STADSVENSTER FILMS IN AMERSFOORT Voortreffelijk spel en gevoelig camerawerk Jonge boeren en boerinnen houden jaarfeest Halsstarrige chauffeurs blokkeren spoorlijn ut 20% KORTING 455- 10% KORTING „So young, so bad" in City Vier gewonden bij autobotsing Zaterdag 5 Januari 1952 CYRANO DE BERGERAC Opmerltelijkc prestatie j van José Ferrer Met de In de loop der jaren uit gereikte filmprijzen plegen wU het meer óneens, dan ééns te zyn. Maar dat José Ferrer voor zün „Cyrano" in 1950 de Academy-Awardprys heeft gekregen zal wel niemand hem willen misgunnen. Het is niet alleen een psychische maar evcn- reer een physieke prestatie van de eerste rang. Ach ja, die Cyrano! Welke fi guur in de toneel-litteratuur der laatste 50 jaar is sneller tot zo'n fameuze roem gestegen dan Cyra no, de nobele schepping van Ed- mond Rostand. De held der vrou wen, maar ook bij de mannen in hoog aanzien. Na een jaar of 30 was zijn glorie al wat verbleekt. „Als de ban der begoocheling ver broken is verslapt de indruk spoe dig." De bekende toneelhistoricus L. Simons verklaart dit niet ten onrechte uit het feit, dat Rostand toch in wezen meer taalciseleur en Virtuoos, dan mensenschepper is. Hij blijft zoals Simons het aar dig uitdrukt juist met het oog op de intrige in Cyrano „constante- lijk bezig zijn personages in te fluisteren, wat zijn virtuositeit hem zelf ingeeft." Lange jaren is in Frankrijk Coquelin de vertolker van de rol geweest. Een rol, hem in de let terlijke zin van het woord op het lijf geschreven. Immers, Rostand had zich bij het scheppen van zijn figuur op Coquelin zelf geïnspi reerd. En bij alle moedigingen op de repetities, ook als gevolg van het gebrek aan zelfvertrou wen van de dichter zelf, bleef de grote acteur (tot op cle ongeluk kige „generale" na) het geloof in zijn held behouden. Tegen veler, misschien wel aller verwachting in, veroverde Cyrano op slag heel Parijs, vervolgens PYankrijk en West-Europa: later ook de nieuwe wereld. Hier te lande waren de voorstellingen, door Royaards. na de eerste we reldoorlog, geënsceneerd, met Hu- bert La Roche in de hoofdrol, nog weer een groot succes, al heeft men later het stuk niet meer ge ëntameerd. Hebben de Franse filmers dit werk met zijn fonkelende rheto- riek en schitterende „panache" niet durven of kunnen verfilmen? Tal van filmproducenten hebben uiteraard reeds het plan gehad Cyrano op het doek te brengen. Het is er nooit van gekomen, al kocht Alexander Korda in 1935 ook de filmrechten op. Stanley Kramer in Amerika Noteert U even GRAND THEATRE t/m 9 Jan.- ..Cyrano de Bergerac", elke leeftijd. Zondag: 2. 4.IS cn 9 uur. Ov. dagen: 230. 6.45 en 9 uur. Woensdagavond: 9 uur: Speciale voorstelling van de Franse versie van „Cyrano de Bergerac". ..Donderdagcyclus". 2 30.6.45 en 9 u: „Faust en de Duivel". 18 jaar CITY THEATER: ..Zo jong zo slecht" 18 Jaar. Zondag: 2. 4.15, 6 45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „Tomahawk", 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag. .De geheimzinnige duikboot". 14 jaar Zondag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen. 2-30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrijdag t/m Dinsdag- „Tarzan's wonderbron", 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag „Bcte der ver schrikking". 14 jaar. Vrljd 8 u. Zaterdag; 6 45 en 9 uur Zondag- 4.15. 6 45 en 9 uur Ov. dagen (be halve Woensdagmiddag» 2 30 en 8 u Zat., Zondag en Woensdagmiddag: aanvang 2 uur: Speciale Kinder voorstellingen. A.G -HUIS t.m 13 Januari, Kcrstten- toonstclling Iconenverzameling van her Museum voor Religieuse en Ker kelijke Kunst te Utrecht. Geopend 10—12 en 14—17 uur Zondac 14—17 u 5 JANUARI. Zaterdag. Sociëteit Ami- tia: feestavond 20 uur 6 JANUARI Zondag. Toneelgroep OONA: „Kerstnacht van de ban diet 7 JANUARI. Maandag. Blljartvercni- nlng „Metropole"viering eerste lus trum. 7 JANUARI, Maandag. Inst. voor Volksontw prof dr G Th. Kempe over „Psychologie van de misdadi ger". 8 JANUARI. Dinsdag. R K. Volks universiteit- laatste avond van cur sus Letterkunde over ..De moderne Vlaamse letterkunde". A G.-huis. 20 uur. 9 JANUARI. Woensdag ,,De Hanze": Jaarvergadering. De Wapenroem. 20 uur. 11 JANUARI. Vrijdag. Volksuni versiteit: cursus „Di ie verzonken en herrezen steden". Openbare Leeszaal. 20 uur. MUSEUM Fi.EHl'lb tVestsingei Dage lijks geopend behalve Zondags werkoager van 10-12 en 1—4 uur Zaterdag I12 en 130—3 uur DFENBARL L.EES7.AAL uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- cn Vriv dagavond van 7—9 uur Voor kin deren WoensdaR- cn Zaterdagmid dag 2 304 30 uur OPENBARE UËESZAAL filiaal Soes- terkwartter «Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrtidagavond van 7—8 ,jui R.K OPENBARE LEESZAAL Uit lening 11 12.30 en 2 30—5 45: Maan dag- en Vrtidagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 35 en Vrlldae 45 'uit Avonddienst apotheken; Haan. Julla- yiapleln 3. lel. 4609, Soestcr Apotheek. Noordewlerweg 92, tel. 5474. José Ferrer in de Amerikaanse verfilming van Edmond Ros tand's befaamde „Cyrano de Ber gerac". heeft het aangedurfd en aan Mi chael Gordon de regie opgedra gen. Wij hebben niet in détails kunnen nagaan of hij zich aan de tekst heeft gehouden, maar krij gen wel de indruk, dat hij er niet essentieel van is afgeweken. Be langrijker is, dat hij alle moeite heeft gedaan voor een Ameri kaan iets ongewoons! om sfeer en geest van het werk vast te houden. En inderdaad: als men de Engelse taal niet voortdurend hóórde zou men kunnen geloven voor een Franse film te staan. Men moet zeker niet denken, dat het werk. ondanks de trouw aan de toneeltekst, geen echte film is geworden. Het is wel de gelijk ook als film te waarderen niet alleen vanwege het voortref felijke spel maar ook vanwege het camerawerk, dat heel gevoelig de gamma's van licht en donker be speelt en dat magnifieke resulta ten bereikt met het opnemen van de duels. Ook de oorlog aan het FransSpaanse front wordt nog vrij geloofwaardig. En meer dan eens komt men beelden tegen, waaruit blijkt dat Gordon de ou de Italiaanse schilders kent. Na afloop krijgt men lust het werk nog eens te herlezen cn ook dit kan men op het debet van de film schuiven! Waar set ik nu m'n fiets neer? U krijgt er misschien pas erg in, wanneer U zelf eens op de fiets naar een wijk gaat, waar gemeenschappelijke voortuinen zijn. Hier geen heggetje of hek je, waartegen U Uw rijwiel kunt zetten, als U een van de huizen binnen gaat. De gemeente heeft dit bezwaar gevoeld, en haar gedachten over het probleem laten gaan. De te gels met gleuven, die we vaak zien, blijken niet volledig te vol doen. vooral omdat er vaak vuil in blijft zitten. In de wijk „Je ruzalem" heeft men nu een proef genomen met iets geheel nieuws, een klein paaltje, met twee beu gels. waarin de wielen van een gewone cn van een transportfiets passen. Er staat nog maar een zo'n paaltje, maar er is grote kans, dat ze in de toekomst op grote schaal geplaatst zullen worden. Vechtersbazen gestraft Twee maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie bij de Utrechtse Politierechter tegen een 24-jarige glazenwasser en veertien dagon tegen zijn kameraad, een 24- jarige metselaar, wegens weder- spannigheid en mishandeling. Beide jongelieden hadden zich in min of meer beschonken toestand in de nacht van 29 October schul dig gemaakt aan mishandeling van twee mensen, die zich in de auto matiek aan dc Langestraat vergast ten op het eten van een paar worst jes. Zonder enige aanleiding waren zij de bezoekers telijf gegaan en hadden hen mishandeld. Toen de politie kwam opdagen om ben naar het bureau over te brengen, pleegden zij verzet en sloe gen en stompten. Gelet op het feit. dat beide jonge lieden reeds eerder wegens soortge lijke handtastelijkheden waren ver oordeeld, verwees de Politierechter eerstgenoemde verdachte voor zes weken naar de gevangenis, terwijl zijn minder schuldige kameraad veertien dagen zal moeten brommen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1734. Niet ver van de plaats waar het schip van Van Noort voor an ker ligt, kiezen ook de Spaanse goudschepen een ligplaats. De twee mannen, die de schepen hebben waargenomen, verlaten behoedzaam hun uitkijkpost en gaan weer aan boord. De scheepsboot blijft langs zij liggen, want Van Noort wil bij het aan breken van de dag een onverhoedse aanval doen. Die nacht wordt alles klaar gemaakt voor het gevecht en naarmate «ie uren verstrijken stijgt de spanning ten top. En in die drukte denkt Van Nooit er niet aan nog. den gesprekken wel gemerkt, dat de Hollanders i ziet hij zijn kans schoon. Met een elleboog drukl eens naar zijn Spaanse gevangene te gaan kij-1 op het punt staan een overval te doen en nu hij zo voorzichtig mogelijk een ruit in. ken. Die heeft aan het lawaai en de opgewon- Uitspraken rechtbank Conform de eis van de Officier van Justitie veroordeelde de Utrecht se Politierechter Vrijdag jl. een 50- jarige koopman alhier wegens het in dronken toestand besturen van een rijwiel tot één maand onvoor waardelijke gevangenisstraf. Het feit dat de man reeds vijftien vonnissen achter de rug heeft, was aan die uitzonderlijke hoge straf zeker niet vreemd. Wegens een soortgelijk feit ver oordeelde de Politierechter een 32- jarige monteur tot 60 boete, subs dertig dagen hechtenis. De Officier van Justitie had. ge zien de recidive, veertien dagen gevangenisstraf geëist. MARKTBERICHT 40.900 stuks hoendereieren f 18.50 tot f 16.50 per 100 stuks. 43.000 stuks hen- neneieren t 14.tot f 15J50 per 100 stuks. Dure motorhobby Een 22-jarige winkelbediende te Amersfoort, die Vrijdag voor de Utrechtse Rechtbank moest terecht staan wegens verduistering van he renpantalons en oplichting van geld ten nadele van zijn patroon, bezat een hobby voor motoren. Die lief hebberij kwam hem echter duur te staan, want niet tevreden met de eenvoudige motor, waarmede hij was begonnen, ruilde hij tot viermaal toe zijn vehikel voor een duuider karretje. De laatste motor kwam hem op 1600 en deze uitgave was te zwaar voor zijn portemonnaie. Zo kwam de jongeman er toe uit de zaak. waar hij werkzaam was, enige kledingstukken mee te nemen en tevens van de klanten ontvan gen gelden niet af te dragen. Hier mede zou een bedrag van c.a. 900 zijn gemoeid. 9 De Officier van Justitie noemde het door verdachte verduisterde geld slecht besteed en wees er op. dat de jongeman nog een voorwaarde lijke straf had lópen. Eén jaar ge vangenisstraf met aftrek, luidde de eis. De raadsman, die van mening was. dat zijn cliënt in een „motorenroes" had verkeerd, bepleitte een gedeel telijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 13 Januari. Medische dienst Artsen: W. H de Beaufort. Bergstraat 41. lel 6332; E. N. van de Bergh. Utrechtseweg 9 tel. 5924 Apotheken: Haan, Julianaplein 3. tel. 4609 Soester Apotheek, Noordewlerweg 92. tel. 5474. Verloskundigen: A. G. F, Perk, H. van Viandenstraat 2 tel 5086; N. Vern- hout Soesterweg 232, tel. 3374 Predikbeurten Herst. Apost. Zendingskerk. Gasthuis- kerk 16.30 u eredienst. Kerk van Jezus Christus, Heiligen der Laatste Dagen, Kortegracht 10.30 cn 17 u. Chr. Geref. Kerk, W. van Mechelen- straat 10 en 17 u J. Drcnth. Verg. van Gelovigen lo u eredienst; 17 u pre diking der woorden. Vrije Kath Kerk. St. v d. Hagenlaan 10.30 u H. Mis. Ger. Kerk. Grachtkerk 10 u ds D. A. Zijlstra 17 30 u dr F. H. von Meyenfeldt; Leusderkerk 9.30 u ds H. W. Engelkes; 17.30 u ds D. A. Zijlstra WOUDENBERG De Verenigingen van Jonge Landbouwers „De Toekomst" en de Jonge ..w „a Boerinnen „Tot Nut en Genoegen" hield een jaarfeest. Daar Woudenberg WijiTgetTow Tuipstraar9 u'dr FrH^von I Seen zaal heeft, die voldoende ruimte biedt, werd gebruik gemaakt van de Meyenfeldt17.30 u ds H. W Engel- I sociëteit te Scherpenzeel. kes. Vrije Evang. Gem., JPlantsoen - - - - tsijöiiibHJirnnrifiori:!jiniriTnirifai'!nnüHiifii!ü!iitniiifiniiRnifinnïïi(ïïnnriifi:fii«7]j (Advertentie t. M.) Dat kan „ACTIEF"!!! jST chem. reinigen verven AAAAA/AAAAA^AA/WW\^/W(A/I José Ferrer js een pracht van een Cyrano; deze foto zou haast naar een schilderij van Frans Hals gemaakt kunnen zijn. ,,So young so bad" is eigenlijk niets anders dan een nieuwe uit werking van het oude thema: tucht school voor meisjes en alles wat daarmee annex is. Een ouderwetse directeur, geassisteerd door sadisti sche helpsters. Maar een jong, voor uitstrevend dokter, die de zaken wil veranderen. Bergen moeilijkhe. dén verrijzen, maar de dokter krijgt zijn nieuwe systeem erdoor, als hij de directeur dreigt een ernstig ge val van mishandeling openbaar te zullen maken. Dan loopt de zaak mis. Een meis je pleegt zelfmoord, andere meisjes lopen weg. Volgt een openbaar on derzoek, waarin de dokter aan het kortste eind dreigt te trekken, om dat de meisjes dc waarheid niet durven zeggen. Voor het gelukkige slot zorgen de wegloopsters. die in de kranten van de zaak lezen en om de dokter te helpen de waar heid komen vertellen Kortom, een si uk Amerikaans maakwerk volgens de gebaande paden. Indianen strijden op witte doek in Rembrandt Nog geruime tijd na ons wekelijks bezoek aan het Rembrandt Theater klonken in de binnenstad de felle oorlogskreten van Indianen luid op. Het was de schooljeugd, die dank baar van zijn vacantie profiteerde om de film „Tomahawk" te bezoe ken. zij was danig onder de indruk geraakt. Dit was alleszins verklaar baar, want deze» in technicolor uit gevoerde film. tovert beelden op het I doek, die in goede overeenstemming zijn met de voorstelling, die men i maakt bij het lezen van Indianen- j boeken. I Het is een goed verhaal, wars van I overdrijving en persoonsverheerlij- king. De Indianen worden hierin noch verheerlijkt, noch als massa moordenaars voorgesteld. Wel komt duidelijk de grote strijd tussen de ..beschaving" brengende blanken en de. tot behoud van hun gebied, vech tende Indianen. Het zijn ditmaal de Sioux, die, teleurgesteld door net verbreken van verdragen, de strijd bijl opgraven en het hun, bij deze verdragen toegewezen gebied, mee dogenloos verdedigen. Behoudens prachtige natuuropna men zijn er m deze film enerverende gevechten tussen blank en bruin te beleven: ook aan romantiek ont breekt het niet. Overwegwachter moet naderende trein met rode vlag tot stoppen brengen Twee halsstarrige automobilisten hebben gistermidiiag hun eigen leven en bovendien het spoorwegverkeer ernstig in gevaar gebracht door te proberen de spoorwegovergang aan de Vlasakkers nog te passeren, toen dc bomen al werden gesloten. Beiden weigerden aanvankelijk terug te rijden toen ze daartoe door de overwegwachter werden aangemaand. De laatste moest met een rode vlag de naderende trein tot stoppen brengen. De eerste automobilist. J. H. uit I bomen werden weer gesloten. Toen Zandvoort. kwam midden op de al daalden was er voor de tweede rails tot stilstand, omda, de boom j «n automob.hst. _d.e^dachl aan de andere kant reeds volledi; gesloten was. De overwegwachter zei de man terug te rijden, maar hij weigerde. Er was echter toevallig een agent in de buurt, die zich met het geval bemoeide, de chauffeur terug liet rijden en hem een proces verbaal gaf. Intussen moest de spoor- man met een rode vlag een naderen de trein tot stoppen brengen. Het spoorwegverkeer kreeg enkele mi nuten vertraging. Terwijl de politie-agent nog met de verkeersovertreder bezig was. naderde er opnieuw een trein en de dat hij er nog wel door kon. Ook hij bleef echter met zijn vrachtauto met aanhangwagen midden op de rails steken. Weer sommeerde de I overwegwachter de chauffeur. N. T. uit Amsterdam, zijn wagen terug te rijden, maar ook deze man was hals. starrig en reed pas achteruit, toen de agent zich met de zaak bemoei de. Hij bleef echter niet wachten, zoals hem was bevolen, maar kneep er tussen uit- Later meldde de man zich aan het politiebureau. Voor hem zal er heel wat opzitten, want hij is bekeurd op maar liefst vier punten. West 10 en U u br. H. F. Klarenbcek uit Utrecht. Oud Kath. Kerk, 't Zand 10 u Hoogmis: 17 u Vespers. Evang. Luth. Kerk Langestraat 10.30 u ds mr D. G. de Jongh. Doopsgcz. Gcm. Fr. van Blankenheimstraat 10.30 u ds A. G. van Gilse. Rem. Gem., Herenstraat 10.30 u dr L. J. van der Logt. Oud Ger. Gcm.. Muurhulzen 9.30 en 17 u leesdienst. Woensdag 9 Ja nuari 19 u dhr T. de Jong uit Krallng- scheveer. Leger des Heils, Havik 10 u Helliglngsdienst, 19 u Openluchtsa menkomst. 20 u Verlossingssamenkomst. Leiding luit. kol. J G. van Eeken uit Amstelveen Soefibeweging. Utrecht sestraat: Universele eredienst 11 u on derwerp: „Smart en vreugde". Ver. v. Vrijz. Herv.. Zuidsingel 10.30 u ds C, J. van Royon. Vrijz. Prot Diensten. Dollardstraat 10.30 u ds M. C. van Wijhe. Ger Gem., Stoovestraat 10 en 17 u leesdienst. Comité „Levensvragen", Regentesse- laan; 1030 uur ds. F. H. von Meijen- feldt. Ned. Herv. Kerk. St. Jorlskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds Blok. Bevestiging Kerke- raadsleden; nam. 5 uur ds Harkema (Zeist). Bed. H. Doop. Nieuwekerk (Leusderweg 110), v.m. 10 uur ds Holst (Woerden): nam. 7 uur ds A. Steenbeek. Bev. Kerkeraadsleden. Emmakerk (Noordewlerweg 131). vjti. 9 uur ds Smits. Bev. Kerkeraadsleden. v.m. 10.30 uur ds Koolhaas. Bed. H. Doop. Nam 5 uur ds Blok. Bergkerk (voorlopig Gymnasium, Gr. v. Pnnstererlaan 33v m. 10.30 uur ds A. Kapel Zon en Schild (Utrechtseweg Braakman. 266); v.m. 10 uur ds J. de Bruyn (Leeu warden). Lichtenberg (Hall Rusthuis) (Utrecht seweg 299)v.m. 10.30 uur ds A. Steen beek. Jongerendicnst.en Kerk iAppelweg), v.m. 10.30 uur de heer H. W. Knegt. Wijkgebouw I Laurens Costerplein 14). v.m. 10 uur de heer S. Abrahams?. Gebouw Immanuel (Tulpstraat), v.m. 10 30 uur dienst. Jeugdhuis (Zuidsingel), v.m. 10 uur dienst. Zondagsscholen: Bethel (Eemstraat 991. 10 3011 30 uur; Christelijke School Krulskamp, 10.30 11.30 uur. Gabrie Mehenschool Plantsoen Zuid, 10.30—11.30 uur. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) 12—1 en 23 uur Chr. School Buys Ballotstraat, van 10.30 —11 30 uur Openluchtschool (Hobbemastraat) 10.30 —11.30 cn 12—1 uur. Chr. School (Rozenstraat) 10 3011.30 Filalethes (Havik) 23 uur. 1 Kapel Zon en Schild. 11 4512.45 uur. Chr. School (Van Effenlaan1011.15 Zonnebloemstraat IOL, School) 10.30 11.30 uur. Joan van Dieststraat (Chr. School) 10.15 11 15 uur. Chr. School (Miereveldstraat) 10 30— 11 30 uur. Westhill-kinderdiensten (Bergkwar- tier): Vijfjes (46 jaar) in het Wijkcen trum. Utrechtseweg 106: 10.3011.30 uur. Kleintjes (6—8 jaar) in Heinsiuslaan 1: 1030—11.30 uur. Juniores (812 jaar). Joh. v. Olden- barncveltschool. Joh. v. Oldenbamevelt- laan 23. 10.30—11.30 uur. Oudsten (1214 jaar) in gebouw Mid- delloo. Koningin Wilhelminalaan 1. 10.30 11.30 uur. Chr School Hoevelakense Voetpad, van 2—3 uur. Bijbellezingen: Donderdag 10 Januari: Emmakerk. nam. 7.30 uur ds Koolhaas. Gymnastiekzaal school Joannes van Dieststraat, nam. 7 30 uur door ds Blok. Bijbellezing over Matth. 13 2430 en 3643. ..Het onkruid onder de tarwe". Wijkgebouw L. Costerplein 14, nam. 7.30 uur door ds A. Steenbcck. Filalethes. Havik 27, nam. 7 30 uur door ds K J. v. d. Berg (van Garderen). Gebouw Toll lusstraat 19. nm. 7 uur door de heer J. F. Grimm. HOOGLAND: v.m. 10 uur ds Jellema. Vrijdagmorgen had op Rijksweg 12 onder Woudenberg een ernstig auto-ongeluk plaats. Een luxe auto, bestuurd door H. uit Nijmegen, reed in de richting Veenendaal. In deze auto zaten ook de gebroeders U. uit Nijmegen. Door grote snel heid en de gladheid van de weg, slipte de auto on kwam op dc linkerhelft van de weg. waar juist een personenauto naderde. Een bestuurder van de tegenligger H uit Zeist, liep een schedelbasis- fractuur op. Zijn toestand is zeer ernstig. De bestuurder H uit Nij megen klaagde over pijn in de borst, terwijl een der gebroeders U. beide bovenbenen brak en een hoofdwonde had. Zijn broer brak een sleutelbeen en kreeg eveneens een hoofdwond. Allen zijn over gebracht naar een ziekenhuis in Utrecht. Personenauto ramt vrachtauto Toen de vrachtauto van de fou- ragehandelaar L. Vrijdagmorgen de Voskuilerweg wilde inrijden, na derde een personenauto, bestuurd door de heer E. uit Oosterbeek. Deze reed de vrachtauto in de flank aan en werd daardoor zo danig beschadigd, dat hij wegge sleept moest worden. Bij onder zoek door de politie bleken de remmen van de personenauto niet in orde te zijn. Geen persoonlijke ongelukken. Kerkeraadsverkiezing Dinsdag 6 Januari a.s. is er ker- keraadsverkiezing van 1012 uur v.m. en van 57 uur n.m. in de consistoriekamer. Alle stemgerech tigde lidmaten, wier namen voor komen op de kiezerslijst kunnen hun stem uitbrengen. Op de stem biljetten komen acht namen voor. waarvan er vier moeten gekozen worden. De namen moeten in al- phabetische volgorde worden ge plaatst. Filmvoorstellingen Op 15 Januari a.s. zal in Wou denberg e?n filmvoorstelling worden gegeven ten bate van de stichting Het vierde Prinsenkind". Des mid dags is er een kindervoorstelling: de avondvoorstelling begint om 8 uur. De film geeft een voorstelling van hetgeen door de stichting wordt verricht, n.l do verzorging van kin deren van oorlogsslachtoffers. BEROEPEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Woudenberg heeft toe zegging van beroep gezonden aan ds J. H. Cirkel uit Ede. PREDIKBEURT Ver. van Vrijzinnig Hervormden Zondag 6 Januari v.m 10 uur mej. Jolles van Soest in Bethel. Klop Triomf SNEL grijpt de electrifi- catie van de Spoorwe gen om zich heen. Voor alle liefhebbers van tech nische evenementen is er in deze tijd iets te beleven. De president van de Ned. Spoorwegen, ir Den Hol lander heeft op een pers conferentie nog eens weer verklaard, dat de stoom locomotief in deze tijd eigenlijk een onding is, omdat hij veel te veel kos telijke en kostbare kolen verslindt. Met electriciteit zijn we veel goedkoper uit en worden kolen bespaard, die weer voor betere doel einden te gebruiken zijn. Trouwens heeft een Gronings hoogleraar niet dezer dagen verklaard, dat onze eigen kolenvoorraad in 80 jaar zal zijn uitgeput? Tachtig jaar. Dan kan er nog heel wat gebeuren. Tachtig jaar duurde de strijd van onze voorvade ren tegen het machtige Spanje. Toen heeft Willem I ook wel eens gedacht dat de Nederlandse energie uitgeput zou raken. Maar hij descpereerde niet en de energie nam toe. Ook hoog leraren kunnen zich in hun berekeningen wel eens vergissen, maar hoe 't zij, de Spoorwegen hebben be grip voor de eisen van de tijd. Vijftig jaar geleden wa ren we allemaal nog van mening, dat ons zompige polderland niet geschikt was voor electrische trei nen met grote snelheden. Daar zijn we nu allang overheen. Waarom wij de lezer van deze rubriek met dit alles lastig vallen? Wel, gis teren is de eerste offi ciële trein uit de Domstad vertrokken, die geheel electrisch rijdt van Utrecht naar Zwolle. Binnen enkele dogen zal deze trein in het gevjone spoorwegverkeer zijn opgenomen en dan rijdt hij zo ongeveer om het uur. Een nieuwe triomf van de techniek. Een nieu we triomf voor de Ned. Spoorwegen. Wie vroeger van Amers foort naar Zwolle of terug ging had daar in de stoom trein toch zeker een uur voor nodig. Als je in Amersfoort de coupé bin nenstapte en het was droog zomerweer met een beetje wind, dan kon je er zeker van zijn, dat je in Zwolle een bad nodig had. Ogen, oren, hals alles zat vol van dat fijne kriebelige stuifzand, dat de boze Ve- luwe-geesten naar de boze treinen opzonden, die hun rust verstoorden. En bij warm zomerweer alle ra men potdicht houden, daar komen zelfs Nederlandse reizigers riiet gemakkelijk toe, al hebben deze een broertje dood aan o. zo'n klein spiertje tocht! En bo vendien dit fijne zand drong door dichte deuren en ramen heen! In de bus Dezer dagen zat een ventje van een paar turf hoog op moeders schoot in de bus angstig naar een overbuurvrouw te staren, die een zware hoornen bril droeg. Omdat zij zag welk een stimulerend effect deze bril langzamerhand op de traanklieren van het man neke kreeg, boog ze zich op eens naar hem over, nam de bril van de neus en zei, heel vriendelijk: „Zal ik de bril maar afzet ten. hè?" Waarop het jon getje tot onbedaarlijke schrik van zijn mama prui lend antwoordde: „Nee, de hele kop moet d'r af". A. Stadsvenster Onze actie Even dan 't dagelijkse lijstje van onze acties: We noteren voor vandaag de volgende brengers van zil verpapier, capsules, postze gels: Anneke Vrind, P. Pij perstraat 22; Rie Korver en Gerrit Korver, Soesterweg 514; Elly de Haas, Fahren- heitstraat 23: Oekie van de Berg, Fahrenheitstraat 26; Maup de Soeten, Anjer- straat 25. Aan al die actievelingen onze grote dank! even aan 't Stadsven ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twa.\lf uur. Nieuwe lichting .22QQQQQC2QC2G wisten ook niet precies of iedereen in dezelfde maat liep als wij. De herinnering aan die dag toverde een lach op ons gezicht, want heus, op die eerste dagen in militaire dienst, hebben we vaak heel veel plezier gehad. „Ja, lach er maar om," zei een van de voorbij ons komende soldaten-in-de- dop. En opeens waren we weer weg uit onze aller eerste kazerne, waar we niets anders deden dan koppels poetsen en vloeren dweilen en stonden we weer op het Stationsplein, in de regen. Dezer dagen wilden wij het Stationsplein overste ken maar we moesten even wachten, want een colonne in het gelid lopende jonge mensen trok voor ons langs. Neen. begrijp ons niet verkeerd, het waren geen soldaten. Ze moesten het nog worden. Ze waren trouwens nog in hun bur gerkloffie en in plaats van de ransel op de rug droe gen ze actetassen en kof fers in de hand. Ze liepen wel met z'n drieën naast elkaar, zoals het in het le ger betaamt, maar wat voor de één links was, was voor de ander blijkbaar rechts. Een soldaat le klas se (een echte), die achter de stoet liep, probeerde met manhaftige uitroepen vast een voorproefje te ge ven van hetgeen straks korporaal, sergeant en lui tenant zullen commande ren. „Links, rechts, borst vooruit, schouders naar achteren, links rechts Het hielp niet. Ze bleven burgers met een tas in de hand. Lach maar We keken er naar en dachten aan onze eerste kennismaking met de dienst. Het was net zo'n dag als deze. En wü liepen ook met een actetas en we Clubblad Uiteraard staat het Ja- nuari-nummer van de Co- bu Boys-klok vol goede wensen voor 1952. We heb ben zo de opvatting, dat het de Cobuanen wel zal gelukken om er in 1952 iets goeds van te maken. Als bij de leden van een vereniging de wil aanwezig is om te werken, dan loopt het organisatorische werk meestal wel gesmeerd. King Soccer zit vol wen sen en bestuur en leden zullen er wel raad mee weten. ,,'t Is Zaterdag voor je 't weet" zei 't manneke van- morgen. Toen de voorzitter alle aanwezi gen. waaronder afgevaardigden van tal van zusterverenigingen, het hoofdbestuur van de provinciale bond. de adviseurs van „De Toe komst". het bestuur van de afd. Woudenberg van het U.L.G. enz., hartelijk weikon heette, was de zaal stampvol. Na deze opening werd door alle aanwezigen staande het Bondslied van de P.J.G.U. ge zongen. Daarna volgde een inleiding, een schets, waarin een vooruitstrevende boer oen minder actieve collega een lesje geeft, dat dankbaar wordt aan vaard. Een samenspraak „Kinder aftrek" viel zeer in de smaak. Uit de jaarverslagen van de secretaris en de secretaresse bleek, dat „De Toekomst" thans 84 leden telt on „Tot Nut en Genoegen" 42. terwijl de penningmeester cn de penning meesteres flinke voordelige saldi konden melden. Door enige leden van „Nut cn Genoegen" werd een ..lintenspel" zeer correct uitgevoerd. Daarna was bet woord aan de af gevaardigden der verschillende ver enigingen. die zowel „Nut en Ge noegen" als „De Toekomst" compli menteerden en hun beste wensen aanboden voor de toekomst van beide verenigingen. Een clubje, twee mondharmoni ca's. een mandoline en twee zan gers zorgden voor een aardige af wisseling. In de pauze had een verloting plaats, waarvoor zeer mooie en doel matige prijzen beschikbaar waren. Na de pauze werd het toneelstuk „Op eigen geërfde grond" opge voerd. De spelers komt alle lof toe. Ze waren rolvast cn vertolkten hun rol op zeer verdienstelijke wijze. Het stuk. dat zowel komische als dramatische gedeelten bevat, werd met grote belangstelling gevolgd en oogstte een welverdiend applaus. SOEST Dronken op de fiets Veertig gulden boete, subs, twin tig dagen hechtenis requireerde de Officier van Justitie tegen eon 27-jarige grondwerker die zich Vrij dag voor de Utrechtse Politierech ter moest verantwoorden wegens 't in dronken toestand besturen van ccn rijwiel. Op 17 November j.l. werd hij door eert politie-agent slingerend op zijn fiets aangetroffen op het rijwiel pad langs de Rijksweg. Gelet op het feit. dat hij reeds driemaal wegens dronkenschap is veroordeeld, vond de Politierechter geen termen hier enige clementie te betrachten en wees hij de eis van de Officier van Justitie onverminderd toe. Belangrijke dag voor SEC Voor S E C. is Zondag een belangrijk programma vastgesteld, n.l. S EC. I D.V S.U. I, waar het om de bovenste plaats van de ranglijst gaat. terwijl het derde elftal, dat momenteel fraai aan de kop gaat. bezoek krijgt van no, 2. De Zebra's 2 uit Hilversum Nu op eigen terrein wordt gespeeld geven we het derde elftal de beste kansen, te meer daar de uitwedstrijd ook werd gewonnen. Wanneer ook dit elftal van S EC een flink aantal supporters naar de Sehrikslaan mag trekken, is dit een stimulans, om nog meer hun best te doen. Burgerlijke stand SOEST. Geboren: Antonius J A.. z. v A. J. Jans en P. Th. Geurts. Cor nelia. d van H. J. van Riet en J Reu- ling, Willemijntje, d. van G de Goede en H. C Fokker. Güsbertje. d. van H. J. Strumpel en T. M. Groenesteljn. Pie- ter M.. z. van W. B. Smeeing en W. R. Stalenhoef: Abraham, z. van B M- Hoo- gendoorn en W. E. Koning; Wilhelmus L z van L. W. de Beer en S. v. d. Heuvel; Alexander N. W., z. van N. A. Kuipéri en B. E. Gilson; Gerry W. P.. d. van F. Zaremba en W. H. de Kruijff. Ondertrouwd: H. E. van 't Klooster en W. A. M. van Buuren. Overleden: Johanna D. Wareman. 52 jaar. ongehuwd; Gerrit Schalkwijk. 86 jr., wedr. van M. van Klooster; Maaike E. de Morrée. 72 jaar. wed, van N. A. van Dijk; Jantje Snieder, 83 jr., wed. van H. Gillebaard; Maria A. A. Len- slnk, 19 dagen. Predikbeurten SOEST. Ned. Herv. kerk. Oud© kerk: 10.15 uur ds J. A. J. Vermaat, 5 uur ds. D. van Krugten. Emmakerk 10 uur ds. D. van Krugten: 5 uur ds. W. R. Ambroslus. Zaterdagavond. 20 15 uur Avondgebed. Heeskapel 10 uur ds. W. R. Ambrosius. Zonnegloren 10 uur ds. H. A. Visser van Amsterdam. Evan- gelisatiesamenkomsten: Dinsdagavond 8 uur, zaal v. d Broek en Woensdagavond 8 uur Heeskapel. In beide diensten me dewerking van actie „Soest voor Chris tus" Herv. (Ger.) Evangelisatie. Chr. ULO school, Prins Bernhardlaan. 10 uur prof. Severijn van Utrecht; 5 uur ds. Moll van Waddinxvcen. Geref. kerken: Julianakerk 10 uur ds. J. Booij van Utrecht; 5 uur tdem. Wil- helminakerk 10 uur en 5 uur ds. A A. Leenhouts. Gebouw „Rehoooth", Bunt- weg. U uur en 4.30 uur ds. J. Waag- meester. Chr. Geref. kerk 10 uur leesdienst: 2 30 uur ds. I. de Bruyne van Hilver sum. Ger. Gemeente, Kleine Rembrandtzaal 10 uur en 5 uur leesdienst. Maandag avond 7.30 uur ds. Vergunst van Zeist. Ver. van Vrijz. Godsd. (N.P.B.) ge bouw „Religie en Kunst" 10.30 uur ds. S. M A. Daalder van Haarlem Vrije Evang. Gemeente, Prins Bern hardlaan 2 Maandagavond 8 uur Evan gelist Ravan van Hilversum Medische dienst Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk", Van Wecdestraat 46.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2