STABSVENSTER In memoriam drH. J.E.Beth ^Herwonnen Levenskracht' voert actie Spannende strijd om titel derde klasse duurt voort „Wielrenner, burgemeester en vader van groot zoon Middenstand en cliënt Deskundige jury voor tweekamp Oud-leerlingen Handelsschool hebben grote plannen Nieuwe arrestaties in Soesterbergse fraude-affaire Kerknieuws Vrijdag 8 Februari 1952 Woensdagmiddag bereikte ons het droevige bericht, dat onze vriend en oud-collega dr H. J. E. Beth, van 1935 tot 1945 directeur van de Rijks H.B S. alhier, plot seling in zijn woning aan de Groen van Prinstererlaan was overleden. Wel was hij sinds de vorige zomer gedurig sukkelend geweest, maai", daar in de laatste maanden het dieptepunt voorbij scheen te zijn, kwam zijn overlij den thans voor familie en vrien den wel geheel onverwacht. Mgt hem is wel een zeer bij zondere figuur heengegaan, een wiskundige van groot formaat en uitzonderlijke bekwaamheid, maar ook van grote vermaardheid, doordat hij zijn licht niet ge plaatst heeft onder een korenmaat, maar het èn als schrijver van be langrijke wetenschappelijke wer ken. èn als docent ruimschoots heeft doen schijnen. In dit ver band moge ik wijzen op werken als zijn „Inleiding tot de niet- euclidische meetkunde op histori sche grondslag", „Newton's Prin- cipia", „Inleiding tot de differen tiaal- en integraalrekening", e.a. Voorts op een grote serie artike len in het wiskundig tijdschrift „Euclidcs" en een aantal boeken ten gebruike bij het wiskunde-, mechanica- en cosmografic-ondcr- wijs op de middelbare school, die algemene bekendheid en erken ning hebben gevonden. Maar daarnaast was Beth een begenadigd docent, die aan zijn diep wetenschappelijk inzicht het vermogen ontleende om als wei nig anderen door een glasheldere uitlegging zijn leerlingen het be grip van de wiskunde bij te bren gen. Velen zullen zijn voortreffe lijke- lessen met grote dankbaar heid gedenken. En dit geldt niet slechts voor zijn oud-leerlingen van de H.É S. te Almelo. De venter cn Amersfoort doch ook voor de studenten aan de Techni sche Hogeschool te Delft, aan wie hij in de jaren na zijn aftreden als directeur op vei zoek van de Senaat dier Hogeschool colleges in de wiskunde gaf. Het behoeft dan ook geen ver wondering» te wekken, dat aan dr Beth in 1925 het voorzitterschap werd opgedragen van de commis sie, die een nieuw leerplan voor het wiskundig en aanverwant on derwijs kreeg voor te bereiden, een werkzaamheid, die van grote invloed is geweest op het in 1937 ingevoerde nieuwe leerplan. Bij. een. zo werkzaam cn produc tief leven was het een onaangena me omstandigheid, dat juist de laatste jaren van zijn directoraat werden, overschaduwd door de oor- logs- en bezettingsmoeilijkheden, welke van de leiding ener onder wijsinrichting als deze grote stuur manskunst .eisten. Met wijs cn rus tig beleid wist Beth het roer te houden en de klippen te vermij den. Zijn veelzijdige arbeid wekte al om erkenning en waardering. De koninklijke onderscheiding van het Qfficierschap in de Orde van Oranje-Nassaü viel hem ten deel; het Wiskundig Genootschap be noemde hem tot Lid van Verdien ste; de redacteuren van het tijd schrift „Euclides" wijdden aan zijn pèrsooh een afzonderlijk „Dr Bcth- numnier", waarin o.a door Prof. Dr Bottema een uitgebreid over zicht werd gegeven van Bet.h's be langrijke werkzaamheid. Voorwaar een rijk cn productief léven, dat in alle eenvoud en in de stille intimiteit van zijn lief hebbend gezin werd geleid. Een geest, met wie het een bij->. zonder voorrecht was in aanraking te komen door zijn eenvoudige wijsheid en zijn zin voor gezonde humor. Een directeur, een leraar, aan wie wij docenten, die het voor recht hadden met hem samen te v. erken, en de oud-leerlingen, die tijdens zijn directoraat de H.B.S. bezochten, altijd 'n dankbare her innering zullen bewaren. Een huisvader, naar wiens gezin bij dit verlies ons aller gedachten met diep medegevoel uitgaan. L. LEOPOLD Amersfoort7 Februari 1952. Begrafenis dr H. J. E. Betli Het stoffelijk overschot van dr H. J. E. Beth wordt Zaterdag a s. om twee uur op Rusthof ter aarde besteld. j Burgerlijke Stand GEBOREN: Wllma Maria, d. v. G. r. d. Wiel en M. C. v. d. Vcci Susan, d. v. W J. v d. Kamp cn A. M. v. Broekhuizen: Luct d v. W. J. v. d. Kamp en A M v. Broekhuizen. ONDERTROUWD: J. P Tcunjc.son en J. H. Schceper: G. de Groot en M. H Klomp; G. Olofsen en P E v. d Brink. K. Ruitenbeek on A. J Buket J. P. de Koek cn H. M P Brandsen: A G Schlcdon en R Veddcr GETROUWD: W. Klaasscn cn P. J. Gebuts OVERLEDEN Gerard Driesman 73 J. tced v R Kruis. Frans Moot. 41 jr. ongehuwd. Agenda van Utrecht VRIJDAG. 8 FEBRUARI STADSCHOUWBURG Rotterdams To neel met „Otncllo", 8 uur. „Hoor. dc 'muzikanten" zongen gisteravond dc „Zingende broertjes en zusjes" uit Soest in Amicitia, ter opening van de propaganda- btjeenkomst van „Herwonnen Le venskracht", waarvan het doel was zoals de voorzitter in z(Jn ope ningswoord meedeelde er een aantal donateurs bU te winnen. Ongeveer de helft van de onkos ten welke de verzorging van de tbc-patiënten met zich meebrengt, kan momenteel worden gedekt door dc bijdragen, die ..Herwonnen Le venskracht" ontvangt. Het gaat er thans om. ook dc andere helft bij een te krijgen. Men wilde de bezoekers een aan gename avond bieden en had daar toe de Soester toneelvereniging ..Ons Genoegen" uitgenodigd om een opvoering te geven van het „drama" van G. van Halsteren, dat tot titel had „Moeder". Ongetwijfeld hebben de meeste aanwezigen ten zeerste meegeleefd met heteeen er zich od de hofste de van Moeike Door afspeelde. Dat neemt echter niet weg. dat er nog wel het een en ander aan te mer ken was. Het spel deed soms on natuurlijk aan en verschillende spelers maakten van hun rol een van buiten geleerd lesje, dat zon der enig gevoel werd opgezegd. Mevr. Geiitenbeek-Meesters bracht het er als Marie nog het beste af: ook de heer L. Wortel (Peer) had verschillende goede momenten, maar van zijn soel ging toch niet ge noeg bezieling uit. Mei. F. Roelofs. die de titelrol vervulde, was naar In een gisteravond gehouden bij eenkomst van de F.A.M. sprak de heer J. Kooistra over de moderne verkoopspsychologie. De spreker be lichtte de verschillende aspecten van het verkopersvak. waarna hij die per inging op de taak en de functie, welke een goed verkoper ten opzich te van de samenleving te vervullen heeft. Alleen die verkoper, die in staat is om verschillende typen van klanten te onderscheiden cn deze. op de door elk type verlangde wijze te bedienen, kan zijn functie goéd ver vullen. Hierdoor is een degelijke scholing nodig van het verkoopsper- soneel. Met tal van voorbeelden il lustreerde spreker op welke wijze soms de prachtigste kansen in de verkoop verknoeid worden. Niet al leen tot schade van de zaak maar veelal evenzeer tot schade van de klant. De heer Jac. Kroes, onder wiens leiding deze avond stond, deel de de aanwezigen mede. dat deze lezing mede georganiseerd was in verband met een klacht van de Ned. Vereniging van huisvrouwen over de bediening in verschillende zaken hier ter plaatse. Hij wees op het be lang. dat elke zakenman heeft bij een goede verkoopstaf, maar boven al betreft het hier een plaatselijk be lang. „Want," zo ging de spreker voort: „vele kopers vinden het pret tiger kopen in plaatsen in de omge ving van Amersfoort, Afgezien van het feit of dit al of niet juist is. mo gen wij als Amersfoortse zakenmen sen niet eerder tevreden zijn dan na dat wij alles, maar dan ook werke lijk alles gedaan hebben om ons pu bliek zo goed mogelijk te ontvan gen." De F.A.M. overweegt daarom om tot het organiseren van speciale cur sussen over te gaan, waar verkopers cn verkoopsters een werkelijk goede opleiding krijgen. Hereniging der beide Lutherse kerken Op 31 Januari j.l. had in een bijzondere Synode-zitting te Am sterdam de officiële hereniging plaats der beide Lutherse Kerken in ons land. De Hersteld Evange- lisch-Lutherse Kerk. die zich in 1791 uit verzet tegen het veld winnen van een meer vrijzinnige lichting onder de predikanten te Amsterdam had afgescheiden, keerde hiermee als geheel terug in dc Evangelisch-Lutherse Kerk. Op Donderdagavond, 7 Februari, had in Amsterdam een bijzondere, plechtige kerkdienst plaats om deze hereniging te vieren, waarbij alle predikanten in ambtsgewaad vertegenwoordigers van Lu therse Gemeenten uit het hele land aanwezig waren. Van beide gebeurtenissen, zowel van de Synodevergadering als van de kerkdienst, wordt door het I.K.O.R. op a.s. Zondag van half 12 tot 12 uur een reportage uitge zonden. Uit de aard der zaak leven de Lüthersen in het hele land mede met deze voor hun Kerk zo be langrijke gebeurtenissen. In de Lutherse Gemeente hier ter plaat se zal de uitzending van het I.K. O.R. door middel van een in de kerk opgesteld radiotoestel tij dens de kerkdienst op a.s. Zondag door de Gemeente gezamenlijk beluisterd worden. onze smaak te zoetelijk en enigs zins sentimenteel. De mensenschu we Willem werd vrij goed gety peerd door J. Zegelaar. De opvoering als geheel heeft ons weer gesterkt in de overtuiging, dat voor amateur-tonelisten het drama toch niet het meest aange wezen genre is. Bij de turntweekamp in het ka der van de stedenwedstrijd Amers foortLeiden zullen voor elke stad twee juryleden optreden. Voor Leiden zijn dit mej. C. Stef- felaar en de heer A. Metz. voor Amersfoort de heren K. Mochel en J. H. van Doorn. Mej. Steffelaar is de leidster van de damesvereniging ..Brunhilde", terwijl de heer Metz grote bekend heid geniet als voormalig leider van de Nederlandse herenploeg en jurylid met internationale erva ring. De heren-volleybalwedstrijd in de Markthal zal worden geleid door de heer Birkhoff, scheidsrechter van de Nederlandse Volleybal Bond. die o.m. als scheidsrechter optrad bij de in Utrecht gehouden Nederland se Volleybal Kampioenschappen. De in Amersfoort reeds bekende Hilversummer, de heer Hellemons. arbitreert de judo-partijen, terwijl als hoofdsecondanten bij de scherm- tweekamp zullen optreden de heer De Jager uit Leiden en kol. b. d. Scherpenhuyzen uit Amersfoort. De arbitrage bij deze stedenwed strijd is dus in wel uitermate des kundige handen belegd. Wedstrijdleiders zijn de heren J. C. F. Coers, Gemeentelijke Ambte naar voor lich. Opvoeding uit Lei den en B. Verschuur, directeur der Amersfoortse Sportstichting. 1313. Olivier Van Noort sluit het laatste journaal en zegt peinzend: „lk heb eigenlijk nooit in zo'n vervloeking ge loofd, maar nu zou je toch gaan denken, dat er iets van waar is Rob wil naar buiten gaan om daar zijn gerepareer de radiozender te probe- ren Hij geeft Olivier de raad het afgodsbeeld verder te inspecteren „Misschien vind je de schatten nog, die in het beeld zijn verborgen zegt hij. Olivier haalt een houweel en beproeft zijn krachten op het beeld, dat schudt en trilt op zijn grondvesten, wanneer de houweel enkele malen krachtig neerkomt op DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB stenen massa. Poort en v. d. Heiden nog ongeslagen Ook na de vierde ronde is de spanning om de strijd voor de titel van persoonlijk kampioen derde klasse libre van het district „Eem- land" nog lang niet geweken. De beide koplopers Van der Hei den en Poort wonnen hun partij van resp. De Bruin en Meeder, zo dat beiden acht punten uit vier wedstrijden hebben. Het algemeen gemiddelde van Van der Heiden is echter hoger dan van zijn rivaal Poort. Op de derde plaats staat de Soesterkwartierspeler Korlaar, die zes punten heeft, doch het hoogste moyenne behaalde. Korlaar is nog kanshebber, doch wel afhankelijk van hetgeen de koplopers doen. Ook Scheerder van Metropole slaat een uitstekend figuur met zes pun- Veertigjarig jubileum wordt in September gevierd Midden September van dit Jaar be staat dc Amersfoortse Handelsschool 40 Jaar en dat was voor enige oud- leerlingen aanleiding, het Initiatief 'te nemen voor een bijeenkomst in Hotel Monopole. die gisteravond gehouden werd. Tijdens deze vergadering, die oen bevredigende opkomst van oud- Handelsscholicren genoot, werden dc definitieve commissies gekozen, die viering van dit Jubileum zullen gaan voorbereiden. Als leden van het uitvoerend Jubi leum-comité werden gekozen: A Hol lander Jr. voorr.. A v. Slooten, secre tarisJ. Pot. 2de secretaris: mej. J. Wijk. penningmeesteresse cn voorts mej. A. v. d. Bunt. E W. H. Kaizer (vlce-voorzlttcr). mevr. C^C. Budding- Pcpcr. Joh. dc Jager. G. Slagt en L. H J. Pcfle m dc cGr»%isjie .voor.pers en propa ganda namen zitting. E. W. H. Kaizert J. Pot. mej R Kuiper mej. G. Schin kel rriej. M ~v. d". Belt. W. C. Eggen- kamp en mevr C C. Budding-Peper. Dc financiële commissie wordt ge vormd door mej. J. Wijk met de leden van de propaganda-commissle. Als bestuursleden van de commissie van ontvangst bij de te houden recep tie werden gekozen- A Hollander Jr. mej. J. Wijk. mej. A. v. d Bunt. Th. Hol mej. v. d. Belt mej. G Schinkel. B Kl.-iiscr en A. van Slooten. De viering zelf zal plaats vinden op 13 of 20 .September in Amicitia Men kwam overeen, het programma van de viering voorlopig als volgt vast te stel len- van 13 uur-reünie van oud-lcer- lingen, van 35 uur receptie, van 53 uur vervolg reünie met een gemeen schappelijke maaltijd, om 8 uur aan vang van een feestavond (cabaret of revue door een goed gezelschap: en na afloop hiervan, nog een laatste gezellig samenzijn, zo mogelijk met een dansje. TALLOZE BRIEVEN Dc belangstelling \oor dit. Jubileum is grooi. Zo bereikten het Comité ook talloze brieven van oud-feerllngen bui ten enze stso. doch ook uit het buiten land Eer- oud-lccrling. woonachtig in Leopoldville schreef zelfs; ..Waarschijn lijk kan ik niet aanwezig zijn bij de Amersfoorter mag weer in Leusden slapen De affaire in Leusden, waar een Amersfoortse man niel mocht in wonen bij zijn eigen vrouw, die bij haar vader domicilie had. is thans voorlopig van de baan. De burge meester van Leusden heeft goed ge vonden. dat de man voorlopig bij zijn vrouw en schoonvader te Leus den blijft inwonen. De gemeente Amersfoort heeft namelijk toege zegd. dat ze de man. die in Amers foort thuis hoort, te zijner tijd aan huisvesting zal hqlpen. Volgens de gevolgde regeling is hij binnen af zienbare tijd voor huisvesting aan de beurt. \iering van het jubileum, maar een bijdrage in de kosten zal ik zeker stu ren Reeds is de Commissie voor pers en propaganda met clan aan het werk ge togen. O.m. speurt zij onafgebroken naar adressen van de oud-leerlingen van vroegere ..lichtingen". Mocht u zich nog niet aangemeld hebben, doet u het vandaag dan nog even aan deze commissie, pa. J. Pot. Bisschopsweg 208. Amersfoort, telefoon 5555. U wordt dan geregeld op de hoogte gehouden van de plannen en hoe meer oijd- lecrlingen op de reünie aanwezig zijn. hoe groter het succes van de festivi teiten. SOEST „Voorwaarts" brengt Kromme Lindert Er - bestond Donderdagavond gro te belangstelling voor de uitvoering van de Arbeiders Toneelvereniging „Voorwaarts", die in zaal Eemland te Soest liet toneelstuk in vijf be drijven „De Martelgang van Krom me Lindert", van A. M. de Jong. ten tonele bracht. De voorzitter, de heer P. Grift, sprak een kort openingswoord, waarbij de afgevaardigden van di verse verenigingen bijzonder wel kom werden geheten. Het stuk werd op sublieme wij ze vertolkt en vooral het spel van „Lindert" (S. F. Besselsen) viel op. Kleuter loopt onder motorrijwiel Een vierjarig dochtertje van de familie Van D. wonende aan de Beetzlaan tc Soest, stak in een on bewaakt ogenblik de Koninginne- laan over en werd daarbij door een juist passerende motorrijder H v. d. B uit Soest aangereden. Het kind kwam op straat te vallen en liep enige verwondingen aan ge laat cn lichaam op. Zij kon echter naar de ouderlijke woning worden overgebracht. De motorrijder treft geen schuld. ten uit vier wedstrijden. Voor de vijfde ronde, die a.s. Dinsdag in café „Karei de Stoute" aan dc Soestcrweg wordt gespeeld, slaat de belangrijke wedstrijd Van der Heiden contra Scheerder op het programma. Dc uitslag hier van kan van zeer veel belang wor den geacht voor het verdere ver loop van deze interessante strijd. Poort ontmoet De Graaf, die tot dusver slechts één partij won. Kor laar moet de strijd aanbinden, te gen de hekkensluiter De Bruin De laatste partij van deze avond gaat tussen Meeder en De Graaf, die beiden kansloos voor de titel zijn. De uitslagen van dc Donderdag- Poort 100 24 20 4 16 Meeder 49 24 8 2.04 Korlaar 100 34 10 2.94 Kooy 55 34 9 1.61 v. d Heiden 100 30 10 3.33 De Bruin 83 30 25 2.76 Scheerder 100 52 11 1.96 Meeder 44 52 12 1.80 De stand na vier ronden is als volgi Van der Heiden Poort Korlaar Scheerder De Graaf Kooi Meeder De Bruin 3.27 3.03 3.32 2.53 2.7l 2.27 2.51 2.30 Zilveren jubileum Morgen is de heer J. W. M. van den Hoek 25 jaar in dienl's van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Amers foort De heer Van den Hoek be- kleédt de functie van technisch opzichter. Voor de oorlog was hij geruime tijd voorzitter van de Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst. Na de bevrijding was hij enige tijd voorzitter van de Alg. Bond van Ambtenaren afd. Gemeente. HOEVELAKEN Verbaal voor stroperij Een inwoner te Soest werd ge verbaliseerd wegens het wegnemen van te velde staande gewassen (stroperij). Binnenbrand door buren bedwongen Tijdens afwezigheid van de be woners. familie B. aan de Beetz laan te Soest, was de kachel in de voorkamer blijven branden. Ver moedelijk door uitsnattende von ken. ontstond binnenbrand De bu ren waarschuwden de brandweer, en stelden inmiddels alles in het werk de brand te blussen. Dit ge lukte. Toon dc brandweer ter plaat se verscheen, was de binnenbrand reeds geblust. Zesde lustrum van Herv, J.V. Donderdagavond vierde de Ned. Hervormde Jongeling-Vereniging in het Verenigings-gebouw haar zesde lustrum. De leiding van deze avond berustte bij de erc-voorzitter ds. W. A. S. Laurense, die naar aan leiding van een gedeelte uit Gods Woord een openingswoord sprak. Het programma voor de pauze bood een keur van inleidingen, vrije onderwerpen, gedichten en proza. Afgevaardigden voerden het woord en brachten hun goede wen sen over. Na de pauze bracht de secretaris de heer G. J. van Donselaar een verslag uit over dertig jaar HJV. In Februari 1922 gingen de gebroeders Van Glnkel naar de toen plaatselij ke predikant ds Doornveld, met de vraag of de mogelijkheid bestond om een J.V. op te richten. Op 7 Maart 1922 werd de J.V. opgericht met aanvankelijk zeven leden. In het reglement was toen een artikel opgenomen waarin vermeld stond dat jongelui, die lanes de straat fla neerden of voetbalden, geen lid mochten zijn van de vereniging. Tot 1930 fungeerde K van de Pol. nu ds K van de Pol, als voorzitter. Tot 1938 de heer Mulder van Amersfoort en nadien de heer Joh. Hommersom Na de pauze werd het onder- wero „Jehova's Getuigen" behan deld. Predikbeurten Zondag 10 Februari: Ned. Herv kerk. 10 30 en 14.30 uur. de heer Schoneveld van Apeldoorn. Geref. Gemeente 9 30 en 15 uur: Ge bouw Bouwlust. Leesdlervst. Medische dienst Zondag 10 Februari heeft dienst voor Hoevelaken. Hoogland cn Hooglander veen. dr W. Verbeek, tel. K 3493—260 Voor de Wijkverpleging heeft. Zon dag dienst voor Hoevelaken, Kijker- kervcen en Terschuur. zuster Koetsier te Nijkerkerveen. tel. K 3495—262. Klop bekende mond in het clair obscur van een half ver lichte straat. Wij fietsten een dezer „dagen" maar 't was al diep in de nacht langs de gasfabriek. Groot ver keer is er op dat uur niet meer. De gasfabriek, conti nu in bedrijf met zijn licht flitsen en rookpluimen, maakt af en toe 'u beetje pen had: ,.0w geld of uw hét licht te doen zien. Een leven" hadden wij waar- lerares heeft de artikelen schijnlijk op gelijke wijze geschreven, die alleraar- gereageercl. digst geïllustreerd als Opgelucht, dat er geen vouwbladen in een mapje revolver uit 's mans zak worden uitgegeven. Voor kwam. sloegen wij nog os- f 1.25 kan men zo'n mapje' even aan 't Stadsven- ater. TeL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf aur. tentatief op onze jas- andere zakken, om te be wijzen dat wij van goeden wille waren Toen fietsten ivij door en kabaal. Men hoort er ook de man wandelde verder, wel eens luide stemmen. Wij lachten luider op Als men daar een beetje dan de gewijde nachtstilte op bedacht is, klinkt het. eigenlijk wel toeliet Hebt U vuur? ILI ET is een heel gebrui- -* kelijke e: vraag: „hebt u een lucifertje?" Een gewone vraag in een niet eens zo spookachtig meer. En d\is reden wij op ons fietsje heel argeloos. S Plotseling een geluid van een hese stem. Schrik. Was 't wèl een stem? in bezit krijgen. De Stich ting is gevestigd, Koningin negracht 42 te Den Haag. Zij, die naar Canada den ken te emigreren, weten wat hen te doen staat. Zilvervloed De zilverstroom vloeit weer. Het is vooral de jeugd, die deze stroom van zilverpapier en capsules Emigratie Er komt veel kijken om te emigreren. En in al die veroorzaakt. Wij hebben er nogal enerverende voorbe- geen bezwaar tegen. Alle reidingen "erzuimt de huis- hulde voor zoveel activiteit. Bewoog er een schim op vrouw meestal zich te Daar komt het lijstje: gewone 't donkere, stille trottoir? misschien oriënteren op het gebied Cor Ruiter, Aucubastraat Voordat wij ons goed ge- van voeding, koken, het 10; Rob Tandner, Dollard- realiseerd hadden, wat er doen van boodschappen en straat 222; Wiesje Moens aan de hand was, en we bijv. de kwestie van maten Dorserspad 6; Bertus de tijd, dat de lucifers wat werkelijk konden vaststel- en gewichten in het land Winkel, Dollardstraat 218; schaarser zijn geworden en len, dat de stem correspon- waarheen men emigreert de beroemde d dn stekers deerde met 'n levend mens, in dit geval Canada. zo vaak i n de steek laten, hoorden wii: „Hebt u mis- Maar iets heel anders schien lucifers?" wordt het, als komt op een nachtelijk uur uit een on- „neen". Cootjc en Guusje Bouman, Sumatrastraat 14; Tonny De Stichting voor huis- en Jantje van Dijkhuizen, houdelijke voorlichting ten Laurusstraat 29; Appie en die vraag Meer instinctief dan be- plattelande is cr daarom Hennie Dammers. Jan ongewoon wust, stamelden wij: toe overgegaan om een Steenstraat 20; Jos Filting, Als de stem geroe- boekje over al deze zaken Jan Steenstraat 26 en Ah- kig van de Berg, Nic. Pie- nem an straat. Hulde, nogmaals hulde! Clubblad Er zijn pessimisten, die beweren, dat het de korf balvereniging Soesterkwar- tier niet goed gaatzo ongeveer begint een artikel in Ons Clubblad, het or gaan van die vereniging. Er staat met vette letters boven „We zijn vol goede moed." Wij delen dat pessimisme niet. „Soesterkwartier" houdt zich best in de com petitie en behalve deze krachtsinspanning kwam men er zelfs toe om het clubblad in stand te hou den. Het voortbestaan leek even onmogelijk, maar clubliefde en werklust heb ben het voortbestaan van dit orgaan voor een jaar verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Opnieuw zijn in verba.id met de zeer grote fraude affaire bij de materieeldienst op het vliegveld Soesterberg arresta ties verricht. Vier burgers, allen helers van het bij grote voorraden tegelijk verduisterde materiaal van de Luchtmacht zijn hier thans in verzekerde bewaring gesteld. Er worden echter nog steeds personen in verband met deze zaak gehoord en van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat een nog aanzienlijk groter aantal arrestaties te ver wachten is. Engeland gaat meer vee voeder produceren LONDEN. In het kader van een campagne voor de productie van meer vlees, zoals varkens en pluimvee, voor Engeland zal de regering aan de boe ren een subsidie betalen van 5 pd st per acre indien zij grasland omploe gen voor dc verbouw van veevoeder. De minister van Landbouw, Sir Tho mas Dugdale. heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij hoopt dat 500.000 acres grasland zullen worden omge ploegd. Indien op al het omgeploegde land graan verbouwd wordt, zal de op brengst ongeveer een half millloen ton bedragen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Melissant, C. Vos. cand. te Huizen (N.H.). 5? ZEVENTIG-JARIGE VIRULY VERTELT: Tandemkampioen van Nederland en de enige vrijwilliger bij de schutterij (Van een onzer verslaggevers) „Toen ik weg ging uit Zeeland, waar ik van 1913 tot 1921 burgemeester was van Westkapelle. raakte ik mfjn auto kwijt. Dat vond ik helemaal niet erg. Maar mijn fiets zou ik nooit willen missen." De vitale heer, die ons dat vertelt wordt op 24 Februari zeventig jaar. Het Is de heer J. D. Viruly, oud-burgemeester van Westkapelle, vice-voorzitter van de Neder landse Wielren Unie en ook nog. of misschien wel vooralvader van de bekende KLM-vlieger A. Viruly. „Als ik mijn fiets kwijt was, zou ik het verschrikkelijk vin den". Dat typeert misschien wel het beste de levenslust van deze 70-jarige. Die gehechtheid aan zijn rijwiel komt heus niet alleen voort uit een sentimentele her innering aan de vervlogen jaren, waarin Viruly Sr. op heel wat wielerbanen successen oogstte als renner: zodra het weer maar even een beef je behoorlijk is kunt U d.e krasse heer door Scheveningen zien fietsèn. Niet dat die herin neringen ontbreken. O, neen. En als hij ze ophaalt speelt er een jongensachtig lachje om zijn mond, „De wielersport heeft nog steeds een grote plaats in mijn hart. Niet alleen, omdat ik in het be stuur van de Wielrenunie zit. Zo omstreeks 1900 deed ik zelf actief aan de wielrennerij". Als onze gastheer dan even bescheiden wordt, vertelt zijn echtgenote gauw, dat hij verschillende malen kampioen van Noord-Brabant is geweest. Nu dat toch eenmaal gezegd is, vertrouwt de heer Vi ruly ons de rest ook maar toe: „Samen met Gelderman veroverde ik destijds het kampioenschap tandem. Een Nederlands kam pioenschap, datnog steeds op onze naam staat. Niet, dat met het prachtige materiaal van nu ons record niet gebroken kan worden, maar dat tandemrijden is er vol komen uit". Ja, de wielersport trok de jari ge altijd. Hij was voorzitter van de Nederlandse Wielerbond en lange tijd medewerker aan het wielerblad „Het Rijwiel", dat in Breda verscheen. Er is een merkwaardige over eenkomst tussen de „wielrenner" Viruly en de vlieger, zijn zoon. „Hij was erfelijk belast", zegt papa, als hij lachend vertelt, dat zoonlief lang geleden als nieu weling op de racebaan verscheen. Op de wielerbaan begon ook diens schrijversloopbaan: voor een aan tal sportbladen schreef hij arti kelen over het wielrennen, o.m. over de zesdaagse. Of eigenlijk lag dat begin al eerder: „Toen hij veertien was schreef hij eens een verhaal voor de Wereldkro niek, en dat werd 1903 tot 1903 werd ik vrijwilliger bij dit corps als luitenant. Ik weet het niet zeker, maar ik ge loof, dat er een flinke kans is, dat ik de enige vrijwilliger ben geweest, die de schutterij ooit heeft gehad". Wielrenner, schuttersofficier, burgemeester, schrijvereen heel merkwaardig leven, waarop een man met vele plezierige her inneringen nu binnenkort 70 jaar terug kan zien. Zeventig jaar, en ondanks dat is de heer Viruly nog een en al activiteit. Hij is onder andere be stuurslid van „Schevenings Be lang". Verder vraagt zijn functie in de wielerwereld nog heel wat tijd. Vorig jaar vloog hij na tuurlijk vliegt een Viruly, waar dat mogelijk is naar Milaan om het wereldcongres van de In ternationale Wielerbond dat aan de wereldkampioenschappen voor af ging, bij te wopen. „Ze komen steeds weer bij mij aan, omdat ze denken, dat zo'n nietsdoende, oude heer meer dan tijd genoeg heeft. Maar ik heb het met al die dingen behoorlijk druk", zegt on ze gastheer tenslotte met een zucht. Maar aan zijn gezicht kun je zien, dat hij het helemaal niet erg vindt. Maar op 24 Februari zullen al die verenigingen een vergeefs be roep op hem doen. Want dan wordt de heer Viruly 70 jaar en dan komt. natuurlijk. Viruly „de Grote" naar het ouderlijk huis. Dan zullen ze elkaar heel wat te vertellen hebben: zoon over zijn nieuwste belevenissen in verre werelddelen, vader, ja vader mis schien over zijn wieler- triomphen op de tandem? Noteert U even ook", horen wij van zijn trotse moeder. Zijn moeder dacht dan ook al tijd, dat hij in de journalistiek zijn toekomst zou zoeken. Mis schien was dat ook wel gebeurd, als hij niet, tegen wil en dank, in dienst moest. „Dan maar bij de luchtmacht". vond dienstplich tig soldaat Viruly. In het jaar, dat hij op Soesterberg diende kreeg hij zoveel plezier in, de vliegerij, dat hij telkens weer'als vrijwilliger bijtekende. Toen hij, nu ruim 25 jaar geleden, zijn kans kreeg bij de K.L.M., greep hij die. Nooit heeft hij er spijt van gehad. Moeder was in het begin wel een beetje huiverig voor die vlie gerij. „Ach, waarom", vindt de tandemkampioen, „ik vloog zelf al in 1923 over de Sahara, voor dat hij ooit in een toestel had gezeten". Ondanks de moederlijke bezorgdheid vindt mevrouw Viru ly het prachtig om zo'n befaamde zoon te hebben. Vol trots laat zij een foto zien waarop zoon en kleindochter, gezagvoerder en ste wardess Viruly, staan afgebeeld. De militaire dienst bracht ju nior dus tot het vliegen. De mi litaire dienst heeft ook een groot deel van het leven van zijn ver jarende vader in beslag genomen. In Brabant is hij secretaris ge weest van de militieraad en de keuringsraad van de landmacht. „Daarna ben ik in de schutterij in Breda terecht gekomen. Dat was in die tijd een soort .ver plichte burgerwachtsdienst. Van GRAND THEATRE Lm. 13 Febr. „Niet van gisteren". 18 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „De derde van rechts" 18 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6 45 en 9 u. Ov. dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur. REMBRANÏDT-THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag: „Opium voor Cairo", 14 Jaar. Van Dinsdag t.m. Donder dag- „Levensgevaarlijk", 14 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. opgenomen CITY-THEATER SOESTDIJK. Van Vrij dag t.m. Maandag- „De man in het zwart", 18 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „The browning version" 14 Jaar. Vriid.: 8 u. Zat.: 2.30, 6.45 en 9 u. Zondag- 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30 en 8 uur. 8 FEBRUARI. Vrijdag. Kleino Kunst kring: Franse Muziekavond. Geb. v. Vrijz. Herv., 20.00 uur. Vooraf dhr Jean Daniël Maublanc over „Quel- ques aBpect de la muslque francaise moderne", 9 FEBRUARI: Zaterdag, Groninger Ver eniging „Gruno"; toneeluitvoering „Drol Is aln te veul". K_A.B.-ge- bouw, 20.00 uur. 9 FEBRUARI. Zaterdag. Toneel Vereni ging T. en O.: „Vergeven en verge ten Amicitia. 20.00 uur. 10 FEBRUARI: Zondag, Humanistisch Verbond: Kwee Swan Liat over „Ontmoeting tussen Oost en West". Muziekschool Regentesselaan, 10.30 uur. 11 FEBRUARI. Maandag Instituut v. Volksontw dr. G. H. Klamer over „De waarde van weersverwachtin gen". Gebouw v. Vrijz. Herv., 20.00 uur. 12 FEBRUARI: Dinsdag. Zangrecital Maria Naveu Amicitia, 20 00 uur. 12 FEBRUARI. Dinsdag Volksuniver siteit: prof. dr. G. Stuiveling over „Moderne poëzie". Openbare lees zaal. 20.00 uur. 14 FEBRUARI, Donderdag Volksuni versiteit: cursus voordrachtskunst. Openbare Leeszaal. 20.00 uur. 14 FEBRUARI. Donderdag Hoofdstad Operette: ..Wem» der weisse Flleder wieder blüht". Grand-Theatre, 20.00 uur. A.G -HUIS- P. Buyslaan 1: Tentoonstel ling van werken van Rudolph Stui- vinga. 9 tot en met 24 Februari: dagelijks 10—12 en 2—5 uur. 's Zon dags 25 uur. MUSEUM FI.EH1TE Westslnge». Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1303 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: Jansen. Langestraat 74. tel. 3677; Java Apo theek, Leusderweg 212, tel. 4887.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2