Parijzenaar viert kermis op hel verlichte boulevards Woestijn kan weer vruchtbaar worden AKU ontwikkelde ingenieuze continu(rayon)spinmachine Zachtmoedig vrijgezel is „baas" op Quai d'Orsay New Yorkers vluchten voor stof van hun stad ENORME TIJDSBESPARING 4 Uitstekende programma 's in bioscopen en theaters Israel en Cyprus herleefden na eeuwenlange slaap r7" Na twaalf jaar experimenteren Universitair nieuws Donderdag 27 December 1951 TUSSEN KERST EN NIEUWJAAR: Kerkgangers moesten betalen voor de Kerstdiensten PARIJS. Wanuccr deze brief u bereikt liggen de Kerstdagen alweer in het verleden. Reeds nu bereiden wy ons voor op de Nieuwjaarsvie ring. In het laatst verschenen boek van Mr ir M. M. van Praag „Parijs 19de eeuw", lezen we. dat reeds in de middeleeuwen de week van Kerstmis tot Nieuwjaar in Parijs bonte carnavalsdagen waren. Deze zottentijd, dit carnaval, beeft plaats gemaakt voor een ander, minder algemeen vermaak. Op de vele bou levards wordt namelijk door duizen den kermis gevierd. We denken hier speciaal aan de boulevard Clichy en Rochechouart, die zich van Place Pigalc af kilome ters lang uitstrekken. Place Ptgale, middelpunt van het Parijse nacht leven. badend in een zee van licht, vormt het centrum van een kermis van een in Holland ongekend for maat. Carousels of zweefmolens vindt men hier niet. Daarvoor in de plaats staan er tenten, waar men zich voor een luttel aantal francs aan ondeugende toneeltjes kan ver gapen. Schiettenten waar men be halve buksen ook met revolvers, pistolen en zelfs met mitrailleurs zijn trefzekerheid kan toetsen. Ouderwetse vlooientheaters rijen zich naast wagens, waarin bijzon der spaarzaam geklede dames zich door reptielen laten omhelzen. Pom- mes-friteskramen danshuizen in tientallen volgen zij elkaar op. En in drommen drentelt het publiek langs het hun waren aanprijzende kermisvolk. U rilt bij de gedachte daaraan? Och, zelfs nu, terwijl in Holland de regen tegen de ruiten slaat, zit men in Parijs nog hier en daar weliswaar in winterjas op één van de talrijke café-terrassen met een pinard rouge cn een zakje ge pofte tamme kastanjes en verlustigt men zich aan de levendige en kleur rijke aanblik, die de boulevards bieden. Ongetwijfeld is dit het goed koopste vermaak dat in Parijs te vinden is. Zoekt men vertier in een der vele theaters, dan betaalt men voor een zeer middelmatige plaats toch altijd nog enige honderden francs. Theaters In de luxueuze bioscopen, die op de Champs-Elysées het oog treffen door schreeuwende neonreclames in felrood en helblauw en die in hun kerstprogramma veelal uitstekende films als „Messelina" en „Le Fleu- ve" hebben opgenomen, vindt men een prix fixe die voor alle plaatsen geldt. Vijf- tot zevenhonderd francs is geen uitzondering. Opmerkelijk is dat voor voorstellingen in de Opéra. Steiger van kerk op Texel omgewaaid DEN BURG. De twaalf meter hoge en 25 meter lange steiger tegen de Zuidelijke gevel van de Ned. Herv. Kerk alhier is op de Eerste Kerstdag 's avonds om negen uur omgewaaid. De stukken kwamen terecht op het kerkhof. Er werden geen mensen getroffen. Boete van 5000,voor gemeente Apeldoorn (Van onze correspondent) ARNHEM. Bij arrest van het Arnhemse gerechtshof is de ge meente Apeldoorn wegens het doen bouwen van een school zonder schriftelijke vergunning veroordeeld tot een boete van f 5000 conform de eis van de procureur-generaal In eerste aanleg had de Zutfense rechtbank de gemeente veroordeeld tot f 25.000 boete, nadat dc officier f 100 000 boete had geëist. Tegen de directeur van Gemeentewerken was door de rechtbank te Zutfen f 2000 geëist en drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Het gerechtshof te Arnhem sprak deze beklaagde Vrij. HANNOVER De Franse wiel renner Carrara heeft met 8 punten de internationale omniumwedstrijd in het Messe sportpaleis gewonnen. Na hem was de volgorde: 2. Schwar- zer (Did.) 7 p.. 3. Senfftleben (Fr.) 7 p., 4. Dcrksen (N7 p.. 5. Knoke (Did.) 5 p.. 6. Rigoni (It.) 5 p. De koppelwedstrijd over 100 km. eindigde met een zege van het Duits-Nederlandse paar Zoll Vooren. ANKARA. Dinsdag is een Turks militair vliegtuig neergestort bij An kara. De zes inzittenden kwamen om het leven. mits men vroegtijdig genoeg be spreekt. reeds goede plaatsen te krijgen zijn voor twee tot driehon- dei d francs. Zo zagen we o.a een voortref felijke vertolking van Othello en La Travia'a, terwijl in het begin van de Kerstweek een waarlijk mecstelijke Suite de Danses op mu ziek van Chopin werd gegeven. Hoe verwerpelijk ook het omwer ken van muziek oorspronkelijk voor piano geconcipieerd tot or kestpartituur mag zijn. toch hebben de bewerkers Messager en Vidal kans gezien een dermate betoverend orkestcoloriet te scheppen, dat dik wijls onze aesthetische principes moesten wijken voor de waarlijk meeslepende wijze, waarop deze in feite verminkte muziek ten gehore werd gebracht. Décors en toneel aankleding voldeden zoals bij iedere voorstelling aan alle eisen en waren verbluffend van vorm en kleur. Zo is een bezoek aan de Opéra steeds weer een waarborg voor een avond vol schoonheid en kunstgenot. Maar niet alleen de zogenaamde ..Theatres Nationaux". ook de Comédie Francaise en an dere Parijse theaters brachten een ui'stekend verzorgd kerstprogram- ma. Geen feest In de talloze kerkgebouwen wer- den op dc vooravond van Kerstmis i de drukbezochte Messes de Minuit opgedragen. Missen waarbij muziek J van Fianck. Handel en Bach werd uitgevoerd voor koor en orkest. Wilde men een bezoek brengen aan een van deze diensten in vaak eeuwenoude kerken als de Notie Dame. de Madeleine of de St Ger main-des-Prés dan was hc' nood zakelijk dagen van te voren kaarten tc kopen aan de sacristie Dat voor dergelijke evenementen in het ker kelijk leven toegangsbewijzen wer den verkocht stui'te ons echter der mate tegen de borst, dal we ervan hebben afgezien een dergelijke nachtdienst bij te wonen. In plaats daarvan hebben we een wandeling langs de Seinekades ge maakt en wat gepraat met enkele van de talrijke clochards, die bij de gloed van een houtvuurtje dc Kerstnacht onder de blote hemel doorbrachten. Voor hen een nacht als alle andere. Koude, eenzaam heid cn honger een schril con trast met de feestvierende bezoe kers in restaurants en café's. Zo zagen we Parijs in dc nacht van 24 op 25 December 1951. WIM ALINGS Jr. vendicn is hi j langer dan de mees te Fransen; al is De Gaulle nog langer. Niemand kan het zich indenken, en toch is het waar, dat deze Ro bert Schuman eens een officiers rang heeft bekleed in het Duitse Fascinerend boek van Ritchie Calder over woestijntochten (Van een onzer redacteuren) De Negcb is de grote uitdaging aan Israel. Enkele jaren geleden \as dit gebied nog onbetekende woestijngrond en slagveld, waar de Israeli's hun pas gestichte staat verdedigden tegen Egyptische troe pen. Dr Chaim Wcizmann, Israels president en wereldvermaard che micus. heeft een toestel vervaar digd, dat het zoute water, uit diepe putten opgepompt, kan ontzilten. De schaarse nederzettingen zullen dit apparaat in gebruik nemen om de dorre vlakten tc besproeien en zo te trachten er vruchtbare akkers van te maken. In het Noorden van Israel, tot voor kort ook onproductieve grond, rijen zich bloeiende nederzettingen aaneen. Ploeterende pioniers heb ben hier de eens vruchtbare, maar totaal verwaarloosde aarde nieuw leven gegeven. Op Cyprus had de mens de bos sen gekapt Zijn geiten vraten de jonge spruiten van de struiken. Vrijwel alle plantengroei verging De aarde werd los. de wind cn het van de bergen spoelende water schuurden de groene hellingen kaal. Ook hier heeft de modern denkende cn handelende mens in gegrepen. Bossen en vruchtbare velden zijn herleefd. Dit zijn de meest sprekende voor beelden van herleefd woestijnge bied, die Ritchie Calder noemt in KERKNIEUWS Beroepen te Middelburg (vac. A de Vries) E Sneller, vlootpredlkant te Vlls- singen. Aangenomen naar Zwartsluis (toez.) G. Kramer te Akker, cn Mur- mcrwoude. Bedankt voor Rijssen: J. H. Cirkel te Ede. EEN OASE wordt geboren. Uit door mensen aangelegde vutten wordt water door betonnen geu len naar dorstige, maar vrucht bare woestijngrond gevoerd. Een klein experiment, dat waarschijn lijk grote gevolgen kan hebben. zijn bock „Gevecht met de woes tijn". Het is bij Van Loghum Slate rus te Arnhem verschenen. Calder maakte in opdracht van de Unesco een lange reis door de woestijnen van N.-Afrika cn Voor-Azie. Hij on derzocht wat men doet en gedaan kan worden om de woestijnen dienst baar te maken aan 's mensen wel zijn. GRAN IETROTSEN uitgeslepen door zandstormen. Midden in de ze dorre steenwoestenij op het schiereiland Sinaï ligt het Sinai- kloosterdat uitziet op het Ge bergte der Tien Geboden. Een der mooie foto's van Raymond Kleboe uit Ritchie Calder's boek „Gevecht met de woestijn". Onbekende krachten in woestijnzand Onbekende biologische krach, ten schuilen er in schijnbaar onvruchtbaar woestijnzand. In Israel bevloeide men bakjes zand met waterwaarin kunst mest was opgelost. En ziet, een wonder geschiedde: het zand begon langzaamaan te klonte ren, koekte samen, werd goede teelaarde. Na twee jaar gedul dig bevloeien bleek er humus in te zijn: verteerde plantaardi ge resten, die de grond vrucht baar maken. Op het eens dorre woestijnzand kunnen nu alle mogelijke gewassen groeien. Rijken vergingen Een derde deel der aarde is on vruchtbaar. terwijl in verscheidene landen de honger loert en soms bij millioencn de uitgemergelde slacht offers ten grav.* sleurt. De mens van heden wordt daardoor gedwon gen zich te bezinnen op uitbreiding van gebieden, die hem kunnen voe den. Overal m de woestijnen vindt men eenzame wetenschappelijke werkers, die zich met dit vraagstuk bemoei en. Zij leggen, op soms luttele vier kante meters grond, proeftuinen aan. boren naar het /ruchtbaar ma kende water, hoeden angstvallig elk grassprietje cn zijn blij, als zij en kele schamele graankorrels kunnen oogsten. Klein lijkt nu nog hun ar beid. groot kunnen waarschijnlijk eens de resultaten er van zijn. „Water, water!" „Water, water!". is vrijwel de enige wens die zij hebben. Onder de woestijnen is het dikwijls te vinden, maar op zeer grote diep te. Het kost onnoemelijke kapitalen putten te boren en het water op te pompen. De mensheid, die nu milliarden uitgeeft aan bewapening, zal om de problemen van over bevolking en hongersnood op te los sen ze beter kunnen besteden aan uitbreiding van het werk, dat pio niers met grote moeite verrichten. Dit is wel de belangrijkste con clusie. die men kan trekken uit Cal- ders boek. dat het lezen alleszins waard is. Het is prachtig verlucht met foto's gemaakt door Raymond Kleboe. die met Calder meereisde. Grote warenhuizen komen naar de forensen (Van onze correspondent te New York) ER is wel geen stad ter wereld, die niet zucht inder de gevolgen van de roofbouw op de na tuur, waaraan men zich te buiten is gegaan in de eerste decenniën van het industriële tijdperk. De aanhoudende stroom van nieuwe stadsbewoners eiste een over-snelle uitbreiding, die alleen tot stand gebracht kon worden door de nabijgelegen bossen, akkers en weiden op te offeren. De vroede vaderen van New York zijn daarin zo radicaal te werk gegaan, dat er van het natuurschoon, waar aan het groene schiereiland Manhat tan eens zo rijk is geweest, zo goed als niets is overgebleven. Men geniet het nog in overvloed onmiddellijk buiten de stadsgrenzen, maar de millioenen, die gedoemd zijn daar binnen te leven, vinden tussen de steenmassa's maar weinig plekken om een beetje gezonde lucht in te ademen. Bij de nieuwe aanbouw tracht men de vroeger begane fouten iet wat te herstellen. Men bouwt bij voorkeur woningcomplexen aan of vlakbij de rivieren. Men trekt de moderne torenhoge flatwoningen gaarne op in zulk een vorm dat aan alle kanten vensters zijn. Men groepeert ze meer en meer in „vil lages". dorpsgewijze; d.w.z. ze staan op behoorlijke afstand van elkaar tussen twee avenues over een leng te van verscheidene straten, zodat men gelegenheid krijgt, tussen de enkele flatgebouwen in tuinen en speelplaatsen aan te leggen. Aan zijn flanken is hel stadsbeeld aldus reeds de laatste jaren aanzienlijk gewijzigd en men maakt daarmede stelselmatig voortgang. WARENHUIZEN Wie daartoe maar ln staat is, ont vlucht niettemin de stad. De lucht is er bezwangerd met rook. roet en stof. De stofdelen slaan neer tussen de hoge gebouwen, meegezogen door een trek. die daar ook op volko men windstille dagen voelbaar is. De gezondheidsdienst heeft onlangs uitgemaakt, dat de longen der New Yorkers zwart zijn aangezet en de slechte lucht een zeer nadelige in vloed uitoefent op de volksgezond heid. Men heeft thans de strijd aan- Robert Schu' man, op weg Frankrijks „grand old man" te worden PARIJS. De naamgever aan het plan-Schuman, de man die als minister van buitenlandse zaken vrijwel iedere Franse kabinetscrisis overleeft (en er zijn er nogal wat in Frankrijk'.), Robert Schuman met de lange „melancholische" neus is een eenvoudig, stil mens, een typisch vrijgezel. Dc drukke kant van het openbare leven aan zijn functie ver- bonden, staat hem tegenals hij een schijnwerper ziet, wendt hij liefst I het hoofd af. Wie hem kennen, schetsen hem als de verpersoonlijking van plichtsbewustzijneenvoud en bescheidenheid. Hij regeert, kalm, beslist, en bijna onmerkbaar aan de Quai d'Orsay. Caricatuurtekenaars houden van i leger maar dat was tijdens de hem, want hij heeft een „gemak- I eerste wereldoorlog toen Duitsland kelijk" filosofengezicht vol plooi- nog in het bezit was van de Elzas en, een vriendelijke afwezige blik I en van Lotharingen, en de Schu- en een „knots" van een neus, een I mans waren Elzassers, dus... „glijbaan", zoals hij zelf zegt; bo- Men weet van de naamgever aan. het plan-Schuman niet veel privé- bijzonderheden. Een van zijn hob bies wordt buiten zijn huis merk baar, n.l. neuzen in boeken. Uren lang kan hij in hoekzaken door brengen. waarvan hij vermoedt dat men er niet weet wie hij is. Zodra iemand hem aanspreekt met excel lentie, kijkt hij bedroefd, verzoekt dat na te laten en maakt dat hij wegkomt. Verstandige boekverko pers behandelen hem dus net als iedereen, als eer. monsieur Quel- congue. Onlangs stond hij te Brussel moederziel alleen op een perron te wachten op de sneltrein voor Pa rijs. Het was reeds laat. Aan het andere einde van het perron, waar de Ie klasse rijtuigen zouden ko men, was het rumoerig, want daar nam Yves Farge, de communist, afscheid van een groep fanatieke I aanhangers. Ook Farge zou naar Parijs terugkeren, hij straalde van, voldoening en gevleidheid. Een spoorwegman sprak er Schuman over aan; „och", zei de ze, „men moet met zulke lawaai makers een beetje meelij heb ben" Vincent Auriol, de Franse presi dent, heeft Schuman laatst, ter ge legenheid van een huldiging om armd cn hem „dappere kerel" ge noemd. Toen wendde Schuman het hoofd af, want tranen schoten in de ogenWas het nodig hem, o.m. voor zijn houding in 't Franse Verzet, zo in het openbaar te hul digen? En voor die vlucht uit een Duits concentratiekamp?; net zo min! Nog enige tijd en hij is, zonder het zelf te willen of te beogen, Frankrijks .grand old man" ge worden. optimistisch t.o.v. het resultaat. De trek naar buiten heeft tot ge volg gehad dat vele grote mode- en warenhuizen in de snel gegroei de villadorpen waar de forensen zich hebben neergelaten filialen hebben gesticht. Maar ook in die forensen-steden staat men voor on voorziene problemen. Een der moei lijkst oplosbare is dat. veroorzaakt door het gebrek aan parkeerruimte. In al die kleine en grote dorpen en stadjes in Westchester en op Long Island zijn de winkels geconcen treerd in één wijk. Daarheen kwa men de vrouwen per auto om er te winkelen. De tijd is echter al weer voorbij, dat zij gelegenheid vonden voor of zelfs maar in de onmiddellijke nabijheid van de win kels lange tijd te parkeren. Aan dat euvel tracht men nu tegemoet te komen door de stichting van win kel-centra op een afstand van de dorpen dichtbij de grote verkeers wegen, bij voorkeur op een uitge strekt. fraai gelegen terrein. Men parkeert er zijn auto gratis. Van 't uitgebreide parkeerterrein kan men. eveneens gratis, per speciale bus naar de winkel worden gebracht, waar men zijn inkopen wenst te doen. Er is gelegenheid te lunchen of te tea-en. Men vindt er soms een bioscoop; ook wel een kinder speelplaats. waar men de kinderen onder toezicht kan achterlaten. RIJDENDE WINKELS Elders tracht men op geheel ande re wijze het gemak te dienen. In die streken waar slechts weinig ste den gemakkelijk bereikbaar zijn en het de huisvrouw veel tijd kost om te gaan winkelen, komen meer en meer de rijdende winkels in zwang: grote, handig en ingenieus ingerich- gebonden tegen de rook en smook te vrachtwagens, waarvan het in- en wil fabrieken en grote gebou- wen verplichten tot herziening van schoorstenen of het in gebruik ne men van kostbare installaties. Maar met deze campagne zijn vele jaren gemoeid en niet iedereen is even Moment uit de wedstrijd tussen het Amersfoorts elftal en DOS (00). Doelman Brits by een goede redding. Hengelaars protesteren Op initiatief van de Algemene Hengelaarsbond A.H-B. is mede na mens een tiental andere organisa ties. waaronder de A.N.W B. en de K.N.Z.B., een request gezonden aan de voorzitter van dc Ministerraad. Met nadruk wordt gewezen op de toenemende waterverontreiniging, die schadelijk is voor de volksge zondheid en die in het bijzonder schade berokkent aan de beroeps- en sportvissers. Hierdoor wordt een vorm van sport aangetast die voot een grote groep van minder kapi taalkrachtigen een gezond tegen wicht is voor het verblijf in fabrie ken en kantoren. Met nadruk wordt gevraagd om spoedige maatregelen en voorschriften. Stormvogels-Alcmaria 4-1 VELZEN De competitiewed strijd StormvogelsAlcmaria Vic- trix is in een 4-1 overwinning voor de Velzenaren geëindigd. MüNCHEN Te München werd een ijshockey-wedstrijd gespeeld tussen de Duitse Eisclub ..Bad Toelz" en de Ijsvogels uit Amster dam. De Amsterdammers wonnen met 53. De tussenstanden luiden: 1—1, 2—1. 2—1. (Van een medewerker in Duitsland) Na twaalf jaar research is de AKU er in geslaagd een continu- spinmachine te construeren, die een omwenteling betekent in het spinproces van rayon. Dit feit krijgt pas reliëf indien men bedenkt, welk een lang durig en ingewikkeld procédé het spinnen van dit product tot nu toe was. Nog altijd wordt in wezen bij het spinnen van kunstvezel de methode gevolgd, die de spinrups toepast: deze maakt in haar lichaam een spinsap, drukt de stroperige massa door gaatjes in het achterlijf naar buiten, de draadjes stollen als zij in de buitenlucht komen. Ook de mens maakt eerst ecu spinoplossing en spuit deze onder druk door een metalen spindop met fijne gaatjes, waarby de draadjes meestal in een zuurbad terecht komen waar zy stollen. Dc draadjes evenveel als zich gaatjes in dc spindop bevinden worden als 'n klein bosje uit het spinbad getrokken cn op een draaiende spoel gerold; bet is ook mogeliyk, dat zy in een sneldraaicnde pot worden getrokken en daarin een kluwen vormen. I fabriek, dc Barmer Masehlnefabrlk AG voor haar vele eigen spinnery en dc machines In serie kan gaan terieur voorzien is van open ladenkastcn, toonbanken etc. of v/aarvan de zijkanten neergeslagen kunnen worden om de welvoorziene Proefonderzoek naar arbeidsaanbod geslaagd DEN HAAG. Het onderzoek, dat het Landbouw Economisch In stituut in het komende jaar zal in stellen naar het arbeidsaanbod dat men in de toekomst in de land bouw kan verwachten, zal geschie den in drie gedeelten. In de eerste helft van Ja nuari zal het onderzoek aanvan gen in 25 gemeenten in de weide gebieden van de beide Hollanden cn van Utrecht. Het tweede ge deelte van het onderzoek geschiedt in de tweede helft van Januari en wel in het Zuid-Westelijk zeeklei gebied. Dit onderzoek omvat 21 gemeenten. Oorspronkelijk was de opzet het onderzoek te verrichten in 61 ge meenten; door verschillende om standigheden echter zijn twee ge meenten uitgevallen. Door in de uitgekozen gemeenten een inzicht te krijgen in de bestaande toestand en in de ontwikkeling voor de naaste toekomst hoopt het L.E.I. étalages te tonen. Men gebruikt ze j zien een beeld tc kunnen vormen van de huidige en toekomstige toe stand in deze gewesten. Bij wijze van proef cn om enige ervaring met dit onderzoek op te doen is het LEI reeds werkzaam geweest in twee proefgemeenten en wel in Zoeterwoude en Mijns- heerenland. Het onderzoek is goed geslaagd en de medewerking van de betrokkenen was zeer groot. Bij eerste oproep zijn in deze ge meenten reeds meer dan 70 van hen op wie het onderzoek betrek king heeft, opgekomen. voor huishoudelijke artikelen, etens waren. boeken, linnengoed, dames-, heren- en kinderkleding, maar ook voor landbouw-artikelen. ijskasten, fietsen en zelfs drukkers-benodigd heden. Ze erdringen de reiziger, die met enkele modellen in zijn au to van dorp tot dorp ging en bij wie men voorwerpen van enige om vang alleen maar bestellen kon. Men kan nu onmiddellijk aan de rijdende winkels al zijn inkopen doen zonder ver van huis te hoeven gaan Volgens de groothandel heeft deze methode de omzet op aanzienlijke wijze gestimuleerd. De fabrikanten Z" tan h^'tanT^'^oducue -Minister Lieftinck hoopvol in enkele jaren tijds verdubbeld en ze'fs verdrievoudigd. Een hunner rvaardigt thans tweehonderd per bouwen cn er eventueel noog ande- j jaar tegen vijftig in 1948. Spetiale Dit geschiedt op de spinmachine i waarop b.v. vijftig spinleidingen met een spindop aan het eind uit- I komen en waaraan zich dan ook evenveel spoelen of potten bevin- den. Zijn de spoelen volgewonden. i of zijn de potten gevuld, dan wor den zij door een spinner weggeno men. Hierna begint een lange reeks van handelingen. liggen, gereed worden gemaakt voor de verwerker. Men kan in doorsnee zeggen, dat een week is verlopen vanaf het ogenblik dat de rayon in hot spin bad is geboren, totdat zij op de cone is gebracht Voor deze behandeling in de tussentijd van gemiddeld een week. is een leger van spinners. I wassers, blekers, twijners en trans- ij porleurs nodig, dat, daar een ray- S"'e" J™'' IhïiiJh1 on-spinnerij continu moet doorwer- dan in een peheel andere chemische k cine ploegen van acht uur gedaante, uit zuivere cellulose tic k "0 k» t han. Btj deze °p°aP Si™" rutmie van een siaat. paalde chemische stoffen bevat; a deze stoffen moeten weer uit het garen worden weggewassen doo~ verscheidene baden. Het garen moet ook met een emulsie, van vet en zeep worden behandeld, opdat het glad wordt cn bij de uiteindelijke bewerker soepel door de machines loopt. Dan moet het worden ge droogd. daarna getwijnd, het moet op cones, kegelvormige klossen, worden gewonden en eventueel op grote walsen, waarop de garens evenwijdig naast elkaar komen te Het ligt voor de hand. dat men reeds lang naar een mechanisering en centralisatie van een en ander heeft gezocht, maar het zoeken naar de Ingenieuze machine die alle han delingen zou kunnen vervangen kon alleen in grote bedrijven wor den ondernomen: het heeft niet voor niets de AKU twaalf jaar ge kost. Het is interessant te bedenken, dat dc grote AKU in haar eigen re licentie op kan verlenen. Voor het zover is. zal nog wel enige tijd verlopen. Financieel im mers betekent dit alles een enorme last. Schattenderwjjs zou men kun nen zeggen, dat de AKU alleen voor de Nederlandse productie een aan tal continuspinmachines. al naar de capaciteit, die op dertig a vijftig kan worden gesteld, nodig heeft. De kosten van elke machine zullen tussen een half en een millioen lig gen, terwijl de te vervangen machi nes niet veel zullen opbrengen Hieruit is te leren, dat een kleir.e alleenstaande spinnerij pas aan zul ke formidabele uitgaven kan den ken, indien de industrie een hausse beleeft. De continuspinmachlne verricht in twee uur op een ruimte van zes meter lang en een breedte die af hangt van dc wens van de gebrui ker, met twee man bediening per acht uur, al hetgeen hierboven bij het oude procédé werd besproken en waarvoor ccn hele fabriek no dig is. De AKU had op dit terrein al een voorsprong, aangezien op haar dochterspinnerij bij Wuppertal Bar men, de I.P. Bemberg AG. het pro cédé al enige jaren met enkele ma chines in gebruik was. Het is dui delijk, dat bij de ontwikkeling die de rayonspinnerij nu genomen heeft twee factoren een rol speelden; 1. het feit dat rayon een subtiel product is, waarin elke pluis of on effenheid een rol speelt, die een fout betekent en die de kwaliteit bepaalt dit alles leidt tot mecha nisatie. 2. de grote vlucht, die de zware bandenrayon (voor het versterken van auto- cn vliegtuigenbanden) heeft genomen zwaarder garen eist meer personeel, meer machi nes en geeft door een relatief lagere prijs een geringer rendement. Hier ligt dus ook een tendentie tot me chanisatie. ontwerpers richten deze rijdende winkels in aan de hand van de in dividuele eisen en wensen van elke besteller Waarlijk, het gemak dient de mens zolang hij er geen slaaf van is geworden. Vluchteling gevallen en overleden (Van onzer correspondent) AMSTERDAM Een poging om gestemd over Suriname DEN HAAG. Met betrekking tot de ontwikkelingsmogelijkheden in Suriname heeft minister Lief tinck verklaard hoopvol gestemd te zijn over het rapport, dat door de missie van de Internationale Bank zal worden uitgebracht. Er zijn belangrijke aanbevelingen te verwachten. Smith of Smith BIRMINGHAM. Het is zeker, dat William Henry Smith als ge meenteraadslid van Birmingham wordt gekozen. Of het een herverkie- voor de politie te vluchten "heeft zir>? wordt voor de 59-jange conser- de uit Avereest ontsnapte gevange ne J. F. M. in de nacht van Maan dag op Dinsdag het leven gekost, De man hield zich schuil bij een broer aan de Rapenburgerstraat te Amsterdam. Toen de politie daar van de lucht had gekregen en een agent zich 's nachts om drie uur daar meldde, kreeg de onderduiker argwaan en trachtte via de waran da te vluchten. Hij stapte echter mis cn viel van twee hoog in de tuin, waar hij aan kwetsuren over leed. Pas een uur later kwam op het politiebureau de melding, dat men de man in de tuin had gevonden. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM Indonesieroute: thuisreis: PH-TDN (Vlaardingen) in Genève verwacht; PH-TDI (En schede) uit Singapore. Uitreis: PH-TEP (Pontianak) in Biak; PH-TFE (Utrecht) in Bang kok verwacht: PH-TDP (Rotter dam) te Bagdad verwacht. Emigrantenvluchten Sydney: PH- TDL (Groningen) in Sydney ver wacht; PH-TLW (Overloon) in Bangkok. DEN HAAG. Hr Ms fregat ..Van Kinsbergen" zal begin 1552 naar Nieuw-Guinea vertrekken ter aflossing van Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nassau". vatief William Henry Smith of een verkiezing van de 37-jarige Labour- candidaat van dezelfde naam is van later zorg. Op het ogenblik breken dc mensen op het stembureau zich echter het hoofd, hoe zij deze verkie zing goed kunnen laten verlopen. Doet. Ex. Rechten: mej. G. Wttewaal. Houten. P. H. Valk: Utrecht; C. M. v. d. Hoff. Zeist; M. D. Joustra. A'foort. Apothekers-Examen 2e ged.: mej. H. dc Ru. Hilversum: mej. F. H. W. van Rijn. Utrecht; A. H. Kevcnaar. Utrecht. UTRECHT. Geslaagd Voor het: Cand. cx. theologie: J. W. de Jong. Amsterdam. Doet. cx. sociale geografie: C. G. Lan- gebccke. Utrecht. Doet. examen rechten: Mei G. Wtte waal. Houten; P. H. Valk. Utrecht; C. M. v. d. Hoff. Zeist; M. D. Joustra. Amersfoort. Apotheker-examen le ged.: Mej. A. C. Oerlemans. Den Haag; mej. H. de Ru. A. H. Kcvenaar. Utrecht; Kho Kie Bo, Utrecht; R J. H. Scholtis. Utrecht; A. W. M. J. Tendljck. Venlo. Apothekers-examen 2e ged.: Mej. H de Ru. Hilversum: mej. F. H. W. van Rijn. Utrecht: A. H. Kcvenaar, Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte L. Th. Rank, gebo ren te Middelburg, op het proefschrift: „Etymologisering en verwante verschijn selen bij Homerus". Promotor was prof dr Wè J. Verdenlus.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4