Kerst zonder fazant Ieder viert Kerstmis op eigen wijze Een somber jachtverhaal Geen plaats in Bethlehem Oud Sallands gebruik tussen Sinterklaas en Kerstmis uandag 24 December 19. Ondernemende domineeszoon in er mee. gescheurd, word ik hier nog erger dan een hond behandeld". Zo sprak een knaap van niet ouder dan 10 jaar. Dit is een fragmentje van pagina één. Het komt dus wel uit, dat die eerste uitgaafjes niet zo erg voor de jeugd geschreven waren. Het jonge tje. dat daar langs de stoeprand ligt is Willem van Straal, het knaapje dat „aldus sprak". Het boekje waarvan het omslag hierbij is afgebeeld, verscheen in 1898, het is een dik romannetje, dat begint met een pagina Franse re volutie, waarbij in de straten van Parijs de kogels dood en verderf braken. „Is er onder al die kogels niet één, die mij wegneemt, die aan mijn el lendig leven een einde maakt? Uit het huis van mijn lieve ouders weg- Van onze mode-redactrice) T? EN wonderlijk iets is dat eigen- lijk, zo'n grote stad. Meestal lopen we er onverschillig doorheen, zonder te denken aan al die duizen den mensen, die rondom ons wonen. Maar '9 zomers, als het warm is. zien we ze door de oven ramen zit ten, 'savonde om de lamp, ieder in zijn eigen kubieke meters ruimte, van buren, die wij vaak helemaal niet kennen, naar boven, naar be neden en naar opzij slechts door een dunne wand gescheiden. In de Winter wordt ons een der gelijk vluchtige blik in het leven van een ander slechts zelden ge gund. Met één uitzondering: wan neer tijdens de Kerstdagen de Kerst boom brandt, openen velen de gor dijnen om iedere voorbijganger van het feestelijke kaarslicht en de glin sterende ballen te laten genieten. Wij hebben een steentje willen bij dragen tot de instandhouding van deze goede gewoonte door een heleboel stenen weg te nemen! Een blik achter de gevel in een Neder lands huis, waar ieder gezin Kerst mis viert op eigen wijze. Eenvoudig mondain of elegant maar het ple zier is niet altijd evenredig met het geld, dat voor een feest wordt uit gegeven. Op de benedenverdieping staat men gereed weg te gaan voor het diner in een chic restaurant: de vrouwen in avondjurk, bedekt met mantels van bont en fluweel. Zij vieren Kerstmis heel duur maar dat komt er niet op aan, als het maar geen moeite kost Op de eerste verdieping woont een pezin met gevoel voor stijl. Hier ts geen moeite gespaard om van het Kerstmaal een succes te maken. Feestelijke, korte avondjurken, glin sterende, maar niet zo heel kost bare juwelen, een tulen shawl om de schouders, dat is het toilet, waar in hier Kerstmis wordt gevierd. Op de tweede verdieping woont een echt gezin: vader, moeder, zoon tje en dochtertje. Hier is het Kerst feest het echtste feest al is het boompje niet zo groot, een paar cadeauijes voor de kinderen liggen er natuurlijk onder. En moeder draagt over haar truitje van iedere dag ter ere van het feest een kleu rig wollen vestje, dat zij in haar schaarse vrije uren zelf met appli ques en borduursels heeft versierd. En op de zolderkamer heeft een jonge artist zijn atelier, waar hij ook woont met zijn vrouw. Veel ruimte hebben zij niet en ook niet veel geld. Zij maken het zich deze dagen zo ge makkelijk mogelijk. De vrouw heeft haar geliefde huistoilet aangetrokken: lange broek met blouse en vestje. I BETHLEHEM. Laatkomers in Bethlehem rullen geen kamers meer vinden, daar reeds weken geleden alle ruimte daar, evenals in Jeru zalem en Amman werd volgeboekt. De hotelhouders verwachten, dat dit de beste Kerstmis zal zijn sinds de gevechten in Juli 1948 eindigden. 2.000 Christenen, die in Israël wo nen, zullen toestemming krijgen naar Jordanië te gaan om op Kerst mis de godsdienstige plechtigheden te kunnen bijwonen. Dit is het grootste aantal, dat toegelaten wordt sinds de Israëlisch —Arabische oorlog. Verder hebben de leden van het diplomatieke en consulaire korps altijd toestemming de grens te overschrijden. Buitenlanders in het gebied onder Joods toezicht mogen ook met Jor daanse vlag in het onder Arabisch toezicht staande deel van Jeruza lem en Bethlehem komen, maar zij mogen na hun overschrijding van de Arabische grens niet over Israël naar htiis terugkeren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Israel een lijst van de pelgrims zal ver strekken. die op 24 December de Jordaanse grens te Jeruzalem mo gen overschrijden. Volgens het ministerie zullen hoofdzakelijk vergunningen worden verleend aan Christenen, die bloed- verwanten in Jordanië hebben. Deze pelgrims zullen naar de Mandela- bum poort in Jeruzalem vergezeld worden, waar zij het niemandsland oversteken, waarna een Arabische begeleiding op hen wacht. WANT wat de morgen beloofde, bracht de dag in overvloed. Het wild was lui, zeker tot het middag- ^£1 uur, toen al by iedere stap door het grijs-kleffe duinzand duidelijk hoor- k baar het soppend geluid mijn schoe- 1 nen ontsteeg. De jagers, drie m getal, I, j bleven lang mild in hun commen- Wh taar. Zij hadden andere zorgen dan V alleen het weer. Het schaarse haas Ys en de enkele haan, die op mijn aan- W vankelljk frenetiek drijven door dichtbegroeide duinvalleien het hazenpad koos of op de wieken ging, ontkwam hun hagel te vaak. Zij '/fr namen hun verlies moeilijk. Hun oog en oor trokken niet naar de ramp- zalige, die de venijnige duindoorns jT nog weken later als 'n pijnlijk-trieste herinnering uit hand en been zou Y verwijderen. Er vielen wel schoten, maar slechts

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4