Regering bezorgd over gebruik televisie Grenzen der tolerantie DEZAGENDE PIJNEN Géén cultuurafbraak doormassa-medium ,Idil"-le in Sittard Méér voedergranen of minder kippen en varkens Perzen heden naar de stembus Kamerleden vragen hoger minimum van vrijstelling Reeds 121 doden bij koudegolf in VS Kunst voor leerlingen van voortgezet onderwijs Minister V. d. Brink stuurt aan op ondernemersvrijheid Aanvaring in de mist Notaris liet aeten foto-copiëren Volksbroodprijs te laag geacht Geen paspoort? dan maar een sleepboot Oostenrijkse nazi's krijgen amnestie WEK DE GAL IN UW LEVER OP Man in gasketel om het leven gekomen Cello-spel van Louis Werner De kist GELEZEN—, l en gewogen\ Dinsdag 13 December 1951 3 DEN HAAG. De Regering en met name de direct ver antwoordelijke bewindslieden zijn bij alle verheugenis over het totstandkomen van de nieuwe communicatievorm, de tele visie, vervuld van een ernstige zorg ten aanzien van het juiste gebruik van dit nieuwe medium, een gebruik, waarvoor de regering zich in hoogste instantie verantwoordelijk acht. Het besef van deze verantwoordelijkheid, heeft geleid tot instelling van de Televisieraad. Dit zei staatssecretaris Cals Maandag bij de installatie van dit lichaam, dat te elfder ure nog met een vrouwelijk lid is aangevuld. De Regering, aldus mr Cals. acht thans een fase bereikt, waarin haar verantwoordelijkheid een zodanig bijzonder aspect en een zodanige omvang heeft verkregen, dat een nieuwe constellatie, ook wat betreft de haar adviserende organen, nood zakelijk is geworden. Wijzer gewor den door hetgeen het buitenland ons op televisiegebied heeft laten zien. en geschrokken van bepaalde con sequenties van het verschijnsel, dat als onafwendbaar voor ons stond, is ons de noodzaak van een bredere bezinning duidelijk gewor den. Door de benoeming van verschil lende personen uit het culturele le ven in de Televisieraad heeft de Re gering nog eens willen beklemtonen hoezeer zij de invloed, die de tele visie op dit terrein uitoefent, be schouwt als een van de belangrijk ste punten, die de raad in zijn over wegingen zal hebben te betrekken. In het bijzonder zal het onderzoek van de Televisieraad ook betrekking moeten hebben op de geestelijke en sociale aspecten der televisie. De raad (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Bij de verdedi ging van zyn begroting in de Tweede Kamer heeft minister Mansholt gewezen op de klemmen de noodzaak om in Nederland de verbouw van voedergranen aan zienlijk op te voeren. „Wanneer dit niet in sterker mate geschiedt, dan in de afgelo pen jaren het geval was," zo zei hij, „dan zal in 1953 niet ontkomen kunnen worden aan een inperking van de varkens- en pluimvee-sta pel. Dank zij onze voorraadpolitiek in het verleden, kunnen wij ons voor 1952 dekken. Ook omtrent de broodgraanvoorziening mogen wij vrij gerust zijn. Maar voor voe dergranen ontstaat voor 1953 een somber beeld, ook omdat de prij zen in het buitenland zo snel op lopen." In dit verband wees de minister op de wenselijkheid van het „scheuren" van grasland. Im mers 200.000 ha., d.w.z. vijftien pet. wordt minder productief gebruikt. Geschiedt dit niet in voldoende mate op vrijwillige basis, dan zal een „scheurplicht". waarvoor de minister nu nog niet voelde, on vermijdelijk worden. (Vervolg van pag. 1) WIJ voor ons aarzelen dan ook niet in beginsel de juistheid van de thans door de rege ring getroffen maatregel te aan vaarden. Maar enkele aantekeningen illeh wij daarbij toch plaatsen. In eerste plaats zouden wij wel graag willen weten, waarom de re gering gemeend heeft juist nu tot deze maatregel te moeten over gaan. Daarover zwijgt de officiële mededeling. Het is te hopen, dat er in het parlement weldra gelegen heid zal zijn om dienaangaande ope ning van zaken te doen. Afgezien immers van het beginsel, waarover met de regering niet willen isten. is er het vraagstuk der olitieke opportuniteit. Daartoe be- oort ook de bepaling van het ogen blik. waarop men tot een verbod als hierbedoeld overgaat. En in dat elfde vlak ligt de vraag, welk ef- de regering van haar optreden erwacht. en of de voordelen ervan aanwijsbare bezwaren zullen ertreffen. Immers, laten wij wel wezen, er n bezwaren aan deze maatregel erbonden ook voor wie bereid is principieel mee in te stemmen, is natuurlijk geen bezwaar, dat communisten moord en brand uilen schreeuwen over deze „aan- oding der vrijheid". Voor dat hui- helachtig gedoe kan men enkel erachting hebben Maar wel is het bezwaar, dat men door een dcr- elijk verbod de kans loopt in het huitje te komen van hen. die het ommunistische totalitarisme afwij- maar bijzonder graag hun eigen otalitaire beginselen zouden doen egevieren. Er zijn in ons goede aderland al te veel lieden, aan 'er anti-communisme con luchtje t omdat zij de politieke democra- niet uit innerlijke overtuiging en oeinsel aanhangen maar enkel om denen van opportuniteit. En die of andere vorm van natuur- gematigd! totalitarisme van behoud nog zo gek niet vin- Ook met het oog daarop is ten zeerste gewenst, dat do re- ring op korte termijn tot een dachtenwisseling komt met de lksvertcgenwoordiging over dit 'erbelangrijkste onderwerp: de rdraagzaamheid. d.w.z. in de po- «ek: de democratie en haar gren- zal zich hebben af te vragen welke de invloed van de televisie is op het gezinsleven, op de jeugd. Hij zal zich erover moeten beraden, hoe waar borgen te verkrijgen zijn. dat dit „massa-medium" medewerkt tot versterking van onze cultuur en niet tot haar afbraak. De staatssecretaris verwachtte in de eerste plaats een advies over de vraag of de voorlopige zendtijd van drie uur per week moet worden ge handhaafd en over de mogelijkheid om de over Lopik uitgezonden pro gramma's in het Zuiden en Noorden des lands te relayeren TEHERAN. De Perzen in Te heran en in de Noordelijke provin cies van het land zijn vandaag naar de stembus gegaan. In een „praatje bij de haard" heeft premier Mossadeq betoogd, dat het Perzische volk voor de eerste maal de gelegenheid zal hebben „vrij. zonder inmenging of invloed van plaatselijke of buitenlandse elemen ten te stemmen." Hij verklaarde, dat iedere rege ringspersoon, burgerlijk of militair, die ook maar in het minst tussen, beiden komt of enige invloed tracht uit te oefenen, zwaar zal worden gestraft en spoorde het volk aan, in rust en orde te stemmen. (Advertentie LM.) van rheumatick. spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal Er is geen beter middel tegen dan Togal, Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij I we intense koude-golf naar het Zui- apoth. en drog. 0.83. 2.03. 7.94. den uit Canada. Productiviteit omhoog Meer Zondagsarbeid ongewenst (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Maandagavond gaf in de Tweede Kamer de regerings nota tot opvoering van de arbeids productiviteit de heren Stapelkamp (AR) en Kikkert (CHU) aanlei ding zich te keren tegen uitbreiding van de Zondagsarbeid. De heer Hoogcarspel (C P N.) verzette zich ook tegen overwerk, ploegenarbeid, e.d. Hij vond n.l., dat de werkne mers in ons land steeds meer uit gebuit worden ten bate van de on dernemers. Nu, de andere sprekers hadden uiting gegeven aan het ver langen. dat de werknemers zouden meedelen in de opbrengst van de producticvermeerdering. Electriciteit duurder (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Bij de bespre king van d£ regeringsnota inza ke de electnciteits-voorziening drongen de Heren N.ederhorst (PvdA), Janssen (KVP) en Kikkert (CHU) aan op verrui ming van het minimum van 240 Kwu, waarboven het tarief zal worden verhoogd. Zij hadden ca 360 Kwu in gedachten, omdat hi. meer rekening gehouden moest worden met het gebruik van strijkijzers e.d. Voorts wilden zij weten of het minimum per woning of per gezin zou worden berekend. Zij gaven de voorkeur aan een ge zinstarief, omdat anders samen wonenden de dupe zouden wor den. De heer Hoogcarspel (CPN) verzette zich tegen iedere verhoging behalve voor de grote verbruikers, die van een speciaal laag tarief profiteren. NEW YORK Bij een koudegolf die de laatste vier dagen over Amerika trekt zijn ten minste 121 mensen om het leven gekomen. De laagste temperatuur werd genoteerd in Houlton (Maine) met dertig gra den onder nul. Ten Oosten van de Rocky Mountains ontwikkelt zich 'n nieuwe storm. Verwacht wordt dat hierdoor een nieuwe sneeuwval in het Oosten zal ontstaan en een nieu- Informatie- en werk centrum opgericht AMERSFOORT Op intfiaftc/ van een commissie van leraren bij het V.H.O. en M.O. is hier Zaterdag middag een informatieve bijeen komst belegd, waar de moeilijkhe den onder ogen werden gezien, die zich voordoen by het organiseren van kunstmiddagen, resp. -avonden voor de leerlingen van het voortge zet onderwijs. Vooral docenten in de provincie en in de provinciesteden hebben be hoefte aan voorlichting omtrent dat gene. wat op kunstgebied voor hun leerlingen geschikt is en wat zij, met de hun ten dienste staande middelen, kunnen bereiken. In overleg met vertegenwoordi gers van O.K. en W., verscheidene gemeenten, de stichting Jeugd er Muziek. Vaevo, het Collegium Musi cum, de raad van leraren, met in- Arbeiders werkloos door fabrieksbrand Roosendaal. Aan 87 arbei- r.s van de coöperatieve vlasfabriek inteloord", die vorige week door is geteisterd, is ontslag aan- Zij zullen waarschijnlijk in 'oruari weer aan het werk kun. Q gaan. LOF VAN DE RECHTERZIJDE: Critiek van links: Thans de wind mee maar iverkloosheid is verontrustend (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Terwijl het kabinet anders meestal critiek van rechts en links ontmoet, verstomt die van rechts vrijwel als het beleid van minister V. d. Brink in de Tweede Kamer ter sprake komt. Deze kenschetsing van de stand van zaken, gegeven door drs. Nederhorst (P.v.d.A.) bleek juist. Het betoog, dat hij zelf namens de P.v.d.A. hield, was critisch ge stemd, althans jegens het beleid op binnenlands gebied van minister V. d. Brink, niet zonder waardering overigens. Ondanks alle critiek achtte hij deze een goed minister: een gezellig vriend om een buitenlandse reis mee te maken doch met wie men, thuisgekomen, telkens meningsverschil krygt. M.a.w. hij kon met diens beleid op internationaal terrein accoord gaan, doch verlangde ten aanzien van de directe investeringscontróle en de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie een krachtiger beleid. Typische vertegenwoordigers van „rechts" als de heren Korthals (VVD) en Weiter (KNP) verde digden het regeringsbeleid, zij het dan dat de laatstgenoemde van de P.B.O. niets wilde weten. Overigens bracht deze doorgaans felle opposant minister V. d. Brink thans hulde omdat hij, ondanks de handicap van de op gebondenheid gerichte financiële oolitiek van zijn collega Lieftinck, het economisch beleid voor grote gevaren zou heb ben behoed, door vooral op vrij heid aan te sturen. De heer Nederhorst moest er kennen. dat minister V. d. Brink thans de wind mee had bij de ver dediging van zijn beleid: de pro ductie stijgt, onze deviezen- en be talingsbalans verbeteren zich, het prijspeil schijnt tot rust gekomen, enz. Maar, zo zei hij, de regering geeft zelf te kennen, dat dit in sterke mate het gevolg is van uit wendige factoren. Die hebben gun stig gewerkt, maar het had net zo goed anders kunnen zijn. Haar eigen maatregelen tot investcrings- bepcrking hebben nl. amper door gewerkt Maar hoe zal het in de toekomst gaan? Reeds achtte hij de omvang van de werkloosheid in verschil lende bedrijfstakken onrustbarend. Drs. Korthals daarentegen ver zette zich principieel tegen ver sterking van de overheidsinvloed in het bedrijfsleven. SCHEVENINGEN RADIO Twee Nederlandse kustvaarders zijn Maandag in de monding van de Elbe bij Cuxhaven met elkaar in aanvaring gekomen. De nieuwe, 187 ton metende Limfjord van S. R. Eissens uit Delfzijl werd zwaar beschadigd en lekte. Het andere vaartuig, de 329 ton metende Berina van Schellen Scheepvaart en Bevrachting N.V. te Rotterdam, liep geen zichtbare schade op. De Limfjord werd voor herstel naar Cuxhaven gesleept. (Advertentie L M.) GRIEPTIJDt Griep vlucht veer Atpirin. Neam echter geen genoegen mei elk willekeurig tabletje. Alleen Atpirin n voor- *ien ven het Beyer-krmi, het symbool ven ver trouwen. 4ooUtH AM*S/ „Zaak hoort niet voor strafkamer thuis" (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Voor het Ge rechtshof stond Maandag in hoger beroep terecht de 65-jarige notaris mr. A. G. L. uit Amsterdam, omdat hij als notaris foto-copieën had laten vervaardigen van acten. De procureur-generaal eiste niet ontvankelijk-verklaring van de strafvordering, omdat verdachte gedagvaard was voor de strafka mer van de rechtbank. Deze zaak hoorde volgens hem thuis in de burgerlijke kamer der rechtbank. Het Hof zal op 27 December uit spraak doen. De Amsterdamse rechtbank heeft de notaris ontslagen van rechtver- volging na de overweging, dat een notaris ook wel afschriften van acten laat vervaardigen op ver zoek van rechthebbenden en dat het laten foto-copiëren van acten als een eis des tijds moet worden gezien. ALKMAAR. Ruim vijfhon derd bakkers waren Maandagmid dag in Alkmaar bijeen om te pro testeren tegen de regeringsmaat regelen ten aanzien van de volks broodprijs. De bakkers zijn niet tevreden met de 30 cent subsidie op de bloem per honderd kilo gram en de prijsverhoging van een cent op het bruinbrood. Men is algemeen van oordeel, dat het verplicht verkopen van het z.g.n. volksbrood beneden de kostprijs onrechtvaardig is. De vergadering heeft moties hierover doen toeko men aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de ministerraad en de Twee de Kamer. De vergadering was belegd buiten de patroonsbonden om. OP DRIFT MET DE „SWIFT" ROTTERDAM. „Ik wilde alleen i ze waaghals te riskant; hij wendde maar 'n beetje op zee varen", zei de I de steven en voer terug de Water 19-jarige matroos J. N. M. J„ die Maandagmiddag voor de politie rechter geleid werd: b(J de politie had hy reeds bekend, dat hij er in de nacht van 11 op 12 December met de sleepboot .Swift' van de N.V. Corns. Swarttouw's Stuwa- doorsmaatschappü vandoor was ge gaan. De matroos was Dinsdag niet op zijn werk verschenen. Hij had kies pijn. Of die nu al weer over was. toen hij om drie uur 's nachts met de Swift" de Jobshaven uittufte, hebben we niet vernomen. Op zijn tocht de Waterweg uit naar zee was nog een zoeklicht op hem gericht, maar de ,joy' schipper had zich daar niets van aangetrok ken. Toen hij buitengaats was geko men, werd het hem toch wel een beetje bang om 't hart. Een zware mist maakte het varen zelfs voor de- weg op; onder Maassluis liet hij dê sleepboot achter aan de wallekant. Tijdens 't verhoor door de politie zou de matroos gezegd hebben, dat hü van plan was geweest door te va. ren, totdat de olie op was; er was voor 14 dagen olie aan boord. Ook de politierechter meende, dat hy naar 't buitenland had willen gaan; de matroos bezat geen pas poort. daarom pikte hij maar een sleepboot. De Officier van Justitie wilde graag wat meer omtrent de persoon van verdachte weten. Hij vroeg daar om zijn gevangenhouding van en verwijzing van de zaak naar de meervoudige kamer. De politierech ter was het hiermee eens. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehou den en de stukken zullen in handen worden gesteld van de rechter-com- missaris. specteurs van het voortgezet onder wijs en daartoe uitgenodigde do centen werd besloten een stichting op te richten, die een informatic- en werkcentrum zal zijn. Dit cen trum zal beschikken over de nodige gegevens en tevens coördinerend, activerend en stimulerend kunnen optreden. Voorlopig zal de stichting zich beperken tot het verzamelen van gegevens over drynatische kunst, voordrachtskunst, dans kunst. de beeldende kunsten en de muziek. Een adviserend college zal het al gemeen bestuur terzijde staan. Voor zover dit noodzakelijk mocht blij ken te zijn, zal de nieuwe stichting zelf organiserend optreden. WENEN Het Oostenrijks par lement heeft eèn wet aangenomen waarbij algemene amnestie wordt verleend aan alle oud-leden van de nazipartij, die als krijgsgevangenen tot April 1949 geïnterneerd werden, waarbij ook zij die nog in kampen zijn. De wet, die eveneens voorziet in de restitutie van hun goederen, die geconfiskeerd werden, moet een stemmig door de geallieerde raad goedgekeurd worden alvorens van kracht te worden. Ir v. d. Veil voor de radio over tabakscultuur DEN HAAG. Ir. L. F. M. J v. d. Ven. rijkstuinbouw-consulcnt voor tabaks.aangelegenheden, zal Maandagavond 24 December van kwart voor acht tot acht uur voor Hilversum 2 een causerie houden over de zi. gunstige mogelijkheden voor de Nederlandse tabakscultuur. Advertentie (LM.) O zult 'h morgens „kiplekker" nlt bed springen. Elk© dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, hot bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om dl© liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wyze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levcrpllletjea. „Holland in rep en roer" Auteur en uitgever aangeklaagd AMSTERDAM. Mr. W. K. ba- ron van Dedem heeft bij de officier van Justitie te Amsterdam een klacht ingediend wegens belediging tegen de heer Henri A. Ett en J. M. Meulcnhoff te Amsterdam, resp. schrijver en uitgever van het boek „Holland in Rep en Roer", wegens dc daarin behandelde zaak van de weduwe Pruimers gcb. baronesse van Dedem. De aanklager is van oordcel, dat bedoelde publicatie een onrechtmatige daad is, in strijd met de zorgvuldigheid, die in het dage lijks leven ten opzichte van een an der betaamt. AMSTERDAM De 24-jarige chef van een chemische fabriek is aan gasverstikking gestorven, toen hij een ketel inspecteerde, waarin hcxa-chloorgas had gezeten. Drie keer daalde hy in dc ketel af. de eerste twee keer beschermd door een gasmasker. Toen achtte hij het niet meer nodig een gasmasker voor te doen. In de ketel raakte hij be dwelmd Twee arbeiders, die hem er uit haalden, verloren ook het be wustzijn. maar konden weer wor den bijgebracht. SOEST Politierechter geen marktkoopman „Het zit hoe het zit. maar het zit in alle gevallen niet goed" concludeerde de Utrechtse Politie rechter uit het verweer van een 55-jariee koopman alhier, die zich Maandag J.L terzake van stroperij van gras voor hem moest verant woorden. Dit verweer kwam feitelijk hier op neer. dat dc verdachte toen hij in Augustus j.L een strook gras langs dc berm van de grond van zekere S. had weggemaaid ten be hoeve van zijn paard, hij dit in direct met verlof van deze S. zou hebben gedaan. De eigenaar van het gras was een goede kennis van hom en enige tijd voor het gebeurde had hij tegen hem gezegd: „Als je eens wat gras voor je hit nodig hebt, kun je bij mij terecht". Maar ach teraf was gebleken, dat de verdach te. toen hij de stroperij beging, helemaal niet wist. dat hij zich op het terrein van genoemde S. be vond. Daarom was het in alle geval mis, zoals de Politierechter opmerkte. De Officier van Justitie dacht er ook al zo over en hij requieerde 20 boete, subs, tien dagen hechtenis. Gelet op de financiële omstandig heden van de koopman maakte de Politierechter er 10 of vijf dagen van, waarop de verdachte vroeg of het nog niet vijf gulden minder kon Waarop de Politierechter ietwat korrelig opmerkte, dat men zich hier niet op de markt bevond, waar de zaken met loven en bieden wor den afgedaan. Zaken doen met en zonder oude klare „Behoorlijk beschonken" noem de de politie-agent M. C. de toe stand. waarin een 53-jarige koopman verkeerde toen hij dc verdachte in gezelschap van een 46-jarige krui- ctenplukker in de nacht van 27 op 28 Augustus j.l. op de Kamp te Amersfoort aanhield omdat hij hem, gezien zijn toestand, niet in staat achtte behoorlijk zijn rijwiel te be sturen. De verdachte zelf verklaarde voor de Utrechtse Politierechter, dat hij nog zeer goed wist. wat hij deed, maar overigens moest hij toch toe geven die avond vier glaasjes klare en enige biertjes te hebben ge bruikt. „Dan kun je maar beter niet op de fiets gaan zitten als je zoveel gedronken hebt", meende de Politie rechter. Het verweer van de koop man. dat uiteraard bij zaken doen gewoonlijk nogal wat gedronken wordt, wilde de Politierechter niet aanvaarden. „Ik begrijp dat daarbij gepraat moet worden", zei de rech ter. „maar wie te veel drinkt kan onmogelijk goede zaken doen'" Conform dc eis van de Officier van Justitie veroordeelde dc rech ter de koopman tot 40 boete, subs, twintig dagen hechtenis. I'SO-CONCERT Concert van Kliachaturian uitgevoerd UTRECHT Louis Werner pro- pageert met hardnekkigheid heden daagse celloconcerten. Componisten en publick mogen hem daarvoor bijzonder dankbaar zijn. Werner bezit bovendien de capa citeiten om de moeilijkste werken recht te doen. getuige zijn uitvoe ring op het 5e Orkestconcert van het U.S O. van het concert van de Rus Khachaturian, die in ons land (behalve en natuurlijk door ziin sa- beldans) bekendheid verwierf met een piano- en een vioolconcert. Het celloconcert is, voor zover ik dit na een eerste auditie kan be oordelen. minder dan de beide an dere werken. Te arm aan mclodiek om te boeien,, te kort aan motori sche verwerking om het tekort op te heffen, boms rijk aan fascineren de effecten, maar architectonisch te zwak om de effecten plausibel of elkander logisch volgend tc maken. Maar sommige details bewijzen 's componisten fantasie; zijn rhyth- mische kracht pakt meermalen. Ter completering van het beeld, dat wij ons van dit genre Russische mu ziek gaarne vormen en om de beste momenten uit deze partituur moch ten wij verheugd zyn dit concert eens als afwisseling van het beperk te repertoire te ontmoeten. Bijzondere lof verdient Werner, die zich iedere noot eigen gemaakt had. Hy speelde het lange werk feilloos uit het hoofd en op voor treffelijke wijze. Paul Hupperts begeleidde met het orkest slagvaardig, maar soms iets te luid en flankeerde dit solowerk met een tweetal reprises: een ouver ture van Glinka en de Symphonie van Chausson. HENK STAM. RIO DE JANEIRO. Zondag is bij Uba. 240 km. ten Noord-Oosten van Rio de Janeiro, een passagiers vliegtuig. dat terugkeerde van de eerste vlucht op een nieuwe lijn neergestort De bestuurder en vier inzittenden zijn om het leven ge komen. TOEN ik als jongste verslaggever op een krant rondscharrelde, keek ik hoog op tegen een kleine, breed geschouderde collega van vijf en dertig jaar. die welhaast daa en nacht dc rol van lustige bonvivant speelde. Wanneer ik hem ontmoette vertelde hij mij dadelijk een paar schuine moppen, waarom ik dan on nodig luid lachte Hij liep trouwens altijd over straat met de tred van iemand die op weg is naar een aar dige fopperij of een bruiloft, die hij als ceremoniemeester od drift moet brengen, zodat de lezer, die mijn latere beroepskeuze kent, zonder moeite begrijpt hoe hoog ik deze voor het vermaak geschapen geest aansloeg. Nu had de man nog een andere faculleif, die mij ontzag inboezemde: zijn succes bij de vrouwen was ronduit éclatant. Soms sprak hij met vier meisjes tegelijk op dezelfde plaats of en ging dan. enige meters verder, achter een boom staan la chen, maar deze cynische uitplydin- gen tvaren toch slechts zeldzame syncopen in zijn liefdeloven, waar aan hij, door de bank, juist grote zorg besteedde. Het kwam wel voor dat hü des zomers, in de namiddag, by my aan belde cn vroeg: „Ga je mee? Ik moet dc kist weer even wegbrengen." Met de slome gelatenheid van in wezen luie mannen, die zich naar een kar wei begeven, verlieten wij dan het huis en stapten in zijn automobiel tje, dat voor dc deur stond te wach ten. Tijdens de rit naar een der Hol landse meren werd. als by afspraak, weinig gesproken. Onverschillig ket- lingrokend zaten wij naast elkaar tot we. altijd by hetzelfde restau rant aan het water, stopten. ,Zo meneer, hébt V er weer een? vroeg de gerant geamuseerd, als wij binnentraden. Met de nog niet geheel volgroeide bravour van een beginnende pang- ster. volgde ik mijn vriend op styve benen naar het buffet waar hij a lie kelluers een borrel gaf cn een mop vertelde, die even later een dreu nend gelach deed opsteken. Bij het verlaten van het café kneep hy al tijd de cassièrc in haar wang. een aanraking die het wijfje in een be haaglijk gegichel deed uitbarsten. Toen hü het een keer verzuimde, beproefde ik het. maar zij riep nij dig: „Laat dat, snotneus!", zodat tk roorirenddo my in de rook van mijn sigaret te hebben verslikt en hoestend naar dc deur liep. Uit de auto haalden w\j nu een stevige houten kist die we vervol gens per roeiboot naar een eilandje vervoerden waar hij, steeds od de zelfde plaats, onder drie incenge- groeide bomen, werd begraven. Mijn vriend ging namelijk de volgende dag met een nieuwe vlam uit roeien cn nauwkeurig deelde hij de genie tingen der watersport zó in, dat ze legen etenstijd op het eiland kwa men. „Hé, ik heb honger!", placht hij dan uit te roepen. „Ja, ik ook", rei het meisje, „maar we hebben niets by ons.... „Laten we dan hier maar eens graven!" opperde hij. En onder kir rend gelach van het meisje kwam dan de kist tc voorschijn, die tot de rand gevuld was met blikjes zalm, haring en ansjovis, delicatessen die hij tegen scherp gecalculeerde prij zen betrok bij een familielid, dat een zuurkraam dreef. Het was een aar dige grap, die hem telkens weer als minnaar de finishing touch gaf. Slechts één keer faalde hij, omdat het meisje niet van vis hield. Hu meurig zwijgend roeide hij haar te rug naar de wal. Dc kist stond met open deksel achter in het bootje, want hij wilde de voorraad niet prijsgeven aan ratten of strandjut ters. Dit alles heeft zich twintig jaar geleden afgespeeld, maar het kwam mij weer voor de geest toen ik, van middag, voor mijn zoontje een pakje figuurzaagjes kocht in een ijzerwin kel. In de door een grote chagrijnig heid gekenmerkte man achter de toonbank herkende ik namelijk,met enige moeite, mijn vriend Ja. dit was zijn winkel. Getrouwd. Kinde ren. En alles. „Kun je het soms weer niet vin den?" riep op schelle toon een dikke vrouw, die achter de kassa bazig het geld zat te tellen. „O nee. het gaat best Marie", ant woordde hij haastig. „Is ze dat?' informeerde ik. „Ja", zei hij bezorgd. ..De kist?" vroeg ik technisch. Hij knikte en sloot de ogen, als voor een hels visioen. KRONKEL. A. W. SIJlhoff'i Ultgeversmaatschap- plj n.v. t© Lelden heeft haar 100-Jarig bestaan gevierd op een wUze. die haar nog lang tot eer zal atrekken. ZIJ be sloot tot de uitgave van een standaard werk over dc wereldliteratuur: Gestalte der tijden, dat ln twee delen zal ver schijnen en waarop een bloemlezing, eveneens in twee delen. Ziel en Gedach te aansluit. Dit werk wordt geschreven en samengesteld door drs F. w. van Ileerlkhulzen, die o.m. enkele kleinere werken over Rilke cn Van der Leeuw publiceerde. De schrijver heeft zich Ingesteld op de belangstellende leek, maar behalve de opzet een zo groot mogelijk publiek te bereiken, streefde hij er tevens naar zijn werk wetenschappelijk volkomen verantwoord tc doen zijn. Het eerste deel van de literatuurgeschiedenis, dat gaat tot het begin van de 19e eeuw, is thans verschenen. Het ls verlucht met een groot aantal Illustraties, aan de beeldende kunst ontleend, die mede een duidelijk licht wérpen op de beschreven periode. Het aantrekkelijke van het werk is, dat dc samensteller tal van minder be kende gebieden van dc literatuur be handelt: b v. de Egyptische Babyloni sche. Arabische. ePrzischc én Oud-IJs- land6e. Het terrein is zo omvangrijk, dat dc behandeling nodig een vluchtig karakter moest dragen, maar niettegen staande dat. treft het dat Van Hce- rlkhuizen vaak tot verrassende en tref fende formuleringen en typeringen komt. Het laat zich dan ook aanzien, dat deze literatuurgeschiedenis ln opzet en uitwerking een zeer waardevol werk zal worden. Dit eerste deel ls boelend geschreven en wettljt verwachtingen voor het geheel (per deel f 18.75). De voortreffelijke reeks uitgaven van „B-c Roos", de Stichting voor blbllo- phlcle publicaties ln Utrecht. Is weer met drie nieuwe boeken verrijkt. De ..Trolg eontes cruels" van VUUers de 1' Isle Adam verscheen ln losse vellen die ln een verzamelband ln een hoes worden geborgen. De tekst ls met d© hand gezet uit een 14 punta Bodonl en ongemeen fraai ln zwart en purper ge drukt. Het werk is geïllustreerd met zeer knappe en suggestieve etsen van Jean Paul Vroom, die er uitnemend ln geslaagd ls een romantische en lugubere sfeer t© scheppen. Zijn werk ls fraai van stofuitdrukking en op verrassend® wijze weet hij door enkele scherpe con touren bepaalde gedeelten los te maken van de achtergrond, die veelal uit een dichte krulsarccrlng bestaat.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3