Raacl uit nogmaals waardering voor Amersf oortse Academie STABSVENSTER Voorzitter dringt aan op efficiënte werkmethode Amersfoort heeft gunstig jaar achter de rug Van Apeldoorn en Ter Burg bedanken als raadslid Noteert U even Hamerstukken in de Raad „Feest in het Spinnebos" 2 Woensdag 30 Januari 1952 (Van ccn onzer verslaggevers) Amersfoorts Raad werkte zich vrij snel, nadat de verklaringen van de communistische raadsleden waren aangehoord, door de agenda heen. Voordien had men al geluisterd naar de belangwekkende nieuwjaarsrede van de raadsvoorzitter, die in het slot van zijn rede tot de conclusie kwam, dat 1951 voor Amersfoort gunstig is verlopen. Elders op deze pagina gaan wy zowel op de verklaringen van de heren Van Apeldoorn en Ter Burg als op de nieuwjaarsrede van burgemeester Molendijk uitvoeriger in. ALLES DOEN Tijdens de behandeling van de subsidiekwestie Amersfoortse Aca demie van Beeldende Kunsten uit ten alle groeperingen in de raad hun waardering voor het werk. dat door dit instituut wordt verricht. De heer Van Apeldoorn vond. dat men alles moet doen om voor het behoud van de school te waken. Hij vond de door B. en W. voorgestel de weg (erkenning door het rijk) een gevaarlijke en langdurige weg. Langer wachten kan. naar de me ning van genoemd raadslid, leiden tot liquidatie van de school. Mej. G R. Stienstra (CHU) vond, dat de inspecteur voor het nijver heidsonderwijs wel wat erg lang op zijn antwoord laat wachten. De h school doet uiterst nuttig werk. Het bestuur vraagt nu in een rondschrij ven aan de raad een eenmalige subsidie van f 4.000.— Dit is volgens mej. j Stienstra een zaak op zichzelf. Zij verzocht het col lege deze subsidie aanvrage niet op de meest formele, erlof-verordening op de helling? Van betekenis was zeker de op merking van de raadsvoorzitter over de methodiek in de raad. Naar zijn mening moest men in de raad niet inhaken op de beraadsla gingen in de commissievergaderin gen. De raad moet streven naar een efficiënte werkmethode. Een betoog kan kort en krachtig en als het moet scherp zijn. Op deze wijze kweekt men waardering bij de burgerij. De raadsvoorzitter zei- de. dat dit geen kwestie van poli tiek is, maar van methodiek. De opwekking om ook in 1952 efficient te werken was dan ook, zo zeide burgemeester Molendijk, voor col lege en raad bedoeld. Voordat de Raad accoord kon gaan met het doorzenden voor ad vies naar B. en W. voerden de heren mr P. A. G. Ubink (KVP) en K. ter Burg (CPN) het woord over het verzoek van W. G. Ter- tooien en P. J. Knoester tot wij ziging van de „verordening, als bedoeld in arti kel 10 der drank wet voor de ge meente Amers foort" (opheffing zgn. droogleg ging Soester- kwartier). De heer Ubink zeide. dat zijn fractie er prijs op zou stellen als het col lege deze hele kwestie en die dei- bevoegdheden nog eens zou bezien. Hij verzocht hot college deze zaak zo breed mogelijk aan de Raad voor te leggen en daarbij vooral aandacht te besteden aan artikel 10 sub. 3 der drankwet De heer Ter Burg vond. dat er slechts ccn wij ziging mag worden aangebracht nadat de bevolking van het Soes- terkwartier is gehoord De voorzit ter beloofde, dat in het college deze kwestie nog eens goed zal worden bekeken. Bij het voorstel tot verkoop van vijf percelen bouwterrein, gelegen nabij de Buys Ballotstraat aan W. van Haselen, verklaarde de heer Van Apeldoorn (CPN) dat zijn fractie geacht wenst te worden te hebben tegengestemd. De heer Ubink drong er bij het college op aan te komen tot een meer juiste verhouding tussen grondprijzen en bouwkosten. Mr Ubink GRAND THEATRE t.m. 30 Jan.: „Las- sle's grootste avontuur Elke leef tijd. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 our. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur Don derdagcyclus". 31 Jan -.30 6.45 en 9 uur „Vrouwenkamp Borneo 18 3aaJ* CITY THEATER „Showboat". Elke leef tijd. Zondag: 2 *1.15 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag: ..Indianen aan de Slangenrivier" 14 jaar. Vooral: „Nachtelijke tragedie li jaar Van Dinsdag t.m. Donderdag: „De Vlam 18 jaar Zondag: 2 4.15 6-45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrij dag t.m. Maandag: „Tartan en de Slavin" 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Huwelijkstragedie 10 jaar. Vrijdag: 8 uur. Zat. 2.30 6.4o en 9 uur. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen; 2.30 en 8 uur. 30 Januari. Woensdag Volksuniversi teit: cursus „Het weer en zijn om wikkeling" (2e leg). Openbare Lees zaal. 20 uur. 30 Januari. Woensdag Toneelgezel schap Puck: „Het gevecht met de zoon". Amlcitla. 20 uur. 30 JANUARI. Woensdag. Zaalhand bal. Markthal. 20 uur. 30 JANUARI Woensdag. Oranjever eniging Amersfoort: Beatrix-avond, Kindervoorstelling. Grand Theatre. 16.30—18.30 uur. 31 JANUARI Donderdag. RK Volks universiteit: cursus „Het ontstaan der aarde". AG-huis. 20 uur 31 JANUARI. Donderdag Volksuni versiteit: werkcursus voordrachts kunst Openbare Leeszaal 20 uur. 31 JANUARI. Donderdag. Alg. Bond van Voedlngs en Genotmiddclenbe- drijven: cabaretavond. Amicitla, 20 1 FEBRUARI. Vrijdag. Kennismaking met dc heer A. Annema. school psycholoog. AG-huis, 20 uur. 1 FEBRUARI Vrijdag Amersf Ly ceum Vereniging: feestavond. Ami- citia. 2o uur. 1 FEBRUARI. Vrijdag. Regiment Ge neeskundige Troepen ouderdag met o.a. parade, demonstraties en caba retmiddag in de Markthal 1 FEBRUARI. Vrijdag Amersf Ge meenschap. sectio Beeldende Kunst: ontmoetingsbijeenkomst „foto- schilderkunst". AG-huis. 20 uur. 2 FEBRUARI Zaterdag. Polynorm feestavond. Amicitia. 20 uur 2 FEBRUARI. Zaterdag. Amersf Be stuurders Bond: muziek- en zang uitvoering. Markthal. 20 uur. NEL VAN DER CH1JS. Utr weg 102 tentoonstelling van beeldende kunst, potterie en weefwerk Dagelllks ge- ODend tot 31 Januari van 10.30 rot 13 00 en van van 14.00 tot 18 00 uur Zondags van 14 00 tot 17.00 uur ACADEMIE VAN BEELDENDE KUN STEN. Utrechtsestraat 53 t.m 1 Fe- bruarj schilderijen van Pleter van Velzen Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur Zondags gesloten. A.G.-huls. Tm. 3 Februari- Expositie schildersgroep ,.'t Spectrum"; ge opend van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. MUSEUM Fi.EHlTE Wesislnget Dage lijks geopend, behalve Zondags werkdagen van 1012 cn 1—4 uur Zaterdag 10—12 en 1.303 uur OFENBARE LEES7AAL Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2 304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Socs- terkwartler <7.onnehloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrlidagavond van 78 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit- lening 11-12 30 en 2.30—5 45: Maan dag- en Vrlidagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur Avonddienst Apotheken: Keijser. Lan- gestraat 9. tel 6807: Kraan, Noorde- wlerweg 89, tel. 4893, mej. Stienstra maar op de meest vaderlijke ma nier te behandelen. De heer F. J. Swets (Arb.) uitte ook zijn verbazing over de traag heid van de inspecteur. Deze zaak loopt' al vanaf Augustus 1951. Ook zijn fractie wenst het behoud van de school. Mevr. A. C. van Bienc maProp (WD) herinnerde aan de sympathieke uitspraken die de raad in het verleden over de Aca demie heeft gedaan. Het zou zonde zijn als de cursisten halverwege hun studie gedwongen zouden wor den op te houden. Zij stelde dan ook met klem voor deze ene keer te helpen. Het slagvaardige raads lid. de heer L. Waterloo (KVP), had de lachers op zijn hand toen hij opmerkte, dat hij zich gaarne aansloot bij de moederlijke woor den van mej. Stienstra cn het dra matische betoog van mevr. Van Bienema. VADERLIJK Wethouder S. J. Spiekermann (KVP) had ook waardering voor de vaderlijke en moederlijke zor gen van de raad voor de Academie. Men moet de zaken echter ge scheiden houden. Nu is aan de or de een subsidie ineens om de school daarmee te redden en een subsidie van het rijk. Als het even moge lijk is, zal het college medewer king verlenen. Men zal zien wat men kan doen. Het college heeft in ieder geval alles gedaan om een beslissing van de inspecteur los te krijgen. De raadsvoorzitter bepaalde ten slotte, dat de raad de verklaring afgeeft van 25 Februari, waarin dus om subsidie van rijk en ge meente wordt verzocht en dat het college over de brief van het stichtingsbestuur van „laat ons tussentijds niet ten gronde gaan" in de eerstvolgende raadsvergade ring met een advies zal komen over tussentijdse hulp. Dit waren dan wel de grote zaken, die de raad ditmaal te be handelen kreeg. Andere agenda punten passeerden zonder meer of na een korte discussie de revue. Woningbouw ging gestaag door; export nam toe en inwonertal steeg boven 60.000 In de gisteravond gehouden nieuwjaarsrede memoreerde Amersfoorts burgemeester, dc heer H. Molendijk, de voornaamste besluiten die in het jaar 1951 waren genomen en belangrijke gebeurtenissen in het stedelijk leven. We tekenden aan het vaststellen van een viertal gedeeltelijke uit breidingsplannen rond de stadskern, het maken van een zinker in de Eem en een sluis in het Spui, het besluit tot bevolkingsonderzoek op t.b.c. met schermbeeldfotografie, subsidieverlening aan het USO cn verkoop van industrieterrein voor het bouwen van een tweede autofabriek (volks wagenfabriek). Jaar van plannen en besluiten Voorts leende Amersfoort reeds 2,3 millioen voor de woningbouw, terwijl een burgerzinlening van een 25.105.000 (21.270.000) millioen is uitgeschreven. De bur- gemeester maakte verder melding van het afscheid van dr B. Keulen als rector van het Johan van 01- denbarnevelt-gymnasium cn van 't 575-jarig jubileum van deze eer waardige onderwijsinstelling. Het culturele leven der gemeente in 1951 was rijk aan verscheidenheid. Der traditie getrouw gaf de bur gemeester de jaarcijfers over 1951 aan de openbaarheid prijs. Na So phia Willemina Hartogsveld zijn nog vele Amersfoorters geboren, de gemeente telt nu 60.113 inwoners (59.297). De brandweer rukte 56 keer uit (82); vanwege de natte zomer waren er geen bos- en hei debranden. Het schadebedrag beliep 61.050 17.080). het waardebe- drag der betreffende objecten f 5.909 800 3.887.869). Er gebeur den in Amersfoort 8 (11) verkeers ongevallen met dodelijke afloop en 64 (69) personen kregen zwaar li chamelijk letsel. 93 (94) keer werd procesverbaal opgemaakte wegens openbare dronkenschap, men no teerde 42 (31) jeugddelicten, 30 (34) zedendelicten en 6 (5) zelf moorden. De vermakelijkheidsbelasting be droeg 184.561 158.852). De gas fabriek produceerde 10.212.650 (10 371 300) kub. meter gas, een te ruggang dus ondanks bevolkings toename, de waterleiding leverde 2 044.905 (1.926.980) kub. meter wa ter en van de PUEM werd 1.270.000) KWU aan electriciteit betrokken (toename 14.3 procent). MINDER WERKLOZEN Op 31 December waren 388 (491) mannen werkloos en 127 (84) vrou wen, 341 mensen ontvingen over- bruggingssteun (559 in 1950, waar onder 145 vorstwerklozen). Amers foortse bedrijven exporteerden voor 11.728.000 9.375.000) voorname lijk in de branche der voedings- en genotmiddelen (meer dan 8 mil lioen). De woningbouw ging nog gestaag door. Er kwamen in 1951 384 (386) woningen gereed, terwijl er 570 (368) in uitvoering zijn. De grote zorg baart 1953! Er zijn in Amers foort op het gebied der huisvesting 1137 „urgente gevallen" en 2566 (2615) samenwoningen. Alles bijeen genomen was 1951. naar het oordeel van de raadsvoor zitter. een gunstig jaar. 1805. Het weer blijft goed en de eerste dagen verlopen zonder inciden ten. Op zekere dag neemt de uitkijk echter een kleine prauw waar, die kennelijk in moei lijkheden verkeert. Het scheepje moet ver uit de koers zijn geraakt, want ze worden alleen ge bruikt voor kust.rcisjes en de „Maria" is al en kele dagen in volle zee. Van Noort neemt zijn kij ker ter hand. „Voor zo ver ik kan zien, zijn er twee mannen aan boord." zegt hij, „maar die ene schijnt ziek of gewond te zijn. Wij kunnen ze moei lijk aan hun lot overlaten. Wil je laten bij. draaien, stuurman en een boot uitzetten?" Wan- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB neer de primitieve prauw dichterbij komt, zien i noodseinen geeft, geen man, maar een vrouw is. zij, dat degene, die met een primitieve vlag Verklaring van communistische raadsleden trekt veel toehoorders (Van een onzer verslaggevers) Er was gisteravond op de publieke tribune in Amersfoorts Raadzaal nauwelijks ruimte om adem te halen. Zo dicht zat men daar opeen om te luisteren naar de verklaring, die de heer W. van Apeldoorn in de Raad zou afleggen in verband met zijn royement uit de C.P.N. Het waren vooral leden van de communistische party, die belangstelling toonden. De heer Van Apeldoorn, die na dat de raad enkele vaste agenda punten had afgewerkt, van de voorzitter het woord verkreeg zeide: „Naar aanleiding van dc berich ten in de pers wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om een korte verklaring af te leggen in zoverre mijn functie als raads lid dit meebrengt. Mijn politieke overtuiging is de zelfde als die zij steeds geweest is, n.l. de communistische, waarin immers ook geen wijziging zou kunnen komen daar zij gebaseerd is op het wetenschappelijke in zicht dat de communistische we reldbeschouwing de enige is, die de cconomisch-historische nood- zakeiyke maatschappüvorm tot stand zal brengen, zoals nu reeds in de praktijk in een derde ge deelte der wereld geschiedt. Moeilijkheden van welke aard ook kunnen in mijn politieke overtuiging niiets wijzigen, zoals ook in het verleden voldoende is ge bleken. Ik meen gegrondvest op bovengenoemde overtuiging de belangen van mijn kiezers, van mijn stad. naar mijn beste kun- v. Apeldoorn nen 00k op aeze plaats gediend te hebben. Tevens wil ik nadrukkelijk ver klaren, dat door mij nooit gewei gerd is mijn raadszetel ter be schikking van de communistische partij te stellen op grond van een besluit dat op normale organisa torische wijze, zoals dit in de C.P.N. behoort te gebeuren, geno men zou zijn. Dus iedere publicatie die het tegendeel beweert is onjuist. Door mijn royement uit de com munistische partij, ongeacht of dit royement juist of onjuist is, is het echter niet meer mogelijk dat ik deze zetel als vertegenwoor diger van de C.P.N. blijf bezetten en is het vanzelfsprekend, dat u mijnheer de voorzitter, dezer da gen mijn bedanken als raadslid tegemoet kunt zien. Men zal begrijpen dat het mo ment van mijn aftreden niet be- invloed kon en kan worden door onjuiste en voorbarige publicaties en ik deze verklaring wenste af te leggen in een volmaakt nor male positie als raadslid en af handelend de lopende zaken". Er viel even een stilte in de raad toen de heer Van Apeldoorn deze verklaring had voorgelezen. Op de publieke tribune ontstond K. ter Bury enige deining toen ook het tweede commu nistische raadslid de heer K. ter Burg het woord vroeg. Hij ver- pf i klaarde op deze 1 avond te hebben bedankt als lid van de C.P.N. en dat hij binnen enkele dagen ook zijn raadszetel ter beschikking zou stelletj. De prettige wijze waarop hij met de heer Van Apeldoorn had mogen samenwerken en de vriendschap, die in de loop van de jaren was ontstaan hadden hem tot dit besluit doen komen Burgemeester H. Molendijk zei de. dat. hoewel de overgrote meer derheid van de raad dc opvattin gen van de heren Van Apeldoorn en Ter Burg niet deelt, hun, naar zijn van wijze van zien, de dank voor hetgeen zij in het belang van de gemeente hebben gedaan niet mag worden onthouden. Zij hebben op hun wijze en naar hun inzichten met grote ijver hun overtuiging in de raad gediend, aldus de raadsvoorzitter. De raad hoorde deze verklaring en de woorden van de burgemees ter rustig aan en ook op de pu blieke tribune was nauwelijks van een reactie sprake. Benoemingen De Raad van Amersfoort be noemde gisteravond tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal, let terkunde en geschiedenis aan het van Oldenbarnevelt-gymnasium de heer W. Drop. Bij het voorstel tot de benoe ming van 'n onderwijzeres aan de dr Theo Thijssenschool staakten de stemmen. Een herstemming had tot gevolg dat op nummer éen van de voordracht mej. Th. H. Bekers (Amersfoort) 13 stemmen werden uitgebracht en op mej. J. Balder (Eist O.B.) 15 stemmen. Mej. Bal der is dus benoemd als onderwij zeres aan genoemde school. Van huis weggelopen Een 19-jarige jongeman uit Alme lo, die gister door de politie werd aangehouden, was van huis wegge lopen. Het bleek niet de eerste maal te zyn, dat hij dat deed. Reeds ver scheidene keren was hij er tussen uit gegaan, in alle mogelijke rich tingen. Ditmaal eindigde zijn reis in Amersfoort. De jongeman wordt vandaag naar huis teruggebracht. Thermometer voor burgerzinlening Als we de thermometer mogen geloven, die hedenmorgen aan de verkeerszuil op de Varnensmarkt is aangebracht, dan tekende Amers foort al voor vier honderd duizend gulden in op de burgerzinlening. Dat is al een groot bedrag, maar ei moet nog altijd voor zes honderd duizend gulden worden ingetekend, om het gewenste millioen, dat drin gend voor woningbouw nodig is, vol te maken. Toch is zo'n thermometer in het hartje van de stad, waarop met huisjes de stand wordt aangegeven, wel een goede aansporing. Ieder een, die uit de richting van de Kam perbinnenpoort komt, moet deze ko lossale thermometer in de gaten krijgen. Het is te hopen, dat de stand van dag tot dag gewijzigd moet worden. Als de temperatuur nu maar wat stijgen wil en de ani mo bij de burgerij om in te tekenen daarmede gelijke tred houdt, dan zal het wel gaan. Heus, dat millioen moet vol! Spoorwegen voorheen en thans (Van een onzer verslaggevers) Ondanks het slechte weer en be- modderde wegen was er voor de filmavond van de Vereniging „Ne derlands Fabrikaat" welke Dinsdag avond in het Gebouw voor Vrijzin nig Hervormden aan de Zuidsingel werd gehouden, zeer veel belang stelling. Opvallend was het grote aantal jongeren, dat belangstelling toonde voor het bedrijf der Neder landse Spoorwegen. De heer A .A. Antheunisse, die vorige week voor de personeelsverenigingen in de Markthal sprak, deed, na een korte inleiding door een aantal films en flitsen uit filmjournaals grepen uit de geschiedenis van het machtige spoorwegbedrijf. Hij gaf o.a. enkele lichtbeelden van het allereerste be gin van het vervoerswezen. In vo gelvlucht zag men de verdere ont wikkeling. De seinbeelden werden speciaal onder dc loupe genomen en ook de „zwarte bladzijde" "van N.S., n.l. de staking van September '44 en wat daarna geschiedde door de bezetter vervolgens de opbouw van N.S. na de bevrijding en de in voer van nieuw materieel. Lezing en film vielen bijzonder in de smaak zodat „Nederlands Fa brikaat" afdeling Amersfoort weer op een geslaagde avond kan terug- V eer eeji vogelvanger bekeurd Procesverbaal is opgemaakt tegen de Amersfoorter De G., omdat hij twee gevangen vinken afleverde, zonder een vergunning te hebben. Bovendien is De G. bekeurd, om dat hij trachtte door middel van vallen vogels te vangen. Burgerlijke stand 29 Januari 1952 GEBOREN: Maria Allda, d. van A. Rigter en A. G. Beentjes. Gerardus Chrlstiaan, z van A. K. Zijlstra en J. A. v. d. Hengel; Antonius, z. van J. H. Spoel cn M. E. v. d. Brink; Ronald cn Edward, zonen van L. v. d Weele en Lie Giok Ho; Gcrrit. z. van B." 't Hart en G. Broekhuizen: Jannetje, d. van C. Versteeg en H. J. Moernink. GETROUWD' J. Hofland en G. Keij- man; J. Staartjes en G. G. v. d. Bunt. OVERLEDEN: T. Boon, 60 jr. gch. met H» v. d. Schaaf; J. W. van Rooy, 77 jr, ongehuwd. Merkwaardig dige dag gisteren. De Kei lag daar maar zo blo zend en tvel in de sneeuw. In de gisteravond gehouden raads vergaderingen gingen de navolgende agendapunten na ccn korte bespreking of zonder meer onder de hamer door: Voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot wijziging van de algemene politieverordening voor de gemeente Amersfoort (regeling inzame ling leven smiddelenaf vallen Voorstel om te bepalen, dat een uit breidingsplan wordt voorbereid voor het Randenbroekerwcgkwartier; Voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve van het vernieuwen van de gas- en waterleidingen van het woningcomplex Woestijgerwegkwartier III; Voorstel inzake het rooien van bomen in 1952; Voorstel tot aankoop van percelen ttET merkwaar- bouwlnnd, gelegen nabij de Leusderweg en het Monnikenpad, van J. van Veen- schoten e.a. en tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling met J. M Engel betreffende gronden, gelegen na bij het Monnikenpnd; Voorstel tot goedkeuring van de be groting van het burgerweeshuis voor het jaar 1952; Voorstel tot wijziging van dc alpha- betische stratenlijst. als bedoeld in arti kel 1 der algemene politieverordening voor de gemeente Amersfoort: Voorstel tot het niet-invordevbaar verklaren van diverse aanslagen In de plaatselijke belastingen over de jaren 1943 tot en met 1950; Afwijzend advies naar aanleiding van het door E. J. van Dorth ingediende bezwaarschrift tegen de te zijnen name gestelde aanslag in de* brandverzeke ringsbelasting over het belastingjaar 1952; Gunstig advies naar aanleiding van het bestuur der Gabrie Mchenschool om ingevolge artikel 72 der lager-onder- wijswet 1920 medewerking te verlenen voor dc verandering van de aansluiting aan het clcctrisch net van genoemde school', Voorstellen tot wijziging van de ge meentebegrotingen voor de jaren 1951 en 1952; Voorstel om aan A. Elzïnga overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag te verlenen 3ls hoofd van de Joost van den Vondelschool; Lening groot 150.000.-: Bouw 76 woningen aan Isseltseveld, gen, 79 zeugen en 49 koei- de algemene bedrijfsbond en waren ook nog van de van Arbeid (st)ers in voe- partij. dings- en genotmiddelenbe- In 1950 noteerde de drijven roept de leden van markt al een sterke terug- deze bond op naar een gang. In 1951 was het niet feestavond in Amicitia op beter. Gedurende 't hele Donderdag 31 Januari. Er jaar kwamen maar 10 big- wordt een jubilaris gehul- gen, 23 zeugen, 362 kippen, digd en Charles Aerts 677 tamme konijnen, 205 brengt met zijn radio-en- wilde konijnen en 325 dui- semble een non-stop-pro- Keien „Keien van kerels, dlo huzaren", zei 't manneke vanmorgen. ven aan de markt. De eiermarkt doet het gramma. Mr Doodle en Poons zijn beter. In 1951 een aanvoer ook van de partij. Dat kan van 4.333.000 hoendereie- gezellig worden! ren en 600.000 heneieren. Voor 1950 waren deze cy- fers resp. 3.810.000 578.000. „Rembrandt" Onder de titel „Kruis- De kaasmarkt is niet weg der Liefde" draait tot meer van betekenis, in 1950 en met Donderdag in het drie wagens kaas, in 1951 Rembrandt Theater een twee wagens kaas. film, die door de hoofdrol- Op de automarkt werden bezetters John Carroll, in 1950 niet minder dan Broderick Crawford en Ve- 8.451 motorvoertuigen aan- ra Ralston tot een goed ge- T„jar.oa„ tor,„„ gevoerd, in 1951 6.447. Dus heel wordt gemaakt. ook voor de7e markt no" Het is een verhaal vol teerde men een teruggang, intriges, chantage-pogingen, een: die huzaren toch. En fin, over die huzaren leest u elders meer. Bij die steen-goeie-mop bleef het niet. Er kwamen ook nog ernstiger zaken aan de orde, want 's avonds de raadsvoorzitter belangwek kende dingen over het jaar, dat al een maand achter de rug ligt. Ook daarover kunt u elders meer lezen, maar zonder meer kunnen we deze cijferreeks in het Stadsvenster niet voorbij i^-oon ix s/nQinam gaan. Wij moeten u nog U.380.14 (f 11310.60) iets zeggen over de En hoe is het nu metoplichteryen en liefdesaf- faires, waardoor de bezoe- De Haven kers steeds in spanning worden gehouden. Vooral de de verrassende wendingen in het verhaal maken de Ook de tonnage liep vrij film aantrekkeiyk, evenals De scheepvaart op Raad vertelde de Eem is in 1951 toegenomen. goed omhoog. Wij geven de het onverwachte en prettig cijfers van 1950 achter die aandoende slot. van 1951 tussen haakjes aan. Aantal schepen 1457 film, dat een bezoek aan (1253), inhoud 239.669 „Rembrandt" volkomen (188.510) ton; havengelden waard maakt. Gelukkig, dat er 'n keer is gekomen, want in 1950 Markt noteerde men in verhou ding tot 1949 althans wat -- 1040 de tonnage betreft een ver- hS.ï!j«Tn ontrustende teruggang. De veemarkt in Amers- van betekenis. In dat jaar kwamen er nog altijd 1.570 kippen, 2.802 hennen en 2.915 tamme konijnen aan de markt. Ja zelfs 486 big- Amersfoortse afdeling van ABVG-feest Het bestuur van dc Het is vooral het goede spel van de acteurs in die A LS de sneeuw over ons oude stadje ligt zijn we x sterk in het schrijven van lyrische verhaaltjes. Maar nu is het toch wel bar prozaïsch buiten. Kijkt u dit prent er maar-es op aan. Zo, denkt u, die reini gingsdienst doet dus toch nog iets aan het schoonmaken van 't wegdek in Amersfoort Moppert u ten onrechte? Och, ook wij zouden wel wat sneller, en dan vooral op de critieke verkeersp'un- ten, zoals Stationsplein (entree van de stad), van de rommel willen af zijn. Maar de dienst kan niet zo als vroeger een legertje sneeuwruimers recruteren. En dat is eigenlijk een verblijdend verschijnsel, want dat wil zeggen, dat er weinig werkloosheid is. Nu doet de dienst met eigen mensen wat mogelijk is. Dus laten we maar met mopperen. U ziet op dit plaatje wel: de mannen doen hun best! Klop even aan 't Stadsven ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. Een Amicitia vol Amersfoortse jongens en meisjes, leerlingen van de lagere scholen, heeft vanmor gen met open mond zitten 'kijken naar de toneelgroep „Puck", die een opvoering gaf van het sprookje „Feest in het spinnebos" van Ma rijke Schreuder. Een alleraardigst verhaal over mensen en dieren: de aop Pinda en beer Brom, de vogel verschrikker Zwiebel, die voor één nacht bevrijd wordt van zijn stok ken het konijntje Flapoor en ten slotte het kleine muisie Marietje. Zij allemaal trekken er 's nachts op uit om feest te vieren in het spinnebos. Maar o. wat hebben ze de volgende morgen een slaap als de vader van Marietje, de beren leider. hen wakker maakt, nadat ze net zijn thuis gekomen. Puck bracht het hele verhaal in één bedrijf tegen een décor, dat in het midden draaibaar was. Een aardige vondst, die op eenvoudige wijze tal van mogelijkheden bood. Morgenochtend en morgenmiddag zal de toneelgroep het sprookje nogmaals in Amicitia opvoeren voor de andere lagere school-leerlingen. In totaal zullen 1750 jongens en meisjes het feest in het spinnebos meevieren. Amersfoortse Friezen naar Gooiland Het Friese revue- en cabaretgezel schap Tetman dc Vries geeft op Zater dagavond 2 Februari een voorstelling in „Gooiland" te Hilversum, onder aus piciën van dc Friese Vereniging in Amersfoort „Ut en Tnüs". in samen werking niet de Friese kritcn te Bus- sum, Hilversum cn Soest. Dit gezelschap, dat kort na de oorlog groot succes behaalde met de revue- „Dc tiid haldt gjin skoft". werd in 1950 ontbonden, aangezien dc leden zich aan een rustiger en meer prozaïsche taak in de maatschappij wensten te wijden. Ze hebben het echter „niet kunnen laten" en thans viert het gezelschap dan nieuwe triomfen in een cabaret- programma, dat „Wy kinne it net litte" werd gedoopt. Ten behoeve van de bezoekers uit Amersfoort en omstreken aan deze voorstelling is een speciale busdienst Amersfoort—Hilversum v.v. ingesteld. Veiling van huizen In de Dinsdagavond gehouden veiling van onroerende goederen ten overstaan van notaris G. P. A. L. te Leuken te Amersfoort werden de navolgende per celen publiek verkocht: Perceel 1- het woonhuis met tuin. plaats en schuur aan de Aldegondestraat no. 31. aan de heer Joh. Boshuizen te Amersfoort voor 2475. Perceel 2: het woonhuis met schuur en tuin aan de Soesterweg no. 80. opge houden voor 6950.—. Perceel 3. het woonhuis met tuin aan de Walikerstraat no. 37. opgehouden voor 1190.—. Perceel 4' het woonhuis met grote schuur en tuin aan de Van Bemmel- straat no. 35, aan de heer G. van Nieu- wenhuizen te Amersfoort voor 2700. Perceel 5' het woonhuis met plaats aan de Breedestceg 110. 14, opgehouden voor 1490. Botsingen als gevolg van de gladheid Op diverse punten in de stad zijn gister verkeersongelukken voorge komen ten gevolge van de gladheid. Auto's slipten op de sneeuwresten en botsten tegen elkaar. Persoonlij ke ongelukken deden zich bij dc botsingen echter niet voor. „N.S.-Utreeht" krijgt A'foortse dirigent De hoer J. A. Reijnhoudt, adju dant-kapelmeester van het muziek corps van de Huzaren van Boreel te Amersfoort is benoemd tot direc teur van het Harmonie-orkest „N.S. Utrecht" van de Nederlandse Spoor wegen te Utrecht. Andere netnummers voor Schalkwijk en Houten Met ingang van 1 Februari a.s. zullen de telefoonnetten Schalkwijk en Houten worden ingedeeld bij do sector Utrecht, zulks om redenen van technische en economische aard. Als gevolg hiervan zullen de net nummers worden gewijzigd in res pectievelijk 0 3467 en 0 3468. Baanvak Arnhem-Nijme- gen Zondag gestremd UTRECHT In verband met werkzaamheden aan de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek zal het treinverkeer tussen Nymegen en Arnhem op Zondag 3 Februari van 6 uur tot vermoedelijk 17 uur ge stremd zijn. De electrischc treinen naar en van Utrecht cn de stoomtreinen naar en van Zwolle beginnen, resp. eindigen, te Arn hem. Dc stoomtreinen naar en van Roermond beginnen, resp. eindigen te Nijmegen. De Diesel-electrische trein, die nor maal om 6 56 uur van Utrecht CS via Arnhem naar Nijmegen vertrekt, zal op 3 Februari a.s. via Tiel geleid worden. Tussen Arnhem slation c-n Nijmegen station zal een nutobusdienst worden onderhouden. Deze bussen, die met uit zondering van één rit. niet te Eist stop pen. hebben te Arnhem aansluiting van en op de treinen van en naar Utrecht cn Zwolle en te Nijmegen van en op de treinen van en naar Roermond en 's- Hertogenbosch. Dc gewone autobusdienst Arnhem— Nijmegen (tabel 73 van de reisgids) blijft functionereh. HAARLEM. De commandeur staf van de voormalige Oterleekse brandweer is alweer verhuisd. In de nacht van Zondag op Maandag is hij door Santpoortse brandweer lieden uit de Zandvoortse brand weergarage gestolen. De Santpoor ters hebben hem in hun garage aan de Hoofdstraat opgeborgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2