand van de beide slachtoffers te informeren. Toen het ongeluk geschiedde was het wegdek ter plaatse buitenge woon glad. Men verwacht, dat de inzichten, waarvan Pleven en Schuman te genover hun Britse collega's blijk zullen geven, grote invloed zuilen hebben op het standpunt, dat Churchill bij zijn besprekingen met de Amerikaanse regering zal innemen. Naar verluidt is het eerste punt, waarover Churchill de huidige Franse mening wenst te vernemen, de vraag welke politiek de Ver enigde Naties in Korea zullen vol gen. indien het mogelijk zou blij ken, een wapenstilstandsovereen komst met de communisten te slui ten. Het gaat er hierbij vooral om. of de verbondenen dan zullen over gaan tot het voeren van een totale oorlog in Korea, hetgeen het bom barderen van de bases der Chinese communistische luchtmacht in Mandsjoery'e zou inhouden Het tweede belangrijke probleem, dat te Parijs zal worden besproken, is de vraag op welke wijze Groot- Brittannië zich zal verbinden met het Europese leger, indien dit een maal tot stand is gekomen. Het schijnt, dat Churchill voorstander is van het vestigen van een soort van organische band tussen de Britse strijdkrachten op het Euro pese vasteland cn het Europese Le ger. Tezelfdertijd zullen de Britse staatslieden er angstvallig naar streven, alles te vermijden wat zou kunnen leiden tot vertraging in de vorming van het Europese Leger. Rivierboot slaat om: 18 doden IPOH (Malakka). De politie zoekt op de oevers van de sterk ge zwollen Perak naar de lijken van achttien Chinezen en Maleiers. die Zaterdagavond verdronken zijn toer. een stampvolle rivierboot omsloeg na lek gestoten te zijn. Twintig passagiers werden gered. Engeland zal al zijn oorlogsschuld betalen LONDEN. Gioot-Brittannië zal op 31 December beginnen met de aflossing cn rentebetaling van de milliardenlcningen. die nu de tweede wereldoorlog van dc Ver. Staten en Canada verkregen wer den. De regering heeft besloten geen gebruik te maken van het recht tot uitstel van de rentebetaling op de beide, in 1946 gesloten leningen. Het besluit om deze betalingen te doen uit do magere dollar-reser ves werd beschouwd als een gebaar om in de Verenigde Staten en Ca nada goodwill te kweken. verloofde c (Van onze correspondent) HILVERSUM. Cecil Beaton, de man van wie wordt gezegd dat hij met Greta Garbo is verloofd hij zelf ontkent noch bevestigt het was van daag in ons land om voor het Amerikaanse maandblad „Vogue" foto's'te maken van het koninklijk paar. Wij troffen Cecil Beaton een rijzige Engelsman met grijzend haar en zeer smalle broekpijpen in de bar van hotel „Gooiland", waar hij veel wilde vertellen over zijn werk, maar weinig over zijn particuliere leven: „Ik walg van de inmenging in iemands privé- levcn, zoals de columnists doen in de Amerikaanse bladen," zei hij met de hem eigen langzame manier van spreken. De eervolle opdracht om de koninklijke familie te fotograferen bereikte hem drie dagen geleden, toen hij zich in Parijs bevond. Hij hoopt op Soestdijk ongeveer vijftig foto's te maken, waarvoor hij dacht een uur nodig te hebben. „Als ik eenmaal aan de arbeid ben werk ik vreselijk vlug. De helft van de foto's zal zwartwit zijn, de helft in kleuren." Maar de foto van de Koningin in statiekledij. met de kroon op het hoofd, zoals „Vogue" die wenst, zal er niet bij zijn, omdat er in ons land geen kroon is. Cecil Beaton, die in het gastenboek als zijn beroep „artist" opgeeft, heeft reeds talrijke hoffoto's gemaakt. Hij fotografeerde vele malen de leden van de Engelse koninklijke familie, maar hij werd ook door andere vorsten ontboden, zoals de Sjah van Iran (vóór het olieconflict) en Konin gin Helena van Griekenland. Hij is bovendien geregeld medewerker van „Vogue", het Amerikaanse dames-maandblad. Iedere winter fotografeert hij twee maanden voor dit blad in Amerika. Januari gaat hij cr weer hcen« Om tevens Greta Garbo te ontmoeten? Wie weet. Uit zijn uitlatingen valt af te leiden, dat hij zelf vermoedt ditmaal veel langer dan twee maanden in Amerika te blijven. En wat daarvan de reden is, kan men slechts bevroeden. „Man die het meeste deed voor welzijn van Amerikaanse olie-industrie" ABILENE (Texas). Premier Mossadeq van Verzie is door een groep directeuren van petroleurrimaatschappijen uit Texas benoemd tot de man, die in 1951 het meeste gedaan heeft „voor het welzijn van de Amerikaanse petroleumindustrie." De afwezige Mossadeq werd een geranium in bloempot aangeboden door directeur F. M. Robertson van de „West Central Texas Oil and Gas Association." In een bijbehorende oorkonde werd gezegd: „Op een tijdstip, dat de staatslieden van ons land zich letterlijk uitputten om middelen te vinden om de natuurlijke rijk dommen van ons land aan de En gelsen weg te schenken is onze winnaar er werkelijk in geslaagd iets van de Engelsen weg te ne men een spiksplinternieuwe ont wikkeling in de internationale za ken van de laatste tijd. „Daardoor heeft hij zijn land on baatzuchtig beroofd van zijn voor naamste bron van eerlijke inkom sten. zijn belangrijkste industrie opgeofferd en bovendien de markt voor ruwe olie uit Texas vergroot De Engelsen zullen het wel een zuur grapje vinden. Mossadeq zelf vindt het waarschijnlijk om te huilen. Iets kouder Weersverwachting geldig van Z. Maandagavond tot Dinsdag- avond: Nevelig en zwaar bewolkt 5 met hier en daar enige mot- *2 regen. Zwakke tot matige 3 wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets kouder. j 18 Dcc Zon op 8 u 44 m onder "7 16 u 20 m; Maan op 21 u 34 m on. _j der 11 u 52 m. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Wcers- Wind- d Stations toestand richt 1 J- Uslo mist stil —4 Berlijn nevel NNW 5 Londen betr. Z 0 Parijs onbew O 0 Wenen n. ontv. Innsbruck zw bew. stil Nice onbew. NW 3 Rome zw. bew. NO 2 Warscnau 1. bewolkt NNW 1 Amsterdam mist zzw 8

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1