Amersf oortse Kei fel rood geverfd STABSVENSTER Zaalhandbal een zeer dynamische sport Bouw van 76 woningen aan Isseltseveld Verfspatten liggen als bloedsporen in sneeuw Halve eeuw werkzaam bij mode-magazijn Jan Spaander spreekt over groot Nederlander Noteert U even Ontsp aring in 1951 f 128.7 millioen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Handbalgroep Amersfoortgaat Woensdagavond van start Huizenblokken van twee eii drie woonlagen Bandy's strooien hoed aan de kapstok Dinsdag 29 Januari 1952 IN HET HOLST VAN DE NACHT.... (Van een onzer verslaggevers) De Kei is rood geverfd! Dat was het min of meer schokkende nieuws, dat vanmorgen al vroeg de ronde deed door Amersfoort. De buurtbewoners, die de gordynen openschoven, de bakkers en de melkboeren, die er met hun wagens langs kwamen en degenen, die naar hun werk gingen, allemaal keken ze hun ogen uit naar de Amersfoortse Kei, die daar felrood in de witte sneeuw prykte. Van onder tot boven was de steen bedekt met een dikke laag rode verf; ze droop er op vele plaatsen nog af. Als bloedsporen lagen er om heen de rode stappen in de sneeuw. Een spoor, dat echter niet ver leidde. Wie zijn de schilders geweest? Wanneer hebben ze 't gedaan? Men tast in het duister, al heeft elke Amersfoorter zo zijn vermoedens. Natuurlijk, Donderdag zwaaien er huzaren van Boreel af. En gaat het niet langzamerhand tot een traditie worden, dat afzwaaiende huzaren een aanslag plegen op de Kei? We herinneren ons vorige gelegenhe den. Enkele malen zijn er spring stoffen aan te pas gekomen en ook is de Kei een keer van zijn voet stuk gestoten. Het waren echter allemaal aanslagen, die op gemak kelijke wijze weer tpniet gedaan konden worden. GRAND THEATRE t.m. 30 Jan.: ..Las sie's grootste avontuur". Elke leef tijd Zondag: 2 -4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen- 2.30 6.45 en 9 uur. „Don derdagcyclus". 31 Jan 2.30 6.45 en 9 uur „Vrouwenkamp Borneo" 18 Jaar. CITY THEATER ..Showboat". Elke leef tijd. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag: „Indianen aan de Slangenrivier" 14 jaar. Vooraf: „Nachtelijke tragedie" 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: ..De Vlam" 18 jaar. Zondag: 2 4 15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.15 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrij dag t.m. Maandag: „Tarzan en de Slavin" 14 Jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Huwelijkstragedie" 10 Jaar. Vrijdag: 8 uur. Zat. 2 30 6.45 en 9 uur. Zondag: 2 4.15 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 29 JANUARI. Dinsdag: Centrale Ouder raad: de heer Schlahmilch over „We zen en taak van het persoonlijkheids- onderwijs". MeisJes-ULO, Plantsoen Zuid, 20.00 uur. 28 Januari. Maandag Klassiek Ver bond: prof. dr W. J Verdcnlus over „Platonisme en Christendom". Res taurant Frank. 20 uur. 28 Januari. Maandag Orkest Verent- ging Amersfoort: Jeugdconcert. Markthal. 29 JANUARI. Dinsdag: Mij. tot Nut van 't Algemeen: films over Amerika. Ami- citia. 20.00 uur: Ook voor leerlingen twee hoogste klassen middelbare scholen. 23 Januari. Dinsdag Vereniging Ne derlands Fabrikaat: lezing met film over ..De spoorwegen voorheen en thans". Gcb. v. Vrijz. Herv. 19.30 u. 30 Januari. Woensdag Volksuniversi teit: 'cursus „Het weer en zijn ont wikkeling" (2e le3). Openbare Lees zaal. 20 uur. 30 Januari. Woensdag Toneelgezel schap Puck: „Het gevecht met de zoon". Amicltla, 20 uur. NEL VAN DER CH1JS. Utr.weg 102: tentoonstelling van beeldende kunst, potterle en weefwerk. Dagelijks ge opend tot 31 Januari van 10.30 tot 13.00 en van van 14.00 tot 18.00 uur. Zondags van 14.00 tot 17.00 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUN STEN, Ulrechtsestraat 53: t.m. 1 Fe bruari schilderijen van Pleter van Velzen. Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur. Zondags gesloten. A.G.-huls. T.m. 3 Februari: Expositie schildersgroep ,,'t Spectrum"; ge opend van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. MUSEUM FLEHITfi. Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en I4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.303 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 2—5 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.30—4.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur RJC. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 cn VrUdag 45 uur Avonddienst Apotheken: Keijser. Lan- gestraat 9. tel. 6807: Kraan, Noorde- wicrwcg 89, tel. 4893. AMSTERDAM. Gedurende 1951 is in Nederland 128,7 mil lioen ontspaard tegen 120,3 mil lioen in 1950, zo blijkt uit een op gave van het C.B.S. Inleg en te rugbetaling bij alle Nederlandse spaarbanken tezamen waren n.l. in 1951 groot 760,4 millioen resp. 889,1 millioen tegen 740,6 mil lioen resp. 860,9 millioen in 1950. Bij de Rijkspostspaarbank was de ontsparing verreweg het grootst, nl. 96,5 millioen. Inge legd werd totaal 288 mil lioen en terugbetaald 384,5 mil lioen. Joodse vluchtelingen wachten te lang op naturalisatie DEN HAAG. Is het de mi- nistcr bekend, vraagt het Tweede Kamerlid Goedhart (PvdA) schrif telijk aan minister Mulderije. dat een aantal Joodse vluchtelin gen. die tussen 1933 en 1939 in Nederland een tweede vaderland hebben gevonden en die zich sindsdien als goede burgers heb ben gedragen, nog steeds moeten wachten op het reeds vele jaren geleden door hen aangevraagde Nederlanderschap, terwijl velen van hen zelfs nog steeds beschouwd worden als vijandelijke onderda nen? Kan de minister mededelen om hoeveel van dergelijke geval len het hier gaat en wat hij be reid is te doen om de naturali satie van de betrokkenen te be spoedigen? Ditmaal zal het meer moeite kos ten de verandering ongedaan te ma ken. De arbeiders van de gemeente, die vanmorgen om kwart voor elf bij de Kei kwamen, met lappen, borstels en schrappers, trokken een wanhopig gezicht, ze konden niets uitrichten tegen de dikke verfklod- ders. Met chemische middelen zal nu geprobeerd worden om de rode verf te verwijderen. „Als dat niet lukt. moeten ze 'm maar weer een jaar of wat onder de grond stoppen", zei een van de omstanders. „Tja. dat zou een op lossing zijn. Laten we er het beste van hopen. Aanvullingsagenda Raad De Raad neemt hedenavond ook nog in zijn openbare vergadering een voorstel tot het verlenen van de voor de bouw van 76 woningen aan het Isseltseveld benodigde cre- dieten, in behandeling. Kring Amersfoort Geref. Organistenver. Zaterdag komt de Kring Amers foort van de Geref. organisten vereniging weer in vergadering bij een. thans in de Ned Herv. Kerk te Lunteren. waar een inleiding over orgelbouw, en orgelspel van de heer Verploeg te Luntergn zal worden gehouden. Ook mej. Van Raven- stein te Hoevelaken en de heer J. C. van Hunnik te Veenendaal zul len enkele muziekstukken ten ge hore brengen. Ouderdag in kazerne aan Leusderweg Voor de mannen van het le In structie Bataljon der Geneeskundige Troepen gelegerd in de Juliana van Stolberg-kazerne aan de Leusder weg, zit de eerste opleiding er bijna op Een ouderdag zal hun „primary- training" Vrijdag besluiten, en de „passing-out parade" met défilé ont breekt zoals gewoonlijk niet op het program. Er is Vrijdag echter nog meer te doen. Tussen half negen en tien uur worden de ouders <en ver loofden) in de kazerne verwacht, waar ze op de soldatenkamers een kopje koffie zullen drinken. Daarna volgt om kwart over tien de parade, en om kwart over elf zullen enkele demonstraties worden gegeven. In de kazerne wordt een warme maaltijd gebruikt, 's Middags worden militairen cn genodigden in twee groepen gesplitst. Terwijl de ene groep demonstraties op het kazerne terrein bijwoont, is er voor de an dere een cabaretvoorstelling in de Markthal. Later worden dc rollen omgedraaid. Om vijf uur is het programma van de ouderdag ten einde. Voor de militairen moet dan het mooiste echter nog komen, want ze mogen met hun gasten mee naar huis. Een lang verlofdat is goed werk! Prunusvijver De heer H. Bos, van wie wij gisteren een aantal kanttekenin gen bij de straatnaamgeving plaatsten in de rubriek „Moet U eens horen", heeft er ons op ge wezen, dat er een kleine onjuist heid in dit Muk is geslopen. Niet Pruimsvijver, maar Prunusvijver spelde de heer Bos als straatnaam voor. Militairen zwaaien af Donderdag zwaaien een kleine twee honderd militairen, die op het ogenblik in Amersfoort zijn gelegen, af. Het is het derde Ver- konnings esquadron van het regi ment van Huzaren van Boreel, dat verblijf houdt in de Prins Willem III kazerne. Slachtoffer van gladheid Mevrouw V. uit Soest, die gister morgen achter het voormalige dis tributiekantoor uit de bus stapte, gleed uit op de gladde treeplank, en viel. Dc 61-jarige dame brak daarbij een been. Ze is naar het St. Elisabethziekenhuis gebracht. Van het kledingmagazijn van dc fa. L„ Houbaer in de Langestraat wap perde Maandag de vlag. Het was ter ere van de heer J. F. Kindervaler, die een halve eeuw aan dc zaak verbonden is. Vijftig jaar lang heeft de heer Kindervatcr in Amersfoort pantalons gemaakt. Tydens een bijeen komst mei het personeel werd de jubilaris 's morgens op hartelijke wijze gehuldigd. De heer Kindervater, die nu 70 jaar is, deed zijn intrede in het kleermakersvak al op 13-jarige leeftijd. Dat was in Amsterdam. Toen hij 7 jaar later in Amersfoort kwam, was de tegenwoordige fa. Houbaer nog maar een klein win keltje. Het werd echter spoedig uit gebreid. Wat veranderde, de heer Kindervater bleef. Jaar in jaar uit maakte hij pantalons. In het seizoen van 's morgens vijf uur tot 's avonds negen uur. Dc jubilaris heeft zijn werk altijd met veel genoegen verricht. Wan neer hij vacant ie had, hunkerde hij alweer om te beginnen. Nu hij de 70-jarige leeftijd heeft bereikt, denkt hij er echter over om er zo zoetjes aan maar eens mee op te houden. Tot spijt van de zaak, want de heer Kindervater staat niet alleen be kend als een goed vakman maar ook als een beminnelijk personeelslid. Bij de huldiging gisteren waren talrijke familieleden van de jubila ris aanwezig, o.a. zijn echtgenota en zoon. Dc heer Kindervatcr werd. na een felicitatie door dc heer F. Veldman, directeur toegesproken door de heer P. Renes. coupeur. Deze had in cij fers het enorme werk uitgedrukt, dat door de jubilaris in 50 jaar verzet is. Twintig duizend achthonderd Sneeuwruimen is verplicht De politie vestigt er de nadruk op, dat men verplicht is het trot toir voor zijn woning zo ver van sneeuw te zuiveren, dat er voldoen de ruimte ontstaat voor de voet gangers. De hoofdbewoner moet dit doen; bij zijn afwezigheid de huis eigenaar. Hetzelfde artikel uit de politieverordening heeft ook betrek king op hagel cn gladheid. Men houde er rekening mee, dat de geruimde sneeuw niet op brand putten wordt geworpen, en dat er bovendien geulen worden openge houden voor afvoer van het smelt water. Burgerlijke Stand 28 Januari 1952 GEBOREN: Ednard, z. van W. P. Har deman en J. J. Brink; Anna. d van G. v. Leeuwen en A v. d. Klashorst: Harry, z. van W. Elzinga en G. v. d. Wiel. De heer Kindervater met zijn echtgenote en twee kleinkinderen, tijdens de huldiging. broeken zijn cr in die tijd gemaakt, waarvoor o.a. nodig was 27.000 me ter stof. 270.000 knopen, 2.000 meter linnen, 10.000 klosjes garen van 500 yards en 20.800 haken en ogen- Dat is geen kleinigheid cn de heer Renes uitte zijn grote bewondering voor de vitaliteit, die dc heer Kin dervatcr nu nog aan de dag legt. Hij bood hem namens de perso neelsleden een schemerlamp en oen gegraveerd glas niet zilveren voet- sluk aan Mevrouw Kindervater ontving bloemen Dc jubilaris, die van de directie een enveloppe met inhoud, en van dei vakgroep Kleer. makerij een gelukstelegram had ontvangen, dankte ontroerd voor ue blijken van waardering en ook voor het grote vertrouwen, dat men in hem gesteld heeft. 1304. Een sleepboot brengt de „Maria" naar buiten. „Dat gaat tegen woordig toch heel wat gemakkelijker dan vroe ger, Kapitein", zegt de roerganger, „gelooft u ook met, dat de stoom machine het zal winnen van de zeilen?" „Ik weet het n et". antwoordt Evert van Noort. „ik heb het nog niet zo erg begrepen op al die nieu wigheden. Die smerige rook maakt alles vuil Zo denkt het grootste deel van de bemanning er ook over. Ze zijn blij, wanneer het sleepbootje los gooit en terugstoomt Zingend beulen zij in de kaapstander en draaien de raas omhoog. De stemming aan boord is op perbest. De koers is Z.Z O., richting Zuid- FT Australië. Daar zal de „Maria" het graan aan i dan via Kaap Hoorn naar Rotterdam terug te boord nemen en kapitein Van Noort is van plan varen. (Van een onzer verslaggevers) De Handbalvereniging „Amersfoort" probeerde enkele jaren geleden In de „Markthal" zaalhandbal te gaan beoefenen. De organisatie was in een vergevorderd stadium en het leek cr alleszins op dat de première van dit interessante spel in Amersfoort zou beginnen. Edoch, te elfder ure moesten de vastgestelde wedstrijden worden afgelast omdat de enige geschikte accommodatie (Markthal) niet beschikbaar was. Markthal, terrein van de strijd Eind vorig jaar werden de eer ste zaalhandbalwedstrijden in het RAI-gebouw te Amsterdam gehou den en een groots opgezet tournooi gaf direct een overweldigend suc ces. Niet alleen insiders van deze sport waren enthousiast, doch ook de mensen, die nimmer de moeite hadden genomen een handbalwed strijd op het groene veld te gaan zien, waren in één klap voor de handbalsport gewonnen. Na Am sterdam volgde Arnhem en ook in deze plaats was het succes groot. Musis Sacrum" was tot de nok bezet. Nu krijgt ook Amersfoort einde lijk zijn zaalhandbal wedstrijden. Het wordt weliswaar geen première maar belangrijk wordt het zeer zeker. Woensdagavond zullen heren- ploegen van „Amersfoort", „Attila" en ..Achilles" de strijd aanbinden, evenals de dames van „Amersfoort" tegen de dames van BHC uit Bus- sum. Het zijn volkomen gelijkwaar dige ploegen, zodat een interes sante strijd kan worden verwacht, DE SPELREGELS De spelregels zijn voor een groot deel hetzelfde als bij het veldspel. Er is een scheidsrechter en er zijn twee coaches. De scheidsrechter let uitsluitend op overtredingen. Daar enboven zorgen een paar coaches voor de puntentelling, letten op de speeltijd enz. Ook zijn er een paar doelrechterrs, die op overtre dingen voor de goals letten. Er wordt gespeeld met zevental len, doch elke ploeg bestaat uit tien man (dames). Drie van hen staan aan de kant en mogen steeds wisselen met spelers en op elk mo ment. Dit wisselen moet echter ge schieden op een gedeelte van het veld, dat door lijnen is afgebakend. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat er steeds slechts zeven spelers van elke ploeg in het veld mogen zijn en dat een vervanger het veld eerst mag betreden als de te ver vangen speler het veld heeft ver laten. Door dit systeem blijft het tem po natuurlijk zeer hoog, belangrijk hoger dan bij veldwcdstrijden. Raakt een speler iets vermoeid, dan wordt hij onmiddellijk vervan gen. Het is juist het hoge tempo dat zaalhandbal zo interessant maakt en het publiek tot groot enthousiasme brengt. Van de tactiek en techniek van de spelers wordt heel veel ge vergd, temeer daar zij weinig mo gen lopen en het dus een kwestie van positiespel wordt. Een speler mag drie passen met de bal doen. mag dan een keer stuiten op de grond, en moet dan bij de derde pas daarna de bal overgeven. Door deze regel flitst de bal natuurlijk steeds van de ene speler naar de ander. In de cirkel voor het doel mag geen andere speler dan de keeper komen. De maten van het veld zijn iets groter dan de minimum toe gestane maat. en zijn 15 x 30 m. De opstelling der zeventallen is als volgt: keeper, twee backs, een spil cn drie voorhoedespclers. De keeper mag slechts vervangen worden met voorkennis van de scheidsrechter De heren spelen 2 x 20 minuten en de dames 2 x 15 minuten. Oorspronkelijk gebruikte men voor zaalhandbal een hockey- doel. doch men heeft de omtrek- maten thans gewijzigd in 2 x 3 meter. Het ligt in de bedoeling van de Handbalvereniging „Amersfoort", die deze wedstrijden organiseert in samenwerking met de Amersfoort se Sport Stichting, wanneer deze eerste avond slaagt, nog een tour nooi te organiseren maar dan op meer avonden en met een grotere bezetting. Wij geloven dat het aan de pu blieke belangstelling niet zal ont breken. Het is een dynamische sport, waarbij men zich geen ogen blik verveelt en de spanning er van het begin tot het einde in blijft. Het wedstrijdprogramma voor Woensdagavond is als volgt: AmersfoortAchilles (heren); AmersfoortBHC (dames); AchillesAttila (heren); AmersfoortAttila heren) In het bestaande uitbreidingsplan voor het Soesterkwartier zyn ter ver krijging van enige variatie in de aldaar sedert 1945 tot stand gekomen woningcomplexen langs het Isseltseveld een aantal meergezinswoningen geprojecteerd, waardoor het verschil In bouwhoogte tussen de in uitvoe ring zynde flatgebouwen en de overige eengezinswoningen enigszins wordt gecompenseerd. Centrale verwarming in woonkamer Aansluitend aan het in aanbouw zijnde complex van 149 woningen der Stichting „Centrale Woning- zorg" is thans een plan ontworpen tot de bouw van 76 woningen, waarvan 16 verdeeld over 2 blok ken met twee woonlagen en 60 verdeeld over 2 blokken met drie woonlagen. De woningen, welke een inhoud hebben van circa 280 m3, zijn geschikt voor huisvesting van gezinnen van 5 personen en bevatten een woonkamer van 5 x 3,75 meter, keuken. 3 slaapkamers, w.c., wasruimte met lavet, kolen- berging. In het op straathoogte ge legen onderhuis der panden met twee woonlagen is behalve een tweetal bergruimten van 1,75x3,75 meter een werkplaatsje ontworpen; in het onderhuis der panden met 3 woonlagen was aanvankelijk een drietal bergruimten cn een garage geprojecteerd. MINDER GARAGES Daar B. en W., gezien de huidi ge economische omstandigheden, van mening zijn dat een aantal garages niet exploitabel zal blijken te zijn. zal dit aantal voorshands beperkt blijven tot 9. de in een 10-tal onderhuizen beschikbare ruimten kunnen tijdelijk tot werk kamer worden ingericht, welke afzonderlijk verhuurbaar zal zijn. in het onderhuis, enige bergruimte op de vliering aanwezig. De woningen kunnen door mid del van een in een der onderhui zen gelegen centrale verwarmings installatie worden verwarmd. Deze verwarming blijft beperkt tot de woonkamers, waarin bovendien een stookplaats aanwezig is. De financiering der stichtingskos- ten van bovenbedoelde woningen is op het ogenblik nog onzeker. B. en W. stellen zich voor deze kosten te bestrijden uit de burgerzinlening, waarvoor de inschrijving nog lopen de is. Vanaf het viaduct in de Stations straat krijgt de voorbijganger thans deze kijk op het anders zo weinig schilderachtige stations- emplacement. Nu kunt u eens goed zien hoe sneeuw en de win terse sfeer een landschap meer luister kunnen geven. AMSTERDAM. Na 35 jaar op de planken te hebben gestaan als variété- en revueartist is de 61-ja- rige Lou Bandy thans serieus van plan. zoals hij zelf zegt. „zijn strooi- hoed voorlopig aan dc kapstok te gaan hangen". Dat wil echter niet zeggen, dat Bandy gaat rentenieren. Hij acht nu de tijd gekomen om het publiek te bewijzen, dat hij ook Kunst met een grote K kan bedrij ven. Dit zal hij binnenkort gaan doen als hij 2 Maart, tezamen met Max Ttailleur, het toneelstuk „Elias weet het beter" na 25 jaar in Ne derland zijn her-opvoering zal laten beleven. BERN De wedstrijd tussen da Arosa. kampioen van Zwitserland, en de Amerikaanse Olympische ploeg is in een gelijk spel geëin digd: 66. De tussenstanden waren: Arosa—Am, 01. ploeg 1—2, 4—1, 1—3. De heer Jan Spaander heeft een uitgebreide studie gemaakt van het leven en de betekenis van Jan Adriaansz. Lecghwater. Dit bleek gisteravond overduidelijk, toen hy deze belangryke en veel te weinig gekende figuur uit de 17e eeuw belichtte voor de leden van het Instituut voor Volksontwikkeling. Spreker zette uiteen van welke aard zyn studies over Leeghwater zijn geweest cn gaf inzicht in de methode, die naar zyn mening dient te worden gevolgd by de studie van historische figuren, vooral wan neer slechts weinig over hen is geschreven. Men volge dan het z.g. actuali teitsprincipe, aldus de heer Spaander. Daarop voerde de spreker gehoor door de vele jaren zijn van Voor dc bewoners der bovenste Leeghwaters leven en de bewogen woningen, is. buiten de bergruimte tijd, waarvan deze een kind was. Klop maal haar aandeel in de actie geleidehond. Adri van Doornik, Bosweg 7. bracht voor de vierdemaal zilverpapier en tijdschrif ten. Goed zo. Adri! Clubblad In het clubblad van de Amersfoortse Boys wordt in het Januari-nummer meer dan eenmaal gewezen op de gevaren die onvol doende training voor de tensiever aan de training Hoogland, zich niets van deel, dan zal de rest ook aan. Zij leverde in zilver- beter lukken Als de Boys PfPjer voor de zoveelste deze woorden maar willen verstaan, dan komt 't best voor elkaar. Van wie? Er liggen al enige tijd een paar heren glacéhand schoenen op ons redactie bureau. Iemand moet deze handschoenen bij een be zoek aan ons bureau ver geten hebben. Nu het win ter is, zal deze vergeetach tige heer wel bemerken, dat-ie zijn handschoenen. Enfin, hij weet het nu. Ze liggen op ons kantoor op hem te wachten. Deze week staat voor de jeugd van middelbare- en lagere scholen in het teken van toneel. De stichting Puck, toneelgroep van en voor jonge mensen, komt namelijk voor de middel bos" van Marijke Schreu- der. Daarvan geeft de toneelgroep voorstellingen in Amicitia op Woensdag morgen en Donderdagmor gen en Donderdagmiddag. Niet minder dan 1710 scholieren komen op deze wijze met een van de schoontste uitingen dei- Toneel kunst in aanraking. Het initiatief gaat uit van de Amersfoortse Gemeenschap. even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. Europa ligt in de greep van de winter. Europa, dat nog die kampen kent, daarvoor aan de slag. U kunt dan dezer dagen een collectrice of een collec tant aan uw deur verwach ten. Laat deze mensen niet vergeefs bellen. Zy komen, omdat zij 't „hebt uw naas- Geeft ten liefin practijk willen brengen. bare scholieren op Wocns- waarin mensen wonen, die U heeft 't gisteren kun nen lezen: er heerst op de Veluwe grote activiteit dagmiddag a.s. in Amicitia een voorstelling geven van Cas Baas' toneelstuk „Ge- Zilvervloed vecht met de zoon". Het stuk speelt in een arbei derswijk in de tegenwoor dige tijd en dc problemen, die worden aangeroerd. van huis en hof zijn ver dreven. Wonen is misschien nog een te mooi woord. De ellende waarin deze mensen verkeren valt moei lijk te beschrijven. U weet, dat Amersfoort bezig is wat zon in de har- elftallen kan opleveren, tijd een beetje achter' van zilvervloot-medewer- zijn de problemen van de ten van deze vluchtelingen kers. groot en klein. Amersfoort blijft de laatste te brengen. Vooral in dc harten van de kinderen, die geestelijk en lichame lijk verkommeren Daarom ---„-c- 0wil Amersfoort die kinde hij zeggen trekt de vijfjarige Aartje heeft Puck een ander stuk ren een dagverblijf geven, „komt Boys, neemt in- Walet, Hoveniersweg 11, nl. „Feest in het spinne- Van gisteren af is men Een donateur slaakt de weer werkt niet mee, da'- na-oorlogse jeugd. 's Avonds geeft Puck een voorstelling van hetzelfde stuk voor ouderen. verzuchting „de hoogste toegegeven, maar.... daar Voor de lagere scholen tijd", waarmede hij zeggen trekt de vijfjarige Aartje heeft Puck een ander stuk Opvoering T. en O. Ook de Amersfoortse To neelvereniging T. en O. neemt deel aan de door de Ned. Amateurtoneelunie uitgeschreven toneelwed strijd. T. en O. brengt op 9 Februari in Amicitia het toneelspel „Vergeven en vergeten" van Frans Hart. Het spel bestaat uit vier bedrijven. Burgerzinlening „Toont Uw burgerzin en tekent in", zei 't manneke vanmorgen. Ook werd de nadruk gelegd op de veelzijdigheid van Leeghwaters be staan: gevolg van zijn gevarieerde aanleg en uitgebreide, encyclope dische kennis. De heer Spaander bleek in sterke mate de kunst te verslaan in grote lijnen een historische figuur te te kenen en daarbij toch het interes sante anecdotische détail geheel tot gelding te doen komen. Spreker be schreef zijn gehoor de werkzaamhe den van Leeghwater, de eenvoudige herbei gierszoon, als timmerman, molenmaker, landmeter, ingenieur, promotor en zaakgelastigde, onder handelaar bij netelige staatkundige kwesties. Dat daarbij de machtheb bers in de republiek van die tijd ten tonele verschenen spreekt vanzelf, evenals de figuren uit omringende landen, welke bij Europa's geschie denis dier dagen betrokken waren. Daartussen kruidde spreker zijn verhaal met menig cultuur-histo risch interessante mededeling. Zodoende kreeg het gehoor een zeer scherp beeld van de merkwaar dige figuur Jan Leeghwater. die door de moderne-ontleders van zijn handschrift wordt gekenschetst, als een mens. waarin het meditatieve en het expansieve element in deze zuiverheid en sterkte bij elkaar een uitwerking hebben, alsof men vuur en water samenbracht. Er ontstaat stoom, die de hele machine onder spanning brengt, naar een uitlaat zoekt. Deze uitlaat is de Daad! De heer Spaander heeft een lijvig manuscript gereed, omtrent Leegh waters leven. Moge dit manuscript spoedig als boekwerk in druk ver schijnen. Onze geschiedkundige li* teratuur zal er wèl bij varen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2