DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Spoorverkeer met Zwolle aanzienlijk verbeterd V.N.-debat op peil van marktruzie Electrificatie gaat 7 Januari in Amerika verbitterd over krijgsgevangenenlijst Taai Taai-popje reist van Amsterdam naar Brussel Hulp bij illegale handel met Sow jet-blok Russische spionnagestunt met tweeledig doel ]951 Mooi jaar voor NS Italië dankt Nederland Monteur op slag gedood Kerstkoffiebon algemeen 524 Bern: kwestie is afgedaan Wisjinsky beantwoordt aanval van Amerika met grof geschut Ook Nederland krijgt verwijt van Duitse autoriteiten lie Jaargang, no. 299 Donderdag 20 December 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van ccn onzer redacteuren) UTRECHT. Op 7 Januari wordt het geëlectrificeerde baanvak Amers foortZwolle door de Ned. Spoorwegen In gebruik genomen. Deze wijzi ging brengt zo'n groot aantal verbeteringen met zich mee. dat een spoor boekje moest worden samengesteld om het thans geldige gedeeltelijk te vervangen. Geen wijzigingsbladen derhalve, maar dit keer een wijzigings boekje. De situatie is wel heel wat beter dan in het begin van dit jaar. toen op 22 Januari een aantal wijzigingsbladen moest worden uitgegeven in verband met de noodzakelijke brandstoffenbesparing. De president van de Ncd. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, wees daarop Woensdag middag met vreugde en dankbaarheid, toen hij de nieuwe dienstregeling, want zo mogen wij de wijzigingen wel noemen, in een persconferentie in leidde. De verbinding is beter geworden en toch wordt er bespaard. naar Twenthe. Het bedrijf heeft zich goed ontwikkeld en alle plan nen konden op tijd worden voort gezet of beëindigd en alles is uit gekomen. zoals men het zich had voorgesteld. Een van de grootste vraagstuk ken is het probleem van de over wegen. Met betrekking daartoe is het de directie van de Spoorwegen telkens weer opgevallen hoe roe keloos de weggebruikers zijn. Her haaldelijk rijden zij door als het rode knipperlicht werkt. Een han delwijze. die vaak op een poging tot zelfmoord lijkt. Alles bijeen genomen is de stand van het bedrijf zo. dat de Spoor wegen met groot vertrouwen en met blijmoedigheid het jaar 1952 tegemoet gaan. Tot Zwolle wordt de dienst elec- trisch gereden. Daar moeten de reizigers overstappen en vinden zij aan de overzijde van het perron diesel-electrische treinen, of ex- prestreinen met een stoomlocomo tief, die naar het Noorden gaan. Op 18 Mei zal ook naar Groningen en Leeuwarden electnsch worden gereden. De Spoorwegen hopen de elec trificatie van het baanvak Arn hem—Zutphen over een jaar. en het baanvak ZutphenZwolle in Mei 1953 gereed te hebben. Dan wordt de electrificatie voorlopig stopgezet, in verband met de enor me stijging van de kosten, verge leken met voor de oorlog en wordt de aandacht gericht op de diesel- electrificatie. Het voltooide geëlectrificeerde net zal een kolenbesparing van ongeveer 560.000 ton kolen per jaai geven. De besparing op het na oorlogse net bedraagt 350.000 ton. Men kan dan ook zeggen, dat de kosten van de aanleg er in korte tijd uit komen. Maar de besparing is nog groter. De electrlsche een heden nemen weinig plaats in. in tegenstelling met de stoomtrei nen, die een opstelplaats vragen voor de locomotieven, een wissel complex, ruimte voor het weglopen van de locomotief, draaischijf en gelegenheden om water en kolen in te nemen. In geld geeft dat een besparing van tonnen.. Electrifi catie betekent derhalve een be sparing van energie en een ver hoging van de snelheid. Ten aanzien van het jaar 1951 kon de heer Den Hollander zeggen, dat het voor de Spoorwegen een mooi jaar is geweest. De lijn AmersfoortApeldoorn werd gc- electrificeerd, evenals het baanvak Meer dan f 400.000 bij het Rode Kruis DEN HAAG. De Italiaanse gezant dr. Caruso, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het hoofd bestuur van 't Nederlandsche Roode Kruis om dank te betuigen voor dc Nederlandse hulp aan de slacht offers van de overstromingsram pen iu de Povlakte. De directeur, de heer A. van Emden, deelde dr. Caruso mede, dat het bedrag van 400.000 in tussen belangrijk is overschreden. Door de vlotte medewerking van de Nederlandse en Duitse spoorwe gen waren de elf wagons met goe deren, die Dinsdagmiddag uit Ven- lo vertrokken, reeds Woensdag middag in Bazel aangekomen. Buitengewoon verlof voor Korea-strijders (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Aan militairen, deel uitmakend van het Korea- detachement. zal na hun terugkeer in het vaderland, buitengewoon verlof met behoud van bezoldiging worden verleend, n.l. één weck voor iedere drie maanden dienst bij dit detachement. Aan militairen, die naar rijksde len buiten Europa of naar Indone sië worden uitgezonden, zal na hun terugkeer buitengewoon verlof worden gegeven voor de duur van één week voor iedere zes maan den, welke zij buiten Nederland hebben doorgebracht. Kortsluiting in centrale Deel van Rotterdam uur zonder stroom BOTTERDAM. Een tragisch ongeval dat aan de 49-jarige mon teur W. J. v. d. Staal van de Es- senburgsingel het leven kostte, zette Woensdagmiddag een deel van Rotterdam-Zuid een uur zon der stroom. De man was in het hoofdscha- kelgebouw van de electrische cen trale aan de Galileistraat bezig met een stofzuiger. Het apparaat kwam waarschijnlijk in aanraking met de hoofdschakelaar. Er ont stond kortsluiting en de monteur kreeg een stroom van 17.000 volt door het lichaam. Hij was op slag dood. Een kleine brand die door de kortsluiting in een isolator ont stond was spoedig geblust. Rotter dam-Zuid zat bijna een uur zon der stroom Het tramverkeer on dervond vertraging. DEN HAAGHet bedrijf schap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 524 alge meen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 21 Decem ber 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij dc detaillist t/m 5 Jan. 1952. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaan wijzing zal op 31 Januari 1952 plaatshebben. Arbeider ernstig gewond door machine LIENDEN (Betuwe). Door nog onbekende oorzaak werd de 23-jarige arbeider van N. uit Kes- teren Woensdagmiddag gegrepen door de sneldraaiende as van een der machines op de steenfabriek van Hesterens en Janssens alhier. Beide onderbenen en een arm wa ren hem afgerukt, terwijl hij bo vendien ernstige kwetsuren aan de borst opliep. Dr. Van Driel uit Ochten, die toevallig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Het slachtoffer is in hoogst ernstige toestand naar het ziekenhuis Be- thesda te Tiel overgebracht. Communisten zouden namen van talrijke gevangenen achter gehouden hebben öCL""ó (Van onze correspondent) NEW YORK. Sinds Augustus 1950 hadden de communistische agressors in Korea geen inlichtin gen meer verstrekt omtrent dc door hen gemaakte krijgsgevangenen. Duizenden ouders, echtgenoten en verloofden hier leefden sindsdien in pijnigende onzekerheid over het lot van hun geliefden, een marte ling. welke men dc volken had willen besparen door de te Genève gesloten overeenkomst over de be handeling van onschuldige burgers. m*. M0; '.,33K BENELUX IN DE PRACTIJK BRUSSEL. Een dezer dagen had ik het Benelux-probleem con creet in handen en het is een te leerzaam voorval om er u geen deelgenoot van te maken. Een hier woonachtig landgenote liet me twee delen van een vertrouwd aandoend plastiek je zien. vervaar digd van oud-vaderlands, door de traditie geheiligd deeg en in de volksmond taai-taai-pop genoemd. Ik meende de handen te mogen uitstrekken naar 'n sinds lang niet meer genoten tractatie, maar het voorwerp mocht slechts als een re liek worden betast en bleek aan leiding te zijn voor het volgende, door authentieke documenten be vestigde verhaal. Een familielid van de dame in kwestie wilde met Sinterklaas uit Amsterdam een kleine surprise naar België sturen. Omdat het meer om de idee dan om de ma terie ging, was het traditionele vers de hoofdzaak en een simpel taai-taai-popje de smakelijke aan vulling bij wijze van groet uit het oude land. Een en ander werd eenvoudig verpakt aan het post kantoor ter verzending aangeboden drie dagen voor Sinterklaas, van wege de consideratie met de over bezette tante Pos en naar aloud stamgebruik werd zonder morren de benodigde douaneverklaring in gevuld. Voor het pakje 300 gr bruto- en 200 gr. nettogewicht, stelden de geijkte weegwerktuigen van de staat vast werd een waarde aangegeven van 50 cent, wat royaal was want het popje had 41 cent gekost en de poëzie is immers waardeloos. Het plezier van de bedrijvige schenkster werd wel verduisterd door de medede ling, dat f 1.80 moest worden neer geteld voor dit luttele vriend schapsbetoon, maar enfin Sin terklaas rijdt niet voor niets. Het tweede bedrijf speelt in Brussel. Tien dagen na Sinterklaas bezorgde een geuniformde besteller van het douane-agentschap het bewuste pakje bij mijn verraste kennis, die inmiddels bij briefwis seling van de verzending in ken nis was gesteld. Ter verhoging van de feestvreugde mocht de begiftig de op haar beurt frs 24.20 dat is nog eens ruim f 1.80 neertel len en een omstandig, van hiero- glyphen voorzien drukwerk gaf te kennen, dat deze som voor doua ne- en accijnsrechten, overdracht- (of weelde) tax, kosten voor ver voer. verzekering, bewaren, opslag (hoofdstuk XII uitgezonderd), re- tributieën voor wettelijke verplich tingen, welke de douane-agent zijn opgelegd (syndicaat tarief of indi vidueel contract met de cliënt) en gewone douaneformaliteiten (aan gifte, verificatie en behandeling) volgens wet en regel ter haren laste kwam. Geen wonder, dat hierna in de huiselijke kring over de Benelux-verwezenlijkingen op gewekte commentaar werd uitge bracht en geen wonder ook, dat het met alle zonden van Europa belaste taai-taai-popje van 41 cent gebroken aankwam. Felle sneeuwstormen hebben New York in hun greep genomen en het verkeer tn Amerika's grootste stad zo goed als geheel verlamd. Slechts een enkele trein rijdt nog, geen vliegtuig kan meer opstijgen. Het pad op onze foto, genomen op New York's grootste vlein, wordt elk ogenblik schoongeveegd, maar veel nut heeft het niet steeds weer werpt de storm er hopen droge sneeuw op. Zo zwaar is de sneeuwval, dat zelfs de machtigste sneeuwploegen nauwelijks hulp vermogen te bieden. Veranderlijke tcind g "i; Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag- lj -g avond: Zwakke tot matige wind g ruimend naar Noordelijke rich- g tingen. later veranderlijk. Wis- g 3 selend bewolkt met enige re- g gen of motregen. Weinig ver- 3 andering in temperatuur. 3 21 Dec. Zon op 8 u 46 m onder g f 16 u 30 m; Maan op onder 3 sf 12 u 25 m. f HET WEER IN EUROPA 3 7 uur voormiddag m Weers- Wtnd. d 7 Station» toestand richt O f- Oslo betrokken ZZO 7 if Berlijn mist zo 2 3 Londen betrokken ZZO 10 g Parus 1 bewolkt zo 3 Wenen mist zo 1 if Innsbruck bewolkt wzw 1 I Nice onbew. stil 3 1 Warschau mist stil 1 Amsterdam 1. bewolkt z 4 Er is niets wreders denkbaar dan de communistische weigering, om namen door te geven aan het Rode* Kruis en deze organisatie te doen functionneren als verbinding tus sen krijgsgevangenen en familie leden. Dinsdagavond laat werden via de Amerikaanse radio en Woensdag ochtend via de ochtendbladen de namen bekend gemaakt van 3198 Amerikaanse krijgsgevangenen, slechts een klein deel van de 11.000 welke op de Amerikaanse lijst van vermisten voorkomen. Reeds had de waarschuwing van het opper bevel der troepen van de V.N., dat de lijsten niet geverifieerd zijn en dat vergissingen en weglatingen waarschijnlijk zijn. alsmede de te leurstelling over de geringe om vang van de lijst, een zware dom per op de gespannen verwachting der bevolking gezet en op de vreugde in de gezinnen, waar de aankondiging van de publicatie van de lijst nieuwe hoop had gewekt. Het opperbevel in Tokio wees er terecht op, dat vele thans nog ver misten in de strijd kunnen zijn ge vallen en een laatste rustplaats in onbekende massa-graven vonden. Maar het wantrouwen is groot, dat de agressors het voorbeeld volg den van de Russen, die ontelbare Europese cn Japanse krijgsgevan genen uit de laatste wereldoorlog achterhielden. Dit wantrouwen wordt versterkt doordat volgens de communisten gevangenen, welke od de lijst voorkomen, zich in Noord-Koreaanse kampen bevin den, terwijl de zekerheid bestaat, dat vele geallieerde gevangenen naar China zijn doorgezonden voor propaganda-doeleinden. Voorts vreest men dat vele vermiste slacht offers de marteldood vonden. Wel ke invloed deze onzekerheid op het verloop der verdere onderhan delingen zal hebben, valt nog niet te overzien. Zo blijft ook deze Kerstmis voor tallozen vreugdeloos. Het ergste is, dat de onvolledige opgave naast nieuwe angst en verdriet ook nieu we bitterheid en verbittering moet wekken. DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken. prof. Beel, is, naast mr Van Schaik, benoemd tot voorzitter van de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening. Nederlands goud in Zwitserland BERN De Zwitserse rege ring weigert om met Nederland te praten over het geschil in zake het Nederlandse goud, dat door de Duitsers naar Zwitserland is ge bracht. Zij houdt vast aan het in 1946 te Washington gesloten ac- coord. waarbij Zwitserland ter fi nale afdoening van alle aanspra ken op het door de Duitsers ge roofde goud een bedrag van 225 millioen francs aan de geallieer den betaalde Nederland, dat het accoord van Washington niet aan vaard heeft, had, nadat ziin ver zoek om rechtstreekse onderhan delingen in 1948 door Zwitserland was afgewezen, voorgesteld om door arbitrage te doen vaststellen wat Zwitserland nog aan Neder land schuldig is. De Siamese prins Birabougsc, die als prins Bira internationale ver maardheid als autorenner verwierf hij nam ook deel aan de auto races iu Zandvoort is in de Sia mese ambassade te Parijs in het huwelijk getreden met mejuffrouw Celia Howard. Tijdens de receptie had het bruidspaar veel schik in het hondje fan een der bezoekers, dal danig met snoeperij werd ver wend. Wolven vallen aan in sneeuwstorm CAiRO. Ruim 150 reizigers, die door een zware sneeuwstorm op de weg van Damascus naar Beiroet waren blijven steken zijn Woensdag gered nadat zii aanval len van wolven hadden weten af te slaan. De reizigers, onder wie zich de Franse gezant in Syrië bevond, stonden met hun auto's hulpeloos b" de Syrische douanepost Gedi- da. De Syrische douane-beambten hebben Dinsdagavond groepen wolven weten te verdrijven, die de reizigers poogden aan te vallen. Arbeiders hebben urenlang in de harde sneeuwlaag gegraven om een weg te banen voor de red dingsvoertuigen. (Van onze relsredactcur) PARIJS. Al heeft dc politieke commissie der V.N.-Asaemblée het Westelijke voorstel voor een „ontwapeningscommissie" met grote meer derheid (44 tegen 5 stemmen en 10 onthoudingen) aangenomen, het l(jkt overdreven om van een groot Westers succes te spreken. Zolang dc politiek van Rusland niet verandert, zijn tastbare resultaten immers uitgesloten. Het resultaat van dc stemming stond te voren vast, de practische conse quenties ervan nul eveneens. Op zijn best kan men nu. na dc stemming, zeggen, dat Rusland weer opnieuw heeft moeten inzien, hoe weinig succes het met zijn diplomatie in dit milieu ten slotte bereikt. De tegenstellingen liggen vast en de tijd van intimidaties is voorbij. De hoofdoorzaak daarvan is wel de toenemende bewapening van het Westen. Het wekt dan ook geen verbazing, dat Wisjinsky in de politieke commissie 's middags te- DUITSERS BESCHULDIGEN BUURLANDEN BONN. De Westduitse autoriteiten hebben hun aandacht gericht op de millioenenhandel van Duitse Industriëlen met de Sowjet-Unle. die vla tussenpersonen in de huurlanden gedreven wordt. West-Duitsland voert per jaar minstens voor vijftig millioen dollar aan schaarse industrieproducten cn machine-onderdelen, clandestien uit naar dc Sowjet-Unle. De meeste zendingen worden verscheept naar Bolglc, Nederland. Denemarken. Zwe den of Zwitserland en vandaar naar de landen achter het IJzeren Gordijn doorgezonden. De Westduitse regering heeft een beroep gedaan op de regeringen van de betrokken landen, om gezamen lijk de clandestiene handel de kop in te drukken maar de landen wei gerden hun medewerking te ver lenen Een Westduitse autoriteit wees erop dat de regering er niets meer aan kon doen zodra een zending Duitsland verlaten had Hij noemde Rotterdam. Bazel, Antwerpen. Kopenhagen en Stock holm de belangrijkste doorvoer havens voor Polen. Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Hoewel weinig zendingen direct naar de Sowjet Unie worden verstuurd, zijn de Duitsers er van overtuigd dat het meeste materiaal via de satellietsta ten toch in Rusland belandt. Onlangs slaagden de Duitsers er in elf ton kogellagers in beslag te nemen, die bestemd waren voor Tsjecho-Slowaküe. De Westduitse regering heeft ver klaard dat aan de directe handel op de Sowjet-Unie thans paal en perk is gesteld, aldus meldt A.P. Aanval op Amerika en op nationalistische bevolking van Moldavië WASHINGTON. Moskou heeft met zUn beschuldiging, dat Amerika twee spionnen van Russische afkomst per parachute in Moldavië heeft doen landen zij zün inmiddels gefusilleerd waarschijnlijk een twee ledig doel voor ogen. aldus meent men in Washington. De verwijten aan het adres der Verenigde Staten passen in dc algemene propaganda-aanval van het Kremlin op de Amerikaanse wet op de wederzijdse hulpverlening (zie V.N.-debat in ons blad van heden. Red.). Tegelijk kan de zaak dienen als aanloop voor dc bestraffing van de bevolking van Moldavië. Het kan nauwelijks een toeval lige samenloop van omstandighe den genoemd worden, dat Molda vië een van de gebieden is, waar op de „Prawda" onlangs scherpe critiek geleverd heeft. Niet alleen zijn daar bewijzen van „nationa lisme" gevonden, maar op velerlei gebied zijn er „tekortkomingen" geconstateerd. Zelfs het onderwijs en de opleiding van jonge commu nisten in Moldavië is gecritiseerd en de „Prawda" heeft enkele kwaadaardige opmerkingen ge maakt over het gebrek „aan disci pline bij partij en staat." Dezelfde klachten zijn geuit over een aantal Sowjet-republieken buiten groot- Rusland en wel in het bijzonder in de gebieden van de Zwarte en Kas pische Zee. Moldavië is een van de kleinste Russische republieken met een be volking van ongeveer 3.000.000 zie len. Het grootste gedeelte van haar grondgebied bestaat uit land, dat Roemenie in 1940 onder pressie van Moskou afgestaan heeft, nadat Stalin via een non-agressie-pakt met Hitier zijn invloedssferen"- transactie gedaan had. De bevolking bestaat grotendeels uit Oekrainers, Roemenen, Bulga ren en kolonisten uit Rusland zelf. Wanneer dc uitvinding van de Zwitserse chemicus Ernst Helmo, werkelijk zo perfect is als hijzelf beweert, kunnen de fabrieken van lucifers cn sigarettenaansteker wel inpakken. De heer Heimo dan heeft 'n stof geprepareerd, smaak loos en onschuldig, die. uitgestre ken over papier bijvoorbeeld, een sigaret, welke ei even over heen gewreven wordt, aansteekt. De uitvinder stelt zich voor. dat de sigarettenfabrieken een zijde van hun doosje van zijn preparaat zul len voorzien. De prijs van de si garetten zou daardoor «iet hoger behoeven te worden, verklaarde hij. gen die bewapening opnieuw te velde trok. Hij deed dit naar aan leiding van punt twee der agenda, de klacht van Rusland tegen Ame rika op grond van een artikel in de Mutual Security Act (de wet voor wederzijdse hulpverlening, die de Marshallhulp gaat vervan gen). welk artikel de mogelijkheid opent van steun aan vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn. Dit nu, zei Wisjinsky. was een in menging en zelfs een gewapende, in het gebied van een bevriende mogendheid, een schending van het door Litwinow in 1933 met Roosevelt gesloten verdrag, waar bij beide landen beloofden zich niet tc mengen in elkanders binnen landse aangelegenheden, een bewijs te meer van de kwade trouw der Amerikanen. Namens de Verenigde Staten ante woordde de heer Mansfield. Hij toonde aan. dat Rusland het be wuste artikel uitvloeisel van een amendement uit de Senaat on volledig geciteerd cn tendentieus geïnterpreteerd had Rusland had door middel van de communisti sche partij herhaaldelijk in andere landen geïntervenieerd Joegosla vië had kort geleden uitvoerig ërn klacht over gevaarlijke interventie van Rusland in zijn land met do cumenten gestaafd. En de gewapen de aanval op Korea met Russische technische hulp was iedereen be kend. Het door Litwinow gesloten verdrag was dus door de Russen geschonden. Niettemin dacht Ame rika er niet aan het Russische voorbeeld te volgen. De M.S.A. was een defensieve maatregel voor col lectieve veiligheid, noodzakelijk ge worden door de Russische bedrei ging. Nog eenmaal antwoordde Wis jinsky met een schier eindeloze speech. Hij karakteriseerde de vluchtelingen van achter het IJze ren Gordijn als landverraders, de Amerikanen als negerlynchers, de toestanden achter het IJzeren Gor dijn als de werkelijke vrijheid, vrijheid van armoede enz., alles met een overvloed van gebaren. Hij ging zelfs in zijn pogingen, het ge vaar van de M.S.A. aan te tonen, zo ver. toe te geven, dat gewa pende groepen achter het IJzeren Gordijn tegen het Sow jet-bestuur in opstand zijn. Maar. zo voegde hij daaraan toe. dit alles zal nut teloos blijken, zoals ook de Witte interventic vruchteloos geweest is. Het debat daalde daarop snel naar het niveau van een marktruzie. Student toegang tot universiteit ontzegd UTRECHT. Dc senaat van dc Rijksuniversiteit heeft, te reke nen van 1 Maart 1951 af, de toe gang tot dc Rijksuniversiteit voor de tijd van twee jaar ontzegd aan een der studenten, die bekend heeft diefstallen te hebben ge pleegd. De laatste jaren werden er voortdurend diefstallen onder de studenten gepleegd. De senaat acht dit een hoogst ernstig ver schijnsel en heeft gemeend dat er een voorbeeld moet worden ge steld.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1