Amersfoort steekt zich in een winters gewaad STABSVENSTER Geschiedenis is schepper van het heden Jubilerend „Ons Toneel speelt verouderd stuk 2 Jeugd juicht en trekt met sleden naar buiten Dansfestijn van Dan Bearda DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB m: PUROL GENEEST Noteert U even In regie en spel valt veel te loven Kanttekeningen van een lezer bij de straatnaamgeving Maandag 28 Januari 1952 (Van een onzer verslaggevers) Ziezo, nu zfjn alle praatjes over een kwakkelwinter aan de kant. Het begon Zaterdag wel wat aarzelend, maar er viel toch genoeg sneeuw om de Jeugd naar buiten te lokken. Er bleef geen slede op zolder staan. Ja. wU zagen zelfs jongens de gladde U^ers onderbinden. Z(j reden op de B.W.- laan, over de door het verkeer tot Us geperste 6neeuw. Het ging best en de jongens hadden veel schik. bijgangers lastig vielen. Twee rui ten gingen er aan; daar moest een bonnetje op volgen. En Zondag? Toen eerst kwam de winterse pret tot volle ontplooiing. De jeugd trok er met sleden op uit. Vooral op de Berg was het druk. De bobsleebaan bij het Belgische Monument bleek nog onbruikbaar. Ge«3n nood. Amersfoort telt hellin gen genoeg en zo gleed de jeugd op sleden van de glooiende Emma- laan. Hugo de Grootlaan en tal van andere wegen op de Berg.,naar be neden. Een eeliefkoosd plekje is ook de helling van het Smallepad. Daar was het Zondagmorgen al vroeg druk. Families trokken naar buiten om in de bossen een echt sprookje te beleven. Daar trof men de mensen aan, die graag een plaatje maken en ook in de stad was het drukker dan anders. Even kwam er een kleine onderbreking. Het was alsof de dooi zou doorzetten. Later op de middag kwam er opnieuw een vracht sneeuw los. Weer kwam de jeugd naar buiten en liet zich in sleden achter auto's voorttrekken. Het verkeer wordt door sneeuw- Sneeuw belemmert verkeer weinig Zo is de winter. Hij roept de mopperaars wakker, maar bovenal de jeugd, die een fikse sneeuwbui weet te waarderen. En het was bes te sneeuw. Eén greep in die witte massa was voldoende voor een flin ke sneeuwbal. De jeugd leverde complete veldslagen. Sneeuwballen suisden door de lucht en overal klonken juichkreten op. In de tui nen. op hoeken van straten (Punten burgerlaan) wrochtten jongens en meisjes prachtige sneeuwpoppen. Dat was Holland op zijn best. Toch is dat sneeuwballen gooien een gevaarlijke bezigheid. De politie moest dan ook enkele waarschuwin gen uitdelen aan jongens, die voor- Een stemmig versierde Markthal, met veelkleurige vlaggetjes, parasols, palmen en wandkleden, kleurrijke avondtoiletten en natuurlijk niet te vergeten op het podium het Radio dansorkest „The Silver Wings", onder leiding van Ben Libosan, completeer den de jaarlijkse Midden Soiree van Dansstudio Dan Bearda. Velen heeft de heer Bearde (tot zijn spijt) moeten teleurstellen omdat het nu eenmaal niet doenlijk is meer dan 250 dansende paren in dit dans paradijs binnen te laten. Alweer bewezen Ben Libosans mu sici stuk voor stuk hun vituositeit. We maakten kennis met de Ameri kaanse zangeres Wicky Stan van het Show-orkest van Mickey Rooney. Wicky trad als gaste bu Libosan op en verloochende haar vlotte Ameri kaanse stijl geenszins wanneer zij achter de microfoon stond. Bill v. d. Heuvel troonde weer hoog achter zijn drums en bekkens en Benny Berh kwam er natuurlijk niet zonder viool-solo af. Twee meiskes, van Dansschool Rudi Mees uit Hilversum, dansten een menuet van Bach en een Gavot van Decler, terwijl de heer Bearda met zijn assistente mej. Alie Klijzing een tango demonstreerde. Eén der vrolijke noten was het optreden van een viertal „dirigenten". Het orkest ging er beslist op vooruit toen deze, met of zonder dirigeerstok bewapen de. jongelieden voor het ensemble verschenen. Wim Jeths had een over tuigende attaque, een prima mimiek en leidde de Wings" het best. aldus het damesjurylid mevr. v. Hulst. Traditie-getrouw bracht drummer Bill het jongere gedeelte in extase met een drumsolo en tussen walsen, foxtrots en rumba's door kreeg de „toeter van papier" een beurt toen vele helpers papieren mutsen en toe ters uitdeelden tijdens een polonaise. Veel te vlug was het feest voorbij. val altijd bemoeilijkt. Toch is het nog bijzonder goed gegaan. In de stad ontstonden af en toe door glij partijen van auto's wel rare situa ties. Het busverkeer was nog vrij regelmatig. Ook de bussen van VAD en NMB ondervonden nauwelijk ver traging. De politie kreeg enkele klei ne valpartijen door, maar tot ern stige ongevallen is het gelukkig niet gekomen. Ook de reinigingsdienst was in het weekend actief en de mannen van deze dienst deden als steeds hun plicht. De telkens terugkerende sneeuwbuien bemoeilijkte een goede bestrijding van de gladheid der we gen. Baldadigheid had kwade gevolgen Een drietal jongelui, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag in een vrolijke stemming van een bal kwam, liet een ovcrwegboom aan de Utrechtseweg neer. Een auto reed tegen deze spoorboom en werd be schadigd, evenals de boom. Tegen het drietal is proces-ver baal opgemaakt. Het ziet er wel naar uit dat deze baldadigheid flin ke kosten met zich zal brengen. Vogelaars aangehouden De 53-jarige Amersfoorter J. en de 31-jarige G. zijn aangehouden, toen zij bezig waren met lijmstokken be schermde vogels, zoals sijsjes en putters, te vangen. Door de politie zijn in hun wo ningen vijf van deze vogels in be slag genomen en later in vrijheid gesteld. Bij de Amersfoortsc politie is aangifte gedaan van de vermoede lijke diefstal van een portefeuille inhoudende 170 gulden. 1803. Het schip heeft een vlotte uitreis en op de rede van Batavia wordt de lading in hoofdzaak machines gelost. Maar retour vracht is er niet. En het schip kan toch moeilijk in ballast de lange reis naar Rotterdam onder nemen Kapitein Van Noort heeft een lang ge sprek met de bevrach. ter. „U kunt een lading graan innemen in Porio Augusta," zegt de be vrachter. „Ik zou u aan raden daarheen te zei len, want als u hier blijft wachten kan het wel enkele maanden du ren, voor ik voor u iets weet." De bevrachter brengt kapitein Van Noort naar zijn schip terug en neemt hartelijk van hem afscheid. „Goede I reis, kapitein", wenst hij hem toe. Goede reis! Ja, maar het droevige lot van de „Maria" pas na 70 jaar bekend worden.... Advertentie (1. M.) ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Robben superieur over Neptunus (d.) Voor de Van Duijll-beker speel de het eerste dames-zevental van Neptunus gisteravond in het Sport- fondsenbad te Hilversum tegen Robben 1. Onze stadgenoten, die volledig te water gingen, ontwik kelden een beter spel dan tegen DWT. Tegen het sluitende samen spel van de Hilversumse meisjes bleken de Neptunus-dames niet opgewassen. Voor de rust hadden Joke Kreuning en Diny van Ekreis de Neptunus-doelverdedigster reeds zesmaal gepasseerd. Daarna scoor de de thuisclub nog tweemaal, doch in deze periode wist Roosje v. d. Hoef de eer voor haar club te red den. Met een 81 nederlaag ver trok men weer naar Amersfoort. Zondagmorgen sprak voor de plaatselijke gemeenschap van het Humanistisch Verbond dr A. Saal- born over het onderwerp „Is ge schiedenis een zinloos verschijnsel?" Dr Saalborn bouwde zijn beschou wingen rond het tweeslachtig ka rakter van de mens: de geniaal „uitgedachte" chemische fabriek, de schepper van onsterfelijke meester werken en gedachtenbouwsels, die tegelijkertijd, gedreven door natuur elementen en eigen driften, een armzalig, dom deeltje van de massa is. Zo zien wij de mens, als wij hem volgen door de gang der eeuwen, en in onze dagen beleven wij weer eens. gelijk meermalen in de loop der historie, een crisis der zekerheden, waarin de mens als een Don Juan of een Hamlet heen en weer wordt geslingerd. De West- Europeaan, oud, verzadigd en cy nisch geworden, ziet zich ingeklemd tussen Russen en Amerikanen met hun naief realisme en is niet meer geheel opgewassen tegen de drei gingen. Thans wordt aan West- Europa de taak gesteld te bewijzen, dat zijn historie geen dood mate riaal is. dat het de historie weer levend kan maken en de materie ziet als middel om het hogere te beleven. Velen hebben de zin der geschie denis niet leren verstaan en kunnen het heden niet tot nieuw leven brengen: vervlakking en verminde ring van verantwoordelijkheidsbesef en bovenal angst voor een algemene ondergang zijn er de duidelijke SOESTERBERG Uitvoering jeugdorkest Het Soesterbergs Jeugdorkest, ol.v. G. Rooda. geeft Wocnsdag- avond 30 Januari een uitvoering in het R.K. Militair Tehuis te Amers foort. 55 GRAND THEATRE t.m. 30 Jan.: „Las sie's grootste avontuur". Elke leef tijd. Zondag- 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen- 2.30 6.45 en 9 uur. „Don- dcrdagcyelus". 31 Jan 2.30 6.45 en 9 uur „Vrouwenkamp Borneo" 18 jaar. CITY THEATER „Showboat". Elke leef tijd. Zondag: 2 4 15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag: „Indianen aan de Slnngenrivler" 14 jaar. Vooraf: „Nachtelijke tragedie" 14 jaar Van Dinsdag t.m. Donderdag: „De Vlam" 18 jaar. Zondag: 2 4.15 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTD1JK. Van Vrij dag tm. Maandag: „Tarzan en de Slavin" 14 Jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Huwelijkstragedie" 18 jaar. Vrijdag: 8 uur. Zat. 2.30 6.45 en 9 uur. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen; 2.30 en 8 uur. 28 JANUARI. Maandag: Inst. voor Volks- ontw.: de heer J Spaander over „Adrianus Loeghwater". Geb. v. Vrijz. Hcrv., 20 00 uur 29 JANUARI. Dinsdag- Centrale Ouder raad: de heer Schlahmilch over „We zen en taak van het pcrsoonliikheids- onderwijs". Mcisjcs-ULO, Plantsoen Zuid, 20 00 uur. 28 Januari, Maandag Klassiek Ver bond: prof. dr W. J Verdenius over ..Platonisme en Christendom". Res taurant Frank. 20 uur. 28 Januari. Maandag Orkest Vereni ging Amersfoort: jeugdconccrt. Markthal, 29 JANUARI. Dinsdag: Mij tot Nut van t Algemeen: films over Amerika. Ami- citia, 20.00 uur: Ook voor leerlingen twee hoogste klassen middelbare 6cholcn. 29 Januari. .Dinsdag Vereniging Ne derlands Fabrikaat: lezing niet film over ..De spoorwegen voorheen en thans". Geb. v. Vrijz Herv. 19.30 u. 30 Januari, Woensdag Volksuniversi teit: cursus ..Het weer en zijn ont wikkeling" (2e les). Openbare Lees zaal. 20 uur. 30 Januari. Woensdag Toneelgezel schap Puck: „Het gevecht met de zoon". Amlcltia, 20 uur. NEL VAN DER CH1JS. Utr.weg 102: tentoonstelling van beeldende kunst, potterle en weefwerk. Dagelijks ge opend tot 31 Januari van 1030 tot 13.00 en van van 14.00 tot 18.00 uur Zondags van 14.00 tot 17.00 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUN STEN. Utrechtsestraat 53: t m. 1 Fe bruari schilderijen van Plcter van Velzen. Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur Zondags gesloten. A-G.-huls. T.m. 3 Februari: Expositie schildersgroep ,.'t Spectrum": ge opend van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. MUSEUM FLEHJTIL Westslngel Dage lijks geopend, behalve Zondag9, werkdagen van 1012 en l4 uur. Zaterdag 10—12 en 1303 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrtl- dagavond van 79 uur Voor kin deren Woensdag- eD Zaterdagmid dag 2.30—4.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—8 uur. R-K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—1230 en 2.30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur Avonddienst Apotheken: Keijser. Lan- gegtraat 9. tel. 6807: Kraan, Noorde- wierweg 89, tel. 4893. In het kader der N.A.T.U. toneelwedstrijd 19511952, gaf de Amersfoortse Toneelvereniging „Ons Toneel" Zaterdagavond voor een vrijwel uitver kochte zaal in Amicitia, een opvoering van het toneelspel In 4 bedrijven door H. Bakker en E. J. M. Terlingen, Uw wil geschiedeDat ook „Ons Toneel", opgericht de 27ste Jan 1947, voor deze voorstelling, die te vens de lustrumviering was, haar beste beentje heeft voorgezet, bleek alleen al duidelijk uit de bijzonder fraaie toneelaankleding. „Hoera, er is sneeuw", roept de jeugd. Sleden, die al te lang op zolder stonden, worden voor de dag gehaald. En dan gaat het met een vaartje de Berg af. Op de helling aan de Emmalaan wil het wel lukken. „Uw wil geschiede", dat zich ge heel afspeelt in een woonkamer van de „Maria-Hocve" laat de strijd zien die ontstaat tussen boer Tiedema en zijn dochter Pleun, wanneer laatst genoemde in het huwelijk wil treden met Tjade, een boerenzoon die zijn vaders erf heeft verkocht en zijn tijd met gokken en drinken zoek brengt. Wanneer Tiedema, Tjade het recht ontzegt ooit nog zijn hoeve te betre den, dreigt deze in drift op de „Ma ria Hoeve" de rode haan te zullen laten kraaien. Enige tijd later ontstaat inderdaad brand cn de boerderij gaat in vlam men op. Tiedema pleegt een moord aanslag op Tjade. Inmiddels is ech ter vast komen te staan dat hij part noch deel had aan de brand, daar deze gesticht is door Japik, de half wijze zoon van Tiedema. De erkenning van Tjade's onschuld cn van eigen fouten, vat dc trotse koppige boer samen in de woorden die hij voor zijn arrestatie zijn doch ter toeroept: „Tjade is een kerel!" Alles bij elkaar een gegeven dat rond dc eeuwwisseling waarschijnlijk voldeed, maar dat aan de hedendaag se maatstaven niet, of nauwelijks, kan beantwoorden Ondanks de af en toe niet ontbrekende spanning (dc brand), hier en daar onderbroken door een komische scène (dc ver jaardagsviering). was het geheel naar onze smaak te dik opgelegd, het ver loop van het stuk te duidelijk. Na het eerste bedrijf had men gevoege lijk kunnen verdwijnen, zonder het gevoel te hebben gehad, een belang rijk deel te hebben gemist. Dat we niettemin respect cn lof hebben voor deze poging van ..Ons Toneel", spruit vooral uit geheel an dere feiten n.l. de voortreffelijke wijze waarop de heer J. F van Maas de regie heeft gevoerd, zodat hij van dit ongelukkig gekozen stuk. mede door de kwaliteiten van verschillende spelers, nog iets wist te maken dat aanvaardbaar was. De heer W. Ch. Maree die Tiedema uitbeeldde, speelde, hoewel soms iets geforceerd, zijn rol uitstekend Mevr. DielissenJanssen (Tiede- ma's vrouw) was verrassend door de natuurlijke eenvoud waarmee zij zich van haar. vaak zware, taak kweet. Mevr. WiggermanJans (Pleun) speelde vol overtuiging. Het komi sche element werd verzorgd door Arie Kepper en zijn vrouw Maaike, respectievelijk J. Petersen en mevr. NieborgLablans. Hun optreden was werkelijk geestig. Was ,,Ons Toneel" gelukkiger ge weest in haar keuze van stuk. dan 1 waren de spelers, met de goedver zorgde costuums, toneelaankleding en grime (van L. Grootkop), gemakke lijk in staat geweest de nu gevestigde totaalindruk, stukken te verhogen. A. jr. Fondclub Amersfoort opgericht Er bestaat in Amersfoort bij de postduivenliefhebbers een behoefte aan het houden van afstandsvluch- ten met de duiven. De z.g. fond- vluchten wil men bij de liefheb bers animeren. Een 25-tal duivenliefhebbers is daartoe dezer dagen bijeen geko men. Daarbij waren vertegenwoor digers uit de verschillende plaatse lijke verenigingen. Besloten is de fondclub „Amersfoort'1 te stichten. In het bestuur namen zitting de heren J. F. v. Burgsteden (Ordon nans) voorzitter; J. Leijenhorst (Ordonnans) secretaris. PaulusBor straat 7; L. Krabshuis Jr. (Reis duif) penningmeester, terwijl de heren J. Noorman en J. v. Noord als bestuursleden werden toege voegd, beiden leden der Luchtpost. WA protesteerde en niet. HVC In ons bericht van Zaterdag jl. dat een door HVC ingediend pro test Donderdag a s. in „Krasna- polsky" zal worden behandeld is in zoverre onjuist, dat niet HVC, doch WA in de op 2 December jl. ge speelde wedstrijd HVCWA een protest indiende tegen het afkeu ren van een Amsterdams doelpunt. Brandweer rukte uit De Vrijwillige bandweer te Soes- terberg werd gealarmeerd voor een brandje op hét vliegveld bij Den Dolder. Bij aankomst bleek, dat het brandje, dat in een wagen van het personeel was uitgebroken, reeds door de brandweer van de L.S.K. geblust was. FILMS IN MILITAIR TEHUIS Het programma in het Militair Tehuis „Huis ten Halve" luidt als volgt: Dinsdag 29 Januari, film: „Aan de Rivièra"; Woensdag 30 Januari, film: „De spookruiters"; Donderdag 31 Januari, film: „Haaien van New York". symptomen van. Toch is in een ieder het fundamenteel-menselijke verlangen naar vernieuwing aanwe zig. In dit verband legde spreker een duidelijk accent op de unieke waarde van de menselijke persoon lijkheid en waarschuwde voor de fatale gedachte uit het historisch materialisme, dat de rede zou moe ten buigen voor buiten-menselijke, irrationele machten, die de mensen als schapen zouden voortdrijven. Geschiedenis is niet hot abstracte verhaal van het leven, maar de be leving zelve. Evenals wij heden le ven en arbeiden ter wille van de toekomst, zo heeft ook het verle den, dat is de geschiedenis, zin als schepper van het heden. Maharadja van Jodhpur om het leven gekomen NEW DELHI. De maharadja van Jodhpur is Zaterdag met twee andere personen om het leven ge komen doordat zijn vliegtuig neer stortte. Hij is Zondag in de stad. die zijn naam draagt, met volledige militaire eerbewijzen begraven Hij volgde zijn vader in Juni 1947 op cn was zeer sportief. Zij volledige titel was raj rajeshwar saramad ra- jaihind maharajad hirajshri ham- vant singhji bahadur. Vereniging van Hoofden van Scholen opgericht DEN HAAG Zaterdag kwamen in „Pomona" de afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen van hoofden van scholen bijeen. Met al gemene stemmen werd besloten een landelijke organisatie te stichten on der de naam ..Vereniging van Hoof den van Scholen". Burgerlijke Stand 26 JANUARI 1952 Geboren' Johannes Anlonius Nicolaas z v. N. Bliekendaal en M. v. Wegen. Getrouwd: J. v, d. Linden en M. H. van Maurik. Dinsdag heropening van .Vervuurt's bank in Paramaribo PARAMARIBO. Zondagavond Is in de Staten van Suriname in een spoedvergadering geïnterpelleerd over de moeilijkheden bij Vervuurt's bank De voorzitter betreurde het heengaan van landsminister Driel- sma. De onderhandelingen met de Surinaamse Bank en de Nederland se Handel Maatschappij zijn thans zover gevorderd, dat een definitieve regeling vandaag wordt verkacht, zodat de heropening van het be drijf Dinsdag mogelijk zou zijn. Hoge Commissaris geeft afscheidsdiner voor SusantoO DJAKARTA. Dc Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, en mevrouw Lamping hebben Vrijdag avond een afscheidsdiner aangebo den aan de heer en mevrouw Susan- to Tirtoprodjo ter gelegenheid van hun aanstaand vertrek naar Neder land. waar mr Susanto zal optreden als zaakgelastigde der Indonesische regering Aan dit diner zat o.a. aan mr Subardjo, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken. (Advertentie l.M.) [DÉTFLYIN'G enterprise' DE LADING WAS V ZELFRIJZEND BAKMEEL VAN Noma in de bres voor de sociale positie der amusementskunstenaars DEN HAAG De Nederlandse organisatie van musici en artisten (NOMA) heeft in een telegram verklaard, dat zij het betreurt, dat de minister geen aanleiding heeft kunnen vinden om het wetsont werp. regelende de sociale positie van de amusementskunstenaars, ter behandeling aan de Staten-Gene- raal voor te leggen Zij verzocht de minister met klem. alsnog maat regelen te willen treffen om de sociale positie der amusements kunstenaars binnenkort op afdoen de wijze te doen regelen. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM Indonesiëroute. Thuisreis: PHTDK (Amsterdam» Zondag op Schiphol; PHTDP (Rot terdam) vanmorgen uit Damascus; PHTDG (Gouda» TokioAmster dam, werd vanmiddag om twaalf uur in Karachi verwacht; PHTDI (Enschede» zou om negen uur van morgen in Bangkok aankomen; PH TDE (Eindhoven) vanmorgen om acht uur uit Bangkok. Uitreis: PH—TES (Soerabaya) AmsterdamSydney. Zondagavond in Biak; PH—TFE (Utrecht). Van nacht uit Calcutta; PHTEP (Pon- tianak) om zes uur vanmorgen in Cairo. Op straat overleden Vanmorgen om kwart voor negen is de 54-jarige voorman heidevlech- ter J. O. uit de Leliestraat, toen hij zich op weg naar zijn werk be vond, op de Buurtweg te Leusden onwel geworden. Hij viel van zijn rijwiel. De door collega's ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. De heer O. is. naar men aanneemt, aan een hartver lamming overleden. Bedrijfsvereniging Noord- Nederland heeft een toezichthouder (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De commissie van toezicht op de bedrijfsverenigingen heeft de 60-jarige heer W. H. Segaar te Bussum belast met het toezicht op dc bedrijfsvereniging Noord- Nederland. Drieling in Eindhoven EINDHOVEN. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het St. Joseph-ziekenhuis een drieling ge boren, twee meisjes en een jongen, Monique. Marion en Anton. De moeder mevrouw DassenVan den Heuvel en de kinderen maken het goed. Gaarne zou ik op deze plaats enige opmerkingen willen maken over de straatnaamgeving zoals die thans in Amersfoort wordt bedre ven. Om te beginnen met de laatste voorstellen: het idee van eiland en landstreeknamen onderschrijf ik ten volle. Ook de naam „Am- sterdamseweg" is prima. Minder j juist is het m.i. echter, de zakc- I lijke namen Industrieweg, Han- delsweg en Hayenweg toe te ken nen zolang niet enig.? leemten in onze verzameling riviernamen -ijn or.gevuld. Grote of vrij grete ri vieren zoals Schelde, Vecht cn Zaan zijn nl. nog stee.is mo1 ver noemd terwijl kleinere cn minder bekende stromen als Rogge, Ber- kcl en pas nog Dommel wel een i'laats kregen. De grote straten 'en Noorden van de Dollardstraat zijn m.i, uitnemend geschikt e»u dit gebrek op te heffen. Dat men voorts het „verlengde" van dc Sciiiestraat eveneens Sch'eslraat heeft genoemd getuigt volgens mij van gebrek aan fantasie. -fanr- on niet „Volkeraksiraalof zo? volle tijd. Een tijd waarin we met verlangen uitzien naar mildere dagen. Onze acties Nijkerkerveen en Nijkerk hebben deze keer niet veel te verantwoorden. Wat er echter is binnengekomen is kolenvoorraad, die met de dag slinkt. Ja, nu we er zo voorstaan, brengt de winter ons niet allen 't sprookje van besneeuwde huizen, van 't winterse landschap, dat (och zoveel bekoorlijks biedt. En daarom blijven we ditmaal verre van bespie gelingen over dat sprookje, meer dan de moeite dat in Amersfoort nu om iedere hoek van oude straatjes gluurt Wc den ken nu aan de mensen, die met brondkar, met melk wagen en wat al niet meer door de sneeuw moeten sjouwen. We denken aan waard. Zo kregen wij uit Nijkerk van Diny Simon, Schrassertstraat 30 'n grote partij zilverpapier, waar aan Veer een vracht had. Hartelijk dank Diny. Ook een pluim aan fam. v. d. Bunt, Bentlnckstraat 5. Hier de man, die 's nachts langs kwam een kostbare stapel IF inter J~\1TMAAL moeten we LJ even met u praten over de sneeuw. U heeft er atuurlijk al genoeg van. U moet er misschien straks doorheen. En wie weet, wellicht met lekke schoe nen. want het repareren is duur, zoals alles duur is in deze tijd. U kijkt met angstige blikken naar uw de huizen gaat om toe te zien, dat gouwdieven zich niet aan andermans goed vergrijpen. Wc denken aan de mannen, die waken voor de openbare veilig heid, die 't verkeer regelen. Kortom, in deze dagen mo gen we ons dan een ogen blik vergapen aan de pacht van dat besneeuwde stadje aan de Eem, maar op de achtergrond is er nu altijd dat decor van een zorgen- oude kranten vandaan een mooie partij zilver en capsules. Dat zet zoden aan de dijk. In Nijkerkerveen kreeg Veer van Coba van Beek, Nieuwe Kerkstraat 27a voor de zieke militairen in het hospitaal een mooie partij oude tijdschriften. Zij spaart heel hard voor de blindengeleidehond ook. Een partijtje zilver was er dus ook nog te halen. Spaar maar goed door, Coba. Eveneens kregen wij van Truusje Berculo (8 jaar) Nieuwe Kerkstraat 41a, tijdschriften en zilver. Truusje is een nieuwelinge met sparen en zal er wel gauw weer voor zorgen in de krant te komen. Mientje v. d. Bunt is 7 jaar en woont Laakweg 17. Zij wilde ook graag eens in de krant staan, omdat haar nichtje Coba v. Beek er ook in gestaan had. Voor je zilver sta je er nu dan in Mientje en je treft het, want Coba staat er ook in. Allen nogmaals hartelijk dank. Veer heeft nog een verzoek. Wie kan hem weer helpen aan een paar lege papieren zakken om de capsules, zilverpapier, en het bonte papier in te stoppen? Voetbal-menu Nu het „smakelijk hapje" van gisteren de neus van de voetballiefhebbers op 't Klop s even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. laatste moment voorbij ging, zullen deze wel nieuwsgierig zijn naar het menu van a.s. Zondag. Welnu, sportvrienden, het wordt 'n „kliekjesdag", of, om de officiële term te gebruiken, staat er een in haalprogramma te wach- hen. HVC, Quick en Amers foortse Boys hebben een vrije Zondag. APWC moet naar Patria in Zeist en Amsvorde gaat naar Utrecht. Het programma van gis teren, dat volkomen is ver- sneeuw, is opnieuw vast gesteld en wel op 10 Fe bruari a.s. Tenminste, als Sneeuw „Geef mij maar poeder, suiker", zei 't manneke van morgen. Waarom men n.b. een hoctd- st'aat met flats heet: opgeknapt •i.el de male kitrch'iaam „Vree land" ontgaat ro.i ten enenmale, wc'i-cht wilde men h»er oen poc- t-sti*'- naam <tver.. Als zodanig volde et echter de historische na; m „Bïrktveci beter, zoals ook de naam Isseltseveld goed is ge- k«»zfn. l'amcn ais Dreef, Enk cn Gr«;cneveld zijn eveneens te go zer t. Een dreef is oorspronke lijk „een srriatr- laan om het vee door te drijven" (Koenen), later gebruikt voor een wandellaan met Domen zoals bijv, de Heih'genber- geiweg voorbij Randenbroek en, voer z'n ontluistering, de Isseit- sev/eg. Aan vier zijwegen zonder veel samenhang rond twee vijvers kan men dan toch be/waarlijk dc naam „Dreef geven. Beter wa ren hier gtw»jest namen zcnis „Wugvijver" en „Prjimsvijver". Genoemde bomen zouden op de oevers van de vijvers kunnen worden geplant, zoals ook Ue an dere straten in deze wijk overeen komstig hun naam zijn beplant. De naam „Enk" kan er, hoewel met pijn, nog wel mee door. In plaats van „Groeneveld" (in de wijk „Jeruzalem") zou ik willen voorstellen „Veetecltplantsoen", in overeenstemming met de andere namen in deze wijk. Over Isseltseweg gesproken: zou het niet mogelijk zijn de oude boerderijen in de haakse bocht daarvan, waarvan er een de fol kloristische naam „De Vurige Wagen" draagt (althans droeg), met enig weiland er omheen te sparen, zoals in Utrecht destijds is gebeurd met de resten van het klooster Chartroise? Men moet eerbied hebben voor het histo risch gegroeide, en door de res tauraties in de binnenstad geeft men blijk deze eerbied wel dege lijk te bezitten. In dit verband is het jammer dat destijds in het plan voor de bomenwijk het ver loop van het laatste gedeelte van de Oude Soesterweg (tussen Goudsbloemstraat en Birkt) niet is gehandhaafd; wellicht kon dit echter moeilijk. Nu de Zonnebloemstraat is her doopt in Noordewierweg zou wel licht de naam Anjerplein kunnen worden gewijzigd in Zonnebloem plein (we hebben immers al een Anjerstraat. Doublures getuigen naar mijn oordeel van weinig fan tasie en dienen zoveel mogelijk te worden vermeden. Met dank voor de plaatsruimte, H. Bos, Sumatrastr. 6.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2