Dirkzwager leefde in spanning mee Drama van verloren schip in nuchtere feiten 40 MILES FROM UNO BUT HOPES FADING AS STORM GROWS bekendheid in Nederland Oogg etuige vertelt Druk programma voor dr. Drees in Amerika DAILY HERALD BS 2 REDERIJ EN SCHIP Isbrandtsen geniet grote Flying Enterprise"sterk en snel schip Arrestatie in Larense zaak Gesneuveld in Korea Generaal De Lattre de Tassignv stervende Een schip in het wereldnieuws CHURCHILL GETS. A BASE PLEDGr Donderdag 10 Januari 1; De rederij „Isbrandtsen en Co. Corp." waartoe het stoomschip „Flying Enterprise" behoort, Is ge vestigd in New York en bezit een groot aantal schepen, waaronder een aantal wier naam begint met het woord „Flying", zoals de „Flying Arrow", „Flying Clipper", „Flying Cloud", „Flying Indepen dant", „Flying Spray" en „Flying Trader". Isbrandtsen is een bekende rede rij, waarover in Nederland niet voor de eerste maal zo uitvoerig gespro ken wordt als thans. Wij herinneren namelijk aan het feit, dat zich in de jaren, dat de Nederlanders nog pogingen deden in Indonesië vaste voet te houden, dat een schip van Isbrandtsen probeerde goederen uit Indonesië weg te voeren buiten de Nederlandse autoriteiten om. Over deze geschiedenis is indertijd heel wat deining ontstaan. De rederij heeft toen zelfs een aanklacht inge diend tegen de Nederlandse rege ring wegens het wederrechtelijk aanhouden van een schip. Gelukkig heeft deze Amerikaan se rederij nog uit andere hoofde be kendheid in Nederland en wel in het bijzonder in Rotterdam. De schepen van Isbrandtsen varen na melijk in de geregelde dienst van Noord-Amerikaanse havens naar Antwerpen, Rotterdam, Hamburg en Bremen. De firma Vinke en Co. is de vertegenwoordigster van de maatschappij terwijl deze firma als rederij tevens in nauwe relatie met Isbrandtsen staat, omdat haar sche pen in samenwerking met de Ame rikaanse reders een lijndienst on derhouden van West-Europa naar de Golf van New Orleans. De „Flying Enterprise", één van de schepen varende in de dienst Noord-AmerikaEuropa is een tur binestoomschip van 6711 ton bruto en 3931 ton netto, dat in 1944 in Californië werd gebouwd. Het schip werd geheel electrisch gelast, het geen als een punt in het voordeel van dit bouwsysteem mag worden beschouwd, nu blijkt, dat het vaar tuig het zolang tegen de wilde zeeën heeft kunnen uithouden. De ..Flying Enterprise" was niet alleen een sterk schip, maar ook snel. Twee turbines van het type Gene ral Electric gekoppeld op een enke le schroefas gaven haar een dienst- snelheid van 16 a 17 mijl per uur. (Van onze Gooise correspondent) LAREN. De zoon van de ge- pensionneerde brigadier van poli tie F., die in verband met de vondst van de stoffelijke resten van twee joodse slachtoffers in een villatuin langs de Rijksweg enige tijd gearresteerd is geweest en in middels op vrije voeten kwam, de 21-jarige J. A. F., is thans gear resteerd in verband met de ver duistering van twintig koperen siervoorwerpen. Na het opmaken van een proces-verbaal had de po litie hem voorlopig weer in vrij heid gesteld, doch de officier van justitie heeft last gegeven hem voor te geleiden hetgeen vanmor gen is geschied. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS. Op Vrijdag middag 28 December om 14.46 uur ving de radio-luisterpost van Dirk- zwager's Scheepsagentuur in Maas sluis het eerste bericht over de in nood verkerende „Flying Enter prise" op. Het noodsein was af komstig van het troepenschip Ge neral A. W. Greely, dat in de na bijheid verkeerde. In 't algemeen, zo vertelde men ons bij Dirkzwager, zijn onze ze nuwen bij het eerste SOS tot het uiterste gespannen. Het luisteren kost steeds de grootste inspanning en u kunt begrijpen dat toen het schip vrijwel op z'n kant ging lig gen. de spanning ten top steeg. Men moet bijzonder bij de pin ken wezen om dit soort berichten uit het zeer drukke radioverkeer op te pikken. Vooral overdag is het uitermate moeilijk, om de schepen vooral op zo'n grote af stand te beluisteren, want het zon- (Vervolg van pag. l) Er was echter maar korte tijd verstreken toen hetzelfde ra diostation kon mededelen, dat kapitein Kurt Carlsen en stuurman Kenneth Dancy be houden en wel zich aan boord bevonden van de sleepboot „Turmoil". De boodschap werd kort daarna bevestigd door Dirkzwagers Scheepsagenturen te Maassluis. Een ooggetuige Over het zinken van de ..Flying Enterprise" meldt een ooggetuige aan boord van het Ass. Press-schip „Englishman" het volgende: „Om ongeveer vier uur Neder landse tijd was van de „English man" af te zien, dat het voorschip van de .Flying Enterprise" aan merkelijk lager lag dan de achter steven. Door een verrekijker uas de kleine Amerikaanse vlag op het achterschip nog te zien. De wind was sterk. De „Englishman" zelf stampte en slingerde op dat moment verschrikkelijk. Een van de vete ranen van de bemanning van de „Englishman" zei. dat het hem toe scheen dat het gedaan was. hoewel het nog even zou kunnen duren. De „Enterprise" begon toen water te maken door zijn schoorsteenpijp. Dat was om twee minuten voor half vijf Nederlandse tijd. „Nu kan het niet lang meer duren", zei de vete- i raan. „want het water stroomt naar binnen". Toen kwam er een man uit het water. Hij klom langs een touw ladder aan boord van de „Turmoil". Carlsen En zo hebben stuurman Dancy cii kapitein Carlsen, die de laatste uren dat de heldhaftige strijd van hun schip duurde op het hoogste punt daarvan ineengedoken en in dekens gehuld beschutting zochten tegen storm en hagel er het leven afgebracht. Geen triomferende sleepboot zal met een hellend schip op sleeptouw de haven van Falmouth binnenstomen Maar mensenlevens vallen bij dit drama van de zee niet te betreuren. Er zal een zucht van verlichting op gaan in die kleine huiskamer in New Jersey, waar mevrouw Carl sen en haar dochtertjes Karen en Sonja wachten op haar man en vader en in dat kleine Britse ho telletje in die oude haven van Cornwall, waar de ouders van de wakkere kapitein nu al twee da gen lang wachten op hun zoon, die gelukkig toch nog komen zal. Kapitein Carlsen bij de door hem zelf gebouwde zender, die hem de afgelopen dagen op de „Flying En terprise" zulke goede diensten heeft bewezen. licht heeft grote invloed op de ra diogolven. 's Avonds en 's nachts gaat het beter. De berichten, die met onregel matige tussenpozen binnenkomen worden ook doorgaans uit het on derlinge verkeer tussen de schepen opgevangen. De „Turmoil" was de voornaamste bron van informatie. Zondagtoen de Turmoilmet de Enterpriseaan een sleep kabel langzaam opstoomde, kwam de Amerikaanse torpedojager „Keith" langszij om langs een lijntje voedsel, kranten en siga retten naar kapitein Carlsen en stuurman Dancy over te bren gen. Duidelijk zijn beide mannen op deze luchtfoto te zien. Hij wist niet, waar Groningse universiteit lag (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. Rcigersma, eiste vanmorgen een jaar tegen de leraar J. T. L. uit Leiden, die ervan werd beschuldigd twee tand technici te hebben opgelicht voor ieder 5000. De verdachte had tegen de tand- tcchnici, die beiden behoorden tot de groep, welke het vorig jaar is vervolgd wegens onbevoegd uit oefenen van een tandartsenpraktijk, gezegd, dat hij via relaties op het ministerie en op dc universiteiten van Groningen en Leiden kon zor gen dat zij op een spoedcursus kwa men voor tandarts. Dit kostte 5000.- de man. Op de zitting zei de verdachte, dat hij inderdaad deze relaties had, maai* dat hij hun de namen niet wil de noemen. Toen de president, mr. Meihuizen, hem daarop vroeg, in welke straat de Groningse univer siteit was gevestigd, bleef hij het antwoord schuldig. De verdachte had al drie vonnissen achter de rug wegens diefstal, zwarte handel en valsheid in geschrifte. Uitspraak over veertien dagen. Drijvende mijn in Noordzee gesignaleerd Scheveningcn Radio heeft een be richt voor de scheepvaart uitgezon den, waarin wordt gemeld, dat he denmiddag om kwart over twee een drijvende mijn is gerapporteerd in de Noordzee tussen Hoek van Holland en Harwich. De mijn dreef toen Oostelijk van de helft van de afstand tussen genoemde plaatcn. Lunch met Truman in Washington DEN HAAG. De minister president, dr Drees zal, gelijk be kend, Vrijdagavond van Schiphol vertrekken voor zijn on-officieel bezoek aan de Verenigde Staten van Amerika. Op het programma komen o.a. voor een lunch met president Truman en een reis naar Pittsburgh. Dr Drees, die Zaterdag 12 Ja nuari in New York zal aankomen, zal 'n bezoek brengen aan Bridge port, Connecticut, 'n typisch voor beeld van een kleine Amerikaanse industriestad. Vervolgens zal hij deelnemen aan een lunch met Da vid Dubinsky, voorzitter van de „International Ladies Garment Workers Union" en andere leiders van vakverenigingen in New York. Kij zal eveneens een bezoek bren gen aan de afdeling opvoeding en het gezondheidscentrum van deze vakbond. De minister-president zal verder aanzitten aan een diner van de Nederlandse club in New York en een bezoek brengen aan burge meester Vincent R. Impelliteri. Ook zal hij deelnemen aan een lunch, aangeboden door de „Ne- therland-America Foundation" en hij zal de raad voor buitenlandse betrekkingen („Council on foreign relations") toespreken. In Pittsburgh zal dr Drees en kele staalfabrieken bezoeken, als mede het nationale hoofdkwartier van de „United Steclworkers". In Washington zal dr Drees een bezoek brengen aan president Tru man en aan de minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, en aanzitten aan een lunch met de president en verscheidene leden van het kabinet. Dr Drees zal te vens een informeel bezoek bren gen aan het Capitool en aan een militair traningskamp in de omge ving van Washington. Hij zal ver der een receptie bijwonen van de afdeling Washington van de „Nc- therland-Amcrica Foundation" en aanzitten aan een diner, dat wordt aangeboden door de Nederlandse ambassadeur, beide te zijner ere. Tenslotte zal dr Drees het diner bijwonen, dat ter gelegenheid van de jaarlijkse toekenning van de Willem de Zwijger-prijs wordt ge geven. De minister-president zal op 24 Januari naar Nederland terugke ren. 's-GRAVENHAGE. De rege- ring maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Ko rea z(jn gesneuveld: op 22 Decem ber 1951 de sergeant G. Teunissen, legernummer 240726039, afkomstig uit Bandoeng. Hjj was ongehuwd en afkomstig van het regiment Gre nadiers en Jagers. Op 4 Januari 1952 sneuvelde de eerste luitenant J. G. H. Gunning, legernummer 240519011, afkomstig uit Diepenveen. Hfj was gehuwd en afkomstig van het regiment Oranje Gelderland. o J DIT is het drama van de „Flying Enterprise", zoals het zich voltrok in dertien dagen en nachten sinds het ogenblik, dat de Deense kapitein Kurt Carlsen voor de eerste maal zijn S.O.S.-seinen de aether inzond, vijf honderd kilometer ten Zuid-Westen van Ierland in de Atlantische Oceaan. Lattre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris cn militair comman dant in Indo-China, ligt in een Parösc kliniek op sterven. De Fran se Radio berichtte dat dc generaal .Js opgegeven". Generaal De Lattre, die „De Franse MacArthur" wordt genoemd, heeft onlangs een operatie aan een i gezwel ondergaan Volgens niet be- vestigde berichten heeft de generaal i in de loop van de middag de laatste I H.H. Sacramenten ontvangen. motnts HOPLS of savin* ihr Enterprise «err fading las! night - the thirteenth «in<v Captain Rnrt ('arisen ordcr-d pavMrncm and crew to j handen ship. The list steepens to 00 degrees iu. Carlsen's thirteenth night but Dam» and he still stick it out over his defer' job In Met zware koppen op de voor pagina hebben vrijwel alle kran ten op het Westelijk halfrond het nieuws over de Flying Enter priseaan de wereld bekend ge maakt. Op de bovenste foto van de Daily Herald van vandaag is duidelijk te zien hoe dc golven over het dek spoelen. 26 DECEMBER 1951: Een zeer diepe depressie, die windsnelhe den van 100 km per uur veroor zaakt, maakt dat de tienduizend ton metende „Enterprise" in nood komt te verkeren. Het schip be gint te kraken. Dertig uur lang probeert men alles om het drei gend onheil te voorkomen. Te vergeefs. 28 DECEMBER 1951: Een enorme golf werpt het schip op zijn bakboordzijde. Stortzeeën dreunen op het dek en drukken de vrachtvaarder steeds scheef. Kapitein Carlsen vraagt dringend om hulp. De „Enterprise" maakt 30 graden slagzij. Men vreest, dat zij moeilijk drijvende zal kunnen worden gehouden. 29 DECEMBER 1951: De positie ran de „Flying Enterprise" wordt uiterst critiek. De slagzij is gro ter geworden. Bemanning en pas sagiers springen in de kokende golven en worden overgenomen rloor het Amerikaanse stoomschip „Southland" en het Amerikaanse troepentransportschiD „General Greely". Kapitein Kurt Carlsen blijft heel alleen aan boord. Hij wacht op sleepboothulp. 30 DECEMBER 1951: Hulpeloos drijft de ..Flying Enterprise", voortgezweept door de storm, door een woeste zee naar het Zuid-Oosten. Kapitein Carlsen blijft welgemoed. prise" 31 DECEMBER 1951: 't Ameri kaanse stoomschip ..Southland" zaibereiken. zet dc overlevenden van dc ..Flying Enterprise" behouden aan land in de haven van Rot terdam. De „Flying Enterprise" drijft nog steeds in Zuid-Ooste lijke richting op de Atlantische Oceaan. Kurt Carlsen is niet meer alleen aan boord van zijn scheef in de golven hangend schip. De 27- jarige Kenneth Dancy, eerste stuurman van de „Turmoil" ziet kans op het achterschip van de „Flying Enterprise" te springen. Vijf pogingen om een verbin ding tot stand te brengen zijn mislukt. De weersberichten voorspellen niets goeds. 5 JANUARI 1952: Een in de nacht van 4 op 5 Januari opge stoken storm neemt in hevig heid af. Carlsen en Dancy sla gen erin een lijn van de „Tur moil"' vast te maken. Een 700 meter lange sleepkabel verbindt beide schepen. Dc sleepreisnaar Fatmouth neemt een aanvang. De torpedojager „Weeks" wordt afgelost door de torpedojager „Keith". In de buurt van de „Flying Enterprise"' verschijnt de Franse sleepboot „Abeille 25" om zo nodig assistentie te ver lenen. De slagzij van de „En terprise" is groter geworden. Bii het slepen giert het schip. Het maakt een hoek van 60 graden op de sleeprichting. 6 JANUARI 1952: Met een snelheid van 3 knopen sleept de ..Turmoil'' de „Fl.ving Enter prise" naar Falmouth. De ouders van kapitein Carlsen vertrekken per vliegtuig uit Kopenhagen om zich naar deze havenplaats in Coi-nwall te begeven. Men ver wacht. dat de ..Flying Enter- 9 Januari Falmouth 1 JANUARI 1952: De Britse sleepboot „Turmoil" vertrekt om half drie 's middags uit Yar mouth om kapitein Carlsen en de Flying Enterprise" hulp te bicden. Sleepbootkapitein Parker hoopt de „Enterprise" binnen 24 uur te bereiken. Kapitein Carl sen gaat zijn vierde nacht alleen aan boord in. 2 JANUARI 1952: Carlsen brengt in alle eenzaamheid zijn vijfde avond door op zijn door de At lantische tormen geteisterde schip. De Amerikaanse torpedo- 'oootjager „Weeks" bereikt de Enterprise". Carlsen wisselt te legrammen met zijn vrouw en met de rederij Isbrandtsen te New York. Te New York heeft men goede hoop. dat Carlsen het zal uithouden tot de „Turmoil" heeft vastgemaakt. 3 JANUARI 1952: De Britse zeesleper „Turmoil" bereikt het hulpeloos rondzwalkende schip. De „Enterprise" maakt thans 60 graden slagzij'. De ..Turmoil" treft voorbereidingen het schip op sleeptouw te nemen en naar Falmouth te koersen. 4 JANUARI 1952: Kapitein 7 JANUARI 1952: Om tien uur 's avonds bevindt de „Flying Enterprise" gesleept door de „Turmoil" zich op 175 km af stand van Falmouth. Het tempo van de sleep is niet groter dan dat van een wandelaar. De slag zij is nog groter geworden. Het schip rolt onheilspellend in de zware deining 8 JANUARI 1952: Men is ge noodzaakt de ..Flying Enterpri se" in aanzienlijk langzamer tempo te slepen. Het scheef hangende schip begint zo te slingeren in dc touwen, dat het bedenkelijk uit de koers gaat lopen. Dt „Turmoil" meldt, dat men de situatie meester is. 9 JANUARI 1952: Een nieuwe storm vertraagt de sleepreis van de „Flying Enterprise". Het convooi moet worden stilgelegd. Drie uren lang moet men met de nehs in de wind gaan liggen. De „Flving Enterprise" en „Turmoil" drijven uit de koers. Even voor half drie neem de wind af. Kapitein Parker van dc „Turmoil" meldt, dat alles O.K. is cn dat de sleepreis wordt hervat. Om half drie doet een hevige rukwind de sleep kabel knappen De ..Flying En terprise" begin onmiddellijk hulpeloos af te drijven in zuid oostelijke richting. De zee is ruw. Heel de dag tracht men tevergeefs een nieuwe verbin ding tot stand te brengen. Om twaalf uur meldt de kustwacht van Cornwall, dat de „Flying Enterprise" weer heeft vastge maakt. Het bericht is onjuist. De „Flying Enterprise" drijft naar de Britse kust. Dichter on dichter nadert het schip de ge vaarlijke Kaap Lizzard. De Franse sleepboot „Abeille" meldt: Carlsen verkeert in groot gevaar. Als de nacht aanbreekt j is men er nog steeds niet in gc- slaagd een nieuwe verbinding tot stand te brengen. 10 JANUARI 1952: Wind en zeestromen veranderen -.de rich ting van de „Flying Enterprise". Het schip beweegt zich van de Britse kust af in de richting van "j Frankrijk. Het weer wordt voortdurend slechter. Wind en golven beuken Carlsens schip, dat steeds dieper in de golven wegduikt en steeds meer slagzij maakt. In de vroege ochtend be- geeft de reddingboot van Pen zance zich naar de „Flying En terprise". In de ruwe zee kan de sleepboot „Turmoil" geen ver binding tot stand brengen. 10 JANUARI 1952 12 uur: Kapitein Carlsen meldt, dat het schip steeds dieper zinkt. 10 JANUARI 1952 14.00 uur: De slagzij van de „Flying En terprise" neemt toe tot 85 gra den. 10 JANUARI 1952 15.00 uur: Kapitein Carlsen en stuurman 1 Dancy zijn genoodzaakt hun hut te verlaten. Ze zoeken dekking j achter de schoorsteen aan de hoge kant van het bijna verti caal hellende dek. 10 JANUARI 1952: 15.30 uur: Kapitein Carlsen weet op nieuw de radiohut tc bereiken en zendt een optimistisch tele gram an zijn vrouw Agnes in New Jersey. 10 JANUARI 1952 16.00 uur: De commandant van de Tor pedojager „Keith" laat kapitein Carlsen weten dat zijn laatste kans gelegen is in het gebruik maken van een helicopter die in Engeland is opgestegen. Het vliegweer wordt snei slechter. Binnen afzienbare tijd zal een hefschroefvliegtuig de „Enterpri se" niet meer kunnen bereiken. Er doet een bericht dc ronde, dat Carlsen de „Enterprise" ver laten wil Even later wordt het ij weer tegengesproken. 10 JANUARI 1952 16.22 uur: De Britse admiraliteit maakt bekend, dat de opgestegen heli copter bij Kaap Lizard is moe ten terugkeren wegens de slech te weersomstandigheden. 10 JANUARI 1952 16.25 uur: De torpedojager ..Keith" maakt bekend, dat de „Flying Enter prise" zinkende is. De Ameri kaanse oorlogsbodem stelt po gingen in het werk de mannen aan boord van de „Interprise" te redden. 10 JANUARI 1952 16.30 uur: De „Flymg Enterprise" is be zig in de golven te verdwijnen. Het zeewater stroomt door de schoorsteen het ten ondergang gedoemde schin binnen. t 10 JANUARI 1952 16.35 uur: Land's End Radio ontvangt een telegram van de Franse sleep boot „Abeille 25", dat kapitein Carlsen en stuurman Dancy vei- lig en wel aan boord van de „Turmoil" zijn. De torpedojager „Keith" zendt een telegram aan do commandant van de „Tur- i moil". Het bestaat uit één enkel woord: „gefeliciteerd". 10 JANUARI 1952 17.10 uur: De „Flving Enterprise" ver- dwijnt onder de oppervlakte van j de zee.J

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 8