3De 3et^le^em= 3oe?er Kinderstad vol spel HET KERKORQEL u y Koninklijk instrument historie heeft een bewogen N"„, Kerstmis verdringt Sint Nicolaas Maandag 2-1 December 1951 reeds verstand had. Enigszins be vreemd wendde ik mij dus tot mijn jongensspel, dat ik middenin afbrak en ik ging op zoek naar Bethlehem, vele jaren. 4Er was geen sneeuw. Er was geen ster. Het regende Hollandser dan ooit. TK heb stallen gevonden, zo owel in oude binnensteden als op afgelegen hoeven; binnen- en buitenstallen, scheve stallen en circusstallen en stallen, waar ik het niet uithield van de stank. Maar de paarden wezen mij alle hooghartig af: „wat denk-je wel!" zeiden zij met hun mooie, grote vochtige ogen. „dat wij in de Stal van Bethlehem zouden staan?! schaam jij je niet!" En ik vond huizen, waar het woord Bethlehem op stond, of buitenhing, maar, oh! achter die gevels en achter die uithang borden, was dat Bethlehem? Ik heb ossen ontmoet en ik heb ze gevolgd van de Ierse veeboten tot in de slachtplaatsen toe, brave, gedweeë ossen. Ossen met de vier stoere poten sterk op de modderkeien, waarop mijn jongensschoenen uitgleden... Os sen met de snuivende snoet diep vooruit net als arenastieren, en met een prachtige geelbruine zwiepstaart. „Waar wij vandaan komen," loeiden zij weemoedig, „was het geen Bethlehem en waar wij heengaan, zal het evenmin Bethlehem zijn" En ik heb ezels gesproken; ezels, de wijze, zachte oren willig op zoek naar de waarheid van alle leven en alle bestaan,- ezels met diep-nadenkend voorhoofd, met fijne spieren en een kruis op de rug, het ere-kruis dat alle ezels van goeden wille dragen sedert die éne Intocht in Jeru zalem. En zij zeiden mij vriende lijk: „Al dragen wij het teken en wij zouden het niet meer willen missen daarom z ij n wij nog geen Ezel van Bethlehem; daar is veel meer voor nodig; en geen ezel kan dat „meer" op brengen, of hij nu voor een petro leumvat dan wel voor een wagen tje met Brusselse aarde aandraaft, of op het strand woelige vacantie- kinderen ervoor moet behoeden, dat zij in zee vallen.dag!" TK heb Maria's gezocht; en ik *heb Jozefs leren kennen, onderweg. De enen waren oud, jong. verleidelijk, of verlept, of braaf ter lering gaande met een katechismus onder d'r boezelaar; zij spoten water tegen de puien op, schrobden voor- en achter straat en gingen met een hengsel mand naar de markten en naar de schuitjes met violen en reseda's; zij zaten lief in een schoolbank en droegen lange vlechten, waar mede ik niet durfde te spelen, want daar stond wrede straf op (nl. van de zijde des meesters), en ook wel hingen zij snoeren om haar hals en zaten laag bij de straat achter een open venster op een rode pluchen sofa van fluiste rende slechtheid Maar Maria van Bethlehem heeft mij uit geen harer ogen toegelachen. Jozefs: zalvende vond ik en stugge, zwoegende en bromme rige, en waren zij bruikbaar en benaderbaar, dan verdraaiden zij hun naam tot Sjef en zetten een pet scheef op een geplakte spuug lok. Waren zij zelfingenomen menèren, dan heetten zij Joop of Jaup en zaten op een kruk te zwetsen, als was heel die wereld stal van hèn. Met Jozefs ben ik al bijzonder ongelukkig ge weest Ik heb herders gezien, brave herders die tot hun dieren spra ken als tot mensen; en gewone drijfbeulen, die vloekend hun stokken stuksloegen op de arme bonkige schoften van hun blinde vee, dat zij langs singels en grachten dreven, zoals in 1942 de Duitsers de Joden en in 1944 de razzia-gedeporteerden joegen. Neen^ neen, neen. daar was niets van Bethlehem bij, en niets van Engelen of Wijzen Ik heb boodschappen van vrede gehoord, uit hoogten en uit laagten, uit gestoelten, kan sels, op schreeuwerige pleinen en bij muziektenten, uit verdachte en satanische papieren, die om handtekeningen-om-adnaêsie zwiebelden, en uit traktaten. Maar geen van alle droeg het waarachtig, het énig Stempel van Bethlehem hier, komt mijn biecht verhaal op een bijzonder teder punt: ik heb kinderen gezien. Kinderen met zeer kinder lijke ogen; levende of kwijnende kinderen, verkommerende en stervende kinderen. Wie kinderen ziet, wordt óf bewogen óf ver scheurd voor heel z'n leven, of getroost, vertederd en bemoe digd. Van mijn zoektocht naar Bethlehem weet ik nu nog alleen, dat ik meer verscheurd dan ge troost ben geweestIk heb kinderen gezien, in stegen en sloppen en in goede behuizingen aan de oude open havens, arme en nlet-arme kinderen, waarvoor vader en moeders knielden en baden het sloeg mij met stomheid van verdriet. En veel kinderen in houten en in gouden kribben. Kinderen in holen, op zalen en in verveelde speelkamers. Maar ik moet het bekennen geen was het miraculeuze Kind van Bethlehem Toch: wie eens zoekt, altijd zoekt. Ik heb alle dorpen, gehuchten, steden, bergen, bossen, zeeën en woestijnen die ik bereiken kon, doorzocht, maar nergens opende zich een Bethlehem voor mij Mijn zeven jaren kwamen ver achter de horizon te liggen. 'F OEN ik ergens, in een vreemd A land, onder een vreemde zon, temidden van mij vijandige men sen doolde, bereikte mij een brief van vader, dat mijn moeder niet meer v/as, maar dat haar leven steeds vrediger was geworden, ook omdat zij wist, dat ik bleef zoeken, al vond ik niet Zij was glimlachend de eeuwige rust in gegaan. En haar laatste woorden waren zorgelijk-om-mij geweest, stond er in dat aangrijpend schrij ven, woorden die ik ook al ge hoord had uit haar mond, toen ik zeven jaar was en fier had ge roepen, dat ik naar Bethlehem wilde „Zou hij nu nog niet weten, dat Bethlehem naar hen toekomt, die het in volle over gave zoeken? de arme!"... Vader, ik ben niet arm meer en ik geef moeders wonderwoord verder. Meer en meer wordt het Kerst-, oorlog pleegt men tegenwoordig feest tot een familiefeest. Een ge- de jeugd te verrassen met een volg hiervan is. dat het uitwisse- stukje speelgoed. Deze verkoop len van geschenken verplaatst bereikt uiteraard in de 1 wordt van Sint Nicolaas naar de maand December een hoogtepunt i avond van de vijf en twintigste Ook de winkels in luxe artikc- i December Hel Kerstfeest immers len doen in de laatste maand van is het feest voor de familiekring het jaar goede zaken En juist dit I bij uitnemendheid. Kaarslicht, de soort winkels bespeuren in steecis eenvoudige tafelversieringen den- toenemende mate een verschui- nctakken en hulst brengen nu ving in de verkoop van vlak voor eenmaal de voor Kerstmis onont- 5 December naar de week voor heerlijke sfeer van intimiteit in Kerstmis. Over het algemeen wor- huis. den er geschenken van enkele gul- De plaMs, die het Sint Nicolaas- dens gekocht. De verminderde feest in Nederland heeft veroverd, koopkracht van het publiek is zal overigens wel behouden blij- hieraan natuurlijk niet vreemd, ven, zij het voornamelijk in de Het kopen van kostbare geschen- kring der kindeien. De speelgoed- ken behoort dan ook tot de uit- handelaren zijn van mening, dat zonderingen, al moet worden vast- men steeds meer het recht van gesteld dat er nog steeds een ze- kinderen om te spelen begint in kere klasse is, die blijkbaar over te zien. Veel meer dan voor de genoeg geld kan beschikken. KINDERSTAD is. als men de opperopvocd- kundigen mag geloven, het modernste van hei modernste Overal in de Westeuropese wereld waar zulks nodig is om voort woekering van na-oorlog- se rampzaligheden te be strijden. richt men kinder steden in om te redden wat er te redden valt, om het beste wat der jeugd is te behouden, cn om weer argeloos gebouwd te we ten aan een blije Toe komst. Het blad van de Unesco, de Courier. schrijft er geregeld over en dan zijn zijn pagina's nog lees baarder dan gewoonlijk. Toch komen in al die mo derne Kindersteden altijd nog grote mensen voor zonder grote mensen als eindopvangers van alle vermoede en niet-vermoe- de problemen schijnt het niet te gaan. Hoe heerlijk. dat reeds meer dan 400 jaar geleden in een puur- Nederlandse kunstenaars ziel de behoefte opkwam weer te geven dat in Ideaal Kinderland, waar ieder kind in zijn spel verdiept is. feitelijk voor de grote mens. de volwas sene, geen plaats is: zie onze prent, Kinderstad van Pieter Bruegel de Oude, ook wel genaamd Boeren-Brucgel Deze Boeren-Brucgel heeft gewerkt naar de vormgeving, kleuren en opvattingen van zichzelf cn van zijn tijd (juist 400 jaar geleden werd hij meester in het Antwerps Schildersgilde 21 jaar oud', maar naar geest en wezen zó fris. dat hij tot op deze dag een verkwik kend fns element der beeldende kunst moet worden genoemd. Hij schilderde Hoofdzakelijk „alle die dinghen die daer sijn des Hemels, der Helle cn der Wacrelt, alsmede der Allegorieën. Metapho- ron ende Gelijckcnissen." stierf jong. misschien am per 40 jaar oud, en liet twee zoontjes na. die zo wel van hem als van zijn jonge vrouw schilders- bloed hadden meegekre gen. (Zij was een dochter van Pieter Coek van Aelst). De ene zoon zou Pieter Bruegel de Jonge worden bijgenaamd de Helse Bruegel. de andere Jan Bruegel (de Oude!) bijgenaamd de Fluwelen Bruegel. Boeren-Brucgel s „Kin derstad vol spel' dateert van 1560. aan de voor avond van een lange som bere periode vol oorlogs geweld op Zuid-en Noord- Nederlandse bodem. En zie nu de kinderen op dit gezellig-volle schilderij. Nu tollen zij nog, zij hoe pelen. staan bok. bikke len, duikelen kopje, spe len winkeltje, ruitertje, blindemannetje. haasjc- over en sjoksjoksjok: nu nog is het grote wijze Raadhuis van hèn cn ook in de Stadstaveerne ge dragen zij zich als de vre delievende heerkens-en- meesterkens. Dezelfde kin deren die binnen 10 jaar wapenen zullen dragen en wapenhandel zullen toepassen tegen elkaar Met opzet geven wij de ze schilderij van louter kindervreugd uit 1560 waar geen volwassene aan te pas kwam, bchal- f vc de schilder van He- 1 mei. Helle cn Waerelt. thans in 1951 opdat, waar alle overeenkomstig op spclgebied en ongedwon- grn kinderleven nog al tijd en voor eeuwig zal „opgaan", één voorteken voorgoed verdwijne. n.l. dat wie zich als tienjarige onbedreigd kan verdie pen in kinderspel, niet over tien jaar behoeft te worden opgeëist voor dat grote, doch' wrede spel der vernietiging, dat nie mand meer wenst. TOEN ik zeven jaar was, wilde ik naar Bethlehem. Ik was zeven jaar, dus ik had de jaren van VERSTAND. En ik zei tot mijn ouders, die veel hadden gezien en gehoord en begrepen: „IK, IK GA NAAR BETHLEHEM!" „Goed. m'n jongen," glimlachte moeder bemoedigend, „ga je gang! Maar het is zéér ver. Er is veel te zien en te beleven onder wegen. En het kan heel goed ge beuren. dat je, al zoekende naar Bethlehem, en menende, dat je er vlakbij bent gekomen, voelt, dat het vanzell naar jou toekomt. En mocht dat gebeuren God geve het dan zul je beseffen, dat voor wie in volle overgave Beth lehem zoeken. Bethlehem vanzelf naar hen blijkt te zi|n toege komen Omdat wij je ouders zijn, moeten wij je dit wel zeggen!". Vader en moeder konden soms zo wijs praten en dan begreep ik hen nooit helemaal, hoewel ik Ik heb vele dor pen. gehuchten, steden, bergen, bossen, zeeën cn woestijnen doorzocht, maar ner gens opende' zich een Bethlehem voor mil (Deze illustratie is naar de ets ..Het volte Landschap" van Hercules Se- ghers. een veel te weinig gewaardeerd Nederlands schilder en etser, die van ongeveer 1590 tot ongeveer 1G40 leefde. Seghcrs heeft in de Gouden Eeuw dc kunst vernieuwd, zoals een Vincent van Gogh deze omstreeks het einde vin dc negentiende eeuw tucuw leven inblies. Rembrandt was zeer gesteld op het werk van Seghers). Met de Kerstdagen ge niet het kerkorgel meer belangstelling van de zijde van het publiek, dan in de meeste andere tij den van het jaar. De be kende organist GEORGE STAM vertelt in het neven staande artikel het een en ander over de historie van dit instrument. I ET orgel is een koninK- lijk instrument, maar wie voor 't eerst 'n groot orgel ziet bespelen behoudt daaraan de herinnering van een zeer in gewikkeld instrument. Hij zal zich nog herinneren enige kla vieren (2, 3, soms 4) boven el kaar gelegen, waarop de orga nist bij afwisseling en gecom bineerd met zijn handen speel de en vooral zal hij nog terug denken aan het voetklavier (pedaal), waarop de bespeler met de voeten allerlei passages uitvoerde. Om dan niet te vergeten de grote hoeveelheid knoppen, die zich naast, soms ook boven de klavieren bevinden die beurtelings uitgetrok ken of ingedrukt werden, schijn baar zonder enig systeem De leek zal zich daarbij hebben afgevraagd, hoe dit alles uit elkaar te houden is. Dat het orgel een blaasinstru ment is, waarvan de tonen door pijpen worden voortgebracht, is al gemeen bekend. De lucht. die voor de pijpen nodig is. wordt door blaasbalgen in het orgel ge perst en door ve le windkanaien verder hét orgel ingeleid. Door 'n toets neer te drukten. wordt er een klep ge opend. die sa mengeperste lucht in de cor responderende pijp bren«t en deze tot klinten brengt. Dc orga nist heeft dus met ziin vingers een rechtstreeks con tact met deze klep. Er zijn nog wel andere systemen (pneumatisch of electrisch>. maar dit systeem, het z.g. mechanische, is het enige ware. omdat alleen bij deze wijze van constructie door het genoemde rechtstreekse contact een zeer persoonlijk spel mogelijk wordt gemaakt. Alle oude orgels zijn vol gens dit systeem gebouwd De geschiedenis van het orgel is zeer oud. Reeds ongeveer 240 jr. voor Christus vond Ktesibios van Alexandrië het zogenaamde water orgel uit (zo genoemd omdat van v. aterdruk gebruik gemaakt werd om de benodigde lucht samen te persen) Slaven bespeelden dit in strument voor keizers en patriciërs, ook bij circuswedstrijden werd het gebruikt In de achtste eeuw wordt het orgel ook in andere delen van Europa bekend, o.a. te Compiègne werd een orgel opgesteld, dat Pe pijn de Korte cadeau kreeg. Nu moet meri zich niet een al te grote voorstelling maken van deze in strumenten. Het aantal pijpen in deze instrumenten was niet groter dan ongeveer 15. In dc volgende eeuwen werden vele nieuwe vindingen toegepast. De orgels kregen klavieren met toetsen, die neergedrukt werden (voordien werden ze namelijk uit getrokken) en ook het voetklavier (het pedaal) werd uitgevonden In de negende en tiende eeuw vinden we de meeste orgels in kloosters, want het waren vooral de klooster, lingen. die zich toelegden op orgel bouw en orgelspel Wanneer precies het orgel in dc Nederlandse kerken voor het eerst werd bespeeld, is niet bekend De orgclhistoncus Joachim Hess (1800) beweert, dat in het orgel van de Nicolaïkerk te Utrecht het jaartal 1120 werd gevonden De bekende Utrechtse orgel bouwer Maar- schalkerwecrd. heeft echter bij demontage van dit instrument dit jaartal met kun nen vinden. In ieder geval is dit orgel, dat 'hans nog in het Rijks museum te Am sterdam opgesteld staat, een zeer oud instrument. Eon heel oud orgel staat ook nog in de Ned. Herv. Kerk te Oosthuizen. Dit instrument moet van de tweede helft van dc vijf tiende eeuw zijn. In de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw stond de orgelbouw in ons land op hoog peil Wij lezen van Mr. Pieter van Utrecht en vele anderen, wier na men tot in het buitenland bekend Hef majestueuze orgel in de eeuwenoude Joriskerk te Anicrs- joort, waarop al zo menig schoon orgelconcert is gegeven. Klavieren, knoppen en pedalen... een leek vraagt zich af, hoe de or ganist alleuit elkaar houdt. werden Jonge Duitse orgelbouwers kwamen naar Nederland om het vak te leren. Men sprak zelfs in het contract voor de nieuwbouw van een orgel te Brunswijk. dat dit gebouwd moest worden „auf nie- derlandische Manier". Moeilijkheden ontstonden cr voor de orgelbouw, toen het Calvinisme in ons land tot staatsgodsdienst werd Toch heeft men het oigel niet geheel het zwijgen kunnen op leggen. Ook in de Rooms Katho lieke kerk waren velen in opstand gekomen tegen het orgelgcbruik. waarvan Prof Kist vertelt in zijn boekje Het Kerkelijk Orgelgcbruik bijzonder in NederlandHij zegt daar o.a. in. dat sommige monnik orden. in zonderheid de Carthui- zers het orgelgebruik veroordeel den als een lichtzinnige nieuwig heid. Meerdere malen lezen wc. dat organisten nun taak in een kerk dienst niet verstaan en er een con cert van maken. Bij de overgang van Roomse in Protestantse Ker ken werden de orgels stedelijk be zit, en gelukkrg dacht de stedelijke overheid er niet aan om instru menten. die zoveel geld gekost had den, tot zwijgen te brengen. En zo zien we dan. dat de burgemeesters aan de organisten opdragen om op Zondag na de dienst en op week dagen orgelbespelingen te geven. En zo kon het orgellievende pu bliek zich meerdere malen per week verlustigen in toccata's, fan tasieën. koraalvariaties en improvi saties. Doordat deze orgelbespelingen steeds hogere eisen aan de instru menten stelden, zien we dan, dat overal orgels gerestaureerd en uit gebreid werden. En uit die tijd stammen dan de grote kunstwer ken, waarvan ons land gelukkig er nog zo vele bezit, om er maar en kele te noemen: de Oude Kerk te Amsterdam, de St Janskerk te Gouda, dc Laurenskerk tc Alk maar. Helaas zijn vele oude orgels niet ongerept bewaard gebleven. Onder invloed van de romantiek (in de negentiende en begin 20e eeuw) is er veel aan deze instrumenten ge knoeid. In plaats van oude karak teristieke geluiden werden allerlei zoetige en effectvolle klanken toe gevoegd, zodat het oude karakter van vele instrumenten goeddeels verloren ging. Na een lange periode van twee slachtige opvattingen bij de orgel bouw is het gelukkig te kunnen constateren, dat dit foutieve stand punt by vele orgelbouwers over wonnen is. zodat men op meerdere plaatsen er toe overgegaan is dc orgels weer in hun oude luister te herstellen. En ook bij dc nieuw bouw van orgels gaat men zich steeds meer op het oude standpunt stellen, namelijk het bouwen van het oude mechanische orgel met de oude klankkleur. Het is te wensen, dat ons land z'n grote naam uit roegerc eeuwen op het gebied van de orgelbouw daarmee weer terug zal krijgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5