DAGBLAD VOOR AMERSFOORT DE „FLYING ENTERPRISE" IS GEZONKEN NA HELDENSTRIJD VAN 13 DAGEN Kurt Carlsen en Dancy behouden op de 1 urmoil KAPITEIN KURT CARLSEN Zeeman van 't zuiverste water deed niets dan zijn plicht had men kunnen doen? rp .15? V»J Niet om een ridderordeof groot feest dat wachtte „Holland in rep en roer' niet beledigend IXTRA EDITIE PRIJS 10 CENT Donderdag 10 Januari 1952 pgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Uitgave- N V De Nieuwe Pers twCUc m AdminlatraUe: Saoudcacrtlaan 7. Am«sfoort lok: Rotterdamsche Bank Postbus 9 - Abonnement*- Uitgave. i\.V. JJe iMeUwe feii Telefoon redactie «91 --Te efoo:actatnis^aUe 6Z3o ijs 47 cent p. w, of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR. T]. DE BOORDER is de 37-jarige kapitein Kurt Carlsen van de Flying Enter- brise", wiens doorzettingsvermogen zeemansmoed tenslotte toch niet van zijn schip kunnen voorkomen. De zijn machtiger geweest dan de mens MET vragen over de „Flying Enterprise" zijn de afgelopen dagen (en nachten) overal ter wereld de redactiebureau's be stormd. Het publiek heeft intens meegeleefd met ka pitein Kurt Carlsen en met stuurman Dancy en ver zocht om inlichtingen over de meest uiteenlopende kwesties. Het Britse dag blad „Daily Express" heeft zich gisteravond radio- telegrafisch in verbinding gesteld met de in de buurt van de „Enterprise" varen de torpedojager „Keith" en een aantal door het Britse publiek gestelde vragen aan de Amerikaanse offi cieren voorgelegd. Wij Ia- ten hier enkele vragen vol gen, met het daarop ver strekte antwoord: VRAAG: Was het niet beter geweest meer dan één kabel te gebruiken om de „Enterprise" vast te ma ken of meer dan één sleep boot te benutten? ANTWOORD: Dat is dóór Carlsen, de gezag voerder van de „Keith" en kapitein Parker van de „Turmoil" wel degelijk on der het oog gezien. Na am pele overweging conclu deerde men, dat met één sleepboot de „Enterprise" stevig genoeg kon worden vastgemaakt. Elke kabel meer zou de moeilijkheden voor Carlsen en Dancy al leen maar groter hebben gemaakt en tijdverlies hebben veroorzaakt.. VRAAG: Waarom heeft men geen vliegtuigen ge bruikt om mensen op en van de „Enterprise" te brengen? ANTWOORD: Het is buitengewoon moeilijk iemand uit een helicopter op het stampende en slin gerende schip neer te laten. VRAAG: Hadden Carl sen en Dancy geen zware kabel binnen boord kun nen hijsen? ANTWOORD: Eerst werd een lichte lijn over het schip geschoten; daar aan werd een zwaardere lijn bevestigd. Een zware tros konden Carlsen en Dancy samen niet aan boord hijsen. LONDEN Hedenmiddag om 17.10 uur hebben de woedende schuim koppen van de Atlantische Oceaan zich gesloten boven de gezonken „Flying Enterprise". Een drama van de zee, dat dertien dagen en dertien nachten lang door de gehele wereld in ademloze spanning is gevolgd, heeft een tragisch einde gevonden. De zeemansmoed en het doorzettingsvermogen van kapitein Kurt Carlsen en stuurman Kenneth Dancy hebben niet kunnen verhinderen dat de elementen machtiger zijn gebleken dan de mens. De hoop de steeds schever in de golven hangende vrachtvaarder toch nog in een behouden haven binnen te brengen, welke sinds gisternacht al aanzienlijk kleiner was geworden, is voorgoed de bodem ingeslagen. Maar de wakkere zeelieden, die op 't geteisterde schip het beukend geweld van wind en golven hebben getrotseerd, zijn behouden. Veilig en wel bevinden Carlsen en Dancy zich aan boord van de Britse sleep boot „Turmoil". In de loop van vandaag werd de positie van het schip voort durend hopelozer. Steeds dieper zonk de „Enterprise" weg in het witte schuim van de Oceaan, terwijl het hulpeloze vaartuig met een snelheid van 3 knopen per uur in Zuid-Oostelijke rich ting dreef. De weersomstandigheden waren voortdurend ver slechterd. Stuifwater joeg hoog over de schepen, die in de na bijheid van de Amerikaanse vrachtvaarder zich moeizaam voortploegden door de zware deining. Golven van drie meter hoog beukten meedogenloos op de „Enterprise", die steeds meer slagzij maakte en bij zware rollers helde over bakboordzijde tussen 70 en 85 graden. Vroeg in de middag, terwijl ruwe zeeën aanstormden uit het Westen, werden Carlsen en Dancy genoodzaakt de hut, waarin zij tot dusver hun vei lige beschutting hadden gevon den, te verlaten. Achter de schoorsteen aan de hoge kant van het bijna verticaal hellen de dek zochten zij bescherming. Even later echter slaagde Carl sen erin opnieuw zijn hut te be reiken en aan de torpedojager „Keith" een telegram te seinen bestemd voor zijn vrouw en dochtertjes. Ondanks zijn dap per optimisme ging het drama, waarvan hij nu dertien dagen lang het middelpunt is ge weest, snel zijn hoogtepunt te gemoet. In telegrammen aan de comman dant van de torpedojager verklaar- Toen de „Turmoil", een van de krachtigste sleepboten ter wereld, er Zondag in slaagde de hulpe loze ..Enterprise" op sleeptouw te nemen, herademde heel de i wereld. Eindelijk scheen het ge vaar voor de dappere kapitein Carlsen en zijn schip geweken. Niemand wist toen dat de erg ste moeilijkheden nog zouden komen. Mevrouw Carlsen met haar doch ters Karen en Son ja in New Jersey in de V.S., waar zij in bijna on dragelijke spanning het nieuws van haar echtgenoot afwachtte dedewakkerekapitein.dat zijn schip steeds meer water maakte. Ter zelfdcr tijd deelde de com mandant van de „Keith" aan Carl sen mede. dat helicopters van de marine gereed werden gehouden om hem en Dancy zo nodig van boord te halen Kort daarna gaf de Royal Air Force bevel onmiddellijk een hcf- schroefvliegtuig naar de „Flying En terprise" te zenden. Er deed een be richt de ronde, dat kapitein Carlsen de wens te kennen zou nebben ge geven de „Enterprise" te verlaten. Dit bericht werd echter later tegen gesproken. Wel kwam vast te staan, dat inderdaad een helicopter van het Britse vaste land was opgestegen. Laatste kans De commandant van de „Keith" gaf kapitein Carlsen tc verstaan, dat gebruikmaking van de in aan tocht zijnde helicopter zijn laatste kans zou zun. omdat het vlieg weer boven het Britse Kanaal en de Oceaan zó snel minder werd. dat hefschroefvliegtuigcn binnen afzienbare tijd niet meer zouden kunnen opstijgen. Enkele minuten later kwam al het bericht door. dat de opgestegen helicopter ter hoogte van Kaap Li zard in verband met de slechte weersomstandigheden zijn poging had moeten staken en naar zijn basis was teruggekeerd. Laatste fase De dramatische gebeurtenis sen volgden elkaar toen met dramatische snelheid op. Om kwart over vier deelde de Amerikaanse torpedobootjager mede. dat de Flying Enter prise" in zinkende toestand verkeerde. Het bericht werd omgeroepen door een der op- varenden, wiens stem over- sloeg van opwinding en die op zijn mededeling onmiddellijk j de woorden liet volgen: ..Wij doen pogingen om de mannen aan boord van de ..Enter prise" te redden." De alarmerende boodschap van de „Keith" werd bevestigd door het ra- diokuststation te Lands End Onmid dellijk waarschuwde het station het gehele kustgebied Aan de „Keith" seinde het: „Tot wij van U vernemen, dat gij of anderen de mannen hebt opgepikt, nemen wij alle noodmaat regelen." Zie verder pagina 2) Carlsen en Dancy hebben de ladder gegrepen, de reddende ladder van de „Turmoil", nadat zij hun drijvend \lot hadden verlaten want veel meer was er van de ..Flying Enterprise" niet overgebleven, nu er met elke golfslag meer water door de pijp naar binnen zwalpte. Aan de „Enterprise", ccn hulpeloos wrak nu, had Carlsen zijn leven verbonden. Verbonden, niet omderwille van een dotatie van de verzekeringsmaatschappijen niet omdat ccn ridderorde en een groot feest hem wachtte niet omdat I-'alnioutb vlagde en langs de Kanaalkustcn bonderden verslaggevers en fotografen een slipjacht op hem en zijn schuit waren begonnen en ook niet, omdat zijn vader en moeder uit Denemarken waren overgekomen om voor hem te bidden en de eersten te zijn, die hem mochten omhelzen neen, omdat hij een zeeman is van bet zuiverste water, een veredeld soort Viking. Aan de wal zijn vrouw en kinderen verreweg nummer één. EENMAAL aan boord kent hij niets dan zijn ijzeren plicht. En die plicht luidt, varen, op tijd varen, vei lig varen, goed en vlug varen, zodat passagiers en rederij en bemanning over niets te klagen hebben Toen de „Flying Enterprise" in nood kwam heeft hij passagiers cn bemanning laten redden: andere mensenlevens waren „duurder", in zijn koele brein, dan alles ter we reld. Daarna heeft hij om lading cn schip gedacht: het koste wat het koste, maar hij zou zijn schip, zo- J lang het maar enigszins kon drij ven. niet in de steek laten, om na- derhand tegenover iedere Raad van Scheepvaart met opgeheven hoofd te kunnen verschijnen: de wereld wist van hem af, zijn land. zijn re ders. zijn vrouw en zijn kinderen zouden altijd stil-trots op hem kun nen blijven, want hij had zijn plicht gedaan tot het uiterste. DRIJF maar eens eenzaam op een doorstormde zee rond: overal loeiende golven, een schip dat geen schip meer is. doch een weerloze prooi: je moet je maar eens in je centje dag en nacht redden met eten en drinken, waar geen draad voed sel meer inzit, geen beweging kan normaal worden uitgevoerd, want alles helt meer dan zestig graden, is glad en nat en geeft je geen moment steun, tenzij je je schoor zet en je vastbindt aan een touwHoud er dan maar eens de moed in. Je to vert een zendertje in elkaar en je seint: geen SOS., neen. lieve ge dachten voor wie niet om je kun nen slapen en voor hen. die be lang hebben bij het behoud van een kostbare ladingvan je wrak af monter je zelfs heel die bewo gen wereld in de verte nog op, al ben je niets meer dan een veertje, gejaagd door de wind... Men komt je opzoeken, maar men blijft op een veilige afstand: an ders lopen de reddingschepen zelf gevaar Goed Men jaagt je wat voedsel toe En een ander mens- Stuurman Dancy. het moet ons even van het hart: Jij wist wat je deed Jbu overkwam niet een of ander noodlottig ongeval, neen: Jij wist, wat je deed en waaróm je het deed Mogen wij jou het eerst een held noemen'' Al zul-je alle oer laten aan kapitein Kurt Carlsen. die thuis „de koppige" en de „professor" werd genoemd? Je hebt Carlsen bewezen, dat er in deze zeemanswereld MAN NEN zijn, die MENSEN zijn, men sen van onbegrijpelijke grootheid. Als je zo jong bent. dan kan het je niet om onsterfelijkheid of iets der gelijks (waaronder ook promotie verstaan wordt) te doen zijn, je krijgt je oproep tot vrijwillig me dewerken en spontaan roep je: „Ik." \\f AT 'n kerels, die twee daar op v v dat wrak. waarmede torpedo- bootjagers en zware zeepaarden als de Turmoil per slot niets wisten te beginnen, omdat de elementen ster ker waren dan alle mensengedor bij elkaar. Sleeptrossen, zwaar of licht ze zeiden knap cn met iedere ge sprongen tros bleven de twee opva renden eenzamer en reddelozcr ach ter. Nu is die kwelling voorbij, ook voorbü voor de .wereld" met haar honderden voorzieners van de be hoefte aan sensationeel nieuws De „wereld" met haar vlaggen en haar ridderorden. Heel die wereld kan niet, en in geen enkel gebaar, weergeven wat er omgegaan moet zijn in die ene vrouweziel, die zich in een stille binnenkamer zal uiten in een snik. En als mevrouw Carlsen over enke le dagen fluistert tussen twee kus sen door: „Mijn held", dan is zij de enige, die het recht daartoe heeft en die gelijk heeft En noem haar maar gerust je heldin. Want van al die lawaaimakers uit de laatste -we ken is er niemand, die ook maar in de verste verte benaderen kan wal er in de ziel van een zeemans vrouw omgaat, als Jan en Alleman zich bemoeit met mogelijk de laat ste levensuitingen van HAAR MAN. DEZE foto van de ten onder ge- gane Flying Enterprisewerd enige dagen geleden van een vlieg tuig uit genomen, toen het schip, dat sinds het in nood kwam te verkeren voortdurend verder is gaan hellen, nog ongeveer 60 gra den slagzij maakte. Gisteren en ook in de loop tan heden is die slagzij voortdurend toegenomen. In de rechterhoek van onze foto is met behulp van een gradenboog duidelijk gemaakt, hoe sterk de Enterprisewel heeft overgeheld in zijn laatste wanhopige uren% toen de slagzij 85 graden was. (Van onze correspondent) AMSTERDAM - De verkoop van de uitgave „Holland in Rep en Roer" van Henri A. Ett. uitgegeven door de firma J. M Meulenhoff, wordt geen haarbreed in de weg gelegd: de uitspraak in het korte geding heeft de aanklager, zijnde de Amsterdamse substituut Officier van Justitie, mr W K. baron van Dedem, geheel in het ongelijk ge steld. Mr Van Dedem. had een verbod van het boek gevraagd. wegens belediging of smaadschrift. Hij had verder gesteld, dat door ccn der stukken uit het boek nl. „De zaak van de weduwe Pruimers" zijn maatschappelijke positie geschaad zou kunnen worden De president van de Amsterdam se rechtbank, mr C. Thone, zei in de overwegingen, dat de bewering, als zou van sensationele opmaak sprake zijn. zeker nonsens is Wat de inhoud van het stuk betreft zei mr Thóne, dat het geen enkele nodeloos krenkende passage be treft. Ten slotte het is volstrekt onaannemelijk, dat een ongeoor loofde verhouding in het verleden schade zou doen aan de maatschap pelijke positie van een naneef. Nederland hielp Italië met bijna 500.000 DEN HAAG In totaal heeft Nederland een bedrag van f 475.000 voor de hulp aan de Italiaanse overstroomde gebieden bijeenge bracht. Het geld is ten dele overgemaakt aan het Italiaanse Rode Kruis. Voor een ander deel heeft men bij de Nederlandse industrie bestellin gen geplaatst. Volgende week ver trekt er nog een partij van 3.000 wollen dekens en 3 000 paar sjhoe- nen. Zie ook achterpagina)

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7