Kerstfeestviering personeel Koninklijke paleizen In 1951 record-omzet bij de KLM Alphense raadsleden tegen dansen op Zondag Britten krijgen het nog ongemakkelijker GELEZEN—, Koningin en Prins ontvangen 1200gasten in Paleis op de Dam Friese beweging keurt actie af Geeft Indonesië toe (onder voorwaarde) in wapenconflict? ..The Times" in de verdachtenbank Nationale lening in Perzië Avifauna dreigt met vertrek naar Apollohal in Amsterdam Daders van diefstal uit spoorwagon in arrest Jat \isserij in ernstige moeilijkheden Heldere ster bij Oosterhemel Joegoslavië wacht nog even Hevige gevechten op Korea Een landhuis Vier doden en twee gewonden bij aanvaring voor Oostende Centr. laboratorium visserij-onderzoek naar IJmuiden en gewogen D' Maandag 24 December 1951 AMSTERDAM. Een groot gezin was Zaterdagmiddag büeen in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam om het Kerstfeest te vieren. Het gezamenlijk personeel van de Koninklijke paleizen met hun familieleden, ouderen en jongeren, twaalfhonderd man sterk, waren met autobussen naar de hoofdstad getrokken om daar de gasten te zijn van Koningin Juliana en Prins Bernhard. die vergezeld waren door de drie oudste prin sesjes. Weggevallen was het onderscheid tussen hogere en lagere hof functionarissen, tussen hofmaarschalk en stalknecht, tussen kamerheer en kamerdienaar. Achter de lange tafels, waarop de chocolademelk dampte, stonden ditmaal geen lakeien maar particuliere secretarissen, secretaressen en zelfs een vice-admiraal. Prins Bernhard sprak een wel komstwoord. waarin hij zeide zich te verheugen dat allen, die vaak zo weinig contact met elkander hebben, uit Den Haag, Soestdijk, van Apeldoorn en van nog ver scheidene andere plaatsen, hier te zamen waren gekomen om geza menlijk het Kerstfeest te vieren. Een koor van paleis Soestdijk zong het ..Gloria in Excelsis Deo'' cn mr. J. C. baron Baud (piano) en Jo Juda (viool) voerden de sonate in f dur van Handel uit. Staande op oen podium onder de Atlasfiguur hield de Koningin een schriftlezing uit het Evangelie naar Lukas: Hoofdstuk II vers 1—20. Prins Bernhard trok, in een rede, een vergelijking tussen de herders, die naar Bethlehem kwamen en allen, die deze middag naar Amsterdam waren getrokken om hier in het paleis bijeen te ko men. „Wij kwamen allen met het zelfde doel voor ogen. En ons doel is in feite gelijk aan dat wat de herders er toe bracht hun kudden te verlaten en naar Bethlehem te trekken. Zij gingen daarheen om Jezus te zoeken. Wij zijn hier ge- kom- n om het feest van Christus' geboorte te vieren en ons opnieuw rekenschap te geven van de be lofte, die daarin werd vervuld". De prins sprak over de onrust en onzekerheid in de wereld, hoe de internationale moeilijkheden en spanningen op de gehele samen leving drukken, hoe af en toe een schijn van hoop op een tot elkan der komen van de politieke mach ten onze wereld verlicht, maar hoe de lucht dan weer helemaal dichttrekt en de toekomst weer bij zonder duister lijkt. Ook de her ders, waarover Lukas spreekt aldus de Prins leefden in een zeer moeilijke tijd, maar toen zij Jezus gezien hadden, verheerlijkten en prezen zij God. „Ik geloof, dat wij ons aan deze herders moeten Stenen door ruiten van justitiële afdeling in Leeuuarden LEEUWARDEN. Zaterdag zijn stenen met bijschriften door de ruiten geworpen van een drie tal justitiële autoriteiten. Veron dersteld wordt, dat men hier met een uiting van kwajongensachtig heid te maken heelt, welke met de Friese beweging als zodanig niets uitstaande heeft. De raad van de Friese Beweging heeft in een speciale verklaring te kennen gegeven, dat zij deze strijdwijze volstrekt verwerpt en wraakt. Verschillende vooraanstaande figuren uit de Friese beweging, o.a. Fedde Schurer, hebben zich nadrukkelijk gedistancieerd van deze stenengooierij. Kansel boodschap in Hervormde kerken Van de kansels in de kerkge bouwen der Ned. Herv. Kerk is Zondagmorgen een kanselbood- schap namens de Generale Synode dezer kerk voorgelezen. Erin staat o.m.: Met grote vrees en verontrusting aanschouwt de kerk de geweldige bewapening cn de dreigende oor logstoebereidselen. Op ons volk en de wereld drukt de zware last der bewapening als een oordeel. De kerk waarschuwt zeer dringend om van deze grote bewapening geen afgod te maken. Die bewapening kan dc wereld niet redden. Veeleer moeten wij allen persoonlijk denken aan het woord van Jezus: „Wie het zwaard neemt, zal door het zwaard vergazn." Wij worden met ons volk gesteld voor zware beslissingen. Laat ons niet ophouden met dc bede. dat op de weg. die wij menen te moe ten gaan. God dc Vader ons leide, bekere en redde met Zijn liefde, die ons in Christus gegeven is Onze gedachten gaan hierbij in het bijzonder uit naar de jonge leden der kerk. De langdurige dienstplicht betekent immers voor velen van hen een diep in het le ven insnijdend offer, ook al weten zij zich tot deze taak geroepen. Laten zij allen, ook zij. die gelo ven God te gehoorzamen in dienst weigering. hun sterkte zoeken in Hem alléén.- dc gemeente gedenke hen allen in haar voorbede. DEN HAAG. Tijdens de bespre kingen tussen de Nederlandse Hoge Commissaris en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken inzake de wapens voor Nieuw-Gui- nca is tot nu toe geen overeenstem ming bereikt. In goed Ingelichte kringen beoordeelt men echter de kansen, dat men tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing zal komen, niet ongunstig. Daardoor zou langer uitstel van de besprekingen tussen de delegaties van Nederland en Indonesië in Den Haag kunnen "worden voorkomeen. HENGELO. In de nieuwe 52.000 H.A. grote Oosterpolder ko men drie gemalen voor de droog legging en later voor de bemaling. spiegelen. Niettegenstaande alle moeilijkheden en onzekerheden van deze tijd moet er toch vreugde in ons hart zijn. omdat wij hier bij elkaar hebben mogen komen om die ene zekerheid dat het Kerst kind ook voor ons op aarde is ge komen samen te beleven Indien wij dat. net als de herders, cen traal stellen in ons leven, dan zul len wjj daarin de kracht vinden om rustig- datgene te doen dat onze hand vindt om te doen". Met een kerstspel door personeel LONDEN. Tegen Engelanüs meest eerbiedwaardige krant, de „Times", is een vervolging ingesteld op grond van een beweerde schen ding der kieswetten. Kort voor dc jongste algemene verkiezingen pu bliceerde de „Times** een adverten tie van 4800 woorden, bevattende een rappor^ van een aantal tinmaat schappijen. dat in hoofdzaak uit cri- tiek op de financiële politiek van de regering-Attlee bestond. Deze advertentie nu zou vallen onder een wet, die de uitgaven van bepaalde sommen gelds voor zekere verkie zingspraktijken strafbaar stelt. van het staldepartement en het zingen van „Stille nacht. Heilige nacnt" werd de Kerstviering be sloten. Bij het verlaten van het paleis reikten de Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene de aanwezigen eén kerstbrood uit. Een half uur voor en een half uur na de bijeenkomst speelde beiaar dier Vincent op het paleiscariUon kerstliederen. TEHERAN. Mossadeq heeft de Perzen opgeroepen om in te teke nen op een nationale lening,- ten einde het land boven water te hou den, dat door het wegvallen van dc olie-inkomsten voor een bankroet staat. De Britse regering heeft Perzië Zaterdag in een vrij scherpe nota laten weten, dat zij het recht van Perzië om over olie te beschikken niet kan erkennen, aangezien zij van mening is, dat het hier eigen dom van de „Anglo-Iranian" be treft, en de kwestie nog niet door het Internationaal Gerechtshof is afgehandeld. De Britse nota is een antwoord op een ultimatum van de Perzische regering van 12 December, waarin gezegd wordt, dat de vroegere af nemers van de Perzische olie tien dagen gelegenheid kregen hun orders te plaatsen. Zondag is het tot een grote demon, stratie vóór het Perzische parle mentsgebouw gekomen, waar nu vijftien afgevaardigden van de op positie en ongeveer zeventig redac teuren van anti-Mossadeq-gezinde dagbladen hun toevlucht hebben ge. zocht. MADRID. De gehele Ameri kaanse zesde vloot van 25 oorlogs schepen zal van 9 tot 15 Januari een beleefdheidsbezoek aan Spanje brengen. ALPHEN a/d RIJN. Opnieuw zal hier een dansyerbod voor Zondagen aan de orde komen. Drie raadsleden hebben zich met een voorste! tot de gemeenteraad gewend om dit doel te bereiken. ZfJ betogen, dat dansen op Zondagen tut zedelijk en moreel nadeel leidt. Zij richten zich voornamelijk tegen „Avifauna", welk vogelpark een vergunning kreeg om de daar aan wezige dansgelegenheid op Zondagen open te stellen. Buit waarde f 27.000) nog bijna intact AMSTERDAM. Op 18 No- vember werden uit een spoorwa gon. afkomstig uit België, op een rangeerterrein in Amsterdam drie balen wollen costuumstof totaal voor een waarde van f 27.000. gestolen. Enige dagen geleden bleek, dat in de hoofdstad geleurd werd met coupons costuumstof. Het gelukte Donderdag j.l. een auto aan te houden, waarin twee mensen met dergelijke coupons zaten. Zij werden aangehouden en alras bleek, dat de stof, die zij bij zich hadden, afkomstig moest zijn uit de spoorwagen. Vrijdagmiddag vond de politie in een schuilplaats uit de bezettingstijd in een huis in de binnenstad vrijwel de gehele partij stof terug. De man, die de stof in zijn be zit had, was een öude bekende van de politie, die zich al meermalen aan spoorwegdiefstallen heeft schuldig gemaakt. Hij was kort geleden, na een lange straf voor een dergelijk feit te hebben uitge zeten. uit de gevangenis ontslagen. Er zijn thans drie mannen in deze zaak gearresteerd, maar de politie acht het niet uitgesloten, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Het Algemeen Politieblad bestaat 100 jaar DEN HAAG. Een herden kingsnummer is uitgegeven van het Algemeen Politieblad, dat met 1 Januari a.s. zijn eeuwfeest viert Dit feestnummer is op kunstdruk papier uitgevoerd en verlucht met tal van foto's. Het wordt gesierd door een exclusief portret van H. M. de Koningin en bevat o.a. een korte bijdrage van minister Mul der ij e. De directie van het vogelpark „Avifauna" heeft zich in verband met dit vooi-stel tot de ~aad ge wend met het verzoek het voor stel te willen afwijzen. „Avifauna", aldus d« directie, is een centrum van cultuur en amusement van internationale betekenis, dat grote voordelen aan de gemeente geeft. Zonder het vogelpark zou Alphen geen toeristenbezoek kennen. De exploitatie zou door een dansver- bod op Zondag tot een flinke scha depost kunnen leiden. In herinnering zij gebracht, dat dit najaar vanwege diverse moei lijkheden reeds is overwogen om „Avifauna" naar de Amsterdamse Apollohal over t« brengen cn de exploitatie te Alphen aan de Rijn te staken. Vooral onder aandrang van de Alphense middenstand is toen een aantal belemmeringen voor het vogelpark weggenomen, waaruit o.m. de dansvergunning op Zondagen resulteerde. Het voorstel om een dansverbod op Zondagen uit te vaardigen zal op Donderdag 27 December in de raad worden behandeld. Op het Kerstfeest in het Paleis op de Dam, dat Koningin Juliana en prins Bernhard georganiseerd had den voor 1200 genodigden, hofhou ding en leden van het personeel der verschillende paleizen, met hun echtgenoten, kinderen en ver loofden reikte Hare Majesteit de aanwezigen zelf een kopje choco lade en een versnapering uit. Tweede IJ muider rederij legt bijltje neer IJMULDEN. Een \-an dc jong ste IJmuidcnsc rederijen, dc N.V. „Verre Visserümaatsehappü". heeft onderhandelingen met DuitsLmd geopend over de verkoop van liaar ganse bezit: drie moderne stoom trawlers, die in de oorlog als En gelse mijnenvegers hebben dienst gedaan cn na de bevrijding tot visserschip werden herbouwd. Wan neer de verkoop doorgaat en de uitvoervergunning wordt verkre gen. zal dc N.V. liquideren. Dit is dc tweede rederij, die in korte tüd het bijltje er bij neerlegt in IJmui- den; eerder reeds maakte de rede rij „De Daad" haar bezittingen te gelde en staakte de visserij. Als oorzaak van deze voor de trawlvisserij ingrijpende gebeurte nis de bemanning van de drie schepen zal naar ander emplooi moeten omzien cn de nevenbedrij- ven der visserij voelen dit verlies uiteraard eveneens sterk noem de de directie der N.V. „Verre Visserij Maatschappij" de econo mische moeilijkheden in de vis serij. die o.m. uitkomen in de sterk gestegen olieprijzen. De drie sche pen (..Claes Compaen". ..Simon de Danser" en „Assan Reis") werden namelijk met olie gestookt en de prijs per ton liep in een jaar op van 42,- tot 85,-. Ook de andere visserijmatcriaien zijn met honder den procenten in prijs gestegen. Inmiddels breidt de Duitse vis sersvloot zich geregeld uit en de concurrentie, die Nederland van de moderne Duitse vissersvloot on dervindt. is zwaar. De toenemende mogelijkheden van het Duitse be drijf om de behoeften van het eigen land te dekken, stellen de Nederlandse vis-exportcurs voor ernstige problemen. Bijzondere poststukken niet in brievenbus DEN HAAG. Ieder laar klaagt het publiek, dat tijdens de Nieuw-Jaars- drukte bij de PTT verlovlngs-, geboorte- ondertrouwkaarten en dergelijke als Nieuwjaarskaarten zijn behandeld en dan. tengevolge van te late overkomst, hun doel hebben gemist. PTT doet uiter aard al het mogelijke om dergelijke abuizen te voorkomen. Het publiek wordt in verband hiermee aangeraden d^ze stukken niet in de brievenbussen te stoppen, maar met ccn verklaring aan dc loketten der postlnrichtingen af te geven. Bijna 4000 man personeel in buitenland DEN HAAG. „Met onze maatschappij is het dit jaar goed gegaan. We zullen de grootste omzet behalen, welke ons bedrijf tot op heden kon bereiken, de financiële resultaten over 1951 tonen een aanziehhjke verbetering en het gehele bedrijf heeft zich gezond ontwikkeld." Aldus dr A. Plesman in zijn in het personeelsorgaan der KLM ,J)e Wolken ridder" in het Nederlands en in het Engels opgenomen Kerstboodschap aan het personeel van de KLM. Buiten Nederland werken thans bijna 4000 man voor de KLM, van wie 3500 plaatselijk personeel. Het KLM-personeel werkzaam bij de Toepasselijker hemeigebeuren kan men zich nauwelijks wen sen: op de Eerste Kerstdag een hel dere ster in het Oosten. Men vindt haar gemakkelijk: in de vroege och tenduren staat zij een klein eindje ten Oosten („links") van de smalle maansikkel. Men moet wel kijken vóórdat de zon op is, dus vóór kwart voor negen; na die tijd gaat haar schijnsel verloren in het zonlicht. Het is de planeet Venus, die mor genmiddag om 14.43 „in conjunctie" zal zijn met de maan. Op dat tijdstip staan zij in dezelfde hemelmeridiaan. tegen die tijd echter zijn maan en Venus op ons deel van de aardbol niet meer zichtbaar; Amerika ziet hen dan boven zijn Oostelijke horizon staan. Maar het voorspel is hier wel zichtbaar: door bijvoorbeeld om zeven uur en om acht uur 's morgens te gaan kijken zou men kunnen vast stelier dat de maar in dat uur de planeet is genaderd. (Alleen in schijn uiteraard: Venus is op het ogenblik ongeveer even ver van ons af als de zon, rond 150 millioen kilometer.) Bijgaande tekening toont de wer kelijke situatie met Z (zoo), A (aar* de) en V (Venus). De maan is op deze scha n et te tekenen: het zou een microscopisch klein stipje wor den. vlak bij A. op de lijn AV. De pijltjes geven de richting aan waarin de planeten om de zon draaien. Garuda Indonesian Airways heeft goed werk verricht. Het bedrijf der Garuda heeft in 1951 met vele tegenslagen te kampen gehad; niettemin stemt wat bereikt werd tot voldoening. Een speciaal woord van hulde richt dr Plesman tot de gezagvoer ders, yliegtuigbestuurders. boord werktuigkundigen en radiotelegra fisten, die in dc KLM een bijzon dere taak vervullen. Het is ver heugend, aldus de president-direc teur der KLM, welk een goede harmonie daarbij is gegroeid tus sen de KLM-piloten van verschil lende nationaliteiten. „In het komende jaar staat ons veel werk te wachten. Indien wij de blik voorwaarts werpen en zien wat in 1952 en 1953 moet worden verricht, dan is het duidelijk dat wij onze maatregelen op tijd moe ten treffen om alle uitbreidingen en verbeteringen op de juiste wijze tot stand te brengen. In de eerste maanden van 1952 zullen zeven DC-6b's aan de vloot wor den toegevoegd. Dc voorbereidin gen voor het in dienst stellen van het nieuwe materieel zijn in volle gang," schrijft dr. Plesman. Churchill proclameert strijd van drie jaar tegen nationaal bankroet1 LONDEN. „Beschouw ik de toestand in zün geheel, dan geloof ik niet, dat er oorlog komt." Deze woorden, die Churchill Zaterdagavond sprak, bevatten zo ongeveer het enige aangename in zün rede, welke hü tot het Britse volk richtte. Voor het overige opende de premier bepaald onpret tige vooruitzichten: „Ik heb u niets voor te stellen, dat gcmakkelük is." zo zei hij, „de positie is ernstig en hard." In feite was zün rede een beroep op dc Britten om zich te mobiliseren voor een stryd van drie jaren tegen een dreigend nationaal bankroet. Groot-Brittannië. aldus Churchill, staat voor een crisis, die in hoofd zaak van financiële aard is. In het afgelopen jaar is 500 millioen pond te weinig verdiend om dc andere landen te betalen voor hetgeen de Britten van hen gekocht hebben. Laat men de zaken op hun beloop, dan zal Engeland moeten kiezen tus sen liefdadigheid, als die ten minste te verkrijgen zou zyn, en verhonge ring. Churchill, die alle verantwoorde lijkheid voor de door hem geschil derde sombere situatie op de rege ring-Attlee schoof, kondigde aan. dat hij in Januari met een reeks voor stellen, „waarvan vele onaangenaam" zou komen om de neergang te stui ten. Aan deze mededeling knoopte hij een beroep op zijn politieke te genstanders vast, om de partijtwis ten op te schorten. De premier waarschuwde er voor. te grote betekenis cn verwachtingen te hechten aan zijn aanstaand be zoek aan Amerika: „Wij zullen moe ten vechten, zonder te rekenen op Amerikaans geld. Alles wat van Amerika kan worden venvacht, is hulp bij dc uitvoering van het ge meenschappelijk dcfensieprogram- ma." Overigens verklaarde Churchill omtrent zijn besprekingen in Wash ington en Ottawa, dat deze „het ge hele gebied der problemen zullen bestrijken" en hij hoopte, dat zij „een soepele en innige samenwerking tus sen de V.S.. Canada en Groot-Brit tannië. zoals tijdens de oorlog be stond" tot resultaat zouden hebben. Herziening Italiaans vredesverdrag ROME. Ook Joego-Slavië acht het Italiaanse verzoek om herzie ning van het vredesverdrag ge grond. Belgrado is dan ook bereid het verzoek in gunstige overweging te nemen. Dit zal echter eerst ge schieden. aldus de Joegoslavische antwoordnota aan Rome, wanneer het mogelijk zal zijn om de hangen de kwesties tussen beide landen, welke uit het vredesverdrag zijn ontstaan, definitief te regelen. De Oosteuropese landen hebben niet geantwoord, maar men beschouwt hier de herziening reeds als een voldongen feit. „Red'der" van Goering krijgt tien jaar NEURENBERG. Erich von dem Bach-Zelewski, de voormalige S.S.- generaal. die Goring het vergif ge geven heeft, waarmede hij zelf moord pleegde, heeft Zaterdag in hoger beroep zijn vonnis van tien jaar gevangenisstraf wegens nazisme bevestigd gezien. Een Duits hof van oppèl voor zuiveringszaken beves tigde zijn veroordeling als vooraan staand nazi. die terreur gepleegd heeft tegen Oosteuropese partisa- nen. Amsterdamse politie houdt metaaldieven aan AMSTERDAM. Zaterdag- avond heeft de politie vijf metaai- dieven aangehouden. Drie ervan werden gepakt, terwijl zij het ge stolen lood vervoerden. Het wa ren jongens van achttien jaar, van wie een zich al eerder aan lood- diefstal had schuldig gemaakt. Twee mannen werden aangehou den. terwijl zij een flinke partij zink bij zich hadden, dat in Half weg gestolen was. BONN. De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. West-Duitsland, Ita lië. België. Nederland en Luxem burg over het plan-Pléven, is van 27 tot 28 December uitgesteld. Duitse douane gebruikt honden tegen smokkelaars VENLO. Ondanks de strenge grensbewaking, vooral van Duitse zijde, wordt er toch gesmokkeld langs de Limburgs-Duitse grens. Tabakswaren, sigarettenpapier en koffie vallen de kommiezen regel matig in handen. De Duitse dou ane maakt gebruik van honden, die de smokkelaars aanvallen en tot stilstand pogen te brengen. Er spelen zich soms verwoede ge vechten af, maar in vele gevallen weten de smokkelaars, zij het met achterlating van de buit, te ont komen. (MME TOIiMr.^lOT SEOEL. Gisteren zijn aan het westelijke front op Korea betrekke lijk hevige gevechten voor het eerst in bijna een maand uitgebroken. Een slag van ruim twee uur woedde ten zuidwesten van Tsjorwon Een ge allieerde tankcolonne trok zich on der voortdurend vuren terug, na zware gevechten te hebben geleverd. Over het gehele 240 kilometer lange front deden geallieerde pa trouilles steekproeven op vijande lijke stellingen cn wisselden zij schoten met communistische troe pen. Het ziet er naar uit. dat de actie op de grond verscherpt naar mate de periode van 30 dagen voor het sluiten van een wapenstilstand verstrijkt. DEN HAAG. Dc minister van Financiën, prof. Lieftinck, is in Nederland teruggekeerd. Het vliegtuig, waarmee hij uit Ameri ka kwam, kon niet op Schiphol landen, omdat dc mist te dicht was. Jj^EN vaar weken geleden was dc H/ oude heer Beumelaar mij het lot komen verkopen. „Het is om arme mensen te helpen, mijn waar de. cn je kunt er een landhuis of een auto mee winnen, dus sla maar toe voor een kwartje." Toen het geld in z(jn hand lag, schreef h(j het nummer van het lot zorgvuldig in zijn smetteloze zak agenda. „Want jij bent zo'n dom oor! Ik zal wel nakijken of je wat gewonnen hebt. Dat hoort bü de service van de firma, vat je?" HijI is verzot op kleine kwinkslagen, zodat je aldoor de indruk krijgt, dat zijn parlando door de domme broer van Noël Coward is geschreven. „Ver trouw op mij, niemand anders doet het," riep hü nog en hij slofte tveg met zijn zachte glimlach om de lip pen. „Goeie Beumelaar," denkt hij altijd over zichzelf. Want na een gespierde carrière in het zakenwe- zen, vult hij, net als Boormanzijn leuensarond met goede werken en loopt zich decoratief in het zweet voor de armen om tóch nog tot een redelijk gemiddelde te komen. Ik vergat zijn bezoek, zijn nobles se en zijn lot tot ik vanmiddag thuis kwam, want op mijn bureau lag een briefje, dat luidde: „Zekere Beume laar heeft opgebeld. Of je dadelijk bü hem komt met een lootje." „Het landhuis," dacht ik cn ik be steedde drie bewogen kwartier aan het doorzoeken van al rnün zakken, laden cn kasten. Toen ik het ten slotte onder in de broodtrommel ge vonden had, liet ik mijn kamer ach ter in de wanorde van een huis zoeking cn snelde weg met een taxi, die werd bestuurd door een zonderling met oplopend humeur, wiens behoefte, ieder ander voertuig uit pure trots in te halen, mij al pauw de ogen deed sluiten. „Als ik die auto gewonnen heb, verkoop ik hem meteen weer." dacht ik dan ook toen ik aanbelde. Niet Beumelaar, doch een meisje van een jaar of negen deed dc deur open. „Opa komt dadelijk, zei ze, en zij noodde m\j in de voorkamer, waar ze aan een klein tafeltje gewichtig bezig was met haar huiswerk. Toen ik enige tijd, met het lootje in de hand. de voor- en nadelen van het buitenleven had zitten bepeinzen en dc vrienden en kennissen had uit gekozen, die mochten komen loge ren. kwam het meisje naar m\j toe en vroeg: „Wilt u mijn woordjes even over horen. meneer?" Ik kreeg een boekje op mijn knie en hief aan: „Egoïstisch?" Zelfzuchtigdreunde ze. „Horizontaal?" „Ehevenwijdig aan de water oppervlakte." „Mooi" ze.i ik. „maar weet je nou ook wat zelfzuchtig betekent?" Ze vond het kennelijk een strik vraag. „Iets deftigsopperde ze. „En: evenwijdig aan de waterop pervlakte?" „Dat is bobbelig," zei ze met grote beslistheid. Terwijl ik met het boekje in de hand nadacht over dc diepe zin van het onderwijs, ging dc deur open en trad Beumelaar, grijnzend als dc Kerstman, binnen. „Aha heb je het lot btf je?" vroeg hij. „Het landhuis." dacht ik en haal de het papiertje te voorschijn. „Je weet, mijn waarde Beume laar zórgt voor zijn klantjes." ver volgde hij. „De loterij gaat niet door, zie je. Er is te weinig ver kocht. Maar jij zult er geen schade van hebben." En hij gaf mij mijn kwartje te rug. KRONKEL „Edison Mariner", wordt in Vlissingen gelost VLISSINGEN. Zaterdagavond is op dc rede van Vlissingen aan gekomen het Amerikaanse motor schip „Edison Mariner" dat VrU- dagavond tüdens dikko mist ccn aanvaring heeft gehad met het Engelse stoomschip „Kittiwake". Dc „Edison Mariner" werd gesleept door de sleepboten „Dc Schelde", „Ganges" en „Adriaan Letter". Aan boord was verlichting noch verwarming. In Vlissingen is van boord gehaald het stoffelijk over schot van een stoker die 's mor gens is overleden. Aan boord be vindt zich nog in de machineka mer, welke onder water staat, een machinist. In totaal zijn bij de aanvaring vier schepelingen ge dood. In tegenstelling tot vroegere be richten zijn by dc aanvaring slechts twee personen gewond, ni één zwaar en één licht. Beiden be vinden zich in het ziekenhuis te Oostende. Aan boord zijn op het ogenblik nog 16 'man. onder wie de kapitein. Dezen zullen in hotels in Vlissingen worden onderge bracht. Vier sleepboten waren Zaterdag bezig de „Edison Mariner" de ha ven van Vlissingen binnen te sle pen- De bedoeling was Zondag ochtend twaalf uur een begin te maken met de lossing van de steenkoollading van het schip. De „Kittiwake", het Engelse schip. waarmede de „Edison Mariner" In botsing is gekomen, kan niet zelf manoeuvreren en werd door tweo sleepboten naar Antwerpen ge bracht. ANWB heeft speciale bromfietsherstellers aangesteld DEN HAAG. Vele bromfietsrij- dende leden van de ANWB hebben deze bond er op gewezen, dat het vaak zeer moeilijk is onderweg re paraties aan de nulpmotor bevredi gend verricht te krijgen. De ANWB heeft dan ook beslo ten over te gaan tot de aanstelling van „Bonds-bromfietsherstellers" in het gehele land. Reeds hebben zich zeer velen voor een zodanige erkenning aan gemeld- Daar de ANWB zich eerst wilde vergewissen, of de gegadig den deze aanstelling inderdaad ver dienen. heeft de voorbereiding eni ge tijd gevergd- Nü hebben hon derd reparateurs hun aanstelling ontvangen. IJMUIDEN Het wetenschap pelijk visserij-onderzoek wordt thans verricht in Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Den Helder, De Bilt en Berr n op Zoom. Deze laboratoria met uitzondering van dat te Bergen op Zoom, dat zich bezighoudt met het onder zoek ten dienste van de oester- en mossel visserij, zullen te IJmuiden in één gebouw worden samenge bracht. Het zal aan de Strandweg alhier gebouwd worden door de hoofdarchitect van de Rijksgebou wendienst, de heer J. de Bruin. Er is nog één moeilijkheid, welke moet worden overwonnen: de huisvesting van het personeel u» IJmuiden. uitgever!) Ploegsma (Amsterdam) tracht een prachtige uitgave van Advents- en Kerstliederen In de DEN HAAG. De Franse am bassadeur. de heer J. P. Garnier, heeft Zaterdagavond in verband met het vijfjarig bestaan van het Frans-Nc'ïrlands cultureel ac- coord een rede voor de K.R.O.- microfoon gehouden. Hij werd ingeleid door minister Rutten. handel. (PrUs 4,90) De samenstelling berustte in handen van H. J. W. Mod derman, M. E. van Ebbenhorst Teut- bergen. C. E. Jolles. B. Wlerenga-Aal- bers cn Frlts Mehrtens. Over het algemeen zijn dc bewerkin gen aardig en eenvoudig (zowel als compositie, als om te spelen cn zingen, hetgeen heel belangrijk 1st) uitgevallen. Een enkele onnauwkeurigheid in ac- coordverblndlng of in druk (nr. 3 bijv.) speelt amper een rol. Bijzonder mooi werd het bundeltje door Nans van Leeuwen geïllustreerd. De uitgeverij valt de eer te beurt een der fraaiste muziekuitgaven, welke wij In deze jaren gezien hebben, verzorgd te hebben. De Harmonla-ultgave (Hilversum) toont met de eerste aflevering „Orgel- koraJon voor de eredienst" (geschikt voor spel na dc preek) aan. dat de Pro testantse kerkmuziek nog geen eigen tijdse richting heeft gevonden. Veel be wondering kan ik dan ook niet hebben voor dc gezangbewerking van de hand van verschillende bekende figuren uit de organistcnwereld. Zowel de wat bloedarmc modernismen van Anthon v. d. Horst, als de in Bach's figuralc vaar water belande Piet Post, (die elders weer op een ander altaar offert) getui gen van een zekere mislukking. Het is hier niet de plaats om de oorzaken ie bespreken. Een kundig archaïsme, als waar Mudde (Psalm 86) toekomt, dunkt ml) dan nog altijd edeler, zeker dan Cor Kee's overbodige Passicliedzettlng. Hoe dan ook. de organisten zullen zelf moeten beoordelen ln hoeverre deze toch ook weer noodzakelijke uitgave aan hun smaak en die van de gemeenteleden te gemoet komt en aan hoger doel dienst baar gemaakt kan worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3