Bette Davis Zwarte Meer één der belangrijkste natuurreservaten 11 r Café' s in het uur vervolg tot open Aantal landarbeiders loopt sterk terug Close Up van Kleine zwanen komen uit toendra's naar Vollenhoven vliegen Honderden prachtige vogels Ook knobbelzwaan Kopenhagen zetel van Europees atoom-centrum? Visserij proces lieeft nasleep Kunstmatig hart toegepast op mens? PTT-man stal brief met f 12.000 „Periodieke Pers" vraagt maatregelen Interim-regeling ziektekosten ambtenaren 1951 rs" Ze Al A>". tj - Staking dreigt bij Franse luchtvaart Overstromingen in Israel Woensdag 19 December 1951 5 Ieder jaar komen in de loop van October grote aantallen Kleine Zwanen vanuit hun broedgebieden in de woeste toendra's van Noordoost-Rusland naar ons land om op het IJselmeer de winter door te brengen. Ze vertonen zich dan .vrijwel langs de gehele Oost- en Zuidkust, waar ze in het ondiepe water langs de oever komen azen op de sappige wortelstokken en -knolle tjes van allerlei waterplanten. Om dit voedsel te bemachtigen woelen de vogels met hun poten en snavel duchtig de bodem om. zodat er overal langs de oever talloze kuilen ontstaan, die tamelijk breed en stms ook aardig diep zijn, zoals ik op allesbehalve aangename manier ontdekte, toen ik eens met knielaarzen aan in de richting van een aantal vogels waadde om te trachten ze te fotograferen en toen tweemaal achter elkaar in zo'n „zwanekuil" slapte! mers is er dan ook grote bedrijvig heid aan de Zuidkant van het Meer, want dan komen de biezensnijdeis in hun bootjes om de biezen te snij den en te vervoeren. Het is de moei te waard in die tijd een bezoek te brengen aan Genemuiden en dan tevens die andere aardige, oude plaatsjes in de omgeving te bezoe ken, Ègj- Het mooist heb ik de zwanen kun nen waarnemen op het tussen de Noordoostpolder en het Kamper eiland liggende Zwarte Meer. Neèr- lands grootste waterwildreservaat. Ook hier komen ieder jaar in Oc tober honderden van deze prachtige vogels. De „Oelders" zijn er weer, zeggen dan de mensen, die rond het Meer wonen. Die eigenaardige be naming voor deze zwanen houdt verband met hun geluid: een flui tend ,,Hoel" of ,,Hoei". dat schier dag en nacht over het water klinkt en bij windstil weer tot ver in de polders te horen is. In het Zwarte Meer, •'dat sinds een jaar of tien een beschermd ge bied is. vinden niet alleen de zwa nen -r ook vel. duizenden een den een rustig en veilig toevluchts oord. De jacht is er namelijk ver boden, met uitzondering van die door enkele broodjagers uit Kampen en Genemuiden. die hier van jongs af aan gejaagd hebben en die men hun brood niet wilde ontnemen; ze jagen echter alleen aan de rand van het gebied. Het Zwarte Meer. dat ziefi naar het Westen uitstrekt tot aan de Ramspolbrug. is 2000 ha. groot, een enorme watervlakte met hier en daar een brede, donkere rand van biezen, elders met rietkragen om zoomd. een gebied waar buiten de vaargeul de diepte zeer gering is. Ideaal dus voor de zwanen en ook voor de eenden, waarbij dan de zgn. zwemeenden als bijv. wilde eend. slobeend, pijlstaart, smient en taling de ondiepste gedeelten opzoe ken en de duikeenden als bijv. kuif- eend, tafeleend ^n brilduiker de diepste gedeelten uitkiezen om te azen, maar voor de rest van de tijd gezellig in grote troepen rond dobberen of zich in enorme wolken van de ene plaats naar de andere spoeden, vooral wanneer er een kie kendief of een slechtvalk komt ja gen. Ook de zwanen gaan wel eens op visite in naburige wateren, zo als het Ganzendiep; de grote vogels gaan noga] onbeholpen, met kletsen de vleugelslagen van het water op. maar eenmaal „los" geven ze een zeldzaam sierlijk en imposant vlieg- beeld te zien. Ja. dat is ongeloof- ijk mooi zo'n phalanx van blanke iwanen tegen de zachtblauwe herfst- emel! Behalve de kleine zwaan, krijgen lop het Zwarte Meer (en op het IJselmeer) ook wel eens de twee andere soorten te zien: de wilde waan en de knobbelzwaan. De klei- le en de wilde lijken zoveel op el kaar, dat de meeste mensen ze niet unnen onderscheiden en beide dan *ok met dezelfde naam „Deen" be itelen. De knobbelzwaan is beter onderscheiden door de knobbel boven z'n snavel; het is trouwens n goede bekende, want het is deze loort. die in ons land en elders in amme staat tot broeden komt in rken en grote buitens. Wilde zwa- en en knobbelzwanen verschijnen ons vooral bij strenge vorst, anneer juist de kleine zwanen ver- wijnen om milder oorden op te :oeken. Niet alleen in het winterhalfjaar. iok in het voorjaar is dit gebied lo bescherming die het geniet dub- ■1 en dwars waard; dan broeden eenden, fuut, meerkoet, roer- iomp. bruine kiekendief en ook 't 'aardmannetje, een tamelijk zeld- am vogeltje, dat slechts op enke plaatsen in ons land broedt en ian vooral aan het Zwarte Meer, a. zelfs nergens in Europa zo tal- ijk voorkomt als hier! De man djes zijn kenbaar aan een brede arte streep, die uit de mondhoe- on schuin naar beneden loopt, zo -> de manier van een ouderwetse orrebaard. vandaar dus de naam laardmannetje of baardmees. Meer alen heb ik ze gezien deze mooie, n>n of meer exotisch gekleurde vo- ?ltjes en wel vooral in de uitge rekte biezenvelden langs de Zui- zlijke oever van het Meer. Deze ezenvegetatie is, tussen haakjes, :cl belangrijk voor de matten-in- lustrie in Genemuiden. want het in deze biezenvelden, die het ma- ïaal leveren voor de zo bekende, raaie Genemuider matten, 's Zo zoals Zwartsluis en Vollenho- waar de daarvoor ontvanke lijke toerist zich zal vermeien bij de aanblik van allerlei schilderachtige geveltjes en straatjes. Maar wie vogels en dan vooral eenden en zwanen wil zien. moet in de herfst naar deze, streken gaan. Is de winter zacht, zoals tot nu toe, dan blijven de vogels echter bij ons- Bij strenge vorst trekken de mees te van de op het Meer toevende watervogels weg. Zoals reeds ge zegd verdwijnen dan ook de klcino zwanen; waarheen is niet met ze kerheid bekend, maar men ver moedt, dat ze dan naar hun andere overwinteringsgebicd trekken, dat zich in Ierland bevindt, want juist in de tijd dat ze bij ons verdwij nen, w orden ze daar talrijker. Maar eind April zijn gewoonlijk de meeste verdwenen, vertrokken naar hun broedplaatsen in het Noor den. om daar, profiterend van de korte Poolzomcr. te broeden en hun jongen groot te brengen. En .dan, als het weer herfst is geworden, trekken ze vergezeld door hun jon gen. als vanouds naar hun overwin- teringsgebieden en verschijnen dan ook weer langs de kusten van het IJselmeer en het Zwarte Meer. SIMON DE WAARD PARIJS. De conferentie van Europese atoomgeleerden, te Parijs bijeen om de oprichting van een in ternationaal laboratorium voor kernphysica te bespreken, heeft Ko penhagen aanbevolen als een ge schikte plaats voor de vestiging van deze instelling. De conferentie.waar- op 14 landen zijn vertegenwoordigd, wordt gehouden onder auspiciën van de Unesco. Zij nam een resolutie aan, inge diend door de Nederlandse afge vaardigde prof. Bakker, waarin wordt aanbevolen een commissie van de vertegenwoordigde landen in te stellen om het volgende program uit te voeren: 1- Het stichten van een Europees instituut voor kernonderzoek in een der reeds bestaande centra. 2. Aanvaarding van het Britse aanbod om gebruik te maken van het synchro-cyclotron, dat op het ogenblik te Liverpool wordt ge bouwd. 3. Vorming van een studiecom missie voor de constructie van de noodzakelijke machinerieën en voor de inrichting van een laboratorium. (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. De beslis sing van het Internationale Ge rechtshof in het geschil tussen Noorwegen en Engeland wordt in Scandinavië niet alleen beschouwd als een grote overwinning voor Noorwegen, maar heeft in werke lijkheid ook het probleem van de zcegrenzen aan de orde gesteld Noorwegen zelf zal waarschijn' lijk thans grote schadevergoedings eisen aan Engeland stellen en het is te voorzien, dat ook IJsland zeer spoedig eisen aan Engeland zal stellen inzake uitbreiding van de zeegrens van drie tot vier mijl volgens dezelfde methode als Noorwegen. Dit zou kunnen bete kenen, dat de Britse vissers dui zenden vierkante kilometers rijke visgrond zouden verliezen. Ook Denemarken heeft deze ont wikkeling met grote opmerkzaam heid gevolgd en zal ook op zijn beurt uitbreiding van de zeegren- zen verlangen. RAAD VAN HOOGLAND BESLUIT: Een verzoek van de caféhouder A. J. Schalkwijk, gericht aan B. en W. van Hoogland, om het sluitingsuur te bepalen op 11 uur, Inplaats van 10 uur, heeft nogal enige discussie in de raadsvergadering van Dinsdagavond gebracht. B. en W. beschikten evenals voorgaande keren afwijzend, aange zien het algemeen belang van de gemeente er niet mede gediend zou zfjn. De heer Brouwer kwam hier legen op en kreeg steun van andere raads leden. Het gevolg was dat bfj stemming zes leden verlenging wensten tot 11 uur, zodat het voorstel van B. cn W. verworpen werd. Aan de oevers van het Zwarte Meer. Op de achtergrond het z.g. Vogeleiland Eenden en kleine zwanen op het Zwarte Meer. „Ik weet nergens van', zegt prof. Jongbloed Naar Reuter meldt heeft een man op leeftijd uit Victoria in Brits Co. iumbia (Canada) zichzelf aangebo den als menselijk proefkonijn voor een experiment met het kunstmati ge hart in Nederland. Hij bereidde zich vandaag voor op zijn vertrek naar Utrecht waar, naar hij zei, zijn hart zou worden vervangen een door de Utrechtse hoogleraar J. Jong bloed geconstrueerd kunsthart. Prot. Jongbloed heeft met zijn uitvinding geslaagde proeven op dieren ge daan, maar nog nooit op mensen. De man, die vroeg, zijn identiteit niet bekend te maken, zei. dat hij een contract had getekend, volgens hetwelk de hoogleraar vrij van schuld zou zijn voor het geval de operatie mocht falen. „Ik zou niet weten, waarom ik het niet zou over leven", aldus de man. Volgens het contract zullen al zijn kosten van levensonderhoud gedurende twee jaar betaald worden, en mocht hij blijvend invalide worden, dan zal er voor ziekenhuisverpleging wor den gezorgd. „U moet niet denken dat ik gek ben", zei de man verder, „of dat ik me alleen voor de financiële kant van de zaak interesseer. Ik doe het gedeeltelijk, omdat ik het lot van mijn zoon indachtig ben, gedeelte, j instellen naar de seizoenwerk- lijk, om anderen hoop te geven. Zijn zoon was in de tweede wereldoor log gestorven op een schip op zee, nadat hij was afgekeurd voor mili taire dienst wegens een te zwak hart. Aldus dit bericht uit Canada. Wij hebben ons over dit bericht met Prof. Jongbloed in verbinding gesteld. De Utrechtse hoogleraar verklaarde niets, maar dan ook niets van deze zaak af te weten. Hij achtte het bericht volkomen uit de lucht gegrepen. Onderzoek naar arbeidsvoorziening in de landbouw NAPELS Twee personen wer den gedood toen Dinsdagnacht een fabriek voor vuurwerk met een ont zettende. knal in de lucht vloog. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. DEN HAAG In de maand Januari zal het Landbouw Econo misch Instituut beginnen met het instellen van een onderzoek naar het arbeidsaanbod, dat men in de toekomst in de landbouw kan ver wachten. De indruk bestaat, dat het aantal landarbeiders in Neder land vrij sterk terugloopt en dat dus in de toekomst het arbeids aanbod gering zal worden, mis schien wel té gering. Dit is slechts een indruk. Feiten en gegevens die dit zouden kunnen bevestigen, heeft men niet. Daarom hebben zo wel het ministerie van Landbouw als de Stichting voor de Landbouw de wens te kennen gegeven dat aeze zaak onderzocht zou worden. Dit onderzoek is opgedragen aan het Landbouw Economisch Insti tuut. Na het vraagstuk van de kleine boerenbedrijven, waarover hel be kende rapport verschenen is, zal het L.E.I. dus een onderzoek gaan instellen naar het Diet minder be langrijke vraagstuk van de land arbeiders. Dit instituut zal nagaan of de indruk juist is, dat er steeds minder landarbeiders komen. In dit verband worden ook de kin deren van de landarbeiders in het onderzoek betrokken, en wel het aantal, hun toekomstplannen en het onderwijs dat zij volgen. Te vens zal dit instituut een onder- loosheid in de landbouw. Dit laat ste vooral in verband met het zoe ken naar aanvullende werkgelegen heid. Het spreekt vanzelf, dat dit vraagstuk zich hoofdzakelijk voor doet in de provincies met de gro tere bedrijven, dus in Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid- Holland. Utrecht, Zeeland en het Westelijk gedeelte van Noord-Bra bant. Omdat het onmogelijk is een onderzoek in te stellen in al deze provincies heeft het L.E.I. G1 ge meenten uitgekozen die als voor beeld genomen kunnen worden voor het gehele gebied waarin zij gelegen zijn. In deze 61 gemeenten zal een vragenlijst worden ver spreid onder de landarbeiders om de nodige gegevens te verkrijgen. Dit onderzoek is zowel voor de werkgevers als voor de landarbei ders van groot belang. Het is voor de boeren immers van belang te weten of zij in de naaste toekomst kunnen rekenen op voldoende ar beiders en voor de arbeiders is het van niet minder groot belang te weten of zij in hun vak werk zullen kunnen vinden. In verband met het grote belang, dat dit on derzoek heeft rekent 'het L.E.I er op, dat het zowel van de werk gevers als van de landarbeiders volle medewerking zal verkrijgen. Gedeputeerde Staten besloten tot verdaging van haar beslissing tin aanzien van het uitbreidingsplan, hetgeen de Raad teleurstelde Per 1 Nov. a s. werd aan gemeente-op zichter A. H. Penterman eervol ontslag verleend. De heer Flos vroeg of er al een vervanger was. De voorzitter zei. dat met de ge meente Soest contact was opge nomen om samen te werken. Een dergelijke post is voor Hoogland alleen te duur. Wellicht kan er een streekarchitect benoemd worden. De commissie tot wering van het schoolverzuim werd voor 1952 als volgt samengesteld: H. C. v. d Broek, W. Streppel. A. Zwartkruis, W. J. Grooteveen. M. Gerritsen, T. Schoonderbeek en C. de Vries. De huurovereenkomst voor het perceel Hamseweg 20 van de heer H. C. v. d. Broek werd voor zes jaar verlengd terwijl een voorstel tot onderhandse verhuur van eén der gemeentelokalen aan de Ham seweg aan de drukkerij „Globe" eveneens werd goedgekeurd. De huurprijs is vastgesteld op 250,- per jaar. De rekening courant overeenkomst met de Bank voor Nedcrl. Gemeenten zal voor 1952 verlengd worden. In plaats van 15.000 zal volgend jaar ƒ65.000,- opgenomen worden, in verband n.et te verwachten financiële moei lijkheden. De regeling inzake zlekenverze- kering voor gemcentcpersoneel zal voor 1952 verlengd worden en de wegenbelasting zal per 1 Jan. '52 voor bebouwde eigendommen op 67c en voor onbebouwde op 4% gebracht worden. In deb egroting voor dit jaar kwamen enige wijzigingen. Voor doorlichting der bevolking werd 1000.- uitgetrokken, voor Krank zinnigenverpleging 1500- en voor de post onvoorz uitgaven 3837.-. Na een vlotte rondvraag sloot voorzitter C. Laumans op de ge bruikelijke wijze. Jaar en 3 maanden geëist (Van onze correspondent) ARNHEM. Omdat zijn verlo ving afraakte, ging de Arnhemse besteller-chauffeur bij de PTT, A. J. P. drinken. Hij verviel tot het maken van grote schulden en meen de deze te kunnen delgen door zich een aangetekend stuk toe te eigenen met een geldswaarde van f 12.000. De zaak kwam aan het licht. P. werd ontslagen en moest zich Dinsdagmorgen voor de Arn hemse rechtbank verantwoorden De officier van justitie eiste een jaar en drie maanden gevangenis straf voor dit erove misbruik van een vertrouwenspositie. Uitspraak over veertien dagen. De hoge papierprijzen DEN HAAG. In een telegram aan de minister van Economische Zaken zegt de vereniging „De Pe riodieke Pers in Nederland", dat periodieken zich door de grote stij ging der papierprijzen in een even benarde positie bevinden als dag bladen. De vereniging verzoekt de mi nister, eventuele maatregelen ter tegemoetkoming aan de dagblad pers. gelijkelijk toe te passen op de periodieke pers en bovendien af schaffing van de heffing van zes procent op de opbrengst van abon nementen. die alleen van periodie ken en niet van dagbladen wordt geheven. V/OUÜENBERG Kerstuitvoering De Chr. Gein. Zangvereniging ^Wou denberg" hoopt Zaterdag 22 Dec. a.s. een Kerstuitvoering te geven ln de zaal van ..De Schans", waaraan ook hc^ kinderkoor mee werkt. Aanvang 7.30 u. Het geheel staat onder leiding van de heer J. Doornebal. MARKTBERICHT Aangevoerd 32.000 eieren. Prijs f 18 50 f 19,25 per 100 stuks Hennencieren f 15.50—f 16.50 per 100 stuks. Handel goed. Tentoonstelling van postduiven Op 22 en 23 December wordt ln de Amersfoortse Markthal de jaar lijkse grote tentoonstelling gehouden van postduiven. Alle postduivenver enigingen uit Amersfoort. Hilversum en omliggende plaatsen nemen hier aan deel. Het zijn er in totaal 25. Een collectie van de allerbeste postduiven zal in de Martkhal ten toon worden gesteld. De expositie wordt geopend op Zaterdag 22 De cember. 's avonds om zeven uur. Feestavond in Markthal De Amersfoortse mondaccorde- onvereniging „Het Soesterkwartier" houdt op Zaterdag 29 December een feestavond in de Markthal. Er zal een programma worden opgevoerd onder de titel „De laatste lootjes." Medewerkenden zijn de accordeon- nist Cotjn van Orsouw. Jan Trompé, The Chromonica Pinquins, het ca baret „Miniatuur" en de vereniging zelf. Diefstal uit auto Uit een auto, die slechts tien. minuten onbeheerd stond op het Da Costaplein, zijn een rol trap en ganglopers ontvreemd, ter waarde van ruim driehonderd gul den. De auto was niet afgesloten. „Metropole" wint niet 4-2 Het eerste team van ..Metropole" gaf „Vergulde Wagen III" geen kans revanche te nemen voor de eertijds geleden zes nul nederlaag. Ditmaal wonnen de Metropoliten met 42 en konden daardoor hun stand op de ranglijst van de eerste klasse libre verbeteren. De persoonlijke uitslagen zijn" R Veldman 170 W. de Bakker 130 Wery Sr v. d. Meulen Plat teel Jr Kranenborg 93 130 115 77 115 115 3.32 4.64 3.19 2 13 2.50 2.50 DEN HAAG. Bij K B. is een interim-regeling vastgesteld ooi- een tegemoetkoming over het jaar 1S51 in de kosten, verband hou dende met ziekte, aan het burger lijk rijkspersoneel, alsmede aan het personeel van inrichtingen voor onderwijs, voor zover dit niet ver plicht verzekerd is ingevolge het ziekenfondsenbesluit of het besluit geneeskundige verzorging politie 1551. Ingevolge deze regeling zal een bedrag van 1,8 pet van het jaarsalaris worden uitgekeerd tot een maximum van 50 gulden voor gehuwden en van 25 gulden voor ongehuwden. Zij, die in de loop van dit jaar de dienst hebben ver laten. komen op hun daartoe vóór 1 Februari 1952 in te dienen ver zoek in aanmerking voor een even redig deel van de tegemoetkoming. At- y - Lifter bleek een vluchteling Enige jongelui die Maandagavond per auto van een feestje in Slie- drecht terugkeerden werden op de betonweg GorkumMeteren onder Herwijnen aangehouden door een lifter. De auto stopte om de jonge man in te laten stappen, teneinde hem mee te nemen naar Geldermal- sen. Het bevreemdde de jongelui dat hij slechts gekleed was in een plus fours zonder overjas en op gymna stiekschoenen liep. De jongeman gaf even later zelf antwoord op de on uitgesproken vraag. Hij vertelde dat hij ontvlucht was uit een inrichting te Zeist, waar hij wegens messen- stekerij opgesloten zat. De rit was toen van korte duur. Hij werd te Geldermalsen bij de politie afgeleverd en vandaar naar Zeist getransporteerd. Het bleek, dat hij Maandagavond zeven uur was ontvlucht. PARIJS. Het vliegend perso neel van de Franse burgerlijke luchtvaart heeft gedreigd het werk neer te leggen van Vrijdag a.s. tot 9 Januari 1952. Het besluit, waardoor voorname lijk de genationaliseerde Air Fran ce getroffen zou worden, is geno men na een lange reeks geschil len over de salarissen, pensioenen en ongevallenverzekeringen. Reserve-officieren in beroep tegen minister De Centrale Raad van Beroep deed heden uitspraak in de zaken van de oud-rescrve-officieren B. J H v Roos malen en C Kloos te 's-Gravenhage contra de minister van Oorlog. Het ge schil liep over de uitkering van de spe ciale premie welke vrijwillig dienende reserve-officieren vóór 1940 genoten, doch die ln 1941 door het ministerie van defensie op aandringen van de be zetter werden opgeheven. Beide appel lanten achtten zich gerechtigd de toela ge over de jaren 1941 tot aan hun defi nitief ontslag alsnog te ontvangen. Het Ambtenaren gerecht te 's G raven- hage, voor hetwelk deze zaken in eerste instantie dienden, had het beroep van de beide heren tegen de afwijzende be schikking van de huidige Minister van Oorlog verworpen. De Centrale Raad verenigde zich met deze beslissing voor wat het beroep van eiser v. Roosmalen betreft Ten aanzien van eiser Kloos vernietigde de Centrale Raad de uit spraak van het Ambtenarengerecht en verklaarde het beroep van eiser alsnog ontvankelijk, maar ongegrond. Niet ont vankelijk achtte de Raad de vordering van de heer Kloos tot uitkering van de z g. vredestoelagen over termijnen, vervallen vóór 26 Juli 1947. '7^ OEN Bette Davis -* op 18-jarige leef- tijd examen deed bij filmmensen, was een toneelschool, was eve11 mmongéluk,kig Maar haar eerste kennismaking met de al als de beslissing van de dieneerste toneel- directeur vernieti- school-directeur. Zij was gecontracteerd, hetgeen helemaal niet inhield, dat zii dan in films zou spelen. Juist toen haar dat wach- Bette liet zich hier- ten begon te vervelen, door niet van de kook k zfj ecn ,cIeJoo„_ brengen, nam lessen lje van een regisseur, op een andere toneel- dat een bijrolletje gend voor haar. „Ga maar wat anders le ren. toneelspeelster wordt je nooit". school en twee jaar later schitterde zij op Broadway. Een jaar Haar lang speelde zij elke avond „The Solid Youth" samen met Ri chard Bennett de va- een onbelangrijke film moest vervullen, spel was toen zo'n openbaring, dat de filmmensen haar gauw een betere rol lieten spelen in „The der van de filmster ric^ are always with Toen deze cellu- loidband in roulatie de be wondering van het Amerikaanse publiek Joan Bennett). Hoe gaat het Amerika als men een kwam, steeg ster op Broadway toe juicht? Dan komt Hol- liiwood eens kijken cn "00' Be«e Davis met dan moet het al heel e dag- vreemd lopen, wil zo'n Twintig jaar lang actrice of acteur niet heeft de nu 43-jarige in filmland terecht Bette Davls zich toe komen. Zo verging het ten te handhaven in ook Bette Davis. de r\j van top-sterren. In niet minder dan 53 films heeft zij de hoofdrol vertolkt. Haar voorlaatste film „Alles draalf om Eva", die vorige week in Amsterdam in pre mière ts gegaan, wordt, binnenkort ook in Rotterdam vertoond. Niemand beter dan z{j weet, wat het voor ecn jeugdige filmster betekent om gecon tracteerd te zijn en toch maar in Holly wood te moeten wach ten op een rolletje. Zij is er dan ook sterk voor. de jongeren zo spoedig mogelijk een kans te geven. Van daar dat zij in haar huis altijd heel veel jonge acteurs en actri ces op visitie heeft, die haar raad komen vragen. Bovendien be legt zij feestjes, waar zij die jongelui laat optreden. Daar komen ook de regisseurs kij ken en die halen er dan meteen de goede krachten uit. Zo heeft Bette menige filmster „in het zadel" gehol pen. Bette Davis leest graag goede boeken en zij is zeer geïnte resseerd bij het we reldgebeuren. Vier ■maal is zij getrouwd. Van haar eerste man, haar jeugdvriend Har mon Jones, is zij na zes jaar gescheiden. Haar tweede echtge noot. de vliegtuigcon structeur Arthur Famsworth. veronge lukte in 1943. Het hu welijk. dat z{i in 1945 nanping met de acteur William Grant Sherry werd (na de geboorte van haar dochtertje in 1947) In 1950 ontbon den en enige maanden geleden heeft zij „eeu wige trouw" gezworen aan de scenarioschrij ver Gary Merrill. „Bette Davis w ecn vrouw van weinig woorden maar veel daden" zeggen de film mensen in Hollywood. SOEST HAIFA. Door stortregens in de afgelopen drie dagen staan in Noord-Israël verscheidene honder den vierkante kilometers onder water. Tienduizend immigranten hebben in de kustvlakten hun kampen moeten verlaten. In de haven van Haifa ligt het werk stil en de verbindingen met Tel Aviv zijn verbroken. Het blijft nog steeds regenen. Wim Slijkhuis gaat niet naar Amerika DEN HAAG Evenals Zatopek, Reiff en nog enkele lopers van de Europese topklasse heeft Slijkhuis een uitnodiging gekregen deel te nemen aan de indoorwedstrijden. die binnenkort in de Verenigde Sta ten zullen worden gehouden. Naar wij vernemen heeft onze landge noot deze invitatie niet geaccep teerd. Soester Schaakclub tegen „De Dom" Het eerste team van de Soester Schaakclub speelde voor de com petitie de wedstrijd tegen „De Dom" 3 uit Utrecht. Vier partijen moesten worden afgebroken, zij zullen latei- worden beslist Oordeelkundig be rekend zullen de Utrechtenaren, zij het met klein verschil, waarschijn lijk met de eer gaan strijken. De voorlopige uitslag is: J. ThomaszeJ. G. Hachenberg afgebroken; J. GorterTh. Swin- kels afgebroken; J. SpijkersJ. Mink 01; A. van DijkE Lanten 1—0; L de Regt—H. C Buth 0—1: Th de RuigA. Coljee afgebroken; J. TimmerJ. P. Jongman afgebr.: J. K. van ZtitveldE. Reiche 01; F. ReseA. Hiltjes '/z]/->l G. van MunsterS. van Straten 0—1. LEUSUEN WENEN In Linz (Oostenrijk) zijn twee mannen tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij „Heil Hitier" geroepen hebben. De ene had het in dronkenschap ge daan. BONN Vijf Duitse oorlogsmis dadigers werden Zondag uit de ge vangenis van Werl ontslagen, aldus heeft een zegsman van de Britse Hoge Commissie Dinsdag bekend gemaakt. NIJMEGEN. Het Anton Jur- gensfonds te Londen heeft via het Koningin Wilhelminafonds 5000 beschikbaar gesteld voor het kan- kerbestrijdingscentrum aan de me dische faculteit te Nijmegen. Gezellige wild-avond De traditie getrouw werd Dins dagavond in café „Zonneheuvel" oen prima verzorgde en goed geslaagde „wild-avond" gehouden, welke was georganiseerd door de Motor- en Automobielclub ..Soest" en de bil jartvereniging Zonneheuvel". Een groot aantal leden met hun dames was aanwezig en er heerste een ge zellige sfeer. Van de vele attracties, zoals sjoelen, schieten, rad van avon tuur enz. werd druk gebruik ge maakt en bijna ieder lid ging met een Kersthaas. konijn, fazant, gans. kalkoen of eend huiswaarts. Het was een in alle opzichten ge slaagde avond, die de onderlinge kameraadschap verhoogde. GESLAAGD De heer J de Ligt uit Soest slaag de dezer dagen voor het te Den Haag gehouden examen Radio-Tech nicus van het N.R.G. Aanbesteding Bij de door B. en W. der gemeen te Leusden ten gemeentehuize ge houden openbare aanbesteding van het ophalen van haardas en huis vuil voor het jaar 1952 was Van Zoeren. te Hamersveld de laagste inschrijver met 910. Hoogste in schrijver was T. Hoogland te Ha mersveld met 1425. Gunninn is ge schied aan de laagste inschrijver. Valleibouwers bijeen Op de in het voormalig distribu tiekantoor te Hanjersveld gehouden vergadering van de afdeling Leus den en Stoutenburg van de Platte lands Jongeren Gemeenschap Utrecht „De Valleibouwers" sprak de heer C van de Heuvel, hoofdassistent bij de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt, over kruisingen van kippenrassen. Voorts gaf spreker nog belangrij ke aanwijzingen voor het opfokken van kuikens. Op deze vergadering trad het voorlopige bestuur in zijn geheel af. Definitief werden thans gekozen de heren: E. de Kruijf, voorzitter: R. van Loenen. secreta ris; B. Kroon, penningmeester, als mede J. G. van Middendorp en J. Wanner. Burgerlijke Stand GEBOREN: Eugenlus Archilles Ema nuel. z. v. Wouterus Hendrikus van den Hengel en Christina Antonia Zwanen burg OVERLEDENAric van der Horst, oud 72 Jaar, weduwnaar van Lijstje van Beek STOUTENBURG GEBOREN: René Aloysius. z.v. Hen- -d rik us Berg en Arnolda Elisabeth do Vries.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5