1b ÊT ONBEWOONDE ULAw Het schaap Veronica ANTJES EN Weer een kruiswoordraadsel EGEL TJES houden thans hun winterslaap en andere jonge klantjes) Je kunt voor niets naar Denemarken ARTHUR RAMSOME Hoofdpijn AKKERTJE \Eén meisje en vele mannen] Zaterdag 5 Januari 1952 7 Van de week ontving ik een echt gezellige brief van een mevrouw, die onze kinderkrant leest eigenlijk mag dat niet cn veel '!van planten en dieren houdt. Gelukkig bezit ze een grote tuin In Mei van dit jaar ontdekte zc op een avond, dat er twee egels in haar tuin woonden. Dadelijk begon ze de egels te helpen met eten en drinken: kaaskorstjes, enz. enz. en ook een bakje melk. Nou. de egeltjes waren weldra helemaal niet meer schuw en voelden zich daar volkomen op hun gemak. Ook uit de brief blijkt weer. dat egeltjes weinig bang voor mensen zijn. Trouwens, in het algemeen staat het egeltje bij iedereen in de pas. bij de een omdat het zo'n aardig dier is. bij de ander omdat het zo nuttig is. Die laatste zal wellicht vertellen, dat een egel zo'n beste vanger is van de schade lijke muizen. Boeren, graanhande laren. molenaars houden wel egel tjes zoals stadsmensen katten: dat is nou allemaal wel waar, maar terecht wordt toch getwijfeld of de egel nu werkelijk muizen vangt, 't Spijt me; ik geloof er niet veel van. Net zo min als ik dat verhaal geloof van dat vervoer van appels en peren, die de egel op de ste kels van z'n rug steekt Maar ze eten wel vruchten. Toch zijn het alles-eters weliswaar, die echter dierlijk voedsel de voorkeur geven. Ze eten dan ook alles op dit ge bied. kevers, rupsen. wormen, slakken, maar ook kikkers, hage dissen, mollen, zelfs slangen en jonge hazen. Ook adders? Ja. ook adders! De egel is weinig gevoelig voor vergif, maar de slang krijgt Van een onzer verslaggeefsters) Weet je al. dat je tien dagen voor niets naar Denemarken kunt? Of een fiets, schaatsen, een tim- merdoos of nog veel meer prach tigs kunt winnen? Ja, als je mee doet met de internationale teken wedstrijd voor alle schoolgaande kinderen (ook van de middelbare scholen) over de hele wereld. Die wedstrijd is uitgeschreven door Denemarken. En daarom is de opdracht de volgende: Een tekening maken, bij 't een van de volgende tien n sprookjes van Hans An der- - sen (die een Deen was, zo- als je misschien weet). Je kent ze toch? Hier heb je de tien waar je uit kiezen mag: Het lelijke jonge eendje De Kleine Zeemeermin Het meis je met de zwavelstokkenHet tinnen soldaatje; De tondel- doosDe nieuwe kleren van de KeizerDe Chinese nachte gaal; De Prinses op de erwt; De varkenshoederDuime- lijntje. Uit alle landen van de wereld doen er kinderen mee: uit Span je, Egypte. Zwitserland, Marokko, Zuid-Afrika, Mexico, Australië en nog veel meer landen. Hier zijn de voorwaarden: Je moet de tekening zonder hulp van anderen maken. Hij' mag in potlood, verf. pastel of wat je maar wilt zijn. Het mag ook een houtsnede zijn of een lino leumsnede. Op de achterkant moet duidelijk je naam, volledig adres, leeftijd en liefst het stempel van ije school staan. Zendt hem via de school in aan de plaatselijke vereniging van „Pro Juventute" of anders aan het Nederlands Ver bond der Verenigingen „Pro Ju ventute". Keizersgracht 725, Am sterdam. De tekening moet uiter lijk 15 Januari zijn ingeleverd Er volgt dan een plaatselijke tentoonstelling van alle tekenin gen en 15 Februari worden ze in gezonden naar Amsterdam, waar een jury de honderd mooiste uit het hele land (tien van elk sprookje) zal uitkiezen en prijzen uitreikeu. Daarna gaan die hon derd tekeningen naar Denemarken om met de mooiste van alle an dere landen samen weer te wor den tentoongesteld. Wat een eer als je prent daar mag hangen! Nu. je hebt nog ruim een week dus doe je best, een reisje naar Denemarken is niet te versmaden. En mocht je de sprookjes niet kennen, ga naar de Openbare lees zaal of de kinderleeszaal, of vraag aan mensen met veel boeken. Je kunt ze zeker te leen krijgen. toch de kans niet hem te bijten. De egel zet in een gevecht alle stekels wijd uit en trekt zijn kwetsbare snuit onder de schuins naar voren gerichte stekels boven de kop Krijgt hij de kans, dan bijt hij de ruggegraat van de adder door. Zelf heb ik menigmaal mijn egels met vellen van gerookte paling, makreel cn bokking ge voerd en ze aten het graag. Maar laat ik verder van de brief vertellen. Dc mevrouw uit Nijmegen ging met vacantie en kwam half September weer thuis. En waren de egels weg? Nee. hoor! Toch was er iets bijzonders gebeurd, ze kwamen voortaan met hun twee kleintjes. Deze twee kleintjes werden groot. Dat wil zeggen- toen konden ze voor zich zelf zorgen, volwassen zullen ze pas zo in Augustus van het vol gend jaar worden. Moeder egel was menigkeer met ze op stap ge weest en had ze geleerd voedsel te zoeken. Het is steeds een goede, dappere moeder, die als een wilde furie Ijaar jongen in tijd van ge vaar verdedigt Gaat de familie uit, dan lopen ze allemaal achter el kaar: raakt zo'n klein egeljong een enkele keer uit de rij verdwaald, dan krijst het en komt de moeder het helpen. Maar nu weer de brief. Woens dag 14 November waren als ge woonlijk de egels in de tuin om zich eens goed te doen aan al het lekkers en de melk en.... voor de tweede keer- met jongen! En weer twee stuks. Dat is héél laat Ik hoop. dat de jongen het zullen halen van de winter. Zoals je weet, houden egels een winterslaap. En wel in de voedsel- arme en koude tijd van November tot Maart. Zij kruipen weg in een hol of in een hoek. nadat ze met de bek veel dor blad en stuk ge beten gras hebben aangevoerd. Ook wel slapen ze zo maar op de grond, dan echter in een grote bal van dor materiaal. Natuurlijk be ginnen ze dik en vet de wintertijd, in het voorjaar komen ze verma gerd weer te voorschijn. De Nijmeegse mevrouw vertelde ook nog. dat ze helemaal niet net jes eten Ook mijn egels aten on fatsoenlijk; je hoorde ze zo. Ze slobberden bij het melkdrinken en smakken bij het eten. Het had een voordeel; egeltjes zijn nachtdieren, zo komen met donker te voor schijn. Je hoorde ze op het gras veldje eten en dan wist je op een gemakkelijke manier dat ze er waren. „Hallo!..." zei 't schaap Veronica. ,ja, vijf. vijf. drie. zes zeven! „U spreekt met 't schaap Veronica, ik zal het spellen, ja ,.Dc V van Viets, de E van Eend, de R van... wacht u even...? „Hallo! De R van Erfenis, de O van Onica „Wie is het?" vroeg dc dominee, ontzettend opgewonden, „Hallo!" zei 't schaap Veronica, „bent u het Ome Daan ,,'r Is Ome Daan. Hij zegt. hij heeft een heel groot bed gevonden!" „Wel," zeiden toen de dames Groen, „wat hebben wij daaraan?" „Wat nf wij daaraan hebben? vroeg het schaap weer in dc hoorn, „O. hebt u een pakket gezonden? O, voor 't Nieuwejaar"1 „Ik had het. eerst verkeerd verstaan. Er is iets met mijn oren! „Jawel, wij hebben Kerst gevierd. Daar zijn we nou mee klaar! Wat zegt 11. Ome Daan? Hallo! Wat zegt UHoe wij varen? „Wij varen momenteel niet erg' We zitten aan de luns." „Nou wij!" zeiden de dames Groen, en streken langs hun haren, „Dag Ome Daan! Een postpakket? Wat lief van U! Ach guns...!" „Nou ik zo sprak de dominee, hallóooooü Veel heil en drommel! ,,'t Is zomaar afgebroken en het deed ineens ping ping „Ja." zeiden toen de dames Groen, „dat heb je. met Zaltbommel! „Wij hadden ook nog willen vragen, hoe het met hem ging. „Maar 't is bijzonder aardig, dat hij aan ons heeft gedacht „We krijgen een PAKKET," zei 't schaap Veronica heel zacht ANNIE M. G. SCHMIDT Intussen: overdag kom je ook wel eens een egeltje tegen. Natuurlijk mag je in een verhaal over egels het ineenrollen niet overslaan. De egel heeft over z'n lijf en de helft van z'n kop onge veer een halve bol van spieren; trekt de halve bol zich samen, wordt hij dus kleiner en vouwt de egel zich als het ware op met in getrokken kop. staart en poten, dan ontstaat een hele bol; de rand van de halve bol wordt immers sterk vernauwd. De stekels staan uit. Allerlei bijterige dieren als honden blijven dan wel van hem af, Honden proberen hem dan in het water te rollen; dan moet de egel zwemmen (en dat kan hij niet slecht), geeft z'n kwetsbare snuit en buik bloot en heeft kans om gebeten te worden. Waarschijnlijk doet de vos het ook. Maar of dit alles waar is, ik weet het niet. HENK VAN LAAR. Daarna riep de stuurman dat ze meer brandhout moest hebben en de hele bemanning ging aan het werk en sleepte al het goede drijf hout aan van de oevers van het eiland en stapelde dat op in het kamp. vlak bij de andere stapel, die er achtergelaten was. Toen ze dat gedaan hadden waren ze moe cn gingen ze naar de Uitkijkpost om naar dc boten te kijken die over het meer voeren en namen te geven aan alle plekjes op het eiland. Daar was natuurlijk in de eerste plaats de Uitkijkpost zelf. onder de hoge boom. Verder had je de Landings plaats. de Haven, de Westkust en het Kamp. Verder waren er de plaatsen die ze van het eiland af konden zien. Je had Dariën. de Woonschipbaai. de Baai van Dixon (die naam lieten ze weer varen en in plaats daarvan noemden ze het de Haaienbaai. naar de grote vis die Rutger er bijna gevangen had) en het Aalscholverseiland. Heel ver weg in het Zuiden was de Zuid pool. Ver weg in het Noorden, voor bij Rio. was de Noordpool. Zij kon den het niet eens worden over een naam van hun eigen eiland. Ze dachten over Zwaluwen-eiland. Wal kereiland. Grote Boomeiland, maar zii werden verontrust door de ge dachte aan de haard die ze er ge vonden hadden en die ze nu ge bruikten en aan de keurige stapel hout die zij om de een of andere reden niet graag wilden gebruiken. Misschien had het eiland al een prachtige naam Dat kwam er niet op aan voor plaatsen als Dariën of Rio. maar ze beseften dat het daar voor het eiland zelf wel op aan kwam. Ondertussen keken ze om beur ten door de kijker naar het sche- penverkeer od het meer. Je had er de grote stoomboten, die van hef ene einde naar het andere voe ren. Als er een stoomboot voorbij ging keken zij hoe de golfslag ver liep en hoorden ze hoe het water tegen de oever sloee Verder waren er de motorboten. En ook zaten er mensen te vissen in roeiboten. Ei- waren ook zeiljachten maar niet veel. Maar al deze vaartuigen, stoomboten, motorboten, jachten en roeiboten, waren veel groter dan de Zwaluw en werden beschouwd als vaartuigen van inboorlingen. Op de derde dag van hun ver blijf op het eiland zagen zij een scheepje da» ongeveer zo groot was als de Zwaluw uit de richting van Dariën komen aanlaveren en in de Woonschipbaai verdwijnen. Het zal een uur of elf in de morgen zijn geweest op de derde dag toen de hele bemanning van de Zwaluw zich op de Uitkijkpost bevond op de Noordkant van het eiland. De stuurman naaide een knoop aan het overhemd van de scheepsjongen en doordat de scheepsjongen er zelf in zat vond ze het tamelijk moeilijk. De kapitein was in de weer met een stuk touw en probeerde een paar van de kno pen uit het ..Handboek voor zee lied-en". Matroos Tittic lag voor over op de heideplanten en keek nu en dan door de verrekijker naar de met bomen begroeide punt waar achter de Woonschipbaai en het woonschip van de vroegere zeerover lagen. ..Hij is er nog in", zei hij. Er klonk een luide knal en zij zagen e*?n rookwolkje boven de bomen uitkomen. Ze sprongen allemaal op. ..Ze zijn vast aan het vechten met de zeerover", zei Tittie. „Ik heb je toch gezegd, dat hij een kanon had", zei Rutger, die spartelde in de handen van de stuurman. „Laten we gaan helpen" zei Tittie. Juist op dat ogenblik schoot er een klei ne zeilboot achter de punt vandaan. De boot was ongeveer even groot als de Zwaluw maar had een wit zeil in plaats van een bruin Hij voer scherp tegen de Zuidwesten wind in. De kleine boot zeilde dwars over het meer en kwam toen weer terug en voer bijna regelrecht op het eiland aan „Er zitten twee jongens in", zei Tittie. „Meisjes", zei Jan, die de kijker had- Toen het bootje aan de andere kant van het meer was. kon de bemanning van de Zwaluw niet meer zien. wat er precies gebeurde, maar zij hielden de boot zo scherp mogelijk in het oog en losten elkaar af aan de kijker. Het was een kleine gever niste jol met een middenzwaard. „Daarom zeilden ze scherper tegen de wind in dan wij", zei Jan. „of- Ajfz&to- schoon de Zwaluw het ook goed kan", voegde hij er bij. uit trouw tegenover zijn schip. In het bootje zaten twee meis jes; het ene stuurde, het andere zsl op de middenbank. Ze leken sprekend op elkaar. Ze hadden al lebei een rood gebreid mutsje op. bruine blouses en blauwe broekjes aan, maar geen kousen. Ze stuur den recht op het eiland af. „Allemaal gaan liggen", zei ka pitein Jan. „We weten niet of het vrienden of vijanden zijn." Rutger, wiens knoop nu vastge naaid was. liet zich op zijn buik vallen. Tittie en Suze ook Kapi tein Jan legde de kijker over de rand van de rots, zodat hij er door kon kijken, terwijl zijn hoofd ver borgen was achter een struikje hei. „Ik kan de naam lezen," zei hij. „A-M am, A-Z az, O-N-E Amazone." De anderen die in de hei lagen verborgen, keken er over heen zo ver zij durfden De boot kwam steeds dichterbij. Het meisje dat stuurde (zij konden nu zien, dat het dc grootste van de twee was) trok iets onder de achtersteven van daan. De andere pakte het aan en ging naar voren en was ergens mee bezig aan de mast. Plotseling wendde de „Amazone", die nu ongeveer twintig meter van bet eiland vandaan was, de steven. Zij hoorden het meisje dat stuur de zeggen: „Klaar!" en zagen het andere wegduiken om het zeil over zich heen te laten gaan. Toen Vit het Engels vertaald door Jac. v. d. Ster kwam ze onmiddellijk weer over eind en had een paar touwen in haar handen. Zij begon die in te pabnen cn aan do mast ging een kleine vlaggestok omhoog. „Ze hijsen een vlag." zei Jan. De kleine vlaggestok richtte zich op aan de top van de mast en een driehoekige vlag wapperde in de wind. Tittie haalde diep adem. „Het iszei zij. De vlag, die in die wind wap perde aan het topje van de mast van de kleine boot, was zwart, er stonden een doodskop en twee ge kruiste beenderen op. De vier op het eiland staarden elkander aan. Kapitein Jan was de eerste die sprak. „Rutger blijft hier," zei hij. De stuurman bewaakt de landings plaats. Tittie bewaakt de west kant. Ik de haven. Niemand laat zich zien. Waarschijnlijk hebben ze ons nog niet gezien. Wacht tot ze weer van ons af laveren en dan gaan we allemaal naar onze pos ten. Als we ons nu bewogen zou den "ze ons kunnen zien." De „Amazone" was nu halver wege het meer. „Nu!" zei Jan en het drietal liet Rutger achter en sloop van de uit kijkpost naar het kamp. Suze kroop achter een bosje vlak bij de lan dingsplaats. Tittie kroop door het struikgewas tot zij boven de steile rots. die langs dc westkust van het eiland liep, kon uitkijken. Jan haasttte zich onder de bomen door totdat hij bij de haven kwam. Daar vond hij een plekje vanwaar hij kon uitkijken zonder gezien te worden. Hij liet de mast van Dc Zwaluw" neer, om te zorgen dat die niet zichtbaar was over de rot sen heen en kroop toen weg en wachtte. Tittie Mg meer van wat er ge beurde dan de anderen en het was nog maar erg weinig. De Ama zone" zeilde om dc zuidkant van het eiland heen. Tittie volgde de boot met haar blik totdat hij ach ter dc bomen verdween. Jan zag hem maar een ogenblik toen zij voorbijvoer lsngs de opening in de rotsen. Toen zag hij hem helemaal niet meer. Hij hoorde stemmen niet ver van zich vandaan, maar durfde zich niet te bewegen uit vrees dat hij zou worden gezien. Kort daarop hoorde hij de stem men verder weg. in de buurt van de landingsplaats. Hij ging haastig terug om Suze te helpen Maar Suze had ze maar even door de bomen heen gezien, toen ze voorbijvoeren. Zij hadden in het geheel niet stilgehouden. Snel zeilend voor dc wind waren zij tussen het eiland en het vasteland doorgeschoten en waren ze al ten noorden van het eiland en zeilden nu regelrecht in de richting van de Woonschipbaai Suze en Jan haastten zich samen naar de uit kijkpost. waar Rutger. trappelend van opwinding, in de hei lag en de „Amazone", die al kleiner en kleiner werd. nakeek. (Wordt vervolgd) Onze puzzle-redacteur heeft zelf ook weer de smaak te pakken van kruiswoordraadsels. Hij heeft er dan ook, voor deze eerste Zaterdag in het nieuwe jaar. weer een samenge steld. Gemakkelijk heeft hij het U niet gemaakt, maardat zoudt U niet eens willen. Een goede puzzle cist wat denkwerk, nietwaar! HORIZONTAAL: 1. Als voorvoeg- sel kan dit woord „olie" krijgen, 4. Gratis; 12. De eerste vrouw; 13. Onoverwinnelijke vloot; 14. Deel van de bijbel; 15. Zangnoot; 16. Aanwijzend voornaamwoord; 17. Voor; 18. Hevig, 20. Gezongen vers; 21 Tweewielig rijtuig; 22. Dwaas; 23. Ijzerhoudende grond; 24. Kle dingstuk; 25 Traag; 27. Voordeel: 29. Bedrag. 32 Vruchtennat; 35. In orde; 37. Schim; 39 Maatstaf; 41. Sporeplant. 43. Kerkgebruik; 45. Mannetjesschaap; 46. Zuivelproduct; 48. Een der Cycladen; 50. Voorzet sel. 51. Woonschip; 53. Zachtzure appel. 55. Boom: 56. Ringvormig koraaleiland; 59. Telwoord; 60. Slag plank; 62. Aangeslotene bij een ver eniging; 64. Hard vet. 66. Bood schapper; 67. Losse steen: 68. Ge wicht; 69 Stuur; 70. Persoonlijk voornaamwoord; 71. Legerrang (afk.); 72. Tuingereedschap; 71 Ri vier in Engeland; 75. Schilderachtig; 76. Loot VERTICAAL: 1. Schade doen; 2. Op alle plaatsen; 3. Familielid: 4. Losplaats; 5. Bandeloos feest; 6. Vet te stof; 7 Deel van het gebit. 8. Plaats in Gelderland; 9 Bergplaats; 10. Streek; 11. Damp van kokend water; 17. Bergengtc; 19. Hoeveel heid; 20 Schaduw van gebladerte: 21. Duivel; 24. Vlecsnat; 26. Ge zichtsorgaan; 28. Leesteken; 30. Dienstbode; 31. Herfstbloem; 33. Stoot. 34. Vat met hengsel. 36. Melkgevend dier; 38. Fijn gazen weefsel; 40 Knaagdier; 42 Blad groente; 44 Muziekstuk; 47. Smalle diepe inham; 49. Tcnnisterm: 52. Deel van het gelaat; 54. Vertaler; 57. Onwaarheid spreken: 58. Glazen klok; 59. Boom; 60. Straf; 61. Ver zoekschrift; 63. Leefregel: 65. Tegen overgestelde van Hor. 17; 66. Land bouwer; 69 Rivier (Spaans); 72. Greenwich Time (afk 73. Gods dienst; 74. Lidwoord. Oplossing: Kruiswoord raadsel met een wens": HORIZONTAAL' 1. aks: 4. neon: 8. kano; 15. basalt; 16. sas; 17. es; 18. al; 19. el; 28. larve 29. rumoer; 30. kaden. 31. wel. 32. ter; 33. edel; 35. ra; 39. kavel; 40. celen; 42. bg, 44 Ruhr; 46. narwal; 49. uit; 51. baal, 56. toernooi; 57. eter; 58. eens; 59. taal. VERTICAAL: 2. kwal. 3. sijs; 4. Nel; 5, enteren; 6. os. 7 Nes; 8. kus; 9 a.e10. nec7 11 ons; 13. wanorde; 14. nabouwen: 15. bal; 20. LS. 21. odol; 22 vaat; 23. overnach ten; 24 p.r25. emelt: 26. i.e., 27. graan; 28. LK. 33 egel; 34 delen; 35. re; 37. ever. 38. id41. nabij, 42. balies; 43. ijl; 44 ruwen; 45. uiers; 47 rafel; 48 watt; 50. knot; 52. toe; 53. e.o.; 54. via, 55. gr. 56. te Dc wens luidt: „Wij wensen u een voorspoedig ncpcntientuieecn- vijftig." Advertentie (I. M.) Ij ZONDAG 6 JANUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. V.A.R.A 8 Nieuws: 8.18 Gramo- foonmuziek; 8.35 Voor het platteland: 8 45 Orgelspel: 9.02 Sportmededollngcn; 9.05 Gramofoonmuziek. 9.45 „Geestelijk leven", causerie; 10.— Vocaal dubbel- k wart et; 10 15 Boekbespreking; 10 45 Lichte muziek; 1115 Cabaret; AVRO' 12.— Disco-causerie; 12.40 Voor dc jeugd; 12.50 Marine Kapel; 13.— Nieuws en weekoverzicht; 13.05 Medelmgcn of gramofoonmuziek; 13.10 „New York calling"; 13.15 Orkestconcert: 13.50 ..Even afrekenen. Heren!"; 14— Gramofoon muziek; 14.05 „Ontvangst in de ronde zaal"; 14.30 Kamerorkest, koor en solis ten; 15.30 Fllmpraatjc; 15 45 Orgelspel; 16— Discogram; 16.30 Sportrevue; V.A. R.A.' 17.— Amusementsmuziek; 1725 Monus. de man van dc maan", hoor spel voor dc jeugd; 17.45 Pianospel; 17.55 Sportjournaal; 18 15 Nieuws en sport uitslagen; VPRO.' 18 30 Doopsgezinde kerkdienst. I.K OR.: 19.Klnderdienst; 19 35 Bijbelvertelling. A.V.R.O.: 20.— Nieuws; 20.05 Weekoverzicht; 20 15 Om roeporkest en solist, 21.20 A V R O.-al lerlei; 21.25 Hersengymnastiek, 21.50 Amusementsmuziek: 22 20 Gramofoon muziek; 22-30 Cabaret. 23.— Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.45 tot 24.— Gramo. loonmuzick. HILVERSUM II, 298 m. K.R.O.- 8.Nieuws en weerberich ten; 8 15 Gramofoonmuziek: 8 25 Hoog mis. N.C.R.V.: 9.30 Nieuws cn water standen; 9.45 Gewijde muziek: 10 Gereformeerde kerkdienst; 11.30 Om roeporkest; 12— Liturgische muziek. K J7 O. 12.15 Apologie; 12.35 Gramofoon muziek; 12.40 Amusementsmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws, weerberich ten en Katholiek nieuws. 13 10 Lunch concert; 13.45 ,.Uit het Boek der Boe ken". 14.— Cello en plano. 14 30 Con certgebouworkest. koor cn solisten (in de pauze „Dc Wandschildering cau serie en gramofoonmuziek): 16 40 Gewij de muziek; I.K O.R.: 17 „Bij hot be gin van het nieuwe jaar". toespraak door Zijne Excellentie ror H. Mulderije; 17.10 Ned. Herv. kerkdienst. 18.15 Zang- dienst. N.C.R V 19.Gramofoonmu ziek; 19.15 „Zeven stemmen uit het Nieuwe Testament", causerie; 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerberich ten KRO.: 19.45 „Hand in hand", ge varieerd programma In samenwerking met het N.IR.; 2130 Actualiteiten; 2140 Promenade orkest; 22 40 .Kerstviering in de Oekraïne"; 23.Nieuws; 23.15 Kcrsteantate. 23.45 tot 24.Gramofoon muziek. ENGELAND B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 m. 12.— Kerkdienst; 12.30 Theaterorkest; 13.Twintig vragen. 13.30 Verzoek programma. 14 30 Causerie. 14.45 Geva rieerd programma; 15-15 Quiz; 15.45 In terviews en gramofoonmuziek; 17.Ge varieerd programma; 17.30 Voor dc vrouw; 18— Hoorspel met muziek; 18 30 Gramofoonmuziek: 19.— Vragcn- beantwoording; 19 30 Gevarieerd pro gramma; 20 Nieuws en radiojournaal: 20.30 Gevarieerde muziek; 21.30 Voor de jeugd, 22.Gevarieerde muziek; 23.— Nieuws. 23 15 Planorecital; 23.30 Chris telijke hymnes, hun muziek en hun be tekenis: 2345 Orgelspel. 0.15 Meisjes koor. viool, cello, plano, orgel en voor dracht; 0.56 tot 1.Nieuws. MAANDAG 7 JANUARI 1952 IÏILVKRSUM I. 402 m VARA; 7.— Nws. 7 15 Ochtendgymn. 7.30 Zendcrsluiting. 9.Nws en weer berichten. 9.12 Gram. muziek. (9.30—9 35 Waterst 9.50 Voor de vrouw. VPRO; 10.Voor de oude dag. causerie. 10.05 Morgenwijding VARA 10 20 Voor de kleuters. 10.40 Voor de zieken. 11.40 So praan cn piano. 12— Gram. muz. 12.15 Accordconmuz. (12.30 Land- 'cn tuin- bouwmed.12 33—12 38 Voor het platte land). 13Nws. 13.15 Vóór de midden stand 13.20 Dansmuz. 13.45 Gram. muz. 14— Voor de vrouw. 14.15 Radio Philh. Sextet. 14 45 Boven de Zestig. 15.15 Gr. muz 16.— Voor dc jeugd. 16 30 Zender- sluiting 18 Nws. 18 15 Militair com mentaar. 18 25 VARA-varla. 1830 Me- tropole orkest en solist 18 50 Reg. uitz.: dr N. Debrot: Nieuwjaarscauserie. 19 (Advertentie LM.) hei verend bin- u3ar 'AAR ook de deklaag ONVERSLIJTBAAR GARANTIE Parlementair overz. 19 15 Viool en plano. 19.45 Reg. ultz dx K. Harisuykcr. Voor zichtigheid met bestrijdingsmiddelen. 20.— Nws 20.05 Act. 20.15 Politiekapcl. 20 45 Toeval in drievoud, hoorspel 21 15 Amusementsmuz. 2145 Het onderwijs- congres van dc Partij van de Arbeid, nabeschouwing 22Radio Philh. Ork. en solist. 23.— Nws 23 15 Sor. nws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.45 tot 24 Gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. NCRV 7. —Nws 7 10 Sportultsl, 7 15 Een woord voor de dag. "30 Zender- sluiting 9 Nv.s en weerber 9 10 Voor de zieken. 9.30 Famillocomp. 10.05 Orgel spel. 1030 Morgendienst 11.Bas-bari ton en plano 1125 Amusementsmuziek. 12 15 Gr muz. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tulnbouwmed. 12.33 Orgel, all en hobo. 12.59 Klokgelui. 13.— Nws. 13.15 Mandolincmuz. 13.45 Gr. muz. 14.— Schoolradio 14.35 Gr. muz. 14.45 Voor de vrouw 15.18 Trompet en plano. 15 30 Kamerkoor. 16Bijbellezing. 16 30 Zendersluiting. 18.— Nws. 18.15 Sport- praatje. 18 25 Voor de mannen in griji groen en blauw, causerie. 18 30 Orato riumver. 19.Volk en staat, causerie. 19.15 Engelse les 19.30 Gr. muz. 19 40 Radiokrant. 20Nws en weerber. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Salonork. 20.45 Con- ccrtgcbouwork 21 20 Dc Amourette van Catharina D Orleans, hoorspel; 2150 Gr muz. 22.20 Wie waren uw voor ouders causerie 22.30 Vocaal cns. 22.45 Avondoverdenking. 23.— Nws. 23.15 en 23.50 tot 24 Gr muz. ENGELAND B.B.C. Licht Programme. 1509 en 247 m- 12.— Mrs Dale's dagboek 12.15 Llcht« muz. 12.45 Voordr. 13.— Versterkt Re vue ork. cn soliste. 13.30 BBC Welsh Orch. 14 15 Voor de kinderen. 11 45 Voor de kleuters. 15,Voor de vrouw. 16 Instr. trio cn solisten. 16.30 Voor de sol daten 16 45 Lichte muz. 17.15 Mrs Dale's dagboek 17.30 Hoorspel. 19Orgelspel. 19.15 Voor de jeugd. 19.45 Hoorspel. 20 Nws cn radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Wedstrijd tussen Jongens- en meisjes scholen. 21.Focus on Treasure. 21.30 Hoorspel. 22.— Gevar. prop. 23.— Nws. 23.15 Act 23 20 Dansmuz. 21.Voordr. 0.15 Orkestconc. 0.56 tot 1 Nws. door EDWARD HOPE Een derde stem was kalmer: Maak je niet zo druk. jongetje. We hebben al meer dan vijftig foto's gemaakt. Wat geeft het nou als we er nóg een paar maken Dat heeft toch geen zin!" „Probeer dat dan maar eens. Dan timmer ik jullie de hele kamer aoor!" De rector vond dat een geschikt moment om binnen te treden. Dc kamer was stampvol en rokerig. Midden in de kamer stond een lange jongeman: Charles Janev.ay, de man van de roeiploeg. Die stond met dc armen over elkaar en had de kin strijdvaardig naar voren ge stoken. Er waren nóg twee jonge lui. die de rector herkende: Geor ge Payne en Howard Laval (erc- studenten nota bene!). In een hoek zat nog een jongeman, vastgebon den, en met een gezicht alsof de hele boel hem erg verveelde. Er stonden nog drie mannen tegen de muur. Een ervan hield een camera opJaneway gericht, de ander hield iets hoog boven zijn hoofd. De der de stond tussen hen in met rode kleurtjes van opwinding. Op de sofa zat een meisje met kort geknipt haar. Vlak boven haar hing een vlaggetje met oranje let ters- Princeton. Ze had haar rok tot iets boven de knie opgetrokken en poseerde kennelijk. Vlak bij het raam stond de ver drietige jongeman uit Vermont die bij hem was gekomen met dat \erhaal over z'n vermiste meisje. „Mag ik vragen. begon de rector op zijn vragerigste toon. Janeway schrompelde ineen. La- val en Payne werden groen Andy Yurka liet zijn arm met de flits lamp zakken. Gus McNeal sprak het eerst ..Dat zou ik ook willen vragen." lachte hij. „Ik heet McNeal. V/ie is U?" De studenten rilden van afschuw over zoveel insubordinatie „Ik ben de rector magnificus." „Is dat mannetje de baas hier?", vroeg de man met de camera. „Ha. fijn!", zei McNeal. ,.U is juist degene die we zoeken Heeft Larry Garfield U gevonden?" „U weet." zei de rector ijzig, „dat U hier op verboden terrein bent? U is ernstig in overtreding. Dit is privé-grond Gus McNeal fluisterde wat. De anderen fluisterden terug en gin gen een paar passen opzij. „Ja!!" riep iemand. Er was een klik en een verblindend licht De man van United Press verwisselde de plaat op zijn toestel De rector kreeg dikke aderen op znjj voorhoofd; hij knarsetandde. „Wilt U ogenblikkelijk het Uni versiteitsterrein verlaten? Nu! Allemaal, behalve de studenten „Hoor nu eens. meneer de rec tor," zei Gus McNeal, „we willen niet met U redetwisten, maar. kijk, we zijn hier nog niet klaar. We moeten nog „Gaat U NU weg. meneer, of niet?" „Om de waarheid te zeggen; NEE!" „Dan roep ik de politie!", schreeuwde de rector woedend. „De studenten gaan onmiddellijk met mij naar een andere kamer, waar we de zaak kunnen bespreken zon der dezezonder aeze inbre kers." ,.Ja meneer." zei Janeway vaag. De drie studenten liepen de kamer uit alsof ze op weg waren naar een begrafenis. „Als je me los laat," zei Mugg Schnitzel onverwacht, „dan sla ik je hersens in." O ja? Tjonge, wat een held ben jij ineens." zei McNeal „pas maar op dat de rector je niet te pakken krijgt." Op de trap kwam de rector een kleine man tegen. „Is U de con cierge hier," vroeg hij streng. „Ja. meneer" „Ga onmiddellijk naar de politie en haal zoveel agenten als je mee kunt krijgen. Er moeten hier oon paar mensen worden gearresteerd „Jjja, meneer." zei de verbouwe reerde concierge. „onmiddellijk, meneer." En hij liep mompelend de trap af. Juist toen Mldge boven aan de trap kwam. ging de deur van Buzz Jones' kamer open. Er kwam een meisje naar buiten die nog tegen mensen binnen sprak „Het duurt maar één seconde." zei ze. „ik ben zó weer verkleed. Ik weet nu hoe dat gaat.. Curly sloot de deur en draaide zich om. Ze keek Midge verbaasd aan. „Luister eens even." zei Midge. „Ik ben een vriendin van Paul Lawton en ik wilde vragen...." „Zo!", zei Curly woedend, „JU bent een vriendin van die knul! Mooi. Je mèg van me! Als Je hem ziet kan je hem zeggen dat ik zijn ogen uitkrab. Hij moest maar ccna naar een school gaan waar ze hem leren wat het verschil is tussen een fatsoenlijk meisje en eh en het type waar hij me voor versleet. Omdat hij me een beetje hielp dacht hij dat hij. Midge zag er uit of ze een klap in haar gezicht had gekregen „Minmaar.wwat heeft hij dan gedaan. vroeg ze stamelend. Curly liep langs haar heen Boven aan de trap draaide ze zich nog even om. Alle woede die ze tegen Paul niet had kunnen uitspreken klonk nu in haar stem. „Wat hij deed....? Genoég, zou lk zeggen Zat!" Ze draaide zich om en liep de trap af. Midge stond nog doodstil toen ze de deur beneden hoorde dichtslaan. Ze knipperde even met haar ogen en ging toen ook de trap af. Lang zaam. HOOFDSTUK NEGENTIEN Explosie. Buzz Jones werd wakker met het gevoel dat er iemand in zijn kamer was Het was een onmisken baar gevoel. De deur van zijn slaapkamer sloeg hard dicht, hij hoorde een sleutel in het slot om draaien Het plafond-licht ging als een schijnwerper branden. Paul!" Lawton stond bij de deur, do grijze hoed diep in zijn ogen, zijn gezicht vertrokken „Doe alsjeblieft die millioen-watt lamp uit Wc hebben fijne schemer lampjes hier" „Kom je bed uit!", zei Paul met schorre stem. „Je bent toevallig toch niet dron ken?" „Kom d'r uit, zeg ik!!"' De bezoeker gooide theatraal zijn hoed op de grond, knoopte zijn jas en zijn jasje los en liet die naast de hoed op dc grond vallen. Buzz ging rechtop in bed zitten. „KOM D'R UIT!!" Waarom." informeerde Buzz, „ik ben invalide zeggen ze. Elke avond om tien uur naar bed. tegen de middag opstaan. Versterkende mid delen „Invalide! Huh!Als ik met je klaar ben; dan ben je een invali de voor drie maanden....!" Er werd geklopt. Beschaafd. „Ga weg"', zei Paul rtiw tegen de deur. En tegen Buzz; „Dat is die grap pige butler van jou. Hij probeerde me tegen te houden. Ik moest hem opsluiten." (Wordt vervolgd.)

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7