DAGBLAD VOOR AMERSFOORT fkoNING GEORGE VI VAN ENGELAND HEDENOCHTEND OVERLEDEN 3p Sandringham vredig in zijn slaap heengegaan Communistische interpellatie over ambtenarenverbod Prinses Elizabeth als Koningin terug j Nederland verloor 71 man in Korea Voorlopig geen vorst meer Sowjet-cliplomaten slaags met potige houthakker Plichtsgetrouw vorst ging heen Duur geneesmiddel kan Schiedammer redden Verontwaardiging der CPN „lege luchtzegt dr Drees 1 n fe Jaargang, no. 31 Woensdag 6 Februari 1952 richt door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonncraents- 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER LONDEN Koning George VI van Engeland is denochtend vroeg overleden. De vorst is vreedzaam tslapen. zegt het officiële communiqué. Toen hij h gisteravond te hed begaf, waren er geen tekenen, er op wezen, dat hij zich niet goed voelde. Gister- iddag maakte hij nog een wandeling op zijn buiten goed Sandringham. Hedenmorgen echter bleek hij in de slaap te zijn heengegaan. De gezondheidstoestand van de koning liet al lange tijd te wensen over. Op 23 September onderging hij een longoperatie. Hoewel het officieel nooit werd bekend gemaakt, nam men toch algemeen aan, dat de vorst aan longkanker leed. Recente foto's van de koning toonden een afgetobde, ver moeide man, met zware kringen onder de ogen. De koning zelf had echter de indruk, dat hij op weg was naar volledig herstel. Hij verscheen de vorige week voor het laatst in het openbaar, toen hij afscheid nam van zyn dochter, kroonprinses Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, die voor een lange reis door gebieden van het Britse gemenebest vertrokken. PARIJS. Sinds het begin van e oorlog in Korea zijn in totaal 06.070 man gedood, gewond of ge- angen genomen. Dit werd Dins- iag door de Ver. Naties bekend :emaakt Zuid-Korea heeft vol- ens de lijst het grootste offer ge- racht met 192 960 doden, gewon nen en gevangenen. Daarna volgt merika met 103.739 man. Voor ederland vermeldt de lijst: ge- neuveld 71 man, gewond 269, ver- ist of gevangen genomen 3. De cijfers werden verstrekt aan secretaris-generaal van de V.N. oor de delegaties van de betrok- 'ken landen. De opgaven lopen tot 31 December var het vorige jaar. WAT VOOR WEER? DE BILT Het K.N.M.I. deelt ede: De winter trekt zich op het ogen blik verder naar het Oosten terug. "orst van betekenis komt alleen og voor in Noord-Scandinavië, in Hidden- en Noord-Rusland en in iet Alpengebied. Boven West-Europa heeft zich in tussen een belangrijke wijziging in ie luchtdrukverdeling voltrokken. 3oren West-Frankrijk ligt nu het centrum van een omvangrijk hoge- drukgebied aan de flank waarvan en brede Zuid-Westel\jke lucht- troom warmere lucht van de Azo- ren via Schotland in de richting van Scandinavië transporteert. Deze zachtere luchtstroom wordt begrensd door een brede zone met bewolking waaruit plaatselijk wat regen valt. In de afgelopen nacht dreef de bewolking ook ons land binnen, waardoor de nachtelijke afkoeling werd getemperd. Alleen voor middernacht daalde de tempe ratuur op sommige plaatsen in het binnenland nog beneden het vries punt. Vanmorgen kwam echter ner gens vorst meer voor. Een terugkeer van deze „nacht vorsten" is de eerstkomende dagen niet waarschijnlijk omdat 't binnen dringen van de zachtere Oceaan- lucht de temperatuur vooral in de nacht belangrijk zal doen stijgen. De huidige ontwikkeling van de weerstoestand betekent dus het ein de van een periode met grillig win terweer. ELIZABETH Koningin van Engeland De prinses en de prins ont vingen het bericht van 's ko- nings dood in de Kenya. Voor bereidingen voor hun onmid dellijke terugkeer werden ge nomen. Prinses Elizabeth, die haar vader opvolgt, wordt 21 April 26 jaar. Op het ogenblik van het overlijden van de koning is prinses Elizabeth onmiddellijk koningin van Groot-Brittannië geworden. Grondwettelijk is er geen enkel hiaat. Zij is de eerste regerende vorstin in Engeland sinds de dood van koningin Victoria in 1901. Let ontsnapt uit „gastvrije" Russische ambassade in Stockholm STOCKHOLM Dinsdag is een 25-jarige Let uit de Russische am bassade te Stockholm ontvlucht, nadat twee Russische diplomaten getracht hadden hem tegen te hou den. De man rende de straat op. De Russen zetten onmiddellijk in een auto de achtervolging in De Let wist echter te ontkomen in een werkplaats in de buurt. Toen de politie, die telefonisch gewaar schuwd was. verscheen, trokken de Russen zich terug. De Let. wiens naam niet bekend werd gemaakt, deelde de politie mee. dat hij een week geleden in Stockholm was aangekomen. Daar had hij een landgenoot ontmoet, die hem aanbood voor onderdak te zorgen. Dit bleek echter de Rus sische ambassade te zijn, hetgeen hij pas bemerkte, toen hij binnen was en, volgens zijn zeggen, werd aangevallen door vijf mannen, die hem vertelden, dat hij naar het vliegveld zou worden gebracht voor transport naar Rusland. Toen hij een mes had getrokken, hadden de Russen hem dit afhandig ge maakt en hiermee de voering van zijn kleding stukgesneden, op zoek naar „geheime boodschappen" De reusachtige Let, die acht jaar lang hout heeft gehakt in de Zweedse bossen, wist zich echter los te ruk ken. AlbertFrederik, ArthurGeorge, honing van Engeland en van dr Britse overzeese gebiedsdelen zag het levenslicht in het kasteel York Cottage in Sandringham op 14 De cember 1895. Hij was de tweede zoon van Koning George T7. die in 1936 overleed ett van Koningin Mary. Zoals in het Britse Koningshuis gewoonte is, nam hij. evenals zijn oudere broer Edward, de latere Prins van Wales, reeds op jeug dige leeftijd dienst bij de Konink lijke Britse Marine. In de Eerste Wereldoorlog diende hij aan boord van de „Collingwood". toen dit schip in de Slag bij Jutland op dracht kreeg het op te nemen tegen de Duitse kruiser Dertf- linger. Zijn gezondheidstoestand liet evenwe] niet toe, dat hij in actieve zeedienst bleef. Hij werd toen verbonden aan de Marinestaf te Porthmouth en later geplaatst bij het vliegkamp te Cranndell. Spoedig daarna volgde zijn be vordering tot kapitein bij de luchtstrijdkrachten te Nancy in Frankrijk. Op het ogenblik, dat de Britse koning overleed, werd kroon prinses Elizabeth onmiddellijk koningin. Het was de eerste maal in de Britse geschiedenis, dat een souverein de troon toe viel, terwijl deze zich in het buitenland bevond. De jonge vorstin verbleef namelijk op het moment van de dood van haar vader in de Britse kolonie Kenya. Gisteren nog maakte zij met haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, een autotochtje door het Nationale Park bij Nai robi, waarvan deze foto, vlak in dc nabijheid van een leeuw, werd genomen. TEHERAN. Dinsdag zijn de Russische, Britse en Amerikaanse culturele Instellingen te Meched, de hoofdstad van de Perzische provincie Khorassan aan de Rus sische grens, gesloten, Koningin en Prins zenden telegram SOESTDIJK H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben deze mid dag terstond, nadat het overlij den van Koning George van Engeland hun werd medege deeld, een telegram van deelne ming naar Buckingham ralace gezonden. V. Na de Eerste Wereldoorlog stu deerde hij te Cambridge econo mie, sociologie en filosofie. Toen hij afgestudeerd was. vond men op de wand van zijn kamer de volgende uitspraak, geschreven met zijn hand: „Filosofen zouden koning moeten zijn en koningen filosoof!" (Plato) en „Wie over winnen wil moet diep spitten". Koning George VI, gehuwd met de Schottse hertogin Elisabeth Bowles-Lyon (dochter van de graaf van Strathmore) heette, zo lang hij nog Hertog van York was, Prins Albert. De naam George nam hij aan, toen hij tot de troon werd geroepen, nadat zijn broer Edward, onder druk van premier Baldwin, daarvan afstand had gedaan om met de vrouw van zijn keuze te huwen. Evenals zijn vader heeft hij zichzelf zijn popu lariteit moeten verwerven. Koning George VI was geen sterke man: zijn geest wilde meer dan zijn lichaam hem toestond hij is er aan bezweken. Het Britse volk treurt en zal hem pompeus begraven, hoewel dat in druist tegen de sobere levenshou ding van de overledene, maar waarin hij misschien zuchtend zou hebben toegestemd. Is van hem niet het wooid bekend: „Edward, de afgod, maalde niet om forma liteiten. Ik erken ze maar, dat spaart gepraat en tijd!" George VI werd op 12 Dcc. 1936 in het St. James Palace tot koning gedeclameerd. Hij hield daarbij een toespraak, waarin hij onder meer zeide zich bewust te zijn van de plichten, die zijn i nieuwe taak meebracht en hij be- loofde zich strikt aan de principes van een constitutionele regering te zullen houden. Op 12 Mei 1937 vond in Westminster Abbey de plechtige kroning plaats onder an- i dere bijgewoond door Prinses Ju- i liana en Prins Bernhard. Na zijn kroning was het slechts drie jaar aan George VI vergund in vrede te leven. Evenals zijn vader werd hij voor het onmen selijk zware besluit geplaatst uit naam van het recht en de vrijheid de oorlog aan Duitsland te ver klaren. Van 1 Februari tot 11 Mei 1947 maakte de Engelse Koninklijke Familie een reis naar de Unie van Zuid Afrika, welke met tal van plechtigheden in dit deel van het Britse Rijk gepaard ging. In September j.l. heerste in het gehele Britse Imperium diepe be zorgdheid over 's Konings gezond heidstoestand, ontstaan na het alarmerende bericht, dat hij een vacantie in Schotland had moeten onderbreken om een ernstige ope ratie te ondergaan. Groot was de dankbaarheid, toen op 23 Septem ber j.l. bekend werd, dat deze met gunstig gevolg had plaats gevon den. Opnieuw vertoonde Koning George VI zich in het openbaar. Helaas heeft hij van zijn herstelde krachten nog slechts korte tijd ge bruik kunnen maken. Amerikaanse hulp voor oorlogsinvalide SCHIEDAM. Voortreffelijke samenwerking tussen oud-strijders organisaties zal waarschijnlijk het leven redden van de Schiedamsc ex-onderofficier D. van den Heu vel, die in dc Meidagen van 1940 door een bomscherf werd gewond. Ofschoon de verwonding zich aanvankelijk niet gevaarlijk liet aanzien, bleef genezing uit. De heer v. d. Heuvel geraakte langzaam ver lamd. In 1944 was hij geheel invali de. Nadien verergerde de toestand van de gewonde en men vreesde, dat ook de inwendige organen zou den worden verlamd. De vorige maand las de heer v. d. Heuvel een bericht, dat een Joego slaaf, die aan een dergelijke kwaal leed. genezen was met behulp van Cortisone. Hij sprak er met zijn huisarts over, doch deze moest hem teleurstellen: het Amerikaanse ge neesmiddel, zeer sporadisch en kostbaar, kon hem niet worden ver strekt. Dc heer v. d. Heuvel stelde zich toen in verbinding met de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs invaliden. Deze nam direct contact op met de Internationale Federatie van Oud-Strijders, dat de bemid deling inriep van dc Amerikaanse Bond van Oud-Strijders te Nov York. De Amerikanen draalden geen moment, zij zonden direct met een militair vliegtuig een pakje van 2000 gram cortisone naar Frankfort. Vandaar werd het kost bare geneesmiddel onmiddellijk naar Nederland verzonden. Maandagmorgen had de heer v. d. Heuvel het thuis. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Van vóór Kerstmis nog, stond de Tweede Kamer een interpellatie van de communistische beer Wagenaar tegen het „ambte narenverbod" te wachten. Dinsdagmiddag werd ztf gehouden. Met bet voorspelbare gevolg van een verworpen protest-motie, waaraan alleen de CPN haar steun gaf (627). Daarvoor hadden vier communistische sprekers bet spreekgestoelte beklommen Om één refrein te laten horen: het ambtenarenverbod is onvaderlands; een product van de Amerikaanse heksenjacht. Het is ongrondwettig Want in strijd met het recht van vereniging. De „verdachte" ambtenaren krijgen bovendien niet voldoende rechtswaarborgen. Zij worden het slachtoffer van 'n ..verklikkerssysteem", onder leiding van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, die daartoe zelfs telefoongesprekken afluistert. Dit alles brachten deze spre- op een beurtzang ging gelijken kers Wagenaar. Stokvis, Gort zak en Haken onder het zelf- verheerlijkend motto: er zijn geen betere vaderlanders dan juist de communisten. Dat is in de bezet tingstijd gebleken toen hun poli tieke tegenstanders verstek lieten gaan en met de fascisten heulden Deze laatste stelling were breed voerig uitgewerkt met allerlei vage beschuldigingen. Hun hele agitatie vond zijn hoogtepunt in de uitdaging:: „bewijs, dat wjj niet betrouwbaar zijn!" Op de gestelde vragen gaf dr Drees namens de regering een heel kalm antwoord. Telkens ge ïnterrumpeerd uit de communisti sche hoek, zodat het debat soms Hij stelde voorop, dat voor hem de gehele quasi-morele veront waardiging der CPN „lege lucht" was. In de communistische lan den wordt aan andersdenkenden immers geen enkele vrijheid ge laten, ja wordt een kleine afwij king zelfs streng gestraft, terwijl men hier te hoop loopt tegen be scheiden afweer-maatregclen Hij herinnerde er aan, dat het verbod geenszins een automatisch massa ontslag inhoudt. Ieder geval wordt individueel behandeld En dan volgt eventueel eervol ont slag „Zó verdraagzaam is de re gering", zei mr Burger (P v. d. A.) tegen de voorhoede van het Russische imperialisme. Zij ver wijdert deze alleen van de sleu telposities! Laat men dit echter niet als zwakheid zien". /re verder pag. 3 Vannacht iets zachter Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond: Zwaar bewolkt met hoofd zakelijk in de noordelijke helft van het land enige regen of motregen. Later echter enkele opklaringen Matige, aan dc kust tijdelijke krachtige Wes- telijke wind. Vannacht iets zachter. Morgen overdag onge- j veer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 Febr. Zon op 8 u 12 m onder 17 u 37 m: Maan op 13 u 35 m onder 6 u 51 m. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Weers wind H Station» toestand richt 3 O Oslo betrokken stil 1—4 3 Berlijn zw. bew. UW 1—1 Londen iw. bew. wzw 3 Parijs betrokken stil Wenen 1 sneeuw NW a Innsbruck zw. bew. stil —7 Nice on bew. N Rome n. ontv. Warschau 1. bew NW —4 Amsterdam nevel ZW 3 W

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1