DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Frans-Tunesisch conflict voor Veiligheidsraad Na korte rust weer onlusten in Tunis Televisie zal liet liele land bestrijken Adenauer houdt vast aan zijn eisen „Sabijnse maagdenroof" werd ernstige rel Nog geen lichtpuntje in Korea r N Prinsesjes zijn natuurlijk en zeer fotogeniek" 12e Jaargang, no. 30 Dinsdag 5 Februari 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6,05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: SnouckaertJaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent) PARIJS. In het Palais de Chaillot is gisteren laat in dc middag bekend gemaakt, dat het Aziatisch-Arabische blok de kwestie-Tunis gezamenlijk in de Veiligheidsraad aanhangig wil maken. Dit is te wijten, volgens een verklaring van de Syrische gedelegeerde, dr Ahmed Shukairy, aan het feit, dat noch inter ventie bij de voorzitter van de Veiligheidsraad, noch brieven aan de laatste, de situatie in Tunis ook maar enigszins hebben verbeterd. bedreigd werd schoot hij een van zijn belagers dood. Daarna verscheen er een zwaar gewapende Franse pa trouille. die de betogers uiteen joeg. Hierbij kwam een tweede Tunesiër om het leven. Anderen werden ge wond. Daden van sabotage nemen in aantal toe. Bij Porto-Rarina is een brug opgeblazen; in verschillende delen van het land blijken de tele foondraden te zijn doorgesneden. Vele arrestaties zijn verricht. (Voor een uitvoerige beschrijving van de situatie in Tunesië zie men pagina 3. waar onze reiscorrespon- dent verslag uitbrengt van zijn be vindingen op het terrein van deze nieuwe, gevaarlijke botsing tussen het Westen en de Aziatisch-Af ri- kaanse volken.) Zoals men weet vergadert de Veiligheidsraad tot 15 Februari in Parijs, daarna in New York. Gezien het feit, dat de tekst van de klacht tegen de Franse administratie van het Tunesische protectoraat nog niet gereed is, staat het nog niet geheel vast of deze kwestie, die Frankrijk even hoog zit als de Marokkaanse kwestie, nog in de hoofdstad van Frankrijk zelf aan de orde zal ko men. Het comité van redactie be staat uit India, Pakistan en Egypte. Officiële kringen in Parijs hebben niet anders op te merken, dan dat deze klacht niets verandert aan de positie van Frankrijk, doch wel de hervatting der Frans-Tunesische on derhandelingen bemoeilijkt. Het is bekend, dat Frankrijk veel waarde zal hechten aan de houding der Ver enigde Staten, die moeten kiezen tussen een Westelijke solidariteit, die henzelf niet bevredigt en tege lijk de onrust in Noord-Afrika slechts nog kan aanwakkeren en een loslaten van Frankrijk te dezer zake. dat de kostbare en breekbare Wes telijke solidariteit voor ditmaal ver breekt. De Amerikaanse delegatie wilde ons gisteren nog geen com mentaar geven op het besluit der vijftien Arabische en Aziatische sta ten. WEER DODEN Inmiddels wordt uit Tunis gemeld, dat het daar na een betrekkehjke „rust" van tien dagen weer tot een uitbarsting van ongeregeldheden is gekomen. Daarbij werden twee Ara bieren gedood en een Franse poli tieman gewond. Een optocht van 400 mensen trok gisteren door de Arabische wijk. De politieman gelastte de menigte uit een te gaan Toen hij met knuppels Belgisch vliegtuig neergestort LEOPOLDSTAD. Maandag middag is een vliegtuig van de Sabena, dat op weg was van Cos- termansstad naar Leopoldstad te Dibata neergestort. Een reddings ploeg is naar de plaats van het ongeval vertrokken. Volgens de jongste berichten is er vrijwel geen hoop dat er nog overleven den zijn. Buiten de bemanning van drie personen bevonden zich 12 pas sagiers aan boord. Werklozen mogen in .Valkenburg (L.) niet uitgaan (Van onze correspondent) HEERLEN Op een vergade ring van de K.A.B. in Limburg heeft de heer J. Maenen felle cri- tiek geuit op het gemeentebestuur van Valkenburg (L.). In die ge meenten mogen werklozen, die overbruggingssteun genieten, n.l, niet uitgaan. Ook aan gezinsleden van werklozen wordt in de circu laire. waarin dit voorschrift is op genomen. verboden om café's of inrichtingen van vermaak te be zoeken. De spreker wees op het merkwaardige feit. dat deze be perking van de persoonlijke vrij heid wordt opgelegd door een ge meente. die het van ontspanning en vermaak moet hebben. Enkele Argentijnse autoriteiten hebben een reis door ons land ge mankt, met het doel Fries stam boekvee aan te kopen. Van 79 stuks hoogwaardig vee hebben zij zich verzekerd binnenkort gaat deze trots van de Friese weiden scheep naar Argentinië. Tevens hebben de Argentijnen van deze gelegenheid gebruik gemaakt, hun opwachting te maken bij prins Bernhard, die hun de beide ren paarden toonde, welke hem vorig jaar bij zijn bezoek aan Argentinië werden aangeboden. Reeds 7 doden door overstromingen in Zuid-Frankrijk PARIJS. Door hevige over stromingen staat een deel van Zuid-Frankrijk onder water. Het aantal doden bedraagt reeds ze ven. In Tarbes stortte Maandag een huis in dat door het water was ondermijnd. Drie mannen vonden hierbij de dood. Zondag verdronken bij Toulouse 3 man nen. Door de hevige regens en de smeltende sneeuw van de Pyre- neeen zijn de grote rivieren bui ten hun oevers getreden. Honderden Fransen, die gewei gerd hebben hun huizen te ve«- i laten verkeren thans in grote moeilijkheden. In Saint-MichcJ stortte een brug in. Een chauffeur die er net met zijn vrachtauto over reed, verdronk. Koninklijke Marine krijgt nieuw schip Het eerste nieuw gebouwde schip na de oorlog, Hr Ms Snel- lius. is gisteren te Rotterdam, nadat het de werf van P. Smit Jr. verliet, officieel aan de Ko ninklijke Marine overgedragen. Toen de maatschappijvlag was ingehaald, werden de vlaggen geus en wimpel plechtig gehe sen, in het bijzijn van talloze genodigden. Een honderdkoppi- ge bemanning, baksgewijze op gesteld, beluisterde toespraken van commandant en vlootpredi- kant. De Marinierskapel debd. aan het slot uan de overdracht, het Wilhelmus klinken. Het opnemingsvaarluig Snel- lius zal dienst doen in de zeeën om Nieuw Guinea in kaart te brengenhalf Februari vertrekt het voor een periode van an derhalf jaar. Het hypermoderne schip is 71A ni. lang en 10.S m. breed; het heeft een machinevermogen van 2000 pk en een snelheid van 15 mijl. Engeland krijgt zijn sirenes voor luchtalarm terug LONDEN. De Britse rege ring heeft bekend gemaakt, aat het luchtalarm-systeem, dat tij dens de tweede wereldoorlog in Engeland in gebruik was, binnen de kortst mogelijke tijd opnieuw zal worden ingevoerd. Met de aflevering van nieuwe sirenes is reeds begonnen De aanmeldingen voor 't Britse corps voor de burgerlijke verdedignig zijn ver beneden de verwachtin gen gebleven, verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Maxwell Fyfe. WENEN. Vier Oostenrijkse toeristen zijn in Stiermarken on der een lawine bedolven. Drie van hen heeft men kunnen red den. De vierde is omgekomen De laatste dagen zijn in het bergge bied van Oostenrijk wegen en spoorlijnen door lawines geblok keerd. Programma's doorspiegelennaar twee bij zenders voor Noord en Zuid Duitsland wil T.V. naar Nederland doorgeven (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Maatregelen, die er toe moeten leiden dat de Ne derlandse televisie-uitzendingen tot in de verste hoeken van het land kunnen worden ontvangen, zijn thans bij technische instanties in onderzoek Vrijwel zeker komen er twee relayeer-zcnders. die de drie Noordelijke provincies en het ge bied van Limburg moeten bestrij ken. Het programma. uitge- Melk gemorst WONSERADEEL. Maandag middag is ter hoogte van Bree- 7andijk een tractor met twee melk tanks van de Afsluitdijk gereden. De. 6000 liter melk. die deze tanks bevatten, gingen verloren. ..Oplossing Saarkwestie gaat voor Europees leger (Van onze correspondent) BONN. Vandaag zal bondskanselier Adenauer zijn gesprek met de Hoge Commissarissen over het algemene verdrag, dat In de plaats van het bezettingsstatuut moet komen, voortzetten. Ter voorbereiding daarvan heeft Adenauer gisteren overleg gepleegd met de Kamerfractie van zijn partij, de C.D.U., en vervolgens is nog een bijzondere zitting van het kabi net gehouden. Naar verluidt zou Adenauer in beide besprekingen hebben gesteld, dat Duitsland eerst dan tot dc ondertekening van een overeenkomst met de geallieerden kan overgaan, wanneer de Saarkwestie en Duitslands verhouding tot de NATO geregeld zijn. Intussen lijkt het erop. dat de Di de NATO minder acuut is dan een oplossing van de Saarkwestie. Zoals de kaarten thans liggen is namelijk niet aan te nemen, dat Duitsland zonder meer onmiddel lijk een volwaardig lid van de Noord-Atlantische verdedigingsor ganisatie zal worden, maar wel ligt het voor de hand. dat enigerlei bijzondere verhouding tussen Duits land en de NATO zal worden ge schapen. Dit probleem is echter wel vatbaar voor oplossing in de sfeer van een compromis. Trou wens. van Duitse kant is het tot nu toe ook niet zo, dat men een volwaardig lidmaatschap hier en nu als de absolute voorwaarde voor het toetreden tot bet Europese leger beschouwt. Iets anders ligt het met de Saarkwestie. die door dc sentimen ten en ressentimenten, die zij op roept. van veel explosiever aard is. Hier staat de openbare mening in Duitsland inderdaad achter ab- Anti-Britse betoging in Soedanese stad KARTOEM. In de Soedanese stad El Fasjer is een betoging ge houden bij een bezoek van de gou verneur-generaal, sir Ronald Howe. Men riep: „Howe, ga naar huis." De betogers werden door de poli tie met gummiknuppels en traan gas verspreid. Volgens tot dusver onbevestigde berichten, die in Kartoem zijn ontvangen, werden vijftig personen gearresteerd en verscheidene gewond. El Fasjer is de hoofdstad van de West-Soeda- nese provincie Darfoer. Pauselijke onderscheiding voor minister Teulings (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De paus heeft minister mr F. Teulings te Vught benoemd tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Gro te met de plaque. Deze onderscheiding beloont de verdiensten, welke hij zich tijdens de viering van het H. Jaar heeft verworven. solute en onwrikbare eisen. Het klimaat in de Frans—Duitse be trekkingen is door de benoeming van Grandval dusdanig verslech terd. dat pheldering hier dringend noodzakelijk is. Zonder dat deze opheldering komt. kan Adenauer de toch al zo moeilijke kwestie van Duitslands bijdrage tot de défensie thuis niet verkopen. Tram in Oslo wordt per radio geleid OSLO. Het tramverkeer in Oslo zal in de nabije toekomst per radio geleid worden. Men is bezig met het bouwen van een centraal radiostation, een pa trouille-auto met zender en ont vanger en een reparatiewagen met een ontvanger. De patrouille auto wordt uitgerust met een luidspreker, door middel waarvan het publiek bij verkeersstrem mingen e.d. kan worden gewaar schuwd. Men denkt de installatie gereed te kunnen hebben voor het begin der Olympische winterspelen. Gouverneur Struycken naar Suriname WILLEMSTAD (Curacao). De gouverneur van dt- Nederlandse Antillen, mr A. A. M. Struycken, zal met mevrouw Struycken op 21 Februari naar Suriname reizen voor een bezoek aan gouverneur Klaasesz. Waarschijnlijk zal men op 1 Maart naar Willemstad terug keren. Dudley Hale filmt koninklijk gezin (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Kort voor het bezoek van Koningin Juliana en prins Bernhard aan de Verenigde Staten zullen dc Amerikanen' per film kennis kunnen maken met ons koninklijk gezin. Het filmpje, dat de heer Dudley Hale van de R.K.O. Pathé Inc. uit New 1'ork samenstelt met medewer king van Polygoonzal maar acht minuten duren. Toch vertoeft de heer Hale, voor wat in die acht minuten aan ac tualiteit zal worden vertoond in het filmpje worden ook opna men gemonteerd, gemaakt tijdens het verblijf van de koqingin en de prinsesjes in Canada tijdens de oorlog reeds twee weken in Ne derland. Hale, de meest on-Amerikaanse Amerikaan en de meest onfilmach- tïge ..producer", die men zich den ken kan, is zeer enthousiast over de filmische mogelijkheden, die er schuilen in ons koninklijk gezin. ..De Nederlandse prinsesjes hebben expressieve gezichten, zij zijn na tuurlijk en fotogeniek", zegt hij ons. Slag tussen studenten en politie in Gronings gymnasium (Van onze correspondent) GRONINGEN. liet Praedinius-Gymnasium aan de Turfsingel te Groningen moest gisteren, tijdens de 137ste dies-viering van de studenten- vereniging „Vindicat Atque Polit", op hardhandige wjjze door de politic van studenten worden gezuiverd, alvorens de lessen een begin konden nemen. Toen de slag was afgelopen en de balans kon worden opgemaakt, bleek het interieur van het gymnasium volgens ruwe schatting voor ca. duizend gulden schade te hebben opgelopen. Twee studenten moesten in een ziekenhuis worden verbonden. Een 18-jarige jongeling moest mee naai het politiebureau, om daar wat te kalmeren. De dies-viering, die telkenjare gepaard gaat met het „innemen" van meisjes-HBS. Gymnasium Huishoudschool, met de bedoeling de vrouwelijke leerlingen te ont voeren. was de laatste jaren een vrij rustige bezigheid. Een grote groep eerstejaars, die zich in de prille uren van de Maandag in het Praedinius-Gymnasium had ver schanst. heeft het ditmaal lot een rel laten komen. De jongelui bekladden de borden, richtten aan de vele in de hall staande beelden schade aan en be gonnen een ware vechtpartij toen de politie zich genoodzaakt zag de school te ontruimen. De groep ongeveer zeventig studenten waren bij deze moeilijk heden betrokken was klaarblij kelijk op alles voorbereid. Toen de politie met getrokken sabel tracht te de orde te herstel.en, werd zij bekogeld met stinkbommen en voetzoekers. Eén student ontzag zich zelfs niet om een agent een voetzoeker in het gezicht te gooien. Nadat enkele charges waren uitge voerd. ontruimden dc jongelieden het gebouw. De rector van het Gymnasium, dr J. A. Schuursma. die andere jaren een welwillende houding tegenoyer deze invasie heeft aan genomen. verklaarde door dit op treden wel zeer geschokt te zijn. Over de medewerking van de Ne derlandse technici, waarop hij is aangewezen, zegt Hale: „Everybody was charming" cn hij voegt eraan toe, dat prins Bernhard niet alleen enorm behulpzaam is geweest, maar ook zoveel begrip heeft voor wat er bij filmopnamen komt kijken. Zes marters hielden vliegtuig bezet NEW YORK. Zes woeste Amerikaanse marters zijn gedu rende 18 uur meester van een Amerikaanse stratocruiser ge weest. Er moesten twee deskun digen aan te pas komen om ze te vangen. De marters, die door een fok ker in Minnesota aan een van zijn Noorse collega's gezonden werden, wisten bij aankomst van het vliegtuig in New York uit hun kooien los te breken. Zij na men bezit van het toestel en vie len iedereen aan, die probeerde het toestel binnen te gaan. Twee deskundigen slaagden er tenslotte in hen in hun kooien te brengen. Britse protestnota tegen optreden van Argentinië BUENOS AIRES. De Britse zaakgelastigde. Allen, heeft Maan dag aan de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken Remorino een protestnota overhandigd naar aanleiding van het incident met het Britse onderzoekingsschip „John Briscoe". Een Argentij'ns hulpvaartuig had een waarschu wingsschot afgevuurd over de hoofden van een aantal opvaren den der „John Briscoe", toen dezen in Hope-bay. op Graham-Land in het Zuidpoolgebied aan land gin gen om de in 1949 opgegeven Britse basis opnieuw te vestigen. Volgens te Port Stanley (een ha ven op de Falklandseilanden) ont vangen inlichtingen heeft de Ar gentijnse regering uiteengezet dat de commandant van het hulpvaar tuig der Argentijnse marine zijn instructies verkeerd heeft opgevat. Hem zijn nieuwe, verduidelijkende richtlijnen verstrekt. zonden over de Lopik-zender, zal dan worden „doorgespiegeld" naar de twee bijzenders voor Noord en Zuid. Uit Duitsland is een officieus voorstel gekomen, dat voor de Nederlandse televisie van belang kan zijn. Men heeft dc gedachte geopperd Duitse televisie-uitzendin gen in Nederland te doen relaye- ren. Duitsland zal. in tegenstelling tot Nederland, dagelijks uitzenden. In de kringen van de Neder landse producenten van en han delaars in televisie-toestellen, zijn deze berichten met grote be langstelling begroet. Men acht het waarschijnlijk, dat Engeland en Frankrijk niet lan& achter zullen blijven, als Duitsland zich een maal tot het Nederlandse publick zou gaan wenden. Men denkt in Duitsland ernstig aan de mogelijkheid via de Keul se zender Duitse programma's .over tc spiegelen" naar de Phi- lipszendcrmast van Eindhoven, die het Duitse programma weer. via Lopik. m Nederland zou kunnen doorgeven. Het is nl. zeer wel mo gelijk over één mast vele televisie programma's tegelijkertijd uit te zenden. Tafeltenniswereld in beroering N'TTB-bestuur zet Sparta uit hoofdklasse UTRECHT. Hel hoofdbestuur van de Nederlandse Tafcltennls- hond heeft met hetrekktni: tot d» hoofdklassecompetitie ccn wel zeer ingrijpende beslissing genomen. Het Amsterdamse Sparta, dat reeds vele malen kampioen van Nederland werd en ook thans de leiding heeft in de hoofdklasse is uit de competitie teruggenomen. Dc reeds gespeelde wedstrijden zijn vervallen verklaard. Men heeft dit besluit genomen o.m. omdat de opstellingen van het Sparta-team een sportieve gang van zaken met betrekking tot de degradatie in dc weg ston den. De verenigingen Nedlloyd en Quick hadden n.l. mededelingen gedaan, waaruit geconcludeerd kon worden dat deze teams in de nog te spelen wedstrijden te gen de lager geplaatste teams o.a. het Utrechtse Barna zeer verzwakt zouden uitkomen. Door deze beslissing is de strijd zowel om de titel als de degradatie weer geheel open. Het kampioen schap is thans nog een zaak die door Nedlloyd, Wifra en Quick sportief zal worden uitgevochten, terwijl onderaan de ranglijst Barna weer haar kans om degra datie te ontlopen, weer geheel in eigen hand heeft. Tweetalige Bijbels voor emigranten DEN HAAG. Door het Brits en buitenlands bijbelgenootschap worden Bijbels en Bijbelgedeelten in omloop gebracht, speciaal be stemd voor emigranten naar Austra lië, Nieuw Zeeland en Canada. De ze Bijbels zijn in twee talen uit gegeven cn bevatten, naast de tekst in de taal van de emigrant hetzelfde gedeelte in het Engels. Verleden jaar zijn 1.47 milliocn volledige Bijbels op deze wijze verspreid. driekwart millioen Nieuwe Testamenten en 142 mil lioen andere Bijbelgedeelten. Nederlandse geologen in Indonesië weer vrij DJAKARTA. Zaterdag zijn dr. ir. Ter Bruggen, waarnemend hoofd van de dienst van mijn bouw, dr. A. L. Simons, van de geologische dienst en prof. dr. M. E. Akkerswijk, van de afdeling geologie der faculteit van techni sche wetenschappen, op vrije voeten gesteld. Zij werden enige maanden geleden gearresteerd, omdat zij wetenschappelijke ge gevens (om. over Irian) zouden hebben verduisterd. Stropers vergaten dc sneeuw... (Van onze correspondent) APELDOORN. Twee beruchte Apeldoornse stropers zijn in de val gelopen, omdat zij geen rekening hadden gehouden met de grillen van r.- Koning Winter. Doordat het .n de I d" mogendheden ter behandeling nor» oan cnn_nrtmmicr,n lirApnon er/a. NA 7 MAANDEN ONDERHANDELEN Laatste agendapunt waarschijnlijk derde struikelblok MOENSAN. Woensdag zullen de belde voltallige delegaties bU de wa penstilstandsbesprekingen in Panmocndjon voor het eerst sinds 27 No vember van het vorige jaar weer in vergadering bijeenkomen. Men zal dan overgaan tot bespreking van het laatste agendapunt: aanbevelingen aan dc oorlogvoerende mogendheden. In kringen der V.N.-delegatie verwacht men algemeen, dat daar mede een derde chronisch struikel blok op de weg naar een bestand zal worden geworpen. In feite heeft men. sinds de besprekingen op 10 Juli 1951 begonnen, tot nog toe over slechts één agendapunt over eenstemming bereikt: dat over de vaststelling van een bestandslijn. Over twee andere punten: de con- tróle op bestandsbepallngen en de uitwisseling van krijgsgevangenen strijdt men nu al maandenlang in sub-commissies, zonder tot een de finitief resultaat te zijn gekomen Waarschijnlijk zal ook het punt: aanbevelingen aan de oorlogvoeren nacht van hun strooptocht was gaan sneeuwen, kon de politie de voet stappen der mannen en het spoor van een zwaar beladen slede prach tig volgen. Een enorme hertebok, die door een jachtopziener in het kroon domein geschoten en „veilig" was opgeborgen in een voerhut. was de buit der stropers. De volgende mor gen was het hert verdwenen, maar. niet spoorloos. HALIFAX Het Engelse s.s „Tndustria", 4883 br. r.t., heeft 1400 km ten Oosten van Hallfax in een storm het roer verloren. Een sleep boot is uitgevaren voor assistentie. aan een sub-commissie worden ge geven. Overigens wordt er aan het front nauwelijks gevochten. Vorige week maakten do geallieerde commu- I niqué's slechts melding van één i communistische aanval waaraan door.... dertien communistische soldaten werd deelgenomen In de lucht is de activiteit aan beide 1 zijden echter veel groter. De V N - luchtmacht bombardeert vrijwel - dagelijks de communistische ver bindingslinies. waarbij veelal lucht- 1 gevechten met communistische j jagers ontstaan De verliezen aan i vliegtuigen zijn aan beide kanten i vrij aanzienlijk. Droog iceer Weersverwachting geldig van j§ Dinsdagavond tot Woensdag- f| avond' Droog weer met weinig be- wolking en zwakke tot matige wind, aanvankelijk Noordelijk, P' later Westelijk. Vannacht en morgenochtend hoofdzakelijk In het binnenland lichte vorst. E Morgen overdag ongeveer dc- zelfde temperatuur als van- gj daag. 6 Febr Zon op 8 u 13 m onder y. 17 u 36 m. Maan op 12 u 35 m onder 6 u 5 m. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Weers- Wlna -i n Statlonr toestand richt 3 O Oslo n. ontv. Berlijn nevel W 1 Londen onbew. WNW -2 Parijs h. bew, N 2 Wenen 1. sneeuw NW 0 Innsbruck sneeuw stil 4 Mee 1. bew. N 2 Rome n ontv. Warschau 1 sneeuw N —2 Amsterdam onbew. NNW 2

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1