Duitse neo-nazi s dromen van een „Vierde Rijk" Wat wil de SRP? V.S. hebben vele zaken: automaten voor r Stijgende belangstelling voor muziek in de V.S. Hongaarse „vredeslening verraadt gebrek tL EOE DE MARKEN I BERLIJN ROLLEN Conferentie over Zuid-Oost-Azië China beschuldigt V S van bombarderen van Mandsjoerije Biiigiipsg Soep taart koffie Zone-grens riep monetaire warboel in het leven 4 Dinsdag 3 Januari HOE de SRP zich de radica le verandering van de bondsrepubliek denkt, kan men het best karakteriseren met de woorden van een voor aanstaand partijman: „Hoewel de SRP geen navolging is van de NSDAP, kunt u het goede van de NSDAP ook bij ons vin den" en zijn toehoorders, reeds lang uit hun functie ontheven gouwleiders, knikten instem mend. „De hoofdzaak is dat de idee blijft behouden," merkte een hunner onder bijval van de anderen op. Uit redevoeringen en artikelen van Dorls kan men te weten ko men. dat hij het goede uit de NSDAP in het aangekondigde „Vierde Rijk" in practijk wil bren gen. Men kan Dorls vergelijken met zijn vroegere leider Otto Stras- ser (de man die in 1930 met Hit- Ier brak. uit de NSDAP werd ge stoten en toen het „Zwarte Front" vormde.) Deze schreef in 1932 in zijn partij-orgaan: „Wij zijn in ze kere zin helemaal opnieuw be gonnen. De gezamenlijke strijdmid delen der NSDAP waren niet meer tu gebruikenStrasser wilde de Duitse revolutie redden. Dorls beschouwt zich eveneens als revo- lutionnair, maar hij is niet zo be kend als Strasser. die thans in Canada woont en wie de locgang tot West-Duitsland is ontzegd. Maar zoveel te heftiger roert Dorls de wervingstrom en Otto Ernst Remer, die sedert Pinksteren 1949 met hem mee door Duitsland trekt, slaat dapper mee. Dat een rechtgeaard revolution- nair-nationalist er ook een filosofi sche theorie op na moet houden, is bekend. Meestal is zo'n theorie niet erg oorspronkelijk en op de onmogelijkste manier uit verschil lende systemen in elkaar gezet. Vaak is het dan ook een vreemd mengsel, waarin van alles van het occultisme tot aan het Leninis me toe is te vinden. De theorie geeft ook verschillende periodes aan. Zo kent Dorls de revolutie periode en het tijdperk van de uitputting. Volgens hem bevindt Duitsland zich sinds 1945 in de laatstgenoemde periode en daar om moeten er nieuwe krachten worden opgedaan voor de komende revolutionnaire periode, dat wil zeggen, voor het „Vierde Rijk", dat een eind zal maken aan de huidige situatie onder de Bonds republiek. Evenals na de eerste wereldoorlog moet bovenal de Duitse frontgeneratie worden be reikt. Maar daarvan hebben de soldatenbonden in de eerste "plaats de opnieuw opgerichte Stahlhelm-organisatie zich meester gemaakt en Dorls moet zich, of hij wil of niet, bezighou den met de gouwleiders en de partijgenoten van Hitler, die hij wil verlossen van hun verantwoor delijkheid voor wat is gebeurd, omdat zij slechts het slachtoffer zijn geweest van hun revolution naire periode.... Pruisische gedachten ZIJN medewerkers winden er evenmin doekjes om. De voor malige algemene secretaris van de SRP, Kniggendorf, die inmiddels wegens oplichting is geschorst, heeft niet zoals Dorls, een symbo lische bruine das nodig. Zijn eisen verraden zijn afkomst: De Duitse staatsvorm moet een democratie met Pruisische gedachten zijn. die voldoende ruimte laat voor het autoriteit^ en leidersbeginsel. De Wil van de enkeling betekent niets, de wil van de gemeenschap alles. Evenals op het exercitieveld „moet de persoonlijke vrijheid ophouden waar de gehoorzaamheid begint." Neder-Saksen. waar de SRP het meeste succes had. wordt als nieuw centrum van de Pruisische orde beschouwd. Bij autoritaire partijen hebben de programma's slechts dialectische betekenis. Het program van de SRP geeft „elck wat wils en zal. zoals Dorls te kennen heeft gegeven, steeds zo zijn opgesteld, dat men de SRP met democrati sche middelen nooit „m de wielen kan rijden" De SRP wil „op een wettige manier aan de macht komen". Ten opzichte van dringende poli tieke problemen in het binnenland (zoals het vraagstuk der vluchte lingen. evenwicht tussen uitgaven en inkomsten enz.) bepaalt de SRP in feite nauwelijks haar houding. Deze problemen zullen „historisch worden opgelost" wanneer men maar eenmaal aan de macht is. In de strijd tegen het bolsjewis me ziet de SRP zich als avant- garde. Maar in Bad Harzburg, waar communisten en nat ionaal- bolsjewisten elkaar ontmoetten en telegrammen ter begroeting voor de Pinksterbijeenkomst van de FDJ in 1950 opstelden, werd de SRP met welwillende belangstelling gadegeslagen. De politiek van de communistische partij, die vele kanten uit kan en de oude be trekkingen tussen communisten en „Duitse Leninisten", zoals de radi cale revolutionnaire nationalisten vaak werden genoemd, brengen beide groeperingen gemakkelijk bij elkaar. Ook de principiële opvat tingen der SRP kunnen de com munisten er toe brengen, in deze partij een bondgenoot te zien in het „Nationale Front" Behalve de GEEN verstandig mens zal hebben verwacht, dat met de plotse linge verdwijning van Hitier elk spoor van liet nationaal-socia- lisme uit de wereld was geholpen. Het wegvallen van de leider brak weliswaar de kracht van de beweging en verstoorde de eenheid, ge symboliseerd in het Eén rijk, één volk. één leider", maar dicht onder de oppervlakte bleef bij velen iets sluimeren van de heilloze beginselen. Het kon dan ook nauwelijks verwondering ivekken, dat neo-nazistische groeperingen actief werden toen bleek dat de Wes telijke geallieerden in Duitsland geen politiek van vergelding, doch van verzoening volgden. Verschillende figuren van twijfelachtige herkomst vonden een door de omstandigheden goed-voorbereid ar beidsveld en het ontstaan van een aanzienlijk aantal splintergroe peringen met zeer duidelijke nazistische tendenzen was het gevolg. Dat er geen krachtige groep ontstond, was waarschijnlijk te danken aan het feit dat geen der nieuwe „leiders" een man van werkelijk formaat was. De groep die hel meeste succes had was wel de „Socialistische Rijkspartij" (SRP), die tijdens de recente parlementsverkiezingen in Neder-Saksen op zestien en in Bremen op acht zetels beslag wist te leggen. Dit resultaat was voornamelijk het werk van ex- generaal Otto Remer en de uit Sudetenland afkomstige dr Fritz Dorls. Vooral eerstgenoemde vóór 20 Juli 1944 als majoor nog maar een kleine man in Hitlers grote leger, wiens ster echter na dien spoedig rees door zijn aandeel in het onderdrukken van de tegen Hitier gerichte samenzwe ring vond bij de plattelands bevolking van Neder-Saksen een willig gehoor eft de uitslag in Breinen heeft aangetoond dat hij ook in de stedelijke ge bieden een grote aanhang heeft. Wat wil nu de SRP? Is het 'n getrouwe afspiegeling van Hit- Iers beweging en is haar suc ces even bedenkelijk als dat van haar voorgangster in de dertiger jaren? Een bijzondere correspondent zal u in het on- derstaandc artikel inlichten over de positie en het streven van de SRP. Ivorea-vrijwilligers uit Suriname in ons land DEN HAAG Maandag zijn per vliegtuig uit Suriname, via Curagao, op Schiphol 23 Surinamers aangeko men. die zich in Suriname als vrij williger voor Korea hebben opge geven. Zij vormen de eerste groep van de Surinamers, die zich in 1951 in Suriname voor uitzending naar Korea hebben aangemeld. LONDEN. Volgende week wordt in Washington een Ameri kaansBritsFranse militaire con ferentie over Zuid-Oost-Azië ge houden. De conferentie zal volgen op de besprekingen tussen, presi dent Truman en premier Churchill. Gen. Juin zal de leiding van de Franse delegatie hebben. Dit is een gevolg van de ziekte van gen. De Lattre de Tassigny. de Hoge Com missaris en militaire commandant in Indo-China. De conferentie is een vervolg van die, welke in Mei te Singapore tus sen Franse, Britse en Amerikaanse functionarissen gehouden is. HONGKONG. Het commu nistische persbureau „Nieuw Chi na" verklaart dat in de laatste week van December Amerikaanse vliegtuigen „herhaaldelijk" Mand sjoerije zijn binnengevlogen. Op 26 December heeft een vij andelijk vliegtuig vier bommen bij twee dorpen geworpen. Het zelfde vliegtuig vloog laag en wierp later een lichtfakkel uit. Voorts heeft volgens „Nieuw China" een vijandelijke bommen werper op 31 December een bom geworpen op Wentsjialoe. Eerder had het vliegtuig een bom gewor pen bij Tatoenkow en deze plaats beschoten. Zondag zouden acht Amerikaanse vliegtuigen elf bom men op het station van Tsjian in Noord-West-China hebben gewor pen. Bij al deze incidenten zou den, volgens „Nieuw China", Chi nese burgers zijn gewond en schade zijn aangericht. ZIJ LEEFDEN LANG EN GELUKKIG Poolse uit Broek in Waterland door molen van het recht Om uitwijzing te voorkomen huwelijk op valse gegevens laten registreren AMSTERDAM. Een 21-Jarige Nederlandse jongen keerde in 1945 met een Pools meisje terug uit Duitsland. „Ik ben met haar getrouwd', be weerde hij, maar kon dit zijn ouders, die weinig met het meisje waren ingenomen, niet met „papieren" bewijzen. Inmiddels werden stappen ge daan om het vrouwtje als ongewenste vreemdelinge over de grens te zetten. „Ik ben in Frankfurt met haar getrouwd, maar ben m'n papieren bij bombardementen kwijt geraakt. De „twee Nederlandse getuigen bij het huwelijk kunnen dat bewijzen," vertelde de jongeman aan de gemeen tesecretaris van Broek in Waterland, zijn geboorteplaats. De gemeente secretaris raadde hem aan een authentieke notariële acte te laten opmaken, met de verklaringen van de getuigen er bij. Op 30 October 1945, dus ruim 6 jaar geleden, vervoegden de jongen en het Poolse meisje zich bij notaris Cock in Monnikendam met twee ka meraden. die samen met hem in Duitsland waren geweest. Zij waren bereid te verklaren, dat het huwelijk In 1951 dertig millioen bezoekers voor muziek en ballet (Van onze corresp. te New York) band te vernemen, dat in dit land •m M--. waar bijna de gehele bevolking tot lyl ET cijfers en statistieken valt veel te bewijzen ofte camoufleren. Dezer dagen echter viel mijn oog op cijfers, die, dunkt mij, velen te denken moeten geven, die klakkeloos blijven beweren, dat Amerika toch eigenlijk maar een cultuurloos land is. Het ging over de „ernstige" mu ziek in de V S. Een onderzoek had aangetoond, dat de officiële concert, zalen en de opera- en ballet-thea ters in 1951 meer dan dertig mil lioen betalende bezoekers hadden getrokken. Daar de symphonie. en grote solisten-concerten, alsmede de opera, en ballet-uitvoeringen bijna overal weken te voren zo goed als uitverkocht zijn, speelt de losse ver koop voor de resterende weken van het jaar in dit getal geen rol van enige betekenis. Onmiddellijk na de oorlog lag het cijfer 30 lager, in 1941 bedroeg het ruim vijftien mil lioen. Interessant is het ook in dit ver- 55 Lage lonen, hoge prijzen en lange rijen voor de winkels (Van een medewerker) De Hongaarse pers beeft de afgelopen weken veer vol gestaan met aan bevelingen voor de „tweede vredcslening", d.w.z. de derde in de rij van grote jaarlijks gcld-afpersings-manoeuvres der regering. Deze zijn geheel volgens Sowjetrussiseh voorbeeld georganiseerd en vormen een middel van de staat, om de meerdere verdienste, die de arbeiders ricb met hogere arbeidsprestaties verschaffen, weer uit hun zak te kloppen. Er worden geregeld lijsten gepubliceerd, waarop de namen voorkomen van de mannen en vrouwen die zich bjj het intekenen op deze lening bij zonder hebben onderscheiden. Achter hun naam staat dan vermeld wat zij verdienen en voor hoeveel zü intekenen. hevige afkeer van Westen past ook eis van de „rijks-socialisten" inzake de neu traliteit van Duitsland in het kader van het program van het Nationale Front. Ongetwijfeld legt de SRP onder het dozijn uitgesproken nationalis tische partijen de meeste activiteit aan de dag. Naar vergaderingen stuurt zij sprekers, die voor geen enkele uitdaging terugschrikken Zu keert zich met al haar felheid tegen de vroegere bestrijders van het regiem van Hitier. Haar radi calisme trok ook de roerigste ele menten van de voor reactionnair uitgekreten Duitse Partij aan. Tezamen met de verbeten natio- naal-socialisten vormen zij de kern van de partij, waarvan het bestuur. Dorls uitgezonderd uit een paar beroepsmilitairen en enkele leden van de SS is samenges'eld Jeucd treft men niet in haar geleden aan Op deze manier komt men te weten, dat een maandsalaris van gemiddeld 500 a 600 Forint zeer goed genoemd wordt (een forint staat gelijk met 32 cent). Een zes tigjarige werkvrouw bij de Kelen- földer textielfabrieken verdient weliswaar slechts 360 forint en mevrouw Pergely, moeder van vijf kinderen en arbeidster bij de bouw van de Donau Ijzerfabrie ken te Dunapentele, de trots van de Hongaarse volksdemocratie, maar 450. Maar een arbeider uit de hoogste arbeiderslaag, de mijn werker Balasz, die het per maand wel tot 800 900 forint brengt, tekende voor 2000 forint in., dat is ongeveer de helft, waarvoor fei telijk in gevangenschap levende ongelukkige bisschop van Csanad, Endre Hamvas, op de lijst voor komt. Of hij hiervan zelfs iets weet. zullen wij in het midden laten. De werkelijke waarde van de lonen valt uit het prijsniveau af te leiden: Aardappelen en huis brandkolen hebben een waarde van zeer schaarse artikelen. Vlees kost 50 forint, een kilo suiker 20 forint en een kilogram meel „slechts" acht forint Cf 2.56). En dan was de oogst dit jaar nog wel meer dan middelmatig goed. Lijdt de gemiddelde Hongaarse burger dus honger? Ja en neen. De boeren op het land niet; die worden wel meer of minder ver zadigd, al is de eentonige, eenzij dige voeding niet aangenaam. Een groot deel der stadsbevolking uci.o..,-wordt in bedrijfskeukens gevoed. het "decadente die hun voorraad ontvangen van horen. De zeepnood is algemeen. Wie iets wil kopen, wat dit ook zij, moet in de rij staan. Voor alle winkels staan rijen. Deze logen straffen het onnozele gepraat der propagandisten en worden daar om hevig bestreden. Niet door een hogere productie, maar door raz zia's onder de wachtende. Lukraak wordt hier en daar iemand gear resteerd en weggeleid. Dit moet er de burgers van afschrikken, in de rij te gaan staan. De Boedapesters weten daar wel raad mee: ze vormen dus geen rij, ze lopen voor de winkels heen en weer en hou den één oogje op de geheime agent, het andere op de winkel deur gericht. Het gcbi-ek aan textiel is hele maal nijpend. Zo nijpend, dat de regering zondebokken nodig heeft. Dat zijn dan de luttele nog over gebleven particuliere textielkoop- lieden. Deze laten al hun familie leden in de rijen slaan waardoor er volgens de regering voor de ar beiders weinig meer over blijft. Dit alles vormt de achtergrond van het drama van de tweede vredeslening. De raming van een milliard forint is aanzienlijk over schreden met een totale inschrij ving van meer dan één en een kwart milliard. Een analyse van dit cijfer verraadt veel over de werkelijkheid m de Hongaarse Volksdemocratie: de 742 millioen inwoners uit de provincie hebben slechts iets meer dan de helft van dit bedrag bijeengebracht; bijna de helft komt op rekening van de 1millioen bewoners van de stad Boedapest. De boeren volharden in hun verzet, hetgeen ook bij deze lening bleek, waarvan zij zich geheel afzijdig hielden. de baseball-fans behoort, ongeveer vijf millioen dollar meer besteed werd voor de entrée's tot concerten en opera dan voor die tot de base- ball-wedstrijden. In 1900 vonden in circa 1000 plaat sen der V.S. eens of vaker per jaar ernstige concerten plaats. Dit aan tal steeg tot 2100. Er zijn thans 200 vaste symphonieorkestcn in het land, of 80 meer dan in 1920. De radio heeft enorm bijgedragen tot deze groeiende belangstelling. De beste orkesten zijn te vinden in de grootste steden, waar de hogere in komsten. vooral uit particuliere bij dragen, hogere salarissen mogelijk maken, zodat men de beste krach ten uit het land voor die ensembles kan engageren. Radio-uitzendingen en gramofoon- opnamen geven die orkesten boven dien een belangrijke financiële ba sis. Maar de culturele betekenis van de orkesten in kleinere steden vait niet te onderschatten. De twee grootste impresario's van de V.S., die hun arbeidsveld voornamelijk vinden in steden van boven 500.000 inwoners, organiseer den in 1951 ruim 8000 concerten. De basis van hun werk wordt gevormu door abonnementen, die recht geven op vier of vijf concerten tegen ecu abonnementsprijs van vijf dollar. Die abonnementen zijn doorgaans vóór de opening van het seizoen uitverkocht- Verrassend is de toenemende be-, langstelling voor kamermuziek, strijkkwartet en kamerorkest-en sembles. Ook in dit opzicht oefende de radio een gunstige culturele pro paganda uit. De inheemse kunstenaars, die vroeger zowel in de orkesten als onder de solisten, verre in de min derheid waren, vormen thans ae absolute meerderheid. Natuurlijk heeft daartoe de immigratie van vele kunstenaars sinds Hitier het hare bijgedragen. Maar men danki dit vooral aan de enorme ontwik keling der Amerikaanse conservato ria. Beziet men dc programma's dan is er weinig verschil te constateren met die der Europese concerten. Europa's scheppende toonkunst heeft ue leiding. Maar waar het concert leven in innerlijke waarde zo snel is gegroeid als in de V.S. en waar de muzikale belangstelling een zo grote factor is geworden, mag men aannemen, dat de toekomst ook voor de scheppende toonkunst nieuwe mogelijkheden inhoudt. in 1944 gesloten was. De notaris maakte de acte op en het meisje mocht in Nederland blijven. Jaren later besloot de Vreemde lingenpolitie naar het geval een on derzoek in te stellen. Al ras bleek, dat het span nimmer in de echt was verbonden. Wegens het opzettelijk laten op nemen van valse gegevens in een notariële acte werd een vervolging tegen het tweetal en de „getuigen" ingesteld. De officier achtte het delict niet zo ernstig, dat hij zijn toestemming tot een wettig huwelijk niet wilde geven. In Augustus 1950 stond de jongen met het Poolse meisje in Broek in Waterland dus werkelijk voor dc ambtenaar van de burger lijke stand, die hem echt in de echt verbond. Bijna een jaar later begon het proces. De Officier bij de Amsterdamse recht bank achtte het tcnlaste gelegde feit, dat door alle vier werd toegegeven, be wezen en eiste geldboeten. Maar veer tien dagen later sprak de rechtbank allen vrij op juridische gronden. De Officier was het hier niet mee eens en tekende hoger beroe- Dinsdag stond het viertal', terecht voor het Amsterdams hof. „Ze zijn nu getrouwd." zcl dent. „en wonen in Broek land Staan ze gunstig beke- „Bijzonder gunstig." antv.-<£ gemeentesecretaris, die als 4 hoord werd. De procureur-generaal cists jongeman twee ueken gevang De drie anderen wenste hij J geldboete van 50 - te zien o;; I Een toevallig in dc zaal advocaat, die zich het lot var. 'y paar aantrok, verzocht het voor de sluiting van de zitttrV alsnog de verdediging op zir- nemen, hetgeen het Hof toe;:- Hij pleitte voor vrijspraak c- W sche gronden. Het Hof zal nu op 21 Jar.; spraak doen. OP het Londcnse vliegvelt de ouders van kapitein Carlsen gearriveerd, die in mouth zullen 'zijn, iuannecr. zoon daar met zijn schip ij binnengebracht. Vader M'J Carlsen wuift vriendelijk lc: naar de fotografen. mi ZO wordt de ..Flying Enter prise" over een afstand van 300 mijl naar Falmouth in Z.W. En geland gesleept. De sleepboot ..Turmoil" (op de voorgrond) en de op haar bakboordszijde lig gende vrachtvaarder bevinden zich niet in eikaars verier, Dc 700 in. lange sleept maakt een hoek van 60 gre met de vaamchting. Op dc tergrond de Amerikaanse tor dojager Keithdie het con; begeleidt. enige reusachtige levensmiddelen- fabrieken Er gaat wel eens zeer groot deel van de Hongaarse land bouwproducten naar de landen van het Oostelijk blok en een zelfs niet onaanzienlijk deel naar het Westen in ruil voor industrie grondstoffen en machinerieën, doch er blijft nog genoeg voedsel van nog genoeg voedsel van min derwaardige kwaliteit over, om deze keukens gaande te houden. De stadsbewoner stopt zich daar de maag vol met vet- en kool hydraten. maar geeft natuurlijk al het geld. waarover hij beschikt, uit, om 's avonds thuis wat op tafel te hebben. Het is dus een kwestie van opvatting of men de uitdrukking hongerlijden voor deze toestand te sterk vindt of niet. Verbruiksgoederen-van-elke-dag odr» j j z ij n er eenvoudig niet, zoals pot- De SRr denkt geschiedenis i0^en en naalden, ansichtkaarten, te maken. Maar de geschiede-1 stof voor kleding, leren schoenen, „is zal lllet haar geen rekening houden. onbereikbare luxe-artikelen be- (Van onze correspondent) NEW YORK. De ma chine heeft in de geïndus trialiseerde landen de plaats van de handenar beid gaandeweg ingeno men. De automaat is bezig een niet minder belangrij ke plaats te veroveren. Zij - verdringt daarbij de win- li.ylUl.l3 kelbediende. In de Verenigde Staten zijn de lonen van hel winkelpersoneel gedurende de laatste vier jaren met 25 procent omhooggegaan. Het probleem om de winkelprijzen niettemin laag te houden, heeft zijn oplossing gevonden in de toepassing van de ver koop-automaat op veel uitgebreider schaal dan tot dusver. Automaten voor kauwgummi, kleurballen. chocolade-repen, noten, sigaretten e.d. zijn reeds van betrekkelijk oude datum. De automatische lunchrooms zijn eveneens reeds vele jaren in ge bruik. Maar nu vindt men buiten de lunchrooms, alom, in stations, fabrieken, kantoren, stadia, bio scopen en waar niet al, losse automaten, die voor een dubbeltje of een kwartje melk. limonade, war me thee of koffie (met of zonder melk en suiker, naar keuze), soep, taartjes, ijsjes, broodjes en fruit, maar ook nylonkousen en parfums leveren. Er zijn automaten om schoenen te poetsen (geen nieuwe vinding overigens) en andere, die voor een kwartje stroom en apparaat beschikbaar stellen om zich even vlug electrisch te scheren, waarbij men nog een scheutje ..after-shaving-lotion" toe krijgt. De industrie voorspelt in de naas te toekomst een enorme uitbreiding van dit soort automaten, waarvoor men reeds de naam „zwijgende ver koper" gevonden heeft. Men schat de waaide van per automaat ver kochte artikelen in 1951 op 1200 millioen dollar, dat *s tweemaal zoveel als in 1946. Men vindt in de V.S. reeds meer dan drie millioen aanzienlijk deel in fabrieken is ge plaatst. Ze werken tot grote voldoe ning, zowel van de gebruikers als van de ondernemers en men neemt aan, dat hun toepassing het inrich ten van kostbare verversingslokali- tciten op de duur overbodig zal maken. Het „Help uzelf" is het nieuwste slagwoord voor de „effi ciency", ook reeds in militaire kam- verkoopautomaten, waarvan een pen en aan boord van- schepen, waar IN DE TREINEN, die rijden tus sen New York en Washington zijn, automatische buffetten ge plaatst, welke de reizigers een complete lichte maaltijd ver schaffen. de „zwijgende verkopers" meer en meer ingang vinden. (Van een medewerker) De verwarring in de ruilverhoudingen bü het kopen van de dageli levensbehoeften in de winkels van Berlijn is enorm. Terwjjl de off. interzonale handel tussen de door de Russen en de door de west?' troepen bezette gebieden van Duitsland practisch stil ligt. worden de Russische trant in Oost-Berlijn opgerichte en in aantal steeds toenem z.g. HO-winkcls ijverig bezocht door West-Berlijncrs, terwijl de Oost! lijners als zü ten minste over spaargeld beschikken hun behoeft? luxe (en industriële) goederen in het westeiyke deel van dc stad tra?! te dekken. Kort geleden was juist voor de vüfde maal in 1951 een dr sche prüsverlaging van de HO-winkels aangekondigd: het ging nu een korting met 25%. Het glas uit Jena en verschillf soorten huishoudelijke goedercr midden kwaliteit zijn echter bruikbaar en inderdaad minder: dan in het Westen. Maar de der fraaie luxe etalages op he! na geheel herstelde Kurfurj damm in West-Berlijn worden Oostelijke sector nergens gcévcnc Oostelijke campagt In Berlijn kan men verscheio mensen vinden die geloven dal jongste actie tot prijsverlaging overigens b.v. voor Chinese stoffen 35 voor alcoholica 50' voor lampen 50% bedroeg) een telijke campagne inluidt tot ew mische verovering van geheel lijn. Men denkt ook wel. dat de! waardering van de DM-Oost o de autoriteiten in de Oostelijke tor kunstmatig wordt bevorc: hoewel daar tegenover gesteld c worden dat de Deutsche Notenb; alles in het werk stelt altb de laatste tijd om de circitf van de DM-Oost te vermindere-' Het is duidelijk dat van de V ters g&inde Berlijner wel 1 wordt gevergd indien men b.v. denkt dat in een en de zelfde een kaartje voor de ondergror.: de bovengrondse en van andere" voermiddelen in de ene sector v maal zo veel waard is als in andereToch is het aantal W Berlijners dat om principiële r? nen weigert de Oostelijke s?-' laat staan de H.O-winkels te bezoeken niet gering. Maar het leven in Berlijt zeer duur en stelt dus ht eisen aan het morele we standsvermogen van de indi duen. .Men moet zeggen, de monetaire chaos in Berl de er toch al heersende psyc sche onrust slechts versterk'. Het was voor mij uiteraard een vraag wat de gevolgen hiervan voor het Berlijnse zakenleven en voor de ruilverhoudingen tussen de muntwaarden van de DM-West (Bank Deutscher Lander) en de DM-Oost (Deutsche Notenbank) zou den zijn. Het leek eerst dat de DM-West een knauw zou krijgen in verband met de prijsdaling, die door de re gering in de Oostelijke zone uit drukkelijk als duurzame Kerstgra tificatie aan de bevolking werd be stempeld (dit dan in tegenstelling tot de normale vorm waarin Kerst gratificaties worden gegeven). In plaats van de ruilverhouding van 4 1 werd door de over heel Ber- lijn verspreide wisselkantoren de vérhouding 3.40 (Oost) 1 (West) vastgesteld. Een paar dagen later was een lichte verbetering inge treden tot 3.851; zeer tot spijt van de West-Berlijnse middenstand. Men moet in dit verband beden ken dat West-Berlijn minstens een kwart millioen rentetrekkers bevat, die hun schrale middelen van be staan door het kopen van brood, aardappelen en andere zaken in de Oostelijke sector besteden. De West- Berlijnse belastingbetaler stuit dit tegen dc borst. Ook dc vakbonden zijn ontevreden met het bestaan van de zo gemakkelijk te bereiken wis selkantoren. maar niemand weet tot nu toe een afdoend middel om er van af te komen, zonder dat de smokkel tussen Oost en West daar door nog maar sterker zou worden. De in de HO-winkel: aangeboden industriële goederen leggen het in kwaliteit en uiterlijk nog steeds ge heel af tegen wat m de andere sec tor te koop is. Dit is des te merk waardiger omdat uitgesproken tex- tielgebieden als Saksen en Thurin- gen die bovendien waarlijk wel wisten wat het fabriceren van ma chines betekende, in de Oostelijke sector liggen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4