Wethouder en raadslid (weer) in debat over tunnel STADSVENSTER Directeur Worp verlaat N.Y. „Bronswerk" Adventconcert van het Vrijz. Herv. Kerkkoor DE TWEEDE RONDE Leusderheide ivellicht spoedig open voor publiek Kerstconcert in Joriskerk 9 Woensdag 19 December 1951 (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad is gisteravond toegekomen aan de behandeling van de begroting van bet gemeentelijk grondbedrijf en die van' de gasfabriek, welke werden vastgesteld. Vanmiddag gaat de raad verder en zonodig, hetgeen waarschijnlijk is, vanavond ook. De raad heeft in het eerste ge deelte van de zitting eerst aandachtig geluisterd naar de wethouders Spie- kermann en Koopman en burgemeester Molendijk en daarna gingen vele raadsleden in op hetgeen door het college was gezegd. ..De heer Coolen vraagt, waarom wij zo hardnekkig aan het plan vasthouden zei de wethouder. „Wel nu. ten eerste omdat het is goed gekeurd door de raad. ten tweede, omdat het is goedgekeurd door Ge deputeerde Staten en ten derde, omdat deskundigen nog nooit ernstige critiek op het plan hebben geleverd. Ik meen. dat de heer Coolen zich zeer misleidend heeft uitgela ten". aldus wethouder Koopman. „Onjuist is de uitdrukking. In de raad misleidt men elkaar niet", zei burgemeester Molendijk. „Zeer onjuist heeft uitgelaten, dan", vervolgde de heer Koopman. „De tunnel, die de heer Coolen Grond- en gasbedrijf behandeld Eergisteren was het woord al ge weest aan wethouder Van Zwol. nu kwam wethouder Spiekermann aan het woord. De wethouder kon dr. Als zienswijze betreffende cul turele vorming delen, maar voegde daar meteen aan toe, dat culturele vorming in het onderwijs beïnvloed wordt door vele omstandigheden, zo als b.v. de grootte der klassen. Hij zag weinig heil in een openbare onderwijsraad. De heer Spiekermann zei. dat het college geren kans ziet nog in 1952 een nieuwe school in i voorstelt, bij Puntenburg, zou in de eerste plaats het afbreken van vele huizen vergen en in de tweede 't Kruiskampkwartier te bouwen. Het zal echter diligent blijven. Voor 't R K h. en het Chr. kleuteronder wijs was een wachtlijst van 417 leerlingen. Om aan de verlangens betreffende het kleuteronderwijs te voldoen, zou men honderdduizend gulden «per jaar moeten uittrekken Dit is nu niet mogelijk. De wethou der beklemtoonde, dat er nog vHc wensen zijn. vooral kleine, maar ni er geen geld is om aan al die wen- £ew«it.oV,(^d0e^' v. milé heeft zich toen bezwaard ver- Wethouder K o o p m a n beeon rjjn kl.!,rd Wa, wil mon?.. z0 vroeg dc vergen plaats zou ook voor deze tunnel een aantal belangrijke onteigenings procedures moeten worden gevoerd, die eveneens geruime tijd zouden vergen". Al gebouwd De heer Koopman vervolgde met te zeggen, dat er in het begin van 1950 aan de Pienemanstraat al hui zen zijn gebouwd Geen enkel co- J. Koopman rede met mede te delen, dat hij bij de behandeling van de hoofdstuk ken dieper op di verse punten uit de betogen dei- raadsleden zou in gaan. Daarna be antwoordde hij de heer K. Coolen. die enkele opmer kingen had ge plaatst over het kernplan, in het bijzonder over de tunnelbouw. De heer Koopman wilde een discussie over het kern plan voorkomen. De beslissing er over is destijds met grote meerder heid genomen en het plan is uit voerig besproken. „De heer Coolen heeft gezegd, dat het college zich hardnekkig vastklampt aan het kernplan en dat de ongezonde si tuatie bij de overweg daardoor blijft bestaan", aldus de heer Koopman. „Hier wil ik toch wel gaarne iets over zeggen. Wij kunnen bii de Kroon niet aandringen op spoed. De beslissing van de Kroon kan pas te gen eind 1952 worden verwacht. Dan zal het noe een jaar duren voor de onteigeningsprocedures zijn gevoerd. Met de uitwerking van het plan zal dus pas in 1953 kunnen worden begonnen. Het is mogelijk hangende de uitspraak van de Kroon, nu reeds met de onteige ningsprocedures te beginnen. Als het de heer Coolen er dus om te doen is een spoedig einde van de huidige situatie te bevorderen, dan zou hij hiermede moeten Instem men". De heer Koopman vervolgde, dat het college niet blind is voor de financiële moeilukheden. Maar ook de oplossing, die de heer Coolen zich voorstelt van het tunnelpro bleem, zal geld kosten. [Noteert U even GRAND THEATRE t.m. 19 Dcc.: „Men sen in het wit" 14 jaar. Zondag 2, 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 20 Dec.. 230. 6.45 en 9 uur „Janc Eyre". 14 jaar. CITY THEATER„Het eiland der pyg meeën" 14 Jaar. Zondag. 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2430. 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Bagdad" 14 Jaar. Van Dinsd; g tm. Donderdag: „Wet zonder it". 18 laar. Zondag: 2. 4.15. 6 45 er. 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTD1JK. Van Vrij dag t.m. Maandag- „Het ding". 13 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Huwelijkstragedie". 18 Jaar. Zon dag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Zaterdag: 2-30. 6 45 cn 9 uur. Vrijdag 8 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 19 DECEMBER. Woensdag R K. Middenstandsver De Hanze: Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. over „Op zoek naar Bethlehem", 's Prinsenhof. 20 uur 19 DECEMBER. Woensdag Abonne mentsvoorstelling. Haagsehe Comedle met ..Verboden voor onbevoegden". Amicitia, 20 uur Ned Vrouwen Electr Ver.: Kerst- middag 's Prinsenhof. 14 uur. 20 DECEMBER. Donderdag. Amers- loortse Gemeenschap: algemene be stuursvergadering. A.G.-Huis. 19.30 u. Ambachtsschool: algemene bestuurs vergadering 19.30 uur Bellamy vereniging: filmavond. A.G.- huis 20 uur 21 DECEMBER. Vrijdag. Amers- foorts Mannenkoor Kerstconcert „Zon en Schild 20 uur Vertrek bus: Garage Nefkens. 19.30 uur. 21. 22 en 23 DECEMBER Postduiven- tentoonstelling Markthal 21 DECEMBER. Vrijdag. Bijeenkomst AVERA. 's Prinsenhof. 20 uur 22 DECEMBER. Zaterdag Opening Kersttentoonstelling A G.-huls. 15 u. 22 DECEMBER t/m 13 Januari: Kerst tentoonstelling Iconen verzameling van het museum voor Religieuse en Kerkelijke Kunst te Utrecht. 22 EN 23 DECEMBER - Tentoonstelling van Postduiven in de Markthal. 22 DECEMBER. Zaterdag Opening Postduivententoonstelling in de Markthal. 19 uur. A.G.-HUIS: t.m. 20 December Tentoon stelling van werken van de schilder Willem J v. Dam. Geopend \an 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. MUSEUM FLEH1TE Westsingei Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.303 uur OFENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 2—5 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur AVONDDIENST APOTHEKENdr. Van As. Varkensmarkt 19a. tel. 3767; dr Cramer, Utrechtseweg 93, tel. 3498. wethouder. „Dat wij. nadat het kernplan is goedgekeurd, wachten met de uitvoering van onze andere plannen? Als men eenmaal een plan heeft, moet men daar van uitgaan. De financiële consequenties zijn pre cies te overzien. Die van het plan van de heer Coolen niet. Dat is reeds terdege gewogen en te licht bevonden. Het lijkt mij vooral daar om onjuist, dat de heer Coolen zijn plan nu opnieuw in discussie heeft gebracht", aldu.s de heer Koopman. Vervolgens sprak burgemeester Molendijk, die constateerde, dat de raad en het college de plicht hadden zich met alle kracht te werpen op de taak de bevolking lichamelijk en geestelijk fit te houden in deze moeilijke tnd. De beer Molendilk c'np wat uit voeriger in op enkele punten, die dc wethouders al summier hadden behandeld en kwam toen met de mededeling, dat na uitvoerige be sprekingen. o.a. met de minister, de mogelijkheid zeer waarschijnlijk Is. dat de Leusderheide binnenkort weer toegankelijk zal rijn, als er geen oefeningen w orden gehouden. De burgemeester meende, dat de mensen, die on de Berg-Zuid zulk prachtig werk hebben verricht, een taak wacht in Birkhoven. Wat het stadhuis betreft, zei de burgemees ter. dat het plan klaar zal zijn, als de tijd komt om het uit te voeren. Men is reeds begonnen een volume schema te maken. Daarna was opnieuw het woord aan dr B. S. A. Al (PvdA), die de indruk had gekregen, dat wethouder Van Zwol enigszins ongerust was over de vlottende schuld. Deze is echter, aldus dr. Al, geen probleem van Amersfoort, maar van de ge hele wereld. De beperking van de overheidsinvestering zal automa tisch een vermindering er van ten gevolge hebben, meende dr. Al. die zich fel keerde legen de verhoging van de particuliere investeringen, die met 45 pet verminderd hadden moeten worden. Dr. Al keerde zich daarop met opgeheven wijsvinger tegen de heer Van Apeldoorn (CPN), die in de zitting, an Maan dagavond het Amerikaanse tijd schrift Colliers, waarin een verhaal stond over een oorlog met Rusland had geciteerd en verontwaardigd had gezegd, dat in 1953 Leningrad, volgens dit verhaal. Petrograd of iets dergelijks zou heten, dat dan Amerikaanse balletmeisjes in Mos kou zouden dansen, dat er atoom bommen geworpen zouden zijn en zovoort. Dr Al vond het artikel een beetje erg Amerikaans en., voor ons Nederlanders althans, niet geslaagd. Maar. zo wierp hij de heer Van Apeldoorn voor de voeten. U hebt ons niet eczegd dat Rusland deze gefingeerde oorlog was begonnen, dat Rusland de atoombom op Washington wierp en dat het arti kel geti» was: ..De oorlog, die wij niet willen". Dr. Al zeide, dat dit soort propaganda van de heer Van Apeldoorn bij hem gedachten opwekte aan de Duitse tijd. Het was overigens opmerkelijk. hoeveel exemplaren van Colliers in de raad zaal aanwezig waren. Dr. Al richt te zich daarop nog tot de heer Douma (A.R.) met betrekking tot diens opmerking, dat deze de poli tiek als een roeping voelde en zei: „De Prot.-Chr. fractie geeft zich een aureool, dat alleen God maar kan schenken". Dc heer Hermans (KVP) sprak nogmaals over het rijwielpad langs de B W.-laan en was het met dr Als opmerking over het particulier in vesteren volkomen eens. De heer Douma (A R.) verklaar de zijn mening over de politiek als roeping, de heer Kok (WD) her haalde zijn standpunt dat een open bare onderwijsraad een versterking zou zijn van de band 'ussen ouders, leerkrachten en leerlingen en de heer Fruin (PvdAi sprak nogmaals over de Leusderheide <>n in het bij zonder over het fietspad in de rich ting Austerlitz. Na de heer W. van Apeldoorn sprak de heer K. Coolen (KVP>. die betreffende het tunnelplan zei te wensen, dat bij afwijzing door dc Kroon er andere plannen zouden zijn. aangepast aan eventuele wij zigingen van het bestaande. Hij meende, dat de overgrote meerder heid van de bevolking niet achter het thans bes'aande plan staat. De heer Van Stek (CHU) verduidelijkte zijn betoog van Maandagavond be tref tende wetenschappelijke voor lichting en hij waarschuwde nog maals tegen overdrijving daarvan. Wie achter plan Wethouder Koopman ging nog maals in op de woorden van de heer Coolen en bestreed diens op merking. dat de meerderheid van de bevolking niet achter het tun nelplan zou staan. Hij was van me ning. dat de overgrote meerderheid z.i. een goede maatstaf en hij was er zeker van. dat wanneer het plan opnieuw in stemming zou worden gebracht, hetgeen hij overigens een absurd idee vond. het opnieuw met grote meerderheid zou worden aan genomen. En zo kwam de raad toe aan de behandeling van het hoofdstuk Ge meentelijk Grondbedrijf. Eerst sprak de heer J. Vis (PvdA), die van me ning was. dat Amersfoort onvol doende bouwgrond bezat. De heer Timmerman (CHU) had wel verwacht, dat het met aankoop van gronden in het Kruiskamp kwartier niet zo erg zou vlotten. Boeren en tuin ders doen niet graag afstand van goede grond als daar niet iets goeds tegenover wordt gesteld. De heer De Feber (VVD) had om. de klacht ge hoord, dat men bij het grondbedrijf van het kastje naar de muur wordt gestuurd. De heer Kalkman <CHU> wilde weten hoeveel bouwgrond er in totaal beschikbaar is. Wethouder Van Zwol zei. dat er in 1950 51 ha grond was aange kocht en dit jaar 15 ha. Het is erg moeilijk aan grond te komen, zei dc wethouder, maar toch zijn er be hoorlijke percelen in het bezit van de gemeente gekomen, die geschikt zijn voor de woningbouw. De wet houder dacht, dat veel onteigenings procedures voorkomen zouden wor den. als er iemand was. die de ge meente bij onderhandeling goed zou kunnen vertegenwoordigen. Hij was van mening, dat de organisatie van het grondbedriif nog wel iets beter kan zijn en zei. dat met reorganisa tie gewacht zou worden op het rap port van de bedrijfseconoom. Als men grond wil kopen dient men 1772. Voorzichtig be klimmen Rob en Olivier het wrak van de „Ma ria". Ofschoon het hout overal verrot is en af en toe een plank, een balk kraakt onder hun voe ten. slagen zij erin bo ven te komen. Zij hui veren. wanneer zij tn het licht van de electri- sche lantaarn de ge raamten zien liggen van de hier omgekomen schepelingen. Ze moeten van honger en koude zijn gestorvenHet schip is tijdens de stran ding door midden ge broken en het voorschip is nog verder in de grot terecht gekomen. Rob en Olivier dalen weer af naar de begane grond en zetten hun speur- DE A VONTUREN VA V KAPITEIN ROB lichter wordt. Zou de grot dan toch twee uit gangen hebben? Dat zou de sterke stroming tocht voort. Het lijkt wel, of het verderop weer I tenminste kunnen verklaren. Maar nee, dat is niet het geval. Wel zien zij nu in de verte een rossige gloed en bet wordt warmer ook. Timmerman Jo Vincent werkt mede aan rijk programma Het mag als een bijzonder voor recht worden beschouwd, dat het Amersfoorts Mannenkoor bij zijn vrijwel traditioneel geworden Kerst- matinée in de Joriskerk op 26 De cember de medewerking zal verkrij gen van Jo Vincent. Deze zangeres toch, die onder de vocalisten een geheel eigen plaats inneemt, beschikt over een uitge breid repertoire waaruit zij ditmaal een keuze deed die het programma een bijzonder cachet geeft. Een nauwkeurige beschouwing van hetgeen geboden wordt wekt de in druk. dat de samenstellers niet al leen aan oude meesterwerken heb ben gedacht, doch ook aan composi ties van eigen tijd ruime aandacht hebben geschonken. De gelukkige omstandigheid, dat de jongere componisten speciaal voor het mannenkoor opmerkelijke be langstelling tonen, opende nieuwe mogelijkheden. Zo vermeldt het programma me nig werk, dat in onze stad zijn eer- het ..-..v. ste uitvoering zal beleven, o.a. zich te' richten** tot" het college 'van i Magnificat van Herm. Strategies een B. en W.. kreeg de heer De Feber te horen. De begroting van het grondbedrijf werd daarop vastge steld. Gasfabriek De beurt was aan de bedrijfsbe- groting van de gasfabriek. Hier over voerden het woord de raads leden Bartels (PvdA). Hermans (KVP). Kalkman (CHU), Coolen (KVP). Ter Burg (CPN). De Fe ber (VVD) en Van Apeldoorn (CPN). De heer Bartels constateerde, dat de begroting al sinds jaren een ver liespost te zien geeft, maar dat er elk jaar winst wordt behaald. De heer Bartels was daarom van me ning dat de begro ting niet juist werd opgesteld. Samen met de heer Van Apel doorn kwam hij tot een berekening van de winst. An dere raadsleden D vonden het niet zo Bartels erg. dat met een verlies rekening werd gehouden en noemden dit een voorzichtige bedrijfspolitiek. Wel werd de mening geuit, dat lagere gasprijzen het gebruik van gas aan lokkelijker maken. Er werd terloops ook gesproken over een nieuw tarief- ontwerp. waarin volgens de heer Coolen rekening moest worden ge houden met grote gezinnen. Wethouder Van Zwol zei. dat zelfs een helderziende geen juiste begro ting voor een gasfabriek kon maken jong landgenoot, wiens talent sterk de aandacht trek en „Naar Bethle hem" van Johanna Bordewijk-Roep- man. Een orgelwerk van Hendr. An- driessen, Thema met variaties, splitst het programma als 't ware in twee delen. Het sluit de periode van oude meesterwerken af en schakelt over naar het eigentijdse geluid. Willem Hülsmann, de organist van de St. Joriskerk. opent het pro gramma met een magistraal werk van Bach en verzorgt alle accom- pagnementen. De expositie van de verschillende stijlperioden heeft niet geleid tot verbrokkeling, evenmin tot on-evenwichtigheid. De rijke variatie van Kerstmuziek, waarvan het programma een duide lijk beeld geeft, wordt tenslotte ge bonden door het hoofdthema, de Hymne op het Kerstgebeuren zélf, die culmineert in het Gloria in ex- celsis Deo! Vergissing Afscheidsreceptie op 29 December in het hoofdkantoor Ons bereikte het bericht. dat een der directeuren van de N.V. Brons werk, ïr. L. Worp, op 31 De cember dit bedrijf zal gaan ver laten. In het uitstekende perso neelsblad van Bronswerk, „Ons Werk", lezen wij, dat ir Worp in 1906 de Technische Hogeschool te Delft verliet. Zijn belangstelling was vooral gericht op de centrale verwarming en het was dus geen wonder, dat hij, in 1907, een werk (Advertentie l. M.) In ons raadsverslag van gisteren hebben wij helaas een foutieve weergave gegeven van de opmer king van wethouder Van Zwol aan het adres van het CPN-raadslid W. j v. Apeldoorn naar aanleiding van een promotie-kwestie. Tot onze spijt hebben wij het ant woord van de wethouder laten gel den voor een ander punt uit het betoog van de heer Van Apeldoorn, betrekking hebbende op de dienst van sociale zaken. Wij haasten ons dit recht te zet- CC1, *en- temeer daar de heer Van Apel- Vefe omstandigheden zijn onzeker. gisteravond sprak van een zoals de prijs van kolen en cokes en de waardevermeerdering van de voorraden. De heer Van Zwol zag geen direct heil in de inschakeling van de bedrijfseconoom, omdat deze beter werk kan doen in de gemeen te en omdat deze toch ook geen gasdeskundige is. Hij wilde het bui- zenrecht handhaven omdat het te stade kan komen bij wat er moge lijk in de toekomst met hjet gasbe drijf gaat gebeuren. Dit in ant woord op een vraag van de heer Ter Burg (CPN). De begroting van de gasfabriek werd vastgesteld. Vanmiddag om twee uur werd de vergadering voortgezet. welbewuste verdraaiing der feiten. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat hiervan geen sprake is en dat onze vergissing verklaarbaar is, als men iets weet van de woordenvloed, waarmee de raad ook en vooral de heer Van Apeldoorn zijn ge hoor overstelpt. Dit neemt echter niet weg, dat wij onze vergissing betreuren. BENOEMING Bij K B. is benoemd tot lid van het college van toezicht, bedoeld m artikel 120 der Ziektewet, de heer L. A. A. van Hamersveld te Amers. foort DONDERDAG EN VRIJDAG WOLLEN HANDSCHOENEN voor jongens en meisjes f 1.25 VLOTTE DAMESBLOUSE Velvet effect. In grijs, zwart. rood. turquoise of geel t J.DU SCHOTS LINT 4 cm. breed, p. mtr. f 0.1 6 KERSTBOOMKAARSJES 30 stuks. Per pakje 10.42 KAARSEN 5, 6 of 8 per pak rood of wit. Per A -A pak f 0.79 fZ)ette frupze*. aAzst. .IIOMIKKDAG ui VRIJDAG VROOMtDRLESNAW ZOLANG DE VOORRAAD STREKT UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT kring vond bij de firma Geveke en Co. te Amsterdam. In die tijd be gon de Nederlandse verwarmings- indusfrie zich te ontwikkelen. Op 30-jarige leeftijd werd ir. Worp benoemd tot technisch leider van het kantoor in Dusseldorf in Duits land. Onder zijn leiding werden verscheidene grote fabrieken in Duitsland, Oostenrijk en de Kar- pathen van centrale verwarming voorzien. Tot een van de belang rijkste werken van die tijd behoort zeker de verwarming van een enorme draaibare Zeppelinhal in Cuxhaven. In 1915 kwam ir. Worp naar Nederland terug. In 1923 fu seerde Geveke en Co. zich met Huygen en Wessel onder de naam Huygen Geveke. Bij zeer vele belangrijke werkzaamheden van dit bedrijf was ir. Worp ten nauw ste betrokken. In 1938 verliet ir. Worp het be drijf en vestigde zich in Wasse naar. Niet lang daarna, op 30 Maart 1939, aanvaardde hij echter de benoeming tot mede-directeur van Huygens Wessel te Amers foort. Toen in 1947 na een nieuwe fusie de naam van het bedrijf ver anderd werd in N.V. Bronswerk, werd ir. Worp in de directie daar van opgenomen. Onder zijn hoede kwamen vooral de verwarmings afdelingen. De heer Worp is commissaris van de Mij. voor Afstandsverwar ming, lid van de commissie voor Normalisatie, van het bestuur van het C.B.V.I. en van nog enkele an dere comité's. Thans gaat hij van een welver diende rust genieten. Op 29 De cember tussen 11 en 12.30 uur zal afscheid van hem worden genomen tijdens een receptie in het hoofd kantoor van de N.V. Bronswerk. Eemstraat 91. Grote nederlaag voor Soesterkwartier II In het clubgebouw aan de Zonne bloemstraat speelde het tweede tien tal van „Soesterkwartier" voor de Bondscompetitie S.G.S., 4e klasse D, een wedstrijd tegen S.C. „Nijkerk"- De gasten sloegen voor de eerste maal in S.G.S. verband een bijzon der goed figuur en zullen o.i. wel als kampioenen van deze afdeling te voorschijn komen. Het werd dit maal 9',2Vt voor Nijkerk. Slechts aan het eerste bord bood de thuis club behoorlijk tegenstand. Van Ve- luw wist zijn partij remise te hou den. De uitslagen zijn: Franken—v. d. Berg 0—1. v. Veluw—Klaassen \<zVreemanCozijnsen 01, MertzTiggeler 01, Verkerkv. d. Pol 01, Paschedag Jr.v. Beek 0—1. Paschedag St.Huisman 01. N.NBoterenbrood 01, v. Egdom Bijvank 01. LomansStenvers 0—1. Eerstgenoemden zijn van Soes terkwartier. „Ons Genoegen 11" kampioen De eerste kampioen in het bil— iartdistrict „Eemland" is thans be kend. Het Soesterkwartier I, dat nog een zeer kleine theoretische kans had, heeft deze verspeeld te gen het tweede team van Gouden Ploeg uit Soest. De Bakker Jr. maakte aan de spanning in deze klasse een einde door twee partijen, waarvan een als invaller voor Van Beek, te winnen. Het Baarnse Ons Genoe gen II is daardoor ook voor de Soesterkwartierders onbereikbaar en met vlag en wimpel kampioen geworden van de eerste klasse libre. Burgerlijke stand Geboren Clara Gijsbertha. d v. W. v. Engelenhoven en H. Klaver. Therftsia Albertina, d. v. J. A. Jongepler en E. de Nijs Getrouwd A. de Jong en J J. ten Hove. Overleden: Hendrlkus Walda. 79 jaar wed. van J. Palland. Teunis van de Hee 51 jaar. geh. met G. van Voorn. Het Kerkkoor der Vrijzinnig Hervormden is waarschijnlijk het jongste onder de talrijke gemengde koren, die Amersfoort rijk is. Niettemin heeft men kans gezien een Adventsconcert te geven, dat in menig opzicht be vrediging heeft kunnen schenken. Dit is een bewijs voor de ernst en de ijver, waarmede men daar de zangkunst beoefent en de bekwaamheid van de dirigent, de heer P. Mescher Parker. Medewerking van solisten De grote zaal van het Gebouw voor Vrijzinnig Hervormden was gisteravond goed bezet, toen het pro gramma werd geopend met een drie tal liederen, respectievelijk van W. von Gluck, W. A. Mozart en Dimi- trov Bortnianski. Zeer bekende koornummers werden ten gehore gebracht, die jaar en dag op het Klop Experiment juist nader zich te scheren, die ons, wit van angst en zeepschuim, bij de lurven noemt pakte en niet rustte voor wij een slaapkamertje op de begane grond hadden betrokken. Dat zijn zo maar enige voorbeelden uit onze jeugd van de experi- menteerlust, die ons beziel de en die trouwens nog steeds 'n even grote nood zaak voor ons is als eten en slapen. Weliswaar doen wij het tegenwoordig in 't klein en beproeven wij allerlei za ken, waarbij wij niet het risico lopen, armen en be nen te breken, waartoe het leven, naar w{i menen, op zichzelf al voldoende gele genheid geeft. Nee, onze experimenten zijn heel wat ongevaarlijker geworden, maar daarom niet minder leerzaam en interessant. wel zonder blozen bleven sinds enkele dagen opgesteld zitten. Wat men dan zitten in onze stad. Wij bevelen ze want we hadden warm in uw aandacht aan. het gevoel van een fakir, Het Leger des Heils verricht even aan 1 Stadsven- •ter. Tel 4291] Iedere morgen van tien tot twaalf aur. die pas aan het aap-noot- mies van zijn bedrijf is be gonnen, maar manmoedig zijn best doet de spijker punten als eiderdons te voelen. Mislukt met Kerstmis volgens tradi- s tie altijd een zeer sympa thiek werk, waarvan het welslagen echter afhankelijk is van ons aller medewer- vriend koestert een oprecht king. Moge het daaraan ook medelijden jegens zijn dubbelganger. PX PERIMENTEREN is J-/ een zwak van ons. En dat het geen aangekweekte - voorliefde is, doch een van Een voorbeeld. Van jongs- die dingen, die men bij de af aan zijn wij altijd vrij geboorte meekrijgt, bewijst galant geweest en zo zul- wel het verhaal dat onze len wij in bus of trein moeder nog 'steeds mei nooit een dame laten staayi, vertederde stem in de fa- als wij zelf een zitplaats miliekring vertelt, wanneer hebben gevonden. Maar zij daartoe maar enige Zaterdagavond, in de bus aanleiding ziet. Wij zou- naar huis rijdend, dachten den dan, aldus wil de his- toe plotseling: Laten we nu torie, op de leeftijd van eens bliiven ziften, 's Kij- drie maanden en twaalf ken... De bus liep vol en dagen reeds geprobeerd 'daar wij op de dwarsbank hebben ons op te richten zaten, was het zonder veel door het touwtje te grij- moeite mogelijk geweest pen, dat in de kap van onze plaats in te ruimen onze wieg hing en 'waaraan voor een niet zeer jonge een tante haar eersfe ge- dame met 'n zware make- schenk had gehangen: een up en een voor haar leef- heel klein beertje, naar de tijd lichtzinnig hoedje: een overlevering zegt. Later wijnrode caricatuur van en dat herinneren wij ons een fez, met inplaats van beter wilden wij eens een koordje met een kwast beproeven, of wij van ons er aan een omlaag hangen- slaapkamertje uit en via de. eveneens wijnrode veer. de dakgoot het naastgele- Zij zag onze spiedende blik gen vertrek konden berei- en zij moest dus ook de 0ken. Het lukte, maar in ongegeneerdheid wel op- het plan zou steunen. De raad was die andere kamer stond merken, waarmee wij vrij- Wij keken eens om ons heen in die bus. Was het woede om onze onbeleefd heid, die de oude heer naast ons deed kuchen? En de jongeman, die wan kel achterin stond wurmde hij zijn handen uit de zakken, omdat hij zich wilde vasthouden of om ons in de kraag te grijpen? Het was een ietwat du bieuze sensatie, omdat nie mand zich openlijk tegen ons keerde en wij bij alle medereizigers de ontstem ming slechts konden ver moeden. Op die manier was er weinig plezier aan te beleven en daarom ston den wij tenslotte toch maar op en zeiden we tot de dame met de fez: „Gaat u zitten, mevrouw." Maar zij opende haar wijnrode mond en antwoordde glim lachend: „Welnee, meneer, dank u zeer, maar wie jong is kan best staan." En daar zaten we dan weer. Een mislukte proef. Niemand keek meer naar ons. Want aller ogen waren gericht op de passagiere, die zo manmoedig de voltooid verleden tijd verkeerd ver voegde. deze keer niet ontbreken. Dubbelganger Een goede vriend van ons nam dezer dagen op de hoek van de Snouckaert- acties, maar dat betekent al- laan en de Stationsstraat lerminst, dat er niets is bin- op nogal innige wijze af- nengekomen. Tommy en Jan scheid van zijn vrouw voor van ^er Pluym v'an de Soes- hij naar zijn werk ging. *crweg verrasten ons met °- zilverpapier, evenals de vijf- Onze acties We hebben een paar da gen gezwegen over onze 's Avonds thuiskomend deed zijn echtgenbte hem het volgende verhaal: jarige Dolly Leliaert van de Vlasakker weg en Tonny Nij- zink van de B.W.-Laan, die ir.-jnnoe Ar, zinK van ae J0.rv.-L.aan, aie 2.ZJ.L ÏL n<=.' °ud T°nny had twee vrouwen, die tegelijk met ons op de hoek ston den? Nou toen jij weg reed, ging ik nog even voor ook nog capsules in zijn em mertje. Albert Lindemans uit Er- melo stuurde ons een grote de bloemenwinkel daar in dons ^et zilverpapier. Dat de Buurt kijken. Even la- heeft hlJ allemaal in de af- IfL j3"1 e_,n za^ gelopen zomer verzameld in J" het Bosbad, waar zijn vader zwemonderwijzer is. Wel be dankt Albert, ook voor je brief. Dan kwam er een zak oud papier van mevrouw v. d. Hoorn van het Bloe sempad. zilverpapier van Fokke Brink uit het Oude Politiebureau, en zilverpa pier en postzegels van Jan Teling uit de Beukstraat. dat de keuvelende dames me wilden spreken. Ik stap af en vraag wat er aan de hand is. „Hm, d'r is hier net wat gebeurd".zegt de een boosaardig. „Wat be doelt u?" vraag ik. „Ja," zegt de ander venijnig. „En 't is een goeie kennis van ons." Dat alles op de toon van zoiets-doet-men-niet- ongestraft.' Forct criante ik Pr niets Tenslotte onze dank aan de „Eerst snapte ik er niets v nD..v.nvniir htm familie Van Boeyen voor hun medewerking. De Kerstpotten van Leger des Heils staan van," zei de vrouw van onze vriend tegen hem. „Maar later begreep ik. dat ze jou voor een ander aan zagen." Onze eerste reactie: bulderend lachen. Maar daarna bedachten wij met dc wolken geweest als gis- Kerstpotten ergernis, dat op die manier teren." zei het manneke aan de reputatie van on- vanmorgen en hij voegde het schuldige lieden wordt ge- er aan toe: dat ze wel erg al rukt en getrokken. Onze laag hadden gehangen. Wolken ,,'k Ben nog nooit zo in repertoire van al onze koren hebben geprijkt: Gebed uit Iphigenie in Aulis, Ave Verum en Du Hirte Is raels. De inzet tot deze avond was niet het beste deel ervan. Het koor was nog wat onwennig, daardoor kwamen de fouten in de opbouw der stemmen scherper aan het licht, terwijl deze onharmonische stem verhouding ook de neiging tot deto neren in de hand werkte. Toch viel reeds veel in de voordracht te prij zen. Na de pauze echter werd uit een heel ander vaatje getapt. Chris tus Legende van Tsjaikofski e'n Co ventry Carol uit de 16de eeuw. be nevens Corpus Christi Carol uit de 15e eeuw. toonden, dat deze zangers tot uitstekende dingen in staat zijn. Zowel de keuze dezer liederen, als de wijze, waarop ze werden uitge voerd verdienen lof. Het koor be sloot met „Groot Gloria" van Bort nianski, de oud-Nederlandse melo die op de woorden van Vondels „O, Kerstnacht schoner dan de da gen" en „Stille Nacht, Heilige Nacht" van Franz Gruber. Deze laatste kerstliederen werden gezongen bij het kaarslicht van een kerstboom, hetwelk de stemming dezer laatste Decemberdagen treffend accentueer de Tussen de koornummers in zong de heer J. de Boer. die over een mooi basgeluid beschikt twee be kende Negro-Spirituals, die aan be tekenis zouden hebben gewonnen, als ook de voordracht meer in over eenstemming was geweest met de inhoud der liederen. Verder hebben aan dit concert medewerking verleend de heren Mescher Parker (cello) en Henk Ramselaar, klavier, benevens me vrouw L. Mescher-Parker. viool. Voor de pauze werd ten gehore gebracht de Sonate voor violoncel en piano van Camille Saint Saëns, waarbij wij de klavierspeler in goe de conditie aantroffen. De cellist, die wij overigens als een uitstekend musicus kennen had enkele minder gelukkige momenten. Mendelssohns trio in d klein be sloot het instrumentale deel van de avond. Zowel het andante, als het allegro van het derde deel, werden zeer goed gespeeld en de muziek der drie instrumenten vloeiden hier dikwijls tot een schone eenheid sa men. Ds. van Rooyen bracht aan het slot. namens de toehoorders dank aan solisten en koor. Gemeentelijke diensten gesloten De diensten en bedrijven van de gemeente zullen op Maandag 24 De cember en op Oudejaarsdag geslo ten zijn. met uitzondering van het openbaar slachthuis. Voor aangifte van geboorte en overlijden zal het bureau van de burgerlijke stand op deze dagen 'smorgens geopend zijn van 9 tot 10 uur. De G.G. en G D. blijft op beide dagen voor spoed gevallen bereikbaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2