AnNNA BRON (vol energie) chauffeuse als weinigen Waarom de Duitse predikant Goetiie priester werd Te veel van 't goede MOEILIJKHEDEN? Recht op pensioen bij ontslag op verzoek D1 Jarenlang achter stuur van haar taxi, zonder ongeluk Voor wie de wintersport prefereert boven een zomerse vacantie ''I'nWij geven raad Dominee woonde al jaren mis bij voor hij preekte K EN 2 Zaterdag 26 Januari 1952 Til (Van een onzer verslaggeefsters) OP het aller, alleruiterste stukje Nederland, daar waar Zeeuwsch-Vlaanderen dwars door het tuintje van de familie Van der Plasse over gaat in België en de auto's voor de douaneslagboom staan te> trappelen om het buitenland in te mogen, daar vindt u de eni ge, of althans een van de zeer weinige vrouwelijke taxichauf feurs, van ons land. Ze is nu 33 jaar, Anna Bron. een slanke jongedame met blond baar. van ontembare energie. Zij is in dienst bij Garage Hollandia van meneer Van der Plasse en ze is er al zo lang. dat niemand in Sluis of daaromtrent meer weet dat ze Bron van haar achternaam heet. Voor de buurtschap is ze ..Anna van der Plasse". Ze kwam bij de familie in dienst toen ze zestien was. Voor het café en de souvenirs, die daar tegen de grens aan staan geëtaleerd. In Sluis en omgeving kent iedereen haar als ..Anna van der Plasse". op zeventienjarige leef tijd reed zij al als de beste en nu is ze als chauffeuse van beroep, reeds vijftien jaar bij garage .Hollandia" in dienst. (Eigen foto) voor hen die snikkend afscheid ne men van ons mooie land. Anna is een boerendochter, maar ze voel de niets voor de boerderij, voor Anna lokte het avontuur. Want ze was nog niet bij de familie Van der Plasse. waar ze geweldig in de huishouding was ook nog. of ze zat al achter het stuur van de Zijn aardstralen hypothetisch Resultaat is het criterium In het artikel „Aardstralen i even hypothetisch als auto van de garage en ze was nog lang geen 17 toen ze al chauffeerde als de beste. En ze had maar rij bewijs nog niet of ze was chauf feuse van haar beroep Ze is als zodanig nu vijftien jaar bij de ga rage in dienst. Voor we iets anders van haar vertellen, moet vermeld, dat zij nu op de lapel van haar mantel pakje een insigne draagt van de A.N.W.Bhaar dit najaar uitgereikt wegens 12Vi jaar dienst in één be drijf en dat zonder één verkeers ongeluk. Die mijnheer van de A.N.W.B. vond het heel bijzonder, want ze was tot nu toe de enige vrouw, die dat insigne ooit ont ving. Naar Lissabon Anna Bron heeft ontembare ener gie, zo als wij al vermeldden en is een chauffeuse als weinigen. Na tuurlijk heb je daar in St. Anna ter Muiden. zoals dat laatste punt je Nederland heet. geen blokband- taxi in Amsterdamse zin. Er is een geweldige Kaiser Frazer en er zijn daar u zou het misschien niet verwachten erg veel mensen, die zich daarin ergens willen laten heenrijden. Naar Gent. naar Osten- de. naar Brussel, naar Amsterdam, j herm- naar Lissabon. 00^ naar Lissa- .- ig I bon, Anna Bron is van de zomer apparaten schreef de heer u. Zorab, dat alles wat van de aardstralen wordt beweerd eigen lijk slechts zou bestaan in de ver beelding van de roedeloper. Te vens, dat men geen ander b e w ij s heeft dan de beweging van de wichelroede. Ook van de afscherming zou geen enkel be wijs geleverd zijn. En natuurlijk ook niet van de ziekte-activeren de invloed van zgn. aardstralen. Dit nu is niet juist. Wanneer de medische wetenschap een nieuw medicijn beproeft, probeert zij deze gewoonlijk op proefdieren. Gaat het beestje dood, dan is zij in de regel niet goed. Blijft het dier leven, dan acht men de mo gelijkheid, dat dc medicijn goed is, wetenschappelijk bewezen. Het criterium is dus het resultaat. Is en de boterham voor het gezin mee helpen verdienen. Maar nog aan het einde van dat jaar waren ze weer terug in St. Anna ter Mui den. Zelf praat ze niet over haar vak Mijnheer Van der Plasse. die be seft wat een geweldige werkkracht hij aan haar heeft, wil graag haar loftrompet steken. Over haar ener gie. die haar na een zware rit nog even de tuin doet omspitten, of I de was laat doen. Over dc nach- I ten. dat ze achter het stuur zit, zonder slaap te krijgen. Of ze dan I geen radio in de wagen heeft, i vroegen wij haar. dat is tegen ver- moeidheid toch een puik middel 1 ..Ik ben mijn eigen radio." zei ze. „ik zing altijd als ik in het donker rijd." En heus niet omdat ze bang is. als u dat soms dacht. Ze is niet bang ondanks het feit. dat men daar in de nacht bij de grens wel eens rare snuiters te rijden krijgt, die je als vrouw toch eigenlijk met een wantrouwend oog moest beschouwen. Of ze daar nu nooit eens onaangename ervaringen mee gehad heeft.. vragen wij voor- zichtig. Dan lacht Anna Bron maai eens en ze schudt haar krullen, waarop ze een vlotte Belgische ribfluwelen autopet draagt. ..Het is of ze bang voor me zijn." zegt ze. „ze komen nooit van de plaats. en dan. ik heb als ik 's nachts wordt uitgeroepen dit altijd bij me... Ze toont ons een echte, onvervalste zwiepende uloerten- doder. „Maarvoegt ze er snel achter aan. ..ik heb hem nog nooit nodig gehad, hoor." Millioen kilometers Ze heeft zichzelf Engels en Frans geleerd, ze wordt veel gevraagd voor bruiloft rijden, want waar vind je een chauffeur, die ook nog handig en smaakvol is met het schikken van bruidssluiers? En le dig zit ze nooit, Anna Bron. want is er oponthoud langs de weg en moet ze in café of tankstation wachten met collega-chauffeurs, dan breit ze altijd wel aan een truitje of een paar sokken, waar mee ze haar wel plagen door de wol door elkaar te maken Maar goed, Anna Bron heeft naar schatting een kleine millioen kilometers gereden en duizenden mensen vervoerd. Die met vacantie gingen, of die haast hadden om de pont te halen in Vlissingen of de boot naar Engeland of de opera in Amsterdam Ze zit bij nacht en on tij op de weg en ze vindt het fijn. Een bandje omleggen of een repa ratie verrichten, daar draait ze haar hand niet voor om „Je komt Luisteraars- Logboek een maand die kant uitgeweest met twee dames uit Heerlen en Dor- drecht. die haar hadden leren ken- I er <?ens u|l c!> z!ct "P* nen als een goede rijdster en een I wat. is haar slagzin en daar houdt prettige begeleidster, dus voor haar vacantie: Anna Bron met de Kai ser Het werd een verrukkelijke reis door Frankrijk en Spanje, waar ze Franco nog zag en trou wens nog veel meer. n.l. de armoe de van de Spaanse bevolking. Anna Bron heeft ook wel eens onder minder zonnige omstandig heden gereden Dat was toen ze in 1940 na het uitbreken van de oorlog met de familie Van der Plasse bij wie ze inwoont en als dochter wordt beschouwd, vlucht te naar België om naar Engeland te komen. Het is niet gelukt, want in Duinkerken waren de Engelsen al aan het inschepen, terwijl de Duitse bommen vielen op de trou- ze zich maar al te graag aan! Voor pech is Anna Bron niet bang, vrijwel alle voorkomende reparaties kan zij zelf verrichten. (Eigen foto) En toch niet goed genoeg Het is zeker, dat het verleden week in Brussel gehouden biljart- tournooi van 17 tot en met 20 Ja nuari door de Nederlandse radio als volgt is behandeld: Op Donderdag heeft dc heer Pe ter Knegjens er voor de Avro 5 minuten over gesproken. Op Vrij- j dag kwam de stem van de heer Leo Pagano er over door uit de Belgische hoofd stad (KRO, 10 minuten). Op Zaterdag was 't altijd plezierig stemgeluid van H. Keizer geduren- i de 10 minuten bij de Vara te ver nemen. Op Zondag keerde de stem van de heer Keizer nog 5 minuten terug bij de Vara en 7 minuten bij de Wereldomroep. Maar op Zondag was ook weer de heer Knegjens 3 minuten bij de Avro aan bod. Overigens zijn de finales van 't I tournooi, ondanks dit legertje van stuivertje wisselende reporters, nog in de reportage door onze ra dio 'gemist. Wij nemen aan, dat zowel de heer Pagano als de heer Knegjens niet aldoor in Brussel zun geble ven. Wij weten bijvoorbeeld zeker, dat de heer Knegjens voor die 3 minuten van Zondag speciaal naar Brussel is teruggekeerd, terwijl de heer Pagano, van wie de sterk ste kant geen biljartspecialisatie is, na de 10 minuten van Donder dag andere sporttaken voor zijn omroep had te vervullen. Alleen de heer Keizer, die uitsluitend de biljartsport verslaat, heeft al die dagen in Brussel gezeten, omdat hij behalve van Vara en Wereld omroep nog een opdracht had van de dagbladpers. Met andere woor den: al dat heen en weer geren naar Brussel was onnodig ge weest, indien men in dit geval, (in een ander geval kan het weer eens de heer Knegjens zijn,) de heer Keizer had opgedragen voor alle omroepen, incluis Wereldom roep. het gehele tournooi te be handelen. Men kan toch niet ont kennen, dat het voor alle omroe pen hetzelfde groene laken is, waarop in een biljarttournooi de ballen rollen. En als wij nu eens de kosten en de omslachtigheid van deze wijd vertakte organisatie ter zijde la ten en het over het luisteraarsbe- lang hebben, dan is onze oprechte overtuiging, dat de luisteraar-bil jartliefhebber in de Brusselse af faire gediend was geweest met één reportersstem en dus met één reporter, die achter elkaar het hele tournooi had meegemaakt en uit volle ervaring had kunnen spreken. PIET BEISHUIZEN dat resultaat goed, dan piobeert i ppn en cje duizcncjen vluchtelingen men de medicijn op mensen. En cn ^et terugtrekkende Franse lc- wéér is er maar een factor, die i ger Toen heeft Anna Bron de fa- beslist: het resultaat. milie met de aanhangwagen vol ba Nu zijn er zécr vele, onbetwist baar goede, resultaten op het ge bied van de be\indingen der (goed opgeleide) rocdelopers, zo wel als op het gebied der af scherming, door tal van academi ci vastgesteld. Mij is volkomen onbegrijpelijk, dat de heer Zorab daar niet van op de hoogte is. Te meer. omdat mij bekend is, dat hij daarop van volkomen bevoeg de zijde attent is gemaakt. Het gaat daarbij zelfs niet alleen over j resultaten bij mensen, waarbij men altijd weer van suggestie zal kunnen spreken, maar ook bij dieren en.planten! Misschien heeft de heer Zorab alleen maar willen zeggen, dat roedelopers langs suggestieve weg te misleiden zijn, en ook, dat zij zelfs dupe kunnen worden van zelfsuggestic. Maar ik meen, dat dit weinig nut heeft. Ook een ge neesheer kan zich vergissen. Deugt daarom de medische we tenschap niet? En zou men uit zo'n vergissing kunnen of willen concluderen, dat een dokter zich altijd vergist? Een dergelijke boosaardigheid zal wel niemand voor zijn rekening willen nemen. J. G. MIEREMET gage. koelbloedig door de bommen Ecreden, over de wegen, midden tussen de oorlog door naar Frank rijk. zuidelijker en zuidelijker tot de Spaanse grens kwam en ze niet verder gingen Daar is ze geble ven, daar heeft ze boerendochter als ze is met haar baas groen ten gekweekt in het vreemde land (Van onze moderedactrice) J-fVT is dood seizoen" in de 11 modewereld. Gaat u maar eens door de stad wandelen; u zult zien dat de rommelige uitverkoop etalages bijna allemaal zijn ver dwenen en dat er weer orde heerst in de uitstalkasten. Maar wat er wordt vertoond, hoort nog vrijwel allemaal bij het winterseizoen. Hier en daar duiken wat stro hoedjes op. of een vilthoed in een zomers aandoende pasteltint maar met overtuiging gaat het niet en wol en donkere tinten over heersen nog. Voor de modezaken breekt de beruchte .stille tijd' aan: want het is te laat om winter-, maar nog veel te vroeg om voor- jaarskleding te kopen. Overigens is dat een stilte die aan de storm vooraf gaat, want in dc Parijse modehuizen wordt koortsachtig gewerkt om de laatste hand te leggen aan dc voorjaars- collecties, die in Februari aan de wereld zullen worden getoond. En wanneer Parijs het voorbeeld heeft gegeven, volgt de rest van de we reld, Nederland niet in de laatste plaats. En dan komt voor de vrouw weer die tijd, dat zij zo graag veel zou kopen van al het verleidelijks, dat in de winkels ligt uitgestald, terwijl haar portemon- naie haar ernstige beperkingen op legt En daarom ditmaal modenieuws voor de betrekkelijk kleine, maar steeds groeiende groep, die een vacantie in de winter, in de sneeuw van het hooggebergte pre fereert boven een uitstapje in de mildere zomermaanden. De wintersport wordt ook ge democratiseerd. De kosten ervan zijn niet veel hoger meer dan van een gewonebuitenlandse reis, afgezien van de aanschaf van een uitrusting. Want hoe bescheiden de eisen ook zijn die men op dit gebied mag stellen, zonder 'n paar goede schoenen, een skibroek (die beide van goede kwaliteit moeten zijn, dus duur, maar dan ook jaren lang meegaan) cn een windjack met trui of blouse gaat het toch niet. Wie de sneeuw opzoekt in Fe bruari of Maart kan er op rekenen dat de zon al aardig wat kracht heeft en dat dikke truien met ook nog gevoerde jakken zeker niet nodig zijn. Voor wie eens een beet je wil afwijken van de streng drietal uiteenlopende modellen. Links boven een heel lichte ano rak" waarvan de capuchon gega randeerd om het hoofd sluit, ge maakt van één van de vele nieu we stoffen die nylon bevatten. „Cracknyl" heet deze. Daarnaast een los rood ski-jak voorzien van vele op ingenieuze wijze geplaatste zakken: twee op de mouwen, een midden voor langs de zoom. als 'n soort brievenbestellers-tas. En ten slotte, voor een vrouw die eerder last heeft van warmte dan van koude, een groene blouse van een model, dat ook buiten het ski-ter- rein gedragen kan worden. Het eerste model is een Frans, de bei de andere zijn Zwitserse ontwer pen. Overigens, wij moeten bekennen dat dc foto's alle kenmerken dra gen van voortijdig te zijn gemaakt. Want wanneer de sneeuw niet dikker ligt dan op deze plaatjes, klassieke modellen (maar niet zo- en er zoveel scherpe stenen zicht- veel dat de practische bruikbaar- baar blijven, kunt u de skilatten heid daaronder lijdtditmaal een beter niet onderbinden Niet zonder betekenis voor een bepaalde categorie onder de oud-ambte naren is de jongste wijziging van de Pensioenwet. Oorspronkelijk was de toestand zo. dat men met 65 jaar werd gepensionneerd en bi) eervol of oneervol ontslag vóór het bereiken van die leeftijdsgrens eveneens recht op een deel van het pensioen kon doen gelden, behalve in die gevallen, waarin op eigen verzoek eervol ontslag werd verleend. In deze toestand, die destijds door diverse Kamerleden een schrijnende onbillijkheid is ge noemd, is in 1922 verandering gekomen. Wie na dat jaar op eigen verzoek eervol ontslag kreeg, kon wel de gelijk pensioen krijgen. Sindsdien bestond er dus een onderscheid tussen hen. die vóór 1922 om de een of andere reden ontslag had den gevraagd en zij. die zulks na 1922 hadden gedaan. Een wijzi- sprake van was, dat een in het ambt staande predikant tot pries ter was gewijd „Waarom het nu nodig was ge weest Goethe tot priester te wij den? Hij was nu zeventig jaar. Reden om een vraagteken te zetten achter de overal afgedrukte be- drang wering, dat hij, de gewezen pro- bot Irnrt molrlinff van cro. naar eenheid bezield zijn. De kring testant, eenmaal priester gewijd, i KOjl rneiuing van mevrouw Dach heeft reeds zulk vruchtbaar werk zou kunnen maakt, dat de Duitse predikant meer dan tien jaren gewerkt en doen in de pastorale arbeid onder Resultaten stemmen niet overeen Qoethe nazaat van de dieh- bestaat uit een vrij stabiele groep die protestanten, die toenadering ♦«t. f t^t rio voomc van circa zeventig personen, van zoeken tot de rooms-katholieke ter niet alleen tot de looms- Wje nu meesten tot de rooms- kerk. In de eerste plaats al omdat katholieke kerk is overgegaan, katholieke kerk zijn toegetreden, van een zeventigjarige menselij- doch daar ook tot priester werd Ds Goethe had de eigenaardige ge- kerwijs toch nog maar een zeer gewijd, hoewel hij ge De heer Mieremet legt het ge hele gewicht van zijn bewijsvoe ring ten gunste van het bestaan der z.g. aardstralen en het grote nut van afschermingskastjes e.d. op het resultaat, dat zou zijn verkregen met de door hem aan geprezen methoden. Mag ik hierop antwoorden met het citeren van enkele passages uit een rapport uitgegeven door het officiële Deutsche Reichsge- sundheitsamt (zoiets als de Neder landse Rijksgezondheidsdienst), in 1936, naar aanleiding van een on derzoek ingesteld naar het bestaan der aardstralen9 De beste Duitse roedelopers werkten hieraan mede. 1. De resultaten, zowel van ver schillende, als na elkaar, van dezelfde roedeloper (s) voor een bepaalde zóne van aard stralen stemden niet overeen. 2. Wat de vermeende invloca op de gezondheidstoestand van mensen en dieren betreft, kon den generlei relaties tussen de aangewezen prikkelbanen cn het voorkomen met name van kanker worden vastgesteld. Evenmin was dit het geval met de aanwezigheid van ge zond of ziek vee, of met de virulentie van bacterie-cultu ren. 3. De onderzochte afweerappara- tcn bleken geheel onbruikbaar. Hun inrichting lijkt geheel zinloos. G. ZORAB Deze u-eek huwd is en dat blijft. De Amsterdamse pre dikant ds J. M. de Jong, die tijdens een 4 bezoek aan Duitsland in een woontc - dat was reeds jaren be- r ondersteund wordt door tritio inn Hp«i<;rhp nreriikan- kend om v00r ni na de kerk- kring van Hessiscne preaikan dienst d|e hlJ ,e ,eiden hadi dc mis ten vertoefde, kon daar kennis by te wonen nemen van de achtergronden „Wij hoorden, dat de zeventig en Hit op va 1 pn vprtplt daar- tari8c ds Goethe sedert vijf jaren van dit geval en \erteit aaar omeritus was en dat cr dus gecn over deze week een en ander in „Vrij Nederland". Ds Goethe, oorspronkelijk af komstig uit dc kringen van dc ro mantische jeugdbeweging van voor i en na de eerste wereldoorlog, „be- hoorde in de periode tussen dc we- i reldoorlogen tot dat juist in Duits land zo veelvuldig voorkomende type van „moderne Godzoekers" en maakte als predikant van de Hes- sische landskerk reeds voor de laatste oorlog deel uit van een „Una Sancta"-kring onder leiding van een zekere mevrouw Dach. Het was een kring zoals cr in Europa wel meer zijn; ook me vrouw Dach is niet de enige die aldus werkt. Zo'n gastvrouw, een ontwikkelde rooms-katholieke vrouw, men rrrag aannemen van zuivere bedoelingen vervuld, no digt in haar vertrekken regelmatig zoekende geesten uit om samen te komen met protestanten en rooms- GOETHE bescheiden aandeel zulk een arbeid verwacht mag worden. Voorts om dat voor deze pastorale missionnaire bezigheid de priesterwijding geenszins een vereiste is. Hetgeen het feit, dat aan de nieuwe pries ter het regelmatig opdragen van de mis door de kerkelijke overheid is ontzegd Aan ds de Jong werd verder medegedeeld, dat er nu in de Hes- sische kerk twee predikanten wa ren overgegaan tot de rooms-ka tholieke kerk. Daar stond echter tegenover dat omgekeerd zes ge wezen rooms-katholieke geestelij ken tot deze Evangelische kerk waren toegetreden en daar als predikant of kerkelijk functionaris werkzaam waren „De protestant se pers had blijkbaar aan dit laat ste weinig openlijke aandacht ge schonken, hetzij uit hoofde van een weinig doelbewuste, op de buitenwereld afgestemde bericht geving, hetzij uit gevoelsbezwaren om uit deze zaken kerkelijke munt te slaan Jeugddienst in cyfers In plaats van de „kinderkerk", die zich alleen nog maar de oude ren herinneren, is. met name in de Ned. Hervormde Kerk, de laatste tijd m toenemende mate de „jeugd dienst" getreden. In Dordrecht heeft men thans op modern-statis tische wijze nagegaan, welke bete kenis aan de jeugddienst moet worden toegekend. Ziehier van de ze enquête het resultaat in cijfers en procenten. In de (Dordtse) jeugddiensten komen meer mannen dan vrouwen: 61 tegen 39 procent. De meeste bezoekers zijn, zoals trouwens van ordentelijke jeugddiensten ver wacht mag worden tussen de 16 fcn 25 jaar (55 pet.), dan volgen die van 26 tot 35 jaar (28 pet.; zijn die „blijven hangen" en konden die de overgang naar dc gewone godsdienstoefeningen niet vinden?) tenslotte zij die ouder zijn dan 35 jaar (17 pet.) het bekende ver schijnsel. dat tal van ouderen makkelijker door de eenvoudiger toon van de jeugddiensten gegre pen worden). Er kon worden vastgesteld, dat het vooral de middenstand is. die de jeugddiensten bezoekt; slechts 7 pet behoort tot de intellectuelen, 21 pet. tot de arbeiders en tot hen die alleen lager onderwijs genoten hebben; dat klopt wel zo ongeveer met de geijkte sociale samenstel ling van de volkskerk. Het percentage .buitenkerkelijke' jeugd blijkt uiterst gering te zijn: nog geen 1 pet. der bezoekers bleek ongedoopt te zijn, zodat de jeugddienst dus niet als evangcli- satiedienst kan worden gezien. Van de geënquêteerden gaf 71 pet. de voorkeur aan het Oude èn het Nieuwe Testament; 13 pet. al leen aan het Nieuwe Testament. 12 pet. meende, dat de bijbel niet al tijd het uitgangspunt van de pre diking behoeft te zijn. Het aantal tegenstanders van het behandelen van actuele onderwerpen is vrij groot, nl. 39 pet. Als gewenste on derwerpen werden opgegeven: de vraagstukken rondom de sexuali- teit, de oorlog, de toekomst en de vrijetijdsbesteding. De opmerking „de dominees ontdekken veel meer jeugdproblemen dan de jeugd zelf heeft," werd door verscheidene jongeren gemaakt. Zweden kunnen uit Staatskerk treden In Zweden treedt thans de (nieuwe) wet op de vrijheid van godsdienst in werking. Dit bete kent dat men voortaan uit de Zweedse staatskerk kan treden, hetgeen vroeger practisch onmoge lijk was. Men weet nog niet hoe veel leden der „vrije kerken" zul len uittreden, maar deze vrije ker ken, die samen 'n ledental hebben van 265.000 personen, hebben hun leden opgewekt tot het verlaten van de staatskerk. Het betreft hier Baptisten, Methodisten en de leden der Inwendige Zendingsbonden. Zes voorwaarden Dr O. F. Nolde, de voorzitter van de Commissie van de Kerken voor Internationale Zaken, die als zodanig de Wereldraad van Ker ken bij de Assemblee te Parijs ver tegenwoordigt, heeft als basis voor een gesprek tussen Oost en West zes voorwaarden geformuleerd, waaraan eerst zal moeten worden voldaan, waarbij hij erkende dat thans nog niet te zeggen is, wan néér dit zal zijn: 1. Wanneer Sowjet-Rusland en de niet-communistische wereld ge noeg gemeenschappelijke vijanden erkennen zoals ziekte, voedsel gebrek, onvoldoende ontwikkeling op technisch gebied om zeker te zijn, dat samenwerking voor beiden van groter voordeel is dan een conflict. 2. Wanneer een plan voor de internationale controle van de voornaamste vernietigingswapens aanvaard is. 3. Wanneer de ijzeren gordijnen voldoende opgetrokken zijn, zodat mensen uit de Sowjet-landen nor maal en vrij mensen uit de niet- Sowjet-landen kunnen ontmoeten. 4. Wanneer duidelijk blijkt, dat de Sowjet-politiek de mensen in andere landen toestaat, vooral in die welke thans onder Sowjet- overheersing staan, om door mid del van vrije verkiezingen hun eigen regering en ambtenaren te kiezen. 5. Wanneer er een duidelijke gezindheid is, die de conclusie rechtvaardigt dat Rusland werke lijk zo goed mogelijk bepaalde ge vallen van internationale spanning tot oplossing wil brengen, inplaats van een oplossing onmogelijk te maken door voortdurend uitstel. 6. Wanneer de kloof tussen de met elkaar in conflict zijnde op vattingen van de rechten van de mens nl. dat de rechten van de mens bepaald worden door de samenleving zoals die belichaamd is in de staat èn dat de rechten van de mens onvervreemdbaar behoren bij de menselijke natuur en bestemming op voldoende wijze gedicht is, zodat er een ba sis is waarop gewerkt kan wor den wat betreft de „individuele vriiheid met sociale verantwoor delijkheid". ging in de redactie van het twee de lid van art. 48 der pensioenwet, in 1948 aangebracht, heeft dit on derscheid uitgewist. Het gevolg is, dat zij. die vóór 1922 op eigen verzoek eervol werden ontslagen, alsnog aanspraak op pensioen kun nen maken. A. v. D. Men kan de huur van een schuurtje, wanneer een onderhandse regeling niet moge lijk is. door middel van een deur waarder laten opzeggen. De ter mijn hangt af van de huurbeta ling. Wanneer per week huur wordt betaald, kan ook per week worden opgezegd, enz. B F. G Ten aanzien van het huishoudelijk personeel schiet jam mer genoeg de sociale verzeke ring nog in ernstige mate tekort. Zo valt dit personeel b.v. niet on der de bepalingen van de Onge vallenwet. Voor de Ziektewet is huishoudelijk personeel slechts verzekerd, indien op tenminste 5 dagen per week bij dezelfde werk gever wordt gewerkt. Wanneer de ziekte langer dan een half jaar duurt en men heeft een rente- kaart. kan men zich tot de Raad van Arbeid wenden met een aan vrage voor invaliditeitsrente. A. D. De Raad van Arbeid kan een uitkering van 100,- bij overlijden alleen verstrekken, in dien het gaat om een ouderdoms rente op grond van de Vrijwil lige Ouderaomsverzekering. Is men verplicht verzekerd krachtens de Wet Uitbreiding Ziekenfondsver zekering. dan heeft men géén recht op de uitkering bij overlijden van ƒ40,-. welke onder bepaalde om standigheden wél wordt uitge keerd. Het ziekenfonds kan alle inlichtingen verschaffen. Advertentie l. M.) sterk elastisch

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4