STADSVENSTER Zestig jaar officier in het Heilsleger Nutsspaarbank doet verslag over 1951 Padvindersgroep „Impeesa opent nieuw troephuis „Stem" en „Hegeraath" op de goede weg MEVROUW MELLEMA-GOVAARS Dappere, energieke vrouw met grote gaven Noteert U even Boeren kool fuif en nog veel meer DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Strijdliederen fantasie waardig besluit van concert Verkeer vergt drie doden in Utrecht Om de 9 minuten een misdaad in Chicago Aantal inleggers is ver boven de 40. 000 gekomen Honderd-gulden-club doet 7 goed Enorme brand door instortende fabrieksschoorsteen Prof. Piccard gaat weer duiken Kwaad geweten 9 Maandag 4 Februari 1932 Het was op 6 Februari 1892, dat de 17-jarigc Kadct-luitenant Rika Go- vaars de Leger des Heils Kweekschool in Rotterdam verliet om haar roe ping als officier in het Vredesleger van William Booth te volgen. Dat betekende toen nog wel iets anders dan vandaag. De „godsdienst van vreemde bodem" het Leger is Immers van Engelse afkomst was hier niet gewild en men ontzag zich niet de heilsoldaten te molesteren, hun bijeenkomsten te verstoren en bespottelijk to maken Maar Rika Govaars was uit het goede hout gesneden. "Was haar broer Gerrit niet de eerste Neder landse heilsol daat en droeg moeder Go- vaars niet als eerste in Hol land de Halle luja-hoed? Trouwens het gehele gezin had de Leger- geest te pak ken. Drie zoons en een dochter hebben de kleuren van het Leger hoog gehouden in drie wereld delen en van daag doen dat weer hun kin deren. in het eigen Vader land en op de Zendingsvel- den. De eerste tien jaar van haar officiers schap streed Luitenante later Kapiteine Govers in eigen land. In 1902 kwam de vervulling van een reeds in de kinderjaren ontstane be geerte: werk op het Zen- dingsveld. Ze vertrekt als Adjudante Kristine Bay, haar Indische naam, naar India (Brits-Indië), wordt achtereenvolgens divisie-secretares se in de Anand-divisie. leidster der vrouwenkweekschool in Guyerat, divisieofficier. Dan leiden de omstandigheden er toe, dat ze naar Nederland moet terugkeren. Het korps Zutfen be leeft onder haar leiding een krach tige opleving. Om aan een andere kinderwens te voldoen, verpleegster te worden, gaat Adjudante Govaars naar Londen, waar zij in het Mothers Hospital een rijksdiploma als verloskundige verwerft. Daarmee gaat zij in 1907 opnieuw naar het zcndingsveld. Rhodesia. In middels is Ensign Mellema, haar verloofde, naar Rhodesia overge plaatst. In datzelfde jaar huwen ze. Klimatologische omstandigheden voeren hen naar lager gelegen stre ken. Verschillende belangrijke aan stellingen volgen, tot ophieuw hot zendingswerk roept en Mellema di visie-officier wordt van Oost Griqua- land. In 1914 als mevrouw Mellema zich voor een geneeskundige behan deling in Nederland bevindt, wordt haar man aangetast door longontste king en sterft binnen enkele dagen. De kinderen vier in Afrika, moeder in Europa De zee onveilig. Maar zij worden herenigd en dan komt de ganse taak der opvoeding op de schouders van de nog jonge weduwe. In Amersfoort Teruggekeerd in het Vaderland vestigde mevrouw Mellema zich na enige jaren in Amersfoort. De kin deren zijn uitgevlogen", de oudste zoon naar Afrika, d* tweede zoon viel in de jongste wereldoorlog als verzetsstrijder de oudste dochter strijdt met haar man en kinderen in de rangen van het Leger des Heils, terwijl de jongste dochter en haar echtgenoot moeders levens avond verlichten. De rijke levensloop van mevrouw Mellema is hier maar zeer beknopt weergegeven, genoeg echter, om zich een dappere figuur te zien afteke nen, een vrouw vol energie, met grote gaven, gewijd aan de dienst van haar Meester. Woensdag is er in haar woning. Reigerstraat 14. van 35 uur ge legenheid de jubilaresse geluk te wensen. De afdeling Amersfoort van het Leger des Heils zal Dinsdagavond in intieme kring het feit herdenken. GRAND THEATRE t.e.m. 6 Febr ..Da vid cn Bathsheba". 14 laar. Zondag: 2 30. 4. 6 30 en D uur. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. Donderdagcyclus. 7 Febr Pinky" 230, 6.45 en 9 uur 14 Jaar. CITY THEATER; ..Gele Hel" 18 jaar Zondag: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Vrijdag t.m. Maandag: ..De Dodenrit". 14 j- Dins dag tot cn met Donderdag: ..De Dui- vclspas". 14 Jr. Zondag 2. 4 15. 6.45 er. 9 uur. Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Vrijdag t. m. Maandag: ..Het gevloekte zeil schip". 14 jaar. Dinsdag tot en met Donderdag: „Te laat voor geluk". 18 Jaar Vritd.: 8 uur; Zat 2.30. 6 45. 9 uur. Zond.- 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 cn 8 uur. 4 FEBRUARI. Maandag: Inst, v. Volks- ontw dhr G. Blóten over ..Drie maanden op een vlot" (met film). Geb. v. Vrijz. Herv 20 00 uur. 4 FEBRUARI Maandag Het Nederlands Volkstoneel: „Het Woord". Amicitia. 20.00 uur. 6 FEBRUARI. Woensdag. Volksuniversi teit* cursus „Het weer cn zijn ont wikkeling". Openbare Leeszaal, 20.00 uur. 7 FEBRUARI. Donderdag. R K. Volks universiteit: cursus „Het ontstaan van Nederland". A. G.-huis. 20 00 u. 8 FEBRUARI Vrijdag. Kleine Kunst kring. Franse Muziekavond. Geb. v. Vrijz. Herv 20 00 uur. Vooraf dhr Jean Daniël Maublanc over „Qucl- ques aspect de la musiquc fraiv-ilse moderne". 9 FEBRUARI. Zaterdag Toneel Vereni ging T. en O-: „Vergeven en verge ten". Amicitia. 20 00 uur. MUSEUM FLEH1TE Wcstsingei Dage- Lljka geopend, oehalve Zondags, werkdagen van 1012 en t4 uur. Zaterdag 1012 en 1.303 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: Jansen, Langestraat 74. tel. 3677; Java Apo theek. Leusderweg 212, tel. 4837. Van links naar rechts ziet u op deze prent de enige jaren over leden brigadier Jos Govaars, de abhtentachtigjarige It. kolonel G. Govaars (eerste heilssoldaat in Nederland), adj. P. Govaars en mevrouw R. MellemaGovaars, die nu zestig jaar in dienst van 't Leger des Heils staat. Kwart eeuw in dienst van de Phoenix Vrijdagmiddag werd bij de Phoe nix Brouwerij het feit herdacht dat de heer J. Overhorst 25 jaar geleden in haar dienst trad. De vlag woei dan ook van de toren en de Pretzolder was met palmen versierd. De heer cn mevrouw Overhorst werden met bloemen en een spontaan ..Lang zul len ze leven'* begroet. De directeur, de heer J. Korthals Altes, heette de jubilaris met zijn echtgenote welkom en als directe chef gaf hij een overzicht van zijn werkzaamheden. Ais timmerman had de heer Overhorst in deze 25 jaar al heel wat timmerwerk voor de brou werij verricht. Al was het soms erg druk, de heer Overhorst heeft zich daarover nooit zenuwachtig gemaakt en altijd uitstekend werk geleverd. Als het nodig was. keek hij niet op een uurtje. Als blijk van waardering overhandigde de heer Korthals Altes hem een gouden horloge. De heer J. van Doorn bood daarna namens het personeel een bijbehorende ketting aan en dankte de jubilaris voor zijn kameraadschap. Door de heer J. Lambrechts. voorzitter van de Per soneelsvereniging, werden waarde rende woorden gesproken over het werk dat de jubilaris als bestuurs lid had verricht. Hij bood hem de traditionele penning van de Perso neelsvereniging aan. Tenslotte dank te de heer Overhorst voor de vrien delijke woorden en was er gelegen heid hem en zijn echtgenote te feli citeren. Hulpprediker voor Soesterkwartier Teneinde het kerkewerk in het zich steeds uitbreidende Soester kwartier met deze uitbreiding ge lijke tred te doen houden, benoem de de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voor de wijk Soesterkwar tier Oost ds. P. Moerman, em. predi kant van Heerjansdam (Zld.). tot hulpprediker. In de dienst van gistermorgen in de Emmakerk werd ds. Moerman tot zijn werk ingeleid door de wijkpre- dikant ds. A. C. Smits. Hoofdstadoperette De Hoofdstad Operette, in voort zetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, brengt op Don derdag 14 Februari a.s. in het Grand Thé&tre te Amersfoort een voorstelling van Robert Stolz' ,,Wenn der weisse Flieder wieder blüht". Van de voornaamste krach ten noemen we Fritz Steiner, Ot to Aurich, Ruth Rhodcn. Claire Clairy en Herman Valsner. Voorts treedt Marga Graf op als gast. Burgerlijke Stand Geboren: Arie. z v. J. Vingerhoed en H. J. Vecnendaal; Jannetje, d. v. C. van Engelenhoven cn G- J. L. van Dijkhui zen: Aart Lccndert Gerhardus. 7. v. L. G. de Man en A. van Plaggenhocf; Jo- li3n Louis, z. v. P. Achtcrbereh cn M. A. van de Riet: Lammertje. d. van P. de Harder en E. Koelewijn: Arie Eliza, z. v. A. E. Koudijs en M. van Beusekom. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag verzamelden zich veel reünisten, padvinders cn welpen van de N.P.V. groep „Impeesa" in het bos nabij het Demobilisatie cen trum om het. nog gesloten, gloed nieuwe Trocphuis van deze voort varende padvindersgroep. Inmiddels werden door al die oud-padvinders cn padvlndstcrs oude vriendschaps banden hernieuwd en herinneringen uit de verkennerstyd opgehaald. Toen akeela Arentzen met de hor- deroep de welpen om zich verzameld had. de ban was gebroken en de pad- vinderswet was voorgelezen, stelde de troep zich naast het troephuis in carré op. Hopman Dekhuyzen gaf in korte trekken de voorbereidingen en de daadwerkelijke uitvoering tot het ontstaan van het troephuis weer. Het was ondoenlijk de vele honderden persoonlijk dank te zeggen voor de hulp en steun. Vooral van de groeps- cornmissie ondervond men zeer veel medewerking. De heer E. J. Ruiten berg werd vervolgens uitgenodigd om namens de voorzitter der groeps- commissie. de heer A. Vons, symbo lisch het huis te openen. Dit geschiedde met het doorbran den van een touw. Ook de waarne mend districtscommissaris voor Amersfoort, de heer Herks. voerde het woord. Spr. weerlegde de opvat ting van velen die beweren dat pad vinders een dergelijk gebouw niet nodig hebben. Speciaal dank werd gebracht aan de familie Dekhuyzen voor de beschikbaarstelling van het hout. Verder kregen akeela P. H. J. Arentzen en de vaandrigs Wim Plomp en Wiepkes een pluim op de padvindershoed. De welpen bestorm den op gebruikelijke wijze hun troep, huis, waarna de aanwezigen een en ander konden bezichtigen. Er werd thee aangeboden. Een bonte avond volgde met de traditionele „boeren- koolfuif*. welke elk jaar in Januari of Februari wordt gehouden. De reünisten zijn ook Zondag de gasten van „Impeesa" geweest. Zij over nachtten in de Jeugdherberg. Des middags vond een padvindcrsspel plaats. De oud-padvinders tegen de jonge troep. Het goede voorbeeld van Impeesa zal andere groepen zeker aansporen om ook een dergelijke prestatie te leveren Gebleken is echter dat de financiële kant wel de moeilijkste zijde is geweest. Met het uitgeven van zgn. leenbrieven heeft men de zaak echter voor elkaar ge kregen. Impeesa zal ongetwijfeld veel plezier van haar trocphuis beleven. Daar twijfelen we geen moment aan. Storing in het lichtnet Vanmorgen omstreeks 11 uur is storing ontstaan in het lichtnet te Amersfoort. De storing zelf was na ongeveer vijf minuten opgeheven, doch technici hadden geruime tijd nodig om na te gaan door welke oorzaak de storing was ontstaan. Om 12 uur kon men ons daarover nog geen inlichtingen verstrekken. Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen, (vac H W. te Winkel) H. L. v. ZijU Langhout te Lemmer. 1809. Als de „Maria" ter hoogte van Albany is gekomen, verwekt de plotselinge dood vanéén der matrozen onder de bemanning grote con sternatie. Heeft de ge vreesde ziekte zich dan inderdaad reeds onder hen verspreid? De eer ste stuurman heeft een lang en ernstig onder houd met kapitein Van Noort. „De bemanning dringt er op aan zo spoe dig mogelijk een havan binnen te lopen. kap!, tein" zegt hij, „en eerlijk gezegd, ik ben dezelfde mening toegedaan. Hot schip is besmet. Wat van- daag die ene, arme matroos is overkomen, kan Wanneer de stuurman de hut verlaat draait hij 1 met de andere opvarenden zo snel mogelijk de mftrppn nnc all^P lr»f 7iin TVTaar Van Mnnrt I pïrt anlilnn ainla in Vaöl elnt T-71 i ic nlan I T\(T-»„ïn" Ia „a-1aIav. morgen ons aller lot zijn." Maar Van Noort denkt er niet aan dit verzoek in te willigen. de deur achter zich in het slot. Hij is van plan „Maria" te verlaten. baar. Wat wij hoorden, wekt ver trouwen voor de toekomst. Teneinde het concertelement meer nadrukkelijk te doen uitkomen, had men de heer J. van der Lichte aan gezocht enkele klaviernummers te spelen. Of in deze vorm de harmo nie van het programma daarmee ge diend was, betwijfelen wij. Een klaviersolist in de Markthal behoort over een goede vleugel te kunnen beschikken. De heer Van der Lichte speelde een paar vlotte nummers met behoorlijke „Finger- fertigkeit". Onder muzikale piano- voordracht verstaan wij iets anders. De omstandigheden waren hem ech ter niet gunstig. Burgemeester cn Mevrouw Mo lendijk waren onder de aanwezigen alsook de oud-directeur Van Rhec- nen. Er was een belangrijk hoogtepunt in de concertavond, welke onder de auspiciën van de N.V.V. Bestuurdersbond Amersfoort Zaterdag j.l. werd gegeven in de Markthal. Dit hoogtepunt was de uitvoering ener strijdlie- derenfantatie voor koor cn harmonieorkest, waarmede deze avond werd besloten. De climax, die hier werd verkregen berustte niet zozeer op mu zikale overwegingen, dan wel op gevoelsgronden. Immers een groot deel der aanwezigen wist de klanken dezer strijdliederen onafbrekeüjk ver bonden aan de eigen jarenlange strijd in vakverenigingsverband voor ver heffing van hun maatschappelijke groep cn dus wekten deze melodieën herinneringen. Herinneringen aan geleden nederlagen en aan moeizaam bevochten overwinningen, maar uiteindelijk vermengd met een gevoel van voldoening om de verkregen resultaten. Daarom was deze strfjdliedc- renfantasle 't hoogtepunt van de concertavond voor de meeste lochoorders. Het is ons ook duidelijk, dat met een zeker gevoel van trots het NVV het arbeiderszangkoor „De Stem des Volks" en de arbeidersmuziekver- eniging „Hegeraath" op het podium bracht. Al moge dan de kunstzinni ge opvatting der leden niet een der eerste taken zijn van een vakbond, bij brood alleen kan de mens niet leven. Bovendien weet men in die kringen zeer goed, hoeveel men aan de genoemde verenigingen in de loop der jaren is verschuldigd en daarom hoort men zowel „De Stem" als „Hegeraath" gaarne, verheugt zich in de vorderingen op muzi kaal gebied en is met name trots op de uiterlijke verschijning van het harmoniccorps. Het was daarom jammer, dat weer en wegen niet van zulk een aard waren, dat het de NVV-aanhang er toe had kunnen brengen de „Markt hal" tot de laatste plaats te vullen. De „Stem des Volks" heeft door een samenloop van omstandigheden een teveel aan directeurswisseling moeten medemaken in de laatste tijd. Thans treedt als leider van dit koor op de heer J. van der Meulen uit Amsterdam, van wie een goede roep uitgaat, maar die zijn verdien sten voor dit Amersfoorts koor nog zal moeten bewijzen. „De Stem" is geen klein koor. maar gezien de be tekenis van dit zanggezelschap in eigen kring, heeft het toch niet zo veel leden, als men daar zou wen sen. Binnen het kader van het be staande ensemble is er een vrij be langrijke homogeniteit, maar het is duidelijk, dat een versterking der tenoren of een aanvulling met wat diepe basstemmen zeer gewenst zou zijn. Dit zou er stellig toe mede werkers, dat er meer glans kwam in de prestaties van de „Stem des Volks". Aan zuiverheid ontbreekt 't meestal niet, maar de voordracht is niet altijd voldoende genuanceerd. Hier ligt een taak voor de heer Van der Meulen. Met het aanwezige materiaal, zo mogelijk aangevuld in de zin, als wij hierboven aangaven, moet stellig heel wat te bereiken zijn. Er waren deze avond ver schillende nummers te beluisteren, die beloften van betekenis inhou den. De „Meidans" van Tetterode had uitstekende momenten en ook de liederen van Brahms, vooral Rosmarin, konden wel bekoren. „Hegeraath" opende met een zeer vlot gespeelde mars en vergastte ons daarna op een reeks concertnum mers. zoals bij onze plaatselijke, ja ook landelijke, blazerscorpsen, zo ongeveer traditie is geworden. Wij begrijpen de vrees, die onze harmo niedirigenten hebben eens andere wegen in te slaan. Wij zullen er hier niet te veel over uitweiden, maar geven alleen aan, dat ver scheidenheid in muzikale vordering bij de leden hier een belangrijke rol speelt. De bekende „Tempelwijding" van Keler Bela en het „Intermezzo" van Bizet bevielen ons nog het beste. Walsen van Strauss vormen een dankbaar, maar ook een gevaarlijk object. „Wiener Bonbons" hebben ons wel eens lekkerder gesmaakt. Maar .Hegeraath" blijft een waar dig vertegenwoordiger der Amers- foortse muziekverenigingen. Er is. onder leiding van de neer A. J. van Kolfschoten een flinke groei merk- UTRECHT Drie mensen zijn Zaterdagavond gedood bij twee ver keersongelukken. Op de rijksweg naar Arnhem slipte, vlak bij het voormalige slation Lunetten, een auto en reed tegen de ijzeren ba lustrade. De 26-jarige mej. G. M. uit Amersfoort werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De 57-jarige Baarnse cauffeur H. B. moest uit de wrakstukken worden gezaagd en bleek toen ook reeds overleden te zijn. Op de Amsterdamse Straatweg liep de. 73-jarige Utrechter J. C. B. te gen een auto. die met matige vaart reed. Toch kreeg B. zo'n harde klap. dat hij even na het ongeval stierf. CHICAGO Politiestatistieken tonen aan dat verleden jaar dieven in Chicago 21.272.000 dollar hebben buitgemaakt. Elke negen minuten heeft er in dat jaar te Chicago een misdaad plaats gehad. „Madjoe" in Denemarken gestrand en weer vlot MARSTAL (Denemarken). De Nederlandse kustvaarder „Madjoe". met kolen op weg van Engeland naar dc Deense haven Vejle, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag gestrand aan de Zuidkust van het eiland Aaroe in de Kleine Belt. Zaterdagmiddag is het schip op eigen kracht vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Het verslagjaar van de Nutsspaar bank Amersfoort over 1951 vertoont In verschillende opzichten hetzelf de beeld als 1950. Bijzonder opval lend is deze overeenstemming In de totalen van inleg en terugbeta ling. In elk dier belde jaren werd ruim 12 mlllloen gulden ingelegd en ruim 13 mlllloen gulden terug betaald. De omzet, die in 1950 voor het eerst de 25 mlllloen gulden overschreed, lag dus ook ditmaal boven dit peil. De vermindering van het spaarderskapitaal met ruim één mlllloen gulden moet on getwijfeld nog gezien worden als een van de wijzen, waarop de ver arming tengevolge van de oorlog aan de dag treedt. Wij ontlenen voorts aan dit ver slag dat 3600 nieuwe inleggers toe traden waartegenover 2100 reke ningen werden afbetaald. De stijging van het aantal inleg gers bracht in de loop van het jaar het totaal boven 40.000. juist enkele dagen nadat het inwoner aantal van de gemeente de 60.000 overschreed. In de bovenvermelde gegevens betreffende inleggers en obligo is niet opgenomen de toe name, voortgevloeid uit de over neming van de plaatselijke R.K. Spaarbank in November 1951. De bezittingen cn schulden van deze instelling, waaronder begrepen een spaarderskapitaal van rond 600.000.toebehorende aan 1550 Klop want voor 't zilverpapier inleggers ingeschreven; stuk is een toneelbewer- en zo moest eerst de prijs 290 spaarrekeningen wer- king van enkele belangrij- den tengevolge van ver- ke fragmenten uit de ro- e.d. op- man „De Woeste Hoogte" van de Engelse schrijfster Bij f 3.128 bij de Af- Emile Brontë. van f 171,34rSen dan te haaldienst aangesloten De OTA hoopt met dit bedenken, dat dit bedrag spaarders werd f 60.805,41 stuk in October van dit bijna uitsluitend door de aan huis afgehaald. jaar meer dan één opvoe- cctiviteit van de jeugd Op de 26 scholen, waar ring te kunnen geven. (kleuters van 4 en 5 jaar het schoolsparen toepas- Voor de kinderen der nog wat oplopen. Die vijf tig gulden verkregen wij trek, overlijden uit oud-papier. Wij bezit- geheven. ten dus nu een bedrag even aan 't Stadsven- ster Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. Voetbal-menu Als de weersomstandig- heden voor a.s. Zondag v. sing vindt, werd door 2555 openbare scholen wordt medewerken, dan krijgen Het einddoel is f 450.—. leerlingen f 4.609,94 ge- voor de St. Nicolaas-vic- de voetballiefhebbers een Dat is veel, heel veel. Op spaard. ring zeer waarschijnlijk stevige maaltijd te veror- zekere dag zijn we zover. Door 982 leden van de „Prins Ezelsvel" in studie beren. Immers, het menu, Dan houden we niet op. Honderd Gulden Club werd genomen. dat 27 Januari j.l. zou En nu zeker niet. We wer- deze maand f 10.456 ge- De OTA neemt een bij- worden opgediend, doch in ken door cn verwachten stort, waardoor het totaal ZOndere plaats in de krin- de ..keuken" bleef, zal nu der stortingen steeg tot gen van het Amersfoorts worden geserveerd. zitten er bij) is bereikt. f 40.278,—. Verantwoording Lp R zijn de laatste vrach- ten oud-navier, door Een bedrag van f 11.406.45 het brengen dilettanten toneel in. Door Pe belangrijkste wed- Amersfoor ten oud-papier, door Januari 195: jonge en ouder medewet- de overzicht: kers aan onze actie, bijeen gebracht. In ons Stadsven- ster van 7 November 1951 hebben wij u verteld, dat er al f 121,34 is verkregen door uw medewerking. Daar kunnen wij nu 50, bijtellen. Alles is nog wel niet verkocht. We zijn verstandige zakenlieden, een verhoogde activiteit Sparen Tie. 'MiitQcnnarhank fp aa^ kleine besparingen uit stukken werken deze to- ongetwijfeld Z.FCH.V.C. mersfoort geeft over l52 ,ar le,d,Sing aan«ebt netelende ondenvljzers Dan moet A.P.W.C. naar 1952 het volgen. de." «PaarbusjM.werd als aan ontwikkeling der B.V.C.. Quick jaar Voor- goede strijd voor Amersfoort is j -aan de ontwikkeling der ------ inleg op de bijbehorende aesthetische gevoelens van waarts en S.E.C. 'ingelegd werd in 10.416 spaarrekeningen ingeschre- lagere schooljeugd posten f 1.335.348.64. Te rugbetaald is f 1.192.209,28 in 6.792 posten. Het spaarderstegoed be- Plannen van OTA door het opvoeren van riannen van uui stukken voor volwassenen, De Onderwijzers Toneel- een voordelig saldo te be droeg op het einde der vereniging Amersfoort (OT reiken ter ondersteuning maand f 17.382.484,42 toe- A) heeft voor het winter- van een vereniging die de 42.070 seizoen 1952'53 het to- geestelijke en/of stoffelij- neelstuk „De Woeste Hoog- ke belangen van 't Amers- krijgt D.W.S.V. thuis Barneveld Voorts tracht" de OTA gaat naar Naarden. Amsvorde en Amers- foortse Boys hebben op nieuw een vrije Zondag. behorende spaarders. Er werden 282 nieuwe te" in studie genomen. Dit foortse kind dient. „Het botert niet met het brood" zei 't manneke van morgen. inleggers, zijn wel opgenomen in de balanscijfers. Na bijschrijving van de rente over 1951 bedraagt het aan inleg gers verschuldigde kapitaal 17.239. 345.06. Van dit tegoed staat nog ruim 300.000— op z.g. Beleggingsreke ning, voortvloeiende uit de geld- zuiveringsmaatregelen; dit restant komt 1 Juni 1952 ter vrije beschik king van de rechthebbenden. Per 15 Februari 1951 vervielen de 2spaarcertificaten, die in 1946, tot een maximum van 300. per geblokkeerde rekening, ver worven konden worden. Voor de inning van de thans aflosbaar ge stelde stukken verleenden wij evenals voor de aankoop onze bemiddeling en wel tot een bedrag van 80.000.dat op de betref fende spaarrekeningen werd bij geschreven. Met het geven van voorlichting inzake doelmatige in komstenbesteding wordt een aan vang gemaakt dank zij het dooi de Stichting Spaarpropaganda in dezen verrichte voorbereidende werk. De Nutsspaarbank bleef voort gaan met het plaatsen van gelden op eerste hypotheek voornamelijk op onderpand van woonhuizen. Doordat geen grote posten in be handeling werden genomen steeg deze belegging slechts met 379 063 tot 1 639 328—. Van de lquide middelen verstrek te de Nutsspaarbank 750.000. in rekening-courant aan de ge meente Amersfoort, welk bedrag op korte termijn opzegbaar is. De aan inleggers te vergoeden rente werd ingaande 1 Januari 1952 verhoogd van 2tot 2.25% per jaar; voor de Afhaaldienst, waar de rentevergoeding per kwar taal geschiedt, bleef de rente op 2% gehandhaafd. FINANCIËLE UITKOMSTEN Blijkens de exploitatierekening werd uit dc beleggingen aan rente gekweekt 507.519.34; aan inleg gers werd 328.848.83 rente ver goed, zodat een overschot werd verkregen van 178.670,51. De on kosten bedroegen 118.195.22. Van het saldo ad 63.638.91 werd op onroerende goederen 261,06 en op inventaris 2.769,78 afgeschreven. Na toevoeging van 10.034— aan de Reserve voor diverse belangen. 10.000.aan de Pensioenreke ning en 10.000.— aan het Ver nieuwingsfonds kon de statuaire Reserve met 30574.07 worden verhoogd. Deze Reserve komt nu. na bijschrijving van 17.826.57 rente van de Belegde reserve, op de balans voor met 620.058.07. Met inbegrip van de Reserve voor koersverschillen op effecten ad 157.697,87 er. Reserve voor diver se belangen ad 40.000.bedraagt de totale Reserve 817.755,94. Tevens komen nog op de balans voor het Fonds voor vernieuwing cn uitbreiding met een bedrag van 130 000.en de Pensioenrekening met een bedrag van 92.500.—. In de samenstelling van het Be stuur kwam geen wijziging. Op het eind van het jaar waren op het hoofdkantoor administratief werkzaam 6 mannelijke en 13 vrouwelijke krachten. Te Soest LUIK. Zondagmiddag is de 75 meter hoge schoorsteen van een reeks cokesovens te Jemappe (Henegouwen) ingestort, Tien arbeiders waren in de buurt aan het werk. Drie hunner werden gewond. Door het instorten van de schoorsteen brak een gasleiding, waardoor brand ontstond. De brand woedde verscheidene uren. De schade zou verscheidene millioenen belopen. TRIËST. Professor Piccard is te Triest aangekomen met nieuwe plannen voor een duikerklok, die het mogelijk zal maken tot 3.000 meter diepte in de zee af te da len. Hij zal technische en finan ciële bijzonderheden bespreken met de marinewerven in Triëst. De ontwerpen voor de „duiker- bol", die een diameter van twee meter zal hebben, worden reeds verscheidene weken in Triëst be studeerd. Naar gemeld zou de professor pogen bij Napels tot 3.000 meter diepte af te dalen. Dienst, in Korea telt dubbel voor pensioen DEN HAAG Bij KB. is be paald. dat de diensttijd van mili tairen, die in Korea en andere ge- bicden in het Verre Oosten dienst hebben gedaan bij de ter beschik king van de Verenigde Naties ge stelde strijdkrachten, dubbel telt bij de voor de pensioenberekening geldige diensttijd. Onder Verre Oosten wordt in dit besluit ver staan: China, Japan en Korea met aangrenzende zeegebieden. De mi litairen worden geacht te hebben deelgenomen aan krijgsverrichtin gen gedurende de tijd. dat zij na 25 Juni in werkelijke dienst zijn geweest bij de UNO-strijdkrachten cn niet in krijgsgevangenschap hebben vertoefd. THIONVILLE In Thionville (Fr.) heeft een 13-jarige jongen be kend twee postzakken gestolen te hebben. Zijn grootmoeder, bij wie hij logeerde, had hem gezegd, dat zij een brief aan zijn ouders had gestuurd, waarin zij verteld had hoe ondeugend hij was geweest. Op weg naar huis zag de jongen in de auto bus twee postzakken, die bestemd waren voor zijn woonplaats. Hij had de zakken meegenomen, om te ver hinderen, dat de brief aan zijri ouderlijke woning bezorgd zou wor den. Romeins graf in kelder van politiebureau MAASTRICHT. Tijdens werkzaamheden in de verwar mingskelder van het hoofdbureau van politie alhier in November van het vorig jaar, werden men selijke skelet-resten aangetroffen. Op verzoek van de commissaris van politie werd door de archaeo- loog drs. J. Sprenger een uitge breid onderzoek ingesteld. Op grond van verschillende aanwij zingen o.a. scherven van Ro meins aardewerk vlak bij het ge raamte gevonden kwam de heer Sprenger tot de conclusie, dat hier sprake was van een Ro meins skelet-graf. Het graf werd gevonden in de aardlaag uit de Romeinse tijd en men neemt dan. ook aan, dat hier een Romein werd begraven. Australië bevestigt stap bij prof. Supomo CANBERRA. Men bevestigt, naar A.F.P. meldt, in Australische politieke kringen, dat naar „Mer- della heeft bericht Australische vertegenwoordigers in Den Haag aan het hoofd van de Indonesische delegatie, prof. Supomo, die thans voor besprekingen in Nederland vertoeft, te kennen hebben gegeven, dat Australië tegen opneming van Westelijk Nieuw-Guinca in het ge bied van Indonesië is. ebüüiiiBiiipjiiiiifliiEaiiOLiniimouni.iiiifliiL'iji.iii'iiiiiniiiJiiiiCtji.iiiiiii'najiiiiiiiiiiv'jia wordt de beheerder bijgestaan door een vrouwelijke bediende. Het aantal op school sparende leerlingen steeg van 2872 tot 3372, het gespaarde bedrag van ƒ35.897,29 tot 42 094,99. Met de Honderd gulden club werd 1 Juni 1950 begonnen. De deelnemers storten 49 maal 2. per weck en ontvangen daarna 100 terug: ook maandelijkse stor ting is mogelijk. Voorjaarsserie 1950/51: 477 deel nemers. Najaarsserie 1950/51: 388 deelne mers. Voorjaarsserie 1951/52: 575 deel nemers. Najaarsserie 1951/52: 548 deelne mers. In het verslagjaar werd een be drag van plm. 73 800.aan de deelnemers uitbetaald of op hun spaarbankboekjes bijgeschreven.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2